Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

UĞURSUZ BİTKİLER: Bu Bitkiler Kötü Şans Getiriyor

Önerilen İletiler

• Admin--

Şehir efsanelerini hepimiz, biliriz, dilden dile dolaşır, bir güzel sağa sola yayılır ve zamanla bir ritüel halini alır. Bunlara inanmak ya da inanmamak ise size kalır tabii...

Bu efsanelerden birisi de evimize uğursuzluk getiren bitkiler efsanesi... Bir çok insan bu bitkileri evlerinden uzak tutuyor haberiniz ola... Çünkü bu bitkiler kötü şans demek... wooovvv biggrin.png

Gelelim şimdi onların hangileri olduğuna;

KORDELA-KURDELA ÇİÇEĞİ (CHLORPHYTUM)

Kordela, küçücük çiçekleri olan esas olarak evlerimizde dekoratif amaçlı kullandığımız, yaprakları sarkık bir salon bitkisidir. Anavatanı Tropik Afrika'dır. Kökleri etlimsi, gövdesi toplu, yaprakları uzun şerit şeklinde, uzunlamasına krem rengi alaca çizgilidir. Susuzluğa son derece dayanıklı bir bitkidir, aylarca sulamazsanız bile yaşamaya devam eder. Aynı zamanda güneş ışığı almayan ortamlarda bile rahatlıkla yetiştirilebilir. Ama yine de bakımına özen göstermek bu çiçeği güzelleştirecektir. Kış soğuna dayanamaz bu yüzden evde yetiştirilmesi gereken bir bitkidir.

Bu çiçeğe neden uğursuz deniyor bilmiyorum ama Nasa tarafından yapılan bir araştırma sırasında plexiglas ile kaplanan mekanlara değişik türlerde çiçekler yerleştirilmiş ve bu mekanlara kapalı ortamlarda en çok maruz kaldığımız zararlı maddeler enjekte edilmiş. 2 yıl süren araştırmanın sonucu olarak da havadaki formaldehit, benzen, trikloroetilen molekülerini ve karbonmonoksit gazını en çok emen bitkiler tespit edilmiş. Kordela çiçeği de bu bitkilerden birisiymiş. Bu nedenle özellikle sigara içilen evlerde ve ofislerde bu bitkinin yetiştirilmesi tavsiye edilmekteymiş.

48110a402ff95_50831n.jpg

EĞRELTİ OTU - AŞK MERDİVENİ (NEPHROLEPIS)

Bu çiçeği sanırım birçoğunuz bilirsiniz. Bir çoğumuzun ya evlerinde vardır, ya da bir evde mutlaka bu çiçeğin yetiştirildiğini görmüşlerdir. Eğrelti otu, son derece kolay yetişen zarif bir bitkidir. Seçici değildir ve özellikle saksı yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için kolay bakımı nedeniyle önerilen bir çiçektir. Direkt güneş ışığı istemez, dolaylı ışıklardan yararlanabilir bu nedenle köşe bitkisi olarak bilinir.

Eğrelti otuyla ilgili yaygın inanışlar şunlardır: kurutulmuş eğrelti otları evleri yıldırım ve fırtınadan korunmak için ev kapılarına asılır. Eğer bu ot yakılır veya kesilirse, şiddetli yağmurlar yağabilir. Bazı inançlarda da eğrelti otunun büyüsel güçler kazandırdığı ve hatta görünmezlik sağladığına rastlanır. Buna karşın, bu otu toplamak iyi değildir çünkü kötü şans verebilir, yolculukta yol kaybettirebilir.

a%C5%9Fk+merdiveni.jpg

ZAKKUM (NERIUM OLEANLER)

Bu bitki 12 ay boyunca yeşilliğini korur, sıcakalrdan etkilenmez, 2-3 ay boyunca pembe, beyaz renklerde çiçekler açar, çok su istemez hatta susuzluğa uzun süre direnir. Zakkum zehirli bir bitkidir, 1 gram yaprağı bile insanda ciddi zehirlenmelere neden oluyor. Bu nedenle genelde yapraklarına dokunmamak gerekir.

Peki zakkum ağacı neden uğursuzdur;

Zakkum ağacı Müslüman inanışına göre cehennem çiçeği olarak adlandırılır. Kuran-ı Kerim'in bazı surelerine göre zakkum ağacı cehennemin dibinde yetişen ağaçtır ve günahkar olanların cehennemdeki yiyecekleridir. Yine bu surelerde zakkumun zalimler için bela kılındığı ve tomurcuklarının şeytan başına benzediği de söylenir.

Bu konuyla ilgili kaynakları tararken zakkum ağacının yangından etkilenmediğini okumuştum ama bu bilginin doğruluğundan pek de emin değilim.

laurierrose-i-1302419839.jpg

TÜM BU GÜZELLİKLERE NASIL UĞURSUZ DENİLİR, KÖTÜ ŞANS GETİRİYOR DENİLİR, ANLAM VERMEK ÇOOK ZOR!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim de uğursuz bitkim var karbıbahara benziyo yeşil böyle adı aklıma gelmedi ********* bitadı var

annem haşlıyo bazen

arkadaş ortamında da kızlar salataya koyuyo

lan neydi onun adı ya neyse adı aklma gelmedi

aklıma gelince sinir oluyorum çünkü ifrit oluyorum irrite oluyom illet oluyorum kuduruyorum içten içe fıttırıyorum hafakanlar basıyor hafakanları gönderiyorum karabasanlar geliyor bu sefer,sağdan soldan sürekli bişeler geliyor

bide gördüğümü düşünün anlatamam tarifi yok

sinirlerim depreşti höpledi yine ben en iyisimi bidaha bu başlığa gelmeyim

hatta foruma uğramayım o kadar sinirimi bozuyo

onu yiyenleride anlamıyorum zaten

çok yarayışlıymış

kehh

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Babam bana evde ve bahçede defne ağaçı olmaz derdi. Şimdi ev aldım bahçeli ve defne ağacı yetiştirmek istiyorum. Bunun bilimsel ya da dinimizde gerçekliği var mıdır?

Böyle bişey hiç duymadım..

Biz küçükken evimizin salonunda çok güzel bir mum çiçeği vardı.Çiçek açtığında inanılmaz güzel kokardı.Annem nerden duyduysa uğursuz olduğunu duyup balkona çıkarıp kurutmuştu çiçeği :(

İnanışa göre; Mum çiçeğinin yetiştiği evdeki evlenmemiş kızların bahtını kapatırmış.

Çiçek kuramayaydı daha iyiydi belki :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...

Çiçek kuramayaydı daha iyiydi belki biggrin.png

laughing.gif  Çiçeğin ahı tutmuş. Alma mazlumun âhını... Çağırırsın vâhını... Böyle mi değildi. Olmasın. Öyle diyenlerin sakalı bir karış idiyse ben de köse değilim heralde! Ben de böyle dedim. 

Annen kaş yapayım derken baş yakmış. Bu da mı böyle söylenmezdi. Böyle söylense daha iyiydi. Ülen bu ataların yerinde ben olacakmışım ki... Ne atasözleri yazardım. Ama ben zaten dünyaya erken geldiğimi düşünüyorum, daha erken çok daha berbat olurdu.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim favorim iğneyapraklarda ladin, çiçeklilerde ıhlamur. Hele mavi ladin efsane bir şey...

Herhangi bir ağaca uğursuz diyene ne desem şaştım. Bazı konularda hiç bir şey dememek en iyisidir. Ne desen tanımlamaz çünkü. Bir ağaç kadar kutsal nesne bilmiyorum. Ağaç dendi mi bana en kutsal şeyden bahsediliyor hissi gelir. Bir tek, bir tane zararlı ağaç türü yoktur. Ağaç dendi mi ben dururum. Ağaç kadar saygı duyulacak bir nesne daha bilmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

laughing.gif  Çiçeğin ahı tutmuş. Alma mazlumun âhını... Çağırırsın vâhını... Böyle mi değildi. Olmasın. Öyle diyenlerin sakalı bir karış idiyse ben de köse değilim heralde! Ben de böyle dedim. 

Annen kaş yapayım derken baş yakmış..  

laughing.gifforgiveme.gif  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim favorim iğneyapraklarda ladin, çiçeklilerde ıhlamur. Hele mavi ladin efsane bir şey...

Herhangi bir ağaca uğursuz diyene ne desem şaştım. Bazı konularda hiç bir şey dememek en iyisidir. Ne desen tanımlamaz çünkü. Bir ağaç kadar kutsal nesne bilmiyorum. Ağaç dendi mi bana en kutsal şeyden bahsediliyor hissi gelir. Bir tek, bir tane zararlı ağaç türü yoktur. Ağaç dendi mi ben dururum. Ağaç kadar saygı duyulacak bir nesne daha bilmiyorum.

Ağaç nesne mi oluyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bişey hiç duymadım..

Biz küçükken evimizin salonunda çok güzel bir mum çiçeği vardı.Çiçek açtığında inanılmaz güzel kokardı.Annem nerden duyduysa uğursuz olduğunu duyup balkona çıkarıp kurutmuştu çiçeği sad.png

İnanışa göre; Mum çiçeğinin yetiştiği evdeki evlenmemiş kızların bahtını kapatırmış.

Çiçek kuramayaydı daha iyiydi belki :D

ekildikten sonra ilk çicek acana kadar sure zarfında ne dilersen olur biliyorum ve dileklerim gercekleşti iyi düsünn iyi olsunnnnnnnn

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ekildikten sonra ilk çicek acana kadar sure zarfında ne dilersen olur biliyorum ve dileklerim gercekleşti iyi düsünn iyi olsunnnnnnnn

Ahh bak işte böyle bir şeye de inanmıyorum..Ama yürekten dilenen her bir dilek bir tohumdur buna inanıyorum.:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.