Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çok acıyorrrrrrrrrrr

öylesi

Önerilen İletiler

Ayak bileğimi burktum ve davul gibi şiş bir şekilde yatıyorum.. Neyseki çekilen filimlerde kırık çatlak çıkmadı. Ama bir acı bir acı. Kaç günde geçecek bilemiyorum . Şimdiden çok sıkıldım.

Neler yapılmalı diye ararken sizinlede paylaşayım dedim. Umarım başınıza gelmez.

HABERTURK.COM SAĞLIK SERVİSİ

Heyecan ve tutkuyla izlediğimiz Dünya FIBA Şampiyonası maçları sahada büyük çekişmelere sahne oluyor. Zorlu mücadeleler sırasında sporcuların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de “ayak bileği burkulmaları”.

Bu konuda bilgiler veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Spor Hekimliği Doçenti Dr. Tolga Aydoğ, ayak bileği burkulmalarında dikkat edilmesi gerekenin sorunun doğru şekilde tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Ayak bileği burkulmalarının oluşumundan bahseden Dr. Tolga Aydoğ; “Ayak bileği burkulması, yere düşme sırasında hareketin eklemin normal sınırlarını aşmasına bağlı olarak ayak bileği bağlarının gerilmesi ve yırtılmasına verilen isimdir. Doğası gereği yere düşme sırasında ayağın dış kısmı daha önce, iç kısmı ise daha sonra yere temas eder. Eğer bu hareketin kontrolünde sıkıntı olursa, ayağın içinin yere basışı sağlanamaz ve ayak bileğinin içe doğru dönmesine ve dış tarafta hareketi kontrol eden bağların gerilmesine neden olur. Ayak bileği burkulmalarının yüzde 80’i ayak bileğinin dış kısmında oluşur” dedi.

Ayak bileği burkulmalarının üç derecede sınıflandırıldığını belirten Dr. Tolga Aydoğ; bunları şu şekilde sıraladı:

• Ayak bileği bağları zorlanması

• Ayak bileği bağlarının kısmi yırtığı

• Ayak bileği bağlarının tam yırtığı

Ayak bileği burkulmalarının muayenesinin ayak bileği hareketlerinin kısıtlanması, ayak bileğinde şişme, ayak bileği bağlarının yetersizliğinin/yeterliliğinin muayenesini içerdiğini belirten Doç. Dr. Tolga Aydoğ, “Burada en önemli husus, ayak bileği bağ yaralanması sırasında kemikte kırık olup olmadığına karar verilmesidir. Hastanın durumu röntgenle anlaşılabilir” dedi.

Ayak bileği yaralanmalarının erken tedavisinin diğer yumuşak doku yaralanmalarına benzediğini ifade eden Dr. Tolga Aydoğ, tedavide uygulanması gereken dört ana prensibi şöyle sıraladı:

1. Dinlenme: Ağrılı hareketleri yapmayacak ama ağrısız hareketlere izin verecek düzeyde istirahat, sporcularda çok nadiren alçı uygulaması gerekir.

2. Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir, yada saatte bir 10 dakika

3. Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bileği koruyucusu

4. Ayağı yukarı kaldırma: Ayağın kalp hizasından yukarıya kaldırılarak yatılması

“Erken dönemde uygulanan bu tedaviler sonrası, kişinin kas kuvvetini ve daha da önemlisi dengesini geri kazandırmak gerekir. Dolayısı ile tedavide bu iki hususa çok önem vermek gerekir” diyen Doç. Dr. Aydoğ ayrıca “Unutulmaması gereken en önemli konu, tedavinin kişiye özel olarak planlanması gerektiğidir” dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet topraam , teşekkür ederim.original.gif yatmaktan sırtlarım ağrıdı... Ama basmamak gerekiyormuş...Ben kendimi nasıl durduracağımmmmm.

biraz kendini önemse biz arnavutlar dar canlıyızdır genetiktir.. ama az sabret içine üşengeçlik kaçsın azçın azcık .. benim bir deyimim var içime hamide kaçtı hiç bişi yapasım yok diyorum zaman zaman.. hamidemii haa.. dur onu anlatan bir yazı yazayım blogumda yer vereyim hamide bizim gelin pasaklı geliiinnn :D tatlım sen az dinlende geçsin sapasağlam ol zedeleme ayak dokunu taammı .;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen çok yaşa emi. beni hem güldürdün hem oynattın.kahkaha.gif .Üşengeçlik konusuna gelince .. senin şu hamide yi dört gözle bekliyeceğim. ondan öğreneceğimiz çok şey var gibi....uzatma olurmu blush.png hem dinlen diyorsun hem önerdiğin müziğe bak..kızım yerimde durmam ne mümkün ..tek ayak kıvırdım ben o işi original.gif.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen çok yaşa emi. beni hem güldürdün hem oynattın.kahkaha.gif .Üşengeçlik konusuna gelince .. senin şu hamide yi dört gözle bekliyeceğim. ondan öğreneceğimiz çok şey var gibi....uzatma olurmu blush.png hem dinlen diyorsun hem önerdiğin müziğe bak..kızım yerimde durmam ne mümkün ..tek ayak kıvırdım ben o işi original.gif.

tongue.png olsun müzik ruhun gıdasıdır beyaaa :) ben oynayınca iyileşiyorum :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ayyy canım canım hug.gif iyi ol valla ben yazıcam hamide'yi ilk fırsatta :) annem geliyor bu gün keşan'dan :) onu geçireyim en kısa sürede yazıcam :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz demi..annen gidince hamide gelecek...tamam beklerim...annen geliyormuş gözün aydın.. ellerinden öpüyorum.. yemeklerinde pişmiş evide toplamıştır her şey hazır yani ...senin için çok sevindim canım..ben de öyle şanssızım ki ...evdekileri yurt dışına tatile gönderdiğim gün sakatlandım...sakat sakat birbaşıma blush.png .neyseki bugün ayağım daha da iyi oldu...annen sana arnavut böreği de yapar şimdi ... afiyetler efendim.original.gif tadını çıkar herşeyin .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz demi..annen gidince hamide gelecek...tamam beklerim...annen geliyormuş gözün aydın.. ellerinden öpüyorum.. yemeklerinde pişmiş evide toplamıştır her şey hazır yani ...senin için çok sevindim canım..ben de öyle şanssızım ki ...evdekileri yurt dışına tatile gönderdiğim gün sakatlandım...sakat sakat birbaşıma blush.png .neyseki bugün ayağım daha da iyi oldu...annen sana arnavut böreği de yapar şimdi ... afiyetler efendim.original.gif tadını çıkar herşeyin .

sağol canım benim evet yapmış börek ama yememem gerek çünkü bir diyet yapıyorum karbonhidrat yasak :/ ama harikaydı ucundan bir çimdik kopardım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sağol canım benim evet yapmış börek ama yememem gerek çünkü bir diyet yapıyorum karbonhidrat yasak :/ ama harikaydı ucundan bir çimdik kopardım smile.png

Bir kerelik bozmaktamı yok..sad.png .ne sıkı bu ya ..demek ki ben hiç yapamamzdım..islik.gif .sana güveniyorum canım. anladım sen başaracaksın original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.