Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aslında forumumuzda gerçek anlamda moderasyon yok

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Bende, ( kgürleyen ve bilimselci arkadaşların dediği gibi) forumda moderatörlük uygulamasına geçilirse eğer, şu an aktif olarak yazan kişiler içinden olmasını tasvip etmiyorum. Çünkü önerilen isimler çok sağlam kaleme sahipler ve onların yazılarını okumaktan mahrum kalmak istemem.

Ayrıca moderatörlüğünde (nasıl olması gerektiği konusunda diğer üyelerin yazdıklarına dayanarak söylüyorum) çok gerekli olduğunu sanmıyorum. Pekala konu başka bir yöne doğru kaymaya başladığında bunu üyelerde yapabilir, nazik bir şekilde bunu dile getirerek. Kimsenin de o anda buna karşı geleceğini sanmıyorum o başlık altında. Yani tartışmaya katılan arkadaşlardan birinin " konu başlangıç noktasından çok daha farklı bir yere geldi" diye bir uyarıda bulunması kötü mü olur. Zaten o anda anlayan anlar. Hem niye illa yönetilmek istiyoruz ki. Yani bir kişi gelecek ve tartışmayı yönetecek ve belki çoğu konu tıkanıp kalacak, ilerleyemeyecek bile. Belki de çok monoton olacak.Mesela "Din olmadan önce ahlak vardı" diye bir tartışma konusu vardı. Tartışma çoğu zaman çok farklı yerlere doğru kaydı ama fevkalade verimli bir tartışmaydı.O zaman bahsedilen anlamda moderatör olsaydı forumda, o başlık altında paylaşılan çoğu bilgiden çoğu kişi mahrum kalacaktı bana göre.

Umarım düşündüklerimi ifade edebilmişimdir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir kimse. Tabi bu kimsenin daha önce bu forumda tartışma geçmişi olmayan bir arkadaş olması gerekiyor.

Aynı ileti icersin de.. az önce olan 3 nokta da olan düşüncelerim mi yazmışdım.. cevabınızı da okdum sayın CYRANO teşekkürler :clover:

Hemen altın da olan, cümleyi şimdi de alıntıladım.

Birkaç gün öncesine kadar, isim verilmiyor du..

Dolayısı ile.. Bir başlığı toparlayım derken, dağıtmak ta var...... diye bir yorum yapmışdım kendimce

Şuan ise.. okuduğum kadarı ile öneriler var ve isimler geciyor.. yani bir başlığı dağıtmak söz konusu olamaz artık

Lakin şimdi de beni düşündüren nedir biliyormusunuz:

Forumu toparlayalım derken, fazla dağilmasın.. diye ( başlıklar )

Arkadaşların dağılıp gitmesi.

Burada da kısaca bir not düşmekte yarar görüyorum, yanlış anlaşılma olmasın diye:

Sayın Dayı ve GeceKuşu denilmiş

Her ikisi de sevilen ve sayılan arkadaşlarımız, Forumun bir üyesi... tarafsız olacakların dan da en azindan kendi acımdan eminim

Fakat herzaman dediğim gibi, herkez aynı görmez.. herkezsin bakış acısı değişikdir... doğal olarak

Ya bir zaman sonra fazla gelmeye başlar ise... yada şuan bilmiyoruz.. yazılanlar ağır gelmeye başlar ise

Benden bu kadar diyip giderler ise.. tek bu yüzden.., kaldıramadıklarından dolayı

Peki o zaman ne olacak

Biri gider diğeri gelir yine diyebilecekmiyiz ?

Eğer ki, kendileri bu saydıkların benim için sorun değil, olamaz da derler ise....

sorun değil, olamaz da ve kendilerine sabır ve kolay gelmesini diliyorum :) kendileri de onaylıyor ve istiyorlar ise.

Umarım ki asıl beni korkutan bölümü anlatabilmişşimdir..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Merhabalar,

Bu başlık altındaki yazıları okuduktan sonra bir şey fark ettim, yazılanlardan anladığım kadarı ile (kesinlikle bu kanıya yazılanları okudukça kapıldım), sanki forum yönetimi şimdiye kadar hiç bir şey yapmamışda bir şey icat etmeye çalışıyorsunuz gibi bir hava veriliyor. Örnek, mouchette arkadaşımızın yazısında bahsedilen başlık.

Bu forumda bütün başlıklar az çok modere edilir ve modere edildiklerini bile anlamazsınız. Bahsedilen o başlıkta modere edilen bir başlıktı Admin o başlığı kendisi modere ederek devam etttiriyordu ki admin burada bir çok başlığı modere ediyor ama gizlilik çerçevesinde (bunu o başlık altında yazan arkadaşların bilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ama yazılara yön vermek yerine veya kontrol etmek yerine sadece tartışmanın sağlılıklı ilerlemesi yönünde modere etmiştir). Diyeceksiniz ki tek başına yapmamalı evet onun içinde uzun zamandır yeni co-adminler alıyor ve onlara çoğu moderasyonu devrediyor.

Yani anlayacağınız yazı yazarken biraz forumunuzu dikkate alarak yazı yazmanız olaylara objektif bakmanız açısından yararlı olacaktır. Kısaca şu anda ne oluyoru iyi tanımlarsanız ne yapacağınıza ışık tutacaktır.

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eger böyle bir denenme olcaksa bencede Güncel Konular Bölümü en uygunu olur....

Ama benim düsünceme göre tarafsiz bir mod yoktur baya zor bir is yani tarafsiz birini bulmak. Ve orda olan mod bence Güncel konularda yazmayan biri olmali ve objektif baka bilen birini bulmalisiniz. Moderatör forumdaslarla arkadaslik yapmayan biri olmali.

Tabiki birde ne kadar zamani olabilir ki bir mod`dun ? 24 saat orda takip etcek degil.

Ben aslinda simdiki halindende memnunum cünkü zaten sorun filan ciksa Adminler araya ÖM den giriyorlar...

Sonuncta simdi Moderasyonlarda araya durmadan girse hakli olmus olsada bence kesin bazilari bu sefer bizim mod taraf tutuyor haksiz yaziyor vs demez mi ?

Yeniliklere acik biri oldum icin faydasi olursa neden olmazin derim , ama degisen bir sey görmüyorum gereklide bulmuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Bu başlık altındaki yazıları okuduktan sonra bir şey fark ettim, yazılanlardan anladığım kadarı ile (kesinlikle bu kanıya yazılanları okudukça kapıldım), sanki forum yönetimi şimdiye kadar hiç bir şey yapmamışda bir şey icat etmeye çalışıyorsunuz gibi bir hava veriliyor. Örnek, mouchette arkadaşımızın yazısında bahsedilen başlık.

Ben neresinde forum yönetimi şimdiye kadar hiçbir şey yapmamış gibi bir hava verildiğini anlayamadım. Forumda daha önce olmayan bir yenilikten bahsetmenin bu anlama geldiğini de düşünmüyorum. Öneri bölümünün, forumla ilgili, üyelerin yeni fikirleri için varolduğunu sanıyorum.

Bu forumda bütün başlıklar az çok modere edilir ve modere edildiklerini bile anlamazsınız. Bahsedilen o başlıkta modere edilen bir başlıktı Admin o başlığı kendisi modere ederek devam etttiriyordu ki admin burada bir çok başlığı modere ediyor ama gizlilik çerçevesinde (bunu o başlık altında yazan arkadaşların bilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ama yazılara yön vermek yerine veya kontrol etmek yerine sadece tartışmanın sağlılıklı ilerlemesi yönünde modere etmiştir). Diyeceksiniz ki tek başına yapmamalı evet onun içinde uzun zamandır yeni co-adminler alıyor ve onlara çoğu moderasyonu devrediyor.

Şimdi, moderatörden kasıt tartışmayı forum kuralları çerçevesinde denetleyen, forum kurallarını ihlal eden tartışmacıların , ihlal içeren iletilerini silen ya da yeniden düzenleyen, kuralları ihlal eden kullanıcıları uyaran kimseden bahsediyorsak; bunun olmadığı, bunun yapılmadığı, veya bunun olup olmaması gerektiğini tartışmıyoruz ki. Bu denetimdir. Her tartışma platformunda mutlaka olması gereken bir kurumdur. Biz forumda denetim olmadığını söylemiyoruz. Denetimin kalkması gerektiğini de söylemiyoruz.

Yani anlayacağınız yazı yazarken biraz forumunuzu dikkate alarak yazı yazmanız olaylara objektif bakmanız açısından yararlı olacaktır. Kısaca şu anda ne oluyoru iyi tanımlarsanız ne yapacağınıza ışık tutacaktır.

Sevgiler

Biraz daha somut konuşmanı rica edebilirmiyim dostum. Çünkü ben gerçekten ne anlatmak istediğini anlamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela "Din olmadan önce ahlak vardı" diye bir tartışma konusu vardı. Tartışma çoğu zaman çok farklı yerlere doğru kaydı ama fevkalade verimli bir tartışmaydı.

Değerli bir tartışmacının forumda tartışmayı bırakmasıyla sonuçlanan bir tartışma benim açımdan verimli değildir dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

sanki forum yönetimi şimdiye kadar hiç bir şey yapmamışda bir şey icat etmeye çalışıyorsunuz gibi bir hava veriliyor. Örnek, mouchette arkadaşımızın yazısında bahsedilen başlık.

Sevgiler

ChatMaster "Umarım düşündüklerimi ifade edebilmişimdir" diye bitirmiştim iletimi. İnanın bu dediklerinizin zaten farkındayım. Arka planda yaptıklarınızı, çalışmalarınızı, özellikle hararetli tartışmalarda satır satır okuma yaptığınızı, sadece oturup forumu izlemediğinizi zaten tahmin edebiliyorum forumun geneline baktığımda.Dediklerimi yanlış anlamışsınız.

Benim asıl demek istediğim; bir konunun tartışıldığı başlıkta, gönderilen iletilerin arasında moderatör denilen kişinin , derleme toparlama adı altında iletilerini görmek şahsen beni rahatsız eder. Tahmin ediyorum ki ; zaten siz (forum yöneticileri) müdahale edilmesi gereken durumlarda en azından özel mesajla kişilere uyarıda bulunuyorsunuzdur. Ayrıca zamanında ( 2005-2006 olabilir yalnış hatırlamıyorsam) bir iki konuyu sonlandırdığınız, türban meselesi gibi 100 tane ayrı başlık açılmış konuları tek başlık altına topladığınız, bir kerede adminin direkt olarak hararetli şekilde tartışılan bir konuya iletisi ile müdahalesini hatırlıyorum. Ki bunlardan da o zamanlar aleni şekilde yapıldığı için rahatsız olanlar muhakkak olmuştur.

Kısaca ben şu an uygulanan sistemin yeterli ve yerinde olduğunu düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür yazıları okudukça (her yazılanı hakaret veya ülkeye, millete karşı yapılmış gösteren) bu işin ne kadar tehlikeli olabileceğide gözümün önüne geliyor. Ben bu foruma farklı düşüncelerin rahatlıkla ele alınabildiği için bu kadar uzun yıldır geliyorum. Onlarca foruma gittim ve hala bu forumun diğer forumlardan daha geniş bir yazı yelpazesi olduğunu söyleyebilirim.

Bu sistem birkaç forumda uygulandığını gördüm ama olayları sakinleştirmeye çalışan kişinin tamamen kontrolü ele aldığını ve tartışma sanki o kişinin istediği yöne gitme eğilimi gösterdiği hemen anlaşılıyor. Bir süre sonra o kişiye tepkiler başlıyor ve artık yazması gerekenler yazmamaya başlıyor ve devam ediyor. Tartışmaları rayına oturtacak birileri gereklidir ama o birileri benim anladığım benim bildiğim benim gözlemlediklerime göre modere etmelidir mantığı yukarıdaki yazıdada rahatlıkla görülmektedir.

Bunlar şu andaki düşüncelerim

Dostum neticede bu pilot uygulama evresinde somut olarak gözlemlenebilecek bir durumdur. Tartışmacı kitlesine, moderatörün yeteneklerine, genel olarak forum yönetimine göre sistemin verimliliği ve işlevselliği farklılık gösterir bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

. Kısaca şu anda ne oluyoru iyi tanımlarsanız ne yapacağınıza ışık tutacaktır.

anlaşılan başa döneceğiz..neden moderasyona ihtiyaç duyulduğu ayrıntılı bir şekilde

anlatıldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Ben neresinde forum yönetimi şimdiye kadar hiçbir şey yapmamış gibi bir hava verildiğini anlayamadım. Forumda daha önce olmayan bir yenilikten bahsetmenin bu anlama geldiğini de düşünmüyorum. Öneri bölümünün, forumla ilgili, üyelerin yeni fikirleri için varolduğunu sanıyorum.

Aslında onu sizin başlangıç yazınıza karşı yazmamıştım. ardından gelen yazıların birçoğunda sezinlediğim bir olaydı. Tartışmayalım diye bir şey dediğimi hatrılamıyorum. sadece sizin gibi düşüncelerimi belirttim gördüğüm bir şey üzerine. Öneri çok güzel ve tartışma çok güzel. Ben ne yaptım, sadece kendimce bir yanlışlığı göstermek istedim o kadar...

Şimdi, moderatörden kasıt tartışmayı forum kuralları çerçevesinde denetleyen, forum kurallarını ihlal eden tartışmacıların , ihlal içeren iletilerini silen ya da yeniden düzenleyen, kuralları ihlal eden kullanıcıları uyaran kimseden bahsediyorsak; bunun olmadığı, bunun yapılmadığı, veya bunun olup olmaması gerektiğini tartışmıyoruz ki. Bu denetimdir. Her tartışma platformunda mutlaka olması gereken bir kurumdur. Biz forumda denetim olmadığını söylemiyoruz. Denetimin kalkması gerektiğini de söylemiyoruz.

Ben öyle bir şey söylemedim zaten. Sadece daha iyiye doğruya gitmek için şu anda forumun nasıl işlediğini biraz daha yakından görmek ve anlamak gerektiğini söyledim.

Biraz daha somut konuşmanı rica edebilirmiyim dostum. Çünkü ben gerçekten ne anlatmak istediğini anlamadım.

Bir şeye katılımı sağlamak veya daha iyiye gidebilimek için içinde bulunduğumuz durumun bütün üyeler tarafından daha iyi kavranması gerektiğine dikkat çektim. Forum nasıl işliyor neler yapılıyor nasıl yönetiliyor. Mouchettin bahsettiği başlığı örnek verdim yanlış anlaşılma olmasın diye

Sanırım yeterince açık olmuştur.

Sevgiler :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Değerli bir tartışmacının forumda tartışmayı bırakmasıyla sonuçlanan bir tartışma benim açımdan verimli değildir dostum.

Bence verimlidir. Çünkü bahsettiğiniz tartışmacının tartışmayı terk etmesi her yerde her durumda olabilir.

Bana biraz da kendi kendimize bakmamız gerektiği olayını ortaya atmamız gerektiği izlenimi veriyor.

Tartışmalarda biraz daha söz hakkı ve karşıdakini anlamak adına çaba sarf etmemiz gerekiyor gibime geliyor.

Bu işler sadece moderasyonla çözülmez. Kendimize de yakından bakmamız ve o arkadaş niye terk etti bu tartışmayı diye bir eleştiri getirmeliyiz.

Ki bu arkadaşın bugün bu başlıkta yazısını gördüm. Her ikisinin içinde olduğu uygun ortamlar hazırlamak.

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

anlaşılan başa döneceğiz..neden moderasyona ihtiyaç duyulduğu ayrıntılı bir şekilde

anlatıldı.

O üyemizde anlatılanları okumuş ve düşüncesini söylemiş. smile.gif

Ayrıca küçük bir ayrıntı daha. Bu forumun en şaşalı döneminde hiç moderasyon olmadan ulaşmıştı. Anlatmak istediğim moderasyonun m'si bile yoktu ama forum günde binlerce ileti gönderiyordu.

O zaman bir elin parmakları kadar forum vardı ve biz bu işin öncüsüydük (kendi kendimi çürüteyim dedim ama genede üstünde durulması gereken bir nokta)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

ChatMaster "Umarım düşündüklerimi ifade edebilmişimdir" diye bitirmiştim iletimi. İnanın bu dediklerinizin zaten farkındayım. Arka planda yaptıklarınızı, çalışmalarınızı, özellikle hararetli tartışmalarda satır satır okuma yaptığınızı, sadece oturup forumu izlemediğinizi zaten tahmin edebiliyorum forumun geneline baktığımda.Dediklerimi yanlış anlamışsınız.

Benim asıl demek istediğim; bir konunun tartışıldığı başlıkta, gönderilen iletilerin arasında moderatör denilen kişinin , derleme toparlama adı altında iletilerini görmek şahsen beni rahatsız eder. Tahmin ediyorum ki ; zaten siz (forum yöneticileri) müdahale edilmesi gereken durumlarda en azından özel mesajla kişilere uyarıda bulunuyorsunuzdur. Ayrıca zamanında ( 2005-2006 olabilir yalnış hatırlamıyorsam) bir iki konuyu sonlandırdığınız, türban meselesi gibi 100 tane ayrı başlık açılmış konuları tek başlık altına topladığınız, bir kerede adminin direkt olarak hararetli şekilde tartışılan bir konuya iletisi ile müdahalesini hatırlıyorum. Ki bunlardan da o zamanlar aleni şekilde yapıldığı için rahatsız olanlar muhakkak olmuştur.

Sizin yazdıklarınızda bir yanlışlık görmedim sadece getirdiğiniz başlıkla ilgili düşüncemi belirttim. :)

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Arkadaşlar ben konuyu çok yararlı bulduğumu belirtmek isterim. Sanırım Cyrano beni biraz yanlış anlamış ve konu başka yöne gitmiş. Şimdi admin'in uyarısı ile fark ettim.

Ben moderasyonun yararına inanan bir insanım.

Yukarıda belirtmek istediğim Forumunuzu daha iyi tanıyarak cevap yazarsanız daha yararlı olur demek istemiştim.

Hepsi bu. tartışmaya devam ve lütfen herkes katılsın :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ee tabi senin gözünle bakınca öyle :) tartışmayı sonlandıramamak , bir sonuca ulaşamamak veya sorduğun sorulara cevap alamamak açısından baktığın zaman haklısın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlatıldı.

yok yok başa dönmeye gerek yok :)

Cyrano çok güzel bir şekilde açıklamış gönderdiği ilk iletisinde , forumda gerçek anlamda moderasyona neden ihtiyaç duyduğu hakkındaki görüşünü. Cyranonun bahsettiği anlamda moderasyon olması fikrine bazılarımız olumlu bakıyor. Çoğunluk ta öyle gibi gözüküyor. Ben sadece kendi fikirlerimi söyledim. Tabii sonuç; herkesin fikrini beyan etmesiyle, üyelerin fikirleri doğrultusunda yönetimin bu yeni fikrin uygulanabilir olup olmaması hakkındaki kararını kolaylaştıracaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ben konuyu çok yararlı bulduğumu belirtmek isterim. Sanırım Cyrano beni biraz yanlış anlamış ve konu başka yöne gitmiş. Şimdi admin'in uyarısı ile fark ettim.

Ben moderasyonun yararına inanan bir insanım.

Yukarıda belirtmek istediğim Forumunuzu daha iyi tanıyarak cevap yazarsanız daha yararlı olur demek istemiştim.

Hepsi bu. tartışmaya devam ve lütfen herkes katılsın smile.gif

Dostum bunu eleştiri olarak alma; yazılı anlatımda yazdıklarının karşıya sadece yazdığın gibi gittiğini hatırlamalısın.

Yani açık olmak gerekirse anlıyorum, "bir kaç" ileti için söylemek istediğini, hiçbir iletiyi direk hedef almamak için, genelleme yoluna gitmişsin ama, biz yazılanları dediğim gibi yazıldığı gibi okuyoruz. Yani yazarken senin kafanın içinden geçenleri bilmemiz mümkün değil dostum.

Dolayısıyla, forumun nasıl daha iyi bir tartışma platformu olacağı üzerine kafa yorarak yazdıklarımızdan, yazılarımızda yer almayan, ve yazma amacımız olmayan bir anlamın çıkarılması "sanki forum yönetimi şimdiye kadar hiç bir şey yapmamışda bir şey icat etmeye çalışıyorsunuz gibi bir hava veriliyor" taktir edersin ki haksızlık olur.

clover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birde sözü açıldığı için bir hatırlatma gereği hissettim, forumlara katılım, özellikle sosyal paylaşım içeren bölümlere katılımda 2006'ya oranla yapılan kıyaslarda çok önemli bir faktör yok sayılıyor. Değil Türkiye, tüm dünyada bu yönde içeriğe sahip plaformlara ağır bir darbe vuran, Türkiye'de ekşisözlük gibi bir devi ayakta kalabilmek için üye kabul kriterlerini ortadan kaldırmaya götüren bir faktör: Facebook ve Myspace.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu bir değişiklik değil ki? Ekleme. Bu forumun kurallarının hedeflediği tartışma formatı neyse, onun sağlanmasına tartışmaların içinde gerçek bir moderatör olarak katkı sağlayacak kimseler. Ne açıdan uygulanamaz ya da internetin denetimsizliğiyle ilgisini ben anlayamadım pek :)

Şimdi iki tartışmacı birbirinin yazdıklarını, anlayamadığı, yanlış anladığı ya da çarpıttığı zaman (kişisel tartışmaya dönen tartışmaların çocuğunun sebebi bu) Burada ali arkadaşımız şunu demek istemiş, veli arkadaşımızda şunu diyor diyecek. Konudan çıkıp klasik kısır tartışmaya doğru yol aldığında, peki mesela şu şöyle, burası da var, o konuda ne düşünüyorsunuz gibi müdahelelerle toplarlayacak, sorduğu sorularla tartışmayı yönlendirecek vs. x kullanıcısının tabi kendi fikri ve siyasi görüşüne göre bir yorumla açtığı başlıklar ve buna bağlı olarak temelden doğal bir karşıtlık getiren başlıkların yanında, günceli yakalamış ve insanları ortak bir tartışmaya sevkedecek başlıklar açacak, yani hem tartışma yaratabilecek, hem de tartışmayı yönlendirebilecek moderatörlerin eklenmesi.

Bu denetimin artık kalkması şeklinde birşey değil ki. Tartışmaları denetime daha az ihtiyaç duyulacak hale getirmek.

hem tartışma yaratıcı hem de yönlendirici kimseler kısaca.

Ali arkadaşı yada veli arkadaşı da yanlış anladıysa konu nasıl olacak ?

Örneğin bazı zamanlarda bazı arkadaşlarımız bazı yazılarda ali ben bunu anladım diyor,bir diğeri veli hayır böyle diyor.

Aslında ne alinin nede velinin dediğini anlatrıyor yazı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela "Din olmadan önce ahlak vardı" diye bir tartışma konusu vardı. Tartışma çoğu zaman çok farklı yerlere doğru kaydı ama fevkalade verimli bir tartışmaydı.O zaman bahsedilen anlamda moderatör olsaydı forumda, o başlık altında paylaşılan çoğu bilgiden çoğu kişi mahrum kalacaktı bana göre.

Umarım düşündüklerimi ifade edebilmişimdir...

Bence verimlidir. Çünkü bahsettiğiniz tartışmacının tartışmayı terk etmesi her yerde her durumda olabilir.

Bana biraz da kendi kendimize bakmamız gerektiği olayını ortaya atmamız gerektiği izlenimi veriyor.

Sevgiler

Mesela yukarda görüldüğü gibi, kişilerin değişik görüşleri olabiliyor.

O tartışmada da değişik iki görüş vardı. Birisi ahlakın kaynağının aslında din olmadığı, diğerisi ise, ilk ahlakın kaynağının aslında din olduğunu savunan iki farklı görüştü.

Ben ve fikirdaşlarım, ahlakın gökten kanatlılarla gelmiş olamayacağını savunduk durduk.

Tartışma biraz da yön değiştirerek, ahlak bilgisinin aslında doğadaki olgulardan kaynaklandığını, dolayısı ile bilimsel olduğunu, dahası ahlaki bilgiler de olsa bilimsel bilginin dışındaki bilginin doğru olmadığı/olamayacağı tartışmasıyla devam etti.

Herkes bilgilerini, bulgularını koydu ortaya.

Bana göre, ahlakın kaynağının gökten indiği ve doğru olduğunun israrı, içi boş doldurulamayacak görüşlerdi.

Bu tür bir görüş, "benim dediğim dediktir" mantığıyla, biraz da tribünlere hitap şekline dönüştüğü için, devamedegelen üslubu, hem de savunduğum bilgimi gözden geçirmek için tartışmayı bıraktım.

Forumu elbette ki bırakmadım. Bir şekilde forumdaydım.

Bu konuda bilimsel bilgi birikimi olan bir moderatörün katılımı veya yönlendirimi olsa idi, elbette ki çok daha iyi olacaktı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmalarda biraz daha söz hakkı ve karşıdakini anlamak adına çaba sarf etmemiz gerekiyor gibime geliyor.

Bu işler sadece moderasyonla çözülmez. Kendimize de yakından bakmamız ve o arkadaş niye terk etti bu tartışmayı diye bir eleştiri getirmeliyiz.

Ki bu arkadaşın bugün bu başlıkta yazısını gördüm. Her ikisinin içinde olduğu uygun ortamlar hazırlamak.

Sevgiler

Her tartışmacı deüğerlidir de, benim kastettiğim arkadaşımızın bu başlıkta bir yazısı yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ali arkadaşı yada veli arkadaşı da yanlış anladıysa konu nasıl olacak ?

Örneğin bazı zamanlarda bazı arkadaşlarımız bazı yazılarda ali ben bunu anladım diyor,bir diğeri veli hayır böyle diyor.

Aslında ne alinin nede velinin dediğini anlatrıyor yazı.

Dostum, pilot uygulama zaten bunları görmek içindir. Ve ancak pilot uygulama sırasında yanıtlanacak sorulardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence, okuyularca, sanırım moderatörlerce de her tartışmacı değerlidir. Yeterki bozuk üslupta birisi(genel için) olmasın.

Tartışmayı sürdüren değerli yarışmacılardan bir değerli yarışmacı ayrılırsa, o tartışma, diğer değerli tartışmacılarla "çok verimli" veya "verimli" olarak devam ediyor demektir.

Benim de çok değer verdiğim iki tartışmacı o verimli tartışmayı(din olmadan ahlak vardı) devam ettiriyordu.

Bu durumda çok verimli veya verimli tartışmanın devam etmesinin, bir diğer değerli tartışmacının ayrılmasıyla ilgisinin olmaması gerek. Mantık böyle.

Uzatmamak adına bu konuda son iletim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.