Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Birisi Çay Yapsada Şöyle Sıcak Sıcak İçsek

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Çay tüketimi genetik değişikliklere neden oluyor!

Yeni bir araştırmaya göre; kadınlarda çay tüketimi kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde epigenetik değişikliklere neden oluyor.

Epigenetik değişiklikler, genlerimizi açıp an kimyasal değişikliklerdir. Uppsala Üniversitesi'nde yapılan ve Human Molecular Genetics dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre; kadınlarda çay tüketimi kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde epigenetik değişikliklere neden oluyor.

Bilim Fili'nin haberine göre; beslenme biçimi, sigara kullanımı ve kimyasallara maruz kalma gibi çevre ve yaşam tarzı faktörlerinin epigenetik değişikliklere neden olabileceği zaten biliniyordu.

Yapılan yeni araştırmada ise, çay ve kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişiklikler çalışıldı.

Daha önce yapılan çalışmalarda, hem kahvenin hem de çayın, tümör gelişiminin baskılanması, inflamasyonun azaltılması ve östrojen metabolizmasının etkilenmesi ile insanlardaki hastalık riskinin modülasyonunda epigenetik değişikliklerden kaynaklı mekanizmalar oluşturmada önemli bir rol oynadığı ileri sürülüyordu.

Yeni yapılan çalışmadaki sonuçlar, çay tüketen kadınlardaki epigenetik değişikliklerin erkeklerde olmadığını gösteriyor. Öyle ki, bu epigenetik değişikliklerin birçoğu kanser ve östrojen metabolizmasında yer alan genlerde bulunuyor.

Önceki araştırmalar da, çay tüketiminin östrojen düzeylerini düşürdüğünü ve erkeklerde ve kadınlarda çayın biyolojik tepkisi arasında potansiyel farklılıklar olduğunu gösteriyordu.

Ancak kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişikliklerle ilgili herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kanser ve östrojen metabolizmasında çaydaki farmakolojik olarak aktif bileşenlerin rolü vurgulanıyor. Ancak, bu çalışmada sağlıklı olma ölçütü olarak çay tüketimi işaret edilmiyor.

Çünkü oluşan bu epigenetik değişikliklerin ne kadar olumlu ya da ne kadar olumsuz etkilerinin olduğunun tam anlamıyla belirlenebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

bütün gün yağmur yağmasını bekledik yağmadı.

şimdi tam gün bitti çıkıcaz derken atmosfer yağdırmaya başladı.

Allam neden böyle yapıyosun sad.png

neyse çayları sıradan dağıtıyorum afiyetler olsun.

@@simin çayı sevmem demişsin ama bu çay içilecek ona göre :) 

6ac1aaa510ebc5ede65bb4ef2a6bbf7c--barrow

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

@@simin çayı sevmem demişsin ama bu çay içilecek ona göre smile.png

Harika görünüyor... Aldım gitti be ya.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

@@simin çayı sevmem demişsin ama bu çay içilecek ona göre smile.png

6ac1aaa510ebc5ede65bb4ef2a6bbf7c--barrow

benim bilgisayarımda açılmadı göremedim ki sad.png ama arkadaş için görmediğim çayı bile içerim wub.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Tarih 12/5/2017 at 12:55 , Admin dedi:

Müdavimi olduğum yeni çayım Organik Matcha Çayı

Afiyet olsun :)

Eline sağlık hiç içmedim deneyeyim bende..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, İNTERLOCK dedi:

Radya Öğretmenim.. :kalp:
Ben buralarda yok iken.. üçkâğıt öğrenmiş..
Çaya buyrun diyor ama nerdeee
Kalbim kırık.. Üskünüm kalba..:wassat:
Buyurun bare..

Burdaaaaa:w00t: Aman efendim 5 saatcik geç kaldım hemen sitem etmeseniz olmaç mı..:ph34r:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:usutuk:
5 saatçik.. 300 dakika.. 1800 saniye.. da ne kadar bilmem kaç salise..
Sonra.. Sonrası yok! N'apçaz?
Vakitten çıkıp dooru Zaman'a geçicez..
Zamanın ucu-bucu yok.. niçün?
İzafî bişeydir..Yani kimse şu-bu diyemez..
Ben zabbahtan beri neler çekip-beklediğimi
Gene ben bilirim.. de..
Düşünüyorum.. Yakıtı bi kefşetsem ben de süper man olabilmeyi
 :ninja:
(bu uçan varlık ünisex kalba..)
kendim içün muhtemel bulabileceğimdir de.. torosları kar bürüdü.. 
Havva ulaşımı sakıncalı mı? Bilemiyorum..
Kim bilir? Öretmenim bilir.. O herbişeyi bilir.. :77:
Biat eder.. Kaktüs tutan ellerinden öperim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • Admin
Alıntı
Sıcak çay kansere yol açabilir

Çinli bilim insanları, sıcak çayın sigara ve alkol ile düzenli olarak tüketilmesi sonucunda yemek borusu kanseri riskinin arttığını belirtti.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre, Çinli bilim insanları, yaptıkları araştırma sonucunda alkol ve sigaranın yanı sıra sıcak çayın düzenli olarak tüketilmesinin yemek borusu kanseri riskini arttırdığını saptadı.

Araştırma sırasında 30 ila 79 yaş arasında 456.155 kişinin 10 yıl boyunca sağlık durumları ve yeme alışkanlıkları incelendi. Bu kişiler arasında 1731 kişide yemek borusu kanserine rastlandı.

Günde düzenli olarak çay içen ve en az 15 gram alkol tüketen kişilerin yemek borusu kanserine yakalanma riskinin 5 kat arttığı öğrenildi. Sigara içen kişilerin aynı hastalığa yakalanma riskinin ise 2 kat arttığı tespit edildi.

Sıcaklığı 65 santigrat derecenin üstündeki içeceklerin iç organlara zarar verdiğini ve kanser riskini arttırdığını belirten bilim insanları, sıcak içecekler, alkol ve sigaranın bir arada tüketilmemesi uyarısında bulundu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Epeydir çay ikram etmemişim buyrun afiyet olsun :)

35574480_435204073621197_623777791964138

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Ben kış çayı sezonunu açtım hadi buyrun..:)

Görüntünün olası içeriÄi: bitki, masa ve iç mekan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.