Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aslında forumumuzda gerçek anlamda moderasyon yok

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Ben koyun olmak ve basimda bir coban olmasini istemiyorum :). Gercekten boyle bir pilot projeye veyahut uygulamaya gerek varmi. Sonucta buraya katilan herkes yetiskin insanlar ve toplum icerisinde nasil davranilacagini ve hareket edilecegini biliyordur dusunuyorum sirf burasi sanal ortam diye kendini kaptiranlar yokmu elbetteki vardir ama buraya gelis amaci zaten taskinlik yapmak ise bunun icin moderator olmus veyahut olmamis ne farkederki ister istemez zaten o sahislar her tavir ve hareketleriyle bunu belli ederler ve bu kisilerin bence piskolojik sorunlari var demektir. Bir insan kendisine yapilmasini istemedigi seyleri baskalarina yapmamali diye dusunuyorum vede yapmamali tartismasini bildigimiz gibi nerede ve nezaman durmasinida bilmeli ve bu nedenden dolayida bana gore moderatore gerek olmadigini dusunuyorum ama gonullu var isede hayir demem elbette.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylenilen moderatör sistemi uygulanabilirse çok güzel olur diyorum ve uygulanabilirliğinde

çıkabilecek sorunların neler olabileceğini ortaya koymak gerekir diye de düşünüyorum.

Bazı arkadaşlar yazmışlar bende yazmakta fayda görüyorum.İşte bana göre bir sorun.

Ben bu moderatör sisteminin çok sağlıklı yürüyeceğine inanmıyorum. İnternet ortamında

belirli bir sürenin olmadığını da düşünürsek bu daha da zorlaşacaktır.Böyle bir tartışmada

konuları kaçırmamak için moderatör arkadaşın 24 saat(lerce) görevinin başında olması gerekir diye

düşünüyorum.

Şöyle düşünelim.

İstenilen özelliklere uygun bir moderatör bulundu.(bunun bilinen bir isim olmasına ayrıca karşıyım)

Moderatör görevini kendisi forumda var olduğu sürece sağlıklı bir şekilde yapsın.

Forumda olmadığı sürede tartışma devam edipte sayfalarca yazı yazılmış olsun,ve konudan sapmalar

olmuş ,kişiselleştirilmiş,konu farklı yönlere taşınmış olsun. Ama öncekiler söylediğini söylemiş diğerleri

onlara birkaç şey söyleyecekken modaretör çıka gelsin. Konunun başlıktan uzaklaştığını,

kişiselleştirildiğini, konuya dönülmesi gerektiğini belirtmiş ve uygulanmış olsun. Ne olacak şimdi.Hadi bu kez

birşey olmamış. Bunun tekrarında aynı kişilere denk geldiğinde ne düşünürler sizce ?

Bence, moderatör arkadaşımızın, taraflı davranmasından,konuyu bilmemesinden, zaten siz hep bana yapıyorsunuz

ve aklınıza gelebilecek pek çok söz ekleyebiliriz, gibi eleştirilere maruz kalacağına inanıyorum.

Aslında bizler, kendi yazdıklarımıza dikkat ederek öncelikle kendi kendimizin moderatörü olmalıyız.

Konu dışına çıkmamaya, konuyu kişiselleştirmemeye,sen dedin ben dedim ,ben onumu demişim gibi

cümleler kurmadan, kendimizi haklı çıkarmaya çalışmadan tartışırsak inanıyorum ki her şey hallolabilir.

Arkadaşlarımın da dedikleri gibi tatlı uyarılarla konuşmacıyı konuya çekebiliriz bunu bizler yapabiliriz.

Tartışanlar ,okuyucular ,denetciler ve adminler...Yani eskisi gibi...

Hazır bu tartışılırken oluşan yanlışlıklar,rahatsızlıklar dile getirilmişken herkes kendisi

bir ders çıkararak bunu başarabiliriz sanıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar

Moderasyon olmak gerçek anlamda zaman isteyen arada boşluk kaldıramayan bir olay diye düşünüyorum. Yapılıp yapılmaması ise değerlendirilebilecek değişik teorilerden hangisinin daha çok kullanışlı olduğuna karar kılınıp uygulamaya konulacak bir problem. Mesela şöyle bir şey düşünülebilir mod olacak olan üyenin online olduğu süre içerisinde konu başlığı kullanılıma açılıp ayrıldığında kapanır. Oda başka bir probleme yol açar. Aktif üyeler ile mod örtüşebilecek bir zaman diliminde buluşabilecekler mi? Bu olayın zaman dilimi ile ilgili alan, Diğer taraftan bilgiyle ilgili olan alan vardır...Konu başlığıyla ilgili mod ne kadar yeterli bir bilgiye sahiptir? Bunun en yakin bilenlerden biriyim...Mesela İslam denildiğinde çok çeşitli yaklaşımlar vardır olgular hakkında...Ama ilke tektir.Bu noktada mod adaleti ne kadar sağlayabilir? En önemliside soru sorabilme yeteneği. Ve doğru cevabı muhatablarından alabilecek soruyu sorma becerisi. Kanaatim bir şey bir kaç kez denenmeden bir sonuca ulaşılmaz...Ya ele yüze bulaşır yada harika bir şey çıkar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnternet forumunun en temel özelliklerinin özgürlük ve yazılı görüş iletme olduğu, bu bakımdan TV açık oturumları ile kıyaslanamayacağı görüşüme tepki almadım ama, yine bir kaç kısa görüş belirteyim:

Eğer moderasyonun etkin ve yetkin olduğu bir tartışma alanı isteniyorsa, böyle bir alan var: Editörün köşesi. Hatta ben aslında editörün yazılarını okuyarak foruma girmiştim ilk olarak. Ama ister istemez tartışmaların aktif ve yoğun olduğu alanlara doğru çekildim.

Yani insanlar olabildiğince özgür tartışmak istiyor. Biri kalkıyor bayrakları bayrak yapanın üzerindeki kan değil, kumaşçının boyası olduğunu söylüyor. Bunu biz de biliyoruz ama, anlamları anlam yapan da; sembollerdir, zaten biz sembollerle duygularımızı aktarırırz, kullandığımız dil ve alfabe de sembollerden ibarettir diyoruz. Bayrağa hakaret ettin diye linçe kalkışmıyoruz, içini döksün, görüşler, niyetler özgürce ortaya çıksın diyoruz. İnternetin yararı budur. Özgürce, ne tür görüşler, ne ifade edilememişlikler var, görürsün.

Ha, ama tabii küfürün, hakaretin, tahrikin, kavganın özgürlüğü olmaz. Moderasyon tam da bunlara meydan vermemek için var... Bu da yetkinlik ve etkinlik filan gerektirmez. Tak diye olaya el koyar, gerekirse densizi şutlar, olay biter...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür yazıları okudukça (her yazılanı hakaret veya ülkeye, millete karşı yapılmış gösteren) bu işin ne kadar tehlikeli olabileceğide gözümün önüne geliyor. Ben bu foruma farklı düşüncelerin rahatlıkla ele alınabildiği için bu kadar uzun yıldır geliyorum. Onlarca foruma gittim ve hala bu forumun diğer forumlardan daha geniş bir yazı yelpazesi olduğunu söyleyebilirim.

Bu sistem birkaç forumda uygulandığını gördüm ama olayları sakinleştirmeye çalışan kişinin tamamen kontrolü ele aldığını ve tartışma sanki o kişinin istediği yöne gitme eğilimi gösterdiği hemen anlaşılıyor. Bir süre sonra o kişiye tepkiler başlıyor ve artık yazması gerekenler yazmamaya başlıyor ve devam ediyor. Tartışmaları rayına oturtacak birileri gereklidir ama o birileri benim anladığım benim bildiğim benim gözlemlediklerime göre modere etmelidir mantığı yukarıdaki yazıdada rahatlıkla görülmektedir.

Bunlar şu andaki düşüncelerim

Ne alaka,neden yazinin özünü carpitip alakasi olmayan bir tezi ortaya atiyorsunuz.Yukardaki yazinin neresinde 'benim 'bildigime göre modere etme imasi veya önerisi var?Benim söylemeye calistigim kimsenin milli degerlere saldiri hakkinin olmamasidir,bu ister Kürt olur ister Cerkez olur ister Türk olur.Tartismalar belirli sinirlar icersinde oldugunda karsilikli empatiler dogar.Yok bu sinirlar silinir,milli ve dini degerlere saldiri seklini alirsa bu asla özgürce bir tartisma degildir.Milli ve dini degerlere saldiri fikir özgürlügü degildir.Benim yazdigima bu anlamda yaklasmayi deneyin isterseniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...

O kişiye niye bunlar bunlarla ilgili yazmıyorsunuz demek yerine, neyse o konular oturur kendim yazarım.

Kesinlikle katılıyorum.Sonuçta kimse şunu yaz,yok olmadı bunu yaz demiyor.Park edilecek bir araba yok ki ortada.Yalnız;işsizlik,kadın,sokak çocukları...şeklinde açtığım başlıklara,bu konuda eleştiri getirenlerin de pek birşey yazmadığını dipnot olarak geçeyim.smile.gif

Ve şu;biz düşüncelerimizi "aman uyarı alırım" korkusuyla gereğinden fazla dizginliyoruz.Ki bu bende "yazma be kızım" tepkisini getirdi.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre böyle devam etmeli bu forum. Bence olduğu gibi kalmalı bu moderasyon denilen şey tamamen taraflı bir şekle dönüşebilir ve yazı yazan bir çok insanın gitmesine neden olabilir (zaten bir kaç kişi yüzünden bir sürü insan forumdan uzaklaştı).

Sayın Erdoğan;

Eski bir forum üyesi olan sizin deneyimlerinize ve gözlemlerinize saygı duyuyor yorumunuza, anlatmak istediklerinize ben de katılıyorum...

Bence o kadar deneyimlisiniz ki, ön görününde ötesinde, forumun görünen ve görünmeyen yüzü üzerine yukarıdaki tespitleri bile yapabiliyorsunuz...

Bahsedilen (görev verilmek istenen) isimlere şöyle bir baktım; örnek olarak dayı'nın ( 1 - 2 ) iletilerine baktım Güncel ve politika bölümünde, bana göre çok tehlikeli geldi. Alanen karşıt yazan insanlarla dalga geçiyor ve aynı düşüncede yazan insanlarda arkasından o çok güzel çok akıllıca v.s. devam ediliyor. Aynı şekilde GeceKuşu devamlı Diyarbakirli arkadaşımıza akıl veriyor ama bir defa olsun Tengeriin boşig'e karşı yazdığını görmedim aynı hataları oda yapıyor. Ya onun yazılarını okumuyor yada başka bir şey var.

Yukarıda irdelediğiniz kişilikler üzerine yapmış olduğunuz yorumlar sizin için elbette geçerlidir... Ancak şunu da gözardı etmemek gerekirdi diye düşünüyorum... Önerilmelerine karşın öncesinde ve sonrasında onların böyle bir talep ve istemleri hatta olumlu olumsuz yanıtları da yok...

Bence tüm forumdaşların iyi niyetli oldukları ön kabulüyle yola çıkarak onlar üzerinden görüş belirtmiş olmamanızı tercih ederdim... Böyle bir yaklaşım ve ön görüyle belkide" incinmek gibi bir duyguya "kapılabilecek olmalarının önüne geçmiş olurduk diye düşünüyorum...

Devamında; Şahsım adına verdiğiniz mesajı iyi algıladığımı, başlığın içeriğini de göz önünde tutarak ne yapmak istediğinizi çok iyi anladığımı belirtmekte yarar görüyorum... Ancak yapmış olduğunuz tespitte "ya da başka bir şey var" ifadenize dikkati çekmekte yarar görüyorum. Evet hiç bir şey göründüğü gibi olmayabilir, cümle sonlarını"...yor" olarak bitirerek görüş belirtmek kesinlik belirtir ama o kesinlik bir anlık görünümle algınan sonuçları da ifade ediyor olabilirler... Çünkü çekilen fotoğrafların öncesi ve sonrası da söz konusudur...

Düşüncenin ortaya konulmasına tarafsız yaklaşım olmadığı sürece taraflı tartışmalara gebe bir durum ortaya çıkarırsınız.

Bu forumun faklılığı farklı düşüncedeki insanların düşüncelerini ortaya koyması ve tartışabilmesi olarak görüyorum.

Bunlar benim gördüklerim.

Yukarıdaki ifadenize ben de imzamı atarım... Çünkü aynen orada ifade edilenler çerçevesinde düşünüyorum...

İlave olarak şu ayrıntıları da ekleyebilirim;

Bırakalım herkes doğru ya da yanlış, eksik ya da hatalı kendisini ifade etsin... Özgür düşünceye, seviyeli iletişime taraf, forum kurallarına uyulmasında iyi niyetli üyeler ve uygulanmasında kararlı ama tarafsız bir denetim zaten gerekeni sağlayacaktır... Bunun ötesindeki yaklaşımlar, aşırıya kaçmak, karşımızdakileri saf ve istediğimiz gibi yönetilecek kişiler olarak görmek ve haddimizi aşmak anlamına gelir.

Herkesle duyarlı yaklaşımlar ve yararlı paylaşımlarda buluşmak dileklerimle...

Sevgiler.. smile.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre böyle devam etmeli bu forum. Bence olduğu gibi kalmalı bu moderasyon denilen şey tamamen taraflı bir şekle dönüşebilir ve yazı yazan .

.

.

.

Saygılarla

Sayin Erdogana tamamiyle katiliyorum. Konuyu acan üye konusuna sahip ciktigi sürece, sorun olmaz diye düsünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre böyle devam etmeli bu forum. Bence olduğu gibi kalmalı bu moderasyon denilen şey tamamen taraflı bir şekle dönüşebilir ve yazı yazan bir çok insanın gitmesine neden olabilir (zaten bir kaç kişi yüzünden bir sürü insan forumdan uzaklaştı).

Bahsedilen (görev verilmek istenen) isimlere şöyle bir baktım; örnek olarak dayı'nın ( 1 - 2 ) iletilerine baktım Güncel ve politika bölümünde, bana göre çok tehlikeli geldi. Alanen karşıt yazan insanlarla dalga geçiyor ve aynı düşüncede yazan insanlarda arkasından o çok güzel çok akıllıca v.s. devam ediliyor. Aynı şekilde GeceKuşu devamlı Diyarbakirli arkadaşımıza akıl veriyor ama bir defa olsun Tengeriin boşig'e karşı yazdığını görmedim aynı hataları oda yapıyor. Ya onun yazılarını okumuyor yada başka bir şey var.

Düşüncenin ortaya konulmasına tarafsız yaklaşım olmadığı sürece taraflı tartışmalara gebe bir durum ortaya çıkarırsınız.

Bu forumun faklılığı farklı düşüncedeki insanların düşüncelerini ortaya koyması ve tartışabilmesi olarak görüyorum.

Saygılarla

sn @erdoğan,

ayrıntıya girmeden özetleyeyim; bu moderasyon ihtiyacı özellikle din ve politika

konularındaki tartışmalarda konunun kayması,başlık ne olursa olsun aynı yere

gelinmesi,üyelerin aynı tezleri tekrar edip saplanmaları,kırıcı ve karşıyı ötekileyen

uslup ve aynı tandanslı üyelerin grupçuluk eğilimleri,vb sorunların aşılması

ihtiyaçlarından oluştu..düşündük ki bunlar aşılırsa çok üst düzey verimli tartışma

ürünleri ortaya çıkar..

ayrıca yönetimin paylaşım anlamında sıcaklığı,denetim anlamında da

<canlı yayın>a ihtiyacı görüldü..

bu olayla da vurulacak bir ikinci kuş olarak da yönetim-üye sıcak ilişkisini

forum kurallarının suistimal ettirmeden kurabilmektir.böylece biz moderasyon

ihtiyacından bahseden insanlar,yönetim-üye birlikteliğinin de sağlanmasıyla

yeni bir sinerji,bir aile ortamı ve hatta takım ruhu yaratılmasını hedefledik..

şu anki durumda düşünün ki kendini <ruhen sahipsiz > hisseden üye

paylaşmaktan ziyade kendine ait topicler açmakta..

düşünün ki üç adet kişiye ait şiir topiği var..yada aynı konulu kişisel topicler..

bu ihtiyaç duyulan moderasyonu kimin yapacağı konusunda ben çok netim..

bu ancak yönetim kadrosundan olmalı..ancak sizin açıklamanızda üye arkadaşlara

haksızlık gördüm..eğer <kendi içimizden üye > seçeneği gündeme gelirse biz

uygun görmediğiniz arkadaşların yine arkasındayız..çünki bu üyeler paylaşım

sırasında elbette kendi görüşlerini sunacaklar..doğal olanı da budur zaten..

biz de melek aramıyoruz.insan faktörünün olduğu her yerde sorun vardır.

ancak şundan eminiz ki bu görev sırasında da hiçbiri

küçük çıkarlar veya hesaplara tutsak olmayacak nitelikte ve olgunlukta

insanlardır.

zaten her üye de haklarını koruyacak medeni cesarete sahiptir..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

eeee ne oldu şimdi unsure.gif

yönetimden de ses çıkmıyor smile.gif

Bekliyoruz söylenecekler söylensin ve ardından bir karar verilecek.

Ayrıca bence katılım çok düşük bu tür konuda düşünce (görüş) belirtmek gerekiyor...

Biraz daha zaman veriyoruz...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bekliyoruz söylenecekler söylensin ve ardından bir karar verilecek.

Ayrıca bence katılım çok düşük bu tür konuda düşünce (görüş) belirtmek gerekiyor...

Biraz daha zaman veriyoruz...

Saygılar

Film gibi oldu biraz daha zaman veriyoruz..

1 yil sonra ... katilim az birazdaha zaman veriyoruz...

10 yil sonra ... katilim halen az halen zaman veriyoruz... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Film gibi oldu biraz daha zaman veriyoruz..

1 yil sonra ... katilim az birazdaha zaman veriyoruz...

10 yil sonra ... katilim halen az halen zaman veriyoruz... smile.gif

1 ay daha diyelim o zaman. (Mutlaka tarih görmek istiyorsun demekki smile.gif )

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Bence, tartismalardaki zorluklar, Moderator olmadigindan degilde, degisik fikirlerin karsi karsiya gelmesinden dolayidir. Zorluk biribirlerimizi anlamadigimizdan degilde, anladigimizdan dolayi oldugunu tahmin ediyorum.

Bu konuyu bu sekilde toparlayabilirim. Bazan insanlar kendi fikirlerinin dogru olduguna o kadar eminlerki, kendi dusuncelerine katilmayanlari "anlaMAdiklarindan" dolayi olmasi gerkektigine inanirlar. Baska hic bir neden yokmudur? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Üç isim öne çıktı:

1. Dayı

2. GeceKuşu

3. CYRANO

Bizde buna bir kaç isim ekleyelim:

1. Dayı

2. GeceKuşu

3. CYRANO

4. Bilimselci

5. mavi olmayan gökyüzü

6. Fuzuli

7. Bekir

8. yam_yam

9. gugukcuk

10. DİPNOT

Pilot bölge uygulaması için bu isimlerden birkaçını ayrı dizinler için nasıl seçelim???

Saygılar smile.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben gecekuşu lehine adaylıktan çekiliyorum :)

Şaka bir yana, benim gibi polemik adamının en son yapacağı şeydir tartışma yönetmek. Sevgili Gecekuşu'nun son bir aydır katıldığı tartışmalardaki uslubuna bir göz atmak bile yeterli diye düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • Admin

Politika Bilimi forumu bu konuda pilot dizin olarak seçilmiş ve GeceKuşu isimli üyemiz bu bölümde görevlendirilmiştir.

Görev diyoruz ama aslında görev değil gönüllülük olarak düzeltelim ve elinden geldiği oranda aşağıdaki konularda üyelerimize yardımcı olacaktır.

1. Kendince ilginç bulduğu konularda veya gündem teşkil eden konularda tartışma başlıkları açmak...

2. Açılan başlıkların konularına yönelik eklemeler yapmak...

3. Başlık, açılma konusunun dışına çıktığında, başlığın tekrar konusuna getirecek küçük önerilerde bulunmak (Uyarı verme yetkisi bulunmamaktadır, fakat eğer verdiği küçük yönlendirme uyarıları dikkate alınmazsa moderatörler devreye girerek uyarı verebileceklerdir)...

4. Arabuluculuk görevi üstlenmek (elinden geldiğince)... Kesinlikle herkesin aynı sonuçta birleşmesinden bahsetmiyoruz en azından karşıt düşüncedeki üyelerin biribirini anlamasını sağlamak...

Saygılar smile.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.