Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Misafir gelincik

Önerilen İletiler

29 Ağustos 1919’da Sivas’a doğru yola çıktı.

2 + 9 = 11 + 8 ay Agustos = 19

Amaç tek tepe, tek kurşun kalıncaya, millî bağımsızlığı sağlayıncaya kadar, mücadele etmek ve yurt bütününü temsil edecek bir örgüt oluşturmaktır. Heyetin parolası şudur: Ya istiklâl, Ya ölüm!

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

15 yil sonra gecici kabrinden cikartiliyor, asil gecici kabrinden cikartildigi gün 4 Kasim

15 + 4 = 19 bunlar yazilmisdi...

Atatürk`ün tabudu aciliyor..bölünde yer alan bir kita dikatimi cekti...

Atatürk'ün tabutu, Menderes'in huzurunda açılmıştı

Ata'nın 15 yıl Etnografya Müzesi'nde bekletilen naaşı,12 askerin omuzları üzerinde oradan alınmış ve 136 asteğmenin çektiği bir top arabası ve matem marşı eşliğinde Anıtkabir'e taşınmıştı.

Etnografya Müzesi`nde = 19

136 astegemenin cektigi = 13 + 6 = 19

onca yazilmis olanlara bakiyorumda, bunlarin hepsi gercekten tesadüf olabilirmi..?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk'ün tabutu, Menderes'in huzurunda açılmıştı

Ata'nın 15 yıl Etnografya Müzesi'nde bekletilen naaşı,12 askerin omuzları üzerinde oradan alınmış ve 136 asteğmenin çektiği bir top arabası ve matem marşı eşliğinde Anıtkabir'e taşınmıştı.

1 + 5 + 1 + 2 + 1 + 3 + 6 = 19

matem marsi no 19 yazilmisdi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Etnografya Müzesi

15 Nisan 1928 yılında müzeyi ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) müze hakkında bilgi aldıktan sonra, Afgan Kralı Amanullah Han’ın Türkiye’yi ziyaretleri nedeniyle, müzenin açılmasına emir buyurmuşlardır.

15 + 4`üncü ay Nisan = 19

Etnografya Müzesi'nin inşaatına 1976 yılında başlanmış ve 19 Mayıs 1981 günü ziyarete açılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beyin cerrahı Dr. Muammer Yüksel ve biyofizik uzmanı Dr. Erhan Kızıltan Atatürk'ün 1927 de okuduğu Büyük Nutuk'unu incelemiş ve içerisinde 19'ar kez geçen kelimeleri belirlemişler. Bu kelimeleri bir araya getirdiklerinde aşağıda ki metin ortaya çıkmış... Bu kelimeleri kullanım sıralarına göre düzenlemişler... Çok ilginç ve düşündürücü buldum sizinle paylaşmak istedim...

"Tüm seçkin temsilciler millete hizmet etmek yerine görevlerini yerine getirmemektedirler. Bunların kanunlara bilfiil uymaları gerektiğini belirtiniz. Şunu söyleyiniz: Yakın zamana kadar mevcut faaliyetleri başka gözle görmeye çabalayanlar artık durumun farıkına varmışlardır. Kumandanların (askerler ve yöneticiler) hizmet etmelerine siz engel oluyorsunuz. Olayları tam olarak düşünen her kişi bunun nedeninin hükümet olduğunu görür. Tüm başkanlık sistemi bizce suistimal edilmektedir. Toplanacak taraflar sayıca az olsa bile azami sayıdaki düşmanın karşısında durmalıdır. Bu çağrıyı (toplanma çağrısı) yapması gereken yüzbaşılardır (askerler ya da grup liderleri olabilir) Büyük şerefli cephe düşünülmelidir..............."

"Maksadın anlaşılıyordu. Tarihi vilayetin ahalisini bölüp Diyarbakır Kürt devletinin kurulmasına yol açmak. Memleketin içinde bulunduğu durum kesinlikle birisinin duruma müdahale etmesini gerektirecektir. İçinde bulunulan somut koşullar gereğince bağımsız gruplar harekete geçecektir. Yirmi vakit sonrasında bu değerlendirmeyi kim yapacak ve eyleme geçecektir......."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok ilginç bir çalışma olmuş, paylaşımın için sağol...

ancak şunu da söylemek isterim ki buna benzer bir başlık daha açılmıştı sanırım ve orada tartışma farklı boyutlara gitmişti. sadece söylemek istediğim "ama bunu söyleyen Atatürk değil, bi tarafınızdan bi şeyler uyduruyorsunuz, Ata'ya farklı kişilikler yüklüyorsunuz." diyenlerin önce bursa nutkunu okumalarıdır...

tekrar teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim grejuva, yanlış anlayan da olacaktır. Sadece şunu söylemek isterim ki, kelimeleri bir araya getirip bu kadar anlamlı bir metin ortaya koymak zor olmalı... isteyen nutku okuyup taktik edebilir. 19 kez geçen kelimeleri incelemek elimizde...

Atatürk'e zamanın ilerisinde ki adam yakıştırmasını yapanlarda ona hayran olan yabancılardır... :)

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beyin cerrahı Dr. Muammer Yüksel ve biyofizik uzmanı Dr. Erhan Kızıltan Atatürk'ün 1927 de okuduğu Büyük Nutuk'unu incelemiş ve içerisinde 19'ar kez geçen kelimeleri belirlemişler. Bu kelimeleri bir araya getirdiklerinde aşağıda ki metin ortaya çıkmış... Bu kelimeleri kullanım sıralarına göre düzenlemişler... Çok ilginç ve düşündürücü buldum sizinle paylaşmak istedim...

"Tüm seçkin temsilciler millete hizmet etmek yerine görevlerini yerine getirmemektedirler. Bunların kanunlara bilfiil uymaları gerektiğini belirtiniz. Şunu söyleyiniz: Yakın zamana kadar mevcut faaliyetleri başka gözle görmeye çabalayanlar artık durumun farıkına varmışlardır. Kumandanların (askerler ve yöneticiler) hizmet etmelerine siz engel oluyorsunuz. Olayları tam olarak düşünen her kişi bunun nedeninin hükümet olduğunu görür. Tüm başkanlık sistemi bizce suistimal edilmektedir. Toplanacak taraflar sayıca az olsa bile azami sayıdaki düşmanın karşısında durmalıdır. Bu çağrıyı (toplanma çağrısı) yapması gereken yüzbaşılardır (askerler ya da grup liderleri olabilir) Büyük şerefli cephe düşünülmelidir..............."

"Maksadın anlaşılıyordu. Tarihi vilayetin ahalisini bölüp Diyarbakır Kürt devletinin kurulmasına yol açmak. Memleketin içinde bulunduğu durum kesinlikle birisinin duruma müdahale etmesini gerektirecektir. İçinde bulunulan somut koşullar gereğince bağımsız gruplar harekete geçecektir. Yirmi vakit sonrasında bu değerlendirmeyi kim yapacak ve eyleme geçecektir......."

çok ilginç ve düşündürücü çok şaşırdım gerçekten

teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogru cevap herzaman derim herkesin kendisindedir, cevap veremiyor ise, vermedi ise, vardir bir nedeni bilincli yada bilincsiz. Bugün 19 rakamin üzerinde durdum, duruldu, yarin 20.

Benim asil merak etigim 19 rakamin anlamiydi.. bulunan hadiseler = 19 pek degil. Elbeteki su tarihte bu olmus su olmus diye ilgini cekiyor ve sonuc olarak 19 rakamini görünce...benim cekti, ve ardindan hemen neden sorusu...? Bircogu bulundu birkacini buldum tesadüfen öylesine sayfalari gezdikce, ama eminimki bunlarin kac kati daha bulunur, takip edildikce, arastirildikca....fakat her defasinda , her bir bulusun, her bir yorumun sonunda "Neden acaba" aciktia kaliyor.

Asil bu neden`i de yorumlarimiz ve aciklamalarimizla ortaya koymaya calisiyoruz, fakat yine bile gercek bir cevapmidir kesin bilemiyoruz.

Aradigin sürece birseyler buluyorsun, bulduklarini sorguluyorsun, cogunun cevabini bulamiyorsun, bulamiyoruz.. herkez kendince düsüncesini yazdigi an, dahada sorular cikiyor, gercek olan cevaplar ise acikta kaliyor...ilgimizsi ceken aslinda bu gercek olan cevaplar, bulamadiklarimiz, düsündüren, arastiran fakat her defasinda biraz daha bizleri bir cikmazsa sokan.

Belki bu konu üzerine yazdiklarimi silermisin deseydim silinirdi, farkinda olmadan bir hata yaptigimi anladim ve ardindan`da emin olunki cok düsündüm..,istemiyorum silinsin... nedenide su: ben yaptim bir hata örnek olsun hepinizse, sizlerde yapmayasiniz diye...herseyi oldugu gibi kabul etmek, görüldügü kadari ile bilindigi kadari ile kalmasinin daha dogru oldugunu, deyeri asil bunda oldugunu düsünüyorum.

Ve bizler icin`de Atatürk deyerliydi... :clover:

ps. Grejuva ve cok saydigim ve sevdigim bir Arkadasa kendisini biliyor...buradan cok tesekkür etmek istiyorum. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın birce kendinize haksızlık etmeyiniz.

hayatın asıl manası bence sırlarda gizlidir.

sırlar ise o günün şartlarında adını koyamadığınız sizi şaşırtan, düşündüren, bazen mistik gelen durumlardır.

ancak bu sırların bilimsel ve akılcı açıklamaları zaman içerisinde verilir.

verildiğinde belki bizim için sır olarak kaldığı zaman da yaptığı etkiyi yapmayacaktır.

kanıksanacaktır.

ama SIR gibi gelenlerin mutlaka açıklaması olduğunu unutmamak gerekir.

o yüzden düşünce ve duygularını burada bizimle paylaştığınız için size ve diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.

kendinize haksızlık etmeyiniz.

selametle :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili birce

çok değerli bir topic açmışsın neden böyle düşündün anlamadım üzüldüm. herşeyi enine boyuna düşünmekte gerekli isterse mistik olsun şu olsun bu olsun... olasılıklar düşünülmeli... en azından arzu eden düşünmeli...

o yüzden teşekkür ederim bu topic için...

selamlar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

"İlk olarak 19'ların sırrını rahmetli Cenk Koray gündeme taşımıştı. Atatürk'ün yaşamında 19 rakamının çok önemli bir yeri var. İster tesadüf deyin ister mucize 19'lar Ata'nın yaşamında bir sır perdesi yaratıyor.

İşte o 19'lar:

19. yüzyılın bitimine 19 yıl kala doğdu...

19 yaşında Harbiye’ye girdi... 19 Aralık’ta Yıldız Sarayı’na çağrıldı...

Harp Akademisindeki sicilinin rakamları toplandığında 19 ediyor...

Çanakkale Savaşı’nı kazanılmasında sağlayan, 19. Fırka’yı kuruyor ve komuta ediyor...

19 Mayıs’ta Miralay oluyor...

Çanakkale’de düşmanı 19 Mayıs’a kadar oyalıyor...

Samsun’a 19 Mayıs 1919’da çıkıyor...

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihi olan bu günde tam 3 tane 19 rakamı var...

Samsun’a çıktığı Bandırma vapurunda ise yine 19 yolcu var...

Meclis’te Milli Mücadeleye fiili olarak başlanmasının tarihi de yine üç tane 19’lu bir tarih... 19 Kasım 1919...

Milletin iradesini Meclis’e devretme kararını 19 Mart’ta alıyor...

Mareşal rütbesinine 19 Eylül’de kavuşuyor...

Mustafa Kemal Atatürk 19 harften oluşuyor...

"Ne mutlu Türküm diyene” sözü de 19 harfli bir söz...

19’un iki katı olan 38 yılında ölüyor...

Öldüğünde yaşı 19’ün üç katı olan 57...

“Türk milletinin kaderine, 1919-1938 arası tam 19 yıl hakim oluyor...”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
Paylaşımlarınıza teşekkürler ve hakikaten sayenizde birşeyler öğrenmiş oldum...

İyiki varsınız...

Dost sevgiler...

.

maata103zq.jpg

.

sen gerçekten bir şeyler öğrendiğini mi düşünüyorsun bu yazıyla..

bu yazılanlara anca gülünür.. ama acı acı.. yazık ne diyim..

sözüm meclisten dışarı rakamlarla uğraşıcağınıza gazi paşa'nın yaptıklarını anlamaya çalışın..

bu ülkeye ne kattıklarını ve ondan sonra gelen vatansevmez siyasetçilerin bizden ne götürdüklerini..

onun devrimlerine, ilkelerine sahip çıkalım..

yarın çok geç olabilir..

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

17 Subat 1917 Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanligina atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.

17 + 2 = 19

~~~

17 Subat 1923 Gazi Mustafa Kemal, ikinci defa Büyük Millet Meclisi Baskanligi’na seciliyor

17 + 2 = 19

~~~

4 Mart 1923 Mustafa Kemal Paşa'nın 17 şubattaki konuşmasıyla başlayan İzmir İktisat Kongresi, sona erdi

17 + 2 = 19

4 + 1 + 9 + 2 + 3 = 19

17 Subata baslayan konusma......4 Mart bitiyor

16 gün süren konusma + 3 ( Mart ) = 19

-------------------------

Erzurum Atatürk Evi Müzesi

Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkmasından sonra kongre için gelmiş olduğu Erzurum'daki bu konağa

9 Temmuz 1919 tarihinde Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile yerleşmeleri,

29 Ağustos 1919 tarihine kadar 52 gün Erzurum Kongresi çalışmalarını sürdürmeleri ile konak, tarihsel bir önem

kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Erzurum'dan ayrılmaları üzerine ev yine vali konağı olarak kullanılmaya

başlanmıştır.

9.07.1919

29.08.1919

52 gün sonra calismalar sona eriyor

ve

29.08.1919 Tarihsel bir önem kazanmistir

2 + 9 + 8 = 19

ölüm tarihi: 10.11.1938

Kabrinden cikarildigi gün: 04.11.1953

10.11.1938 ` dan 04.11.1953 ` ce kadar = 5473 gün

5 + 4 + 7 + 3 = 19

KAYSERİ, (DHA) KAYSERİ'deki Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan 2 katlı Atatürk Evinin bodrum katındaki kalorifer dairesinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü.

Kültür Müdürlüğü tarafından bodrum katı sanat gelerisi, üst katı ise müze olarak kullanılan ve Atatürk'ün ‘Heyeti Temsiliye Reisi' olarak 1919 yılında Kayseri'ye geldiğinde 2 gece konakladığı, ‘Raşitağa Konağı' olarak da bilinen tarihi yapının, kalorifer tesisatı bir süre önce doğalgazla çalışır hale getirildi. Depoda kalan fuel- oil'in pürmüzle inceltilerek çekilmesi için yapılan çalışma sırasında, yakıtın tutuşması sonucu yangın çıktı. Yangın, itfaiye tarafından kısa sürede söndürüldü. Yaklaşık 750 YTL tutarında hasar oluştu.

17.02.2007

1 + 7 + 2 + 2 + 7 = 19 ( Haber gazete' de yer aliyor )

17 + 2 = 19

~~~~

19 Nisan 2007 Çankaya Köşkü'nden önce Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılan

"Atatürk Müze Köşkü" restorasyonu tamamlandıktan sonar törenle ziyarete açıldı.

1 + 9 + 2 + 7 = 19

~~~~

Atatürk'e yazılan 72 yıllık mektup

27 Ekim 2008 / 21:20

TBMM'ye bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın deposundan, Atatürk'e 1936 yılında bir şehidin oğlu tarafından yazılan mektup çıktı.

http://www.haberform.com/news_detail.php?id=955

72 yillik mektup 2008 bulunuyor

7 + 2 + 2 + 8 = 19

1936 yilindan

1 + 9 + 3 + 6 = 19

Gazete’ de yayin tarihi

27.10.2008

2 + 7 + 10 = 19

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

19 Nisan 2007

Atatürk'e yazılan 72 yıllık mektup

27 Ekim 2008

2007------2008

2 + 7 + 2 + 8 = 19 ( 2007 -2008 )

1 + 9 + 2 + 7 = 19 ( 19 Nisan – 27 Ekim )

3 + 1 + 6 + 4 + 1 + 5 = 19

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.