Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

''Kalbimde Bir Şiir Gizli."

tülvent

Önerilen İletiler

Hangi Şiir Kalpte Gizlenir?

Şiir seviyorsanız... Hakiki şiir ve şairlerle tanışma bahtiyarlığına erişmişseniz...

Bilirsiniz; bazı şiirler hafızada değil, kalpte saklanır!

Sadece edebiyat algımızı değil, hayatla ve kendimizle ilişkimizi de anlatır o dizeler.

Lafı getireceğim yer şu...

Cezmi Ersöz hoş bir şey yapmış; edebiyat, sanat, medya dünyasında tanınmış kimi isimlere en sevdikleri şiiri sormuş.

Ve bu şiirlerden bir kitap oluşturmuş. Adı da şöyle:

"Sevdiklerinizin Seçtiği Şiirler: Kalbimde Bir Şiir Gizli."

*

Ali Kırca'dan Fatma Girik'e; Ayşe Kulin'den Ata Demirer'e uzanan bir listeye dayanıyor kitap. Tam 115 ünlü.

Geniş bir yelpaze mi peki?

Hayır! Görüyoruz ki, büyük bölümü sadece "dönüp dönüp okuduğu bina"yı edebiyat sayan kesimden! Cezmi Ersöz'ün kitabını karıştırırken çok sevdiğim kimi şiirlerle tekrar karşılaşmanın hazzını yaşarken bir yandan da hüzünlendim. Çünkü İsmet Özel'in o müthiş dizeleriyle söyleyecek olursam...

Belli ki hâlâ "insanlar, hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır."

Belli ki, ne Sezai Karakoç'la, ne Cahit Koytak'la bir bağ kurmuşlar. Belki adlarını bile bilmiyorlar.

Düşünüyorum da...

Bir İbrahim Tenekeci şiirinin, bir Ah Muhsin Ünlü dizesinin ruhuna dokunmadığı şiir severlerin olması ne fena!

*

Kitaba şöyle bir göz attığımızda çıkan sonuca göre, şiirleri en çok seçilen şair Can Yücel.

Ardından Nâzım Hikmet ve Attilâ İlhan geliyor. Orhan Veli'nin şiirlerini kalbinde gizleyenler de çok! (Veli'nin sevilmesini anlıyorum da, "kalpte gizlenmesi", ne yalan söyleyeyim, tuhafıma gidiyor!

Yazdığı o tür bir şiir değil çünkü!)

Şiir seçimlerindeki "üniform" havayı bir Kürt şairi olan Melaye Ciziri'yi seçen Aynur Doğan ve Necip Fazıl'ı seçen Zeki Demirkubuz bozmuş.

Beni şaşırtan...

İnsanın çok derinlerine temas eden şiirler yazan Turgut Uyar'ın şiirlerini sadece üç kişinin seçmiş olması!

*

Edebiyatımızın yıllar boyu birbirine kapalı çevrelerde tıkanıp kalması, kalp kapılarını da kapatıyor.

Mesela bu kişiler...

İsmet Özel'in "Ben ne büyük dalgınlıkla bakmışım ki hayata/ görmedim orada çinko damların ve plastik sürahilerin tanrısını/ yerimi yadırgadım/ yerim olmadı zaten mezarımdan başka" dizeleriyle tanışsalardı, bir daha unutabilirler miydi acaba!

Ya da...

Tanıyıp okuma talihine erişselerdi... Cahit Koytak'ın şu dizelerini kalplerinde gizlemezler miydi: "yalnızlık, kayzerden daha güçlüdür/ ve romadan daha uğultulu/ yastığa gömebilir misin onu?"

H. Babaoğlu

174098-Kalbimde-Bir-Siir-Gizli.jpg

Sayfa Sayısı: 208

Dili: Türkçe

Yayınevi: Tekin Yayın

''Kalbimde Bir Şiir Gizli''

Cezmi Ersöz'ün projelendirip hayata geçirdiği "Kalbimde Bir Şiir Gizli" isimli antoloji şiir kitabı çıktı.

Şarkının sol anahtarı gibidir şiir. Sahnenin perde aralığında öylece durur. Sazın telinde mızrap acısıdır, görünmeden de ağlar. Kalemlerde ince bir çizginin izdüşümüdür. Ve her filmin son karesi. Şimdi şiir saklandığı yerden çıkıyor. O sevdiğimiz seslerde, ustaların mürekkep gölgesinde, hayran olduğumuz yüzlerin en ışıltılı sahne görüntülerinde…

Bize eşlik ediyor imgeler, insanların sevdiği şiirlerde. Cezmi Ersöz, o imgeleri bize getiriyor, sevdiğimiz insan yüzleriyle. Şiir bir kapı buluyor kendine…

Arka Kapak

Bana en sevdiğin şiiri söyle sana kim olduğunu söyleyeyim!

Yeryüzünün en eski sesi şiir, sanatın her alanını sözün anası olarak hep besledi.

Şiirin gücü, edebiyatın öykü ve roman macerasına öncülük etti.

Sözün yalvacı şairlerin, yüz yıllardır süren amansız koşusu, insanlığa yaratıcılığın en yüksek ürünlerini sundu.

Belki bu nedenle insanın şiirle ilişkisi ekmek ve su ihtiyacı gibi vazgeçilmezdir. Sözün hasıdır şiir. Her sanatçı için, suyu hiç eksilmeyen bir kaynaktır.

Her bir şiir, günlük yaşantımızda, hatıralarımızda, gerçekle yüzleştiğimiz zorlu anlarda bir deniz feneri gibi yol gösterir bize. Şiirle iletiriz sevgiliye hislerimizi, şiirle ağlar ve güleriz açık ya da gizli. Anlatmakta zorluk çektiklerimizi, şairin iki dizesiyle söyleyiveririz en anlaşılır belki de en zor dilde.

Çok sevdiğimiz şiirler vardır. Bizim olan, büyümemize, geçmişe ve hatta geleceğe tanıklık eden; kalbimizden hiç düşürmediğimiz. İşte bu en sevdiğimiz şiirler bizi bize en doğru anlatan sözlerdir. Kişiliğimizin aynasıdır sanki o şiirden gelen o ölümsüz sesler.

Hepimizin kalbinde saklı bir yüz gibi en sevdiği bir şiir yok mudur 'bu benim' dediği?

Cezmi Ersöz, sözün anayurdu bu ülkede, şiirin eşsiz örneklerinin söylenip, yazıldığı bu topraklarda, en sevilen sanatçılara en sevdikleri şiirleri sorarak bir gül bahçesi oluşturmuş: Kalbimde Bir Şiir Gizli.

Kimi sanatçı, tek bir şiir adı söylemiş, kimileri birden çok, ama bir tanesini seçmek zorunda kalmış. Aynı şiiri seçenler olmuş hiç habersiz birbirinden. Ama hiçbir sanatçı, ' ben şiir bilmem, anlamam' dememiş gül bahçesinden gül seçerken.

İnsanın ilk ve son sözü şiiri yaşatmaya adanmış bu kitapta yer alan dizeler, aslında hepimizin en sevdikleri.

En sevdiklerimizin de en sevdikleri.

O zaman kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, kalbimizdeki şiirleri bir daha okuyup, yaşarken, yaşatırken.

Yelda Karataş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.