Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kısaltma Açılımları Özelliği

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

"Gunesin altinda hangi kisaltma varsa" buraya ilettin mi?

Yoksa, daha kaldi mi? smile.png

Bir kaynak buldum ve hepsini buraya aktardım :)

Yavaş yavaş ekleyeceğim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 63
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bir kaynak buldum ve hepsini buraya aktardım smile.png

Yavaş yavaş ekleyeceğim smile.png

Iyi guzel. Ayni seyi ben yapacaktim , gerek kalmadi. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baktım ama göremedim belki gözümden kaçmıştır smile.png

bkz. bakınız

vb. ve bunun gibi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Teknik olarak iki harfli ve nokta kullanılan kısaltmaları kullanamıyoruz... onu belirteyim dedim smile.png

baktım ama göremedim belki gözümden kaçmıştır smile.png

bkz. bakınız

vb. ve bunun gibi

vb'yi ben verdim. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E, o zaman bizde "vb" olarak verelim, bari.

Turkce de iki harfli o kadar cok kisaltma varki, ornek: mo, ms, vs, AU, AA, AS, AP, AS(Snin altinda centik var), Bl, Bn, BU, cm .....diye gider.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teknik olarak iki harfli ve nokta kullanılan kısaltmaları kullanamıyoruz... onu belirteyim dedim smile.png

Senin 22 nolu mesajinda da iki harfli (noktasiz) verdigin kisaltmalar var. rolleyes.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Sevgili evrensel insan verdiğim listedeki herşey eklenmeyecek açıkladığım gibi teknik nedenlerle noktalı ve iki harfli kısaltmaları eklemiyoruz. diğerleri eklenecek.... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili evrensel insan verdiğim listedeki herşey eklenmeyecek açıkladığım gibi teknik nedenlerle noktalı ve iki harfli kısaltmaları eklemiyoruz. diğerleri eklenecek.... smile.png

Ben nereden bileyim , senin eklenemeyecekleri de listene aldigini!?sleep.png islik.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Bir kaynak buldum ve hepsini buraya aktardım smile.png

Yavaş yavaş ekleyeceğim smile.png

Ben nereden bileyim , senin eklenemeyecekleri de listene aldigini!?sleep.png islik.gif

Güzelim herşeyi çok fazla incelemene gerek yok... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güzelim herşeyi çok fazla incelemene gerek yok... smile.png

Ama olmazki! Benim beynim sorgulamadan, incelemeden, takip etmeden, gelismeden, cagdaslasmadan v.s. yasayamaz ki!

Bir kere almis Kuantum zihniyetini, artik geri donus yok. :)

Bilecek ve paylasacak.

Unutma!

"Isleyen demir isildar" flowers.gif hug.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Ama olmazki! Benim beynim sorgulamadan, incelemeden, takip etmeden, gelismeden, cagdaslasmadan v.s. yasayamaz ki!

Bir kere almis Kuantum zihniyetini, artik geri donus yok. smile.png

Bilecek ve paylasacak.

Unutma!

"Isleyen demir isildar" flowers.gif hug.gif

Bu beynin bazı şeyleri sana açıklamadan anlaması lazım... yani cache'ni kullanmayı öğrenmen gerekiyor YSG!

Daha once iki harf teknik açıdan iki harf kullanılmıyor denmişse ve arkasından bir kaynaktan bunları buldum denmiş ve kopyalamadan bahsedilmişse. Otomatik olarak akıllı beyin bu kopyalamanın çok uzun olduğunu ve içinde herşeyin olduğunu bilmeli ve sorulması gerekeni sormalı. Doğal olarak anladıklarını sorgulama adına herşeyi sormamalı veya gereksizliğini anlamalı....

smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin yatak zamanınız gelmedi mi daha???? YSG

YSG gittimmmmm...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu beynin bazı şeyleri sana açıklamadan anlaması lazım... yani cache'ni kullanmayı öğrenmen gerekiyor YSG!

Daha once iki harf teknik açıdan iki harf kullanılmıyor denmişse ve arkasından bir kaynaktan bunları buldum denmiş ve kopyalamadan bahsedilmişse. Otomatik olarak akıllı beyin bu kopyalamanın çok uzun olduğunu ve içinde herşeyin olduğunu bilmeli ve sorulması gerekeni sormalı. Doğal olarak anladıklarını sorgulama adına herşeyi sormamalı veya gereksizliğini anlamalı....

smile.png

Olur mu hic!  Madem iki harflileri ve noktalilari sistem kabul etmiyor, o zaman kopyalama yaparken sistemin kabul etmedigi iki harfli ve noktalilari demekki copyalamamak gerekiyor.original.gif

Cunku onun sorulmasi gerekeni sormasi, hem sisteme hem de soracak olduguna ekstra bir is yuklemis olmuyor mu?tongue.png

Hem bu sistemin kabul etmedigi iki harfli ve noktalilari sistem senin sayfani tararken takilmiyacak ve isini zorlastirmayacak mi?

Sen neden ona boyle bir gereksiz islem yukluyorsun, bakiym. ! turned.gif

Neyse ben yanlislikla senden yana cikacagima, sistemden yana ciktim galiba!aptalkafam.gif

Simdi bu sistem:

Ikilivenoktaliolanlari ayirdedebilenlerden mi?/ayirdedemeyebilenlerden mi?

Ayirdedebilmeyibilenbirsistem mi?/ayirdedebilmeyibilmeyenbirsistem mi?forgiveme.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kisaltma konusunda yeni bir sorunu gozlemledim. Normal olarak yazilan bir kelime eger bir kisaltmanin acilimi olarak ta kullaniliyorsa; kelime noktali cikiyor ve uzerine tutuldugunda da o kisaltilmis kelimenin acilimini veriyor.

Bu algi olarak okuyan acisindan bir sorun yaratmaz mi?

Ornek;

Gunumuzdeki "guncel konular" AKP iktidara geldiginden beri, tek tarafli ve tek bir seye hizmet etmektedir.

Yukaridaki cumlede kullanilan "tek" anlam olarak "tek" tir. Uzerine tutuldugunda "Turkiye Elektrik Kurumu" olarak cikmaktadir. Halbuki kullanilan cumlede "tek" in boyle bir anlam ya da acilimi yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demekki kelime olarak kullanılan kısaltmaları kullanmayacağız...

Uyarı için teşekkürler... smile.png

Turkce de bu kelimeleri bulmak tazor olacak.

Tabi birileri bir yerde bunu dusunup boyle bir liste hazirlamamissa! :)

Ben boyle kelimeler ciktikca buraya eklerim.

Rica ederim, sitemizin her turlu okuma ve yazma sorununu dile getirmek her uyenin gorevi. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.