Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateist Ahlakı

democrossian

Önerilen İletiler

Ben size bu adama ne cevap vereyim dedim. Cevap verebilmem için önce adil bir SOSYAL düzen mi kurmalıyız?

Ben de buna cevap verdim zaten. Yanlış kapıdan girilerek doğruya gidilir mi? Devletin düzeni yani hukuku yanlışsa tüm her şey yanlış yapılacaktır.

bu adamın yerini ve yaşadığı zamanı belirsiz tutalım?

Belirsiz bir yer ve zamandan bir belirti çıkar mı? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de buna cevap verdim zaten. Yanlış kapıdan girilerek doğruya gidilir mi? Devletin düzeni yani hukuku yanlışsa tüm her şey yanlış yapılacaktır.

Belirsiz bir yer ve zamandan bir belirti çıkar mı? smile.png

Yani adil bir sosyal düzen kurana kadar verecek cevap yok mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylemiştim.. Belirsiz sorulara belirli cevap verilemez ki.. sad.png

Yanlış düzende işler hep ters gider.

Peki doğru düzen nasıl olacak? Bu adamın durumuna nasıl bir etkisi olacak o düzen kurulursa?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

blush.png Açıklayabilir misiniz?

Yani, tüm hukuklar ölüm tehlikesi, can, açlık söz konusu olduğunda hırsızlığa ceza vermez. Zaten bir Müslüman olarak o adama " hırsızlık yapma " demek yerine, yardım , infak edilir veya kendisi de yoksulsa yardım toplanır.

Empati sahibi insan, hangi dinden olursa olsun veya ateist veya panteist veya agnostik vs. her neyse ondan olursa olsun gidip de kuru kuru " Hırsızlık yapma " diyemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaptığınız açıklamadan cevap çıkarmaya da çalıştım ama beni tatmin eden bir şey çıkmadı. 

Doğrusu bunun nedenini anlayamadım. Açık bir cevap verdiğimi sanıyordum. Neden tatmin edici bir şey çıkaramıyorsunuz? Şunu çıkarmanız gerektiği çok açık değil mi; o hırsızlık yapmak isteyen adama şöyle söyleyeceksiniz:

"Sen çalarsan, o çalarsa, herkes çalarsa, senin çocuğun da ebeveynim de çalmış diye çalarsa, herkesin birbirinin emeğini çaldığı bir dünya nereye gider? Yarın senden de çalarlar. Çocuğun da çalar, çocuğundan da çalarlar. Bu aynı sen yanmazsan ben yanmazsam biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa sözü gibidir. Onun negatifidir. İyilik de böyledir, kötülük de. Sen de çalışıp çabalayıp kazandığının çalınmasını istemezsin. Kimse istemez. O halde çalmayacaksın. 

Ha, on yılda bir olmayacak tüm aksilikler başına gelmiş, on bin lira ile kurtarılabilecek çocuğu gözlerinin ölünde on bin lira olmadığı için yavaş yavaş ölen bir insanın hiç bir çıkar yolu kalmamış da gitmiş banka soymuş! E zaten herkesi birer melek yapacağını iddia edebilen hiç kimse yok. O kadar olumsuzluk dünyada zaten kaçınılmaz olarak var. Sıfır kötülük, yüzde yüz iyilik sağlayacağım, dünyayı cennete çevireceğim iddiasında bulunabilen kim var zaten? 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani, tüm hukuklar ölüm tehlikesi, can, açlık söz konusu olduğunda hırsızlığa ceza vermez. Zaten bir Müslüman olarak o adama " hırsızlık yapma " demek yerine, yardım , infak edilir veya kendisi de yoksulsa yardım toplanır.

Empati sahibi insan, hangi dinden olursa olsun veya ateist veya panteist veya agnostik vs. her neyse ondan olursa olsun gidip de kuru kuru " Hırsızlık yapma " diyemez.

Bakın aynen böyle bir olayla karşılaştığımı varsayalım. Adam çocuğunu Amerika'da amelyat ettirecek masrafı 3 trilyon. Ben bu adama yardım edemem veya gereken zamanda yardım da bulamam. Peki sizce bu adama hırsızlık yapma demem yanlış mı olur bu durumda. Belki başka insanların çalışarak kazandığı amelyat parasını çalacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Köleci düzen kalkmalı" diyenlere de aynı söz söylenmişti.

Birilerinin diğerlerini sömürmesi çok mu mantıklı sence? Devam etmeli mi?

Bence de kalksın en adaletli en mükemmel sosyal düzen gelsin. Ancak bu olana kadar ne yapacağız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın aynen böyle bir olayla karşılaştığımı varsayalım. Adam çocuğunu Amerika'da amelyat ettirecek masrafı 3 trilyon. Ben bu adama yardım edemem veya gereken zamanda yardım da bulamam. Peki sizce bu adama hırsızlık yapma demem yanlış mı olur bu durumda. Belki başka insanların çalışarak kazandığı amelyat parasını çalacak.

Gerçekten önemseyip, yardım toplamaya çalışmadıkça, " hırsızlık yapma " diyemezsiniz. Göz göre göre bir insanın ölmesine seyirci kalmanın adı nedir ? Hiç mi sorumluluk duymazsınız ? Haksız yere bir canı öldürende olduğu gibi ölmesine seyirci kalıp göz yumanda da sorumluluk vardır. Vicdan diye bir şey vardır, işte din aslında odur. Din hesap-kitap işi değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Pasifik

Ateistleri ahlaksız mı sayalım yani ? Neden hırsızlık yapmayacak çünkü onurlu insan başkasından çalmadan yaşar. Çocuğunu tedavi etmek için devletin şefkatli kollarına başvuracakoriginal.gif Halkımız böyle durumlarda pek bir sorun çözücüdür, çıkarsın bir tv ye anlatırsın durumu bir yardım eden çıkar dersin en kötü ihtimalle.

yani insanı ahlaklı yapan tek şey din değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence de kalksın en adaletli en mükemmel sosyal düzen gelsin. Ancak bu olana kadar ne yapacağız?

Sen bu isteğinle zaten ilk adımı atmış oluyorsun.

Adil düzen hemen parmağını şıklatarak gelmiyor ki.. Yüz yıllar, bin yıllar alabilir.

Bu süreç içerisinde bizim insani görevimiz, insanları birbirine karşı ötekileştiren inanç ve ideolojilere karşı mücadele etmek, gerçek demokrasi için bir hizmet olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Pasifik

Ateistleri ahlaksız mı sayalım yani ? Neden hırsızlık yapmayacak çünkü onurlu insan başkasından çalmadan yaşar. Çocuğunu tedavi etmek için devletin şefkatli kollarına başvuracakoriginal.gif Halkımız böyle durumlarda pek bir sorun çözücüdür, çıkarsın bir tv ye anlatırsın durumu bir yardım eden çıkar dersin en kötü ihtimalle.

yani insanı ahlaklı yapan tek şey din değildir.

:) Ben ateist ahlaksızdır vicdansızdır demiyorum. Ahlaklı olmayı dayandıracağı mantıklı bir sebep yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen bu isteğinle zaten ilk adımı atmış oluyorsun.

Adil düzen hemen parmağını şıklatarak gelmiyor ki.. Yüz yıllar, bin yıllar alabilir.

Bu süreç içerisinde bizim insani görevimiz, insanları birbirine karşı ötekileştiren inanç ve ideolojilere karşı mücadele etmek, gerçek demokrasi için bir hizmet olacaktır.

Evet başta dediğim yere geldik yüksek insani değerler tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet başta dediğim yere geldik yüksek insani değerler tongue.png

Madem öyle yüksek insani değerlerinin içini de doldurmalısın dostum.

Ben açıklıyorum; demokratik, özgür, sömürüsüz bir düzen..

Varsa başka bir yüksek insani değer paylaşalım.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın bu konu ile ilgili güzel bir söz:

" Benim dinim adalet, hak ve vicdan. Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun. Genç evli çifti 3 ay kira ödemedi diye sokağa attıran hacıyla aynı cennette olmaktansa, kediye ağlayan ateistle aynı cehennemde yanmaya razıyım. "

( İhsan Eliaçık )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın bu konu ile ilgili güzel bir söz:

" Benim dinim adalet, hak ve vicdan. Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun. Genç evli çifti 3 ay kira ödemedi diye sokağa attıran hacıyla aynı cennette olmaktansa, kediye ağlayan ateistle aynı cehennemde yanmaya razıyım. "

( İhsan Eliaçık )

Müslüman olan hristiyanların bir çoğu şunu diyor: Biz müslümanları çöldeki kara bir kutuya tapıp müslüman olmayanları öldüren insanlar olarak öğrenmiştik. İhsan beye de birileri her hacı cennete gidecek demiş sanırım. Müslümanlara bakarak İslam'ı eleştirmek yukari.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslüman olan hristiyanların bir çoğu şunu diyor: Biz müslümanları çöldeki kara bir kutuya tapıp müslüman olmayanları öldüren insanlar olarak öğrenmiştik. İhsan beye de birileri her hacı cennete gidecek demiş sanırım. Müslümanlara bakarak İslam'ı eleştirmek yukari.gif

original.gif  Sizce o cümlede İslam mı eleştirilmiş ? Gerçekten böyle mi algıladınız ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.