Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KISMETTE NE VARSA

Radya

Önerilen İletiler

Katil tarafından öldürülenler kabul ve huzur ile yaşamıyor mu? Öldürülen mi suçlu yani kabulsüz ve huzursuz olduğu için mi Münevver Karabulutu öldürdü çocuk? Nasıl iş bu anlayamadım. Hayatımda duyduğum en anlamsız ifade kimse kusura bakmasın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 380
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

@@dennise bey haklı.

Bu yazıyı çelişki olarak görmek, ancak Uzak Doğu felsefesinden bihaber olmakla mümkündür.

Bakın LAO TZU'dan bir öykü :

Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş. Ama kral bile onu kıskanırmış.

Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış.

- Bu at bir at değil benim için bir dost,insan dostunu satar mı'' dermiş hep. 

Bir sabah kalkmışlar ki at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış.

- Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları belliydi.
Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın, 
şimdi ne paran var ne de atın. demişler.

İhtiyar 
- Karar vermek için acele etmeyin. Sadece "At kayıp"deyin. 
Çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar.
Atımın kaybolması bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu bilmiyoruz.
Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceği bilinmez.

Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. Aradan 15 gün geçmeden ,at bir gece ansızın dönmüş. Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. Bunu gören köylüler toplanıp ihtiyardan özür dilemişler.

- Babalık, sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil şans oldu
adeta başına devlet kuşu kondu. Şimdi bir sürü atın var artık

- Karar vermek için gene acele ediyorsunuz. Demiş ihtiyar. 
Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu.
Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç. 
Birinci cümlenin birinci kelimesini okurken kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?

Köylüler bu defa ihtiyarla açıktan açığa dalga geçmemişler ama, içlerinden "Bu herif sahiden akılsız ya da çok saf" diye geçirmişler.

Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış.

Köylüler ihtiyara yine gelmişler.
- Bir kez daha haklı çıktın ''demişler'' 
Bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak.
Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir ve daha zavallı
olacaksın, demişler.

İhtiyar;
- Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz galiba diye cevap vermiş.
O kadar acele etmeyin.Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu. 
Ötesi sizin verdiğiniz karar.Ama acaba ne kadar doğru.
Hayat küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.

Bir kaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış.Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden gençlerin ya öleceği ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş. 

Köylüler, gene ihtiyara gelmişler ;
- Yine haklı olduğun kanıtlandı, demişler. 
Oğlunun bacağı kırık ama hiç değilse yanında. 
Oysa bizimkiler belki asla dönmeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, 
talihsizlik değil şansmış meğer.

Siz erken karar vermeye devam edin demiş ihtiyar. Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda sizinkiler askerde. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şansızlık olduğunu sadece Allah biliyor. LAO TZU, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış.

Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. 

Karar aklın durması halidir. 
Karar verdiniz mi akıl düşünmeyi durdurur, dolayısıyla gelişme durur. 
Buna rağmen akıl insanı daima karara zorlar. 
Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. 
Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. 
Bir kapı kapanırken, başkası açılır.

Bir hedefe ulaştığınızda
daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz.
"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu hikayeyi uzun yillar once okumustum ama birilerine anlaticagim varken toparlayamiyordum ;

kaynaklarina saglik

cikiverdi karsima ...

cok ta guzel oldu ; paragraf paragraf ezberledim : ))

tam anlami ile harika bir hikaye ; benim en favori hikayelerimden ..

hikayede en az 15 tane ayet ozu var

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katil tarafından öldürülenler kabul ve huzur ile yaşamıyor mu? Öldürülen mi suçlu yani kabulsüz ve huzursuz olduğu için mi Münevver Karabulutu öldürdü çocuk? Nasıl iş bu anlayamadım. Hayatımda duyduğum en anlamsız ifade kimse kusura bakmasın.

ne alakasi var ?

katil tarafindan oldurulen kisinin vazifesi bitmis demektir ;

ha katil ; ha saksi, ha kaza kursunu ha kalp krizi ..

hz, ALi de katil tarafindan olduruldu ; hatta 4 halife de ..

ama magarada sıkıştıkları zaman andolsun oldurulecegiz demistir halife : ))

ama tevekkul ettikleri icin Allah onlari saklamistir .

ya da hz, Musa denizi yarmadan once 300 m kala yanindakiler andolsun sonumuz geldi demislerdir

hz, Musa son ana kadar hem vazifesinen emin hem de ne yapacagini bilmemekteydi ! ama bir gelgit ile denizin cekilmis oldugunu farkettiler !

bunu da Allah onun asasi ile ona isaret ettirdi

insani katil oldurur ama bu toplum duzeni derecesinde degerlendirilir ; bunu yargilariz toplum duzenine katki saglamak icin  ;

ama isin rahmani boyutu vardir ; Allah ecelini diledigi bir sekilde zaten zaman ve mekan disinda iken yaratmistir .. o degismez artik .. kader degismez

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@dennise iyi de güzel kardeşim @@Radya kabul ve huzur içindeysen katil seni öldüremez yazmış nasıl oluyor kabul ve huzur vazife süresini mi uzatıyor? İtirazım bu cümleye yoksa ölen kişinin vazifesi biter haklısın da radyanın cümlesini anlamak imkansız. Münevver kabul ve huzur içinde değildi de mi öldürüldü diye soruyorum ben de...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne alakasi var ?

katil tarafindan oldurulen kisinin vazifesi bitmis demektir ;

ha katil ; ha saksi, ha kaza kursunu ha kalp krizi ..

hz, ALi de katil tarafindan olduruldu ; hatta 4 halife de ..

ama magarada sıkıştıkları zaman andolsun oldurulecegiz demistir halife : ))

ama tevekkul ettikleri icin Allah onlari saklamistir .

ya da hz, Musa denizi yarmadan once 300 m kala yanindakiler andolsun sonumuz geldi demislerdir

hz, Musa son ana kadar hem vazifesinen emin hem de ne yapacagini bilmemekteydi ! ama bir gelgit ile denizin cekilmis oldugunu farkettiler !

bunu da Allah onun asasi ile ona isaret ettirdi

Evet ne alakası var ?

O sözün bunlarla alakası yok. Yani; mucizelerle.

Öfke ve Çaresizlik duyguları gelecek hakkında çabuk karar vermekten doğar.

Öfke ve Çaresizlik duyguları aynı zamanda saldırı karşısında insanı zayıflatır, iyi mücadele vermesini engeller.

Bu anlamda boş bir zihin her zaman üstün gelir. Uzak Doğu dövüş sanatlarının özü de budur.

Yani; " Tam Uyanıklık "

Böylece hırsıza karşı da uyanık olunur. wink.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Canraşit katil insanı kabul ve huzur içinde iken nasıl öldüremez bu sorunun cevabını verin bana kardeşim, bu anlamsız cümleyi mantığı alan var mı? İnançlı biri olarak benim aklım almıyor. Bu kadar katil tarafından öldürülenler kabulsüzlük ve huzursuzluk içinde olduğu için öldüyse bari bundan sonrakiler ölmesin. Formül kabul ve huzur mudur?

Şu en son insanları katleden çocuk vardı bir sürü insanı öldürdü şimdi bu ölenler kabulsüzlük ve huzursuzluktan mı öldü yani?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O sözün bunlarla alakası yok. Yani; mucizelerle.

haklisiniz benim demem o ki - (Kurana tabi kisiler icin)

insan mucizeleri kendine uzak gormemeli ;

cekim yasasindan ; dusunce gucu ile tedaviye kadar (modern zamanin yeni kesifleri) hersey mucizatlara endeksli bir temelde yaratilmistir ...

mucizeler genellikle zamanlamada sakli olan bir sirdir !

deniz yarildi ama buradaki mucize; yarilmanin tam zamaninda olmasiydi - bugun kizildenizdeki su cekilmeleri rutindir .. yani mucize tam zamaninda olayi baska bir olaya baglayan bir olayin kendini belli etmesinde saklidir . bakis acisinda belli eder kendini mucize .. inkar edenler icin cekilme tasaduftur !

zannedildigi gibi dev dalgalarla olusan bir yol olmadi hz. musanin onune ; oyle olsa firavun salak degil anlardi ; klasik bir cekilme zannetti ve suya girdi ..

Mucizeler hergun tekrarlanan olaylardir - duzgun bir bakis acisi ile insan mucizelerin icinde bir  mucize olarak mevcudiyet gosterdigini oldugunu anlamalidir : ))

nitekim materyal felsefeler bunu perdelemektedirler !

@dennise iyi de güzel kardeşim @Radya kabul ve huzur içindeysen katil seni öldüremez yazmış nasıl oluyor kabul ve huzur vazife süresini mi uzatıyor?

radya ozlu soz yazmis ; ozlu sozler hikmetlice yorumlandikca ve aklin katmanlarindan iyice gecirilerek ele alindikca kisiye ozel bir mesaj verirler ...

''katil seni oldurmez'' ifadesi bir genellemedir

benden haddime olmayan bir bilgi

suphe kapisi kapandi mi insan haddine olmayarak bir eminlikte kesin hareket edebilecek bir cesaret sahibi olabiliyor ..

bana peygamberleri karistirma diyenler oluyor : )) o zaman Kurani rehber de edinmeyelim - ben de sizin gibi bir beserim (ayet)(ayni zamanda hadis) SAV

Allah insanlara Peygamber harikaligi ile harika hale gelebilme konusunda sinir koymamistir - Bilakis Allah tesvik etmek icin ozendirici elcileri vesile etmistir !

sorunun cevabina gelince -

''kabul ve huzur icinde olabilmek '' cok nadir yasanan bir tecrubedir - kabul ve huzur icinde olabilmek , aklindan bunu dusunmekle sahip olabilecegin bir eminlik saglamaz  ; buna sartlanmakla da olmaz ..

kabul ve huzur icinde olmak icin cabalanmaz - caba gosterilecek kisim ancak 'kabul ve huzuru' perdeleyen faktorlere karsi itina ile gosterilmelidir ;

ve gerisine karisilmamalidir - katiYEN

ve

umulur ki

zaman icinde insan farkli bir boyut yakalayabilir - yani ben sana kabul ve huzuru ne kadar da anlatsam bunu insan kendi derinligi kadar onaylayabilir

biggrin.png kaldi ki benimki de tartisilir biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öfke ve Çaresizlik duyguları aynı zamanda saldırı karşısında insanı zayıflatır, iyi mücadele vermesini engeller.

Bu anlamda boş bir zihin her zaman üstün gelir. Uzak Doğu dövüş sanatlarının özü de budur.

Yani; " Tam Uyanıklık "

Böylece hırsıza karşı da uyanık olunur. wink.png

cok dogru ;

benim kendimce eklemek istedigim ozel bir ornek var

sahabeler savaslarda sehit olabiliyorlardi ;

hz, Ali RA 16 yerinden yaralandigi savasta bir musrigi yere devirir ;

tam onu oldurecekken musrik olecegini anlamistir ve belki de son bir garezle Hz. Alinin yuzune tukurur , hz, Ali hemen o kisiyi yerden kaldirip etrafa firlatip atar ;

savas kazanilmistir ve o musrik esir dusmustur - hz, ALi ile goz goze geldikleri bir sirada neden kendisini hazir oldurecekken oldurmedigini sorar ;

o da ; savasin cetin mucadelesi hali mustesna oldurmedigini soyler ;

esir ;

yuzune tukurdugunu hatirlatinca ; Halife - o zaman ofkelendigini ve nefsinin kindar tarafinin canlandigini , amelinin de bu intikamci bir arzu ile islenmemesi icin onu o an icin bagisladigini soyler ..

simdi @canrasit arkadasin anlattigi ofke ve caresizlik ile karar vermemek konusunu

cok zorlu bir savasta 16 yerinden yara alarak, az sayida cok dusmanla cehd halinde iken aklindan bir saniye bile cikarmayan bir kisi elbette ki Allahin mutlak kanunu icindeki bir koruma altindadir !

ewt - sehit edilmistir ama vazifesi bitene kadar en cetin sartlar altinda korunmustur ; mesela PEygambere SAV suikast duzenleyecekleri bir surada onun yatagina yatmis ve Allaha teslim olmustur ! mesela orada rahatlikla sehit olabilirdi .. ya da carsida , yollarda heryerde ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mucizeler hergun tekrarlanan olaylardir - duzgun bir bakis acisi ile insan mucizelerin icinde bir mucize olarak mevcudiyet gosterdigini oldugunu anlamalidir : ))

nitekim materyal felsefeler bunu perdelemektedirler !

Materyal felsefeler derken hangilerini ve neyi kastediyorsunuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence yeni bir konu acip Radyanin alintisindan itibaren butun mesajlari oraya tasiyalim ;

simdi darvinizm ve materyalizmin kapali kalmis yonlerini anlatmaya baslarsam (sanirim ipucu verdim)

'kismette ne varsa konusu' dagildikca dagilicak ; 

ote yandan herzaman bayan uyelerin de tartismalara katilmalarini istemisimdir .. sad.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Canraşit katil sana arkadan saldırabilir ruhun bile duymaz bu dediğinin sorumun cevabı ile alakası yok kardeşim. Katil, "ben seni öldürmeye geldim, hazırlan"diyecek değil herhalde gizlice yapacaktır işini.

@@dennise kabul ve huzurun ne olduğunu biliyorum fakat katiller için etkili değil. Kaderinde bir katil tarafından öldürülmek varsa A katili olmaz da B katili öldürür seni sonuçta kader yani mutlak kader değişmez. Yaşamın sırasında iyilik-güzellik ile davranmanın artıları çok fazladır çok mutlu bir hayat sürebilirsin fakat kaderinde katil tarafından öldürülmek varsa bu değişmez. Öldürülenler kötü insan mıydı ya da iyi insanlar hiç cinayete kurban gitmiyor mu? Gidiyor çünkü ölüm günü-saati değişmez şekli değişebilir belki fakat katil öldürmez de araba çarpar ölürsün. Ancak katil tarafından öldürülmek senin için olmazsa olmazsa bu değişmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste bu yonden hayata guvenmek gerek ; hayatin adaletine diyelim ; ilahi adalete smile.png

Bana doğudan batıdan hikayeler anlatmayın kısaca cevap verin.

1- Hayatın ne'sine güvenmem gerekir. Hayatın geleceğini kim bilebilir? Müneccim miyiz?

2- Hayatın adaleti hangisi? Somut bir şey söyleyin.

3- İlahi adalet nedir? Söylemekten neden çekiniyorsunuz?

Bunlar çok açık sorular. Aynı açıklıkta da cevap verilmeli.

En güzel paylaşım, açık, net ve basit olanıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Hayatın ne'sine güvenmem gerekir.

Hayatta güven aramamak.

smile.png bu soruyu ben zaten şu tezi yazan kişiye sormuştum.  "kontrolu bırakıp hayata güveneceksin"

Hayatın geleceğini kim bilebilir? Müneccim miyiz?

Gelecekte değil, şu anda yaşamak.

Cevap benim sorumla ve konuyla ilgili değil.

2- Hayatın adaleti hangisi?

3- İlahi adelet nedir ?

Benliği öldürüp ( ölmeden ölmek ) rahat ve sakin olmak.

"Benlik" ten kasıt nedir? Benlik öldürmek ne demek? İlahi adaletin tanımyla ilgisi nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

smile.png bu soruyu ben zaten şu tezi yazan kişiye sormuştum. "kontrolu bırakıp hayata güveneceksin"

original.gif Bir şey neden kontrol edilir ?

Cevap benim sorumla ve konuyla ilgili değil.

original.gif Güven aranmıyorsa hayatın geleceğini bilmek / önemsemek de gerekmez.

"Benlik" ten kasıt nedir? Benlik öldürmek ne demek?

original.gif İnsan kendisi için adaleti hangi itkiyle ister ?

İlahi adaletin tanımyla ilgisi nedir?

Bu da " Karma Yasası " ile ilgili. " İlahi " kelimesi mecazi anlamda kullanılmış. " ilahi adalet " Karmayı temsil ediyor. original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

smile.png bu soruyu ben zaten şu tezi yazan kişiye sormuştum. "kontrolu bırakıp hayata güveneceksin"

original.gif Bir şey neden kontrol edilir ? -canraşit-

Eğer, illahi adaletin işlemesini istiyorsan, öfkeni atacaksın. Çaresizliğini yeneceksin. Kontrolü bırakıp hayata güveneceksin.

Dostum eğer dennise ve radyaya sorulan sorularımı açıklamak istiyorsan baştan alalım. Karışmasın. 

Birinci sorumdan sonra diğerlerine geçelim.

Yukarda altı çizili cümleden ben şunu çıkardım:

Cümledeki "İlahi adaletten" kasıt Tanrı adaleti değilse, adı neden ilahi? İlah-i adalet nedir?

Hem bir insana öneriliyorsa, neden insan adaletinin değil de ilahi adaletin işlemesi önerilir?

Buradaki hayat, yani yaşam, bilgiye özdeşse neden bilgi denmemiş? Hayat=bilgi midir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cümledeki "İlahi adaletten" kasıt Tanrı adaleti değilse, adı neden ilahi? İlah-i adalet nedir?

original.gif  Cümle Türkiye'de yayınlandığı için, cümle Türklere hitap ettiği için, Türk kültürüne uyarlanmış.

Hem bir insana öneriliyorsa, neden insan adaletinin değil de ilahi adaletin işlemesi önerilir?

original.gif  İnsan adaleti her yere erişemiyor da ondan.

Buradaki hayat, yani yaşam, bilgiye özdeşse neden bilgi denmemiş? Hayat=bilgi midir?

original.gif  Hayat buradaki anlamıyla " Karma "dır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.