Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALEVİLİK NEDİR?

cihancakar

Önerilen İletiler

Alevilik Toplumumuzun Azınlık sayılan Mesheplerindendir.Ben alevi değilim ama alevilik çok saçma olduğunu düşünenlerdenim ama rengler ve zevkler tartışılmaz . Saygı duyuyorum Alevi kardeşlerimizin düşüncelerine . Ve burda bir soru soruyorum alevi arkadaşlarımıza nedn alevi olduklarını bana açıklarlarsa sevinirim ve aleviliği sadece aileden gelen bir düzen olduğu için mi yoksa araştırıp seçtikleri için mi savunurlar.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Arkadaşım,bak ben de alevi değilim ama sorun gene de çok saçma geldi.Sanki sen araştırıp da mı islamiyeti,islam içinde de tabi olduğun mezhebi seçtin.Hiç sanmam!Nasıl doğduysan öyle gidiyorsun,onlar da öyle.Diğer husus,her inanncın kendine has özellikleri vardır,sana saçma gelse bile.Üstelik bizde de var.Mesela Kurban meselesi,Hacca gidenlerin şeytanı taşlaması bana saçma gelir.Ama ne var ki insanlar böyle görmüşler ve sürdürmeye de devam ediyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

hakkaten de saçma bi soru alevilik dinbe biraz daha özgür bakmayı sağlar alevi bi soydan gelip alevi olamyan biriyim ben yani hiç bir türlü bağlanmayı kabul etmeyen biriyim aileden alışkanlıklar alevi müziklerinin benim için yerinin ayrı olması olsa da ben alevi değilim... ama benim kendimi sorguladığım kadar daha saçma olan hatta ***** uydurması dinler kendilerini sorguluyorlar mı acaba... ben illa bi din olcaksa aleviliği tercih ederdim ama zaten karşı çıktığım şey de babadan oğula geçen bu özellikelrdir...saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
Alevilik Toplumumuzun Azınlık sayılan Mesheplerindendir.Ben alevi değilim ama alevilik çok saçma olduğunu düşünenlerdenim ama rengler ve zevkler tartışılmaz . Saygı duyuyorum Alevi kardeşlerimizin düşüncelerine . Ve burda bir soru soruyorum alevi arkadaşlarımıza nedn alevi olduklarını bana açıklarlarsa sevinirim ve aleviliği sadece aileden gelen bir düzen olduğu için mi yoksa araştırıp seçtikleri için mi savunurlar.....

selam cihan çakar'a ben aleviyim ve sana aleviliği anlatacağım hz. muhammed (s.a.v) vefatından önce defalarca buyurmuşlardırki halifelik ali (a.s)dır.bunu ashabın bu ashabın içinde ebu bekir, osman,ömer de vardır.peygamber efendimizin vefatinden önce hum gölünde yağtığı konuşmada bu konuda ashabından söz almıştır.ne yazıkki peygamber efendimizin vefatından sonra bu söze uyulmamış halifeliğe ebu bekir tarafından el konulmuştur.yani peygamberimiz tarafından hak halife olarak ilan edilen hz.ali'nin hakkına el konulmuştur.bu osman ömer devrindede devam etmiştir. ve hz.ali'nin yandaşları alevi olarak anılmıştır.aleviler tarih boyunca hakkı savundukları için çok ağır zulumlerle karşılaşmışlardır ör: kerbela olayıdır. peygamber efendimiz buyurmuşlardırki ben ilmin şehriyim ve alide kapısıdır, şehre girmek isteyen kapısına gitmelidir.ve ehlibeytimi üzen beni üzmüştür beni üzen allahı(c.c)üzmüştür.aslında herşey ortadır.ve eğerki istersen sana kerbala olayınıda anlatırım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ben de alevi bir insanım...Peki size bir sorum olucakk...BİZ islamiyeti kabul ederken aileden gelerekmi kabul ettik...yoksa kendimiz mi kabul ettik...Peygamber efendimiz(s.a.v)e ilk vahiy oku oku oku diyordu..Peki neyi oku diyordu....fikriniz varmı?..Her müslüman bir alevidir fakat kimse bunun farkında degildir...Biz HZ. Ali'yi haklı buluyorz..Ondan bize alevi diyorlar..Bir savasta karsı düsmanlardan ayırt edilmek kendi adamımızı ayırt etmek için kızıl bez takımıssız.sonrada bize kızılbas diyorlar..bunlar saçmalıktır...kızılbası yada sunisimi var...Allah bizi yaratırken esit yarattı....Alevilik br din degil mezheptir..Ve aleviler çok bedel ödemis insanlardır..sivas ve maras katliamlarıı...7 alevi öldüren cennete gidiyormus diyorlar..peki Allahın verdigi canı Allahtan baska kim alabilirki ...Bizim için namaz kılmıyor diyorlar...Hz. Alinin kanını alıp caminin önüne döküyorlar...camiye giren müslüman degil diyorlar...aleviler bundan dolayı girmıyor camiye..Adam 5 vakit namaz kılıyr ama insan yakıyor..sizce muslumanlık bu muduR?osmanlı devleti yıkıldı diyorlar tarih dersinde...avrupadan geri kaldık diye yıkıldık diyorlar..Hayır tek nedeni ülkedeki gerici insanların bulunmasıydı...bi düsünürmüsnz atatürk bile ne kadar zorluk çemis o dönemde...Padisahlar zamanında daha nasıl olur durum orasını kimse dusunmez...

Gülgüzeli84 ...konusmalarına hak veriyorumm.....ve sunuda demeliyimki hiç bir zman biliyorum deme ..çunku su kesindirki birileri senden fazla bilgiye sahipse sen bisey bilmıyorsun demektir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevı kelımesı*Alı'ye ait*anlamındadır.Terim olarakda farklı manalarda kullanılmaktadır.Islam tarıhınde Hz.Alı'nin neslinden gelen,Fas ve Cezayir gibi bölgelerde hüküm süren bazı hanadanların adıdır.Tasavvufda ise,Hz.Ali!ye nisbet edilen bir tarikat olup,silsile itibariyle Hz.Peygamber'e,Hz.Ali vasıtasıyla ulasan tarıkatların ısmıdır.Mezhepler tarihinde ise Hz.Ali'yi en üstün sahabi olarak gören ve Hz.Muhammed'den sonra,onun Allah'ın ve Hz.Peygamber'in tayini ile halife olması gerektigini kabul edenlere göre Şia ile aynı anlama gelmektedir.

Kızılbas veya Kızılbaslık Alevi toplumuna verilen adlardan biridir.Bu kızılbaşlıkla ilgili farklı yaklasımlar olmakla birlikte,bunlar icersinde tercihe şayan olanı bu ismin Şah Ismaıl'in babası Seyh Haydar'ın talebelerine on iki imamı temsilen on iki dilimli kırmızı börg giydirmesi ve zamanla bu kullanımın yaygınlık kazanmasıdır. 15.ve 16.yüzyıllarda Seyh Haydar ve Şah İsmail taraftarlarını tanımlayıcı bir isim olarak kullanılan Kızılbas kelımesının yerine bugün Alevi kelımesı kullanılmaktadır.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

Saygideger Dostlar,

Bir cok forumda Alevilik uzerine yazdigim yazilardan da yola cikacak olursak,

Ben`de Aleviligin Caferi- Sii Mezsebin bir kolu olup, Hz. Ali ve onun soyunun devami olduguna inandirilmis biriydim.
Bunun baslica nedeni; hic kuskusuz 1400 yildan beri islam tarafindan surudurulen cirkin asimile politikasi, ozellikle yasadigimiz YASSAKLAR diyari Turkiye sirinirlari icinde arasirtirarak dogrulari ve gercekleri bulma gibi bir yapilanma olmadigindan dolayi, zorla adapte edilen, baska bilmiyeceksin, bunu boyle bileceksin!! mantigindan oteye gitmiyen baski ve zulumlerin sonucu insanlar Inandiklari gerceklerden uzaklastirma, kendi inanclarini zorla bir baskasina empoze etme cabasindan baska bir sey degildir.

En basit ornegini Dedelerimiz ve halaa yasiyan insanlarimizin bizzat kendilerinin yasadigi Soykirim, Katliam, Zulum ve insanligin kabul edemiyecegi, Yer yuzunde yasiyan ve yasamis olan, Vahsi dedigimiz Hayvanlardan daha vahsice yapilan yiginlarla uygulamalari, yine zorla bu insanlara toz pembe gosterilmeye, suclu degilmis gibi gosterilmeye, suclu baskasiymis gibi gosterilme vs vs cirkin Hile ve Yalan Politikalari ile gunumuze kadar surdurulmus olup. Kendi katilini sevdirme politikasini ALEVI halki icine yerlestirilme cabasi ile Bol, Parcala ve Yonet onursuzluklarini yiginlarla halklarin uzerinde uyguladiklari gibi....

Alevi Halki Uzerinde`de bu igrenc uygulamalar yasatilmistir.

Ilerici, Aydin, Demokrat ve Butun Duyarli insanlarin, Insanliga yonelik yapilan butun haksizliklara tepki gosterirken, yine duzen tarafindan yetistirilmis veya gorevlendirilmis olup Demokrat, Aydin, Ilerici ve Duyarli forumlarda kargasa yaratmak ve bir yigin olumsuzluklari beraberinde getirmek icin gorevli olan bu duzenin gorevlileri.... burada oldugu gibi baska forumlarda`da ayni gorevlerini yapmaktadir.

Bazilari Alevi olmayip, Alevilikle ilgi ve alakalari olmamasina ragmen, Alevi Yasam Felsefesinde Hizir olgusunun bile olmadigini, bilmedigini, ilk kez duydugunu vs vs soyliyen kisi ve kisiler Alevi oldugunu, Aleviligi bugune kadar boyle yasadiklarini, Aleviligi farkli kiliflar icine koyan bu kisilerin Kominist ve Ateist olduklarini vs vs gibi iddalarla kendilerini Alevi kabul ettirip, yazdiklari yorum ve yazilarla Alevi Yasam Felsefesini Karalama ve Asimile etme politikalarini en iyi sekilde yapan, Duzenin Gorevlileri, gorevlerini yerine getirmek icin butun cabalarini harcamaktadirlar.

Bunlarin cabalari belirli bir yere kadar basarili gorunsede, Alevi Yasam Felsefesinde var olan gercekleri bugune kadar yok edemedilerse... Alevi halkini Camiye gonderemedilerse, Namaz Kildirmadiylarsa, Oruc tutturmadilarsa, Hacca gonderemedilerse..... Dun oldugu gibi, Bugunden sonra cabalari yine bosunadir

Alevilik : İnsanlığın doğuşundan beri gelen ve menzil nerede bilinmez ama menzile kadar gidecek olan kadim bir yoldur. Bu ne demek? Alevilikte yaradılış yoktur doğuş vardır. Doğuş ilk ne zaman olmuştur? Alevi öğretisi buna cevap veremez. Çünkü bu bilimin işidir. Fakat insanlık tarihini güruhu Naci Naciye ile yani doğuşla başlatır. Neden Adem ile Havva değil? Çünkü Adem inanç söylencesine göre, çamurdan yaratılmıştır, Havva kaburgasından ve şeytan vardır hikayesinde.

Oysa Alevilikte şeytana yer yoktur. Nereden biliyoruz? Şeytan kötülüğün aldatmacanın simgesidir. Kötülük ve aldatmacanın yolumuzda yeri yoktur. Şeytan ikiliğin simgesidir. Alevilikte ikiliğe yer yoktur. O yüzden Cemlere şeytan, herkes giremez. Cemde sorgu sual vardır. Hakk yolundan çıkanlara hesap sorulur. Şeytan insanları yoldan çıkarmak için vardır. Yoldan çıktım şeytana uydum Alevilikte yoktur. Çünkü akıl devreye girer. Yol öğretisi devreye girer. “Hakk Erenlerinin ise dini ve mezhebi yoktur. Yol vardır. Yol din değildir. Hakk Erenlerinin Yol’u Allah’a bağlı değildir. Hakk Erenlerinin Yol’u Hakk’a bağlıdır. Hakk Yol’unda dinin ne işi var? Hakk Erenlerinin Yol’unda Şeytan’ın ne işi var? Hakk Erenlerinin Yol’unda doğruluk vardır. Yani doğruluk Hakk’tır”
Doğru, iyi, güzel, gerçek olan haktır.

Hakk yolunda yürümekle sorumlusundur. “Hakk, evrenin hakimi doğrudur. Hakk ikrardır”. . (eğilip doğrulmak ile, aç kalmakla, iki yardım etmekle olmuyor) Rızalık razılık öğretisi bireylerin birbirinden razı gelmesi ve rızalık vermesini şart koşar. Bu ne demek kişinin hem kendini hem de toplum içindeki bireyleri denetlemesi demek kötü birine razılık verebilir miyiz? Her zaman yazıp söylerim. Aleviliğin nerden geldiği, tarihsel köklerinin, ne olmadığının zerre kadar önemi yok. Çok basit gibi görünen yol öğretisinin özün dışa yansıması olan sözlerini yani felsefesinin derinliğini doğru kavramak gerekir.

Bunun içinde öncelikle bize verilmiş öğretilmiş değerleri kendi içimizde yıkmalıyız. Araştırmalıyız. Araştırmalarımızı, okuduklarımızı yaşam kültürümüzle karşılaştırmalıyız velhasıl sentez-analiz sentez doğruları alıp yanlışları atabilmeliyiz. Alevi yaşam zor zanaattır. Herkesin harcı değildir. Mangal gibi yürek ister. Bu yüzden Alevilikte yola çağrı yoktur, yola duruş vardır. Kendisine güvenen, gönülden yürekten yolu yürümek isteyenler, ikrar verip, talip olup, yola dururlar.

Aleviliğin doğuş ve birlik yol öğretisi çok doğru kavranılmalı. Yolun özü ve temelidir. Neden Irk,millet, din, inanç-inançsızlık, cins ayrımı yok ? Neden 72 millete aynı nazarda bakarız. Yine söylenceye göre neden eşit.? Neden kırklar cemi büyüğümüz, küçüğümüz bir. Neden sadece insan? Neden bir gömlekte ikiliği, birbirini yemeyi kabul etmez. Yolumuzun temeli üzerine oturmayan hiçbir görüş teori yaşam biçimi alevi öğretisinde uzun süreli olamaz. Popülist ve geçici olmaktan öteye gitmez.

Sonuc olarak Alevi Yasam Felsefesi tarihler boyunca Haklinin, Dogrunun ve Guzel olan her olusumun yaninda yer almis, gendisini gelistirmek ve yenilemek adina insanlik icin dogru olan ve insanliga hizmet eden butun guzellikleri alarak insanliga hizmet etmeyi kendisine amac edinmis bir yasam felsefesidir.

Ne Cennet hevesine nede Cehennem korkusuna kapilmistir, elinin tersi ile itmis,
Cennet denen yerin hayali ve gercekle bagdasmadigini, varsa oyle bir yer Edep ve Erkandan uzak insanligin kabul edemiyecegi bir yasam olup, uckur duskunlerin ve cinsi sapiklarin ihtiyac duydugu bir yer oldugunu.... Eline, Beline ve Diline sahip olanlarin boylesi sapik bir iddadan medet ummasi ve umut bagliyarak hayali bir dunya aramasi INSANLIK ISI olmadigini kavramis olup, Cinsi sapik ve uckur duskunlerine meydan okumustur......

Cehennem denen Iskence haneyi yine elinin tersi ile itmis, Ben zaten senin zulumunden, adaletsizliginden, insanliga yonelik butun haksizliklarindan gerektigi kadar iskence cekiyorum, senin Cehenneminde gorecegim iskence bana viz gelir,
Iskence Insanlik Sucudur. Insanlik Onuru Iskenceyi Yenecektir... slogani ile sozde var olan O Allah`a meydan okuyorsa, Insanlik Kendisini hem Cennetinde hemde Cehenneminde yargilayip hak ettigi yere gonderecektir.....

Yukarida saydiklarimiz ve sayamadiklarimizi goz onunde bulundurursak....
Alevi Yasam Felsefesinin;
Tarihi ve Dogusu Savaslarla Ortaya Cikmis, Kendi Inancini Zorla Baskasina Kabul Ettirme Adina, Nice Soykirim ve Katliamlara Imza Atmis, Sozde Allah Adina, Bas Kesen, Kol Kesen, Yakan ve Insanligin Kabul Edemiyecegi Haksizliklara Imza Atan, Islam Denen Suc Makinasi ile Ne Ilgisi Olabilir?

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.