Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Birisi Çay Yapsada Şöyle Sıcak Sıcak İçsek

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Bugün çayla ilgili gazetelerde bir haber vardı onu da ekleyelim dedim..

Çay sevenlere kötü haber

fft81_mf2108616.Jpeg

Dünyanın ikinci büyük çay ihracatçısı Sri Lanka'da kuraklık nedeniyle üretimin yüzde 50 düşmesinin çay fiyatlarını artırabileceği belirtildi.

Bu yıl Türkiye 'yi de etkileyen kuraklık dalgası Asya ülkelerini de vurdu. Asya'nın önde gelen çay üretim merkezleri kuraklıktan etkilendi. Dünyanın ikinci büyük çay ihracatçısı Sri Lanka'da yılın ilk üç ayında çay üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 düştü. Sri Lanka normal koşullarda yılda 300 milyon ton çay ihraç ediyor.

Üretimdeki bu düşüşün dünyada çay fiyatlarını artırabileceği ifade edildi.

ÖNCEKİ YIL YÜZDE 40 DÜŞMÜŞTÜ

CNBC'nin haberine göre, geçtiğimiz yıl küresel çay fiyatlarının yüzde 40 düşmüş olması, bu yıl gerçekleşebilecek herhangi bir fiyat artışını daha olası kılıyor.

MALEZYA'YI DA VURDU

Kuraklık diğer bir çay üreticisi olan Malezya'yı da etkilemiş durumda. Şubat ayında ülkede çay üretimi bir önceki yıla göre yüzde 50 düştü.

İKLİM DEĞİŞİMİ ETKİLİ

Boh's Cameron Highlands şirketinin CEO' su Caroline Russell, iklim değişiminin getirdiği düzensiz yağışların çay üretimini etkilediğini söyledi.

Yıllık yağış miktarının aynı kalmasına rağmen kuru mevsimlerin aşırı kurak geçerek mahsülleri öldürdüğünü söyleyen Russell, yağışlı mevsimlerin ise aşırı yağışlı geçerek çay tarlalarında toprak kaymalarına neden olduğunu söyledi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnce belli bardakda çaylarınız geldi... smile.png

Soğutmuşuz mis gibi çayı, neyse ki ben zaten genelde soğuturum..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oprah Tiavana ve Starbucks şirketiyle yeni bir çay yapmış...

Size onu getirdim...

Bana biraz tatlı gelmişti denediğimde, ben kahveden şaşmayayım yine..tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bana çay pişir. Bırakalım her şey kendi kendine düzene girsin. Bir şey kaybetmek korkusuyla yaşamayalım. Ne olacak endişesine kapılmayalım. Bırakalım zaman her şeyi halletsin. Bu söz bize korkunç gelmesin. Aynı ırmağa bir kere daha girelim. Acele etme, çay kendi kendine demlenir... Günlük yaşantıların küçük koşuşmaları içinde bunalmayalım, nefes nefese kalmayalım. İnsan kendini kaybediyor sonra.

| Oğuz Atay

10255807_660454540692923_604459029755418

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.