Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türküler ve sehirler

Misafir alaTurka

Önerilen İletiler

bazen insanin aklina cok sacma sapan seyler takilir yaaa, iste bazenler bende SIK SIK olan bi hadise...

gecenlerde de Türkiyede bir sürü sehir, kasaba,ve köy adi gecen türkülerimiz var...

mesela:

Izmiri´n kavaklari,

Malatya ,Malatya bulunmaz esi (sizde bu ciftelmeyi söylerken melodik söylüomusun, yoksa bende mi bi gariplik var :unsure: )

Kütahya´ nin pinarlari,

Bitlis de bes minare,

Urfaliyim ezelden,

Köycegiz yollari (Köycegiz Mugla nin bi ilcesi sanirim)

Canakkale icinden,

Silifke nin yogurdu,

Aman Adanali,

Konyalim,

Almanya da herhangi bi sehrin adina türkü yazildigini düsünmek bile cok garip,

dünsenize, Göttingen´ e, Stuttgart´a, Nürnberg`e, bi sarki veya türkü yazildigini

:D

Ama benim güzel Türkiyemin, güzel sehirleriyle ve güzel ve zengin Türkce siyle oluyo iste B)

Sizin de akliniza gelen Türküler varsa , lütfen ekleyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anadolu yüzyıllar boyunca bir mozaik bir yer olmuştur.

Farklı ırktan bir çok insan çoğu zaman beraber yaşamıştır.

Bu insanlar bir arada yaşarken savaşmışlar düşman olmuşlar, ortak mücadeleler vermişler, açlık sefalet çekmişler bunları yaparkende aralarından birileri bir kıza veya bir erkeğe aşık olmuşlardır.

Leyla ile mecnun'a Ferhat ile Şirin'i en büyük örnek bunlara.

Bizim aşıklar dururmu onlarda almış ellerine sazı çıkmışlar köy köy dolaşmaya Karacaoğlan'ı Aşık Veysel'i:

Anadolu Aşkların merkezidir ben buna inanıyorum bakma sen Avrupaya onlar hiç aşık olmuşlar mı ki.

En hoşuma giden Türküyüde söyliyim Suzan Suzi hikayesini bilirsen sen de çok seversin Bir müslümanla Süryaninin Aşkı ...........

ayrıca Ordunun Derelerinide unutmayalım ^_^

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anadolu yüzyıllar boyunca bir mozaik bir yer olmuştur.

Farklı ırktan bir çok insan çoğu zaman beraber yaşamıştır.

Bu insanlar bir arada yaşarken savaşmışlar düşman olmuşlar, ortak mücadeleler vermişler, açlık sefalet çekmişler bunları yaparkende aralarından birileri bir kıza veya bir erkeğe aşık olmuşlardır.

Leyla ile mecnun'a Ferhat ile Şirin'i en büyük örnek bunlara.

Bizim aşıklar dururmu onlarda almış ellerine sazı çıkmışlar köy köy dolaşmaya Karacaoğlan'ı Aşık Veysel'i:

Anadolu Aşkların merkezidir ben buna inanıyorum bakma sen Avrupaya onlar hiç aşık olmuşlar mı ki.

En hoşuma giden Türküyüde söyliyim Suzan Suzi hikayesini bilirsen sen de çok seversin Bir müslümanla Süryaninin Aşkı ...........

ayrıca Ordunun Derelerinide unutmayalım ^_^

5056[/snapback]

evet güzünü sevdigimin memleketimin her bir kösesi buram buram ask kokuyo.... :)

Avrupalilar hic asik olmuyo derken, ben genelle yapmak istemem, ama Alman ve Türk kültürünü az cok karsilastirdigimda fark ettigim bi olay var, aslinda senin de demek istedigine yakin.

Hani Türk erkegi maco bilinir, sert kaba erkektir yaaa, ama bi bakiosun diger taraftan ayni türk erkegi duygularni kagida dökmekte , siir yazmakta hic cekinmio.

Ben burda pek askindan siirler yazan, efkarlanan bi Alman vatandasa rastlamadim.

Biraz da sey var bizlerde, biz ask i aci cekmekle bagdasdirioruz galiba, ne dersin??

ama benim türkü ve sehirler le ilgili konum ask a dönüstü ;)

senin bahsettigini Suzan Suzi le ilgili türkünün adi ne, ben pek cikaramadim.

bi de konu daha var, hani diosun ya, bizim millet asik olup yollara döküldü, böylece de türküler dogdu die, buna katiliorum, dogrusdur, ama abicim sehirleri ne karistirmislar bu ise???

benim ilgimi ceken de bu zaten

B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaa nereden bulursun böyle ince seyleri:-)

Tabi ki ben de Malatya sehrini haritada bile görsem icimden, Maaalatya, maalatya teklemesini söylemeden gecmiyorum:-)

Hatta bir arkadasim Malaty li oldugunu söylese bile ayni melodiyi icimden yine söylüyorum. Malatyaspor macini dahi halay niyetine izlediim olmustur.

Avrupa insani da asik olur. Tüm insanlarin oldugu gibi.. Ask insan özgü bir kavramdir cünkü.

Bizde ise icerigi, alaturka arkadasin dedigi gibi ask, aci cekmektir anlaminda algilanir. Kavusulamadigi zaman, sonuclari da agirdir, alkolik olma, medayatik olma, gazetelere düsme, birilerinin canina okuma gibi bedelleri vardir:-)

böyle olunca almanlar gibi asik olmuyor gibi görünmek daha hayirlidir:-)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forumlarin da ana ereklerinden biri de bu olsa gerek. her konuya bir düsünce getirirsek renklenir ve canlaniriz diye düsünüyorum :lol:

Yanilgilarimizi dahi getirebiliriz :(

Örnegin bir türküye kafam takiliyor bazen farkinda olmadan. Sokaktan, uzaklardan kulagima gelen bir kafede calinan ölgün bir pop sarkisini dahi, kafamdaki türkü ile özlestirip sanki o kafede o türkü caliniyormus gibi algilayabiliyorum. :D Yaklastikca hala ayni türkü gibi geliyor. Ta ki adam akilli ne calindigini duyuncaya kadar :unsure:

Sizce normal biri miyim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forumlarin da ana ereklerinden biri de bu olsa gerek. her konuya bir düsünce getirirsek renklenir ve canlaniriz diye düsünüyorum :lol:

Yanilgilarimizi dahi getirebiliriz :(

Örnegin bir türküye kafam takiliyor bazen farkinda olmadan. Sokaktan, uzaklardan kulagima gelen bir kafede calinan ölgün bir pop sarkisini dahi, kafamdaki türkü ile özlestirip sanki o kafede o türkü caliniyormus gibi algilayabiliyorum. :D Yaklastikca hala ayni türkü gibi geliyor. Ta ki adam akilli ne calindigini duyuncaya kadar :unsure:

Sizce normal biri miyim..

5346[/snapback]

Pardon ama, henüz bir teshis koyamadim bu konuda hakkinda ;)

ve ayrica "normal" olan ne dir ki??

B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sen" demek sizce, saygi sinirlarini zorlamiyorsa, tarafim.

O halde sen demeye oy birligi ile karar verdik, kutluyorum. :clover:

Gelelim normal olana. Yaw elkto gitarli bas baya pop bir müzigi, elin bilinmeyen diyarlarinda uzaktan silifke ya da adananin yollari na benzetir de, ta yanina gelince ayird edersen normallik ölcüleri karisir insanin di mi :D

Bunun, ülkesinden uzak ve duyarli biri icin bir kulak yanilsamasi oldugunu, zarali bir sey olmadigini söyleyecektir doktorum, bu nedenle gitmiyorum :P

(Simdi sen aslinda espri bir yana sevgili forum arkadasim, bir yandan nefis bir forum konusu olusturacak soru attin ortaya: NORMAL OLAN NEDIR? )

bunun üzerine konu acarsan sevinirim. benim üzerime atma, ee konu senin de ondan....

sevgiyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

NE BİR ALMAN, NE BİR İNGİLİZ NEDE BAŞKASI BİR <<CUMBURLOP>> KELİMESİNİ ANLAYAMAZ.

BİZDE SES HAREKET ANLATIM BİRLİĞİ VAR, ONLARDA BÖYLE BİR ŞEY YOK

AŞK TÜRKÜLERİMİZDE BURAM BURAM, BİR ALMAN BİR İNGİLİZ BUNU ÇÖZEMEZ. BU DUYGU YOĞUNLUĞU ONLARDA YOK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

nedir bu iş ben anlamıyorum nereye yazsam kuruyor orası kimse yazmıyor sorun bende değildir umarım yoksa üzülürüm bu arada biraz daha almanca parcalim

ich kann liebe ein frau im deuschland :D ne

almanca konusuyorum ama benim gibi birisi için bu kadarıda övünç kaynağı olabiliyor insanlar ne kadar basiy şeylerle mutlu olabiliyor görüyorsunuz değil mi altı üstü insan işte tanrı değil ki :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sarıkamış, Altınbulak

Soğanlıyı biz ne bilek

Bizim uşak göğcek gezer

Ağca zıbın, kara yelek

Musa Eroğlu'nun seslendirdiği, dramatik bir türkü,

Yöresi ihtilaflıdır, Kayseri'ya ait olabileceği gibi,

İçel yöresi, Toroslara ait olduğu da söylenir,

Sarıkamış'a ak gömlekleri, kara yelekleri ile gidip de

Geri dönemeyenler için yakılan bir ağıttır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.