Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÖLÜM VE SONRASI SORULAR VE CEVAPLAR 1 - 2 - 3

bursercan

Önerilen İletiler

Ölüm olayi,ruhun insan koordinatlarini terketmesidir.

Insan bedeni tüm maddesel  varliklarin disinda ÖLÜMSÜZDÜR.

Bedendeki ölümsüzlük ruh koordinatlarimizin aktardigi HAY sirrindan gelir.

Kur'an'da "ruh,emr alemindendir"

Dirilme icin hic bir formüle ihtiyac olmamasina ragmen,idrakleri kolaylastirmak icin söyle denebilir:Dünyada gelmis gececek tüm insanlarin bedenlerine has hücre sifreleri bir bardaga sigacak kadar miniktir.Ve mahserde bu bir bardak dolusu sifre topraga atilmiscasina ondan hepimiz fiskiracagiz.O toprak bitki tohumlarindan nice sifreleri ihya etmedi mi?Bir zaman farki mi bizi sasirtiyor?(YASIN SÜRESI -son bölüm)

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Allah teala azraile sorar,  ' Üzülerek ve sevinerek  canını aldığın insan oldu mu? Canını alırken keşke almasam dediğin ve yine canını alırken keşke yine alsam yine.. dediğin oldu mu?  Azrail; Oldu Allah'ım.  Gemi denizde batmıştı geceydi, insanların canını alıyordum sıra bir kadına geldi 2 yaşında bebeği ile boğulmamak için çırpınıyordu. kadının canını almak istemedim bebeğe üzüldüm, koca deniz de kimsesiz yetim ve öksüz kalacaktı. dedi'  Azrail yine 'sevinerek aldığıma gelince Allah'ım, Bir ülkenin kralıydı. Halkına çok zulum etmişti. canını alırken çok sevindim keşke bir daha alsam bir daha.. demiştim. dedi.  Yüce yaratan buyurdu; Ey azrail üzülerek denizde bıraktığın bebek vardı, işte o bebek senin sevinerek canını aldığın kraldı. dedi. Azrail secdeye kapanıp Allah'ım sen herşeyin en iyisini bilensin. dedi.   

Ya arkadaşlar insan yakınlarına üzülür elbet.. Ama ALLAH sevgisi herşeyden üstün olmalıdır. Taktir onun. Önemli olan iman selametimiz..Eğer ölen kişiye hayırda bulunmak istiyorsak bol bol dua etmemiz gerekir... Okuduğunuz için teşekkür ederim. ALLAH'a emanet olun*** 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olum sotesinde 

cok mekanli-es zamanli bir yeni tabi-at kanunu olucagini biliyoruz fakat bunu su anki tabiat kanunlari icinde deneyimleyemedik

Fakat oyle bir hayat yasiyoruz ki bu hayatimiz Cok ses getirecek bir filmin sadece bir on fragmani gibi ele alinabilir

Cunku hersey hizla geciyor ve kimse arkasina bakinca tatmin olamiyor ... Asil tatmin olus iste obur taraftaki bir hadiseye birakilmis

Allah olumden evvelki yasamin son safhasinda bedeni dunyadan daha da gececek sekilde yaratimistir

mesela yasliliga erisen bir kisinin kadinlik ya da erkeklik hormonlari islevini yitirmektedir .. daha da ileriki safhalarda gucten dusmekte ve herseye ragmen basiret ve ferasetli ise kismen oteki tarafi gorebililmektedir de .. 

nasıl bir müslümansın sen o uliminati resmi nerdir? daha da allahtan yardım etmesini istiyorsun 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bende 2 yasını bıtırdıgınde oğlumu kaybettim.Yasasaydı şimdi 3.5 yaşında olacaktı.20 ay geçti ama  hala tv izleyemiyorum çocugu ölen birilerini görünce gecelerce ağlıyorum onlar içinde üzülüyorum.Ne hissettıklerını ve artık hayattan zevk alamayacaklarını biliyorum çünkü.Aslında günahsız gittikleri için çok şanslılar bizim işimiz zor. Onu öptüğüm sardığım anları hatırlamak istiyorum ama hatırlayamıyorum sankı beynim engel oluyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

En cok ben korkuyorum ölümden. Cehenneme gidiceğimden değil sevdiklerimden ayrılacağım diye... Ben annemi ve babamı cok sefiyorum sonra dünyaya kareeşim geldi onu o kadr cok seviyorum ki size anatamam yani ya xok seviyorum onu coook ve hep sunu düşünüyorum ölürsek ya onla buluşamassam ya onları tanıyamassam bunu yazarken bile ağlıyorum ailem uyuduğunda ağlıyorum bu gün din dersinde hocaya sordum Allah ın karsında toplndımız zmn ölülerin diriltiği zmn otuzlu yaslarda olcakmısız ve birbirimizden kaçıcakmışız herkes kendi derdine düşüçekmiş ben cok korkuyorum büyümekten ve ölmekten.... ve kimse bnm kadar bunun için üzülemez sad.png

Kardeşim korkma.Doğru evet herkes kendi derdine düşecek ve annen ve baban bile seni bırakıp kaçacak ama üzülme bunu Allah yapıyorsa bir bildiği vardır,hem sen iyi kul olursan niye korkasın ki kıyametten,ahiretten.Korkacağın tek şey Allah'tır sen ondan kork onun emirlerini yerine getir gerisini bırak. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah teala azraile sorar,  ' Üzülerek ve sevinerek  canını aldığın insan oldu mu? Canını alırken keşke almasam dediğin ve yine canını alırken keşke yine alsam yine.. dediğin oldu mu?  Azrail; Oldu Allah'ım.  Gemi denizde batmıştı geceydi, insanların canını alıyordum sıra bir kadına geldi 2 yaşında bebeği ile boğulmamak için çırpınıyordu. kadının canını almak istemedim bebeğe üzüldüm, koca deniz de kimsesiz yetim ve öksüz kalacaktı. dedi'  Azrail yine 'sevinerek aldığıma gelince Allah'ım, Bir ülkenin kralıydı. Halkına çok zulum etmişti. canını alırken çok sevindim keşke bir daha alsam bir daha.. demiştim. dedi.  Yüce yaratan buyurdu; Ey azrail üzülerek denizde bıraktığın bebek vardı, işte o bebek senin sevinerek canını aldığın kraldı. dedi. Azrail secdeye kapanıp Allah'ım sen herşeyin en iyisini bilensin. dedi.   

Ya arkadaşlar insan yakınlarına üzülür elbet.. Ama ALLAH sevgisi herşeyden üstün olmalıdır. Taktir onun. Önemli olan iman selametimiz..Eğer ölen kişiye hayırda bulunmak istiyorsak bol bol dua etmemiz gerekir... Okuduğunuz için teşekkür ederim. ALLAH'a emanet olun*** 

Vay be bunu ilk defa duydum bizimle paylaştığın için teşekkürler. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende 2 yasını bıtırdıgınde oğlumu kaybettim.Yasasaydı şimdi 3.5 yaşında olacaktı.20 ay geçti ama  hala tv izleyemiyorum çocugu ölen birilerini görünce gecelerce ağlıyorum onlar içinde üzülüyorum.Ne hissettıklerını ve artık hayattan zevk alamayacaklarını biliyorum çünkü.Aslında günahsız gittikleri için çok şanslılar bizim işimiz zor. Onu öptüğüm sardığım anları hatırlamak istiyorum ama hatırlayamıyorum sankı beynim engel oluyor

Ah,Allah sana yardım etsin kardeşim... :'(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Abimin akli denge yok öbür dünyada aynı akli dengesi olmadanmı devam edecek öbür dünyayı

Hayır,öbür dünyada öyle devam etmeyecek.Mesela bir insanın doğuştan biryeri engelli doğduysa öbür dünyada engelli olan şeyin en iyisi verilecekmiş.Mesela bir çocuk kolu engelli doğduysa Allah (C.C) öbür dünyada ona en iyisini verecekmiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

Dünya bize güzel geliyor ama orası daha güzel sen yeterki nam5zazını kıl ölümden korkma orası ALLAHA kavuştuģun yerdir her gece dua et belki de bu gece olüceksin her kalktiğinda sabah uyandiğında şükret ,ölünce insan cennet yada cehenneme gider eğer güzel ameller işlersen cennete gidersin sen yeter ki ALLAHA İNAN ŞÜKRET ALLAH BİZE ŞAH DAMARIMIZDAN BILE YAKINDIR içimizi ve dişımizi gorür Peygamberimizin şöyle bir hadisi vardır"cani yananlar sabretsin canı yakan da yanacagı günü beklesin".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Misafir Din öğretmeni

En cok ben korkuyorum ölümden. Cehenneme gidiceğimden değil sevdiklerimden ayrılacağım diye... Ben annemi ve babamı cok sefiyorum sonra dünyaya kareeşim geldi onu o kadr cok seviyorum ki size anatamam yani ya xok seviyorum onu coook ve hep sunu düşünüyorum ölürsek ya onla buluşamassam ya onları tanıyamassam bunu yazarken bile ağlıyorum ailem uyuduğunda ağlıyorum bu gün din dersinde hocaya sordum Allah ın karsında toplndımız zmn ölülerin diriltiği zmn otuzlu yaslarda olcakmısız ve birbirimizden kaçıcakmışız herkes kendi derdine düşüçekmiş ben cok korkuyorum büyümekten ve ölmekten.... ve kimse bnm kadar bunun için üzülemez :(

birbirinden kaçacak olanlar birbirlerinin hakkına girenlerdir. Kişi sevdiği ile beraberdir buyuruyor Peygamberimiz sas
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.