Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AMERİKA DERİN DEVLETİ HEP İSTER!..

GeceKuşu

Önerilen İletiler

Bir partinin ne kadar demokrat olduğunun yada demokrasi istediğinin en büyük göstergesi nedir sizce? Benim için o partinin programı bunun için belirleyici en önemli faktördür. O yüzden AKP iktidara geldiğinden beri demokratik hareketmiş gibi gösterdiği hiçbir atılıma demokrasi adına sevinerek bakmadım. Bu yüzden de birilerinin AKP’yi gelmiş geçmiş en demokrat hükümet olarak görmesi bana hep üzücü ama komik geldi.

AKP iktidara geldiğinde yapılan anketlerde Türkiye’nin neredeyse yüzde 80’i Avrupa Birliği’ne girmek istiyordu. AKP bunu çok iyi kullandı ve en çok da Avrupa Birliği’ni ve globalizmi savunan liberalleri sevindirdi ve yanına çekti. Bu kolay bişey değildi, AB’ye girmek istiyorum dediğinizde onların sizden istediği bişeyler mutlaka olacaktı. Onları yerine getirerek yavaş yavaş sınıfı geçmek zorundaydınız.

Ben yıllarca bunların olmayacağını söyledim ve yazdım durum. Nedenlerim çok karmaşık değildi esasında, çok basit gerekçeler sundum okura ve liberallere. Birinci nedenim AKP’nin yaptıkları kendi parti programında olmayan şeylerdi, bunları AB istiyor diye yapıyordu. Bu ikili bir oyundu esasında, muhafazakar bir partinin yada hükümetin AB’ye girmek gibi bir derdi olamazdı ama halk istiyor diye bunu yıllarca kullandı ve oy bazında devamlı o kesi yanında tuttu. AKP kurucularının AKP öncesi demeçlerine bakarsak zaten AB konusunda ne kadar takiye yaptıklarını görürüz. Aynı şey AB için de geçerliydi, AB zaten bu birliği bu kadar kalabalık istemiyordu ve kalabalıklaştıkça ekonomik olarak çözümsüzlüğe doğru gittiğini görmeye başladı. En istemediği de Müslüman bir ülkeydi, AKP hükümeti de onlar için bulunmaz bir fırsattı. Hem alıyor gibi yapacaklar hem de AKP’nin bu şartları yerine getirmeyeceğinden emin olduklarından reddetme şansları kolaylaşacaktı.

Bunları yazarken en çok üzerinde durulması gereken şeyin halk ile yapılan anketlerdi. Bu kadar AB’ye girmek isteyen halka “Neden AB’ye girmek istiyorsunuz, AB nedir?” diye sorulmasını önerdim ben. Bu yüzde 80’nin yüzde kaçının nedenini, gerekçesini ve ne kadar bildiğini bilmiyorsanız o zaman boş ve gereksiz bir anket üzerinden politika yapıyor olursunuz. Bu da zaten istediğinizse yavaş yavaş AB’nin isteklerinden uzaklaşır ve halkı da beraberinde uzaklaştırırsınız. Zaten böyle de oldu ve AKP ve AB ilişkilerinin ilk 3 yılında havalara sıçrayan liberaller yada 2. Cumhuriyetçiler sonraki yıllarda bu konuda eleştirmeye başladılar. Bunun sonucunda da AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan baklayı ağzından çıkardı ve “Benim size ihtiyacım yok… deyiverdi.

AB dışında AKP’nin yaptığı bişey daha vardı, askerlerle ve darbelerle uğraşmaya başladı. Darbelerle derken esas kendisine karşı yapılan darbe girişimiyle uğraştı. Hatta düne kadar 28 Şubat darbesiyle bile uğraşmadı çünkü 28 Şubat darbesinde AKP yoktu.

Ben o zamanlar bunu eleştirdim, eleştirdikçe Atatürkçü yada Ergenekoncu olduğum yazılıp tartışıldı. Oysa benim söylediğim çok net bişeydi, Ergenekon davalarının en başında derin devleti Türkiye’de yaratan Amerika’yı, ABD elçilerini yargılamadan hiçbişeyi yargılayamazsınız, sadece ABD izin verdiği ölçüde yargılayabilirsiniz, diye yazdım. İkinci önemli tezim de burjuva partilerinin derin devleti yargılamalarının olanaksız olduğunu çünkü onlarla yıllarca iç içe geçtiklerini yazmamdı. ABD bizim gibi ülkelerde derin devletini asla elden bırakmaz, onu her zaman yanında oturtur.

İşte bundan dolayı “AKP kendi derin devletini kuruyor, değişen bişey yok…” diye yıllarca, aylarca yazdım durdum. Şimdi de kimileri “Ama bu hükümet 12 Eylül’ü yargılıyor…” diye yazıyorlar. 80 sayfalık iddianameyle 12 Eylül’ü yargılamak bana bişey vermiyor, bu parti eğer “Yarı başkanlık sistemi”yle iktidara gelmek istiyorsa değiştireceği yada getireceği yeni anayasa 12 Eylül anayasasından daha beter olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Star Gazetesi’nden kovulan Mehmet Altan’la yapılan söyleşiyi (Medyatava) okudum. Neden ayrıldığını uzun uzun anlatmış Mehmet Altan. Benim 2008 yılında söylediklerimi ancak kovulunca söylemeye başlamış, bu da bir ilerleme sayılır.

Ahmet Nesin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

STAR gazetesinden ayrılmak zorunda kalan Mehmet Altan demiş ki:

“Hükümete dostane eleştiri dahi kabul edilemez hale geldi”.

spacer.gif

* * *

Eleştiri eleştiridir.

“Dostane eleştiri” de, “hasmane eleştiri” de...

Keramet gösterip denizin üstünde yürümeyi başaran adama “denizin üstünde yürümek yerine neden karayolunu tercih ettin?” demek de makbuldür, “sen yoksa yüzme bilmiyor musun?” diyerek muzırlaşmak da...

Ne yani?

Bu âlemde ne yapılırsa yapılsın göklere çıkarmaya dünden razı olmak sonuna kadar meşru olacak da, ne yapılırsa yapılsın “yerin dibine batırma”ya dünden razı olmak “hasmane tutum” denilerek gayrimeşru mu sayılacak?

* * *

Mehmet Altan, “Hükümete dostane eleştiri dahi kabul edilemez hale geldi” derken, bir büyük çarpıklığa işaret ediyor.

Eleştiriye tahammül çıtasının ne denli düştüğüne vurgu yapıyor.

“Hükümete dostane eleştiri dahi kabul edilemez hale geldiyse varın gerisini siz düşünün” demek istiyor.

Ancak bu tür mesajların, yanlış anlaşılma ve eleştiriye tahammül çıtasının düşmesini zihinlerde meşru hale getirme tehlikesi vardır.

İşte bu tehlikeye karşı...

“Eleştirinin dostanesi, hasmanesi olmaz. Eleştiri eleştiridir. Hükümet dediğin her tür eleştiriye tahammül eder” diye haykırmak gerekir.

Hiç bıkmadan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP'nin amacinin AB olmadigini AB'ni kullanarak yasalari kendilerine göre degistirmeyi amac edindigini hep yazdik.Demokrasi bizim icin amac degil aractir diyen birisinin AB ile ilgisinin olmadigini basbas bagirdik.Bizi AKP'ye takmakla sucladilar.

Mustafa Kemal Kurtulus Savasi ile bugünkü AB'ne atmis oldugu tokatin acisini bugün AB yani dünkü isgaciler Erdogan sayesinde bizden cikarmaktadirlar.Atatürk'ün isgalcilerin hedefinde oldugu bir gercektir peki Erdogan ve partisinin hedefinde Atatürk'ün olmasi bir tesadüfmüdür yoksa Erdogan'in AB ile eline gecirdigi bir firsatmidir?

Ne diyor AB?Atatürk'ün resimlerini indirin,onu anayasanizdan cikarin ancak o zaman tam demokrat olursunuz cünkü Atatürk veya Kemalizm demokrasi yolunda bir engeldir.Böyle diyor AB yani Bizans yani Avrupalilar yani isgalciler,Sevr'ciler.Peki ne diyor Erdogan,Türköne,Altan kardesler,PKK'lilar,Candarlar,Yeni Safak,Milli Gazete,Yeni Akit,Bugün,Star?Onlarda demiyor mu,Atatürk bir diktatördü,Kürtleri katletti,Ermenileri katletti,indirin onun resimlerini,yikin heykellerini,kaldirin yazilarini sözlerini?Simdi kim kimi kullaniyor dersiniz?AB'mi Türkiyedeki Atatürk düsmanlarini yoksa Türkiyede ki Atatürk düsmalarimi AB'yi kullaniyor,gelin cikin isin icinden cikabilirseniz.

Ey Türk Gencligi hitabesine taktilar simdi,büyük ihtimalle de kaldiracaklar bu hitabeyi.peki hani nerede bu genclik?Ne oldu biz Atatürk gencligiyiz diye mangalda kül birakmayanlar.Hani nerede cumhuriyet mitingcileri,Tuncay Özkan tutuklaninca hepsinin nefesi kesildi.Bir avuc TGB'li vatansever disinda genc kalmadi Türkiye'de.Hüseyin Celik diyor ki;Atatürk'ün genclige hitabesi "AYET MI?"yani neden kaldirilamasin.Demek ki ayetlerin kaldirilamiyacagina inanci var.Böyle birsey olmazda maazallah eger öyle birsey olmaya görsün inanin ki milyonlarca insan sokaklara dökülür,ama Atatürkcü genclikten ese yok Türkiye'de artik,hepsi korkuyor,hani Atatürkcüler korkmazdi ne oldu?

Türkiye'de cok acik bir fasizm var.Bu fasizm karsisinda bir avuc fedakar insan ve yazar disinda herkes susuyor.Türkiye'nin bölünemezligini vurguladigimizda bizi irkci ve fasist diye damgalayanlar nedense ülkedeki gercek fasizm karsisinda dillerini yuttular.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.