Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Zeka küpü - Rubik küp Yapılışı

problem27

Önerilen İletiler

Aslında çok kimse hayatında en az bir defa uğraşmıştır.Ama yapamayınca ya kırılıp atılmış yada bir başkasına hediye edilmiştir.

Rubik Küp yapmaya çalışılırken yapılan en büyük yanlışlardan birisi 1. - 2. - 3. yüzeyi yapmak gibi sırayla yapmaya çalışmaktır ki bu önümüzü tıkayan en büyük sebep belkide. Onun yerine önce bir yüzeyi yapmak, sonra bu yüzeyin yukarı bakmasıyla yan yüzlerdeki 1. satırın yapılması, sonra 2. satır diye gidilmesi belki işinizi daha kolay yapacaktı.

Aşağıda 7 adımda yapılabilen rubik küpün nasıl yapıldığını anlatan video linklerini ekledim.

Ayrıca kısaca her videonun içeriğini de açıkladım...

Geriye videoları izleyip uygulamak kalıyor. Tüm videoları izlediğinizde "Bu kadar kolay mıymış?" dediğinizi duyar gibiyim...

Birinci bölümde; bir yüzey seçilip artı yapılışı ve bu artıların yan taraflara bakan uzantılarının yapılışı,

İkinci bölümde; seçilen yüzeyde artıdan kalan ksısmların yani köşelerin yapılışı,

Üçüncü bölümde;seçilen yüzey üstte kalacak şekilde orta sıranın yapılışı,

Dördüncü bölümde; seçilen yüzey alta getirilerek başta altta kalan yüzeyde artı yapılışı,

Beşinci bölümde; oluşan artının yan yüzlere bakan uzantılarının yapılışı,

Altıncı bölümde; geriye kalan köşelerde yeri yanlış olan köşelerin doğru yere getirilişi,

Yedinci ve son olan bölümde ise; doğru yere getirilen köşelerin doğru şekilde olması için yerinde döndürülmesi...

En son linkten tüm videoları toplu olarak indirebilir yada tek tek indirip öğrendikçe bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Tarih: Düzenleyen: ChatMaster
Zip dosyalari veya indriim dosylari malesef yasak. Eger youtube videolari varsa onlari ekleyebilirsiniz yoksa ekleyemezsiniz.. Sevgiler
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

F8GDJ5JGJ7MM657.SMALL.jpg

RUBİC KÜP Çözümü Ve Algoritmaları...

U : Saat yönünde ÜST taraf

Ux: Saat yönünün tersine ÜST taraf

A : Saat yönünde ALT taraf

Ax: Saat yönünün tersine ALT taraf

R : Saat yönünde SAĞ taraf

Rx: Saat yönünün tersine SAĞ taraf

L : Saat yönünde SOL taraf

Lx : Saat yönünün tersine SOL taraf

O : Saat yönünde ÖN taraf

Ox : Saat yönünün tersine ÖN taraf

BİRİNCİ KATMAN :

Üst yüzeyde merkez renk için (+) oluşturmak:

En alt katmanın ortasındaki karelerde üst yüzey merkez rengini ara.

Eğer yoksa ikinci katmandan aşağı taşı.

[ R’ + A ‘+ R ] Aşağı taşıma..

İkili rengi yan yüzey merkez rengine taşı ve alt ön yüzeyi yukarı çevir.

Parçayı doğru yerine aldıktan sonra renkler yerinde değilse eşleştir.

[ Ox + U+ Lx + Ux ] Merkez renkleri eşleştirme..

Üst yüzeyde (+), ikinci katmanın merkezindeki renklerle,

1.Katmanın ortasındaki renkler eşleşene kadar işleme devam et.

Üst yüzeyin köşelerini yerleştirmek:

Üst yüzeyi sabit tutarak

Alt ve üst katmanın köşelerinde üst yüzeyin merkez rengini ara.

Üçlü renk uyumuna uygun köşeyi Alt katmanın sağ alt köşesine taşı.

Yüzeyleri Üst-Ön-Sağ olacak şekilde tutarak

Sağ alt köşedeki parçayı renkleriyle beraber uyumlu olacak şekilde,

Sağ üst köşeye yerleşene kadar aşağıdaki formülü uygula.

[ Rx+ Ax + R + A ] Köşeleri yerleştirme..

İşlem sona erince 1. Katmanı alta getir..

İKİNCİ KATMAN :

İlk olarak içinde üst merkez rengi olmayan orta üst orta kareleri

Yan yüzlerdeki merkezdeki rengin olduğu yüzeye taşıyoruz.

Üstte kalan rengi kendine uyumlu sağ yada sol yüzeye taşıyoruz.

Sağa taşıma [ U + R + Ux + Rx ] [ Ux +Ox +U+ O ]

Sola taşıma [ Ux + Lx + U + L ] [ U + O + Ux + Ox]

Eğer uyumlu 2’li renk ikinci katmanda ise yukarı taşımak için,

Sağda ise Sağa taşıma, solda ise Sola taşıma formülüyle,

Önce yukarıya taşıyoruz.

Alttaki ikinci katman tamamlanana kadar işleme devam edin

ÜÇÜNCÜ KATMAN :

Üst merkez renk için (+) oluşturmak:

[ O + R + U + Rx + Ux + Ox ]

İlk olarak 'doğru şekli' oluşursa ön yüze paralel tutarak (+) oluşuncaya kadar işleme devam et.

Üst katmanın yan yüzey ortasındaki renkleri Merkez renklerle uyumlu hale getirmek:

Eğer uyumlu iki yüzey yoksa aynı Formülü kullanarak Uyumlu yüzeyleri elde edebiliriz.

Bunun için Merkez renklerle uyumlu yüzeyleri Sağ ve Arka tarafa getireceğiz.

[ R + U + Rx + U ] [ R + U + U + Rx ]

Formülü bir kez uyguluyor ve yüzeyleri eşleştiriyoruz.

Köşeleri yerleştirmek:

Üst-Ön-Sağ yüzeylerle uyumlu köşeleri Sağ üst köşeye al.

Tüm parçalar uygun köşelere yerleşinceye kadar formülü uygulayın.

[ U + R + Ux + Lx ] [ U+ Rx +Ux+L ]

SON AŞAMA:

Köşelerin renklerini yerleştirme:

Her köşe için alt iki katmanın yerini sabit tutup

Renkleri uyumlu hale getirmek için formülü uygulayın.

Ve mutlaka tamamlayın.

[ Rx + Ax + R + A ]

Kolay gelsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

( zeka küpü, rubik küpü ) Çözümü - 1. Bölüm

http://www.youtube.com/watch?v=2BehyXiPBNk&playnext=1&list=PLF926AF3E3A6B1BD3

( zeka küpü, rubik küpü ) Çözümü - 2. Bölüm

http://www.youtube.com/watch?v=3nMakZCu2Jc&feature=PlayList&p=F926AF3E3A6B1BD3&playnext=1&playnext_from=PL&index=1

( zeka küpü, rubik küpü ) Çözümü - 3. Bölüm

http://www.youtube.com/watch?v=_QVkHXHbd44&feature=autoplay&list=PLF926AF3E3A6B1BD3&index=3&playnext=1

Herkese kolay gelsin...

Çözümü videoya alarak, akıcı ve anlaşılır konu anlatımı ve paylaşımı için "hakanishcan"'a ve ayrıca,

Sevgili "problem27" ye konuyu açarak gündeme getirdiği için teşekkürler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

arkadaşlar internetten öğrendiğim algoritmaları kullanarak 3x3 rubik küpü çok kolayca yapabiliyorum. ancak bir küpü tamamlama sürem en az 1.20 dk oldu. ve yine internette izlediğim bazı videolarda 10 sn. nin altında küpü bitirenler olduğunu görüyorum. acaba onların küpü tamamlamak için kullandıkları baska yöntemlermi var? eğer varsa bu yöntemlere nasıl ulaşabilirim. yardım ederseniz sevinirim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

arkadaşlar internetten öğrendiğim algoritmaları kullanarak 3x3 rubik küpü çok kolayca yapabiliyorum. ancak bir küpü tamamlama sürem en az 1.20 dk oldu. ve yine internette izlediğim bazı videolarda 10 sn. nin altında küpü bitirenler olduğunu görüyorum. acaba onların küpü tamamlamak için kullandıkları baska yöntemlermi var? eğer varsa bu yöntemlere nasıl ulaşabilirim. yardım ederseniz sevinirim smile.png

merhabalar foruma yeni üye oldum . 7 aydır küp yapıyorum sürelerim 20 saniye ve altı civarında ileri düzey teknikler 1 dakika altına inince çalışılmaya başlanılıyor bu teknikleri öğrenmek isterseniz burada konuşabiliriz... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

merhabalar foruma yeni üye oldum . 7 aydır küp yapıyorum sürelerim 20 saniye ve altı civarında ileri düzey teknikler 1 dakika altına inince çalışılmaya başlanılıyor bu teknikleri öğrenmek isterseniz burada konuşabiliriz... smile.png

merhaba cevabınızı ancak görebildim. picevenk ismiyle yardım isteyen bendim fakat o hesabın şifresini unuttuğum için yeni bir hesapla sizinle iletişime geçmek istedim. eğer bana bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Misafir Ertuğrul Şakar

oyunculuk hayatımda böyle bir şey görmedim  tam bir saattir resimli anlatım arıyorum youtube felen çıkıyo yani kendimi övmek gibi olmasın ben rubik küp yani sizin anlıyacağınız dilden zeka küpü yapabiliyorum arada zorlanıyorum ama bu arada ben diziden ayrıldım eğer filim girmem için fazla oy gelirse giricam bu arada ben şefkat tepe dizisinin oyuncusuydum beni çok seven hayranım

8.gif ESMANUR B...S...L25.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Doğru yerleşen köşeyi sol üst tarafta tut : sag üste, üst saga, sol üste, üst sola, sag alta , üst saga, sol alta , üst sola.. Bu algolitmayı tüm üst köşeler oturanakdr yap.. Köşeler oturduktan sonr. Tam oturan üst köşeyi sağ arka tarafa al.. Sağ alta , alt sola, sağ üste, alt saga.. Köşe oturunca , küpün yonunu degiştrmeden üstü saga al.. Tekrar ikinci yazdıgımı yap.. Oturunca tekrar üstü saga al ve yine ikinci yazdıgım algolitmA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.