Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah varmı yokmu? Herkes fikrini yazsın...

metematik

Önerilen İletiler

Mükemmel evrenmiş..geç..evrenden daha mükemmeli var..İNSAN..:)

Allah var diyelim..kesinleşti..iletişim bilgileri açıklandı..ne isteyeceksiniz Allah,tan..işmi..eşmi..yatmı..katmı..:D

Allah,ın varlığının araştırılmasının ardındaki GERÇEĞİNİZ ÖLÜM korkusudur..:)

Siz yaşarken Allah,ın varlığı yada yokluğu pek önem arz etmez..siz öldükten sonraki durum için araştırıyorsunuz.

..:D yalanmı..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mükemmel evrenmiş..geç..evrenden daha mükemmeli var..İNSAN..smile.png

Allah var diyelim..kesinleşti..iletişim bilgileri açıklandı..ne isteyeceksiniz Allah,tan..işmi..eşmi..yatmı..katmı..biggrin.png

Allah,ın varlığının araştırılmasının ardındaki GERÇEĞİNİZ ÖLÜM korkusudur..smile.png

Siz yaşarken Allah,ın varlığı yada yokluğu pek önem arz etmez..siz öldükten sonraki durum için araştırıyorsunuz.

..biggrin.png yalanmı..biggrin.png

Yahu Dayı..Allah aşkına hep yaz hiç gitme..Sevgimiz sende..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkularımız araştırmacı yaptı bizi..korkumuzsa bir adım sonrası..öldün..sonraaaaaaaaa..:) bilinmezliğin korkusu..karanlığın ürpertisi..ÖLDÜN..sonraaaaaaa..:)

Bu gezgende neyse İlahınız ölüncede aynı ilah..bu gezegende zulum ettiyse size.. zalim..bu gezegende mutlu ettiyse sizi.. mazlum bir ilah..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah var diyelim..kesinleşti..iletişim bilgileri açıklandı..ne isteyeceksiniz Allah,tan..işmi..eşmi..yatmı..katmı..biggrin.png

Allah,ın varlığının araştırılmasının ardındaki GERÇEĞİNİZ ÖLÜM korkusudur..smile.png

dayi seni elestirirsem insallah kusura bakmazsin ;

insan zaten evrenin taniminin icinde olan bi kavram ... insan, ancak ve ancak nasil bir evrene gozlerini actigini farkettigi anda mukemmellesmaye baslar .. kendisi de evrenin sadece bi parcasi .. gecmek olmaz evreni ,,, evren Allahin kastidir ..

is var is var ; es var es var .. mulk var mulk var smile.png)

elbette ; insan olumden korksa gene iyi smile.png ama parasizliktan, insanlarin tepkilerinden, gelecek korkusundan

vs dunyevi oylanmalardan o kadar cok korkuyor ki ; olum korkusunu unutuyor smile.png

Allahin 99 isminden biri de el-Selamdir ;

selamete erdiren kalbe ferahlik indiren anlamina gelir ; demek ki boyle bir sir ve ruh potansiyeli var ; ))

insan her an ozguvene ve selametin ruhunu devralmasina muhtactir ... kalpler ancak Allahin zikri ile mutmain olur :) insan kendini tanidikca Allahi tanimaz ; tam tersi Allahi tanidikca kendini kesveder ; )

e heralde biggrin.png

birkac 10 yillik hayatin bitecegini ama ruhun olumsuz ve zamansiz bir guc oldugunu zaten Allah haber veriyor ...

niye daralti bedenin 15-20 yillik genclik gucune indirgesin ki kendini insan ..

olum ve otesi insanin icinde tum bilgileri ile icgudu olarak zaten verilmis ..

yalan mi biggrin.png dunyada ne var ki biggrin.png ask ta sevgi de ruhta yasanan meziyetler .. ruh asildir .. ruhun acilmasi lazim. .

Allah ruhlari kapali olarak baslatir dunyaya .. yasadikca da ruh acilir acilir ve olum otesini kesveder ..

Allah hikmet ve ilim gozunun keskinligi ile percinlenmis bir bakis acisi ile bakabilmemizi ogretiyor ..

Kuran nurdur Kutsaldir .. masallah biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkularımız araştırmacı yaptı bizi..

dayi :D bu guzel ;

korkuyu kontrol etmek ilim ve hikmet iledir ..

korku insani sebek te yapardi ; ezik ve bitik te yapardi .. ama arastirmaci yapiyorsa Allah ; o korkuya Hasyet karizmasi indirmis demektir ..

Bu gezgende neyse İlahınız ölüncede aynı ilah..bu gezegende zulum ettiyse size.. zalim..bu gezegende mutlu ettiyse sizi.. mazlum bir ilah..smile.png

valla doru .. bunu bilen kisi kendine ilah mi secer ; kendi davranislarina mi duzenleme getirir ...

bunu bilen kisi sadece gevser : )) gonul rahatligi ile ateist olur :D belki bosverir : ))

belki ara ara felsefeye sarar ama kendine de faydasi olmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dennise..:)

Kendini bilmeyen Allah,ı ne bilecek..kendinden haberi yoksa hiç bişeyden haberi yoktur..:D

Evrene basit demedim..Evrenden daha mükemmel olan İNSAN dedim..Allah,ın kasdi İNSAN evren falan değil..:)

İNSAN,sız bir dünya düşün hele..:)

Allah deyince içine korku düşüyorsa sen yanlış işler yaptın yada yapıyorsun..:)

Bu gezegende Ruhsal deneyim yapan İnsan değiliz..tam tersi, İNSAN,i deneyim yapan RUH,larız..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dennise..smile.png

Kendini bilmeyen Allah,ı ne bilecek..kendinden haberi yoksa hiç bişeyden haberi yoktur..biggrin.png

kendini bilmeyi ben ikiye ayiriim smile.png biri kendi iyi ve kotu yonlerini bilmek ve yasadigi tecrubelerden sonra kendine bir deger bicmek ;

digeri Allahin ayetlerini onaylaran vijdani dogrultusunda zamanla kendini asan ve bunu da kendi kendine yapabilecek gucu olmadigini kendine itiraf eden ustun ve husu dolu ve heybetli bir hale gelmek : ))

İNSAN,sız bir dünya düşün hele..smile.png

ewt smile.png

Allah deyince içine korku düşüyorsa sen yanlış işler yaptın yada yapıyorsun..smile.png

korku ile nese ayni ruh potansiyelinde yasanmalidir (ayet)

boylece insanin bakislarinda bir derinlik ve mana olusur .. sadece korku ilkelliktir ; sadece nese ve eglence olgunlasmamisliktir ...

Bu gezegende Ruhsal deneyim yapan İnsan değiliz..tam tersi, İNSAN,i deneyim yapan RUH,larız..biggrin.png

harika : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Korkularımız araştırmacı yaptı bizi..korkumuzsa bir adım sonrası..öldün..sonraaaaaaaaa..smile.png bilinmezliğin korkusu..karanlığın ürpertisi..ÖLDÜN..sonraaaaaaa..smile.png

Bu gezgende neyse İlahınız ölüncede aynı ilah..bu gezegende zulum ettiyse size.. zalim..bu gezegende mutlu ettiyse sizi.. mazlum bir ilah..smile.png

Öldün sonra???... Sonraaa...

''Bırak onları, yesin içsinler, zevklerine düşsünler, arzu ve emelleri kendilerini oyalaya dursun. Yakında bilecekler...!'' (Hicr,3)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öldün sonra???... Sonraaa...

''Bırak onları, yesin içsinler, zevklerine düşsünler, arzu ve emelleri kendilerini oyalaya dursun. Yakında bilecekler...!'' (Hicr,3)

"Bırakma onları, yemesinler, içmesinler, zevklerini düşünmesinler, arzuları ve emelleri hiç önemli değil" zihniyet bu mu?

Yahu sen de tanrın gibi zalim misin? Sır sırta verip, insanlara çektirmekten zevk mi alıyorsunuz? O saydıkların insanların en birincil hakları? Bırak mutlu olsunlar.. Sana ne.. Neyi çekemiyorsun.. Mutluluğun aksini düşünmek faşist zihniyettir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Allah vardır." ve/veya "Allah yoktur." demenin, inanç yönünden hiçbir farkı yoktur. Bunu tartışmanın da hiçbir anlamı yoktur.

Yanlış,

"Var" olan ispatlıdır, bilgidir. İspatlanamayanın var olduğunu söylemek ise bilgi değil, inançtır. Farkları var.

Buraya dikkat ! Olan bir şeyin olmadığı söyleniyorsa eğer, ikisinin de farkı olmaz. İkisi de inançtır.

Ama olduğu ispatlanamayan bir şey için yok deniyorsa bu inanç değildir. Bir bilgi olmadığının bilinmesidir.

Ha, ilerde bilgi olmayacağı nereden biliniyor denilirse; o zamanda doğa gerçekleri örnek alınarak tümevarım metoduna baş vurulur. Yani ilkeli mantık yürüterek. Eğer doğa gerçekleriyle örtüşüyorsa, o zaman da bilimsel tez olur. Bilgi elde edilmesi için üzerinde çalışılır.

Bir iddia mantık yürütülerek irdelenir. Mantık yürütmenin de ilkeleri vardır. Doğa üzerindeki olgularla, onlardan kaynaklı tüme varım metoduyla doğru çıkarımlara ulaşılır.

Şimdi madem tezinde iddialısın, yukardaki her iki teze bir de ilkeli mantıkla bak bakalım. Aynı mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Ben Tanrının varlığına inanıyorum (Tanrı Türkçe olduğu için).

Yani bir yaratıcıya inanıyorum uluslar, dillerdeki farklı isimlere takılmamak gerektiğini düşünüyorum Askerde bana göre doğrusu öğretilmişti sonrada araştırdım ki Türkçe kaynak Tanrı imiş.

Mutlaka bir yaratıcı var ama mükemmel mi dünya bilemem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Arkadaşlar Lütfen allahın var olup olmadığını tartışalım.

Benim fikrime göre ;

Şu anda içinde bulunduğumuz evren çok karmaşık ama bir okadar da düzenli bir yapıya sahip. Bu mükemmel düzen , yıllardır insanın kafasını kurcalamıştır." Bukadar mükemmel bir evren nasıl kendi kendine var olur?Bu harika düzeni ancak bir veya birden fazla yaratıcı yaratmış olabilir."

Elbetteki kendi kendine var oldu demek , saçma . FAKAT;

Allahın var olduğunu iddia edenler "HARİKA EVREN" i göstermektedirler. Eğer Allah olsaydı , "HARİKA EVREN" den daha "HARİKA" bir varlık olacaktı,öyle değil mi?

Şimdi Soruyorum;

" 'HARİKA EVREN' nasıl olurda kendi kendine var olur" diyen dinciler

"HARİKA EVRENDEN" daha "HARİKA" olan Allah nasıl olur da kendi kendine var olur?????

Aslında bakarsan bu mesele biraz karışık haliye. Yüce bir yaratıcının akılalmaz olması akılalır olmasından daha mantıklı. Bu konu hakkında kesin bir sonuca ulaşmak zor. Haliyle önümüzde 2 seçenek kalıyor.

1.Allah var, evreni o yaratmıştır.

2.Allah yok, evren kendi kendine oluşmuştur.

Başka bir alternatif yok. Elimizdeki bilgi ise big bang teorisi.

Big Bang: Evren başlangıçta bir çekirdekti. Sonra genişledi ve günümüzde de genişlemekte.(Zariyat suresi 47. ayet "Göğü kendi ellerimizle kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz.") 

Evren başlangıçta bir çekirdekti.

1-)Bu çekirdek kendiliğinden mi oluştu?

2-) Bu çekirdeği bir varlık mı yarattı?

1. durumu ele alırsak; "Bu çekirdeği ne meydana getirdi?" sorusu ortaya çıkar. Bu noktada kafa karışır. Bulunduğumuz Dünya'yı baz alırsak buna cevap vermemiz olanaksız olur. Bunun ardından işin içine "sonsuz" kavramı giriyor ve ortaya şöyle bir soru  çıkıyor. "Evren sonsuz yıl önce varsa sonsuz yıl nasıl geçer. Sonsuz zamanın geçmesi mümkün müdür?"

Cevap: Evrende halen birçok olay meydana gelmektedir ve gelecektir.

Örneğin: Dünya'nın yok olması; bilimsel olarak Dünya bir gün yok olacaktır. Fakat evren adına sonsuz zaman geçseydi, Dünya'nın önceden yok olması gerekirdi. Çünkü sonsuz zaman diliminde olabilecek bütün ihtimaller meydana gelmeliydi. (Bu bizi "yoktan var olma" gerçeğine götürür.) Yani evreni başlatan bir şey var.

2. durumu ele alırsak yine "sonsuzluk" kavramını düşünelim; Bu şekilde şu sorular ortaya çıkacaktır; 

A-)"Eğer Allah'ta ezeli ise yani her zaman var ise; Allah adına sonsuz yıl nasıl geçmiştir?"

B-)"Bahsettiğimiz çekirdeği yaratan bir ilah var ise o ilah nasıl ortaya çıktı?"

CevapA :Evren adına sonsuz zamanın geçemeyeceğine yukarıda açıklık getirdim ve bu bizi bir ilahın varlığı gerçeğine götürüyor. Başka bir açıdan bakarsak ta ilahı ilah yapan gizemliliği ve akıl yetirilemezliğidir. Mesela sonsuz sayısı;

Sonsuz+1=Sonsuz

Sonsuz-1=Sonsuz

Bu konuya aklımız yetmiyorda buna karşılık Allah'ın varlığına aklımızın yetmesi biraz saçma olmaz mıydı? Ne yani "Sonsuz sayı" meselesi "Bir ilah" meselesinden daha mı karışık daha mı gizemli? Kişisel düşüncem olarak Allah'tan daha gizemli bir varlık olacağını düşünmüyorum.

Öncede belirttiğim gibi;

"Allah var, evreni o yaratmıştır." ya da "Allah yok, evren kendi kendine oluşmuştur."

Bu ikisinin dışında bir alternatif yok.

CevapB: Bir düşünelim; Evren adına sonsuz zamanın geçemeyeceğini belirtmiştim. Bu zaten bizi bir ilahın varlığına götürmüştü. Bununla birlikte bir ilahın yaratılmış olması mantıksızdır. Çünkü; Yaratılmak noksan bir sıfattır. Muhtaçlığı beraberinde doğurur.

Allah'ın sonsuz yıldan beri var olması mantıksız gelebilir.

Ancak yaratılmış ve ya yokken ortaya çıkmış olması bundan daha mantıksız bir durumdur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Yazmama rağmen ben bile kesin olarak anlayamıyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

konu eski ama katılmak istedim.

Tartışmaların sonunda inanmak ve inanmamak arasındaki kesin çizgi bilimsel verilerle sonuçlanıyor kanaatimce.

Bence inanan ve inanmayan insanların tartışması yada münakaşaya girmesi hatta bilgi alışverişi yapması bile yanlış .

Nedenmi  ,  bakın ateistlerin gözünden bir stokrom c (yazılışından emin değilim)  nin oluşması nasıl .  Ateistlerin gözünden derken zamanında

yayınlanmış ve itiraz görmemiş ve ateistlerinde kabul ettiği bir gerçek.

Proteinin oluşması için Amino asit,  amino asidin oluşması içinde stokrom c  gerekli yani en küçük halkadan bahsediyoruz.

İhtimal 10 üzeri 27 de bir.   İsterseniz hesabını yapın bu sayı bırakın dünyada yaşamış toplam insan sayısını , yaşayan insanlar hayatlarında hiçbir iş

yapmayıp ömürleri boyunca sayı saysalar bu sayıya yine ulaşmaları güç. yani doğacak saymaya başlayacak ve ölecek .

sonra bunları toplayacaksınız .  sonuç bu sayıya belki belki ulaşır.yani böyle bir ihtimalden bahsediyoruz.

bu ihtimale ateistlerin bir itirazı yok yani doğuruluğunu kabul ediyorlar ama itirazları şuna:  diyorlarki bu ihtimal bir denemeye mahsus değil sonsuz deneme 

ile geçekleşebilir.  yani bir tek deneme değilki 5 milyar yıldır tesadüfen olma ihtimali az ama bir o kadarda denem şansı var.

mantıklı gibi.    ama gibi????????  çünkü değil.   matematikçi gözüyle bakınca neler oluyor görün.

bir torbada 1000 top içinden doğru topu çekeceksiniz.  1. deneme yanlış oldu yani bulamadınız .   şansınız 1000 de bir çünkü.

şimdi topu tekrar torbaya attınız şansınız artarmı yoks aynımı .  malum cevap aynı .  yani 1000 de bir.  1000 deneme yapınca doğru topu bulacağınız 

kesin değil .. yalnız ilk denemedede bulabilirsiniz.  ama burada tartışılan bu değil. tartışılan deneme sayısı matematikse soncu etkilemez .

1000 de bir lik deneme için istediğiniz kadar deneyin ihtimal yine binde birdir. sonsuz bir ihtimal içinde aynı 5milyar yılda deneseniz şansınız 10 üzeri 27 de bir.

fakat denemyi yapan şahıs eğer "  bak denedik ve bu olmadı bu topu torbaya atmayalım "  der ve bir sonuca ulaşmak için mantıklı  bir yol ararsa o zaman

deneme yanılma yoluna gider ve mümkün olur. fakat işi yapan küçük parçacıklar ne yapmaya çalıştığını bilmiyor .  yani öncede stokrom c   görmemişler.

bu olay rastgele rüzgar esintisi, okyanus dalgaları vb  şekilde tesadüfi bir birleşmeden oluşmuş.  yani küçük organeller ne yaptığının farkında değil.

şimdi 10 üzeri 27 sayısını duyan herkes çok dikkate almayabilir. lakin bu sayı ile 10 üzeri 28 arasındaki farkın bir tek sıfır olmadığı aralarında çok ciddi bir fark ol

olduğunu matematikçiler iyi bilir.  yani 100 ile 1000 arasındaki fark gibi değildir.  

istatistik biliminin de ,  10 üzeri 25 den sonraki olan hiçbir hadisenin tesadüfi olmadığını bir arkadaşım söylemişti .  emin değilim bu konuda .

kendisi istatistik mezunu ve şunu söylemeye çalıştı.  siz bir bilgiye dayanarak , yada rüya yorumlayarak yada her neyse bir şekilde trilyonda bir ihtimali 

olan bir olayı bildiniz .   isatatistik bilimi bunun mümkün olduğunu söylüyor.  yani nasıl yaptığınız önemli değil , sizin yönteminizin ne olduğu onu ilgilendirmiyor.

bu ihtimal dahilindedir olabilir diyor. ama 10 üzeri 25 i geçerse ister cinlerden haber alın ister buda'dan. ne tür bir psişik gücünüz varsa bunu dinliyor. 

bu geçerli bir bilgidir diye kabul ediyor.

Bu gibi uzun tartışmalar sonunda insanların kafası rakamlarla karışmasın diye şöyle bir özetleme yapılıyor. (bunu sizde şöyle çeşitlendirebilirsiniz.  

10 üzeri 27  ihtimali = aydan bırakılan bir iğnenin , dünyadaki bir çuvaldızın deliğinden geçmesi ihtimaline eşittir. bu ihtimaller emin olun aynıdır.)

ali demirsoya ait ( modern biyoloji kitaplarının yazarı ünlü darvinci) bir söz.  stokrom c nin oluşma ihtimali ile ,  bir maymunun daktilo başında rastgele

tuşlara basarak dünya tarihini yazması ihtimali, bir birine yakındır. Ama ben Allaha inanmaktansa bu ihtimale inanıyorum. diyor.

şimdir 10 üzeri 27  nasıl bir ihtimal anlamaya çalışıyoruz. bence gerek yok çünkü daha amino asiti bulamadık .  amino asitten sonra protein ve hücre

oluşumu var. o ihtimal nedir?  yani amino asit için gerekli ihtimal .  10 üzeri 364  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bence dikkate almaya gerek yok.  çünkü protein için kimse ihtimal hesabı yapmamış bile ..  gerek duymamış.

şimdi tartışma mevzuna gelelim .  ateistler tercihlerini yapmış inanmamayı seçmişler bu onların bu şekilde öleceği ve Allahın onları sonsuza kadar

cezalandıracağı anlamına gelmiyor.  çünkü inananların da neye inandığı ( günümüzde belli değil ki) . yani belki inanıyoruz ama hangi Allaha inanıyoruz.

belki ateist gördüğümüz insan biz ateist gibi tanırken , bizim kullandığımız literatür  dışında "  yahu şu insanlar gibi inanmıyorum ben onla gibi içi ayrı dışı ayrı 

inanmıyorum eğer ki bir yaratıcı varsa gerçekten var ben ona inanıyorum ,  din tüccarlığı , din ticareti , öbür dünya , cennet , cehennem için değil, gerçekten

mantıken düşünüyorum ve inanıyorum "  dese  ,  ve böyle bir duada bulunsa , bizim inandırmaya çalıştığımız insan bizden daha inançlı biri olabilir.

yada Allah katında daha değerli olabilir.  bu tartışmalarla inandığını zanneden insanlar ateistlikle suçlanan insanları  öyle bir pozisyona itiyorki , sanki kendisi 

tam doğru olarak Allah'ı bulmuş  gel kardeşim sende doğru yolu bul diyor.  

Burda ateistleri kızdıran şu ,  nasihat veren insanın tamamen kendini unutması ve kendinden uzaklaşması ,  yada günümüzde din adına yapılan yanlışlıkları

görmemesi. bütün suçu inançsızların üzerine yıkması. 

ben şöyle inanıyorum , bir ateist gün gelir öyle bir noktaya ulaşabilirki biz belki birkaç ömür daha yaşasak o mertebeye ulaşamayız.  bu nedenle inanç

konusu tartışılacak en son konudur. çünkü inanan insanlar her zaman karşısındaki insanların belli terimlerle konuşmasını yada inancını belli etmesini ister,

bazılarıda bunu paylaşmak istemez.   

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

......

bu nedenle inanç

konusu tartışılacak en son konudur.

Tam aksine bence de tartışılması öncelik taşıyan bir konu.

Zira inançlar, günümüzde, bireyin veya toplumların sosyal yaşamını yakından etkiliyor. Amaçları da zaten sosyal yaşamı süresiz etkilemek temellidir.

İnançlar, eski çağların mistisizm katılmış ahlaki, kültürel, töresel kabullerdir. Eskiciler bunu halen töresel olarak devam ettirmeye çalışıyorlar.

Etkisi günümüzde devleti bile çökertmiş durumda. Etkisinden kurtulmak sorgulamayla, tartışmayla olası.

Bireyin, toplumun yaşamını etkileyen, tartışılmayan sorgulanmayan hiç bir olgu kalmasın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Etkisi günümüzde devleti bile çökertmiş durumda. Etkisinden kurtulmak sorgulamayla, tartışmayla olası.

eğer inançsız insanlara karşı bir saldırı , dikte yada kendileştirme çabası yoksa , herhangi bir dini zümrenin bir devleti yada örgütü yönetmesinin neresi tuhaf ki.

bence ateist insanlarında biraz saygı göstermesi gerekli diye düşünüyorum. aynı şekilde ateist bir topluluk da kendi erdemlerini yaşamak üzere bir araya gelip bir örgüt kurabilir hatta bir devlet de yönetebilir ,  inançlı yada inançsız ayrımı yapmamak ve kimseye saldırgan bir tutum içinde olmamak kaydıyla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer inançsız insanlara karşı bir saldırı , dikte yada kendileştirme çabası yoksa , herhangi bir dini zümrenin bir devleti yada örgütü yönetmesinin neresi tuhaf ki.

Bunlar yüzlerce kez cevaplandı nette, ama belki okunmaştır diye bir kez daha cevaplamaya çalışayım.

Eğer inançsız insanlara yada farklı inançlılara dikte yada kendileştirme çabası yoksa elbette tuhaflık yok.

Dini zümre devleti yönetemez zira her dini hükümler diğer dinlere ve ideolojilere karşı demokratik değildir. Demokratiktir deniliyorsa dinin içeriği bilinmiyor demektir. Bu durumda dinler tekrar gözden geçirilip sorgulanmalıdır.

bence ateist insanlarında biraz saygı göstermesi gerekli diye düşünüyorum.

Saygı gösterene saygı gösterilir. Binlerce yıldır tüm dinler inanmayanları yaktı, yıktı katliam yaptı. Üstelik her gün hayvanlar, hayvandan daha aşağılıklar, pislikler deyip duran inançlılara, inançsızlar neden saygı göstersin?  

aynı şekilde ateist bir topluluk da kendi erdemlerini yaşamak üzere bir araya gelip bir örgüt kurabilir hatta bir devlet de yönetebilir, inançlı yada inançsız ayrımı yapmamak ve kimseye saldırgan bir tutum içinde olmamak kaydıyla

İnançsızların yöntemleri demokrasi ve demokratikliktir. Bu duruş zaten ayrımcılık ve saldırganlık ihtiva etmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda kararsizlar, papatya falina bakabilirler.

Inanclar tartisilmaz; cunku sorgulanmayan biat edilen dogrulugu bastan kabul edilen ne kasdar tarih ilerlerse ilerlesin degismeyen, mantik icermeyen genelde bilincaltina yerlesmis hatta cogu zaman "akil disi" olan fizik otesi dogmalardir.

Sadece kendi bunyesinde birinin otekini kendininkine kabul ettirme/ikna etme cabasidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bilimsel arastirma sonunda bi kere suyu allah yaratmadi dunya kurulurken yilini bilmiyorum dunyaya kaxc milyon yil yagdiginda bilmiyorum bir sure meteorlar dusmus ve o meteorlarin icinde yemekte kullagindagimmiz tuz tanecikleri kadar su tanecikleri wardir ve bu tanecikler okyanus ve denizleri olisturmustur belli bi sure sonra meteorlar bilinmeyen bi.nedenle meteorlar yonlerini degistirmistir bence braz belgesel izleyin ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.