Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İdam Cezası

Misafir £vrensel

Önerilen İletiler

:DBir ayrı tellerden çalma olayı var burada ama... Hayırlısı... :lol:

Yok, gerçekten iler tutar bir önesürüm olsa son derece ciddiye alır ve elimden geldiğince bir sayfa bile yazarım ama, "kısası savunduğum" iddia edildiğinde... :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@Canraşit,

Sen toplumun genel vicdanı diyorsun, yani kamusal vicdan. Tartışmada şimdiye kadar bu aşamaya gelemedik.

Şimdiye kadar demirefe'nin iddiası gibi, kişinin kendi gerçekleri, kendi vicdanı ile idam kararın verilemeyeceğini, yalnızca kamusal vicdanla yani modern hukuk ile(olması gereken) karar verileceğine gelmek istiyorum. Ama henüz gelemedik. :)

Katliam için kişisel görüşler asla evrensellik taşımaz, doğru da olmaz. Aptalcadır. Doğru olan bu güne kadar evrilmiş insan hakları evrensel yasalardır.

Evet, haklısınız, '' kamusal vicdan-kişisel vicdan '' ayrımı çok önemli !

Ben yanlış anlamışım son cümlenizi. :blushing:

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:DBir ayrı tellerden çalma olayı var burada ama... Hayırlısı... :lol:

Efendim, felsefeler, bilimlerden elbette yararlanır ancak, bilimin bizzatihi kendisinin '' toplumsal, bireysel değer yargıları için '', '' böyle olmalıdır '' deme durumu( henüz )yoktur.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ceza asla insanlık dışı olamaz işkence yada öldürmek gibi cezalrda insani olmalıdır ama tabiki o insanı yapmamaya sevkte etmelidir ama asla insanlık dışına çıkılamaz çünkü insan hakkı insanlığı sevgiyi hoş görüyü gerektirir kini zalimliği değil.

Küçük çocuklara tecavüz edip öldürmek insanlık içi midir? İnsana insanca muamele edilir ancak insanlıktan çıkanlara da hak ettikleri ceza (ölüm) uygulanır. Yine söylüyorum, çağ dışı olsa ABD gibi, halkı eğitilmiş bir ülkede uygulanamazdı. Şimdi birileri çıkıp biz ABD den daha çağdaşız derse :lol: .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine söylüyorum, çağ dışı olsa ABD gibi, halkı eğitilmiş bir ülkede uygulanamazdı. Şimdi birileri çıkıp biz ABD den daha çağdaşız derse :lol: .

Efendim, ABD halkı eğitimsizdir. Çoğunluğu '' Red Neck '' denilen yüzeysel insanlardan oluşur. Baba-Oğul Bushları seçen de bu halktır unutmayalım.

Foruma taşıdığım istatistiklerde de, ABD'de idam cezasının cinayet suçunu önleyemediği çok net görülür.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, ABD halkı eğitimsizdir. Çoğunluğu '' Red Neck '' denilen yüzeysel insanlardan oluşur. Baba-Oğul Bushları seçen de bu halktır unutmayalım.

Foruma taşıdığım istatistiklerde de, ABD'de idam cezasının cinayet suçunu önleyemediği çok net görülür.

İşlenen suçlarla verilen cezalar arasında bir denklik olmalı. ABD halkının bizden daha eğitimsiz olduğunu sanmıyorum ama onlarda bazen göremiyor demek ki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, öncelikle, idam cezasının suçu önleyici olmadığını ABD ile AB ülkeleri arasındaki suç oranı farkına bakarak kesinlikle söyleyebiliriz.

Cinayet suçu açısından ABD'nin, listenin başlarında olduğu, AB ülkelerinin bir çoğunun ise, Suudi Arabistan'dan bile aşağı sıralarda olduğu aşağıdaki adresten teyit edilebilir.

-http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_murder_rate-

Bunun yanısıra, İdam cezası verilmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 5. maddesine aykırıdır.

''Madde 5- Hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, haysiyet kırıcı cezalara veya muamelelere tabi tutulamaz.''

İdam cezasının, bir başka sakıncası ise, yeni delillerle masumiyetin ispatlanabilinmesi ihtimalidir. Böyle vakalar da çoktur.

İdam cezasının adaleti tam olarak sağladığı argümanı ise yetersizdir.

Çünkü, bir katil hakkında gerçekten zor bir karar olan idam cezası kararını veren yargıçın ve özellikle bu cezayı infaz eden cellatın vicdanı, adaleti sağladığı gerekçesi ile bir nebzeye kadar rahat olabilir ama

diyelim ki, bu cezanın genellikle gündeme geldiği Pedofili bozukluğuna bağlı çocuk tecavüz ve cinayeti vakalarında, tam bir adalet sağlanması için,

aynı eylemin, simetrik olarak ...katilin kendisi üzerinde de gerçekleştirilmesi gerekeceği için bu cezayı infaz edecek cellatın vicdanının rahat olması - eğer kendisi de sapık ruhlu değilse - söz konusu bile olamaz.

.

.

İdam cezası yerine verilen Ağırlaştırılmış Müebbet cezası da gerçekten çok ağır bir cezadır. Her ne sebeple olursa olsun bir kere bile birkaç saatlik olsun karakolda nezarette bulunmuş olanlar bunu çok iyi anlayacaktır. Çünkü, gerçekten '' bekara karı boşamak kolay ''dır. Ağırlaştırılmış müebbet hapis, idamdan çok daha etkili bir cezadır. İdam kolaydır, suçlu tarafından bir çeşit kurtuluş olarak bile algılanabilir.

İlaveten, ülkemizde 1984'ten idam cezası kaldırılana kadar, hiç bir idam kararının mecliste onaylanmadığını da belirtmek gerekir.

Katliam için kişisel görüşler asla evrensellik taşımaz, doğru da olmaz.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kişisel vicdan örneği:

Ben gerçeğe bakarım, kimseye bağımlı gerçek beni ilgilendirmez. İdamın olması gereklidir.

Bu insan vicdanının en doğal emridir.

Everensel vicdan örneği:

Madde 5- Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.

Çağ dışı ideolojilerde(düzenlerde) idam örneği:

9143.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar sunarım.

İyi ya kendiniz söylüyorsunuz uygulanmadığını, varsın kanunda olsun, kime ne zararı var? İnsan haklarına aykırı ise niye ABD de uygulanıyor?

Hiç kimse haysiyet kırıcı muameleye tabi tutulamaz, e peki bunu yapanlara ne ceza verilir?

Ayrıca bana göre, yaratan kendi yarattığı insanlara nasıl ödül vereceğini, nasıl cezalandıracağını zamana göre değil daima herkesten iyi bildiğine göre en uygun cezayı o belirlemiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madde 5- Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.

İdam işkence midir? Hayır.

Zalimce midir? Hayır.

İnsanlık dışı mıdır? Hayır.

Onur kırıcı mıdır? Hayır.

Bunlara evet cevabı verilebilse, müebbet hapis için de evet cevabı verilmesi gerekirdi.

İşkence olan, zalimce olan, insanlık dışı olan, onur kırıcı olan, suçluyu döverek, hakaret ederek, sürükleyerek götürüp hapise atmak, idam etmek, veya başka bir ceza vermektir. İdama değil, nezarete bir günlüğüne bile döverek götürürseniz bu işkence, zalimce, insanlık onuruna aykırı olur. İnsan gibi götürdüğünüzde olmaz...

Ayrıca benim kişisel görüşümü açıklamamı, sanki "ben böyle düşündüğüme ve peygamber olduğuma göre, herkes de böyle düşünmek zorundadır" demişim gibi sunmaya kalkışarak, çok ciddi ve vahim bir çarpıtmaya başvurmaya yelteniyorsunuz.

Yarın meclis toplanıp "demirefe efendimiz böyle buyurmuşlar, derhal idamı geri getiriyoruz" demeyecekler, merak etmeyin! :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi ya kendiniz söylüyorsunuz uygulanmadığını, varsın kanunda olsun, kime ne zararı var?

Efendim, uygulanmayacaksa neden kanunda olsun ? :)

İnsan haklarına aykırı ise niye ABD de uygulanıyor?

Guantanamo'daki işkenceleri de ABD uyguluyor, bu da doğru mu sizce ?

Hiç kimse haysiyet kırıcı muameleye tabi tutulamaz, e peki bunu yapanlara ne ceza verilir?

Kimse ceza verilmesin demedi ki. Ömrünün sonuna kadar özgürlüğü kısıtlamak haysiyet kırıcı değildir ama suçlu için yeterince ağır bir cezadır. Adalete uygundur.

Üstelik, ceza vermenin amacı yalnızca caydırıcılık ve adalet de değildir. İdamın bir amacı da böyle bir caniyi toplumdan uzak tutmak, tabiri caizse '' ortadan kaldırmak '' ise, Müebbet hapis de bu amacın gerçekleştirilmesine uygun bir cezadır.

Ayrıca bana göre, yaratan kendi yarattığı insanlara nasıl ödül vereceğini, nasıl cezalandıracağını zamana göre değil daima herkesten iyi bildiğine göre en uygun cezayı o belirlemiştir.

Evet, bu konu tartışmalı bir konudur. Eski Diyanet işleri Başkanı Prof. Said Yazıcıoğlu böyle düşünüyor, ayrıca, bunu savunan bir çok ilahiyatçı da var.

Ama konu bu değil, çünkü; burası bir İslam devleti değil. Bildiğiniz gibi Laik bir devlette yasalar dini referans almaz.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok, gerçekten iler tutar bir önesürüm olsa son derece ciddiye alır ve elimden geldiğince bir sayfa bile yazarım ama, "kısası savunduğum" iddia edildiğinde... :P

Efendim, bunun cevabını vermiştim daha önce :

Burada "kısas"tan bahsedilmedi, konu idam...

Efendim, '' İnsan hayatının değerini ölçemiyorsak, aynı şekilde değeri ölçülemeyen bir bedeli olması gerekir. '' demek '' kısas ''tan söz etmektir, konunun tam olarak '' kısas '' olmasıdır.

İnsan hayatının değerini ölçemiyorsak, aynı şekilde değeri ölçülemeyen bir bedeli olması gerekir.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca benim kişisel görüşümü açıklamamı, sanki "ben böyle düşündüğüme ve peygamber olduğuma göre, herkes de böyle düşünmek zorundadır" demişim gibi sunmaya kalkışarak, çok ciddi ve vahim bir çarpıtmaya başvurmaya yelteniyorsunuz.

Yarın meclis toplanıp "demirefe efendimiz böyle buyurmuşlar, derhal idamı geri getiriyoruz" demeyecekler, merak etmeyin!

Efendim, çarpıtma falan yok. Sizin görüşünüz evrensellik, objektiflik iddiası içeriyor da, onun için şeyettik. B)

Salt, saf, etkilenmesiz, katışıksız, karışıksız düşünerek söylüyorum: İdam cezası olmalıdır.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdam işkence midir? Hayır.

Zalimce midir? Hayır.

İnsanlık dışı mıdır? Hayır.

Onur kırıcı mıdır? Hayır.

Bunlara evet cevabı verilebilse, müebbet hapis için de evet cevabı verilmesi gerekirdi.

İşkence olan, zalimce olan, insanlık dışı olan, onur kırıcı olan, suçluyu döverek, hakaret ederek, sürükleyerek götürüp hapise atmak, idam etmek, veya başka bir ceza vermektir. İdama değil, nezarete bir günlüğüne bile döverek götürürseniz bu işkence, zalimce, insanlık onuruna aykırı olur. İnsan gibi götürdüğünüzde olmaz...

Evet, konuyu bu noktadan, yani, insan haklarına uygunluk açısından tartışmak daha sağlıklı olacak.

Bir suçlu hapse götürülürken mi daha çok direnir, kabullenemez, yoksa idama yani ölüme götürülürken mi ?

İdama götürülürken direnen, bunu kabullenemeyen bir suçluyu -mecburen- döverek, hakaret ederek, sürükleyerek idam sehpasına götürmek işkence değil midir, zalimce değil midir, insanlık dışı değil midir, onur kırıcı değil midir ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdam cezası devlet eliyle işlenmiş bir cinayettir bana göre ve evrensel hukuk kuralları içerisinde yeri yoktur diyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, uygulanmayacaksa neden kanunda olsun ? :)

Caydırıcılık açısından.

Bunun doğru olmadığını ABD de bildiği için havada bu işleri yapmaya gerek duyuyor.

Ömrünün sonuna kadar özgürlüğü kısıtlamak haysiyet kırıcı değildir

Kişiden kişiye değişir, kimilerine göre karakola gitmek bile haysiyet kırıcıdır.

Ama konu bu değil, çünkü; burası bir İslam devleti değil. Bildiğiniz gibi Laik bir devlette yasalar dini referans almaz.

Sanıyorum biz kendi görüşümüzü ve kendi referanslarımızı savunuyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adı üstünde işkence, bana göre doğru değil yalnız ABD halkına göre demek ki doğru çünkü oradaki sivil toplum kuruluşları, medya bizdeki gibi değil, yaptırım güçleri çok çok fazla. Buna rağmen bu işkenceler devam ediyorsa demek ki halk tasvip ediyor, bunun başka bir izahı olamaz herhalde. Hem ona da gerek yok, bu insan hakları savunucusu kesilen devletlerin, insanları nasıl öldürdüklerini sinema gibi seyrediyoruz, ambulans konvoyunu vuruyorlarsa artık ne söylenir ki. Sizlerin referans gösterdikleri ile benim referans gösterdiğim ülkeler birlik olmuş başka insanları öldürüyorlar, hem de işin garibi bunu İNSAN HAKLARI ADINA yapıyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adı üstünde işkence, bana göre doğru değil yalnız ABD halkına göre demek ki doğru çünkü oradaki sivil toplum kuruluşları, medya bizdeki gibi değil, yaptırım güçleri çok çok fazla. Buna rağmen bu işkenceler devam ediyorsa demek ki halk tasvip ediyor, bunun başka bir izahı olamaz herhalde. Hem ona da gerek yok, bu insan hakları savunucusu kesilen devletlerin, insanları nasıl öldürdüklerini sinema gibi seyrediyoruz, ambulans konvoyunu vuruyorlarsa artık ne söylenir ki. Sizlerin referans gösterdikleri ile benim referans gösterdiğim ülkeler birlik olmuş başka insanları öldürüyorlar, hem de işin garibi bunu İNSAN HAKLARI ADINA yapıyorlar.

Efendim, bizim referans gösterdiğimiz ülkeler için buna '' çifte standart '' deniliyor zaten. Fakat, sizin referans gösterdiğiniz ülkenin kendi vatandaşlarına uyguladığı İnsan Hakları uygunsuzlukları da var üstelik.

Saygılar sunarım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Caydırıcılık açısından.

E ama caydırıcı olmadığını söyledik zaten. :)

Bunun doğru olmadığını ABD de bildiği için havada bu işleri yapmaya gerek duyuyor.

Efendim, Guantanamo'da, yerde de yaptıkları işkenceler, insan hakları ihlalleri var.

Ayrıca bir örnek: Güney Dakota eyaletinde bir beyaz, kendi evine ya da arazisine 5'ten fazla Kızılderili girerse, onları öldürdüğünde hiç ceza almıyor.

ABD'ye tam seküler bir devlet de denilemez. Amerika, parasında Tanrı adı geçen, birçok eyaletinde dini sebeplerle kürtajın yasaklandığı garip bir ülke.

Bununla ilgili daha çarpıcı başka bir örnek : Florida'da bekar kadınların ayin günü olan pazar günü paraşütle atlayış yapmaları yasak.

Zaten, bizi de kendilerine benzetmeye çalışıyorlar ya. Ilımlı İslam Rejimi dedikleri nane de kendi rejimlerinin İslami versiyonu.

Kişiden kişiye değişir, kimilerine göre karakola gitmek bile haysiyet kırıcıdır.

Tabii ki. Fakat, ruhsal etkilenimler ölçülemez, fiziksel etkilenimler ölçülebilir. Elbette, hapis cezası almak da kişiden kişiye değişen, ruhsal tahribatlar, haysiyet kırıklıkları yaratır. Ancak, ölçülebilir, görünen fiziksel bir onur kırıcılığı yoktur hapis cezasının.

Sanıyorum biz kendi görüşümüzü ve kendi referanslarımızı savunuyoruz.

Hayır efendim, olur mu hiç öyle şey ? Biz anket yapmıyoruz ki burada. Laik bir devlet için genel geçer doğruyu bulmaya çalışıyoruz.

Herkes sizin gibi düşünüyorsa fena halde yanılıyor. Tartışma yapmak anket doldurmak değildir. Öznel fikirlerden ziyade nesnel fikirler beyan ederek, yani, bu tartışma özelinde söylüyorum; inananı da inanmayanı da, her ne görüşe sahip olurlarsa olsunlar kendi doğrularını söylemeye değil, herkes için genel geçer doğruyu bulmaya odaklanmalıdırlar.

Mesela, sayın raif bostan bey'in, sayın dayı'nın tartışmalardaki tarzı genelde bu ve bu bir tartışma için çok yanlış bir tarz...

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tarzımda ne var öğrenebilirmiyim ve hapis hanedeki hayatın bir insana ders verip veremeyceği bilinebilir bunu sen kendine bakarak çözebilirsin bir insanın dört duvar arasında kalması çok sıkıcı bir durumdur işte bu yüzden bunda bir ölçüm yapılabilir ve bu ölçüme görede cezalar verilir zaten hakimlerin yaptıklarıda budur cezada önemli suçlunun ders çıkarmasıdır ama tabi cezalarda caydırıcılıkta olmalıdır onun için adam öldürme cezaları ömür boyu hapis olmaktadır ama öncelikle türkiyedede amerikada olduğu gibi şartlı tahliyeler olmalıdır suçlunun ders aldığına kanaat getirildiğinde şartlı olarak bırakılmalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mahkumu idama döverek, sürükleyerek götürmenin bir zorunluluk olduğu iddiası aklımı durdurdu! Bu kadar temelsiz argümanlarla idama karşı çıkılıyorsa demek idam ne kadar yerinde bir uygulamaymış!

Canından çok sevdiği hiç bir suçu günahı olmayan yavrusu hunharca öldürülen anne çocuğu toprağa verilirken nasıl dayandı, aklını kaybetmediyse, suçlu da dayanacak, aklını kaybetmeyecektir. Kaybetse de ne gam, acısı fazla sürmeyecek. Zaten nasıl anneye teskin edici yapıldıysa, mahkuma da gerek görülürse yapılır. Ama o anne ilacın etkisi geçtiğinde yine korkunç gerçekle ölene kadar yaşamaya mahkum kalacak. Asla bir daha hayatı eskisi gibi olmayacak. Her gece yavrusunun yardım çığlıkları ile yatağından fırlayacak, asla normal bir insan olamayacak. Gündüzler ömür boyu ayrı işkence, o insandan artık normal bir insan olmasını beklemeyin.

Biz suçluya her gün annenin yaşadığı trajedi gösterilip işkence edilsin demiyoruz. O anne bir nefes alsın, yavrusu toprakta çürürken katilinin nefes aldığını düşünerek her dakikası azaba dönüşmesin.

Yani o annenin yaşadığı ızdırabı görse, katil kendisi beni idam edin diyecektir, buna eminim. Büyük çoğunluğu demiştir zaten. İnsanlığını kaybetmiş bir cani olduğu halde büyük çoğunluğu bunu der.

Ama vicdanını annenin acısına kapatmış akıllı olduğunu iddia eden insanlar, idam olmasın diyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdamı bir kenara bırakalım, insanların kürtaj hakkında rahat rahat, gerinerek ve hiç keyfini bozmadan atıp tutmaları benim kanımı donduruyor!

Kürtaj öyle "noolacah yaaav" rahatlığı ile serbest bırakılacak bir olay değildir. Bir doktorun karar ve insiyatifine bırakılamaz. Bir heyet kılı kırk yararak karar vermelidir.

Bir annenin içinden, canı ile kanı ile hayat verdiği, bedenine, annesinin bedenine, kanına, hayata sıkı sıkı tutunmuş bir canı çatır çatır keserek, parçalayarak söküp çıkarıyorsunuz. Bunun ne demek olduğunu yaptırdıktan sonra anlayan bir çok genç anne, psikolojik dengesini yitirmektedir.

İnsanların acıları üzerine konuşurken biraz dikkatli olunması gerek. Bir annenin acısını dünyada ölçebilecek bir ölçek olduğunu sanmıyorum. Dünyanın erkek cinsinin bencilliği üzerine döndüğünü görmek beni erkek olduğumdan nefret ettiriyor, utandırıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi burdan yakın bakalım! İdam olmasın, müebbet olsun dediniz, birisi de çıktı dört duvar arası çok sıkıcı, şartlı tahliye olsun diyor!

Öldürülen çocuk daha hayatı tanıma fırsatı bulamadı, onu mezardan şöyle bir dünyayı tanıyıversin diye şartlı tahliye edecekler mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.