Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KARTONDAN PROF. DARBECİ SÜHEYL BATUM

Ahmet AY

Önerilen İletiler

Süheyl BATUM;

Bilim adamı, anayasa profesörü, siyasetçi…

Süheyl BATUM 21. yüzyılın hukukçusu, hoca.

Süheyl BATUM ATATÜRK’çü, İNÖNÜ’cü…

Bu kadar titri, unvanı, sanı, şöhreti, sıfatı olan birisinden ne/yi duymak istemezsiniz?

Elbette ki çağdışı bir anlayışı, çağdışı bir uygulamayı, talebi.

Çağdaş olmayan bir yönetimi, çağdaş olmayan bir rejimi arzulamaını duymak istemezsiniz değil mi?

Olmuyor ey halkım, olmuyor işte;

Söz konusu CHP ise sizin istekleriniz olmuyor, para etmiyor, dikkate alınmıyor. Daha önceleri hiç olmadığı gibi yine olmuyor.

Süheyl BATUM geride az biraz kalan CHP’yi batırmak için, tarihin çöplüğüne atmak için gelmemiş ise ne için geldiğini bilene, anlayana aşk olsun.

Önce darbelerden darbe beğenmeyi öğretmeye kalktı, hani kendileri “hoca” ya. Sonra askerin ülke yönetimine ne kadar müdahale etmesi gerektiğini, sondan bir önce Ergenekon’cuları meclise nasıl taşıyacaklarını…

Ama en son tek kelimeyle dehşet.

BATUM, Zonguldak ADD’yi ziyaretinde;

“Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş oymuş, oymuş oymuş, oymuş oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP’yi yıkamadılar, diye konuştu.”

Niye ola ki?

Askeri böyle “tahkir etmek” (dolayısıyla tahrik etmek) nereden icab etti ki?

Kahraman ordusunu böyle ti’ye almak için hangi içkiden zilzurna sarhoş olana dek içti de böyle pervasızlaştı. (Dikkat edin, “tıksırıncaya kadar” demedim)

Aklı başında bir CHP üyesi dahi askere böyle “laf” söylemezdi. Peki, CHP’de bir Genel Başkan Yardımcısı olarak Suheyl BATUM nasıl böyle bir söz söyle(yebil)sin?

Aslında Sayın BATUM’un CHP’de işi ne?

Ne güzel Encümen-i Daniş onu genel başkan yapacaktı…

Hem de dededen beri DP’ye. Öyle ya, Demokrat Partililiği kendi ifadesiydi.

Peki,

Suheyl BATUM neden böyle bir açıklama yapmış olabilir?

Asker ne yapmadığı için S. BATUM böyle küplere binmiş?

Asker askerlikle ilgili bir suistimalde mi bulundu? Ya da dış güvenlikle ilgili bir ihmalde mi bulunmuştur?

Durup dururken askere böyle yüklenilmediğine göre askerin büyük bir kabahati! olmalı. Başka türlü böyle bir açıklamayı yapan birisine “kafayı yedi” muamelesi yapılır. En başta da CHP’liler tarafından.

Evet, demek ki Sayın BATUM’a göre asker;

Ya görevini yapmamıştır,

Ya da görevini kötüye kullanmıştır, başkaca şık aklıma gelmiyor.

Eğer asker görevini yapmamış ise nedir yapmadığı o görevi?

Aslında yazının uzaması için Sayın BATUM’un amacını (sizin bildiğinizi bile bile) böyle iki bilinmeyen denklem gibi sunuyorum.

Süheyl BATUM yetişmiş olduğu çevre, yerleşmiş olduğu siyasi gelenek icabı askerin yönetime müdahalesini mubah değil vacip, yok yok farz-ul ayn görüyor. CHP’nin yakın tarihine baktığımızda hep darbecilerin yanında olduklarını rahatlıkla görebiliriz. Kendilerini 12 Eylül darbesinin mağdurlarından saysalar da darbe bazen kendi yandaşlarını da ezebiliyor.

Buna rağmen BATUM ve CHP darbe dışında bir çıkar yol bulamıyor.

Bulamıyor,

Çünkü,

CHP olarak halkın oyuyla hiçbir zaman iktidara gelemeyeceklerini biliyorlar.

Ancak darbelerden sonra geçici bir süre askeri rejimin hükümetini kurma ihtimalini sevdikleri için böyle feveranla askeri “göreve/darbeye” çağırıyorlar.

Yani istisnalar hariç her CHP’linin isteği olan askerin iç siyasete müdahalesi son zamanlarda pek gerçekleşmemektedir. Askeri “kâğıttan kaplan” kılan da buymuş meğer…

Eğer BATUM CHP’nin canına okumak için gelmemiş ise yukarıdaki tezimin arkasındayım, hem de sonuna kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ahmet Ay;

Yazdıklarınızı okuduktan sonra daha öncesinde orduyla ilgili bu kadar hassas mıydınız diye merakımı gidermek için Forumda başlık ve iletilerinizde tarama yaptırdım ve şöyle bir şeyle karşılaştım...

Öncesinde Sayın Bülent Arınçın orduyla ilgili o malum konuşması üzerine forumda başlık açma ihiyacı duymamışsınız...

Sayın Bülent Arınç orduyla ilgili o malum konuşması üzerine "Askeri böyle “tahkir etmek” (dolayısıyla tahrik etmek) nereden icab etti ki? diye bir soruyu gündeme getirmezken neden şimdi sayın Batumun bu konuşmasına bu kadar hassas davrandığınızı anlamak istiyorum...,

Öyle sanıyorum ki, bu yazınızı okuyanlar ve sizi takip eden forumdaşlar size yönlendirdiğim bu soru üzerine bu farklı tutumunuzun nedenini benim gibi merak edeceklerdir...

Saygılarımla ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süheyl Batum cok dogru söylemistir. Son iki günde TSK'nin ne oldugunu tüm Türkiye görmüstür. TSK'nin general mevcudunun yüzde 25'i tutuklanmistir ve o kagit kaplandan cit bile cikmamistir.TSK artik kendine sormalidir ve bunu da kamuoyuna aciklamalidir.Ya milletin Silahli Kuvvetleridir ya da AKP'nin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ahmet Ay;

Yazdıklarınızı okuduktan sonra daha öncesinde orduyla ilgili bu kadar hassas mıydınız diye merakımı gidermek için Forumda başlık ve iletilerinizde tarama yaptırdım ve şöyle bir şeyle karşılaştım...

Öncesinde Sayın Bülent Arınçın orduyla ilgili o malum konuşması üzerine forumda başlık açma ihiyacı duymamışsınız...

Sayın Bülent Arınç orduyla ilgili o malum konuşması üzerine "Askeri böyle “tahkir etmek” (dolayısıyla tahrik etmek) nereden icab etti ki? diye bir soruyu gündeme getirmezken neden şimdi sayın Batumun bu konuşmasına bu kadar hassa davrandığınızı anlamak istiyorum...,

Öyle sanıyorum ki, bu yazınızı okuyanlar ve sizi takip eden forumdaşlar size yönlendirdiğim bu soru üzerine bu farklı tutumunuzun nedenini benim gibi merek edeceklerdir...

Saygılarımla ...

Sayın GeceKuşu hemen merakınızı gidereyim;

Çünkü Bülent ARINC'ın söylediklerine ben de katılıyorum.

Zira darbe planıyla uğraşan o cuntacı grubla savaşa gidilmezdi.

Zaten onlar Yunanistan ile savaş çıkarma, kendi uçağını düşürme planları yapıyorlardı.

Şimdi bu cuntacıların olduğu bir dönemde savaş korkunç olurdu. Bu yönüyle Bülent ARINÇ haklı. Ama Süheyl BATUM bütün orduyu

sadece darbe yapmadığı için tahkir etti. Fark ne kadar büyük...

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın GeceKuşu hemen merakınızı gidereyim;

Çünkü Bülent ARINC'ın söylediklerine ben de katılıyorum.

Zira darbe planıyla uğraşan o cuntacı grubla savaşa gidilmezdi.

Zaten onlar Yunanistan ile savaş çıkarma, kendi uçağını düşürme planları yapıyorlardı.

Şimdi bu cuntacıların olduğu bir dönemde savaş korkunç olurdu. Bu yönüyle Bülent ARINÇ haklı. Ama Süheyl BATUM bütün orduyu

sadece darbe yapmadığı için tahkir etti. Fark ne kadar büyük...

Saygılarımla.

Sizin inandığınız şekilde açıklama olunca tahrik olmuyor, ordunun namusuna dil uzatınca hiç bir şey olmuyor, askerin kafasına çuval geçirince hiç tahrik olmuyorsunuz, belki de iyi oldu diyorsunuz; Süheyl Hoca çıkıp asker pasif kaldı deyince yine aynı telden, seçime giderken yine darbe dedikodusu yapıyorsunuz. Bir şeyi bilmeden kesin olmuş gibi kabul ederek iftira atıyorsunuz ki büyük günahtır, adam açıkladığı halde yine darbe yapmadıkları için diye hala diretiyorsunuz. Ben de aynı düşünüyorum, orduya çeşitli iftiralar atılırken, kozmik odalara elini kolunu sallayarak girilirken asker bir dakika demeliydi. Şimdi bu darbe isteği mi oluyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Subaylara cuntaci diyenler kimler acaba?Ben demiyorum,benim gibi milyonlarda demiyor,AKP secmeninin yüzde 80'i de demiyor.Peki kimdir bu subaylara cuntaci diyen ve senaryolar üreten.Bu senaryolarin ne kadarinin sahte uydurma üretme oldugu sagir sultan tarafindan bile duyulmasina ragmen kimler ugrasiyor bu subaylarla veya TSK ile.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP'den ordumuza eleştiriler gelirken ordu yıpratılıyor diyen, bu anlayışta olan biri eleştirince masum bir düşüncenin açıklaması düşüncesini güden ve tam dersi AKP eleştirirken eleştirilebilir mantığını güdüp karşı düşünceden biri eleştirdiğinde orduya sahip çıkma görüntüsü veren anlayışların ortaya koyduğu tutarsız tavır görülmeyecek gibi değil öncelikle bunu söyleyeyim.

Bana göre ordu da dahil söz söyleme adabı, eleştiri sınırları dahilinde her kurum eleştirilebilir, eleştirilebilir olmalı.AKP eleştirebilir, CHP eleştirimez; CHP eleştirebilir, AKP eleştiremez tavrı mantıkla açıklanabilecek tavır değil.Sorun şurada.Her iki partide orduyu farklı anlayışlarda, farklı bir yapıda görmek istiyor bundan dolayı da garipsenecek durumlar ortaya çıkıyor.AKP niçin eleştiriyordu, ordumuz darbeci bir zihniyette olmasın, darbe yapma heveslisi varsa bunlardan arındırılsın, siyasete karışmasın,müdahale etmesin şeklinde.Bugün Süheyl Batum niçin eleştirdi?Ergenekon davasıyla içeri alınan komutanlara ,içinde darbeci oluşum barındırması ithamına karşılık ordunun kendisinden beklenen o bilindik karşı çıkma, bunlara izin vermeme refleksini göstermediği için.

Sayın Batum'un üslubu,savunduğu düşünce doğru mu?Eleştirmesi doğru mu demiyorum, eleştiri hakkı var bana göre.Lakin Sayın Batum'dan soyutlanarak ordumuz için ''Kağıttan kaplanlarmış...'' lafını herhangi bir siyaset adamının söylediğini düşünelim.Üslubun doğru olup olmadığını size bırakıyorum.

Sayın Batum'un savunduğu düşünceye katılmadığımı söyleyeyim.İfade ettiği ne?Ordu Ergenekon davasında komutanlarına sahip çıkmalıydı, buna izin vermemeliydi anlayışı, yanlış anlamıyorsam ki bir televizyon proğramında bunu destekleyecek yorumlar yaptı.Ordudan beklenen bu tavrın hukukla ne kadar ilişkisi var, hukuğun hangi ilkesiyle örtüşüyor onun yorumunu da yapmıyorum.Ergenekon davası ne kadar hukuki işliyor orası da ayrı çıkmaz zaten...

Ayrıca üslup bağlamında her konuda Sayın Bülent Arınç da Sayın Süheyl Batum da çok sivri dilli bu da ayrı konu tabi.

Ha bu arada Sayın Süheyl Batum'un yaptığı açıklama darbe çığırtkanlığı mı?Darbeye davet ediyorum demiyor, kağıttan kaplan olmayın Ergenekon davasında davaya müdahale edin diyor herhalde bu ne anlama geliyor bilmiyorum...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP'den ordumuza eleştiriler gelirken ordu yıpratılıyor diyen, bu anlayışta olan biri eleştirince masum bir düşüncenin açıklaması düşüncesini güden ve tam dersi AKP eleştirirken eleştirilebilir mantığını güdüp karşı düşünceden biri eleştirdiğinde orduya sahip çıkma görüntüsü veren anlayışların ortaya koyduğu tutarsız tavır görülmeyecek gibi değil öncelikle bunu söyleyeyim.

.

.

.

Muhabbetle...

Peki Mümtazer Türköne Orduya en agir hakareti yaparken ayni hassasiyete Erdgoan neden sahip degildi.Taraf gazetesi hergün yazarken Erdogan kimin sirtini sivazliyordu.Taraf gazetesine buna ragmen tesvik kredisi veren kimdi?

Sayin Fuzuli, ama objektif bakamiyor hala agirliginizi tek bir tarafa veriyorsunuz.AKP darbe olmasin diyormus ve bizdew bunlara inandik degilmi?Ama Misirdaki darbeyi yok sayiyorsunuz cünkü o darbeyi Erdogan ve ABD desteklemisti.AKP darbeye karsi CHP darbe yanlis derseniz sizi kimse dinlemez.Cünkü gerk DP'nin yani Menderes'in gerek Erdogan'in slogani aynen biribirne benziyor.Menderes CHP'yi yok etmeye calisti onu darbe yanlisi gösterdi,Erdogan CHP'yi yok etmek istiyor,darbe yanlisi diyor.Yani bu kadar benzerlik ikizlerde bile yok.O zaman baskalarina darbe yanlisi diyenlerin önce vicdanlarina bir danismalari ve özelestiri yaparak "BIZ BU ÜLKEDEN NE ISTIYORUZ,Biz bu rejimden ne istiyoruz"diye bir özlelestiri yapmalari gerekir.Darbeci laflarinin arkasina saklanarak yapilan siyaset siyasetten cok baska bir seye benzer.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kağıttan kaplan olmayın Ergenekon davasında davaya müdahale edin diyor herhalde bu ne anlama geliyor bilmiyorum...

Anahtar cümleyi alayım da sayfa enflasyonu olmasın.

Sayın Fuzuli size şöyle bir soru sormak istiyorum. Şu siyasi sistemle ülke yönetimi sadece siyasetçilere bırakılır mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anahtar cümleyi alayım da sayfa enflasyonu olmasın.

Sayın Fuzuli size şöyle bir soru sormak istiyorum. Şu siyasi sistemle ülke yönetimi sadece siyasetçilere bırakılır mı?

Sayın yılmaz siz sistemi siyasetçilere bırakılmayacak şekilde kurar, bunu da sağlamlaştırmanın gayreti içinde olursanız ne cumhuriyetin ne de demokrasinin anlamı kalır.Demokratik bir sistemden bahsediyorsak demokrasinin kuralları işlemeli, ki bu sistemi yönlendiren güçler demokrasiyi yerleştirmenin çabasını gütmeli, kimse artık onlar.Demokrasilerde ülkeyi kim yönetir, iktidar nasıl belirlenir, kurumların demokratik olarak yerleri nedir bellidir Sayın yılmaz.Ama hiçbir demokraside iktidarın dışında bir ordu iktidarı vardır veya yargıçlar iktidarı vardır, ordu demokratik olarak, hukuki olarak bu gücü paylaşır demokratik hakkını kullanarak iktidarı gerekirse siyasetçilere bırakmaz şeklinde ne bir demokrasi ilkesi vardır ne de böyle bir anlayış.

Siz felsefi temelde bir soru sormuşsunuz Sayın yılmaz.Şu anki siyasi sistem de ülke yönetiminde nasıl bir sistem değişikliği olmasını istiyorsunuz ki?Ülke yönetimini siyasetçilere bırakmamak derken olmasını istediğiniz ne?Bu sistemde ülke yönetimi siyasetçilere bırakılmamalı dediğimiz anda başka bir sistemden bahsediyoruz demektir, bu sistem ne olmalı?

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demokrasi herkese lazim sadece AKP icin degil.AKP tartismali bir secim sistemi ile iktidara getirildi.Bunun tartismasini yapmiyorum.AKP tek basina iktidar oldu.Olabilir demokrasilerde hersey mümkündür.AKP bu tek basina iktidar olmayi tasiyamadi,bu imkani farkli alanlarda kullanmaya basladi.ABD ve AB'den aldigi talimatlarla ve kendi ideolojisine göre Türkiye'yi dizayn etme cabasina girisirken elindeki cogunlugun verdigi imkanla,devlet güclerini (asker haric)kendi siyasetinin muhafizlari olarak kullanmaya baslayip,kendisine muhalif olarak gördügü her kesimi bu güclerin isbirligi ile sindirmeye,bir korku psikolojisi yaratmaya basladi.

Demokrasi diyerek,demokrasinin olmazsa olmazlarina karsi bir savas acti.Demokrasinin olmazsa olmazlari,basin yani medya ve muhalefettir.AKP medyanin bir kismini satin alarak,bir kismini kendi adamlarina aldirarak,bir kismida zaten cemaatlerin elinde olan medya ile halk kitlelerine AKP propagandasini empoze etmeye basladi.Muhalefeti,bir basbakana yakismayacak sekilde sözlerle alcaltmaya calisirken o muhalefete oy vermis olan halk kitlelerinede hakaret etmeye basladi.Referandumda Hayir diyecek olanlari vatan hainligiyle suclayan bir basbakan vardir bu ülkede.Bitaraf olanlar bertaraf olur diye tehditler savuran bir basbakan vardir ülkemizde.Demokrasiyi arac olarak gören bir basbakan vardir ülkemizde.Imrali canisine SAYIN diyen bir basbakan vardir ülkemizde.Savcilara talimatlar veren bir basbakan vardir ülkemizde ve basbakandan talimat alan savcilar vardir ülkemizde.Demokrasi olan hicbir ülkede bizde yasananlarin bir teki bile yasanmaz.DEMOKRASI;gazetecileri isten attirmak,bu gazeteleri okumayin diye hedef göstermek,her muhalefet edeni Ergenekoncu diye tarif etmek degildir.

Bu siyasetcilere bu ülke birakilamaz diyen arkadas haklidir.Siz bundan hemen darbe anlami cikardiniz,ilginc böyle söylendiginde AKP ve yandaslarda hemen darbeci sözüne atliyorlar.

Bakin ODA TV'ye savci Zekeriya Öz'ün emriyle polis baskini yapildi.Oda tv.Poliste cevrilen dolaplari ve bunlarin nasil ERGENEKON diye yutturuldugunu ispat eden bir belgeyi okuyucunun bilgisine sunmustu.Bu haber cemaatcilerin foyasinin ortaya cikarilmasi demekti.ABD ile TÜRK EMNIYETININ nasil isbirligi iicinde calistiklarini ve kime karsi calistiklarini ortaya koyan cok önemli bir belgeydi.Savci ZEKERIYA ÖZ'ün isine gelmedi bu belgenin ortaya cikarilmasi,cünkü savci sahte belgeler disinda belge kabul etmiyordu ve bu belge nedeniyle ergenekon kapsaminda odatv'ye baskin yapildi.Bavullar dolusu sahte belgeleri savciya teslim eden TARAFGILLERE maalesef böyle bir baskin hic yapilmadi.Zekeriya Öz ve daha bircok savci ve yargic Ergenekon senaryosunda oynayan figuranlardir.Basrolde kimin oldugunu söylemeye gerek yok.Böyle bir ortamda hergün korku icinde yasamaktansa bence darbe daha hayirlidir.Misirda olanda bunun aynisidir. Misir ordusu yönetime el koymakla halkin korkularini sona erdirdi kimse Misir ordusuna fasist ordu demiyor.Diktatörlüge karsi ordu halkin güvenligini saglamakla yükümlüdür.Polis bu güveni vermekten uzaktir,Cünkü polis halkin degil iktidarin polisidir artik.Misirdada polisin iktidar polisi oldugunu ekranlarda canli canli gördük.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz felsefi temelde bir soru sormuşsunuz Sayın yılmaz.Şu anki siyasi sistem de ülke yönetiminde nasıl bir sistem değişikliği olmasını istiyorsunuz ki?Ülke yönetimini siyasetçilere bırakmamak derken olmasını istediğiniz ne?Bu sistemde ülke yönetimi siyasetçilere bırakılmamalı dediğimiz anda başka bir sistemden bahsediyoruz demektir, bu sistem ne olmalı?

Muhabbetle...

Aslında bunu herkes biliyor ama ben yine de tekrar edeyim. İşin özü, halkın belirlediği siyasetçilerin halkı temsil etmesinde yatıyor. Yani barajı olmayan, her kesimin temsil edildiği bir TBMM istiyorum. Bu kadar mı, hayır! Bu TBMM deki insanların vatandaştan hiç bir farkı olmamalı, arkadaş yakınimdir pusulaları elden ele dolaşmamalı. Yolsuzluk, teröre karışma, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlara adı karışanlar anında yargılanmalı, dönem sonu diye bir şey olmamalı. Sizce bu sistem diğer ülkelerde uygulanan sistemlerden farklı mı?

Sizin kötünün iyisi diye desteklediğiniz AKP, bir çok iyi şeyler yaptığını söylediğiniz AKP ne gibi iyi şeyler yaptı? Somut olarak tartışalım, siz şunu yaptı deyin biz de bizim onu nasıl algıladığımızı açıklamaya çalışalım. Okuyanlar da karar versin, ney ne için yapılmış.

Sizin gözünüz ben de, benim gözüm de sizde yok dersek tartışmanın bir anlamı zaten olmaz, fikir paylaşmaya da gerek kalmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Arkadaşlar...

Şu rakamlara bir bakarsak...

• Türkiye’nin son sekiz yıldaki dış borçlanması, önceki 80 yılı katladı!
  • Dış borca ödenen faiz, son sekiz yılda inanılmayacak oranda arttı…
  • Vatandaşlarımızın bankalara borcu, yüzde 2 bin 500 çoğaldı…
  • İcralık olan borçlar, yüzlerce misline ulaştı!
  • İş kazalarında dünya birincisi olduk…
  • Rüşvette yine dünya birincisiyiz!
  • Büyümede sekiz yıl önce gelişmiş 20 ülke arasında 14’üncüyken, 16’ncılığa geriledik…
  • Ekonomi iyi diyorlar, bu mu iyi ekonomi?

Şimde ben bu sözlere yanıt verecek bir “gerçek kaplan” varmı onu merak edeyorum... ;)

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süheyl Batum elli hukukçuyu cebinden çıkaracak son derece yetenekli, zeki ve bilgili bir hukuk profesörüdür. Bazı aklıevveller Manisa yörelerinden oyun havaları çalarak akıllarısıra kendilerini aklıyorlar, ordu dememişlermiş, darbeci cuntacılar demişlermiş! Sanki Batum "darbe yapamayan!!" "ordu" dedi. O da ordu demedi, "asker" dedi. Asker bir tek asker, bir tek er ve bir tek general de olabilir. Genelkurmaybaşkanı da olabilir. Hatta asker, "sivil"in karşıtı olarak sırf kavramsal şekilde de kullanılabilir. Ne söyleyip ne söylemediğini Batum gibi bir hukukçunun hasına fahri savcı heveslileri mi öğretecek? Suç duyurusunda bulunuyormuş, yok yok, fezleke hazırlasın, mahkemede de iddianameyi okusun! Fahri savcı ya!

Ha, Batum'u suçlamak için hukuka filan gereksinimleri yok, diğer vatanseverleri olduğu gibi, o ayrı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süheyl BATUM;

Bilim adamı, anayasa profesörü, siyasetçi…

Süheyl BATUM 21. yüzyılın hukukçusu, hoca.

Süheyl BATUM ATATÜRK’çü, İNÖNÜ’cü…

Bu kadar titri, unvanı, sanı, şöhreti, sıfatı olan birisinden ne/yi duymak istemezsiniz?

*

**

Eğer BATUM CHP’nin canına okumak için gelmemiş ise yukarıdaki tezimin arkasındayım, hem de sonuna kadar.

Süheyl Batum ne demiş? Özetle şunu: "Meğer çok güçlü olduğunu sandığımız ordu kendi mensupları haklarında somut delil olmadan dravdan bir suçlamayla içeri alınırken sessiz kalacak bir kağıttan kaplanmış. ABD ordunun içini yıllar yılı oymuş, o görkemli kocaman ağaçtan eser kalmamış..."

Şimdi bunun neresinde darbecilik var? Yani Ergenekon ya da Balyoz davaları sonuçlandı, darbe iddiaları kesinleşti de bizim mi haberimiz yok? Nedir aceleniz? Durun bi bakalım bu dava bitecek mi? Gerçekten bitmesi isteniyor mu? Gerçekten darbecileri mi yargılıyorlar yoksa amaç birilerine gözdağı vermek mi... Aceleniz niye... O "darbe belgelerinin" gerçek olduğu ancak yargılamanın sonuçlanmasıyla kanıtlanmış olabilir. Yargılama sonuçlanmadan hiçbir şeyin kesin olduğu iddia edilemez!

Nedir aceleniz? Niye düşünce ve ifade özgürlüğünü bu kadar savunurken hoşunuza gitmeyen bir tespite (kaldı ki ordunun ABD oyuncağı olduğunu siz daha çok söylüyordunuz) bu kadar tepki gösteriyorsunuz? Hani ileri demokrasi ülkesiydik biz ne oldu birden bire?

Süheyl Batum hakaret mi etmiş, işlemediği ya da işlediği kesin olarak ispatlanmamış bir suçla itham mı etmiş? Bülent Arınç Balyoz "İDDİALARI" gündeme geldiğinde daha ortada ispatlanmış bir şey yokken ortaya konanlar da hala "bir iddiayken" "Bu orduyla savaşa gidilmez" dediğinde alkışlamıştınız? Her gün iktidarın güdümlü köşe yazarları en çirkin ifadelerle kin kusarken neredeydiniz? Neden o zaman ağzınızı açmadınız?

Süheyl Batum'un ifadelerinde en ufak bir darbe çağrısı yoktur. O sadece bir kurumun mensuplarının kurumuna paılan saldırılara kayıtsız kalmasını, kurumu koruyamamasını eleştirmiştir. Bu kadar vahim iddialara karşı en ufak bir ses çıkarılamamasını eleştirmiştir. Askerin Hükümete ya da ABD'ye ne gibi bir gebeliği olduğu için bu tür suçlamalarla karşı karşıya kaldığını sorgulamış,merak etmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Arkadaşlar...

Şu rakamlara bir bakarsak...

• Türkiye’nin son sekiz yıldaki dış borçlanması, önceki 80 yılı katladı!
  • Dış borca ödenen faiz, son sekiz yılda inanılmayacak oranda arttı…
  • Vatandaşlarımızın bankalara borcu, yüzde 2 bin 500 çoğaldı…
  • İcralık olan borçlar, yüzlerce misline ulaştı!
  • İş kazalarında dünya birincisi olduk…
  • Rüşvette yine dünya birincisiyiz!
  • Büyümede sekiz yıl önce gelişmiş 20 ülke arasında 14’üncüyken, 16’ncılığa geriledik…
  • Ekonomi iyi diyorlar, bu mu iyi ekonomi?

Şimde ben bu sözlere yanıt verecek bir “gerçek kaplan” varmı onu merak edeyorum... ;)

Saygılar...

Buradaki verilere bakıp da tam tersine ekonomi çok iyi demek zorlama bir savunma olur ve inandırıcı da olmaz bu aşikar.Şunu merak ettim bu verileri aldığınız kaynağı da yazarsanız yazdıklarınız daha inandırıcı olur, biz de araştırma duygumuzu tatmin etmiş oluruz sayenizde.

Buradaki verilerden hareketle yorum yaptığımda bu tabloya göre biz basbayağı dibe vurmuşuz kimse de belli etmiyor bunu, kimse de farkında değil bunun çok ilginç.Bakıyorum da şöyle bir etrafıma lüks araçların sayısında gözle görülür derecede artış var, millet cayır cayır ev almanın peşinde, lüks bir hayat sürüyor bayağı bir kesimimiz, örneğin benim aldığım maaş 8 yıl öncesine göre iki katı arttı,benzine de iyi zam yaptılar bu arada bu da en kötüsü.Bu tabloya göre şekere, sakıza,una şuna buna günübirlik zam yapılması lazım ki 10 yıl önce olduğu gibi biz de battığımızın farkına varalım, iyi gizliyorlar vallaha krizde olduğumuzu millet boyuna para harcıyor farkında olmadan.Bir de kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin dolar olmuş diyorlar bu tabloya göre 1500 dolara falan denk gelmesi lazım kim kandırıyor bizi anlamadım.Bu şartlada dahi IMF'yle anlaşma da yapmadılar nereden geliyor bu değirmenin suyu garip.

Özelleştiremelerden sağlanan kaynakla, piyasada dolaşan sıcak paranın oluşturduğu kaynakla maaşlarda istenilen düzeyde olmasa da artış var,yolllar bununla yapılıyor, bedava kitap, kömür bununla dağıtılıyor galiba.Yunanistan'ın düştüğü duruma düşmedik yanlış mı biliyorum,bankaların hepsi batmadı, dolar bir gecede iki katına çıkıp cebimizdeki para yarı yarıya düşmedi yanılmıyorsam.

Evet kişi başına düşen milli gelirimiz 40-50 bin dolar olmalı, dış borcumuz bu kadar olmamalı, işsizimiz azalmalı, hatta hiç kalmamalı, gelir adaleti sağlanmalı, vergi adaleti sağlanmalı, rüşvet alınmamalı verilmemeli, alanlar da verenler de kınanmalı, Türkiye Dünya'nın bir değilse de en azından iki numaralı güçlü ekonomisi olmalı, peki bu nasıl yapılmalı bilen var mı?Eğer bu bu kadar kolaysa bu zamana kadar niçin kimse yapmadı bunu yahu?

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süheyl Batum'un ifadelerinde en ufak bir darbe çağrısı yoktur.

O sadece bir kurumun mensuplarının kurumuna paılan saldırılara kayıtsız kalmasını, kurumu koruyamamasını eleştirmiştir.

Bu kadar vahim iddialara karşı en ufak bir ses çıkarılamamasını eleştirmiştir.

Askerin Hükümete ya da ABD'ye ne gibi bir gebeliği olduğu için bu tür suçlamalarla karşı karşıya kaldığını sorgulamış, merak etmiştir.

Yazdıklarınızda haklılık payı olduğuna dair bir kabul geleceğini mi düşünüyorsunuz?

Gerçekleri duymak isteyeceklerini düşünerek iyi niyetli bir yaklaşım sergilemişsiniz...

Amaç gerçeklerin dile gelmesinden çok polemik...

Sadece "Görmek ve duymak istediklerinin" dışında bir yaklaşım geleceğini düşünmüyorum ...

Yazdıklarınızla aynı çerçevede düşündüğümü de belirtmeden geçmek istemiyorum... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bunu herkes biliyor ama ben yine de tekrar edeyim. İşin özü, halkın belirlediği siyasetçilerin halkı temsil etmesinde yatıyor. Yani barajı olmayan, her kesimin temsil edildiği bir TBMM istiyorum. Bu kadar mı, hayır! Bu TBMM deki insanların vatandaştan hiç bir farkı olmamalı, arkadaş yakınimdir pusulaları elden ele dolaşmamalı. Yolsuzluk, teröre karışma, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlara adı karışanlar anında yargılanmalı, dönem sonu diye bir şey olmamalı. Sizce bu sistem diğer ülkelerde uygulanan sistemlerden farklı mı?

Sizin kötünün iyisi diye desteklediğiniz AKP, bir çok iyi şeyler yaptığını söylediğiniz AKP ne gibi iyi şeyler yaptı? Somut olarak tartışalım, siz şunu yaptı deyin biz de bizim onu nasıl algıladığımızı açıklamaya çalışalım. Okuyanlar da karar versin, ney ne için yapılmış.

Sizin gözünüz ben de, benim gözüm de sizde yok dersek tartışmanın bir anlamı zaten olmaz, fikir paylaşmaya da gerek kalmaz.

İstediklerinize canı gönülden katılıyorum, bunu yapabilecek birini nasıl yapacağı konusunda doyurucu bir açıklama yaparak anlatın ben de utanayım AKP kötünün iyisi değilmiş, daha iyisi de varmış gözümden kaçmış diyeyim, hatalı düşüncemi düzeltip doğru düşünmeyi öğreneyim, buna göre düşünce belirliyeyim Sayın yılmaz...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bunun neresinde darbecilik var? Yani Ergenekon ya da Balyoz davaları sonuçlandı, darbe iddiaları kesinleşti de bizim mi haberimiz yok? Nedir aceleniz? Durun bi bakalım bu dava bitecek mi? Gerçekten bitmesi isteniyor mu? Gerçekten darbecileri mi yargılıyorlar yoksa amaç birilerine gözdağı vermek mi... Aceleniz niye... O "darbe belgelerinin" gerçek olduğu ancak yargılamanın sonuçlanmasıyla kanıtlanmış olabilir. Yargılama sonuçlanmadan hiçbir şeyin kesin olduğu iddia edilemez!

Çetin Doğan Paşa nın bugün söyledikleri yenilir yutulur cinsten değildi, buna dayanarak hangi yargı, yargılanınca gerçekler ortaya çıkacak mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İstediklerinize canı gönülden katılıyorum, bunu yapabilecek birini nasıl yapacağı konusunda doyurucu bir açıklama yaparak anlatın ben de utanayım AKP kötünün iyisi değilmiş, daha iyisi de varmış gözümden kaçmış diyeyim, hatalı düşüncemi düzeltip doğru düşünmeyi öğreneyim, buna göre düşünce belirliyeyim Sayın yılmaz...

Muhabbetle...

Siz bana nasıl bir sistem istediğimi sordunuz, ben de cevap verdim. Bunun nasıl yapılacağını bilsem zaten burada zaman kaybetmem ama benim anlatmaya çalıştığım bundan önce az veya çok bir kuvvetler ayrılığı vardı, şu an tüm kuvvetler tek bir yerde toplanıyor; kötünün iyisi bu mu? TBMM de yasa görüşülüyor, milletin vekili dizinde dizi seyrediyor; ondan sonra parmak kaldırıyor, oy veriyor, milletin kaderiyle oynuyor. Eğer ülkeyi bunlar yönetecekse yönetmesin, devlet yönetme tecrübesi olan, devletin kıymetini bilen insanlar yönetsin. En kötü sistem, sistemsizlikten daha iyidir derler.

Bana göre AKP den iyisi var mı, bence kim gelirse gelsin AKP den daha iyidir ama sonuçta tüm partiler aynı sistemle yönetildiğine göre hepsi Osmanlı Bankası.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz bana nasıl bir sistem istediğimi sordunuz, ben de cevap verdim. Bunun nasıl yapılacağını bilsem zaten burada zaman kaybetmem ama benim anlatmaya çalıştığım bundan önce az veya çok bir kuvvetler ayrılığı vardı, şu an tüm kuvvetler tek bir yerde toplanıyor; kötünün iyisi bu mu? TBMM de yasa görüşülüyor, milletin vekili dizinde dizi seyrediyor; ondan sonra parmak kaldırıyor, oy veriyor, milletin kaderiyle oynuyor. Eğer ülkeyi bunlar yönetecekse yönetmesin, devlet yönetme tecrübesi olan, devletin kıymetini bilen insanlar yönetsin. En kötü sistem, sistemsizlikten daha iyidir derler.

Bana göre AKP den iyisi var mı, bence kim gelirse gelsin AKP den daha iyidir ama sonuçta tüm partiler aynı sistemle yönetildiğine göre hepsi Osmanlı Bankası.

Kuvvetler ayrılığından kastınız 80 darbesi zihniyetinin Cumhurbaşkanlığını, Anayasa mahkemesini belli bir düşüncenin emniyet sübabı olarak yapılandırmasıysa, hangi düşünceyle buraların güçlü kılındığı asıl iktidarın bu yerler olmasıysa ve gerektiğinde orduyu da siyasete dahil eden bir güç anlayışıysa evet gerçekten bunlardan önce yargı bağımsızlığı vardı, bunlar da yargı bağımsızlığını yok etmeye çalışıyorlar.Kuvvetler ayrılığının demokratik işlemesi için önce demokrasinin olması lazım.Demokrasinin olması için de herkesin demokratik kültüre sahip olması lazım ki demokrasiyi ideolojilere kurban etmenin gayreti olmasın.

Biz ne kadar zekiysek onlar da o kadar zeki, biz ne kadar demokratiksek onlar da o kadar demokratik.En büyük sorun şu ülkemizde demokrasi talebi yukardan değil de alttan, halktan geliyor olsaydı, halk demokrasinin gerçek sahibi, gerçek savunucusu olabilseydi tepedekiler de alttan ona göre gelirler, halka göre iş yaparlardı.Demokrasi kültürümüz çok zayıf en büyük sıkıntımız bu siyaset bağlamında.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En büyük sorun şu ülkemizde demokrasi talebi yukardan değil de alttan, halktan geliyor olsaydı, halk demokrasinin gerçek sahibi, gerçek savunucusu olabilseydi tepedekiler de alttan ona göre gelirler, halka göre iş yaparlardı.Demokrasi kültürümüz çok zayıf en büyük sıkıntımız bu siyaset bağlamında.

Muhabbetle...

Çok güzel söylüyorsunuz da, bu bilincin gelişmesi ne kadar isteniyor, bunu halk hangi eğitim sistemiyle yapacak? Bu sadece AKP nin de suçu değil, bundan öncekiler de halkın bilinçlenmesini istemediler. Halk bilinçlense sorgulama başlar, kardeş ben doğal gaza %18 Kdeve ödüyorum, bu paralar nereye gidiyor diye? İşte asıl sorun bu, medya, siyaset, patron üçlüsü halkın elini kolunu bağlıyor. Halka demokrasi masalları anlatılıyor, halk da seçimden seçime gidip demokrasiyi yaşıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarınızda haklılık payı olduğuna dair bir kabul geleceğini mi düşünüyorsunuz?

Gerçekleri duymak isteyeceklerini düşünerek iyi niyetli bir yaklaşım sergilemişsiniz...

Amaç gerçeklerin dile gelmesinden çok polemik...

Sadece "Görmek ve duymak istediklerinin" dışında bir yaklaşım geleceğini düşünmüyorum ...

Yazdıklarınızla aynı çerçevede düşündüğümü de belirtmeden geçmek istemiyorum... :)

Yazdıklarıma karşıt görüşten tek bir cevap verildi mi? Verilmedi... Verilemez de zaten. Bu zihniyet her zaman gerçekler karşısında suskun kalmıştır. O zaman sorun yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çetin Doğan Paşa nın bugün söyledikleri yenilir yutulur cinsten değildi, buna dayanarak hangi yargı, yargılanınca gerçekler ortaya çıkacak mı?

Ben her şeye rağmen adalete güveniyorum. Adaletin herkese lazım olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ve mesleğim gereği adaletten başka kriter tanımıyorum...

Ancak iletimi dikkatli okursanız sorduğunuz sorunun yanıtını kendiliğinden alırsınız... Soryorum orada... Gerçekten darbeciler mi yargılanmak isteniyor yoksa bu yolla birilerine gözdağı mı veriliyor. Bu dava gerçekten bir gün bitecek mi... Biterse darbe iddiaları kanıtlanacak mı...

Ben de emin değilim, kimse de emin olamaz. Bekleyip göreceğiz.

Ama dediğim gibi adalet herkese lazım. Herkes için adalet... Bu nedenle dikkatli olmak gerekir düşüncesindeyim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.