Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Mezara gömülünce en son hoca ile ölü ne konuşur

Balzac

Önerilen İletiler

• 4 hafta sonra...

Tamamen Hurafedir. Cenaze Başında Ancak ALLAH a Sorgusunun Kolay Geçmesi İçin Dua Edilir. Verildiği Söylenen Talkın ın ise Ölene Değil Ölmek Üzere Olana Yapılması Uygundur. Zira Talkın Ölüye Kelime i Şehadet i Hatırlatma Anlamına Gelir ki, Öldükten Sonra Zaten Tövbe Kapısı Kapanmıştır. Dünya Hayatında Soruların Cevaplarını Bilmeyen, İslam Fıtratı Üzerine Yaşamayı İnatla Reddeden Birine Öldükten Sonra Ne Söylersen Söyle Tokmağı Kafasına Yiyince Duymaz Zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

bu felsefeciler içsellik dışsallık safsatasını dine de uygulayıp kafa karıştırmaya çalışıyorlar bunları genelde batılı dini akımlar yapıyordu demek ki halen yapıyorlar allah bu ateist lerden korusun ve herkes dürüst herkes birbirine saygılı kanaatkar olmayı nasip etsin olmaya çalışın bu düşüncelerinizin cevabını bulacaksınız 

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Öldüğüüzde ruh çıkar. Mezara girdikten sonra tekrar girer bedenin içine. Sonra hocayla konusur. Hoca ona meleklerin gelecegini ve soru soracagini soyler. Ölu kalkmayya calisir kafasini tahtaya vuru ve oldugunu anlar. Sonra hoca gider. Ruh da bedendwn cikar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Misafir seher yıldızı

Çok doğru değerlendirme. Kuran'da ruh diye bir kavram yoktur. Ruh ile ne kastedildiği bile belirsizdir. Hristiyanlıkta ruh, Gabriel (Cebrail) yani Ruhül Kudüs'tür. Bunu Kuran da 

.

.

.

din hakkında yeterli bilgisi olmadan konuşan ancak ahmaktır kuranı tümüyle anlayarak okuyup anlamadan kuranda çelişki var diyen daha büyük bir ahmaktır kuran ı kerimde çelişki yoktur  islam dini oku diye başlar oku anla ilmi ve fenni kullan kafanda soru kalmadan anla diye herşeyi bize ögretir

Çok güzel açıklamışsınız. Teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

ruh vardır

bu ayetlerde ispatıdır.

- Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın." blank.gif16:2 - Kendi emrinden ruh (vahiy) ile melekleri, kullarından dilediği peygamberlere indirip şu gerçeği insanlara bildirin, buyuruyor: Benden başka hiçbir ilâh yoktur. Ancak benden korkun. blank.gif17:85 - Ey Muhammed! Sana ruhtan soruyorlar. De ki: "Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir." blank.gif32:9 - Sonra onu düzenli bir şekle sokup, içine kendi ruhundan üfürdü. Ve sizin için kulaklar, gözler ve gönüller var etti. Siz pek az şükrediyorsunuz! blank.gif38:72 - "Onu tesviye edip, düzeltip de ruhumdan ona üfledim mi derhal ona secdeye kapanın." blank.gif66:12 - Irzını korumuş olan, İmrân kızı Meryem'i de Allah örnek gösterdi. Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O, gönülden itaat edenlerdendi.

bunu somut bir şekilde örneklendirirsek ampul ve elektriği düşüğnün ampul kırılınca elektrik yok olmaz bilirizki elektrik vardır.

insanda ölünce ruhu bedenden ayrılıp ruhlar aleminde ahiret gününün gelmesini bekler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Inanisa göre,öldükten sonra azap ve ödül vardir.Yalniz birsey var.Milyarlarca insan sömürülmektedir.Acliktan ölen milyonlar var.Hangi ülkeye giderseniz gidin,o ülke nüfusunun dörtte birinin yarisi refah ve mutluluk icinde yasarken diger yarisi da kendini az cok gecindirecek bir gelire sahiptir,geriye kalandörtte üclük büyük kesim ise yoksulluk icindedir.Bu oranlar ülkeden ülkeye azcok fark olustursada genelde aynidir.Neden bu insanlar yoksulluk icindeler,Allah öylemi istiyor.Hayir denebilir.Peki hayir dedigimizde söyle bir soru cikmazmi karsimiza:Mademki Allah insanlarin yoksulluk icinde olmalarini istemiyor peki neden bu insanlar buna ragmen yoksuldur,yoksul olmalarinin sucu onlardamidir,"Biz istedigimizi zengin eder istedigimizi etmeyiz."derken Allah neden böyle bir yönteme gerek duymustur?

Yani milyarlarca insan yoksulluk icinde yasiyor,acliktan ölen milyonlar var.Cocuk doguyor ölecegi güne kadar aclikla bogusuyor.Ve deniyorki Allah onlarin mükafatini öbür dünyada verecek.Peki neden öbür dünyaya kaliyor bu mükafat?Neden bir avuc insan her imkana sahipken milyarlarca insan öbür dünyaya gidene kadar beklemek zorundadir.

Yanlis anlasimasin bende inaniyorum ama sorgulamadan edemiyorum.Belki bu sorgulama nedeniyle inancim zayiflamis oluyor ama sorgulamadanda olmuyorki.

saygilarla

Bir öğretmeni düşün bütün öğrencilerinin kendi dersinde iyi not almalarını istiyor hatta derslerde bazı konularda uyarıyor bu konudan iki yada üç soru sorucam ona göre çalışın diyor. sınavda öğretmen dolaşırken kiminin kağıdını boş kiminin ise doldurduğunu görüyor peki neden kağıdı boş olanlara yardım etmiyor oysaki herkesin iyi not almasını istiyor çünkü adı üstünde sınav kimin iyi kimin kötü çalıştığını belirlemek. şu kısacık ömürde ebedi hayatı kazanmak için çalışmıyoruz ve bunu kendimizde sorgulatmıyoruzda nasıl zengin oluruzu soruyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Misafir din vicdandır

Söyleyemezler.Kuranda ölüm ,ölüm gibi ölümdür.Şehitlere ölü denmemesinde bile Allah katında neler ile karşılaşacakları vardır.Yani dünyada hocayı dinleyip dinlemedikleri,duyup duymadıkları değil.Ölen ilk ölümü yaşayandır ki sonrasında onun bişeyler duyacağı tek zaman diriltileceği hesap günüdür.O zamana kadar ölü ölüdür ve duymaz.Zaten ölüm ulaştıktan sonra duyacağı şahadetinde anlamı olmaz.Bu uygulama tam bir çelişki içerir Kuranla.

Ölü kabre konulup defin işi tamamlandıktan son­ra, ölüye telkin verilip verilmeyeceği hususunda âlimler farklı görüşlere sahip olmuşlardır; Ölünün kabre konulmakla artık dünyadakileri duymasının mümkün ol­madığını söyleyenler,1 telkinin ölüye hiçbir faydası olmayacağına ve verilmemesi gerektiğine kaildirler. Ka­birdeki ölünün dirileri duyabileceğine kail olup, dirile­rin onu duyamayacaklarını söyleyenler ise, telkin veri­lebileceğini söylemişler ve Rasülullah (S) in Bedir'deki Ehl-i Kalîb'e hitabını da, ölülerin Allah dilediği zaman, dirileri duyabileceklerine delil olarak zikretmişler­dir. 2

İmam Mâlik, "Ölülerinize Lâilâhe İllellah telkin edin."3 hadisindeki "ölüler" den, "ölüm döşeğindeki hastaların" kastedildiğini belirterek, definden sonra telkine dâir sahih bir haber bulunmadığı için, ölüye telkin vermek mekruhtur, demektedir.4

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Arkadaşlar çok özür diliyorum her inanca saygım sonsuz yalnız saygı gördüğümde. Kuran-ı Kerim'i okumadan bunların konuşulması doğru değil. Bir kişi çıksın bana ruh diye bir şey geçiyor desin diyorsunuz, peşinden bir kişi çıkıyor ve geçen ayeti söylüyor ( Allah ondan razı olsun ) bu sefer de başka bir yerden vurmaya çalışıyorsunuz. Telkin denen olayı şunun içindir ki cenazeden sonra akşam namazına kadar ölen kişinin ruhu ağlar ve sızlar ( bedeni değil ) çünkü akşam namazıyla birlikte sorguya çekilecektir ve kabre girdiği andan, en son ayak sesinin ondan uzaklaştığı andan itibaren (ki bizi işitirler) dünya hayatının boş olduğunu, bu hayatın önümüzdeki sonsuz hayata bir hazırlık olduğunu anlar. Bu esnada da artık ruh olduğu için yani inanıyorum dese dahi içinden onu hissederek yaşamasa da konuşamayacaktır sorular sorulduğunda , bu ölen kişinin gönlünün ferahlaması belki de hatırlatma amaçlı ona Rabb'in kim, peygamberin kim, dinin ne gibi soruların cevapları söylenir.

Arkadaşlar, eğer sizin dediğiniz gibi bir sonsuz hayat yoksa ben bu dünyada ibadetlerimi yaparak hayatımı zaten düzene sokuyorum, alkol almayarak taşkınlıklara sebebiyet vermiyorum, ibadet ederek kendimi kötü işlerden alıkoyuyorum nefsim yettiğince

Ama eğer bizim dediğimiz gibi sonsuz hayat varsa ve bi hesap günü olacaksa o gün ben hiçbir şey kaybetmem ama siz bu dünya hayatında 1 dakikanızı bile Allah için harcamazsanız zararlı siz çıkarsınız

Selametle

Allah'ım hepimize hidayet versin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Inanisa göre,öldükten sonra azap ve ödül vardir.Yalniz birsey var.Milyarlarca insan sömürülmektedir.Acliktan ölen milyonlar var.Hangi ülkeye giderseniz gidin,o ülke nüfusunun dörtte birinin yarisi refah ve mutluluk icinde yasarken diger yarisi da kendini az cok gecindirecek bir gelire sahiptir,geriye kalandörtte üclük büyük kesim ise yoksulluk icindedir.Bu oranlar ülkeden ülkeye azcok fark olustursada genelde aynidir.Neden bu insanlar yoksulluk icindeler,Allah öylemi istiyor.Hayir denebilir.Peki hayir dedigimizde söyle bir soru cikmazmi karsimiza:Mademki Allah insanlarin yoksulluk icinde olmalarini istemiyor peki neden bu insanlar buna ragmen yoksuldur,yoksul olmalarinin sucu onlardamidir,"Biz istedigimizi zengin eder istedigimizi etmeyiz."derken Allah neden böyle bir yönteme gerek duymustur?

Yani milyarlarca insan yoksulluk icinde yasiyor,acliktan ölen milyonlar var.Cocuk doguyor ölecegi güne kadar aclikla bogusuyor.Ve deniyorki Allah onlarin mükafatini öbür dünyada verecek.Peki neden öbür dünyaya kaliyor bu mükafat?Neden bir avuc insan her imkana sahipken milyarlarca insan öbür dünyaya gidene kadar beklemek zorundadir.

Yanlis anlasimasin bende inaniyorum ama sorgulamadan edemiyorum.Belki bu sorgulama nedeniyle inancim zayiflamis oluyor ama sorgulamadanda olmuyorki.

saygilarla

Çok yanlış düşünüyorsun Allah C.C. herşeyi ölçüsüne göre yaratmıştır bu dünyada herkes zengin olursa işte asıl o zaman bütün insanlar acından ölür. SEN ZENGİN BEN ZENGİ HERKES ZENGİN KİMSE Bİ İŞE İHTİYAÇ DUYMAZ MESELA FIRINCILAR EKMEK YAPIYOR ZENGİN OLSA YAPARMI YAPMAZ YAPMAZSA SEN DE BENDE HERKESTE AÇ KALIR ALLAH C.C. BUYURUR KAZANDIKLARINIZ SİZİN DEĞİL PAYLAŞIN KAZANCINIZI 4 TE BİRİNİN ÇEYREGİNİ PAYLAŞIN SEN TOPRAKTAN ÇIKAN ŞEYLERİ RAHATLIKLA YİYEBİLİYORSUN KARNINI DOYURA BİLİYORSUN SENİN DÜŞÜNCENLE ÇOK ZENGİN İNSAN VAR ONLARIN PAYLAŞIP PAYLAŞMADIGINI BİZ BİLEMEYİZ VE BİZ YARGILAYAMAYIZ BURDA SENDE YARGILAMA YAPAMAZSSIN UNUTMA BU DÜNYA BİR SENERYO GİBİ SEN RABBİMİZİN EMİRLERİNİ YERİNE GETİR HİÇ BİRŞEY KAYBETMEZSSİN ÇOK ŞEY KAZANIRSIN SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Ben dün abimi toptağa verdim bizim duamız bittikten sonra hoca herkez burdan dağılsın bn konuşçam dedi gerekli şeyleri sölicem dedi bizde şaşırdık elinde bi kağıt vardı onu açtı onu okudu daha sonra bi 5 dk konuştu ben hocalar ne konuşuyor acaba diye merak ediyordum bi kaç defa gerçekten konuşurkn duydum inandım ve hocalar ölüler ne konuştuğunuz söleyemezmiş çünkü sölerlerse onlarda ölürmüş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 hafta sonra...

Son pismanlik fayda etmez ben yigenimi kaybettim 14 yaşında ve 100 gündür ailecek inanılmaz olaylar mucizeler yaşadık sana tavsiyem gel yol yakınken rota değiştir ebedi dünyada ebedi azap çekme Allahın varlığına inan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Yazdıklarınızı okudumda resmen dalga geçer gibi konuşmuşsunuz evet hoca ona telkin verir ve ölülerin bedenleri çürüsede ruhlarıyşa irtibat halinde olurlar misal perşembe cuma cumartesi günü ziyarete gidenleri tanırlar ve ne konuştuklarını duyarlar bunu siz anlayamazsınız tabi taki azrail kapınıza dayanıp ruhunu kabzetmeye geldim diyinceye kadar ölüm haktır kabir azabı haktır kabir suali haktır cennet ve cehennem haktır ve bütün insanlar kıyametten sonra dirilicektir ve bu bir vaad değil gerçektir bunu inkar edenlerin sorgulayanların vay haline bir hadisi şerifte derki ""benim bildiklerimi bilseydiniz vallahi az güler çok aglardınız "" bilmiyorsan söylüyüm cebrail 4 büyük melekten biri ve vahiy meleği haz meryemlede görüşen bu melekti

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.