Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Üretkenlik mi ?

arman

Önerilen İletiler

Ortaya çıkardığınız bir eseri düşünceyi ya da herhangi bir şeyi ... Kısacası üretiğinizi iletmek mi insanlara daha zor olanıdır yoksa üretileni sürdürmeye çalışmak mı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortaya çıkardığınız bir eseri düşünceyi ya da herhangi bir şeyi ... Kısacası üretiğinizi iletmek mi insanlara daha zor olanıdır yoksa üretileni sürdürmeye çalışmak mı ?

iletmek derken ,insanların bunu anlamaya çalışmalarını sağlamayı kast ettiğini düşünerek yazıyorum ki:bu iki mesele birbirinden ayrı merkezlerde değil mi?

yani bişeyi üretmek ve insanların anlayışına sunmak başka şey,o ürettiğini geliştirmeye çalışmak yada o minvalde devam etmek başka şey?

nesini karşılaştıracağız? anlamadım ben tam olarak...??? :sweatingbullets:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında anlamışsın Nazan.. Yani şöyle örnek vereyim.. Diyelim ki insanlık adına onların yararına olacak çok önemli siyasi fikirlerin var veya bir din icat ettin.. Şimdi bunu üretmesi mi zordur yoksa o ürettiğin fikirleri bozulmadan yaymaya çalışması mı zordur ?

Ayrıca üretkenlik nelerle sınırlıdır ? Kimlere ya da nelere üretken deriz ? Ve ürettiğimizi neden iletmekte problemler yaşarız ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bişeyi üretmeyi düşünüyosan tabiki ürettiğini sürdürebilmektir amaç..ve üretmek değil üretileni sürdürmek çok daha zordur..sadece kendi gözünle değil karşındaki insanların üretilene vereceği tepkiyi ilgiyi de göz önünde bulundurursn.. ;)

en basit örneği hala geçerliliğini sürdüren topic'ler.. :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rıfat Ilgazın Habaam sınıfı eserini ela alalım mesela..

Eğer Ertem eğilmez bu eseri dinemaya çevirmeseydi günümüz kuşaklarına kadar hiç bozulmadan gelebilmesi mümkün olabilirmiydi?

Evet Death benim topiclere gelince sanırım bir çoğunuz üretken olduğumu bir kısım arkadaşlar da çok boş şeyler yazdığımı düşünüyor olabilir ama bunu hangi kıstaslara göre algılıyoruz acaba ? Ve ürettiğini yansıtabilmek ya da yansıtabildiğini kabul ettirebilmek neden bu kadar zordur ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklısın hababam sınıfı konusunda..üretileni eldeki imkanlarla en iyi şekilde sunabilmek de önemli..

topic konusunu genel anlamda söyleiştim..sadece sen değil..yani bazıları tutuluyo bazıları tutulmuyo..çoğunluğun ortak noktasını bulabilmek önemli olan..ozaman istediğin sonuc elde edilebilir sanırım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anladım galba...yani umarım anlamıştım...

sanırım burda konuyu dağıtıcam biraz böle bi anda aklıma geliverenle...

ne için ürettiğimize geldi sıra...sanırım en zoru yazdığınızı,yaptığınız asıl demek istediğinizi doğru bi şekilde iletmek zor olan...bu konuda başarılı olanlar da en kısa yoldan ve en anlaşılır olarak yaptıklarını doğru adrese iletebilenler.

hababam sınıfı örneği üzerinden dewam edersek;78.li yıllarda ertem eğilmezin çektiği hababamlar bence son yıllarda çekilen çoğu türk filminden hatta eğilmezin oğlunun çektiği yeni model hababamlardan daha başarılı...zaten ratingler de bunu gösteriyor...eski hababm serileri yüzlerce kez seyretmemize rağmen hala izlenme rekorları kırıyor ama aynı başarıyı yeni hababamlar gösteremedi...bundan da şunu anlıyoruz ki aslında rıfat ılgazın yazdıklarını en iyi ertem eğilmez anlamış ve en iyi o iletmişti bize...gele gele yine aynı geyiğe dayanıyor ki bu topic o da samimiyet mevzusu...ben halit akçatepeyi mehmet ali erbilden daha samimi buluyorum mesela. gibi gibi gibi...

sonra daha derin bi mevzu haline getirebiliriz ki bu topic.i o da ''sanat sanat için midir?yoksa toplum için midir?

aha size topic... :devil: tartışalım bakalım ne çıkacak?

ayrıca şunu da önemle belirtmek isterim ki :

bence yumurta tavuktan çıkar... :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence yeni şeyleri benimsetmek daha zordur............çünkü insanların bazı tapuları vardır kıramazlar....

ama var olan bir şeyi daha kolay sürdürürsün çünkü alışa gelmiştir.............

dip not:bu kişiden kişiye ,yapılan davranışa ve konudan konuya değişkenlik arz eder.........yani kesin bi şey diyemiyom..............üzgünüm arman

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanıyorum hepimiz aşağı yukarı konuyu anlamışız...

Hrhangi bir alanda herhangi bir şeyi üretmek belki yeni bir spor keşfetmek ya da Tıp alanında mucizevi bir ilaç geliştirmek ve ya sanat alanında hiç yazılmamış şiirler yazmak...

Tüm bunları yapabilen insanın üretkenliğine hayran olmak bir yana bunları taşıyabilmek sürdürebilmek kısacası başka insanlara da iletebilmek zannediyorum daha zordur...

Nazanın sorusuna cevap vermek gerekirse ; Bence Sanat ne sanat için ne de toplum için yapılmalı.. Sanatçı sanatını kendisi için yapmalı.. İçinden geldiği gibi ne toplumu düşünereke ne de yaptığı eserin sanat kriterlerine uygun olup olmadığını düşünerek yapmamalı.. Zaten ürettiği sanatsalsa Sanat onu içene alacaktır ve bu arada toplumada yararı varsa o ürettiğini toplumda onun yararlarından faydalanacaktır.. Kısacası bırak tavuk yumurtlasın... Yumurtanın rafadan mı yoksa yağda mı pişirileceğini düşünme .. Belki de civciv çıkacaktır kimbilir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlamadım desem edepsizlik etmiş olmam umarım...

peki ya üretme sancısı...bu konuyla ilgili bi çok sancılı dönem hikayesi biliyoruz bir çok sanatçıyla ilgili...arada kendini anlatamayıp kayıp gidenler de cabası...ama günümüzde popüler olan sanat oluyor bi de böyle bi çıkmazı var mevzumuzun...

iletmeye çalışıyorsun ama genel kurallara uyamıyorsan ne kadar güzel olursa olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlamadım desem edepsizlik etmiş olmam umarım...

peki ya üretme sancısı...bu konuyla ilgili bi çok sancılı dönem hikayesi biliyoruz bir çok sanatçıyla ilgili...arada kendini anlatamayıp kayıp gidenler de cabası...ama günümüzde popüler olan sanat oluyor bi de böyle bi çıkmazı var mevzumuzun...

iletmeye çalışıyorsun ama genel kurallara uyamıyorsan ne kadar güzel olursa olsun...

Kesinlikle katılıyorum.. Doğrudur şu anda hatta uzun bir zamandır sanat popülerliğine göre değerlendirilir oldu. Toplumun büyük bir kısmı yapılan bir eseri kabullenmişse ve günümüz iletişim araçları o esere tam gaz desteğini vermişse eserin sahibine bir anda Sanatçı damgası vurabiliyoruz kolayca..Tam bu noktada şunu mu sormak gerek ? Bir eserin değeri o eserin üreticis,nin yeteneğiyle mi değerlendirilmeli yoksa toplumun o esere gösterdiği ilgiyle mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arman ..............üretmek kolaydır......düşünürsün....hayal edersin.....bişeyler üretirsin.....ortaya bişeyler çıkar......ticari düşünürsek eğer......pazarın yoksa ..ürettiğin mal işe yaramaz...elinde kalır ...........

veya marka oldun......markanı sürdürmek önemli olan ....devam edebilmek için elinden gelen herşeyi yapmalısın.....

hayatta yaşamak ta böyle işte.......yaşamak için güçlü olmak zorundasın......yaşamımızı sürdürebilmek değilmidir önemli olan.......

doğmuşuz bir kere....bizi doğurmuş birileri sonrası bize kalıyor...devamı nı getirebiliyormuyuz......

her şey bizim elimizde.......dünyamızı yöneten ....yönlendiren biz kendimiz yani...........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hımmm...sanat felsefesi mevzuuu...bak bu konuda pek bilgi sahibi diilim açıkçası,fikir beyan etmem pek hoş olmaz...

sanat eserinin değeri?değer neye göre değer?

o zaman toplum için mi?sanat için mi?

(az pişmiş mi?rafadan mı?civcilerin cinsiyeti nası anlaşılır?)

aynı örnekten gidersek:hababam sınıfı rıfat ılgazın yazarlık kabiliyetinden dolayı mı yoksa insanlar kendilerini mi buldular o romanda?

aynı kitap bu devirde yazılmış olsaydı o dönemde yakaladığı başarıyı yakalayabilecek miydi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Her kisini de başarmışsan ilerlemek zor değildir. Bence önemli olan bi şeye başlamaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her kisini de başarmışsan ilerlemek zor değildir. Bence önemli olan bi şeye başlamaktır.

arkadaşlar insanların iki düşünce sistemi vardır. birincisi bütünsel düşünüm ikincisi ise sıralı düşünüm. üretmek demek bütünsel düşünebildiğimiz şeyleri sıraya sokarak diğer insanlara aktarmak ve kalıcılığını sağlayabilme becerisidir. daha önce yazdığım bir cevabımda da aynı örneği vermiştim mesela bir masanın üzerine üç veya daha çok cisim bulunuyor bunları masanın istediğimiz bir kısmına koymamız isteniyor. ilk önce bütün olarak aklımıza bizden istenilen şeyin bütününü yaptığımız gelir ve sonunu bile düşünürüz. ama gerçekleştirebilmek için bir sıraya sokarak uygulamak gerekir. düşündüğümüz anda üretmiş olamayız. ancak sırasını kurarak ve karar vererek uygulayıp sonucuna ulaşabilirsek yani başarabilirsek bunun adına üretim denir. uygulamadan yani sonuca ulaştırmadan bunun adına üretim diyemeyiz yani üretmek başarmaktır. müzik kulağı olan biri müziği dinleyerek kalitesini anlayabilir yani müzikten anlayabilir ama kendisi bir müzik oluşturup sırayla notalarını ve kurallarını koyup ortaya atamazsa üretmiş olamaz. ama sizin kastınız bu üretilen müziğin kabullendirilmesinin zorluğu galiba. ama müzik zaten ortaya ses akışı çıkarmak değil insanların da anlayabileceği şekilde sıraya sokup anlaşılabilir ahenkli bir sanattır. yani burada müzik üretmek sanat üretmektir sanat da insanların ilgisini kapsayan bir zanaattır:) söylenen kelimeler mesela "ağaç, kuş, yumurta" ( :) ) bunlar arasında insanlar bir bağlantı kurabilir. çünkü kültürümüzde birbirlerine yakın anlamları vardır. buradan genellikle insanlar "kuş ağaçta yaşar yumurta da kuşun biricik yavrusudur" anımsamasını çkarırlar ama ben bu kelimeleri söyleyip "ağaçta yılan saklanır kuş yılanın yiyeceğdir ve yılan kuş yiyerek yumurta yapar" anımsamasını anlatmak istyorsam bu üç kelimeden fazla kelime kullanmam lazım. bu ürettiğim derinlik olamaz. konuşmayı bilmediğim anamına ya da millete konuşmayı öğretemediğim anlamına gelir. yani üretmek ayrıca kabullendirmek yani anlaşılabilir şeyler sunmaktır.......................................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Aslında anlamışsın Nazan.. Yani şöyle örnek vereyim.. Diyelim ki insanlık adına onların yararına olacak çok önemli siyasi fikirlerin var veya bir din icat ettin.. Şimdi bunu üretmesi mi zordur yoksa o ürettiğin fikirleri bozulmadan yaymaya çalışması mı zordur ?

Ayrıca üretkenlik nelerle sınırlıdır ? Kimlere ya da nelere üretken deriz ? Ve ürettiğimizi neden iletmekte problemler yaşarız ?

Br din icad ettiğin zaman zaman onu insanlara iletmen senin yapabileceğin becerileri kalmış. Fakat senin dayanağın olmadığı zaman yani di icad ettin ama neye göre icad ettin arkanda kim var bu soruların cevabını bulamazsan icad ettiğini üretmeye devam edemezsin bir noktada tıkanır kalırsın. kaldıki İcad ettmek şu an olamayn birşeyi topluma kzandırmak bulmak keşfetmektir. bunu dinle örnekleyemezsin...

diyelim ki kendi imkanlarında bir bilgisayar programı yazzdın gayet geniş kapsamlı... bu ticari stok programı bunu insanlara gayet güzel bi şekilde iletirsin bu çok basittir. ama sen programını yazarken hata kontrolü yapmamışsan. Döngüleri kontrol etmemişsen yada programın tamamına hakim değilsen, kullanıcının ilerde başına gelecek bir aksaklık ta ona yardımcı olamazsın çünkü O problemi daha önce görmedin neden kaynaklandığını bilmiyorsun.

İşte İslamiyeti Bir bilgisayar programı olarak düşünürsek Allah (cc) tabiri caizse onun programıcısı dır. Hz peygamber (sav) bu programı insanlara iletici ve yayıcı dır. programının yani dinn devamlılığını üretkenliği sağlayan Allah (cc) dır. ve Peygamberin dayanağı da Allah (cc) 'tır .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ben birinin ürettiği bir şeyi birbşkasının almasına gerek duymuyorum bir şey üretilmişse yayılması yani kabul ettirilmesi şart değildir her şahsın kendi için ürettiğine inanıyorum yani tabi burda bahsedilen araba üretmek değildir ticari bir üretimden bahsetmiyorum çok güzel bir beste yaptınız ama sizden başka kimse bilmiyor ve bence şartta değil demek istiyorum size sağladığı yarar yeterlidir bence ama mesele bu iki olayın gerçekleştirilmesindeki "zorluk"sa sadece yani üretimin amacını değil varlığını ve öğrenilmesini önemsiyorsak bu bana üretilen şey ne olursa olsun ticari bir yaklaşım gibi gelir.ve soruya cevap vermeye çalışırsam üretmek bence çok daha zordur ama zorluğu "gerçekleştirmek için geçen süre" üzerinden değerlendirirsek kullanılan malzemeye üretilmek istenen şeye görede değişir burda cevap,örneğin sıfırdan bir uçak üretmek onu ürettiğinizi yaymaktan çok daha zordur bir baraj yapmak elektirik dağıtmaktan daha kolaydır ama konu bir resim yapmaksa çok küçük şeyler bile hem üretimi hemde kabullendirmeyi çok zorlaştırabilir,tabi burda bence üretimin zorluğu dendiğinde akla gelmesi gereken kişinin harcadığı efor ve emek olarak düşünülebilir zamandan bağımsız olarak.ki burda kişiden kişiyede değişen ve kişisel yeteneklerin önde olduğu bir durum ortaya çıkar "yumurtamı tavuktan tavukmu yumurtadan çıkar"sorusu bir üretimdir ve sorular çok öenmli üretimlerdir,bu üretimi yaptıktan sonra insanlara iletmek için çeşitli seçenekleriniz vardır ve bu iletim belli bir süre gerektirir ama yaratım bu seviyede farklılık gösterir söylediğim kişisel yetenek olmazsa olmaz dır bu süreç için sözel yeteneği olmayan birisi şiir yazar ve kabullenilmesini sağlarsa burada üretim değil ikinci kısın yani benimsetme kısmı zordur ve kabullenen kişinin seviyeside önemlidir burda çok iyi bir şiir yazarsanız ilettiğiniz kişiler anlayacak seviyede değilse iletim zorlaşır ve sözel yeteneği olmayan birinin yazdığı şiiri yayması kolay olur bu durumda ama üretim aşamasına göre yine daha kolaydır ama asıl zor olan bence sözel yeteneği olmayan birinin güzel şiir yazmasıdır ki burada yetenekli birinden çok daha fazla çaba gerekebilir ve yinede ortaya kaydadeğer bir ürün çıkmayabilir.şöyle özetlersem yeteneksiz birinin iyi bir şiir yazması yani gerçek anlamda bir üretim yapması yaymasından çok daha zordur ama kötü bir şiir yazması kabullendirmesinden çok daha kolaydır eğer kişi yetenekliyse burdada her ürüne özel durum ortaya çıkar her ürünün üretim aşaması ve kabelleniliş aşaması farklılık gösterir.ana fikir olarak bence genellemeye uygun bir soru değil sözkonusu her obje için farklılık gözteren bir konu diye düşünüyorum.

saygılar herkese

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.