Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÖLÜM VE SONRASI SORULAR VE CEVAPLAR 1 - 2 - 3

bursercan

Önerilen İletiler

Kardeşim korkma.Doğru evet herkes kendi derdine düşecek ve annen ve baban bile seni bırakıp kaçacak ama üzülme bunu Allah yapıyorsa bir bildiği vardır,hem sen iyi kul olursan niye korkasın ki kıyametten,ahiretten.Korkacağın tek şey Allah'tır sen ondan kork onun emirlerini yerine getir gerisini bırak. smile.png

sevdiklerimize kavusacagiz oldukten sonra.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Misafir cennetliğim

Keşke herşey daha net olsa sevdiğim adam vefat etti keşke onunla kavusabilsem ahirette. Ölüm çok zor insan en sevdigini kaybedince anlıyor bu hayatın anlamsız olduğunu. İnşallah ona kavusabilirim

Cennetliğim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

En cok ben korkuyorum ölümden. Cehenneme gidiceğimden değil sevdiklerimden ayrılacağım diye... Ben annemi ve babamı cok sefiyorum sonra dünyaya kareeşim geldi onu o kadr cok seviyorum ki size anatamam yani ya xok seviyorum onu coook ve hep sunu düşünüyorum ölürsek ya onla buluşamassam ya onları tanıyamassam bunu yazarken bile ağlıyorum ailem uyuduğunda ağlıyorum bu gün din dersinde hocaya sordum Allah ın karsında toplndımız zmn ölülerin diriltiği zmn otuzlu yaslarda olcakmısız ve birbirimizden kaçıcakmışız herkes kendi derdine düşüçekmiş ben cok korkuyorum büyümekten ve ölmekten.... ve kimse bnm kadar bunun için üzülemez sad.png

Cehenneme gideceğini bilemezsin. Ama gitme ihtimalinin olduğunu düşünüyorsan günahların için tövbe et hakkını yediklerinle helalleş. İmanın iyi olacak ölümden korkmayacaksın. Ailenin günahlarına göz yumma onları uyar. Sakın hiç kimsenin günahlarını sorgulama birilerinin günahlarını saklamaya çalışki öbür dünyadada senin günahın saklansın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Misafir ölümden korkan kız

En cok ben korkuyorum ölümden. Cehenneme gidiceğimden değil sevdiklerimden ayrılacağım diye... Ben annemi ve babamı cok sefiyorum sonra dünyaya kareeşim geldi onu o kadr cok seviyorum ki size anatamam yani ya xok seviyorum onu coook ve hep sunu düşünüyorum ölürsek ya onla buluşamassam ya onları tanıyamassam bunu yazarken bile ağlıyorum ailem uyuduğunda ağlıyorum bu gün din dersinde hocaya sordum Allah ın karsında toplndımız zmn ölülerin diriltiği zmn otuzlu yaslarda olcakmısız ve birbirimizden kaçıcakmışız herkes kendi derdine düşüçekmiş ben cok korkuyorum büyümekten ve ölmekten.... ve kimse bnm kadar bunun için üzülemez sad.png

ilayda hanım bende aynı sizin gibiyim ve her akşam yatarken aklıma geliyor ve ağalama krizlerine giriyorum uyumaktan ve  gece olmasından nefret ediyorum öldükten sonra birdaha annemi babamı göremiyeceğim diye çok korkuyorum bir sonsuzluğa gireceğiz ve biz öldüğümüzde daha hayat insanlara devem ediyor olucak onlar yaşıyacak yaşıyacak yaşıyacak kıyamet kopana kadar biz hep ahirette olcağız bekliyeceğiz çok korkunç.bende şuan ağalıyorum ve dün de bir tanıdığımız öldü 26 yaşında motorsiklet kazasında çok kötü arkadaşı kullanıyormuş ona hiçbirşey olmamış ama beni tanıdığım ölmüş.offf offf bu yaşta böyle şeyler düşünmek ve bu korkuyu tatmak çok kötü ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir ölümden korkan kız

Cehenneme gideceğini bilemezsin. Ama gitme ihtimalinin olduğunu düşünüyorsan günahların için tövbe et hakkını yediklerinle helalleş. İmanın iyi olacak ölümden korkmayacaksın. Ailenin günahlarına göz yumma onları uyar. Sakın hiç kimsenin günahlarını sorgulama birilerinin günahlarını saklamaya çalışki öbür dünyadada senin günahın saklansın.

Bir kızım bende çok korkuyorum ölümden her gece yatarken aklıma geliyor ve ağalama krizlerine giriyorum gece olmasından uyumaktan nefret ediyorum .çünkü öldüğümüzde annemi babamı göremiyeceğim diye çok korkuyorum ve öldük diyelim diğer insanlar hala yaşıyor olacaklar ve biz hep öbür tarafta bekliyeceğiz ıyamet kopana kadar ve bidaha dünya diye birşey olmıyacak sonsuza kadar orda olucaz offf çok kötü şuandada ağalıyorum çok korkuyorum  içime birşey oluyor çok değişik bir his bu yaşta böyle şeyler düşünmmek istemiyorum .dünde bir tanıdığımız öldü motorsiklet kazasında arkadaşı kullanıyormuş onda kask herşey varmış ama benim tanıdığımda yokmuş çok hı yapmış ve virajı alamamışlar süren arkadaşı kkurtulmuş hemde hiçbirşey olmadan biyeri kırılmadan ama benim tanıdığım ölmüş olduğu yerde boynu kırılmış kaburgalarıda akciğerleri parçalanmış inşallah acı çekmeden ölmüştür çok kötü ztn buyüzdende ağalıyorum artık bu korkuyu yenmek istiyorum düşünüyorumda neden Allah iyilere böyle şeyler veriyor niye Allah koruyucu bir güçse neden böyle kötülüklerden iyi kullarını korumuyor off off delireceğim yeter artık....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nedenselliği bilmediğiniz için böyle korkuyorsunuz. Sanıyorsunuz ki olayların akışını yöneten bir tanrı var. Yok öyle bir şey. Nedenselliğin akışı bir nehrin denize akmasından hiçbir şekilde farklı değil. Nehirler denizlere yerçekimi nedeniyle akar. Sizin hayatlarınız ise bir nehrin akmasından görünürde çok daha karmaşık bir nedensellik içerisinde. Bu karmaşayı öyle sadece yerçekimi ile açıklayamadığınız için tanrıya inanmak zorunda olduğunuzu sanıyorsunuz.   

Ölüm diye bir şey yoktur halbuki. Nasıl yoktur, her gün bunca ölen ne o zaman diye sormayın. Neden sormayın, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yok. Çünkü yaşıyoruz. Öldük. “Tüüüh öldük işte gördün mü bak” diyemeyeceğiz. Bunu diyemeyeceğimize göre ölüm yine yok. Ölünün, öldüğünün farkında olmaması, işin sırrı burada.

Ha yok, “ben illa tanrıya inanacağım” derseniz, ölümden daha çoook tırsarsınız. Tanrıdan sadece insanlara haksızlık, kötülük yapmış olanlar korkar. İyi insanların tanrıdan korkmak için bir nedenleri yoktur. Tanrı diyelim ki var, bana ne soracak ki? Kimseye bir kötülük yapmadım. Neyi soracak?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar çocuklarının zihnine din allah bulaştırmakla çok iyi bir iş yaptıklarını sanıyorlar ama çok yanılıyorlar. Çocuklarına çok büyük kötülük yapıyorlar, farkında değiller. Ölümden sonra yaşamaya inanmakla insan ancak psikolojisini bozar, başka işe yaramaz. Toprağa gömülü halde yaşayacağına inanmak nasıl bir kabussa, din işte bu kabusun ta kendisidir.

Çocuklarına din empoze edenler, çocuklarına nasıl bir kabus, ne tür bir karabasan hediye ettiklerinin farkında bile değiller.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

inşallah hidayete erersin. Yoksa senin için çok kötü bir azap vardır. Allah sana neyi mı soracak? Ona neden inanmadığını, ibadet etmediğini soracak. Bu insanlar bir kere kuran meali okumuş olsa ölümden korkmazlardı. İnsan bilmediğinin düşmanıdır unutma!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

11 GÜN ÖNCE CANIM AŞKIM BABAMI KAYBETTİM BEBEĞİM GİBİYDİ HERŞEY O KADAR MANASIZ O KADAR ANLAMSIZKİ ANNEMİDE 3 YAŞINDA İKEN KAYBETMIŞTIM.ANNE ACISINI ANLAMADIM ANCAK BABAM BENİ COK YAKTI ANNE BABA ÜZMEYİN HER FIRSATTA SEVİN ÖPÜN...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Küçükken ölümden çok korkardım . Ölümden artık çok korkmuyorum. Çünkü ölen abimi görmek , rabbime ve petgamber efendimize kavuşmak istiyorum . Ama benim kafamı kurcalayan şey şu ; öldükten sonra hayat sonsuz ise , o sonsuzluk içinde biz nasıl yaşayacağız hep aynı şeyler, hep aynı işler , tekrar dünya gibi bir yere dönecek miyiz ? Lütfen cevap verin beynim yanıyor 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Sorular ve cevaplarda her ne kadar dogru noktalar olsa bile verilen bircok bilgi Kuran a aykiridir.

Lutfen kardeslerim cevaplari Kuran a uygun sekilde veriniz. Ornegin ölen bir bebegin ahirette anne babasina sefaatci olacagi kanatinde olamazsiniz. Cunku Kuran da defalarca Rabbimiz sefaatin yalniz ve yalniz kendisine ait oldugunu baska hicbir canlinin bir baskasina sefaat edemeyecegini(buna peygamberlerde dahil) acik acik belirtmistir. Allah tan baska herhangi birinin ya da birseyin sefaatini ummak dahi şirktir ve şirk Rabbimizin Kuran'da yuzlerce kez vurguladigi gibi affetmeyecegi tek hatadir. Ve şirk gunah degil dogrudan kufurdur. Bu kufurun de affi yoktur.  

Butun sorularin cevaplari eksiksiz ve apacik Kuran dadir. Yeter ki Rabbimizin tam 700 ayette soyledigini yapalim. Yani Kurani anlayarak okuyalim. Her bir ayet uzerinde gerekirse saatlerce haftalarca dusunelim. Bilim ilim tarih ogrenip bunlarin isiginda Kurani anlayalim.

Kutsal olan seyin anlamadigimiz bir dilde Kuran okumak olmadigini kutsal olanin Kurani anlayip hayatimiza yansitmak oldugunu gorelim. Hicbirsey ogrenmemissek bile Kurandan hic degilse anladigimiz dilde okuyup arastirip ogrenmemiz gerektigini ogrenelim. Sonra gerisi gelir zaten.

Dilerim adaletli ve hakkaniyetli insanlarsinizdir ve mesajimi yayinlarsiniz.

Sevgi ve saygilarimla...

Zeynep Abis

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.