Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Samsunlu Ferhat Akın - 45'lik plak kayıtları ve Davut Güloğlu’nun sırrı

elifim55

Önerilen İletiler

1965-1966 döneminde samsunlu Ferhat Akın'dan Plak kayıtları gerçekleri anlatıyor

(Söz - Müzik: Ferhat Akın)

Ferhat Akın: kendisi 1944 yılında çarşambada doğmuş Çarşamba beylerinin' Çarşamba sallamasının, Karadeniz güzeli, beste yazarı. 1965-1972 yılları arasında rahmetli Yıldıray Çınar ile yarışa 38 tane 45'lik albüm yapmış daha sonra almanyaya işci olarak gitmiş ve burdaki albüm faliyetlerini durdurmuş fakat müziği olan aşkını hiç bırakmamış yine birbirinden güzel 300'den fazla besteler yazmış. kendisi hala almanyada ikamet etmekte. samsun ve çarşambaya ayit daha henüz piyasa sürülmemiş bir çok bestesi var...

Ayrıca Davut Güloğlunun izinsiz olarak nurcanım adlı kasetinde okuduğu Ferhat Akının Çarşamba beyleri bestesinin kayıdı da mevcut... Davut Güloğlu televizyonlarda bu besteyi ben yazdım diyerek seyircisine yalan söyleyerek puan yapmaya çalışıyodur... Ferhat Akın bu besteyi yapıp plağa okuduğunda Davut Güloğlu henüz daha dünyaya gelmemişti... televizyona çıkıp benim albümümü korsan satıyolar diye şikayetci olan Davut Güloğlu, önce kendi etrafındaki sanatcılara karşı saygılı olup izinsiz okuduğu besteler için özür dilemeli. Nurcanım adlı Albümde Semaver isimli bestede Ferhat Akın'a aitdir ve izinsiz olarak albüme eklenmiştir.

Konuyla alakalı haberi Hürriyet Gazetesinden okuyabilirsiniz

-http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/11/12/49592.asp-

bestelerin bazılarını youtube'den samsunlu Ferhat Akın diye arayarak dinleyebilirsiniz. Kayıtlar 45'lik plaklardan yapıldığı için pek temiz değil.

samsun ve çarşambaya yıllarını vermiş sanatcılarımızı unutmayalım

samsunluferhatakn.th.jpg

Ferhat Akın - Çarşamba Beyleri

Ferhat Akın - Alem havası - Ben atımı nallatırım

Ferhat Akın - Karadeniz güzeli - Buradan bir kız kaçtı gördün mü

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...

Ferhat Akın 

Ferhat Akın ya da gerçek adıyla Ferat Angun (d. 20 Mart, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, yazar saz sanatçısı. Müzik camiasında ‘‘Samsunlu Ferhat Akın’’ olarak da tanınır.

Farklı plak şirketleri olmak üzere 38 45lik plak 1 kaset Albüm ve 1 kitap çıkarmıştır. 1966 - 1973 yıllarında Türkiye'nin bir çok ilinde konser turnelerinde sahne almış o döneme sazıyla ve sözüyle damga vuran sanatçılarımızdan biridir.

Türkiye'de önde gelen halk şairleri arasında Ferhat Akın ilk akla gelendir. Şair, tüm eserlerinde hece ölçüsü nazım şeklini kullanmıştır. Anlatım güçlü ve vurgulu, dil yöresel ve sadedir tarz olarak Türk Halk Müziği Sanatçısıdır, özellikle Çarşamba Beyleri, Çarşamba Çiftetellisi, Sazıma Vasiyetim ve Belkıs Akkale'nin rol aldığı Gelin Oy filminin adını da veren Gelin Oy Türküleri ile tanınır. 5 Yaşında iken saz Çalmaya başlamış 7 yaşında besteler yapmaya başlamıştır

Hayatı

1944 yılında Samsun / Tekkeköy'de babası lokanta işletir. O sıralarda II. Dünya Savaşı çıkar ve lokanta iş yapmaz olur. 10 kişilik ailenin geçinmesi çok zorlaşır ve kira ödemekte zorlanan baba lokantayı kapatmaya karar verir. Babası eski bir okul binasını satın alıp burayı ev olarak kullanırlar ve burada ailenin son üyesi olarak dünyaya gelir.

Ablası Beyyenice, Çarşamba'nın köyüne gelin gider. 2 buçuk yaşındayken, eniştesi babasını ikna edip Beyyenice köyüne yerleşmelerine vesile olur. Diğer ablası Tekkeköy'e gelin olur ve o eniştesi saz yapmaya başlar.

5 yaşına vardığında, Tekkeköyde´ki eniştesinin ziyareti sırasında kendisinin saz dükkanına girerler. Dükkanda küçük bir saz görüp merakla inceleyince, eniştesi sazı kendisine hediye eder. 5 yaşında saz hayatına girer ve çalmaya başlar.

7 yaşında Çarşamba Yeşilırmak Ilkokulu'na gider. Okulda başarılı olduğu için, sınıf öğretmeni dersleri zayıf olan bir kızı yanına yardımcı olsun diye oturtturur ve çocukluk aşkı burda başlar. Bir süre sonra Çarşamba Nuri Pamir ilkokulu açılır ve öğrenciler oraya nakil edilir, fakat sevdiği kız okulu bırakır. Yıllar geçer, Ferhat özlemini sazıyla gidermeye çalışır, sazıyla konuşur olmuştu adeta. Besteler yapar, sözler yazmaya başlar, içindeki aşk acısını böyle dile getirmeye çalışırdı.

Erken yaşta köyünden ayrılır gurbete gider. Önce Samsuna, ardından İstanbula. Burda plak çalışmaları yapar. Toplamda 18 tane kendi bestelediği 45'lik albüm çıkarır.

1972 yılında almanyaya işci olarak gider fakat beste yapmayı, söz ve şiirler yazmayı hiç bırakmaz. Toplamda 400'e yakın şiir ve besteleri vardır. Yazdığı şiirlerde genellikle kendi yaşadığı olayları dile getirmiştir. Kategori olarak; fakirlik, gurbet, adaletsizlik, dini, ezilenler ve aşk şiirleri dir.

Kaynak: Ferhat Akın - Senem Şiir Kitabı

Diskografi Atakan Plak 1966

• Metelik
  • Çarşamba beyleri
  • Buraladan bir kız kaçtı (Karadeniz Güzeli)
  • Maksiye bak Maksiye
  • Fakirlik

100px-Atakan_plak_1.jpg

1967

• Çarşamba sallaması
  • Gurbet ocağı
  • Doktor
  • Sevemedim Sevdi eller
  • Telli Saz
  • Hadi kızım yandan

100px-Ferhat_ak%C4%B1n_katalog_2.jpg

1968

• Çarşambayı Sel aldı
  • Sarmaşık Bülbülleri
  • Öğle ile ikindi arası
  • Aşık olmayan sürünmez

1969

• Hayat Yelkeni
  • Çarşamba Dedikleri
  • Allar giyer Allanır
  • Hanım Gelin
  • Bulanlara Müjde Var
  • Unuttun mu zalim beni

1970

• Boyu Uzun Beli ince
  • Güzel iyiye Düşemez
  • Beni yılan gibi soktun
  • Çekti bizi gurbet elin suyu toprağı

1971

• Telli Saz
  • Dalga Geçtim O Yarle
  • Peşime Düştü Gelinler Kızlar
  • Gelin Oy

1972

• Al Beni Yatağuna
  • Koydun beni sevdaya
  • Sazıma Vasiyetim
  • Yıldız

Ödemiş Plak 1972

• Ferhat Şirin İçin Dağları Deldi
  • Yosma Yavrum
  • Seveni sevene vermiyor Dünya
  • Annem

Alparslan Kaset 1988

• Ben Atımı Nallatırım (Albüm)

İnci Ofset 2016

Ferhat Akın - Senem (Şiir Kitabı)

100px-Senem.jpg

Yazdığı Şiirler

• Çarşamba Beyleri
  • Bakınca Canları yakar
  • döktüğüm yaşlar
  • Zamanı
  • Deli Gönül
  • Sevdiğim senin yüzünden
  • Kimsem yok ki
  • Derde Bulandım
  • Arı sokup ta
  • Bir Canım Var
  • Kız dedi bana
  • Yaktın Narımı
  • Hey Erenler
  • Çıktım yola yaradana gitmeye
  • Beyyenice
  • Gurbet eller
  • Karınca Kararınca
  • Aşık olmayan bilir mi
  • Gör be dostum
  • Kusuru aradım sende
  • Giderim
  • Senem'im Benim
  • Gel de gülme
  • Bakıp Gülüyor
  • Bozulmuş Dünyanın Temeli
  • Bu Aşk Yarım kaldı
  • Neşeli
  • Eski günlerimiz varsa anında
  • Düştüm Gurbet Yoluna
  • Kadere talihe bükmüş Başını
  • Gelenim Gidenim yok
  • Son bulur
  • Yari gören ham meyveler göğner
  • Aklın bende kalmazsa
  • istemem
  • kırık kırık
  • senmişsin
  • Göz Göre Göre
  • Öldürürsün beni
  • Aşk elle tutulmaz
  • Aklım gitti delirdim
  • Bu dünyaya küsüm ben
  • Yanarım Yanar
  • Gönül söz dinlemez
  • Her derdin var bir çaresi
  • Dolaşır
  • Gönlümü kırmak için
  • Titreşir
  • Durdum yolda
  • Hiç mi girmem hayaline
  • Çarşamba Sallaması
  • Yari gördüm Dumanında
  • Yar bana Kırılmış
  • Kendimi avuttum
  • A Canım
  • Sevemedim sevdi eller
  • Babam
  • anneler
  • Toprak ana
  • Bazen
  • Bakıp Gülüyor
  • Bu Aşk Yarım Kaldı

not: vikipedi den alıntıdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.