Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Devletin Fethullah Arşivi Dizisi _ Kaynak Yayınları

Önerilen İletiler

Ergenekon Davası sanığı Avukat Nusret Senem, yargılandığı süreçte mahkemeden Fethullah Gülen’e ait devlet arşivlerinin getirilmesini talep etti. Ardından arşivleri tarayarak birer birer okuyucularla buluşturdu. Senem, serinin beşinci kitabı “Nurculuk ve Fethullah Gülen Hakkındaki Mahkeme Kararları” ve altıncı kitabı “Fethullah Gülen’in Konuşmaları ve Pensilvanya İfadesi” Kaynak Yayınları’ndan çıktı.

NURCULUK-VE-FETHULLAH-GuL_130275_1.jpg

Nurculuk ve Fethullah Gülen Hakkındaki Mahkeme Kararları

Yazar : Nusret Senem

Yayıncı : Kaynak Yayınları

Devletin Fethullah Arşivi Dizisi'nin beşinci kitabı, Fethullah Gülen ve cemaati hakkındaki kesinleşmiş yargı kararlarından oluşuyor. Kitapta yer alan mahkeme kararları şunlardır:

-Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun, 20.9.1965 gün ve E.234 D.1, K.313 sayılı kararı.

-Askeri Yargıtay'ın, 24.10.1973 gün ve E.1973/146, 1973/242 sayılı kararı.

-Güney Deniz Saha Komutanlığı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nin, 21.05.1974 gün ve E.1974/12, .1974/10 sayılı kararı.

-Ankara 2 No.lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin, 10.03.2003 gün, E.2000/124, K.2003/20 sayılı kararı.

-Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 05.05.2006 gün ve E.2000/124, K.2003/20 sayılı Ek-Gerekçeli Kararı.

-Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, 05.03.2008 gün ve E.2007/6083, K.2008/1328 sayılı kararı.

-Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun, 24.06.2008 gün ve E.2008/9-82, K.2008/181, İtiraz: 06-Z06179 sayılı kararı.

Mahkeme kararlarındaki ortak saptamalar ise şunlardır:

-F. Gülen cemaati Cumhuriyet karşıtı illegal bir yapılanmadır.

-Cemaat, Cumhuriyet'e karşı bir siyasi operasyon gücüdür.

-Cemaatin başlıca hedefi devlete sızmak ve onu ele geçirmektir.

fethullah-gulen-in-konusmalari-ve-pensilvanya-ifadesi20120201234503.jpg

Fethullah Gülen’in Konuşmaları ve Pensilvanya İfadesi”

Yazar : Nusret Senem

Yayıncı : Kaynak Yayınları

Fethullah Gülenin cemaat üyelerine yaptığı gizli konuşmaların ses kayıtları savcılar tarafından çözülüp mahkeme dosyalarına oradan da bu kitaba alınmıştır.

Bu kayıtlarda yer alan bazı ifadeler:

Halk Partisinin yaptığı kötülüğü tahmin etmeniz mümkün değil Halk Partisi kurulduğu zaman 11 yaşındaydım. Çok fazla bilmem. Ama benim gördüklerim bile 300 sayfalık kitap yazar, o zulüm dönemine ait Bugün bence, SHP, DYP, DSP, canları cehenneme 80 seneden beri amansızca, hatta bu dönem itibariyle imansızca da diyebiliriz, dinle diyanetle uğraşıyorlar.

Bütün anayasal müesseselerdeki güç ve kuvveti cephemize çekeceğimiz ana kadar her adım erken sayılır

Düşüncemi mahremiyet içinde anlattım. Ancak sizin mahremiyete sadık duygularınıza sığınarak anlattım.

Dönüp ışık evleri, ışık kompleksleri deyip, üzerinde fazla durmayacağım. Madem ki sizler o evlerde imamlarsınız, o evler bir medrese gibi işleyecek. (...) Orada örümcek sabrıyla ağımızı o gün içine düşecek insanları bekleme, düşenlere bir şeyler anlatma, onlara dirilmeye giden yolları gösterme şeklinde ağ kurup bekleme (Ankara DGM Başsavcılığında bulunan bant çözümünden)

Ergenekon Davası sanığı Avukat Nusret Senem, yargılandığı süreçte mahkemeden Fethullah Gülen’e ait devlet arşivlerinin getirilmesini talep etti. Ardından arşivleri tarayarak birer birer okuyucularla buluşturdu. Senem, serinin beşinci kitabı “Nurculuk ve Fethullah Gülen Hakkındaki Mahkeme Kararları” ve altıncı kitabı “Fethullah Gülen’in Konuşmaları ve Pensilvanya İfadesi” Kaynak Yayınları’ndan çıktı.

Belgeler arasında Fethullah Gülen’in Ankara 2 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanlığı’na sunduğu savunma da yer alıyor. Cemaatin devlet içindeki örgütlenmesinin konuşulduğu günlerde, savunma ve Gülen’in kaset çözümlerinde kullandığı ifadeler dikkat çekici.

Fethullah Gülen, mahkeme savunmasında “Müslüman olmak dışında hiçbir akıma mensup bulunmadığımı ve dolayısıyla Nurcu da olmadığımı defalarca ifade ettim. Mesela 6 Haziran 1998 tarihli haftalık Aksiyon dergisinin benimle yaptığı uzun bir röportajda bu hususu çok açık biçimde ortaya koydum ve buradaki ifadelerimi, Yeni Asya gazetesi 11 Haziran 1998 tarihli nüshasında ‘Fethullah Hoca: Nurcu Değilim’ başlığı altında iktibas etti” ifadelerini kullanıyor.

Fethullah Gülen aynı savunmada 28 Şubat sürecimde Türkiye’de İslam’a ilişkin şunları söylüyor: “Türkiye’de bana göre İslam hak ve özgürlükleri, hür düşünce, hür teşebbüs dünyada çok ender yerlerde var olan düzeydedi. Türkiye İran’dan bu konuda çok müsaittir. Çok yumuşaktır, Suudi Arabistan’dan daha hürdür, dinsel duyguları açığa vurma, yaşama açısından, Irak’tan, Libya’dan, Fas’tan, Tunus’tan, Cezayir’den daha hürdür.”

Senem’in kitapları tarihi bir belge niteliğinde çok konuşulacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.