Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KADER nedir..?

Dayı

Önerilen İletiler

Kutsal kitaplarda geçen KADER nedir..?

Dayı, aklımı meşgul eden, yaşadığım bazı kötü durumlardan dolayı kader inancımla yaşadıklarımı örtüştürmeye çalıştığımda bir türlü işin içinden çıkamadığım, yanlış anlatıldığını, yorumlandığını düşündüğüm aynı zamanda da birçok çelişki durumunu da içinde barındırdığını fark ettiğim dini kavram.

Kelime anlamıyla birlikte kader anlayışını irdelediğimde kutsal kitapların hepsi için diyemeyeceğim ama en azından Kuran'da Evrendeki mikro küçüklükten makro büyüklükte evrenin tamamına yerleştirilmiş olan yasalar, bilgiler, sistemler, kader kelimesinin anlamı olan ''ölçü, düzen,nizam, terazi...'' kelimeleriyle uyumlu bir anlam içinde kader inancı da evrende büyük bir düzenin olduğunu, bunu var kılanın da yaratıcı olduğu düşüncesine inanmayı kapsıyor.Konunun bu kısmıyla ilgili bir sıkıntı yok benim açımdan da kaderin kişinin hayatıyla olan ilişkisi kısmında net bir düşünce,bilgi göremiyorum, toplumda inanıldığı kadarıyla içinde sayısız çelişki barındıran insan ve kaderiyle ilgili inanç yorumu da beni tatmin etmiyor, aklımı ve gönlümü rahatlatmıyor.

Kendimden örnek vereyim, ben bende kader mahkumuyum, kendimi tercih etmeden kendimi yaşıyorum ben, herkes de bir nevi öyle; kendi biyolojik, psikolojik, sosyolojik niteliklerim tercih edemediklerim benim için hazır olan kaderim,tercihsiz düzenim galiba, ama bunun dışında nedir kaderle olan ilişkim çözebilmiş değilim...

Muhabbetle ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kader;

insanlar icin bir kolayliktir...

insan ne zaman asansore binse cuvalini yere koyar ...

cunku bilir ki asansor yukari cikarken tasidigi yuk onu ancak asagiya dogru daha cok ceker ve o da yukunu birakip rahatlamadigi taktirde o yukun altinda ezilir ...

Asansoz nasil ki kacinci katta durucagini biliyorsa l kaderde de irili ufakli butun etkiler ve o etkilerin yol acicagi yeni etkiler belirlenmisliklerden baskasi degildir ...

kadere inanmak kisinin cabasini anlamli ve virimli kilmaktadir ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 kere kaderin bilimsel oldugunu anlattik biggrin.png fizik, madde, uzay kaderin mutlak varligini ortaya koymustur ...

bilimi ele almakta yetersiz gorus acilarin var dostum ...

Sn. dennise, bu defa Sn. meraba'nın konuya yaklaşımını ve açıklamasını çok yerinde ve doğru buldum; kader kavramının taşıdığı bilgi ve ait olduğu alan bağlamında bilimsel bir kavram olmadığı, dolayısıyla bilimsel tarifinin olmadığı yaklaşımı doğru.Bilimsel bir kavram, bilgi değil dedikten sonra bilim kaderi yok sayar da diyebilirdi, demedi.original.gif

Kader kavramının öne sürdüğü bilginin(Kuran'i kader inancı tam olarak hangi bilgileri söylüyor bu arada) bilimsel bilgilerle uyumluluğu, konunun başka bir yönü, siz de bilimsel bilgiyle uyumlu olduğunu vurgulamışsınız.Uyumsuz olması durumu tuhâf, çelişkili bir durum ortaya çıkarırdı, Kitap'ta farklı bir bilgi, evrende buna uymayan bir bilginin olması inancı temelden sarsardı, Orta Çağda Dünya'nın merkez olduğu Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğü bilgisini Hıristiyanlık inancının da kabul ettiği bir durumla sonrasında Dünya'nın merkez değil de Güneş'in merkez olduğu, Dünya'nın da Güneş'in etrafında döndüğü bilgisinin bilimsel olarak ortaya konmasıyla ortaya çıkan tuhaf çelişki durumu gibi.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 kere kaderin bilimsel oldugunu anlattik biggrin.png fizik, madde, uzay kaderin mutlak varligini ortaya koymustur ...

Konuyla ilgili olarak fikrinizi almak, irdelemek istediğim örnek, gerçek bir olgu paylaşacağım:Görev yaptığım okulda dikkatimi çeken bir şey oldu.Aynı soyisme sahip bir grup akraba öğrencinin okuldaki başarı düzeyi,derslere olan ilgisi velhasılı zeka düzeyi gibi nitelikler bağlamında genel olarak başarılarının, zeka düzeylerinin düşük olduğunu gözlemledim; bir başka soyisme sahip bir grup akraba öğrencilerde ise başarı düzeyleri ve zeka düzeylerinin genel olarak çok iyi olduğunu gördüm.İlk bakışta genetik bir durum göze çarpıyor da konumuz kader olunca kader penceresinden bakıldığında hangi sonuca varılabilir ne denebilir bu konuda?

Aynı şekilde görev yaptığım bu bölgede kızları okutmama, okuldan çıkınca veya okula devam ederken dahi sorgusuz, sualsiz evlendirme anlayışı var.Şimdi bir kız bahsettiğim bu yerde, belirttiğim baskın kültür anlayışının etkisinde, bulunduğu yerin düzeni içinde kendi tercihi olmayan orada doğduğu için oranın şartlarında bir yaşamın şekillendirdiği hayatı istemese de yaşamak zorunda kalıyor.Burada doğan kızların kaderiyle bu şartların hüküm sürmediği bir yerde doğan kızların hayatı farklı şekilleniyor, kader inancı açısından nedir bunun hikmeti Sn. dennise?

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kader;

insanlar icin bir kolayliktir...

İnsanlara kolaylık sağlayacak bilinmeyen değil bilinendir. Bilgidir bilgi..

insan ne zaman asansore binse cuvalini yere koyar ...

cunku bilir ki asansor yukari cikarken tasidigi yuk onu ancak asagiya dogru daha cok ceker ve o da yukunu birakip rahatlamadigi taktirde o yukun altinda ezilir ...

Söylediğin gibi bunu bilgiyle bilir.

Asansoz nasil ki kacinci katta durucagini biliyorsa

Asansör'ün durması da işlemcisine yüklenen bilgidendir.

kaderde de irili ufakli butun etkiler ve o etkilerin yol acicagi yeni etkiler belirlenmisliklerden baskasi degildir ...

Etkiler ve o etkilerin yol açacağı yeni etkiler doğa olaylarıdır.

kadere inanmak kisinin cabasini anlamli ve virimli kilmaktadir ...

O etkileri tanıyıp yenme çabası BİLGİ'yi oluşturur.

Gayb hakkında bilgi sunmak ise bilgisizliktir. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 kere kaderin bilimsel oldugunu anlattik biggrin.png

Arap kültüründe cinlerin de bilimsel olduğu bin dörtyüz senedir anlatılır. Hatta o kültürden bazı bilim adamı(!) prof'lar cin kovdurmak için muska yazdırırlar. smile.png

fizik, madde, uzay kaderin mutlak varligini ortaya koymustur ...

Fizik, madde, uzay konuları bilimdir. Madde ötesini konu olarak almaz.

Kişilerin fikri sadece kendilerine aittir. Hele de metafizik düşünüp bilim hakkında konuşmaya çalışıyorsa..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. dennise, bu defa Sn. meraba'nın konuya yaklaşımını ve açıklamasını çok yerinde ve doğru buldum; kader kavramının taşıdığı bilgi ve ait olduğu alan bağlamında bilimsel bir kavram olmadığı, dolayısıyla bilimsel tarifinin olmadığı yaklaşımı doğru.Bilimsel bir kavram, bilgi değil dedikten sonra bilim kaderi yok sayar da diyebilirdi, demedi.original.gif

Bu defa değil, her defasında doğrularımı geçeklerle örtüştürmeye çalışırım Fuzuli.

Seni fazla bekletmeyim o halde, hemen söyleyeyim.. Bilim 'kader'i yok sayar. smile.png

"Yok sayar"ın anlamı: Bilimin vaz geçilmez ilk ilkesi, deney, belge, bulgu olduğundan "Kader" varsayımını algılayamaz. Algılayamadığı ise madde ötesidir. Bilimde madde ötesinin anlamı; "yok" tur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir ana yoldan karşıdan karşıya geçmek için sağa sola bakmak Kadere karşı gelmekmidir..smile.png

Viraj var..tabelası var..yazıyor tabelada 60 km azami hız..120 ile o viraja girmek Kaderi sallamamakmıdır..smile.png

KADER=KADAR..ölçü..Fuzuli teşekkür..smile.png

Kaderini herkes kendisi yazar..seçimlerinin tercihlerinin sonucundanda en çok kendisi etkilenir..smile.png

Sonsuz olasılıklar evreninde yaşıyoruz..kadere bu yönden bakın birde..smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

isin asli su ; bilim kaderi ispatlamaz ;

ama insan akli bilimi ele alinca kaderin sasmayacagini gorebiliyor ...

havaya atilan bir silgi ; daha havadayken nereye dusecegi bellidir ;

belirli yercekimi kuvvetinde, belirli firlatma gucunde yani fiziksel sartlarin mutlak hakimiyetinde o silgi alakasiz bir yere dusemez ...

kader komplextir ... anlamaya calisan kafayi da yiyebilir ;

mesele bi silgiyi attik havaya, tam dusecegi yer kaderde belli ;

ama bi ruzgar esti ve silgi yeni bi yon aldi ; bu halde iken bile fizik kurallarinin mutlak hakimiyetinde olacaginden o silginin nereye dusecegi bellidir ...

butun dis etkenlerin tek bir an icinde hesaplanmis olmasina kader diyoruz ... bunu hesaplayabilecek yapida degiliz ama Allah katinda hersey tek bir anda olup bitmistir ..

kader ; olcu anlamindadir kuranda ; @@FUZULİ halki

ama anlayamadigi konu su fizik ve maddenin insan ve alt bilincin o olcu dahilinde ancak beklenini verebilir ; olcu disina cikamaz ... yani Allahin bilgisi disina cikamaz .. cikarsa Allahin bunu biliyor olacagindan biz Allahin gucunu taktir edememis oluruz //

bi insanin bilinc alti tamamen kaderinin sirridir ;

o insan belli sartlara altinda ancak belli tepkiler verebilir ..

en beklenmedik tavirlari sergileyen kisiler bile bilinc altlardaki bu formatin bir disa vurumundan baskasini isteseler de yapamazlar ...

bakiniz ; bilim kaderi yoksayar demek bilimi kendine gore sahiplenmektir ...

bilim kaderi ispatlar ...

dayi sonsuz olasiliklar evreni diyor ;

olasilik aslinda sadece insanin gozune oyle gelen bir onyargidir ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kader ; olcu ve dengedir ;

Allah kaderi yarattim derken ; butun olculeri ve dengeleri yarattim ve bunlarin irili ufakli her neticesini bilmekteyin diyor ...

yere dusen tek bir yaprak ornegini vermis Allah. .

o yapragin direnme gucu ve ruzgarin esme gucunun kiyaslanmasi, ve yapragin agirligi ile yercekimi kuvvetinin orani en teknolojik sekilde hesaplansa ;

gorulurdu ki o yapragin fizik kurallari icinde hicbir ozgurlugu yoktur...

Allah herseyin olcusunu yaratip saklamistir ... yercekimi olcu iledir ; atmosfer olcu iledir ;

esen ruzgarlar ; sicaklik farklari olcu iledir ...

insanin bilinclatinin ofke nefret ve sevgi oranlari bile olcu iledir ... Allah herturlu olcuyu onceden bildigi gibi olacaklari de bilmistir ...

insan bunu anlamaya karkarsa delirir...

bu anlanmak icin degil ; iman edebilmek icindir ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

fizik, madde, uzay kaderin mutlak varlığını ortaya koymuştur ...

bilim kaderi ispatlar ...

işin asli şu ; bilim kaderi ispatlamaz ;

insan bunu anlamaya karkarsa delirir...

ama insan akli bilimi ele alinca kaderin sasmayacagini gorebiliyor ...

* * * * * * *

"insan bunu anlamaya karkarsa delirir..."

"bilimi ele almakta yetersiz goruş açıların var dostum ... "

smile.pngsmile.pngsmile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

* * * * * * *

* * * * * * *

simid bir yerde modern bilim kaderin oldugunu ortaya koymustur dedim

bi yerde de ispatlamaz dedim :D

bunu sana daha da iyi kavratmadan once ; geri kalan butun bilimsel ornekleri ve cikarilan hikmetli sonuca dokunmamissin ; hosuna gitmese de onayladin sayiyorum cunku karsi cikabilecegin gibi degil ; )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

modern bilim kaderi ispatliyor ; cunku hersey bir olcu ile yaratilmistir

oyruyetten zaman kavrami yok .. zaman bizim icin sadece bir zihinsel duzlem yanilgisidir ...

zaman akip gecen bir kavram degildir . tek bir an vardir ve hersey olucagina varir ...

mesela bir bardak devriliyor ; su yere yayiliyor, ve suyun etkisi ile yerdeki seker yapis yapis bir kivama geliyor

oradan gecen kisi oraya basiyor ve yapiskanlik hissine kapiliyor ...

meraba iyi dinle simdi bilimsel cocuk ;

cunku seni aydinlatiyorum ;

dis alemde zaman yoktur ; zaman algida olusan bir siralama telafisidir ;

o bardak daha devrilmekteyken o su belli bir alani fizik kurallarina uygun olarak islatabilir ; ne bir milim daha az yeri ne de bir milim daha fazla yeri ... harita gibi cizilmistir suyun birazdan yayilacagi duzlem ; cunku fizik kurallari Allahin yarattigi bir olcudur ... ve bunun disina cikilamaz..

sonra ; yerdeki sekerin kimyasal olcusu erimeye ne kadar uygunsa o kadar erir cozelti orani ne kadarsa o aranda cozulur ; ne az ne fazla ...

hatta bardak kirilicaksa daha havadayken hangi noktasinin yerden ilk darbeyi alicagi bellidir cunku fizikte hicbir madde kafasina gore hareket edemez ... fizige boyun egmistir ...

obardagin kirilmasi tasaduf degildir ; herbir kirilan parcacigin kac milimetre etrafa sacilacagi da daha bardak dusmeden belli olmustur ... cunku yercekimi, etkiye tepki ve maddelerin direncleri de bir olcu ile yaratilmistir ! biz olcemesek te onlar o olcuden disari cikamazlar ...

butun dis etkenlerin tek bir plan dahilinde uygun ve disiplinli hareket etmesine Kader denir ..

insanlarin kaderi bundan farksizdir ama onun sifresini de ileriki bir donemde acarim ... cunku daha bunu anlamiyosaniz ben o konulara girmem birader biggrin.png

ama ucundan tiyo verebilirim zaman diye bisey yok ... once ve sonra kavrami hic olmadi ama insan zihnini buna endexledi ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. dennise, bu defa Sn. meraba'nın konuya yaklaşımını ve açıklamasını çok yerinde ve doğru buldum;

bence sen merabanin neler anlattigini anlayamadin unsure.png

kader kavramının taşıdığı bilgi ve ait olduğu alan bağlamında bilimsel bir kavram olmadığı, doğru.

yalnis teshis ; bilim kaderi ispatlar ama cozup acamaz ;

butun dis ve ic etkenler bir tek bilimsel duzlemde ele alindigi taktirde kader cozulmustur ama bilim insan gibi komplex bir canliyi ve fizik kurallarini asla tek bir planda toplayarak butun sebep sonuc iliskilerini ortaya koyamaz .. Allah bunu imkansiz kilmakla birlikte bu bilgiye hakimdir .. diledigine de ilham etmistir gayb ile ilgili haberleri ...

Bilimsel bir kavram, bilgi değil dedikten sonra bilim kaderi yok sayar da diyebilirdi, demedi.original.gif

cunku inatlasmak istemiyor biggrin.png cok inatci ama smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence sen merabanin neler anlattigini anlayamadin unsure.png

yalnis teshis ; bilim kaderi ispatlar ama cozup acamaz ;

butun dis ve ic etkenler bir tek bilimsel duzlemde ele alindigi taktirde kader cozulmustur ama bilim insan gibi komplex bir canliyi ve fizik kurallarini asla tek bir planda toplayarak butun sebep sonuc iliskilerini ortaya koyamaz .. Allah bunu imkansiz kilmakla birlikte bu bilgiye hakimdir .. diledigine de ilham etmistir gayb ile ilgili haberleri ...

cunku inatlasmak istemiyor biggrin.png cok inatci ama smile.png

Meraba'nın anlattığını anlamadığımı düşünmenize sizin adınıza üzüldüm dennise(Anlaşılması zor bir cümle oldu,şöyle bir baktım da).original.gif Yorum yaptığım yazı Meraba'nın iki cümlesiydi, söylediği de çok kısa ve açıktı.Ben daha çok ikinci cümlesine dikkat ettim, ne dedi; kaderin, bilimsel(bilimsel bilgi) tanımı yoktur.Doğru mu, ben doğru dedim, siz yanlış anlayıp doğru kabul ettiğimi söylüyorsunuz.Ben o cümleyi, kaderin bilimsel tarifi yoktur, anlamında anladımoriginal.gif ve dedim ki mealen, evet, kader bilimsel bir alanın kavramı değil, dini bir kavram, dolayısıyla da bilimsel bir tarifi yoktur,doğru bir yaklaşım dedim.

Meraba'nın kader konusuyla ilgili diğer düşüncelerine yorum yapmış değilim, eğer Meraba'nın yazdığı iki cümlenin son cümlesini yanlış anladıysam, o cümlenin doğru anlamı ne, kaderin bilimsel bir tarifi vardır, kader bilimin konusudur,bilimin kader tezi vardır,mahiyetinde anlamlar mı içeriyordu, o cümle?O cümleden anladığıma, o cümlede anlatılana katıldım.Eğer kaderin bilimsel alanla ilgili bir kavram olmadığı, dini bir kavram olduğu, bilimsel bir tarifinin olmadığı düşüncesi yanlışsa; kader bilimsel bir kavramdır, dinin değil bilimin kavramıdır, bilimin yüklediği anlamı içeren bir tarifi vardır düşüncesi karşı tez olarak öne sürülmüş olur ki bu tezin yanlışlığını belirtmeye gerek yok sanırım.original.gif

Benim söylediğim örneğin ''penaltı'' kavramının bir spor dalı olan futbol alanına ait olduğunu, tıp alanında bunun bir tarifinin olmadığını söylemek gibi.

Ama kader kavramı dini bir terim olmakla birlikte içerdiği düşüncelerin bir kısmı(!)(Ölçü anlamıyla ilgili kısmı), bilimle ilişkili, dolayısıyla bilimsel çerçevede de irdelemesi yapılabilir,sizin yaptığınız da kaderin bu kısmıyla ilgili.

''Bilim kaderi ispat etmiştir.'' düşüncenizin yerli yerinde anlam kazanabilmesi, anlamlı olabilmesi için ''Kader'' kavramının dini temelde net olarak hangi anlamı içerdiğinin ortaya konması gerekir, siz ''kader''i sadece ''ölçü'' anlamından hareketle ortaya konan evrendeki her şeyin ölçülü, nizamlı, belirli olması anlamıyla kabul edip düşüncenizi bu zemin üzerine bina ediyorsunuz.''Kader'' kavramının içerdiği anlam sadece bu değil ki kader terimi; kaza, kader, irade gibi kavramlarla birlikte beraber anılan girift anlam boyutu olan dinî bir kavram, bu yönüyle ilgili bilimsel bir tesbit, ispat yapılabilir mi?original.gif Bu şekilde bir tesbit yapıldıysa veya bu tesbit, ispatı siz yaptıysanız merakla bekliyorum yazacaklarınızı.original.gif

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meraba'nın anlattığını anlamadığımı düşünmenize sizin adınıza üzüldüm dennise(Anlaşılması zor bir cümle oldu,şöyle bir baktım da).original.gif

ben merabaya takiliyorum arada :P benimle muhattap oldugu surece dunya ahiret kardesim o benim ..

Yorum yaptığım yazı Meraba'nın iki cümlesiydi, söylediği de çok kısa ve açıktı

ewt ; benimki de sadece bir yorumdur ;P

mesele akli kistaslarin bazi seyleri bilim isiginda cok iyi kavrasa da yine de usul geregi bilimi dine alet etmez ...

ama din bilimin haritasini cizer ... ; )

original.gif ve dedim ki mealen, evet, kader bilimsel bir alanın kavramı değil,

bilimsel bir keskinlikte isler kader ,,, bilim 4 bir yandan ilerleyebilseydi gorurduk ;P ama bilim ateist ve darvinist bir yonde ilerliyor ; ) asil ateistler bilimi tekellestiriyorlar ...

olmazzz ... bilimden ancak bir musluman tam manasi ile verim alabilir ...

dini bir kavram, dolayısıyla da bilimsel bir tarifi yoktur,doğru bir yaklaşım dedim.

katilmiyorum ... benim gozum hep yukseklerde hocam :) )

Ama kader kavramı dini bir terim olmakla birlikte içerdiği düşüncelerin bir kısmı(!)(Ölçü anlamıyla ilgili kısmı), bilimle ilişkili, dolayısıyla bilimsel çerçevede de irdelemesi yapılabilir,sizin yaptığınız da kaderin bu kısmıyla ilgili.

:)

''Bilim kaderi ispat etmiştir.'' düşüncenizin yerli yerinde anlam kazanabilmesi, anlamlı olabilmesi için ''Kader'' kavramının dini temelde net olarak hangi anlamı içerdiğinin ortaya konması gerekir, siz ''kader''i sadece ''ölçü'' anlamından hareketle ortaya konan evrendeki her şeyin ölçülü, nizamlı, belirli olması anlamıyla kabul edip düşüncenizi bu zemin üzerine bina ediyorsunuz.''Kader'' kavramının içerdiği anlam sadece bu değil ki kader terimi; kaza, kader, irade gibi kavramlarla birlikte beraber anılan girift anlam boyutu olan dinî bir kavram, bu yönüyle ilgili bilimsel bir tesbit, ispat yapılabilir mi?original.gif

elbette :)

Bu şekilde bir tesbit yapıldıysa veya bu tesbit, ispatı siz yaptıysanız merakla bekliyorum yazacaklarınızı.original.gif

peki :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. dennise, dinin bilimin konusu olmadığını, dinle bir ilişkisinin olmadığını söyleyip bilimin Ateist bir çocuk olduğunu savunan, bilimi evlatlık edinmeye çalışan çok Ateist'e tanık oldum.laughing.gif Buna mukabil, adı bilim olan bu yavrucağın dindar bir fıtratta yaratıldığını,bu yavrucağın dindar aileye evlat olacağını savunan, bu çocuğu sahiplenmeye çalışan epey bir dindara da tanık oldum.original.gif

Bu çocuğun sahiplenilmesi bağlamında paylaşılamaması sevindirici bir durum çocuk için.laughing.gif Kader-kısmet meselesi kime yâr olacak bakalım görelim...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.