Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Devletin Hak ve Ozgurlukler uzerine Bir Politikasi Olamaz

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Ideal bir devlet; ulkesini tabusal/verisel/degersel ayrimciliga tasiyacak hic bir politika gudmemelidir. Eger bir devlet; belirli bir ideolojik strateji guderse, bu toplumun baska ideolojik stratejiler temelinde kutuplasmasi demektir.

Devletin gorevi ve isleyisi bireysel hak ve ozgurlukleri nasil bir degere sahip olursa olsun tanimakla yukumlu olmalidir.

Devletin yapilanisi ve isleyisi "Ben, bireylerim icin varim. Onlarin her turlu hak ve ozgurluklerini tanimak ve bunu yaparken de, bir bireyin hak ve ozgurlugunun diger birey uzerinde baski/mudahele/ustunluk araci olarak kullanmamasini sivil yonetim ve idaremin hukukuyla onlerim"

"Benim icin birey demek; kendi oz iradesiyle, kendi hak ve ozgurluklerini, hic bir baski/mudahele altinda kalmadan ve baskalarinin da hak ve ozgurluklerine mudahele etmeden istemde bulunma bilincini almis kisi demektir. Bir birey, eger bu konuda kimden gelirse gelsin bir sikayette bulunursa, bu hukukun bireyin dokunulmazligini koruma konusudur." Bir bireyin, devlet olarak bu bilincte yetismesini saglamak benim gorevimdir." "Iktidara hangi ideolojik gorus gelirse gelsin, devlet olarak bireyin hak ve ozgurluklerini iktidar amacli arac edinmesine ve herhangibir degeri toplumsallasma temelinde kullanim propaganda araci edinmesine izin verilemez"

Butun bunlar, devletin; toplumu kutuplastirici hic bir politik ideoloji ve inanca agirlik vermeyecegi ve hic bir ideoloji veya inancin tarafi olmayacagi anlamini tasir. Bu basta dini ve milli temelde devletinm bir tarafinin olmamasi demektir.

Ustelik devlet, hic bir siyasi hareketin milli/dini bir fark uzerine politika yapmasina ya da oy temelli duygusal somurusune de izin vermemelidir. Cunku her turlu etik fark; siyasetin degil; insan haklarinin evrensel hukukun ve hak ve ozgurluklerin konusudur.

Bir devletin hic bir sekilde toplumu ayrimlastirici bir ideolojisi veya inanci soz konusu olmamalidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turkiye'de Devlet Iktidar Poliitikalarinin Gudumundedir.

TC 1923 yilinda kuruldugunda, devlet sekli cumhuriyet ve devlet idaresi demokrasi olarak belirlenmistir.

Buradaki sorun, bunu kimin/neyin belirledigi sorunudur.

Devlet ulkesindeki toplumu ve farkli halklarini yoneten bir aygittir.

Bu aygitin yonetim seklinin cumhuriyet ve idare seklinin (yurutme, yasama, yargi ve denetim) demokrasi olmasi, halk buna karsi cikmadikca, ulke savasa girmedikce, ulke bunyesinde bir devrim/karsi devrim olmadikca kisaca ulke ayakta kaldikca ve yasadikca gecerlidir.

Iste devlet bu temelde toplumundan kendilerini yonetecek yoneticilerini secmesini isler. Burada yoneticisinin, yani hukumetin ve devlet kurumlarinin gorevi;l devletin bu cumhuriyet ve demokrasi ilkelerine toplumun bir temsilcisi olarak hizmet etmektir.

Iste turkiyedeki sorun buradan baslar. 1923'te kurulan devlet ile yonetici farki ortaya konamamistir. Yani Ataturk hem devletin basi hem de hukumetin basini secendir.

Iste turkiyede devletin tum yetkileri burdan baslayarak hukumetin eline verilmistir.

Turkiyede hic bir zaman devletin basi cumhurbaskani ile hukumetin basi basbakan sadece gostermelik olarak islev gormustur. Yani ve kisaca Devletin basi hic bir zaman politik olarak tarafsiz olamamistir.

CHP
hem devleti hem de hukumeti temsil etmis ve hukumet olarak gelenler ya devleti ele gecirebilmis, ya da devleti devlete ter bir sekilde ele gecirmeye calisinca darbeler olmustur.

Turkiye'de devlet hic bir zaman hukumetlerden bagimsiz olamamistir. Sadece hukumetin bir oyuncagi olmustur.

Bunun
RTE
'ye kadar olan sorunlarini Asker devlet olmaya soyunarak cozmustur.

Bugun
RTE
ise hukumeti birakmis ve devlet olmustur. Ustelik olmak istedigi devlet, 1923 teki devlet ve onun partisi
CHP
ya da o cizgide degildir.

Kendince bunu demokrasi ile yapmaktadir. Ustelik 1923 ile gelen alisilagelmisligin de karsisindadir. Asker devlete soyunmasin diye onu da kendi yontemleri ile bertaraf etmistir.

Tarih bizlere "1923'te olanlarin halk acaba ne kadar bilinc ve farkindaydi, bunlari korumak mi isteyecek yoksa
RTE
degisimine sessiz mi kalacak?" sorusunun cevabini verecektir.

Ama bu yonetim=yonetici yani devlet=hukumet esitligini bozabilecek mi, hic zannetmiyorum.

Turkiye de devlet hic olamamistir, olabilmesi de ufukta gorulmemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.