Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

HAMSİ TAVASI

Şimdi hem bir Karadenizli olmak hem de hamsi tavasından bahsetmeden geçmek olmazdı smile.png Hamsi tavasıyla tanışıklığım çocukluğumdan bu yana gelir. Giresun'da babaannem hamsi tavasını kuzinenin üzerine koyar, içinde çiçek şeklinde dizilmiş hamsiler kızartır, kurutulmuş yufkadan börekler yapar, patates kızartır vs. vs.

Birgün bana bu tavalardan bir tane hediye aldı ve ben o gün bugündür babaannemin tüm marifetlerini bu tavayla hayata geçirmeye devam ediyorum. O tavayla yaptığım her yemeği yerken mutlu oluyorum ne bileyim sanki babaannem yapmış gibi işte...

Peki nedir bu tavayı diğerlerinden ayırt eden; bu tavanın diğerlerinden ayrı olan yönü bir kapağının olması ve o kapağın da dümdüz olmasıdır... Döndürme kapağı derler buna... Tava da bundan dolayı döndürme tavası adına da alır kimi zaman..

Hamsi-Tava-2.jpg

Ben hamsi pişirmek dışında yufka ile bunlarda börek yapmayı da çok seviyorum. Dibine biraz yağ sürüyorsunuz hatta yağı ben peçeteyle sürüyorum. Sonra yufkaları tavanın içine yerleştiriyorsunuz, yufka aralarına yumurtalı sütlü bir harç hazırlayıp sürüyor, böreğin ortasına da peynir mi artık, patates mi, kıyma mı ne isterseniz ondan dolduruyorsunuz. Ocağın üzerinde her yanı eşit olacak şekilde kızartıyorsunuz sonra da kapağı böreğin üzerine kapatıp, tavayı ters çeviriyor ve böreği kapağa geçiriyorsunuz. Kızaracak tarafı da aşağıdaki fotoğrafta göründüğü gibi tepsiden kaydırmak suretiyle tavaya yerleştiriyorsunuz. Afiyetle yiyorsunuz işte...

resim121yt3.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir şekil ancak hamsi tavasında kızarmış balıklarla yapılabilir :)

Yemeklerin estetik olarak da çok güzel bir sunumu oluyor :)

balikci-barinagi-res-d-1.jpg

Tava böreği:

4452_Tava%20b%C3%B6re%C4%9Fi.JPG

Annem mesela patates mücveri yapıyor, patatesleri rendeliyor ve içlerine biraz baharat ve maydonoz karıştırarak bu tavanın içine ince bir katman olarak yerleştirip, kızartıyor. ortaya da inanılmaz lezzetli bir tat çıkıyor. Ben hiç denemedim ama kabak mücveri falan da bu şekilde yapılabilir diye tahmin ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tava böreği hem pratik hem de güzeldir.Pazar kahvaltısı için özellikle.Böyle düz kapaklı bir tava buralarda hiç görmedim, olmadığı içinde böreğin üzerine tabak kapatıp çeviriyorum.Bir daha ki gelişimde merdivenlerden düşmezsem, çarşıya çıkıp bu tavadan alalım bana..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizim semt pazarında var geleceğine yakın ben sana alırım smile.png

Tamam..original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.