Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ne Gerek Kişisel Gelişim

sur

Önerilen İletiler

Ne Gerek Kişisel Gelişim

Ne gerek kişisel gelişim müslüman’a diyerek cümleyi biraz daha uzatalım. Öncelikle bu söylemi dalga geçmek için söylemedik, gerçekten müslümanın kişisel gelişim; eğitim, kitap, dayatmalar ile işi olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Neden mi böyle düşünüyoruz, ilerleyen paragraflarda beraberce irdeleyelim.

Öncelikle kişisel gelişim ile ne anladığımızı özetlemeye çalışalım, bütün detaylarını yazmamız mümkün değil tabi, neticede 400 – 500 sayfalık kitaplar var bu konularda, dediğimiz gibi, sadece anladığımızdan özet. Kendine güveni kalmamış insanları motive etmek, kendine inanmayan insanları motive etmek, başarısız insanları başarabileceğine inandırma noktasında motive etmek, istediği zaman başarabileceğine inandırmak, çevresindeki insanlar ile iletişimini nasıl olması gerektiğinin izahı, geçmişe bağlı kalmadan yaşayabilmeyi telkin etmek, hep şu anı değerlendirerek yaşamayı öğütlemek gibi konularda bize verilen eğitim, seminer ve kitaplardan oluşan bir olgu. İnsanlar bu durum üzerinden çok güzel para kazanıyorlar, ancak Muhammed (s.a.v) ümmetinin böyle işler için ne zaman ne de para harcamaya ihtiyacı yoktur. Çünkü din bizlere zaten bu konuları çok iyi öğretmekte ve hazmettirmeye çalışmaktadır. Kader’e iman ettim diye birisinin; “kendime güvenmiyorum” deme hakkı yoktur çünkü Allah’a güvenir ve teslim olur. “Kendime inanmıyorum” diyemez çünkü o sadece Allaha inanır ve teslim olur. “Başarısızım diyemez” çünkü hak böyle buyurdu böyle oldu, bende elimden gelenin en iyisini yaptım demesi yeter. “İnsanlar ile iletişimim bozuk” diyemez çünkü din örnekler ile insan iletişimini en ince detaylarına kadar anlatmıştır, zayıflık varsa hadisleri tatkik ederek insan iletişimini en iyi seviyeye getirebilir. “Geçmiş’e bağlı pişman olmak” kesinlikle müslümanda mümkün olmaz, müslüman pişman olmaz “keşke” demez, Allah böyle takdir etmiş, hamd olsun, elimden geleni yaparım der, o an’a bakar a,n dan ötesi onun için belirsizdir, en iyisi için çalışır, öncesi de ehemmiyetini yitirmiştir, onlardan sadece ders çıkarır.

Demek istediğimiz şu ki, etrafta çeşitli çıkışlar aramak yerine islam’a derinlemesine dalmayı denesek, herşeyin üstesinden kolaylıkla gelebileceğimizi çok net görürüz. Allah yardımcımız olsun vesselam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

sur

harika tespitlerin var helal olsun

biz Kurana bakiyoruz ne diyor ayette ;

Sana hicbirseyle gelemezler ki biz o seye karsi sana Hakki ve en guzel aciklama tarzini benimsetmis olmayalim (Kuran)

o halde Kuran hikmeti ; kainati olmasi gerektigi gibi ele alir ve en isabetli cikarimi yapar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Teşekkür ederim. Geçmiş bayramınız kutlu olsun.

sur

harika tespitlerin var helal olsun

biz Kurana bakiyoruz ne diyor ayette ;

Sana hicbirseyle gelemezler ki biz o seye karsi sana Hakki ve en guzel aciklama tarzini benimsetmis olmayalim (Kuran)

o halde Kuran hikmeti ; kainati olmasi gerektigi gibi ele alir ve en isabetli cikarimi yapar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.