Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah..İnsan..Peygamber ve Din..

Dayı

Önerilen İletiler

Allah..İdraktır..smile.png

Allah idrak edebilmeye imkan yaratmistir ; topraga kendisinden bir ruh ufleyerek yuce zatini ortaya koymustur

İnsan, düşünüp Fikreden İdrak sahibidir..smile.png

elbette

Paygamber,kendi İÇ dünyasından haber verendir..smile.png

icdunyasi ; sonsuz alemlerin Rabbinden bir yol uzerinedir ki ;

DIS alemleri ilmen kusatmistir ...

ic dunyasi = Allahin onu bi cesit kanal gibi kullanarak ondan yansimasi smile.png

Din,ceza ve mükafata dayalı sosyal yapının düzenleyicisidir..smile.png

bekli de dogru ama yetersiz smile.png

din insani anlatir ...

mukafat ve ceza insanin karsi koyamayacagi seylerdir .. ozellikle de vijdan kisiyi ele gecirirken onlenemeyecek bir yargic iken ...

din sosyal yapiyi duzeltse de insanin kendi benligini esas alir ... once mahrem tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbadetler yani ritüeller Din ile ilgilidir..smile.png

Belli bir idrak seviyesinden sonra pekte önem taşımazlar..smile.png

Peygamber(SAV) bosuna ibadet etmedi smile.png

o idrak seviyesinin her an kaybedilebilecegi bir ayette soyle haber verilmistir

her nefs azar ; kendini mustagni gordugunden (Ayet) yani kendini yeterli goren herkes once gevser sonra da azar smile.png

idrakta da bir yeterlilik hissi son derece tehlikelidir .. bir ayette ;

bizi imana ermemizin ardindan sapkinlar kilma (Kuran) diye gecer ..

imana ermek, idrakin en yogun yasandigi ve insani sonsuzca tatmin eden bir ruhsal hal olabilir .. ama Allah bunun bile garantisini vermemis ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce bu konuyu çok tartışmıştık..En iyisi birbirimizi anlayarak cevap vermektir..

Şimdi poyraz dostumuz bir iddia attı ortaya.."Din ve Tanrıyı yaratan insanlardır."

Poyraza soruyoruz ? Bunu ispatlayabilir misin ? Ben Tanrının insanı yarattığını ispatlayabilirim..

İspatsız olan herşey boştur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbadetler yani ritüeller Din ile ilgilidir..smile.png

Belli bir idrak seviyesinden sonra pekte önem taşımazlar..smile.png

Hımmm, peki Dayı bahsettiğiniz idrak seviyesi hâliyle hâllenip hemdem olmak içün dinî ritüellere ihtiyaç yok mu dersiniz?Birle bir olmak içün Dayı mı olmak gerek, Dayı?original.gif

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanı yaratan kimdir?

maalesef...insanı yaratan yok işte...

Var var !... o insandan bir önceki canlı.. smile.png

Şimdi poyraz dostumuz bir iddia attı ortaya.."Din ve Tanrıyı yaratan insanlardır."

Poyraza soruyoruz ? Bunu ispatlayabilir misin ?

Poyraz dostunun yerine ben ispatlayabilirmiyim? smile.pngKutsal kitapları ve içeriğindekilerini yazan insanlardır.. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet..dayı olmak gerek..:)

Yapılan her tür ibadet İNSAN,ı anlamak için..KENDİN,i tanımak için..sonramı..ister yaparsın Muhammed gibi ister anlatırsın Ali gibi..:)

Hımmm, peki Dayı bahsettiğiniz idrak seviyesi hâliyle hâllenip hemdem olmak içün dinî ritüellere ihtiyaç yok mu dersiniz?Birle bir olmak içün Dayı mı olmak gerek, Dayı?original.gif

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet..dayı olmak gerek..smile.png

Yapılan her tür ibadet İNSAN,ı anlamak için..KENDİN,i tanımak için..sonramı..ister yaparsın Muhammed gibi ister anlatırsın Ali gibi..smile.png

Hakikât budur diyorsunuz Dayı?Kimin dediği hâkikât hakiki kim bilebilir bunu, Dayı?original.gif

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biz insanlar olmasa tanrı varmı yokmu zaten bilinmezdi. bu nedenle beynimizde yarattık ve inanıyoruz. belge ile ispatla diyorsan o yok henüz...

Allah insanin beynini yaratti ve o beyni hayati boyunca gelistirebilecegi bir program ile yaratti ..

her ayet ve inanc kalibini insan kendi beyninde olusturur ; Kurani-Kerimi bile smile.png dedigin dogru

ama Kuran surekli kaliplari kiran ve dusundukce dusunmeye tesvik eden tek beyin Programidir .. ewt beynimizde ayetlerin kaliplarini olusturuyoruz ve Allah bizim beynimizde sekillenmeye basliyor ... onu biz yarattik ..

ama bunu Allah boyle bir yol uzerinde yaratmak istedi ... biz Allah degiliz ama Allahin dehasina hep arkada kalarak ulasmayi ve cezbedici aklin konforunu yasamayi seviyoruz ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Poyraz dostunun yerine ben ispatlayabilirmiyim? smile.pngKutsal kitapları ve içeriğindekilerini yazan insanlardır.. smile.png

Kaynak hangisi acaba smile.png

Şu insan vücudunu birçok kez anlayacağınız şekilde açıklamama rağmen halada büyük şiddetle karşı çıkıyorsunuz..Sistem diyoruz,sistem nedir ? Sistemin olması için ne gerekir ? Bir Usta ve bir tasarı gerekir..

Beyini örnek vermişsiniz..Yüzlerce kez sorulan soruyu bir daha soruyorum..Bana bir tane kendiliğinden meydana gelmiş bir cihaz gösterin.Telefon insan yapımı ustası var,laptop insan yapımı ustası var,televizyon insan yapımı ustası var..Beyini yapanın ustalığını niye görmüyorsunuz ?Bir laptop veya herhangi bir başkası kendi teknolojisine göre tasarlanmış cihazlardır..Beyin ise ilahi teknolojiye örnektir.

Beynin bir cihaz olmadığını bana kimse söyleyemez..Çok basit bir tanımdırki beyin bir cihazdır ve bu İNSAN bir makinedir.

Dayı üstad çok güzel bir söz söylemişti başka başlıkta..Kendinize bakın,İNSANa bakın dedi..

Hala özünü bilmememize rağmen biliniyormuş,bulunmuşcasına ezberler üretiliyor..Sorgulayıcı insanlara sormak gerekir..Acaba evrim bilgilerinde atıyorum ot yazsa %100 benimseyecekmiydiniz yoksa red mi edicektiniz.

İnsan bir başka tanım olarak Allah'a benzer..Benzesinki kendisine bakarak Rabbini tanısın..

Dinler insanlar içindir.Hayvanların zikretme olayı buyruğa uymadır..Hayvanları günümüzdee bile Tanrı kabul edilmesine rağmen bundan asırlar önce birisi dediki "Sizin gibi bir topluluktan başka birşey değildir"

Pozitif bakmanız dileğiyle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet..dayı olmak gerek..smile.png

Yapılan her tür ibadet İNSAN,ı anlamak için..KENDİN,i tanımak için..sonramı..ister yaparsın Muhammed gibi ister anlatırsın Ali gibi..smile.png

Ben ibadetleri sürekli yaparım Dayı..Yapmayada özen gösteririm..Bana göre namaz bir meditasyondur..Allah ile iletişim gibidir..Bana kazandırdıkları var bu yüzden hep devam etmeliyimki daha çok verimini alayım..Senin düşüncenede saygım sonsuzdur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yüzlerce kez sorulan soruyu bir daha soruyorum..Bana bir tane kendiliğinden meydana gelmiş bir cihaz gösterin.

Yüzlerce kez soru sormasını bilen, yüzlerce kez cevabı anlamasını da bilmeli. Soruya IN cevaba OUT olmaz.

Cevap şöyle idi; Evet "Kendiliğinden hiç bir şey meydana gelmez" tezi doğrudur. Ama madem bu tezi kullanacaksın, devem edeceksin. Bu tez, aklına gelen her şey için geçerlidir.

Devam etmezsen bindiğin dalı(tezi) kesmiş olur düşersin.. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevap şöyle idi; Evet "Kendiliğinden hiç bir şey meydana gelmez" tezi doğrudur. Ama madem bu tezi kullanacaksın, devem edeceksin.

Tabikide öyle..Ama kendiliğinden olma yada edindiğimiz bilgilerin hepsi Tanrı'nın nasıl algılandığına bağlıdır..Bu algılamayı birçok kez size aşılamaya çalıştım halada çalışacağım..Bir şey belirtmek gerekirse bu bir tezden çok daha öte bir kuram,teori haline çok net gelebilir..Hatta akıcılığı hep devam eder..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabikide öyle..Ama kendiliğinden olma yada edindiğimiz bilgilerin hepsi Tanrı'nın nasıl algılandığına bağlıdır..Bu algılamayı birçok kez size aşılamaya çalıştım halada çalışacağım..Bir şey belirtmek gerekirse bu bir tezden çok daha öte bir kuram,teori haline çok net gelebilir..Hatta akıcılığı hep devam eder..

Benim söylediğimle senin cevabın başka şeyler. Söylediğim anlaşılmamış bile. Üstelik bilgi için hazırlanacak kuram ve teori için ilkeler nedir onu da bilmiyorsun. Anlamlarını da.. Bir de "çok net" diyorsun. "Gelebilir"le, "olabilir"le bilimsel tez mi olur. Zar mı atacağız?

Omar, bundan böyle kavramların da anlamlarını, tanımlarını yazmazsan sana cevap vermeyeceğim. Misal olarak "ispat dışı her şey boş" dediğin halde söylediklerinin bir tanesinin bile ispatla ilgisini göremedim. Akıl yürütmeyi sen ispat sanıyorsun. İspatın tanımlamasını da yapman gerek.

Neyse sana başarılar dilerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir çeşit gözlemdir..Tıpkı evrim kuramı gibi,başka kuramlar gibi doğaya evrene bakıpta sonucuna varılacak bir gerçektir.

Hayır gözlem ispat değildir. Tartışmalarda hep ezberindeki bilgileri kullanıyorsun. Bilimsel bilgiyi bıraktık ansiklopedik bilgi bile alamıyoruz. Madem tartışacaksın; bundan böyle ne zaman bilimsel kavram kullanacaksan, önce onun tanımını yapmalısın ki, bilginle çelişip çelişmediğni hem sen hem biz anlamış olalım..

Diğer arkadaşlar tartışırken hiç olmazsa madde ile madde ötesini birbirine karıştırmıyorlar. Kavramları biliyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır gözlem ispat değildir.

Bilim=Bilim veya ilim,fiziki ve doğal evrenin yapısının ve davranışlarının birtakım yöntemler (deney, düşünce ve/veya gözlemler) aracılığıyla sistematik bir şekilde incelenmesini de kapsayan entelektüel ve pratik çalışmalar bütünü.

Artık bilimin dışına çıktık galiba.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim=Bilim veya ilim,fiziki ve doğal evrenin yapısının ve davranışlarının birtakım yöntemler (deney, düşünce ve/veya gözlemler) aracılığıyla sistematik bir şekilde incelenmesini de kapsayan entelektüel ve pratik çalışmalar bütünü.

Artık bilimin dışına çıktık galiba.. smile.png

Tam da bilimin içine giriyoruz. Tanım yanlış. Düşünce bilim olurmu? Ben şimdi "van gölü canavarı" düşünüyorum veya yanlış gözlemliyorum bilim olurmu?

Neyse tartışma için bilgilerini gözden geçir. Tavsiyem "kavramların akademik tanımları"na bak.

Hoşça kal...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl gözlemliyorsun mesela..

Ben doğa ve evrene bakarak bir gözlem yapıyorum sen Van gölü canavarı veya spagetti tanrısına nasıl gözlem yapacaksınki :)

Orada yazan düşünce bildiğin bir düşünce değil..Tıpkı birçok teoride olduğu gibi bilimsel bakışla mantık kurma..Bunun gibi çok var..Gözlemlemen için düşünmek gerekir bunuda unutmayalım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.