Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"Allah Var/Yok" Ne Demektir?

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Allah'in ozel ve islam inancina ait bir ilah olarak varliginin ve inancinin varliksal/inancsal/teolojik tartismasi temelinde; Qua Felsefesi ve insanoglu yapilandirilmisligi temelinde

Once Allah varligini ortaya koyalim.

Allah kavram olarak vardir.

Allah akillarinda varligini koruyanlar icin vardir.

Allah tartisma olarak vardir.

Allah sosyal bilgi olarak vardir.

Allah soyut olarak vardir.

Allah insanoglu aklinin yarattigi bir algi olarak vardir.

Bu var icerikli cumleler genisletilebilir.

Allah, Muhammed ya da insanoglu temelli ortaya atilmis, bir kitap ve din temelinde anlam ve iceriklendirilmis bir metafizigin fizik otesinin mitolojik bir karakteridir.

Yani bir spagetti canavarindan, ejderhadan, devden, gulyabaniden v.s. kisacasi fizik otesi insanoglunun ortaya attigi envayi cesit mitolojik, mistik, efsanevi karakterlerden sadece biridir.

Genelde mitolojik karakterlerin bir goruntusu olmasina ragmen; Allah'a bir goruntu verilmemistir. Bu da onu gizemli kilmak ve "erisilmez" kilmak "fenomenlestirmeme" adina yapilan bir uygulamadir.

Iste bu aklin fizik otesi karakterlerinden biri olan Allah'in varligi; bu acidan bir sorun teskil etmez.

Peki sorun nerededir?

Sorunlar;

Allah'i din olarak yeryuzune indirmektir.

Allah'a fenomenel bir goruntu vermemenin yaninda, numenal yeti ve insanoglu beyin ozellikleri yuklenmistir.

Bu da bir yerde onemsenecek bir durum degildir. Cunku "banane bir suru masalkahramaninin da boyle ozellikleri var" denip gecilebilir.

Asil sorun ise; Allah'in Muhammed eli ve yazilan Kitabi Kuran eliyle; insanogluna getirdigi teslimiyetci ve yasakci zihniyet ve bu zihniyetin her turlu metafizik ve etik yonlendirimlerini insanogluna boyun egilmesi/kabul edilmesi ve teslim olmasi adina getirilen ustelik 1400 yil onceki yonlendirim ve yaptirimlardir.

Iste insanoglunun kendine ve cevresine zarar vermemek kendilik bilinc ve farkindaligini ve de numenal insanligini kazanmak adina sorgulamasi ve aklindan ve beyninden arindirmasi gereken kisim da buradadir. Cunku bu yonlendirim ve yaptirimlar; hem uygulayana hem de uzerine uygulanana her turlu zarari vermektedir. Bunu da tarih her konu ve kavramda kanitlamis ve kanitlamaktadir.

O zaman bilimsel ve bilissel olarak Allah'in olmadigini soyle ortaya koyabiliriz.

Bunlar istenirse ayri ayri ve detayli olarak aciklanabilir.

Allah Kuran'in yazari olarak yoktur.

Allah bir fenomen olarak yoktur.

Allah numenal yetisi olmak ve insanoglu ozellikleri tasimak olarak yoktur.

Allah pozitif bilim olarak yoktur.

Allah; Muhammed onun ile bir dialog kuramayacagi icin yoktur.

Allah bir otorite, guc olarak yoktur.

Allah insanoglu yasaminda yoktur.

Allah yasam sonrasi getirilen sekilde bir olgu olmamasi temelinde yoktur.

Allah bir yonlendirim ve yaptirim olarak yoktur.

Allah insanogluna hukmedebilme adina yoktur.

Allah insanogluna mudahele edebilme adina yoktur.

Bu yoklar da cogaltilabilir.

Iste bu temelde Allah'in bilgisel ve kavramsal varligin varligi; eger bu kavramsallik ve bilgisellik bilimsellige ve bilissellige tasinmadiginda hic bir anlam ifade etmez.

Cunku Allah her turlu ispat edilebilecegi gibi Bilimsel ve bilissel olarak noncognitivedir.

Burada kavramsal ve bilgisel varligi kisi kendi yasam ve iliskilerine tasimaz ve N/A yani uygulanamaz kilarsa; boyle bir varligin akilci inancinin bir sorunu da yoktur.

Buradaki sorun bu inanci imana ve yonlendirim ve yaptirima tasimak ve bunun getirdigi teslimiyetin her turlu psikolojik ve sosyal sorunlaridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah kendisinin olmadigini savunan ve basarili olan dusunce akimlarini da kendi gizli ismiyle yaratmis ve bu isi seytanin ustun zekasina kendi oyun kurmasi ile lutfetmistir ki ;

insanlarin cogu olaganustu zeki olmakla birlikte tam anlami ile kordur : )) bu ise haber verilen bir Kuran hakikatidir : )) kisacaci Allahin hak olmasinin delillerindendir

Seytan bir semboldur Kuran bir sifredir : )) her insanin icinde olumsuz(sonsuz) ve kutsal bir ruh vardir ve o ruhun hakikatlerini Kuran olumotesi ile haber vermektedir ..

isin garibi insan ruhundaki bir aciklik ile olum otesini kismen de olsa rahatlikla kavrayabilecegi sekilde yaratilmistir ... ama ihtimal vermez ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Kuran'in yazari olarak yoktur.

Kuranin hikmeti olarak vardir ; faaldir .. Kutsal ruh tasiyan kisiye kainat tum sirlari ile dile gelir ; kelimelere ve harflere endexlenir ..

Allah yazar degildir :D

Allah numenal yetisi olmak ve insanoglu ozellikleri tasimak olarak yoktur.

insanogluna o ozellikleri veren dogal kanunlarin tamami Allahin ayetidir ..

herseyi gorur duyar ama goze ve kulaga ihtiyaci yoktur ;

yani hersey sonsuz uzay boslugunda ve kisinin alt benliginde kaydedilir .. Allahin hafizaya da ihtiyaci yok .. ama hersey orda .. gecmisteki hersey de gecmiste hicbirsey kaybolmadi ...

Allah pozitif bilim olarak yoktur.

umudu kesen kufre sapmisitr (ayet)

Allah pozitif dusunen ve herseyde bir hayir yaratan bir guc olarak kendini tanitmaktadir ..

olumsuz hicbirseye dinde yer yoktur .. pozitif bilimler Kuranin salt harika oldugunu ispatlar nitelikte gelismektedir ...

pskolojiden, antropolojiye kadar hersey kurani hakli cikarmaktadir :)

Allah; Muhammed onun ile bir dialog kuramayacagi icin yoktur.

Allahin dialog kurmasi insanin dialog kurmasi gibi degildir ;

Allah insanlari dialog kurma yetenegi ile yaratirken, ona dile gelmek zor degildir ..

Allahin dialog kurmak icin ses tellerine ihtiyaci yoktur ; vahyeder :) ilhamlar eder .. ruhu acar genisletir , huzur ve ozguven indirir ..

Allah bir otorite, guc olarak yoktur.

Gucun tamami Allahindir , firavuna zorbalik yapmasi icin gucu veren de Allahtir ..

Guc Allahin tekelindedir ; kimse sonuna kadar ona mashar olamaz .. bi noktada ondan sokulup alinir :)

Allah insanoglu yasaminda yoktur.

onlarin etleri ve kanlari Ona kesin olarak ulasmaz ; Ona sizden takva ulasir (ayet)

Allahin kanunlarinin icinden baska kanunlari asla yaratamayiz Allah cepecevre heryeri metafizik yasalari ile kusatmistir ..

fizik diye bisey yoktur hersey hersey metafizik bazlidir ..

Allah insanogluna hukmedebilme adina yoktur.

oyle olmasini isteseydi heryer tektip insan modeli ile dolardi ;

Allah ayette zaten diyor biz oyun ve oyalamaca konusu olsun diye bir kurgu yarattik ; sizi yarattik ..

imtihanin ozelligi o ; herkes ne isterse yapicak ; herkesin belli bir akil derinligi ve yolun sonunu gorebilme yetenegi olucak .. kimisi kimisinden ustun olucak ..

insana hukmetme olarak olmamasi bir hikmet ve amac dogrultusundadir ..

Allah insanogluna mudahele edebilme adina yoktur.

kisinin bilinc alti Allahin kontrolundedir ..

Allah dilemeden siz dileyemezsiniz der kuran

yani kisinin aklina bir fikir geldigi zaman bunu kendi iradesi ile getirememistir ; hergun belli parlak fikirleri getirmeye calissa aklina getiremiyecek kadar acizdir ..

kisi kendini Allah teslim etmenin ferahligini yasamadikca Allah ona mudahale etmez ... Allahin mudahale etmesi ilham ve sagduyu ile olur ..

Allahin ses telleri yok ki konussun ; ses tellerini yaratan , insana fikir veren akil veren zaten en basindan Allahtir ...

bu arada Allah diyoruz ama Allahin kendine verdigi genel bi isimdir Allah !

onun haricinda kainatta faal bulunan 99 tane guc ve sir ile kendini anlatan ve vijdana acik kapi birakan bir alem-i sir ki kisi buna muhtac yaratilmistir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugun pozitif bilimler Allahin ayetlerine isaret etmektedir ;

herzaman verdigim ornegi gene vereyim ;

bi kisiyi geregi gibi hipnoz ederseniz ; 20 yil oncesinin olaylarini tarih ve saat vererek anlatmaya baslayabilir tum detaylari gormeye baslar ve size yalan soylemesi mumkun degildir .. .

bu pozitif bir bilimdir bugun : ))

ne diyor ayette ; olumunuzun ardindan biz size yapip ettiklerinizi haber verecegiz (Kuran)

yani ruhunuzun alinmasinin ardindan alt benliginizdeki perdeleri tamamen kaldiracagiz ve kendinize karsi acik ve seffaf hale geliceksiniz .. herseyi hatirlayacaksiniz

siz susarsiniz diliniz sizi ele verir (ayet)

bugun hipnozda yalan solemek doktoru kafalamak imkansizdir ; tipki olumun ardindan tum hafiza acildiktan sonra kisinin kendi kendinden kacamayacagi gercegine cikan ilahi bir ilim gibi ...

Allahin sorguya cekmesi demek, kisinin tum acikligi ile kendi ic hesaplasmasi hukmundedir ki Allahi orada bile goremez ama Allahin yarattigi karsi koyulmaz etkiye sahadet getirir .. cunku simdiden haber verilmistir bu !

Kuran haktir ve her ayeti pozitif bir bilim tarafindan patentlenmistir .. Kuran, icinde anahtarlar olan bir hazidedir

Allah Alemlerin Rabbidir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugun pozitif bilimler Allahin ayetlerine isaret etmektedir ;

.

.

.

Allah Alemlerin Rabbidir

Sizin yazdiklariniz, Allah kavrami ile ilgili olarak; yaratilissal, inancsal, fizik otesi bilgidir ve bu zaten aklin kendini inandirmasina/inandirmamasina ve inandigini kendine dogrulamasina/yanlislamasina baglidir.

Eger basliga dikkat ederseniz, benim degerlendirmem; Allah kavrami ile ilgili sosyal bilginin mantiksal olabilirlik olasiligi, bilissel ve bilimsel temeldedir. Yani ortada basliktanda algilanacagi gibi, Allah'in varligi ve yoklugu; kavramsal bilgi olarak, mantiksal olabilirlik olasiliginin olabilme, olgu ve gozlem temelinde degerlendirilmistir. Dolayisi ile konu Allah kavraminin inancsal varliginin vari ve yoku degildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bir taraf belli ediyorum ;

derler ki Allah kisinin kendi beynindedir , beyninde yarattigi bir olgudur ..

ama isin asli o degil ;

insan nasil bakarsa oyle gorur, nasil biri haline geliyorsa da oyle bakar .. bu tarafsiz bir kanundur

iste bu ozgur ve sonsuz bakis acisini tarafsiz bir hayat iksiri olarak yaratan zaten ilk yaratandir

Allah sadece bir markadar .. kendine Allah diyen bir yaratici zaten en genel ve karsikoyulmaz ayetlerini vermistir ..

Allah yok diyebiliriz ; ama Kuran ayetlerinin hakikatlerini goz ardi edemeyecegimizden bunlarin genel ismi uzerinden butunune vijdan rahatligi ile kanahat getiriyoruz smile.png) Ona Allah diyoruz !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bir taraf belli ediyorum ;

derler ki Allah kisinin kendi beynindedir , beyninde yarattigi bir olgudur ..

ama isin asli o degil ;

insan nasil bakarsa oyle gorur, nasil biri haline geliyorsa da oyle bakar .. bu tarafsiz bir kanundur

iste bu ozgur ve sonsuz bakis acisini tarafsiz bir hayat iksiri olarak yaratan zaten ilk yaratandir

Allah sadece bir markadar .. kendine Allah diyen bir yaratici zaten en genel ve karsikoyulmaz ayetlerini vermistir ..

Allah yok diyebiliriz ; ama Kuran ayetlerinin hakikatlerini goz ardi edemeyecegimizden bunlarin genel ismi uzerinden butunune vijdan rahatligi ile kanahat getiriyoruz smile.png) Ona Allah diyoruz !

Dedigim gibi, ben Allah kavramini varliksal bir ifade olarak var/yoka ve inancsal birifade olarak inan/inanmaya tasimiyorum. Sadece bu kavramin eldeki sosyal bilgisi temelinde bilimsel ve bilissel bilgisinin mantiksal olabilirligini degerlendiriyorum.

Yani ben tartismiyorum, determinist ve indirgemerci de yanasmiyorum. Sadece elde olan bilgiyi bilimsel ve bilissel ortaya koyuyorum.

Ben bir serbest dusunur olarak zaten hic bir konuya varliksal ve inancsal/ideoilojik yanasmam; bilimsel, bilissel ve bilgisel yanasirim. Bu temelde de olan bilgiyi ortaya koyar, bilimsel ve bilissel olarak degerlendiririm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece bu kavramin eldeki sosyal bilgisi temelinde bilimsel ve bilissel bilgisinin mantiksal olabilirligini degerlendiriyorum.

matiksal olabilirlik ile yola cikan yolda kalir ama ... cunku

mantik robotlarin programlandigi seydir .. mantik bilgisayar programidir : ))

mantikta ruh olmaz .. hele hele mantik dogru sorgulamayi asla yapamaz : )

mesela bilim fotosentezi iyice ortaya koyar ; mantik ile de insan sistemdeki incelemedigi bos yerleri doldurabilir ;

ama beyni olmayan bitkilerin neden tam da kirli havayi kullanarak temiz hava vermek zorunda olduklarini dusunemez ..

tanriya mantikla yaklasan, kendini tanridan ustun bir bakis acisina sahip sanar ve kendi sinirli akli ile yaradanin sonsuz ilimlerle ve hikmetlerle yarattigi bu alemi kendince desifre ettigini sanar : ))

sozum sana degil , genel : ))

mantik ile tanriya yanasmak tanridan ustun bir konumda olup onu sinamak gibidir biggrin.png

Allaha ancak teslim olunur ; heryerdeki her yaratilanin ilmini aldikca ve aldikca kisi anlar ki kendi akli aciz kalmaktadir ... Allaha ancak en sonunda iman edilerek sahadet getirilir ... bu bir surectir .. Allah emrediyor ; koru korune inanmayin diyor .. bilmeden gelmeyin diyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

matiksal olabilirlik ile yola cikan yolda kalir ama ... cunku

.

.

.

Allaha ancak teslim olunur ; heryerdeki her yaratilanin ilmini aldikca ve aldikca kisi anlar ki kendi akli aciz kalmaktadir ... Allaha ancak en sonunda iman edilerek sahadet getirilir ... bu bir surectir .. Allah emrediyor ; koru korune inanmayin diyor .. bilmeden gelmeyin diyor ..

Ben, insanoglu temelli kendilik bilisselligine erismis, numenal insanligi her turlu sorgulayan ve de bilimsel bilissel dusunen ve davranan bir birey olarak; insanoglunun fizik otesi olarak yarattigi her turlu kavram ile olumlu/olumsuz bir bag kurmayi ve teslim olmayi dusunemem.

Bu bir bilissellik, algi v.s. meselesi. Isteyen insanoglunun yarattigi her turlu fizik otesi kavram ile olumlu/olumsuz teslimiyet bagi kurabilir. Benim buna ihtiyacim yok.

Cunku ben, insanoglu disinda baska bir guce teslim olmanin, sadece insanoglunun bir bilissizligi oldugunun bilinc ve farkindayim. Ustelik kendi verdigi degerler, veriler ve tabular ile. Kavramsal bilgi sadece insanoglunun bir urunudur. Fenomende boyle bir yapi yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Allah Var Din Yalan .. din uğruna yapılan savaşlar vs. bunlarıın tek sorumlusu Allahtan başkası olamaz.

Eger somut bir gorunum veren ve sistemlesmis duzen haline gelmis olan dini yalanlarsan, Allah'ta otomatikman tedaulden kalkar.

Cunku Allah; islam dininin rehberi Kuran'da ortaya konan bir kavramdir. Yani, Allah ve onun dillendiricisi Muhammed, Kuran, Islam ve Muslumanlik islam felsefesi ve teolojik/fizik otesi inanis olarak bir butundur. Birinin yalan olmasi hepsini yalan yapar.

Ayrica sorumlu Allah kavrami degil; o kavram adina savasan/savastiran zihniyettir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Var Din Yalan .. din uğruna yapılan savaşlar vs. bunlarıın tek sorumlusu Allahtan başkası olamaz.

sana bi duz mantik yapayim da hayatin boyunca aklindan cikmasin - tanisma konusmasi say ;P

sorumlusu seytandir bu dediginin

seytani yaratan ve ona bir sorumluluk veren ise Allahtir .

ama insani yaratan ve ona seytanin etkin bir guc oldugunu en bastan haber veren de Allahtir ..

Allah dunyayi oyun ve ayalanma konusu olarak yarattigini soluyor, ortada bir oyun varsa kuralina gore oynamak lazim

seytani islemistik ; negatif enerji diyebiliriz kisaca .. kin, intikan, haset,nefret gibi bozucu yaptirim gucunun hissedildigi zaman seytan kulaga fisildiyor demektir ..

Allah hersey icin bir irade gucu ve akil yolu yaratmistir ... akilda da derinlik ve kalite araliklari yaratmistir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana bi duz mantik yapayim da hayatin boyunca aklindan cikmasin - tanisma konusmasi say ;P

sorumlusu seytandir bu dediginin

seytani yaratan ve ona bir sorumluluk veren ise Allahtir .

ama insani yaratan ve ona seytanin etkin bir guc oldugunu en bastan haber veren de Allahtir ..

Aklıma girmedi ki hayatım boyunca çıkmasın. Akıl mantıklı olanı kabul eder. Atmasyonu değil. smile.png

Kötü bir ürün yapar da insanoğlu için piyasaya sürersem sorumlusu ben olurum. Yani "kötü" ben olurum. Cezasını ben çekerim.

Kötülüğün insanoğlunun hayatına sokulmasının sorumlusu kötü birisine aittir.

Birisi diyor ki; "sana kötülük yapmak için bir tuzak hazırladım. Ama yerini ve zamanını söylemiyorum. O tuzağa düşme sakın ölürsün. Bu ikazım da sana bir iyiliktir."

Bu insan hakkında ne düşünürsün? Ben, "manyakmısın sen" derim. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Allah hersey icin bir irade gucu ve akil yolu yaratmistir ... akilda da derinlik ve kalite araliklari yaratmistir ..

Sana katılmıyorum. Söyler misin bana ? Allah şeytanın kendisine karşı gelecegini zaten bilmiyor muydu ? nasıl olurda kendi yarattıgı bir meleğin kendisine karşı gelebilmesine ve onunla birde yarıştırabiliyor ? Ve şeytan denen bir mele yüzünden milyonlarca insana cehennem kapısı açıyor ? bu sadistlik değilde nedir ??
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklıma girmedi ki hayatım boyunca çıkmasın. Akıl mantıklı olanı kabul eder. Atmasyonu değil.

aklina girmis demek ki .. bi daha cikmaz emin ol : )) reaksiyon ozgurlugune en bastan saygiliyim : ))

Sana katılmıyorum. Söyler misin bana ? Allah şeytanın kendisine karşı gelecegini zaten bilmiyor muydu ?

zaten kendine karsi gelsin diye yaratti seytani .. Seytani yaratti da seytan Allahin kontrolunden cikti diye bisey yok

Allahin dengi bir karsit guc olabilecek durumu da yok seytanin .. seytan bicok dinde boyle lanse edilir

nasıl olurda kendi yarattıgı bir meleğin kendisine karşı gelebilmesine ve onunla birde yarıştırabiliyor ?

sen okudugun o ayetleri anlamamissin ; Allah seytani yaratiyor, o da buyukleniyor ama Allah zaten onu buyuklensin diye yaratiyor ..

Allah insan gibi dusunulmemeli .. insan bile bile zararli bir seyi yaratip kendine bile bile musallat etmez :D ama Allah harika bir sistem yaratti ve o sistemde kotuye ihtiyac vardi ..

Ve şeytan denen bir mele yüzünden milyonlarca insana cehennem kapısı açıyor ?

gercekten cehenneme atiliyorlarsa sorun yok : )) cok kisiler de cennete giriyor ..

cehennem ehlinin yapi ozellikleri ayetlerde haber verildigine gore onlar ruh tasimiyorlar .. gozleri gorur saniyoruz ama korler , muhkem ayetli bildiriliyor hemde

agaca carpmasin diye agaci goruyor ama orada agacin var oldugunu hic goremedi o ( kapis mi :D )

aklini hic kullanamadi .. onun sucu yok ama .. Allah oyle yaratti ;

o cehenemde aci cekmiyor ; onu goren cennetlik insan cennete daha da sukrediyor ..

cehennem ehli kisi icin cehennem pismanli yeri degil ; indina inadina inkarda diretme yeri .. ayetlerde cehennemde pismanmis gibi davranan ama ilk vijdani rahatlikta azginliklarina devam eden kisilerden haber verilir .. cunku kodlanmalari oyle .. kendi kendilerini bile bilmezler

eee seytan azapta gerek : )

bu sadistlik değilde nedir ??

seytan sadisttir .. seytana uyanlar da ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birisi diyor ki; "sana kötülük yapmak için bir tuzak hazırladım. Ama yerini ve zamanını söylemiyorum. O tuzağa düşme sakın ölürsün. Bu ikazım da sana bir iyiliktir."

Bu insan hakkında ne düşünürsün? Ben, "manyakmısın sen" derim. smile.png

Bence çarpılacaksın ve bir iki güne kalmaz artık seni forumda görmemiz mümkün olmayacak...

Sen kalk Tanrıya "Manyak mısın sen?" de ... Hadi hayırlısı umarım seni affeder!...

Nedense @@dennise ; bu paragrafına yanıt vermediği gibi, başına gelecekler konusunda da uyarmamış...

Bunu yapanlara kitapta ne yaptırımlar yazdığını bir bilesen aklın altına kaçardı... smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

e tabi ki etmiyor yok bi de tatmin edicekti laughing.giftatmin edemeyen tek bi sey vardir insanlarin israrla uzerine gittikleri ;

o sey de zaten erkek arkadas degil ; cazibesiz kiz da degil ; o sey din de degil aslinda .. rolleyes.gif

Sevgili @dennise ;

Çaktırmadan belden aşağı çalışıyorsun ve hiç de hoş durmuyor...

Ne kadar çileden çıkarsan çık, kızarsan kız centilmenliğini kaybetme, Kötü örnek olup "İnançlılar da hep böyle" denmesine fırsat verme istersen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dediginin mantigini goremiyorum.

'Allah var

Din yalan

Tek sorumlu allah'

Tek sorumlu dini kullanan insanlardir.

@@GeceKuşu belden asagi konusdugu asikar, ama bence yerinde olmus :) Ha bide anlamadigim ya inanirsin ya inanmassin bu ikilinin @JohnnyTaylanFalls@dennise yaptigi kanitlama muhabbeti bana biraz gereksiz geliyor. Herkes kendinden sorumludur, yani seytan filan komik geldi acikcasi bana....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dediginin mantigini goremiyorum.

'Allah var

Din yalan

Tek sorumlu allah'

Tek sorumlu dini kullanan insanlardir.

@@GeceKuşu belden asagi konusdugu asikar, ama bence yerinde olmus smile.png Ha bide anlamadigim ya inanirsin ya inanmassin bu ikilinin @JohnnyTaylanFalls@dennise yaptigi kanitlama muhabbeti bana biraz gereksiz geliyor. Herkes kendinden sorumludur, yani seytan filan komik geldi acikcasi bana....

Sevgili @@crazy mom ;

Konuştuğu demeyelim bence, Bilinç altının kendiliğinden sürüklediği bir yönelim...

Onun "belden asagı konuştuğunu" vurgulayarak tasvip etmezken, "kendimize yapılmasını istemeyeceğimiz bir şeyi" başkası için yerinde olduğunu düşünmeyi seninde doğru bulmayacağına eminim. Sanırım bir anlık dil sürçmesi olsa gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili @@crazy mom ;

Konuştuğu demeyelim bence, Bilinç altının kendiliğinden sürüklediği bir yönelim...

Onun "belden asagı konuştuğunu" vurgulayarak tasvip etmezken, "kendimize yapılmasını istemeyeceğimiz bir şeyi" başkası için yerinde olduğunu düşünmeyi seninde doğru bulmayacağına eminim. Sanırım bir anlık dil sürçmesi olsa gerek.

Yok dil surcmesi filan degil :) Icimden geleni yazdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.