Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah varmı yokmu? Herkes fikrini yazsın...

metematik

Önerilen İletiler

Tamam iste sistemi asil mukemmel yapan sey bu

hatta sistemin disindakiler de sistemi olumsuz yonde etkileyemiyor - ne meteorlar ne de gereginden fazla kavurucu gunes isigi ne de herangi bir dis etkeni kabul ediyor sistem ...

asil soru sistemin bu sekilde kendi kendini surekli yazilimlarla yenileyebiliyor olmasinda sakli .. neden tedbirlerini almis olan bir sistemden bahsediyor olalim ki ?

ewt te - bu birseyi degistirmiyor ki ..

Yaratici, insanin anca kendi mikro sistemini istedigi gibi sekillendirebilecegi bir ana sistem modeli yaratmis ..

ama icinde yasadigimiz kainat sistemi zaten bize dendigi gibi bir musabaka alani ...

bir futbolbol sahasi tek basina toprak, ot ve betondur .. ama oraya imtihana cikan futbolcular, dolu turibunler ile ele alindiginda anlami birden degisir ..

o 90 dakika icin o yikilici beton da kayip gidici toprak ta guneste kuruyucu cimenler de bambaska bir hakiki manaya ev sahipligi ederler ..

dunyayi da aynen bu sekilde ala alabiliriz ... yazilimsal bir sistem goruyoruz kendi kendini baslatabilmis yorungeler altin oran ve bir kast var ..

hersey sistemin bir sonucudur demek filmi otrasindan izlemeye esdeger biseydir

sayın episkop sistem evrendir.sisteme hoş geldiniz ve sistemi içinden inceliyoruz.evrenin içindeki olaylar buna siz,bende dahil evrenin bir önceki nedeninin sonucuyuz etki-tepki kanunu

evren kanunlara göre ilerler .

Evrenin temel kanunlarından birisi termodinamik kanunlarıdir.

0 . Kanun termodinamik denge ortamdaki enerji( ayrıca isidir ve fotondur) eşitliği .

1.enerji yoktan var vardan yok olamaz .

2. Kanun entropi ( kaos ) kanunu .

herşey yıkıma mahkumdur.evren kaosa mahkumdur.değişim kaçınılmazdir.mükemmellik yoktur .

3. Kanun mutlak 0 hiçbir şey mutlak 0(-273.15℃) ye erisemez. Yani enerji durağan olamaz.

Kuantum dalgalanmalari ve False vacuum kaçınılmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın episkop sistem evrendir.sisteme hoş geldiniz ve sistemi içinden inceliyoruz.evrenin içindeki olaylar buna siz,bende dahil evrenin bir önceki nedeninin sonucuyuz etki-tepki kanunu

evren kanunlara göre ilerler .

Evrenin temel kanunlarından birisi termodinamik kanunlarıdir.

0 . Kanun termodinamik denge ortamdaki enerji( ayrıca isidir ve fotondur) eşitliği .

1.enerji yoktan var vardan yok olamaz .

2. Kanun entropi ( kaos ) kanunu .

herşey yıkıma mahkumdur.evren kaosa mahkumdur.değişim kaçınılmazdir.mükemmellik yoktur .

3. Kanun mutlak 0 hiçbir şey mutlak 0(-273.15℃) ye erisemez. Yani enerji durağan olamaz.

Kuantum dalgalanmalari ve False vacuum kaçınılmaz

Aynen katiliyorum ... 

bilimin bu gibi bulgularina karsi cikmak olanaksizdir .. test edilmis onaylanmis .. 

ben butun bu kanunlarin icinde oldugu genel tabloyu degerlendirmistim .. 

big bang daha patlamadan once sartlar bu patlamaya gerekli zemini hazirlamisti .. yani ya patlayacakti ya da patlayacakti ... hersey bastan sona mutlak bir neticedir bir bakima .. 

bu da kader(olcu) ve lehvi mahvuz olarak zaten 1400 yil once temelden aciklanmistir .. 

yani evrenin ve yasalarin ozgur iradesi yoktur .. (boyun egdirilmistir) 

ben bir fikir ortaya koyuyorum hepsi bu 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen katiliyorum ...

bilimin bu gibi bulgularina karsi cikmak olanaksizdir .. test edilmis onaylanmis ..

ben butun bu kanunlarin icinde oldugu genel tabloyu degerlendirmistim ..

big bang daha patlamadan once sartlar bu patlamaya gerekli zemini hazirlamisti .. yani ya patlayacakti ya da patlayacakti ... hersey bastan sona mutlak bir neticedir bir bakima ..

bu da kader(olcu) ve lehvi mahvuz olarak zaten 1400 yil once temelden aciklanmistir ..

yani evrenin ve yasalarin ozgur iradesi yoktur .. (boyun egdirilmistir)

ben bir fikir ortaya koyuyorum hepsi bu

görüşleriniz için teşekkür ederim . farkımız inancıniz dolayısı ile mevcut sadece .inanç konusunda fikir beyanında bulunmak pek istemem .tek cümle söylemek gerekirse Levhi mafuz tanrıyı paradoksa sürükler tanrıyıda kısıtlar .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Allah Teâlâ'nın varlığına dâir delillere gelince, düşünen ve akıl eden kimse için bu deliller çok açıktır. Bu konuda çok araştırmaya ve uzunca düşünmeye hiç gerek yoktur.

Allah Teâlâ'nın varlığına dâir delilleri düşündüğümüzde bunları üç kısımda bulabiliriz:

1. Fıtrî deliller.

2. Hissî (görülen/hissedilen) deliller.

3. Şer'î deliller.

Şimdi bu delillerin açıklığı size belli olacaktır.

1. Fıtrî deliller:

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Fıtrat, şeytanların saptırmadığı kimse için, Allah Teâlâ'nın varlığına delâlet eden en güçlü ve en kuvvetli delildir. Bundan dolayı Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

الله التي فطر الناس عليها [ سورة الروم الآية: ٣٠]

"(Ey Rasûl!) Allah'ın insanları fıtrat üzere yarattığı dîne (İslâm'a) yüzünü hanîf olarak çevir.Allah’ın yarattığında hiçbir değişme yoktur (bulamazsın). İşte dosdoğru dîn budur. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler."(Rûm Sûresi: 30)

Bu sebeple selim (bozulmamış) fıtrat, Allah Teâlâ'nın varlığına şâhitlik eder ve onun bu fıtrattan sapması mümkün değildir.Ancak şeytanların kendisini dosdoğru yoldan saptırıp ona hâkim oldukları kimse bunun dışındadır.Şeytanlar kimi dosdoğru yoldan saptırıp ona hâkim olurlarsa,bu delile (fıtrî delile) engel olur." (Seffârîniyye Akîdesi Şerhi).

Çünkü her insan, kendisinin bir Rabbi ve yaratıcısı olduğunu, O'na muhtaç olduğunu kendi isteğiyle ve hiçbir zorlama olmaksızın hisseder. Büyük bir olayla karşı karşıya kaldığı zaman elleri, gözleri ve kalbi göğe yönelir ve Rabbinden yardım ister.

2. Hissî (görülen/hissedilen) deliller:

Tabiattaki olayların varlığı; etrafımızda, kâinatta olayların olması kaçınılmazdır. Bu olayların ilki, eşyaların yaratılması olayıdır. Ağaçlar, taşlar, insanlar, yeryüzü, gökyüzü, denizler ve ırmaklar gibi, kâinattaki her şey yaratılmıştır.

Bu ve bundan başka daha pek çok olaylar vardır, peki bu olayları yaratan ve onları idâre eden kimdir? diye sorulacak olursa buna şu şekillerde cevap verilebilir:

Bu eşyalar, böyle tesâdüfen ve hiçbir sebep olmadan bulunmuştur.Buna göre kâinattaki bu şeylerin nasıl meydana geldiğini hiç kimse bilemez. Bu bir ihtimaldir.

Başka bir ihtimal ise, bu eşyaların kendi kendilerini var etmiş (yaratmış) olması ve kendi işlerini kendilerinin idâre etmesidir.

Üçüncü ihtimal ise, bütün bu eşyaların, yoktan var eden bir var edicisi ve yaratan bir yaratıcısının olmasıdır.Bu üç ihtimali düşündüğümüzde, birinci ve ikinci ihtimalin imkânsız olduğu ortaya çıkacaktır. Birinci ve ikinci ihtimal mümkün olmadığına göre, üçüncü ihtimalin apaçık doğru ve gerçek olduğu kaçınılmaz olur. Bu ise, bütün eşyaların bir yaratıcısının olduğu, O'nun da Allah Teâlâ olduğu apaçık ortaya çıkar.İşte bu gerçek, Kur'an-ı Kerim'de şöyle zikredilmiştir.

خُلِقُوا مِنْ غَيْرِ شَيْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ أم خلقوا السموات والأرض بل لا يوقنون [ سورة الطور الآيتان: ٣٥ – ٣٦]

"Acaba onlar (müşrikler), herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendi kendilerini yaratanlar onlar mıdır? Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? Aksine onlar, (Allah’ın azabına) inanmazlar." (Tûr Sûresi: 35-36)

Üstelik bu büyük mahlukat, ne zamandan beri vardır? Bu dünyada uzun yıllar onun ayakta kalmasını kim takdir etmiştir ve onun kalıcı olması için ömrünü kim uzun kılmıştır?

Bunun cevabı; Allah Teâlâ'dır. O, her şeye, kendisine uygun olanını ve onun hayatta kalmasını sağlayan şeyi vermiştir.

Allah Teâlâ'nın, yemyeşil o güzelim bitkiden suyu kestiğinde o bitkinin yaşamasının mümkün olmadığını görmez misiniz?

Durum inkârcıların iddiâ ettikleri gibi değildir. Aksine o bitki, kupkuru bir yığın hâline gelir.Kâinattaki her şeyi düşündüğünüz zaman, onun Allah Teâlâ ile bağlantılı olduğunu görürsün. Allah Teâlâ olmasa, kâinattaki eşyaların hiçbirisi olmazdı.

Üstelik Allah Teâlâ her şey için onun tabiatına uygun olanını yaratmıştır.

Örneğin deve, üzerine binmek için yaratılmıştır.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

أولم يروا أنا خلقنا لهم مما عملت أيدينا أنعاماً فهم لها مالكون (71 ) وذللناها لهم فمنها ركوبهم ومنها يأكلون[ سورة يس الآيتان: ٧١ – ٧٢]

"Onlar, ellerimizle yaptığımız eserlerden kendileri için uysal, evcil hayvanlar yarattık da bu sayede onlara sâhip olduklarını görmediler mi? Bu hayvanları onların emrine verdik (musahhar/âmade kıldık).Onlardan kimisini binek edinirler, kimisini de besin olarak yerler." (Yâsîn Sûresi: 71-72).

Deveye bakmaz mısınız? Allah Teâlâ, üzerine binilsin diye onu nasıl güçlü ve sırtını düz yaratmış ve ondan başka hiçbir hayvanın dayanamayacağı en zor şartlara dayanma gücü vermiştir!

Aynı şekilde eğer yüzünüzü kâinata dönüp çevirirseniz, kânatta yaratılmış olan her şeyin yaratılmış olduğu gâyeye uygun hareket ettiğini gözlerinizle görürsünüz! Allah Teâlâ her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir.

Yine hissî (görülen/hissedilen) delillerden bazıları şunlardır:

Kâinatta bazı sebeplerden dolayı meydana gelen âfetler, yaratıcı Allah Teâlâ'nın varlığına delâlet etmektedir.

Örneğin insanın Allah Teâlâ'ya yalvarıp yakarması, O'na duâ etmesi, sonra da Allah Teâlâ'nın o duâyı kabul etmesi, Allah Teâlâ'nın varlığına delâlet etmeketdir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- yağmur yağdırması için Allah Teâlâ'ya ellerini açıp: Allahım! Bize yağmur yağdır! Allahım! Bize yağmur yağdır! diye duâ edince, hemen bulutlar oluşmuş ve henüz minberden inmeden yapmur yağmaya başlamıştı.İşte bu, yaratıcı olan Allah Teâlâ'nın varlığına delildir." (Seffârîniyye Akîdesi Şerhi).

3. Şer'î deliller:

Dînlerin (şeriatlerin) varlığıdır.

"(Peygamberlere gönderilen) şeriatler (dînler), yaratıcının varlığına, O'nun ilminin, hikmetinin ve rahmetinin kâmil olduğuna delâlet eder. Çünkü bu şeriatlerin, mutlaka bir dîn koyucusu olması gerekir ki, O da Allah -azze ve celle-'dir." (Seffârîniyye Akîdesi Şerhi).

Sorunuzdaki: "Allah Teâlâ bizi niçin yaratmıştır?" bölümüne gelince; bunun cevabı şöyledir:

Allah Teâlâ bizi, yalnızca kendisine ibâdet etmemiz, şükretmemiz ve kendisini anmamız/zikretmemiz ve bize emrettiklerini yerine getirmemiz için yaratmıştır. Sizin de bildiğiniz gibi, insanlar içerisinde kâfir olanı da vardır, müslüman olanı da...

Bunun sebebi; çünkü Allah Teâlâ, kendisine mi, yoksa başkasına mı ibâdet ediyorlar diye kullarını imtihan etmektedir. Allah Teâlâ bunu da herkese dosdoğru yolu açıkladıktan sonra yapmıştır.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

الذي خلق الموت والحياة ليبلوكم أيكم أحسن عملاً[ سورة الملك الآية: ٢]

"(Ey insanlar!) Hanginizin daha güzel (ve daha ihlaslı) davranışta bulunacağını imtihan etmek için ölümü ve hayatı yaratan O'dur. Şüphesiz ki O, güçlüdür ve çok bağışlayandır." (Mülk Sûresi: 2)

Yine, Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وما خلقت الجن والإنس إلا ليعبدون [ سورة الذاريات الآية: ٥٦]

"Ben, cinleri ve insanları ancak bana ibâdet etsinler diye yarattım." (Zâriyât Sûresi: 56).

Allah Teâlâ'dan, kendisinin râzı ve hoşnut olacağı amellerde bizi ve sizi muvaffak kılmasını, O'nun dînine dâvet etmeyi ve O'nun dîni için çok çalışmayı nasip etmesini dileriz.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât ve selâm eylesin.

Islam Q&A

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

eğer bir yaratıcı varsa neden bizimle saklanbaç oynuyor... eğer bir yaratıcı varsa herkese neden eşit paylaşımı olmadı kimi yer kimi bakar kıyamet ondan kopar diye birdeyiş var kimi çok mutlu kimi az kimi mutluluğu görmemiş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer bir yaratıcı varsa neden bizimle saklanbaç oynuyor... eğer bir yaratıcı varsa herkese neden eşit paylaşımı olmadı kimi yer kimi bakar kıyamet ondan kopar diye birdeyiş var kimi çok mutlu kimi az kimi mutluluğu görmemiş...

Kardesim Allahuteala insanlari belli bir vakte kadar sinamak imtihan etmek icin gondermistir kimine cok kimine az vermesinin hikmeti insanlarin tepkilerini ibadetlerini ve Allahin emirlerini malla mulkle ugrasirken aksatip aksatmadigini ve yahut unutup unutmadigini olcmek icindir bunu normal zeka seviyesindeki herkes anlayabilir nasil seni yoktan yaratan ve yune inanmasanda kendisine dondurulecegin ve hesap verecegin Allahutela hakkinda sacma bir tabir kullanirsin dinsiz olabilirsin cehennem odunu olmayi secmis olabilirsin ama hakaret edemezsin ayrica ne zannediyorsun inanmiyorum Allah yok hasa deyince pacayi siyiracaginimi saniyorsun ölüm gelince topragin altinda onca yaptigin inkar gunahlarin inkar edince senden hesabi sorulmayacakmi saniyorsun valla guluyorum sizin gibilerin haline inan hic acimiyorum Allahin kitabi kurani kerimin mealini acip okusan bir yaratici olup olmadigini anlarsin ve senin gibilerin ahirette sonlarinin nasil olacagini ogrenirsin tovbe icin gec olmadan ölüm gelmeden musluman ol gercek kurtulus ve huzur islamda Allah seni af eder insallah kendine bir bak ne kadar mukemmel yaratilmissin gor hic birsey tesaduf degil insanin varligi bile basli basina Allahin varligina delildir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

Baslik ta "Allah" diyor.

Turkce Algida, Tanri tarihsel olarak islam oncesi turk kavimlerin inanDigi.

Ayrica tanrı, felsefi olarak genel bir yaratici inanci ni icerir.

Allah ise sadece islam dinine ait bir ilahi.

Yani felsefi ve teolojik olarak genel tanrilardan sadece biri, islam dinine ait olandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Allah yüceliğini görüyorsunuz ne kadar dusunseniz araştırsanızda onun varolduğuna emin olamiyorsunuz.Bu bile var olduğunun kanıtıdır.Allah o kadar yücedir ki onu akıl edemezsiniz.Allah kendi iradenizle kendisine iman edilmesini istiyor.Allaha zaten inanmayanlar için yapilacak bisey yok ne dersek diyelim ne yaparsak yapalım Allaha inanmazlar.Bunun en iyi örneği Kuran'i kerim de ayette belirtilmiştir.

“Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara, 2/7)

Ben avrupa asıllı olmama rağmen Allaha inanıyorum.Siz çok sanslisiniz ki mümin olarak dogmussunuz.Allah inşallah hatalarını size fark ettirip en yakın zamanda doğru yolu bulursunuz. amin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah tabiki vardır.Allaha inanmayanlara ne derseniz deyin asla fikirlerinden vazgeciremezsiniz.İllaki ölüm döşeğinde olmak onlara allahi hatırlatacak ama iş işten çoktan geçmiş olacak.Allah en kısa zamanda onlara dogru yolu gösterir inşallah.Kuranı kentinde bu ayet kısaca herşeyi acikliyor.

“Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara, 2/7)

Avrupa asıllı olmama rağmen İslam dinini çok seviyorum.Lütfen dilimize sahip çıkalım.Bu zamanlarda hep birlikte olmalıyız.Malum diğer din yandaşlarının oyunlarını açıkça görüyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Peki bir gezegende değilse nerede?

.

.

.

- Birisinin anlattıklarını itirazsız kabullenmek.

- !..

Özür diliyorumda siz bu konuşmadaki soruları ve cevapları siz veriyorsunyuz ancak sorularnızı soruyorsunuz eyvallah da cevaplar yok ünlem yok bilmiyorum nerden çıktı bu gerçek bi konuşmamı işte onu bilmiyorum ama bende soru cevap yaparak sizin gibi cevapları bilmiyorum ünlem koyarak Allah ın varlığını söyleyebilirim siz gelin sorun cevaplayabilen cevaplasımda siz sorup siz cevaplayınca(!) Komik olmuş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Misafir Şimşekli kız

Allah var

Bu ispatlanmış hatta hikayesi var bn hikayesini yazmicam ama kısa kesicem hikayeyi

Eyer allah yoksa biz nasıl oluştuk bu evren nasıl oluştu denizler bulutlar yıldızlar karlar nasıl oluştu. Yada tesadüflemi oluştu. Bu evrendeki düzen tesadüfle oluşsaydı karmasık olmaz mıydı?

Tabiki benimde sorularım var örneğin

Allah nasıl bir kişi

Cennet nasıl biyer

Cennetemi düşücem cehenneme mi

Cennet yada cehennemdeki komşum kim

Ölenler şu an ne yapıyor

Bu konu hala ispatlanam ama inanın ki Allah tanrı yüce diye bir kişi var

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Sorun yok gençler inanmayanlar çok şanslı bence çünkü biz cehennemin az bir yerini görürken onlar tüm ayrıntılarını görecek kadar zamanları olacak no problem yani sakin olun

Ama inanmayanlar da öldükten sonra ne olacağına inandıklarını yazabilirler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Allah var smile.png

.

.

.

Allahi tarif etmek icin kisinin Allahi bulabilecegi sekilde yaratilmis olmasi onemlidir cunku bazi kisiler Allahi bulamayacagi ya da kavrayis yettiremeyecegi sekilde yaratilir .. bu bile bir alamettir ..

bu yazınızın önünde şapka çıkarıyorum.en kesin delil KURANİ KERIM.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir şey mantıken kendini yoktan var edemez ediyorsa mantık dışıdır

yok eğer tanrı yoktan var olmuyorsa vardanda yok olmuyorsa öyleyse maddedir çünkü bu maddeci tezdir

yaratmak için var olması gerekir yani kendi kendini de yaratması için yoktan var etmesi içinde  var olması gerekir burada da yaratıcılığın saçmalık olduğunu görüyoruz

tanrı öteki dünyalar vs hepsi ölüm korkusunun uydurmalarıdır

keske olsaydı varlığımız üzerinde düşünce tembelliğimizdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

İnsanların, özellikle de kendine peygamber dememiş insanların her hangi bir tanrı figürü için ''vardır'' demesi, bu var iddiasını da bazı delillere angaje ederek varlık iddiasını desteklemeye çalışması mantıklı bir eylem değildir.

Bunu böyle yaptığınızda başka biri de, kurabiye canavarı adında bir tanrı vardır diyerek iddiasını renkli kurabiyelerle kanıtlamaya çalışabilir.

İş bu nokta da yukarıdaki iddiacıların iddialarının doğrulanmasını sağlayacak şey bu iddialara inanılması ya da bu iddialara inananların sayısı değildir!

Bu, bu dünya içerisinde yeşeren ve bu dünyaya adapte olmak için kendini bu dünyanın yapısına göre evrilten bir canlının yönetim mekanizması olarak gelişen beyninin realitesidir!

Bir iddiayı doğrulayan şey iddiacının iddiası değildir! Eğer birileri tanrı var diyorsa bu ancak o tanrı tarafından doğrulanabilir. Bu noktada bizzat var olduğu iddia edilen tanrı tarafından doğrulanmayan hiç bir iddia anlamlı bir sonuca ulaşamaz.

Dolayısıyla dünya tarihinde ya da dünyanın bugününde inanılan yani varlığı iddia edilen bütün tanrılar ''yok'' hükmündedir. Unutmayın tanrının varlığını ancak o tanrı ispatlayabilir. İnsan ise sadece kendi varlığını ispatlayabilir! Dolayısıyla tanrı olmayan bir varlığın yani insanın tanrı olan bir varlığın varlığını ispatlamaya çalışması kendini inkardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?

1- başlangıçta sadece tavuğun var olduğu ama horuzun olmadığını düşünün. var olan tavuktan yumurta çıkar ama bu yumurtadan civciv(tavuk) çıkmaz çünkü döllenmemiş yumurtadan civciv çıkmaz. yumurtanın döllenmesi içinde horozun olması lazım. o halde tavuk ve horoz beraber yaratıldı.

2- başlangıçta sadece horozun olduğunu düşünün. horuzun soyu sadece kendi ömrü ile sınırlı kalacaktır. yumurtayı yapsa bile kendi yumurtasını döllemesi imkansızdır.

3- başlangıçta sadece yumurtanın olduğunu düşünün. bu yumurtanın olabilmesi için önce tavuğun olması lazım ve bu yumurtadan civciv çıkması için de  horoz olması lazım. o halde başlangıçta sadece yumurta olmaması gerekir.(Hz. İsa babasız yaratılmış örneği ile bu kanıtları kabul etmiyorsanız bu konuyu tartışmanın da bi manası yok çünkü babasız yaratıldı derken Allahın bunu yaptığını kabul ediyorsun. bu durumda Allahın varlığını kabul etmiş oluyorsun)

SONUÇ

1- yumurta tavuktan çıktı

2-Allah canlıları çift yarattı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?

1- başlangıçta sadece tavuğun var olduğu ama horuzun olmadığını düşünün. var olan tavuktan yumurta çıkar ama bu yumurtadan civciv(tavuk) çıkmaz çünkü döllenmemiş yumurtadan civciv çıkmaz. yumurtanın döllenmesi içinde horozun olması lazım. o halde tavuk ve horoz beraber yaratıldı.

2- başlangıçta sadece horozun olduğunu düşünün. horuzun soyu sadece kendi ömrü ile sınırlı kalacaktır. yumurtayı yapsa bile kendi yumurtasını döllemesi imkansızdır.

3- başlangıçta sadece yumurtanın olduğunu düşünün. bu yumurtanın olabilmesi için önce tavuğun olması lazım ve bu yumurtadan civciv çıkması için de  horoz olması lazım. o halde başlangıçta sadece yumurta olmaması gerekir.(Hz. İsa babasız yaratılmış örneği ile bu kanıtları kabul etmiyorsanız bu konuyu tartışmanın da bi manası yok çünkü babasız yaratıldı derken Allahın bunu yaptığını kabul ediyorsun. bu durumda Allahın varlığını kabul etmiş oluyorsun)

SONUÇ

1- yumurta tavuktan çıktı

2-Allah canlıları çift yarattı

Allahin yarattigina dair bir delil varmidir? kanitliyabilirmisiniz? Allahin yapamadigini ve basaramadigini insanlar neden basariyor? O zaman Insanlik Allahtan daha degerli ve yaratici ozelliklere sahiptir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Allah elbette kesin olarak var.Bu dünya, bu gezegenler,güneş sistemi kendiliğinden mi oluştu...Onun ötesinde kainatın tesadüfen oluşması mümkün mü? Aslında uzaya çıkmaya gerek yok,kendi oluşumumuza şöyle bir bakalım,babanın bir damla spermi ile annenin bir nokta yumurtasından bizler tesadüfen mi olduk...Gözümüz, kulağımız, ağzımız, burnumuz, cinsiyetimiz kendiliğinden nasıl oluşabilir bir üst hikmet olmadan...Allah Kesin olarak var, işte o kadar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu da ekliyim Allah katında geçerli olan dinde islamdır.Müslüman olmayan biriside yetişkin olunca,kendi aklını kullanarak müslüman olabilir.Nasıl olacak öyle kolaymı dinini terketmek diyen varsa,bu o kişinin kendi zayıf imanından kaynaklanan şahsi düşüncesidir.Nitekim dünyada  şu anda günde yüzlerce kişi müslüman olmaktadır,en fanatik yahudi,hristiyan ailelerde yetişmiş bireyler bile kendi dinlerini terk edip müslüman olmaktadırlar,araştırabilirsiniz.yani bu noktadan sonra gözümüzün önünde bu kadar mucize varken,Allah şunu neden böyle yapmış,öbürünü niye hristiyan yaratmış,berikini niye başka bişe yaratmamış tarzı düşünce ve lafların bir anlamı yoktur.Allahın işine karışmayın ne yapıyorsa bir sebebi vardır...ve Allah kesin olarak vardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.