Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuralların kapsayıcılığı ile ilgili

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Forum kuralları, forum üyelerine karşı bırakalım hakaret, ağır ithamı, kişilikleriyle ilgili olumsuz eleştirilere bile izin vermemektedir tartışmada.

Mesela forumumuzda bir kimsenin kendisine yazılan cevapta, ya da bağımsız bir iletide üyenin ismini vererek "Vatan haini", "Türk düşmanı", "Irkçı", "Ermeni yandaşı", "Kürt Düşmanı", "Faşist", "Din Düşmanı" gibi bir ithamda bulunan üye sanırım en iyi ihtimalle ağır bir şekilde uyarılır ve o iletisi silinir. Bu tarz davranışlara yönetimin hiçbir şekilde taviz vermediğini hepimiz biliyoruz.

Ancak bu forumun üyesi olmayan gerçek kişiler veya kurumlar hakkında, forum üyelerine karşı kullanılması yasak olan ithamları kullanma özgürlüğü var mı ?

Mesela, kendisini o şekilde tanıtmayan hiçbir forum üyesine "faşist", "Türk düşmanı" ya da "Din düşmanı" diyemezken, bir yazara, bir siyasetçiye, bir gazeteciye, bir sanatçıya denilebilir mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Kapsamı kişiden kişiye veya yeni üye eski üye olarak hiç bir şekilde değişmez...

Kurallarda belirtildiği gibi denetlemeler hiç bir zaman yeterli olmaz çünkü bir sürü ileti postalanıyor.

Böyle durumlarda iletinin altında görünen küçük butona 'Rapor Et' tıklayarak gözden kaçan veya moderatörün hatalı görmedeği iletiyi yeniden gözden geçirilimesi için tekrar yönetime gönderebilirsiniz...

Unutulmaması gereken bu tür şeylerde kurallardan veya yönetimden herşeyi beklemek yerine, forumun işlevsel özelliklerini kullanarak yönetime yardımcı olmak ve farklı bakış açıları ile sorunlu iletileri veya sorunlu başlıkların tekrar gözden geçirilmesini sağlamak.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Ben bunun yasak olup olmadığını sormuştum. Ancak sanırım sorum yanlış anlaşılmış.

Ancak bu forumun üyesi olmayan gerçek kişiler veya kurumlar hakkında, forum üyelerine karşı kullanılması yasak olan ithamları kullanma özgürlüğü var mı ?

Hayır yok.... ama bu biraz zor izlenebilen bir konu... Yani bazen gözden kaçabiliyor. ve bir çok iletiyi sonuna kadar okumak gerekiyor ki görülebilsin. Modere edilmesi çok zor... bu nedenle yardım ederseniz bu bür sorunlarda önlenir...

Mesela, kendisini o şekilde tanıtmayan hiçbir forum üyesine "faşist", "Türk düşmanı" ya da "Din düşmanı" diyemezken, bir yazara, bir siyasetçiye, bir gazeteciye, bir sanatçıya denilebilir mi ?

Kesinlikle denilemez....

Aynı şekilde eğer diyen varsa o iletinin altındaki 'Rapor Et' butonunu kullanarak hemen bize belirtiniz ama ileti için bu durumun nerede geçtiğini altına not düşerseniz anında işlem yapılır....

Saygılar (Yanlış anlamadım ama detayı yazmayı unutmuşum!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Soruya cevap olması açısından hazır yeri ve zamanı gelmişken önceden beri var olan bu linkimizi de tekrar hatırlatmanın faydası olacağı kanaatindeyim.

http://www.turkish-media.com/forum/topic/38186-yonetim-olarak-dusuncenin-ifadesinde-tarafsizliga-tarafiz-herkesin-sesini-duymak/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartismanin amaci,bir konuyu taraflisi ve karsiti ile incelemektir.Konu ile ilgili,ülkenin birlik ve bütünlügüne karsi eylemlerde bulunan,bulunanlara arka cikanlarin forumlarda tanitilarak yapilmasi tartismanin sagligi acisindan yararlidir.

Alinti yapilan bir yazinin yazarinin hangi amacla yazdigi anlasilan ve karsi oldugu kesime hakarete varacak tarzda yaklasimlari var ise bu yazarin kim oldugunun

herkesce bilinmesinde neden bir sakinca olsun ki.Eger o kisi kendinde kendi ideolojisinde yazma hakki buluyorsa neden forumdakiler bu kisinin kimligini bilmesinler.

Örnegin Yilmaz Özdil'e karsi yapilan saldirilari okuyup bu saldirilari kimlerin yaptigini incelemek neden yanlis olmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(Yanlış anlamadım ama detayı yazmayı unutmuşum!)

Yanlış anlaşılmıştan kastım ilk cevabı okuyunca, yazdığımdan "forumda kuralların tüm üyeleri kapsamadığı ya da ayrım gözetildiği" gibi bir itham olduğu sonucuna mı varıldı acaba diye düşündüm :)

Zaten, forum üyelerinin kişiliğine yönelik bu tür ithamlara yönetim tarafından taviz verilmediğini belirtmiştim.

Hayır yok.... ama bu biraz zor izlenebilen bir konu... Yani bazen gözden kaçabiliyor. ve bir çok iletiyi sonuna kadar okumak gerekiyor ki görülebilsin. Modere edilmesi çok zor... bu nedenle yardım ederseniz bu bür sorunlarda önlenir...

Kesinlikle denilemez....

Bu topiği açma sebebim de buydu zaten. Bu tarz ağır ithamları gerçek kişiler veya kurumlara forum iletilerinde yönelten arkadaşların da, bunun forum kurallarına aykırı bir durum olduğunun farkında olduğunu sanmıyorum. Bu topic vesilesiyle bu konunun net olarak açıklığa kavuştuğunu düşünüyorum.

...

Tabi bu salt forumun daha sağlıklı, daha işlevli bir tartışma platformu olması ile ilgili bir konu da değildir. Türk Ceza Kanunu, şikayet ya da suç duyurusu haline bu durumu "basın yoluyla işlenen suçlar" kapsamına almaktadır. Yani hukuki açıdan bir gazete yazarının, gazetedeki yazısında bir kişi veya kurum hakkında bu mesnetsiz olarak bu tarz ithamlarda buluması ile, bir internet sitesinde bulunulması arasında bir fark yoktur. Bir forumda kişi veya kurumlar hakkında "hakaret, iftira" kapsamına giren ithamlarda bulunan kişi, hem bir yayın organı olarak kabul edilen forumun sahibinin hem de kendisinin şikayet yahut suç duyurusu halinde, ceza takibine uğrayacağını bilmelidir. Dolayısıyla etik davranışta bulunamının sorumluluğunun da ötesinde, hem kendinize, hem de size tartışma , fikir paylaşımı olanağı sunan foruma zarar verecek davranışlardan kaçınmak gerekir.

Yakın zamana kadar açıkçası, savcılar tarafından pek ciddiye alınmasa da, takipsizlik kararı verilse de. İnternet yoluyla, insanları ve kurumları hedef gösterme, toplumda o kişiler ve kurumlar hakkında düşmanlık yaratma krinik bir sorun haline geldiği için ve oldukça etkili olup, vahim sonuçların doğmasına yol açtığı için ciddi bir suç olarak görülmektedir.

İnsanlar ve kurumlar hakkında daha sağduyulu yorumlarda bulunmak, hem tartışmanın ve tartışma platformunun kalitesi, hem toplumsal huzur ve hoşgörü, hem de hukuki açıdan bir sorumluluktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.