Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Seriata inanmayanlar Kafirdir! Nedenmi?

feneriumx

Önerilen İletiler

Üç beş tane online kurancının hadisleri islamdan saymaması ne islamı,ne müslümanları nede bizi bağlar. İşinize gelmediğini çok iyi biliyorum. Ama hadisler islamın gerçek yüzünü gösteren tarihi vesikalalardır. Hadis alimlerini bu çabalarından dolayı tebrik ediyorum.Nur içinde yatsınlar.

amin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 68
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Allah Kurani kerimde zeten ayet olarak bildirmis seriat islam anayasasidir! Buna ya inanirsin ve müslüman olarak yasarsin, yada inanmayarak kafir olarak hayatina devam edersin. Yok ben seriata karsiyim ama müslümanim diyen bilsinki böyle bir seyin mümkünati yoktur! Sakin kimse Irani örnek göstermesin cünkü onlar seriati tam manasiyla yasamayan birr devlettir. tarihte osmanliari örnek alsinlar..

Kacıncı ayette oldugunu ogrenebilir miyim? Bi kontrol edeyim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kacıncı ayette oldugunu ogrenebilir miyim? Bi kontrol edeyim...

Casiye 18- Seni emrimizden şeriatla görevli kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin hevâ ve heveslerine uyma.

Maide 44- İçinde hidayet ve nûr bulunan Tevrat'ı, elbette biz indirdik. Müslüman olan peygamberler, yahudiler hakkında hükmederler, kendilerini Tanrıya adamış zâhitler, âlimler de, Allah'ın kitabını korumakla görevlendirildiklerinden (onunla hüküm verirler) ve onun Allah'ın kitabı olduğuna şahitlik ederlerdi. İnsanlardan korkmayın, benden korkun, âyetlerimi az bir paraya satmayın. Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

45- Biz Tevrat'ta onlara, cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve yaralara karşılıklı kısas (ödeşme) yazdık. Bununla beraber kim kısas hakkını bağışlarsa, bu kendi günahlarına keffaret olur. Ve kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

Maide 47- İncil ehli de Allah'ın ona indirdikleriyle hükmetsinler. Kim, Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse, işte onlar fâsıkların ta kendileridir.

48- Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.

49- Aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmalarından sakın. Eğer Allah'ın hükmünden yüzçevirirlerse, bil ki Allah, bir kısım günahları sebebiyle onları musibete uğratmak istiyor. Muhakkak ki insanların çoğu yoldan çıkanlardır.

ALINTI(feneriumx @ Mar 22 2006, 04:27 PM)

Allah Kurani kerimde zeten ayet olarak bildirmis seriat islam anayasasidir! Buna ya inanirsin ve müslüman olarak yasarsin, yada inanmayarak kafir olarak hayatina devam edersin. Yok ben seriata karsiyim ama müslümanim diyen bilsinki böyle bir seyin mümkünati yoktur! Sakin kimse Irani örnek göstermesin cünkü onlar seriati tam manasiyla yasamayan birr devlettir. tarihte osmanliari örnek alsinlar..

Bu arkadaş gerçek müslüman, çünkü islamı modern yaşama uydurmak gibi bir niyeti yok,yani tatlı su müslümanlarından değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

FENERLI ARKADAS

Seriat diye tutturmussun nedir istedigin?

Namazini kiliyormusun,yetmiyormu?

Orucunu tutuyormusun,yetmiyormu?

Kurbanini kesiyormusun,yetmiyormu?

Ezan seslerini bes vakit duyuyormusun,yetmiyormu?

Hcca gidiyormusun,yetmiyormu?

Mevlüt okutabiliyormusun,yetmiyormu?

Allahin Peygamberin adini rahatca anabiliyormusun,yetmiyormu?

Dinini ögrenmiyormusun,yetmiyormu?

Kurani Kerim okuyamiyormusun,yetmiyormu?

Peki nedir istediginiz,Irandaki gibi Türkiye Islam Cumhuriyetimi istiyorsun

Suudiler gibi krallikmi istiyorsun?

Söyleyin ne istediginizide insanlar ögrensin.

YUKARIDA kardesimiz guzel izah etmis ama bu dediklerini yapiyormu allah o alem gelelim bu iabetlerre yani burdan cikan sonuc ben inandigim gibi Turkiye Cumhuriyetinde yasiyabiliyorum oylemi hadi ordam arkadasim bunlar isin kolay olan tarafi

Okey seriat yok bu devirde yok oyle peygamber yok oyle bir halk yok oyle bir ulke tamam de bakalim gelelim bizim ulkemize soyle bakim

bir hafta yedi gun

1)yahudilerin din gunu cumartesi oylemi oyle bu gun TC devletinde resmi tatil mi tatill he ne analdin sen buradan%05 olan yahudi vatandaslarim rahat rahat Havrasina cocugunu alip gidip orda ibadetini yapiyor mu yapiyor okey onu halettik

2)hiristiyanlarin din gunu pazar gunu evet de bakim EVET he TC devletimiz o gunude resmi tatil ilan etmismi etmis %1 olan hiristiyan vatandaslarimiz pazar gunu colugunu cocugunu alip kilisesine gidiyor gunahlarini orda dokmuyormu adamlarin bol zamanlari var onuda helettik mi eveet

3)Muslunalarin din gunu cuma mi cuma TC devletimizde bugun tatilmi?yoooo degil%98.5 olan birak tatil gununu vermeyi veya dusunmeyi ogle cuma sattlerinde memur vatandaslar namaza gelecek vakitleri kalmiyor o saate ogle paydosunu denk getirmiyorlar

bunu gibi uzlece vaka var turkiyemizde insanlarimiz dinlerini evlerde ve camilerde sadece yasaybiliyor halbuku din birsey degildir din herseydir din herseydir din herseydir burasi onemili anneler gunu ilen kesndimizi avutmayalim bir yil boyunca o benim saygi deger annem bunu bana tabiyat doga vermedi bunu bana hz muhammad mustafa ogereti yani dinim bana ogretti( seriat) kurani kerimde geciyor kurani kerimin bastaki harften baslayalim sonda ki harfine kadar kim inkara kalkarsa o apacaik alaha karsi gelmis oluyor bunu ben demiyorum allah c.c diyor ben allahtan merhametlimiyimde allahin kafir dedigine ben yok o oyle degil diyeyim ben hz muhammeden dahami iyi comertimde onun zindik ,kafir dedigine ben yok o oyle degil diyeyim yok soyle deme darlilirlar yok boyle deme kizarlar dindden sourlar bu dinin ozunden kim souacak ya dinin aslini kim inkaar edeceklse soncunu bilmeden etmesi kimse din konusunda akili cahilerden olamsin bir harf bir kelime insani dinden cicarir (harma helal de ciktin gitin hadi gir bakalim tabi kimsenin alninda yazmiyor bu sahis dinden cikmistir muhur vurulmuyor her musluman bunlari bilmek zorunde dir bunlar (varzi ayin) birde(varzi kifaye )var neler neler neler neler sen diyebiliyosan ben allahin dedigini inkar ediyorum o zamana senin ne alakan var muslunamliklan iyi dunnun oyle karar ver hadi eyvallah dinimizi iyi arastirlaim arkadaslar (lim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir sen kendin bilmesen bu nice okumaktir)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Seriata inanmayanlar Kafirdir! Nedenmi?

Kacıncı ayette oldugunu ogrenebilir miyim? Bi kontrol edeyim... " Et et bulman münkün değil. Ayet arkaşın beynide. Kuranda Yok.

"Seriata inanmayanlar Kafirdir! Nedenmi?" Kafir olmayanlar bu dünyada 500 milyon kadar . Dünya nufusu 6 milyar ise bunun 5 milyarı kafir. Japonlar kafir, İngilizler kafir isveçliler kafir Çin en büyük kafir. İslamlar kadife döşektede kafirler iğneli fıçıdamı.

Ama gel görki Irakta sen sünnisin ben Şii diye günde yüzlerce kardeşini öldürenler hem katil hemde müslüman.

Sevsinler bu kafir olmayanları.

Bak devletin valisi ne diyor.

'Memleketin yüzde 60'ı hırsız'

http://www.milliyet.com.tr/2006/11/02/siyaset/siy01.html

Elazığ Valisi Muşmal, "Memleketin yüzde 99'u Müslüman ama yüzde 60'ı hırsız. Müslümanız diyoruz ama arkadaş, dolandırıcılık bizde" dedi

Demekki biz % 99 müslüman değiliz. % 60 hırsızsa geriye % 40 kalır. Bununda pek çoğu ne namaz kılıyor nede rakıyı bırakıyor. Tonlarca litre rakıyı bu memlekette ben içmiyorum ya.

Kafir olmayanlara cennette ne olduğu nebe suresinde yazılıdır. Okuyalım bakalım.

"göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar"

Kuranın bir kelimesinden geçmeyenler. Bu cümle için ne diyorsunuz. ?.

Bu kız çocukları cinsel arzu için değilse niye gögsü ile yaşı ile ilgili bilgileri veriyor. Kim ister 10 -12 yaşındda gögsü portakal gibi yeni çıkmış çocukları, bana sorarsan ben istemem. Ben hasta değilim. Böyle istekleri olanları bu çağda hasta diye tedavi ediyorlar.

(NEBE suresi 33. ayet) (Resmi:78/İniş:80/Alfabetik:79)

وَكَوَاعِبَ أَتْرَابًا

Okunuş :

Ve keva'ibe etraben.

Diyanet Açıklamalı :

Göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar,

Diyanet Vakfı (31-34):

Şüphesiz takvâ sahipleri için umulanı buldukları yer, bahçeler, üzüm bağları, göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar, içki dolu kâseler vardır.

Elmalılı Orijinal:

Ve turunç sîneli yaşıtlar var

Elmalılı Sade. 1 :

Turunç göğüslü yaşıt (kızlar) var.

Elmalılı Sade. 2:

Memeleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar var.

Ö. N. Bilmen :

Ve nar memeli, hep bir yaşta (cariyeler vardır).

S. Ateş :

Göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar.

kafir olursan cennette sana gögüsleri yeni tomurcuklanmış kızları göremessin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Seriata inanmayanlar Kafirdir! Nedenmi?

Allah Kurani kerimde zeten ayet olarak bildirmis seriat islam anayasasidir! Buna ya inanirsin ve müslüman olarak yasarsin, yada inanmayarak kafir olarak hayatina devam .

.

.

.

Ve nar memeli, hep bir yaşta (cariyeler vardır).
S. Ateş :
Göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar.
kafir olursan cennette sana gögüsleri yeni tomurcuklanmış kızları göremessin.

Yani dostum isin gucun kalmadi gogsu tomucuklu mu ariyorsun cennet ve cehennem mi altindan irmaklar akan,cennet tabi bunlar icin ibadet yapilmaz biz kul olarak yaratildik tek amacimiz tek cikarimiz kuluk borcumuzu tamalamak baska hic bir dusuncemiz yok tabi allah kuranin da cenneten ve cehenemden bahsedecek sen sevdigin bir arkasin seni seven bir dostun gelirse senin icin sagda solda iyi seyler konusmuz seni hep ovmus sana hormet etmis.Sen bu sahisa evine davet ederen,nasil davranirsin onu dovermisin yoksa sende onu sever onu el ustunde tutar ona evinde bulunan bol nimetlerden 'mi ikram edersin.Tabiki ikramda kusur etmesin aman her kisi boyle dusunur bunun bsak alternatif yolu yoktur sen tesadufen yok ya dersen o da ziyan olur gider.yani bos sozler ile kendimizi kandirmayalim.Ahiret hayati cetin ve zordur agizdan cikan geri girmiyor dusuncemiz bizi aldatmasin arkasim sen seni bileceksin sen seni bilmesen sonunu sen cekeceksin %99 musluman seni ilgilendirmez. ilk etapta kendi gemini kurtar sonra baskalarinin teknelerine yardima kos :sweatingbullets:
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın sevket63

"Sen bu sahisa evine davet ederen,nasil davranirsin onu dovermisin yoksa sende onu sever onu el ustunde tutar ona evinde bulunan bol nimetlerden 'mi ikram edersin.Tabiki ikramda kusur etmesin aman her kisi boyle dusunur bunun bsak alternatif yolu yoktur "

Yani Allahın evi cennet. Oraya gelenlere Allah ikramda kusur etmez.

10-12 yaşında gögüsleri yeni tomurcuklanmış kızları ikram eder. Diyorsan eğer Allahı ne koyduğuna bir bak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

1- şeriatı kulları için Allah koymuştur. bunu ispatlaman için kurandan tastamam bi anayasa çıkarman gerekir. bu durumda da çaresiz kalacaksın. zira sadece ayetlerle -bir kaç konu dışında- ne bir hukuk sistemi ne de bir siyasi sistem oluşturamazsın. o halde bahsi geçen (siyasi sistemi kapsayan) şeriat tarihseldir. din ile bağlantılı da olsa dinin gereği değil, pratikte ortaya çıkan bi unsurdur. bir ateist dahi siyasi şeriat ile eleştiri de bulunurken Kuran dan örnek vermez. çünkübi delil bulamaz. ancak tarihi olaylar ve kişilerle savunmasını yapmaya çalışır.

2- şeriat, dini ve dünyevi hükümlerin tamamıdır. din ile dünyeviliği ayırman enteresan.

3- şeriat, "din" kelimesiyle eşanlamlıdır. şeriat din demek de olsa tarih içinde anlam kaymasıyla siyasi ve hukuki bi anlam içinde sınırlanmış ve bahsettiğin "dünyeviliği"n siyasi ve hukuki yönünü tamamen kapsayıcı bi unsur olarak algılanmıştır.

4- şeriat kavramının içinde, imani hükümlerin yanında ahlaka, ibadete ve günlük hayattaki işlere dail hükümlerin hepsi vardır. Allah şeriatı, kullarının ebedi hayata ve hakiki saadete ulaşmaları için göndermiştir. günümüzdeki şeriat kavramı bunların ötesinde. bu nedenle şeriat kavramını kullanırken neyi kasdettiğimizi vurgulamamız gerek. bence "şeriat" naraları yerine Kuran merkezli bi bakış açısı ve fikir yapısı oluşturmak gerek. dediğim gibi şeriat tarihsel ve ayrıca kültürel bi akımdır. Kuran ile, İslam ile anılsa da aslında bunlardan az-çok bağımsız bir sistemdir.

Sadece KURAN-I KERİM'E GÖRE DEĞİL ALLAH(C.C.)AYETİ KERİMEDE BİLDİRDİĞİ GİBİ RESULUNADA İTAAT VARDIR  PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA(S.A.V)EFENDİMİZ ALLAH YKUNDAN SAPMAMIŞ RABBİM C.C.GELEN AYETLERLE HAREKET ETMİŞ BİR ELÇİ OLARAK ONUN SÜNNETLERİNİDE ŞERİAT HÜKÜMLERİNEDE BAKMAMIZ GEREKİR .BAKIN İŞDE O ZAMAN ALLAH C.C. VAADİ OLAN NESİL NASIL ORTAYA ÇIKACAK BAKIN BAKALIM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Dinde zorlama yoktur diyersunuz ama şeriat a göre cinsiyet değiştirmek işkence ve bu kişinin kendi görüşüdür. Her insan hür doğar hür ölür ister inanır ister inanmaz bu Allah ile onun arasındadır imanın ve İslamı şartlarında şeriata inanmak veya uygulama zorunluluğunu ben göremiyorum peki ya siz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
  • 7 ay sonra...

Neyi söylediğimizin değil neyi söylemek istediğimizin önemi vardır kuranı kerimi inkar eden tabiki kafirdir. ama biz şeriati bir yönetim şekli olarak biliyoruz. yönetim şekli olarak bugün uygulanan şeriat gerçekten tüyler ürpeticidir. Sardunyanın söylediklerine katılıyorum peygamberimiz zamanında hakkıyla uygulanmış bu sistem insanları mutluluğa götürmüştür. Ama o zaman peygamberimiz gibi adil merhametli sevilen sayılan sözü geçen ve allah tarafından yönlendirilen ve allah korkusunu her hücresinde duyan bir insan ve yönetici vardı. bugün bu sistemin uygulanması imkansız uygulayanları görüyoruz. Tabiki ibadetle ilgili konularda elimizden geldiği kadar nefsimizi terbiye edebildiğimiz kadar senin şeriat dediğin kurallara uyacağız ama sosyal hayatımız o kadar değişti ki yeni kuralların yeni önlemlerin alıması şart. önemli olan İslamın özünü oluşturan yapılması kesin olarak emredilen ibadetleri yapmamız ve yapılması kesinlikle yasaklanan şeyleri yapmamamız Allaha olan inancımızı ta yüreğimizde hissetmemizdir. Yoksa kimse kimseyi kafir ilan edemez.

Kaldı ki hiç bir insan mükemmel yaratılmamıştır. nefsini terbiye edemeyen bir insan Allahın emir ve yasaklarından herhangi birine uymaması durumunda günah işlediği için günahkardır tövbe kapısı her zaman açıktır bu insana kafirsin demek islamı hiç bilmemektir. Çünkü islam bir hoşgörü dinidir. Bence Sen ya gerçekten kendini yanlış ifade eden birisin ya da kendi nefsinin doğrultusunda islamı kullanmaya çalışan gerçek bir şeriatçi

1. şeriatı Allah hangi ayetle kesinleştirmiştir?

2. dini ve dünyevi hükümlerden örnek verebilir misin?

3. dinin hangi kurallarını inanmayana uygulayabilirsin?

4. islam hukuku dediğinde kasdettiğin tam olarak nedir?

islami kurallardan söz ediyorsan KURAN dan sure ile açıklamalısın... ve sen de bilirsin ki bu kurallar mezheplerin uygulamalarında değişiktir. İran daki şeriat sistemi farklıdır, arabistan da ki farklı neden peki? ve bu şeriat düzenini getirdiğinde yönetime bir din adamını mı getireceksin kimi getireceksin? ve ahlaki eğitimi neye göre ve nasıl vereceksin?

samimiyetle yazıma cevap verdiğin için teşekkür ederim.

inşallah birbirimizi kırmadan güzel bir tartışma gerçekleştirebiliriz...

BİR İNSAN böyle bir sözü neden söyler, niçin söyler, hangi niyetle söyler?

Bu sözü söyleyenlerin bir kısmı var ki, ne dine inanır, ne Allah’a; ne Kur’an’a inanır, ne de Peygambere… İslam’a ve dine karşıdır, düşmandır. Böyle bir insan bu sözü inançsızlığından dolayı söyler. Zaten böyle birisinin yolu da, izi de bellidir. Hiçbir kutsalı yoktur, hiçbir manevî değer tanımaz. Onun gözünde, dini çağrıştıran her şey zararlıdır ve yanlıştır. Böyle düşünenleri kendi ideolojik yapısıyla baş başa bırakalım.

“Kahrolsun şeriat!” diye bağırıp çağıran başka birisi daha vardır ki, o da neyin ne olduğunu bilmeden konuşuyor. Allah’a, dine, Kur’an’a ve Peygambere inanıyor, inancı var, belki namaz da kılıyordur, oruç da tutuyordur, ama “şeriat”ın siyasî ve ideolojik bir düşünce olduğunu sanıyor, farkına varmadan bu saçma sözleri kullanıyor, bir yerde “uydum kalabalığa” diyerek hareket ediyor.

Oysa şeriatla din aynı anlama gelir, ikisi bir arada kullanılır. Din şeriattır, şeriat da dindir.

“Şeriat” kavramının içinde, imanla ilgili hükümler olduğu gibi, ahlakla, ibadetle ve günlük hayattaki işlerle alakalı hükümler de vardır.

Her şeyden önce şeriatı koyan Allah’tır. Bir diğer ifadeyle, dini gönderen ve dinin sahibi Allah’tır. Onun için Allah’a “Şârii Hakiki/gerçek şeriat koyucu” denir.

Zaten Allah’ın, şeriatı koymasının asıl amacı, kullarının sonsuz hayata ve gerçek saadete ulaşmalarıdır. Şeriatın tanımına baktığımızda da aynı gerçekleri görürüz.

Sözlük anlamıyla şeriat "yol, mezhep, metot, âdet, insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol" demektir.

Dinî bir terim olarak da, "Allah’ın emir ve yasaklarının toplamı"dır.

Başka bir deyimle, "Kur’an âyetlerine, Allah Resulü’nün (a.s.m.) sünnetine ve İslam âlimlerinin görüş birliği içinde oldukları meselelere dayanan İlahî kanun"lar bütünüdür.

“Şeriat”, İlahî kanunlar bütünü olduğuna göre, tek Şâri/şeriat koyucu Allah’tır. Bunun yanında peygamberler de, şeriatı insanlara haber verdikleri için ayrıca onlar da Şâri olarak anılırlar.

“Şeriat” kelimesi bir terim olarak diğer kanunlar ve dinler için de kullanılabilir. Mesela, “Musa Aleyhisselamın şeriatı” gibi.

Şeriat kelimesinin terim anlamı şu âyete dayanır:

"Sonra seni bu işte apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy. Hakkı bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma!" (Câsiye, 45:18)

Peygamberimiz Hz. Muhammed’den (a.s.m.) önce de çok sayıda peygamber gelmiştir. Bu peygamberlerin çoğunu Cenabı Hak, bir şeriatla/kanunla göndermiştir. Peygamberimizin getirdiği İslam şeriatı, daha önceki şeriatların bir devamı ve tamamlayıcısı niteliğindedir. Bu mesele Kur’an’da şöyle dile getirilir:

"Allah, dini doğru tutmanız ve onda ayrılığa düşmemeniz hususunda Nuh’a tavsiye ettiği, sana vahyettiğimiz, İbrahim’e, Musa’ya ve İsa’ya tavsiyede bulunduğumuz dinle ilgili hususları size şeriat olarak koydu." (Şûrâ, 42:13)

İslam hukuku kaynakları, şeriatı üç ana bölümde inceler:

İbadetler, muameleler, ceza hukuku.

İbadetler: Allah’ın razı olduğu her çeşit ibadeti içine alır. Özel anlamda ise, âyet ve hadislerde özel şekil ve şartları belirlenen ibadetlerin uygulanması kastedilir. Namaz, oruç, zekât, hac ve kurban İslam’da var olan ve bilinen ibadetlerdir.

Muameleler: İnsanlar arasında medenî, ticarî, ekonomik ve sosyal ilişkileri, insanların devletle ve devletlerin de birbirleriyle münasebetleri bu bölümde yer alır.

İslam dini doğumdan ölüme kadar evlenme, boşanma, nafaka, velayet, vekâlet, vesayet, miras, alışveriş gibi toplum hayatının ihtiyacı olan tüm medeni muamelelere ve hatta devletler hukukuna ait hükümler getirmiştir.

Ceza hukuku: İslam şeriatının kullanımda olduğu bir İslam ülkesinde, İslam dininin emir ve yasaklarına uymayan, toplumsal düzeni bozmaya çalışan kimselere karşı verilecek bedenî, malî veya caydırıcı bazı cezaî hükümleri kapsar.

İslam şeriatı, esas olarak temelde dört delile dayanır. Bunlar şer’î deliller olarak da anılan “Kitap, sünnet, icmâ ve kıyas”tır.

Kitap: Kur’an’ın içerdiği hükümlerdir.

Sünnet: Son Peygamber Hz. Muhammed’in (a.s.m.) söz ve fiilleridir.

İcmâ: İslam âlimlerinin görüş birliği içinde bulundukları konulardır.

Kıyas: Kur’an ve sünnette hükmü açıkça belirtilmeyen bir meselenin hükmünü, aralarındaki ortak nitelik dolayısıyla, hükmü açıkça belirtilen diğer meseleye göre açıklamaktır.

İslam şeriatına karşı çıkanları Prof. Dr. Hayrettin Karaman bir sıralamaya tabi tutuyor ve şöyle bir değerlendirme yapıyor:

"Biz Müslüman’ız, İslam’a varız, ama şeriata yokuz, şeriatı kabul etmiyoruz; şeriat Ortaçağ’ın karanlığına dönmektir" diyenler, "Kur’an, sünnet, icma ve kıyas kaynaklarına dayanan İslam’ın bir kısmını kabul ediyoruz, ama bir kısmını kabul etmiyoruz" demiş oluyorlar.

İslam’ın bütününe inanan ve tamamını yaşamaya çalışan mü’minler “salih ve kâmil” Müslümanlardır.

Yine tamamına inanıp bağlayıcı olduğu halde bir kısmını yaşayamayan (ameli, uygulaması eksik, kusurlu olan) mü’minler ise “fâsık, günahkâr” Müslümanlardır; Allah Teala onları dilerse affeder, dilerse cezalandırır.

“İslam’ın bir kısmını (şeriatı) kabul etmem” diyenler, “Onun da dinden olduğunu kabul ediyor, böyle olduğuna inanıyorum, ancak onunla amel etmek istemiyorum” demek istiyorlarsa, günahkâr oluyorlar, “Bu kısmına inanmıyorum, şeriatı dinden saymıyorum” demek istiyorlarsa, İslam’la bağlılık ve aidiyet ilişkilerini kesmiş oluyorlar. 

Şeriata karşı çıkanlar, “şeriat istemiyoruz, kahrolsun şeriat!” diyenler, İslam’ın bir kısmını reddediyor, onunla inanç ve yaşama bakımından ilişkilerini kesiyorlar, hatta ona karşı düşmanca cephe alıyorlar. Bu durumda olanların aynı zamanda Müslüman olmaları mümkün ve sahih değildir. 

Şeriat sadece Kur’an hükümleri ve İslamî esaslar değildir. Az önce anlattığımız ve herkesin “şeriat” olarak bildiği bu şeriat, Cenabı Hakkın Kelam sıfatına dayanır ve asıl itibariyle oradan gelir.

Bir diğer şeriat daha vardır ki, o da Allah’ın İrade sıfatından gelir ve bu sıfatın tecellisidir. Buna “sünnetullah/tabiat/doğa” tabiri kullanılır.

Mesela, yerin çekim gücü, ateşin yakması, soğuğun üşütmesi, zehirin insanı öldürmesi gibi tabiatta var olan fıtrî kanunlar, kevnî kanunlardır. Bunların yaratıcısı ve işleteni Yüce Allah’tır.

Nasıl ki, Kelam sıfatından gelen kanunlara karşı gelenler belli cezalara uğrayacağı gibi, İrade sıfatından gelen bu kanunlara karşı duranlar da cezasını hemen görürler.

Mesela, bir kimse yüksek bir yerden atlarsa, bacağını ve kafasını kırar. Elini ateşe uzatırsa eli yanar, soğukta durursa üşür, yüzme bilmeden denize girerse boğulur, zehir içerse hayatını kaybeder.

Her iki şeriat için de şöyle müşterek misaller verilebilir. Zehir içerek intihara teşebbüs eden hayatını kaybettiği gibi, intihar etmekle haram işlediği için ayrıca günaha girmiş olur.

İkinci bir misal: Silahını suçsuz bir insana kasten çeken kimse onun ölümüne sebep olduğu gibi, ayrıca büyük bir günah işlediği için, İslam şeriatı ona kısas cezasını öngörür, onun da aynı şekilde cezalanması hükmünü verir.

Selam ve dua ile...

Sorularla İslamiyet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Az çok dini bilgisi olan her insan bunu biliyordur sanıyorum.

şeriat özgürlüğünüzü kısıtlamaz tam aksine dertsiz kedersiz yaşamanızı sağlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nurettin Yildiz:
Evlilikle ilgili şeriatimiz islamin yaş haddi yoktur. Bu ne demek? Bülug çagindan önce de bir çocuk evlenebilir... 

(http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video_haber/632285/Tecavuze_kilifi_CNN_de_boyle_savundu__13_yasindaki_cocuk_evlendirilebilir.html)

Görüldügü üzere Nurettin Yildiz'in iddiasi o ki
bulûg çagindan küçük çocuklar evlenebilirmis.

O halde şeriat 
bulûg çagindan küçük çocuklarla 
evlenebilmektir.

Iyi ama o şeriati bir sürü müslüman kabul etmiyor,

örnegin ben kabul etmiyorum

çünkü Nisâ 6'da rüsd diye geçen olgunluga ermemislerle evlenmek

Allah'in hükmünü inkar etmektir, "kafir"liktir.

Bu durumda iSLAMI kabul etmemis olanlar

yani kafirler

nurettin yildizlar mi oluyor ya da biz mi?

Kisacasi

nurettin yildiz misillu çakma müslümanlarin

seriat dedigi sey REZALET degil de nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Öncelikle şeriatı inkar eden olmadığını savunan dini sıkıntıya düşer niye diye sorarsanız bu suna benzer ben 100 sayfasına inanıyorum diğerlerine inanmıyorum demektir ki böyle durum söz konusu değildir 6236 ayetten birini inkar eden dini düşer bunu yüce Allah Araf süresi ve diğer sürelerde açıklamıştır şeriat da kuranı kerim de geçtiği için onlar eden dinden çıkar lakin inkar etmeyip uygulanmasını istemiyen kendi nefsi içindir ki bu da onu günahkâr eder bu konu hakkında alim veya hoca olmaya gerek yoktur cunki bu kitap sünnet ve icma ile sabitlenmistir .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi bazilari din alimi gibi hüküm yürütüyor ve hüküm yürütmeleri yetmiyormus gibi bir de Allahi kullanarak kendilerine destek aldiklarini saniyorlar.

Vatandasligin sartlarindan biri iyi insan olmaktir,iyi insan demek insanlik görevini yerine getiren demektir.

Iyi müslüman,cok namz kilan,cok oruc tutan degil,iyi insan olandir.Allah takva derken namazdan oructan bahsetmez takva,bir fakirin karnini doyurmak,bir yetimin basini oksamak,insanlara kötülük etmemek ve Allahin yarattiklarini sevmektir,insanliga hizmet etmektir.

Insan olan zaten seriata yani yasalara uyan demektir.Devlete millete ihanet edip sonra seriattan bahsetmek Allahla alay etmektir.Kendi cocuklarini el bebek gül bebek sakinip garibanlarin cocuklarini cepheye sürerek sehit ettirmek sonra da eline Kuran alip müslüman ayaklarina yatmakla seriatcilik olmaz.

Kurandaki seriatin özü budur.Hadislere gelince;Peygamber Kuranin özü disinda hicbir kural getirmemistir ki buna hakkida yoktu,onun görevi teblig etmekti.talimat vermek degildi,bugün peygamber Allahtan daha cok aniliyor onun yapmadigi veya yapmaktan kacindigi ama kisisel olarak cemaaten ayri yaptigi bazi davranislari peygamberin sünneti diye dinin icine sokup sonra da seriattan den vurmak Islama uymaz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Şeriatın iki temel kaynağının Kur’an ve sünnet olduğunu bilip de şeriatı inkar eden, şeriatı beğenmeyen kafir olur. Ancak şeriat hükümlerinin hepsini kabul edip bu hükümler ile amel etmeyen kişi günahkar olur, kafir olmaz. 

Kur’an’ın hükümlerini ve Hz.Muhammed’i (Sav) inkar eden, beğenmeyen, onlara hakaret eden kişinin Müslüman olması mümkün değildir. Ancak insan Kur’an’ın hükümlerinin tamamını kabul eder, onların hepsini beğenip Hz.Muhammed’i (Sav) de tam olarak tasdik eder ise o insan şeriat hükümleri ile amel etmese bile kafir olmaz.
Kısacası arkadaşlar siz eğer Kurana ve Sünnetlere inanıyosanız ve uyguluyosanız şeriata da inanıp uyguluyosunuz demektir.
abartmayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Kuranin hicbir yerinde bugün SERIAT KANUNU diye gösterilenlerin hicbiri yoktur.Yani ANAYASA bir devletin isleyis bicimini  kurallastiran bir kavramdir.Devleti yönetenler ve yönetilenler Anayasaya uymakla yükümlüdürler.Ancak Anayasa kisiler tarafindan gününve devletin sartlarina göre düzenlenmistir.Ve yine sartlara göre gerek görülürse degistirilebilir.

Seriat ve Anayasa ayni seylerdir.asirlar önce din ulemasinin yazdiklari o günün sartlarina göredir.Bugün bu sartlar degsmistir dolayisiyla asirlar öncesinin dayatmalarina karsi olmak insanlari ne dinden cikarir ne de kafir yapar.Bu iddiada bulunanlarin fanatik dinci olduklari kesindir.

Dincilik ve dindarlik ayni seyler degildir.

Dindar Allaha inanir ama asirlar önce konulmus olan yasalarida elestirir.

Dinin degismez ve de degistirilemez tek maddesi;Tanrinin birligine inanmak yani iman etmektir.

Dinde mezhep olmadigi halde peygamberden iki asir sonrasi cikmis olan bazi kisiler Islami kendilerine göre yorumlayarak mezhepleri icad  etmislerdir.Din tektir ve Kuranda ki ayetler okuma yazma bilen herkes icin anlasilabilir ve görülür ki Dinde mezhep yoktur.Hal böyle iken Hanefi fikigi,Hanbeli fkigi vs gibi fikihlar türemis ve o mezhebe göre bir seriat konulmustur.

Fikihta ortaya konan bir madde;Hanefilere göre Hanbelilere göre,Saffilere göre diye anlamlastirilir. bu da dinde ayrilik demektir.

Eger bir insan Tanriya inaniyor insanlari seviyor,haksizlik yapmiyor ve paylasiyorsa iste Allahin seriati budur ve gerisi ise tamamen ayrintilardir

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.