Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Canraşit

Önerilen İletiler

İnsanoğlu neden biriktirmek ister de, paylaşmayı pek istemez ?

İnsanoğlunun neden başkasının malında gözü olur ?

İnsanoğlu neden hep bana hep bana der ?

Cunku sosyal degildir.

Cunku sahiplenmeye alistirilmistir.

Cunku akilcidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogal zihniyet zaten bilincalti giyilmis bir elbisedir. 

O bilinçaltı değil, ön bilinç ama neyse. Bu ayrı tartışma konusu.

Şimdi, Nihilizmden önce ön bilince elbise giydirecek hiçbir ideoloji / inanç yokmuş onu öğrendik.

original.gif ( İroni yapıyorum ha ! ) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahiyi reddetmiyorlarsa Deist olamazlar.

Herhalde, vahiy inanilan yaraticinin sana mudahelesidir. Ya da yol gostermesidir. Yani inanilan tanri sana dusunce ve davranisinda etki eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O bilinçaltı değil, ön bilinç ama neyse. Bu ayrı tartışma konusu.

Şimdi, Nihilizmden önce ön bilince elbise giydirecek hiçbir ideoloji / inanç yokmuş onu öğrendik.

original.gif ( İroni yapıyorum ha ! ) 

Yanlis. Nihilizm oncesi, sadece insanoglu varligi bilinci, bencilik, bencillik, bireycilik, bananecilik, bilincli olarak yok.

Zaten bilincaltinda olan ideoloji ve inanctir. Bunlara ait yonlendiren sorgulanmazve uygulanan otomatik degerler.

O yuzden irinin de pek tutmamis.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herhalde, vahiy inanilan yaraticinin sana mudahelesidir. Ya da yol gostermesidir. Yani inanilan tanri sana dusunce ve davranisinda etki eder.

Vahiy, Deizmdeki ilk start tuşuna basmak gibi bir müdahale değildir. Deizmde start verildikten sonra tamamen deterministik süreçler işler. Onun için Vahiy reddedilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Köleci toplumların, Feodal toplumların insanları neden paylaşımcı değillerdi ? Onlarda mı " Akılcı " lardı ?

Bir efendi bir seyini kole ile newden paylassin. Zaten onun sirtindan geciniyor.

Bir feodal bey; koylusu marabasi v.s. ile bir seyini neden paylassin, zaten onlardan aliyor ve onlari somuruyor.

Burada guc otorite ve bunun getirdigi gonullu/zorunlu kabul soz konusu.

Burada akilciliktan ziyade, anima/animus temelli hayvanilik var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine başa döndük. O zaman neden bencil olan doğal zihniyet için  " Dogal zihniyet zaten bilincalti giyilmis bir elbisedir. " denmişti ?

Dogal zihniyetin bencil olmasi baska, bencillik bilinci baska.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahiy, Deizmdeki ilk start tuşuna basmak gibi bir müdahale değildir. Deizmde start verildikten sonra tamamen deterministik süreçler işler. Onun için Vahiy reddedilir.

Deterministik surec nerde/kimde isler?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haydaa..Yine dönüyoruz bu tartışmanın en başına:

Buyur burdan yak ! original.gif

Degildir, cunku dusunseldir.

Yani; hayvani, doğal bencillik.

Iansanoglu gozlem ve algisinda, hayvanda degil.

Bunu Deizm diyor. Konu Deizm. Tartışma Determinizm tartışması değil. Tamam ?

O zaman determinist surec derken ne demek istedigini acikla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman determinist surec derken ne demek istedigini acikla. 

Ben kendime göre tanım yapmıyorum, birileri gibi. Deizmin tanımı da ilkeleri de  belli:

Deizmde evreni bir ilk nedenin sonucu olarak evrensel kanunlar çerçevesinde yaratan Tanrının, sonrasında deterministik olarak gelişen olaylara müdahalede bulunmadığına inanılmaktadır. "

( tr.wikipedia )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman neden " Dogal zihniyetin bencil olmasi baska " denildi ? original.gif

Denilen burda.

evrensel-insan, 02 Eyl 2013 - 20:56 tarihinde , dedi kisnapback.png

Dogal zihniyetin bencil olmasi baska, bencillik bilinci baska.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendime göre tanım yapmıyorum, birileri gibi. Deizmin tanımı da ilkeleri de  belli:

Deizmde evreni bir ilk nedenin sonucu olarak evrensel kanunlar çerçevesinde yaratan Tanrının, sonrasında deterministik olarak gelişen olaylara müdahalede bulunmadığına inanılmaktadır. "

( tr.wikipedia )

Burada determinizmin otomatik kabulu var. Ben cogu deistin, daha determinizmin ne oldugunu bile bilmedigini biliyorum. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada determinizmin otomatik kabulu var. Ben cogu deistin, daha determinizmin ne oldugunu bile bilmedigini biliyorum. 

Lafı uzatmayalım istatistiklere bakalım:

Deistler araştırmalarda herhangi bir dine bağlı olmayanlar kategorisi altında değerlendirilir. Dentsu'nun 2006 yılına ait verilerine göre nüfusun %3'ü herhangi bir dine bağlı değildir.

Bu kısım AteistlerDeistlerAgnostikler ve Hümanistlerden oluşmaktadır.

Bu araştırma sonucu Deist nüfus hakkında kesin bilgi vermemektedir. 2005 yılı Eurobarometer anketine ait veriler ise Deist nüfus hakkında tahmin yapılmasına imkan tanımaktadır. Ankete göre Türkiye nüfusunun %2'si herhangi bir dine mensup olmayıp Yaratıcı bir güce inanmaktadır. "

( tr.wikipedia.org )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deizm eger bir dine bagimli olmamak ile olculuyorsa, tasavvufculuk, mistisizm, ya da dini oldugunu soyleyen ama onun hic bir sartini yerine getirmeyen bir dusunce ve davranis, nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.