Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aslında forumumuzda gerçek anlamda moderasyon yok

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Aslında forumumuzda gerçek anlamda moderasyon yok. Tartışma platformlarında moderasyon son derece etkindir. Ancak aslında bu forumda bir moderatör yok. Admin haricinde, denetmenler ve teknik ekip var.

Moderator ile denetmen birbirinden farklıdır. Denetmen, denetleyendir. Yapılan neyse onun içinde değildir. Dışarıdan denetler. Moderator aynı zamanda denetmen de olabilir. Ama bir tartışma platformunda moderasyonun işlevi farklıdır. Moderatör tartışmayı yöneten yönlendiren kimsedir. Zaten terimin karşılığı budur. Yönlendiren kimse. Taraf değildir, tartışan değildir, hakem falan da değildir. tartışmaya yön veren, tartışmada sordukları, gündeme getirdikleriyle tartışmanın verimli olacak şekilde önünü açan kimsedir. Tartışma yaratan, başlatan kimsedir (tartışmadan münakaşayı kastetmiyorum).

Zaten işlevli bir moderatör denetleme ve uyarma, ileti silme gibi durumlarıda gereksiz kılar. Tartışma da taraflar birbirini anlayamadığında, kişisel tartışmaya doğru gittiğinde, kişisel tartışma doğuracak şekilde konu dışına çıkıldığında vs, müdahele eder, tartışmayı rayına oturtur. Zaten bu forumda dini konular, güncel konular, politika bilimi gibi başlıklarda her daim ateşli geçen, yoğun katılım olan belli başlıklar vardır. Uzun da sürer, uzun süre populer bir tartışma olarak kalır. Böyle tartışmalara gerçek anlamda bir moderatörün katacağı çok şey vardır. Hem tartışmayı zenginleştirir, hem kişisel tartışmaları önler, hem doyurucu tatmin edici bir tartışma haline getirir, hem verimli olmasını sağlar hem de uyarılar vs ile sonuçlanacak şekilde sonlanmasını önler. Gerektiği zaman hem toparlayıcı , hem açıklayıcı, hem de yönlendirici olur moderator.

Yani düşünün, koskoca profesörler bile, on dakika tartışıyor, konudan çıkıp karşılıklı tartışmaya başlıyorlar, ali kırca gibi program moderatörleri, toplarlayıp, tarafların birbirini anlayamadığı noktaları aydınlatıp, tartışmayı tekrar verimli çizgiye çekiyorlar ufak müdahelelerle. Zira tartışmanın doğasında bir sertlik var, tartışanlardan bağımsız olarak.

Elbette, hakaret, kişiselleştirme, küfür vs durumlarında engellemek tartışma yönetmenin önemli bir parçasıdır. Ama hem tartışma yönetmek bundan ibaret değildir. Hem de moderatörün tek işlevi bu değildir. Ki zaten böyle işlevli bir moderasyon olduğunda, paragrafın ilk cümlesinde saydığım durumlar çok büyük oranda kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Tartışmalara, cezalandırma, uyarma, iletileri silme ile sınırlı bir müdahele sadece denetmenliktir.

Böyle bir moderasyon sisteminin, bu tartışma platformunun barındırdığı dinamikte (yani ben bu forumdaki tartışmalara sadece göz atarak bile, yakıcı ülke gündemleri hakkında, ülkemizdeki çeşitli siyasi görüşteki insanların nasıl yaklaştığını anlayabiliyorum şahsen) yaratacağı sinerjinin büyük olacağına inanıyorum.

Yani tam karşılığı ve örneği olmayacak ama. Güncel siyasi tartışmalardan farklı bir alan ama; Moderasyon, Radya arkadaşımızın "Forum Oyunları" bölümünde, Admin'in sinema bölümünde, Larsie'nin teknoloji bölümünde yaptığı gibi birşeydir. Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. Tabi ki güncel, siyasi, dini tartışma bölümlerinde üç arkadaşımızın adı geçen bölümlerdeki işlevlerinin yanında, yönlendiricilik ve toplarlayıcılık oldukça hayatidir. Eminim bu tartışmacı potansiyeli, böyle bir moderasyonla şimdikiyle kıyas dahi yapılamayacak bir sinerji çıkarır ortaya.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Bu konuyu diğerinden ayırdım çünkü bu konu kendi başına üzerinde durulması gereken başka bir konu.

Peki öneri ne, dizinlere içerik sorumlusu moderatörler mi atamak?

Unutmayın burada profesörlerden bahsetmiyoruz... İnternet %99 denetimsiz bir sistem...

Gerçekçi önerileri sıralayalım ve bakalım ne yapabiliriz... smile.gif

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu bir değişiklik değil ki? Ekleme. Bu forumun kurallarının hedeflediği tartışma formatı neyse, onun sağlanmasına tartışmaların içinde gerçek bir moderatör olarak katkı sağlayacak kimseler. Ne açıdan uygulanamaz ya da internetin denetimsizliğiyle ilgisini ben anlayamadım pek :)

Şimdi iki tartışmacı birbirinin yazdıklarını, anlayamadığı, yanlış anladığı ya da çarpıttığı zaman (kişisel tartışmaya dönen tartışmaların çocuğunun sebebi bu) Burada ali arkadaşımız şunu demek istemiş, veli arkadaşımızda şunu diyor diyecek. Konudan çıkıp klasik kısır tartışmaya doğru yol aldığında, peki mesela şu şöyle, burası da var, o konuda ne düşünüyorsunuz gibi müdahelelerle toplarlayacak, sorduğu sorularla tartışmayı yönlendirecek vs. x kullanıcısının tabi kendi fikri ve siyasi görüşüne göre bir yorumla açtığı başlıklar ve buna bağlı olarak temelden doğal bir karşıtlık getiren başlıkların yanında, günceli yakalamış ve insanları ortak bir tartışmaya sevkedecek başlıklar açacak, yani hem tartışma yaratabilecek, hem de tartışmayı yönlendirebilecek moderatörlerin eklenmesi.

Bu denetimin artık kalkması şeklinde birşey değil ki. Tartışmaları denetime daha az ihtiyaç duyulacak hale getirmek.

hem tartışma yaratıcı hem de yönlendirici kimseler kısaca.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Şimdi gördüğün gibi politik ve dini konular dışında zaten moderatörler hep devredeler.

Senin bahsettiğin politik ve dini konularda da böyle olması gerekir diyorsun.

Anladığım kadarı ile bundan bahsediyorsun. Şimdi diğer üyelerdende görüş alalım ve bakalım ne yapabiliriz :)

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslına bakarsanız teorik olarak olarak işleyebilecekmiş gibi gözüküyor ama

söz konusu moderatör şahsiyetin objektif olabilmesi sorunu var tabi...

hem konu hakkında yeterli bilgiye sahip mi?

ya da sahip olduğu bilgi diğer tartışmacıları tatmin edecek mi?

moderatörü kim seçecek?

her başlık için ayrı bi moderatör mü olacak?

farklı dini ya da politik görüşler(dinler-mezhepler-fraksiyonlar-akımlar-ekoller)tartışılırken her görüşe dahil bi moderatör olması gerekmeyecek mi?

bence dipsiz kuyu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu bir değişiklik değil ki? Ekleme. Bu forumun kurallarının hedeflediği tartışma formatı neyse, onun sağlanmasına tartışmaların içinde gerçek bir moderatör olarak katkı sağlayacak kimseler. Ne açıdan uygulanamaz ya da internetin denetimsizliğiyle ilgisini ben anlayamadım pek smile.gif

Şimdi iki tartışmacı birbirinin yazdıklarını, anlayamadığı, yanlış anladığı ya da çarpıttığı zaman (kişisel tartışmaya dönen tartışmaların çocuğunun sebebi bu) Burada ali arkadaşımız şunu demek istemiş, veli arkadaşımızda şunu diyor diyecek. Konudan çıkıp klasik kısır tartışmaya doğru yol aldığında, peki mesela şu şöyle, burası da var, o konuda ne düşünüyorsunuz gibi müdahelelerle toplarlayacak, sorduğu sorularla tartışmayı yönlendirecek vs. x kullanıcısının tabi kendi fikri ve siyasi görüşüne göre bir yorumla açtığı başlıklar ve buna bağlı olarak temelden doğal bir karşıtlık getiren başlıkların yanında, günceli yakalamış ve insanları ortak bir tartışmaya sevkedecek başlıklar açacak, yani hem tartışma yaratabilecek, hem de tartışmayı yönlendirebilecek moderatörlerin eklenmesi.

Bu denetimin artık kalkması şeklinde birşey değil ki. Tartışmaları denetime daha az ihtiyaç duyulacak hale getirmek.

Hep sıkıntı duyduğumuz konu da bu aslında;

Mükemmel bir tespit...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benzer bir yazıyı ben kaleme alacaktım..

kendimce biraz daha bekleyeyim dedim..

çünki yaklaşık iki aylık gözlem yetersiz kalabilirdi..

dahası yönetimi ve bu forumun konseptini tanıma sürecim

henüz olgunlaşmamıştı..

teşekkür ederim @CYRANO hislerime tecüman oldunuz..

denetim ile moderasyon farklılığı doğru, moderasyon aslında

tek başına yönlendirme de değil..olaya, tartışmaya canlılık katmak

demek..yönlendirme dediğinizde bir yöne kanalize etme daha

ağır basar..ama modere etme fiili olayı canlandırma, güncelde tutma,

sorunlara müdehale,birliktelik,takım ruhu hepsini içeriyor..

üyenin uyarılması ve cezalandırılması forum kurallarını bilen herkesin

yapabileceği şey..

ama moderasyon bizzat olayın içinde yer almak demek..

ali kırca örneği de bence doğrudur,sıradan bir sunucu ile ali kırca

farkı programı başarıya götürür..

birkaç platformda yazıyorum..bunlardan birisinde bölüm modu

bizzat topik içine girer tartışmaya katılır.bazan konu açar..hatta günde

üç beş kişiyi ihraç eden co-admin de girer çok kez..

onlarla tartışma ortamı konu nekadar sert olursa olsun son derece

zengin ve verimli geçer..topic içinde moderatörün öyle usta,

yetkin davranışları vardır ki,üyeler birbirlerini kırmaktan çok

tatlı bir bilgi rekabetine girerler..o an takım ruhu oluşmuştur.

adeta o an bir aile ortamı yakalanır.siz de canlılığı yakalmışssınızdır.

o an zaten kural dışı ileti yazmayı bırakın kendinizi onun olgun

<virtüözüne >bırakırsınız..ihraç kararları ve uyarı lar çok ayrıntılı ve taciz

edici değil kazanma amaçlıdır..uyarılar 1 haftalık ve 1 aylık cezalar ile

zenginleştrirlmiştir.

ve bu forumda moderasyona heryerden çok daha fazla ihtiyaç

vardır çünki,demokratik çatısı geniş bir konsepti barındırmaktadır

bu forum..

din bölümü ve güncel politika bölümünde bazan gerilim çok yükseliyor,

yani modere edecek pilot bölge bu topiclerdir.

bunlara atarım ha yakarım ha şeklinde sopa sallamak tartışma

kalitesini ve verimini düşürür,dikkatli gözleyin üye girişi ve

çıkışı en çok bu bölümlerde..yani sirkülasyonun fazla olması

bir sağlıksızlık olduğuna zaten işaret etmektedir.

Tarih: Düzenleyen: Admin
iletinin devamı diğer bir başlığa taşınmıştır...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada ali arkadaşımız şunu demek istemiş, veli arkadaşımızda şunu diyor diyecek.

o zaman bize bir Ali Kırca birde Uğur Dündar lazım :)

işin şakası bir yana bahsettiğiniz anlamda moderatörlük yapacak nitelikte insanlar bulmak lazım önce. Mesela şu an forumda yazan kişiler arasından kesinlikle olmamalı. Çünkü benim gibi yıllardır bu forumu takip eden bir kişi az çok kimin ne olduğunu, neyi savunduğunu, neyi savunmadığını bilir. Eğer olacaksa böyle bir uygulama, tamamen tepeden inme biri olmalı, forumda kimsenin tanımadığı kişiler olmalı. Gece gündüz burda olmalılar bide. Bazen sabah bir açıyorum forumu gecenin bir yarısı harika yazılar yazılmış, çok ateşli tartışmalar olmuş.Yani gece-gündüz burda olacak, bilgi birikimleri, sağduyuları ve objektiflikleri çok yerinde olacak, ayrıca bir kaç tane de olmaları lazım. Biraz zaman alır gibime geliyor. Ama daima yeniliklere açık olan bu forumda ve üye görüşlerine değer verdiğimi düşündüğüm bu yönetim muhakkak bunu değerlendirmeye alır diye umuyorum. İnsanın kulağına da hoş geliyor aslında ilk bakışta. Ortalığı sakinleştiren, yönlendiren filan deyince. Ama birde hiyerarşik bir yapı da doğar mı acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi gördüğün gibi politik ve dini konular dışında zaten moderatörler hep devredeler.

Senin bahsettiğin politik ve dini konularda da böyle olması gerekir diyorsun.

Anladığım kadarı ile bundan bahsediyorsun. Şimdi diğer üyelerdende görüş alalım ve bakalım ne yapabiliriz :)

Saygılar

şimdi açıkçası Larsie arkadaşımız devrede. Çünkü o arkadaşımız moderatör olduğu bölümde tanıttığı programlar yazılımlarla ilgili bilgi sahibi. Paylaştığı, tanıttığı programlarla ilgili sorun yaşayanlara yardımcı olabiliyor. Kendine ait açıklamalar yapıyor. Çünkü ilgili ve bilgili olduğu bir alan.

İnternette multimedya paylaşımının bir böyle yapıldığı forumlar vardır, pcnet forumları gibi. Bir de, içerik olarak tamam her program vardır, internetten copy paste edilip başlık açılmıştır ama, forumun o başlığında tanıtılan, paylaşılan programla ilgili ne bileyim, yükleme vs sorunun olduğunda yardımcı olabilecek hiçkimse yoktur. Çünkü adam hiç anlamamaktadır, copy-paste etmiş başlık açmıştır. İlgisi ve bilgisinin olduğu bir alan değildir. Mesela, Larsie'nin yerine o bölümün moderatörü ben olsaydım. Orada aynı paylaşımları bende yapardım. En basiti giderdim populer multimedya forumlarından birine, başlıkları kopyalayıp orada açardım. Ama paylaştığım başlıklarla ilgili sorun yaşayan kimselerin, forum sayfasından ya da pm atarak sorduğu sorulara cevap veremezdim. Çünkü anlamıyorum, ilgili ve bilgili olduğum bir konu değil. Yani devrede olmam. Paylaştığım başlıktaki programla ilgili bilgim, copy-paste ettiğim kadar olur.

İşte birincisi moderatörlüktür

Dostum senin sinema bölümünde yaptığından bahsetmiştim. İzlediğin filmleri kendi yorumunla tanıtıyorsun. O'nun yerine sadece imdb'den copy paste yaparak bir sürü film başlığı açmakta zor değildir. Eminin iki saatte, yüz tane başlık açabilirsin bu şekilde. Fakat bu da moderatörlük ya da devrede olmak olmaz.

Basılı yayıncılıktaki dizgiciliğe tekabül eder. Çünkü özgün bir derleme dahi yoktur ortada. Ansiklopediden olduğu gibi alıp yayınlama vardır.

Bunun yerine, senin sinema bölümünde yaptığın gibi, bölümlerin içeriğini oluşturan konular hakkında arkadaşlarımız kendi yorumlarını, kendi derlemelerini yayınlarlarsa hem devrede olurlar, hem de ilgi çekici olur. İnternette bu forum dışında başka yerde bulamayacağımız çalışmalar çıkar ortaya (yani o kişiye ait olarak başka yerde bulamayacağımız)

Tartışma bölümleriyle ilgili olarak da o yüzden diğer bölümlerdeki gibi bir "devrede" olmayı kastetmiyorum. Yani bunun tartışma bölümlerindeki versiyonu ancak, gazete haberleri paylaşımı bölümlerine hergün 10-20 başlık açmak olur ki. aman aman :)

Bizim editörümüz vardı bu forumda. Böyle ara ara belli konular hakkındaki genel yaklaşımları, çeşitli görüşleri, tarafların fikirlerini vs derler güzel yazılar yazardı. Yazdığı yazılar O'nun kendi görüşlerinden çok, konuyla ilgili temel yaklaşımların ve bakış açılarının derslemesi şeklindeydi. Ve O'nun açtığı başlıklar altında güzel tartışmalar olurdu.

daha önce yazdıklarımla berber özetlemem gerekirse;

1- Editör arkadaşımız gibi gündemdki dini, siyasal vs konular hakkında, ülkedeki, dünyadaki çeşitli kesimlerin , tarafların yaklaşımını derleyecek, altında sağlıklı tartışmalar yürütülebilecek başlıklar açacak

2- Tartışmalarda taraflar birbirinin söylediklerini anlayamadığı, yanlış anladığı zaman tarafların ne dediğini ve ne iddia ettiğini açıklayıp toparlayacak (işte üniversite forumlarında yöneticinin yaptığı gibi)

3- Tartışma konudan çıkıp, kronik kısır başlıklara yöneldiğinde ( Mesela, üniversite harçlarına yapılan zamla ilgili bir tartışmanın, türban tartışmasına dönmesi gibi) Tartışmayı tekrar konuyla alakalı noktaya çekecek müdaheleler yapacak ("konudan çıkmayın uyarı yollarım" gibi birşeyi kastetmiyorum:)).

bir kimse. Tabi bu kimsenin daha önce bu forumda tartışma geçmişi olmayan bir arkadaş olması gerekiyor.

aslına bakarsanız teorik olarak olarak işleyebilecekmiş gibi gözüküyor ama

söz konusu moderatör şahsiyetin objektif olabilmesi sorunu var tabi...

hem konu hakkında yeterli bilgiye sahip mi?

ya da sahip olduğu bilgi diğer tartışmacıları tatmin edecek mi?

moderatörü kim seçecek?

her başlık için ayrı bi moderatör mü olacak?

farklı dini ya da politik görüşler(dinler-mezhepler-fraksiyonlar-akımlar-ekoller)tartışılırken her görüşe dahil bi moderatör olması gerekmeyecek mi?

bence dipsiz kuyu...

Bu aslında dostum "bilgi sahibi olmak" tan çok "ilgi sahibi olmak" la alakalı. Objektif olabilmesi tabiki elzem. Bu denetmenler için de elzem değil mi zaten. Yukarıda sıraladığım önerilerde tarif ettiğim kimsenin tartışma konuları hakkında değil, tartışma kültürü hakkında bilgili olması önemli zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

.

.

.

ayrıca ben derim ki moderatörler arsası selamlaşma kaldırılsın..

ayrıcalıklı hava ve tekdüze selamlaşma yaratıyor gibi..bir de repleşme..

şu anda etnik kimlik,cinsiyet,siyasi görüş gibi kamplaşmalarla

tamamen suni puanlama görüyorum.

.

.

.

Sayın AED,

Başka ek konulara değinmişsiniz bu konuyu bu başlıktan ayırıyorum...

Ayrıca size daha önce söylediğim gibi daha önce tartışılan konulara bir göz atın bu forum sizinle başlamadı. Aynı şeyleri tekrar tekrar aynı şekilde tartışıyoruz ve bu şekil bize bıkkınlık getiren bir yönteme dönüşüyor (REP olayı)

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi öncelikle bir Ali Kırca programıyla,internetteki bir platform aynımıdır...?

Bence değildir...

Tv'de halkın önünde yapılan bir tartışma da heran herşey söylenebilir ve bunun geri dönüşü,telafisi yoktur...

Fakat bir tartışma platformunda kişinin kontrolü önce kendindedir,sonrada moderatör yada işte denetmen her ne diyorsanız...

Ben bir tartışma içindeysem ve kendimi kontrol edemiyorsam bilgisayarımı kapatır sakinleşmeyi beklerim yada tam tersini yapar aklıma geleni yazarım öyle değil mi...

-Arkadaşlarımızın bir moderatörde olmasını arzu ettiği kriterlere şöyle bir baktım:

-Tarafsız olacak...(Bir tartışmanın içinde olur da nasıl tarafsız olur insan,yani ne kadar kontrol edebilir kendini? )

-Hem ilgili hem bilgili olacak ve bu donanımı bütün üyeleri tatmin edecek düzeyde olacak (bir profesör mü mesela unsure.gif)

-Sinirleri alınmış olacak ki,hem kendi sakin kalıp hem de üyeleri sakinleştirebilsin

-Ve mutlaka hem uyku sorunu olmalı hem de işi gücü olmamalı ki gece gündüz burada olabilmeli

bence dipsiz kuyu...

Bence de...smile.gif

ihraç kararları ve uyarı lar çok ayrıntılı ve taciz

edici değil kazanma amaçlıdır..uyarılar 1 haftalık ve 1 aylık cezalar ile

zenginleştrirlmiştir.

ve bu forumda moderasyona heryerden çok daha fazla ihtiyaç

vardır çünki,demokratik çatısı geniş bir konsepti barındırmaktadır

bu forum..

din bölümü ve güncel politika bölümünde bazan gerilim çok yükseliyor,

yani modere edecek pilot bölge bu topiclerdir.

bunlara atarım ha yakarım ha şeklinde sopa sallamak tartışma

kalitesini ve verimini düşürür

Özür dilerim...Uyarı sistemi bence bu forumda yeterlidir,aynı zamanda da gereklidir...Ben tartışmalara çoğunlukla katılmıyorum ama katılsaydım ve yeri gelip uyarı alsaydım taciz edildiğimi düşünmezdim...Sadece aynı uyarıyı almamaya özen gösterirdim...Aldığım uyarı bana göre hata bile olsa yinede gülümser geçerdim...smile.gif

Ayrıca yazınızdan bu forum demokratik değilmiş gibi bir ima ortaya çıkıyor. Bu forum gördüğüm en özgür forumlardan birisidir. Bu moderasyon bu demokratik oluşumun yapılanmasında görev almış bir moderasyondur. Dikkatlice bakın her fikirden insan yazıyor bu forumda. Herkes aynı şekilde moderasyondan şikayet edip gidip geliyor. Gelişiyorlar ve geliştiriyorlar... Bence biraz sabırlı olup forumu önce öğrenmek ve anlamak lazım gibime geliyor.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili @admin,

siz de katılırsınız ki kurallar insanlar tarafından yapılır,

ihtiyaç halinde roforme ve modifiye edilir,yine ihtiyaç halinde

tümden terkedilerek yeniden yapılır.ülkeler anayasasının bile

değişiyor olması hiçbir kuralın fetişleştirilemeyeceğinin

göstergesidir...ben de bu konuda görüş belirttim,üye giriş çıkışları

gözlemlediğime göre biraz fazla nedenleri sorgulanmalı dedim.

ha bu yanlış olabilir de,çünki bir görüştür sadece..

yoksa tüm üyeler gibi bende bugün olan ama yarın olmayacak

bir kişiyim..bir üyenin bir forum uygulamasına gerekçesini

belirterek eleştiri getirmesi yadırganacak bir şey olmasa gerektir.

ama konu moderasyon tartışması dışında ele alınmalı

diyorsanız hay hay derim. :)

saygılar

sevgili @radya

uyarı sistemi yetersiz yada gereksiz gibi ne bir cümle nede bir

ima var.bir başka platformda gördüğüm geçici uzaklaştırmaların

uyarı sistemine ek uygulamalar olarak önerilmesi var.

bu da <olmazsa olmaz>a getirilmemiş.

ayrıca yazımda forum demokratik değildir gibi bir ima çıkmıyor..

tam tersini bizzat ben söylüyorum: <demokratik çatısı geniş bir

konsepti barındırmaktadır bu forum..> söylediğim bu demokratik

üye kombinasyonu olan foruma konu açılmışken yaptığım

demokratik önerilerdir..

sadece görüş olarak kayda geçmesi için.

bu moderasyonu anti demokratik bulsam bu görüşleri dile getirmem

değil getirmemem beklenirdi.ayrıca konuyu açan arkadaşa cevaben

<ben de yazacaktım ama henüz gözlemlerim ve forumu tanıma

sürecim yetersizdi>diye belirten de yine benim.

anlama ve algılama yeteneğinizin çok üstün olduğunu

düşünüyorum..ama sözlerim tarafınızca neden böyle algılandı

doğrusu üzülmüş durumdayım. :clover:

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

-Arkadaşlarımızın bir moderatörde olmasını arzu ettiği kriterlere şöyle bir baktım:[/b]

-Tarafsız olacak...(Bir tartışmanın içinde olur da nasıl tarafsız olur insan,yani ne kadar kontrol edebilir kendini? )

Tartışmaları denetlerken ne kadar tarafsız olabiliyorsa o kadar dostum :)

-Hem ilgili hem bilgili olacak ve bu donanımı bütün üyeleri tatmin edecek düzeyde olacak (bir profesör mü mesela unsure.gif)

İlgili ve bilgili olmak, güncele, Türkiye ve Dünyadaki politik gelişmelere ilgili olmak. Buna bağlı olarak tartışılan konu hakkında bilgi sahibi olmak. Yani, gazete okuyup, haberleri takip eden her insan kadar. İnsanların neyi tartıştığını bilecek kadar. Genel bilgi seviyesinin bütün üyeleri tatmin etmesi gibi bir gereklilik yok.

-Sinirleri alınmış olacak ki,hem kendi sakin kalıp hem de üyeleri sakinleştirebilsin

yine denetmenler kadar sakin ve soğukkanlı olması yeterli.

-Ve mutlaka hem uyku sorunu olmalı hem de işi gücü olmamalı ki gece gündüz burada olabilmeli

denetmen arkadaşlarımızın her birinin forumda geçirdiği kadar zaman geçirmesi hayli hayli yeterli olacaktır. Yani, tartışma başlıklarında yazılan her iletiden sonra bir ileti yazmak gibi bir şey değil bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

-Arkadaşlarımızın bir moderatörde olmasını arzu ettiği kriterlere şöyle bir baktım

-Hem ilgili hem bilgili olacak ve bu donanımı bütün üyeleri tatmin edecek düzeyde olacak (bir profesör mü mesela -Sinirleri alınmış olacak ki,hem kendi sakin kalıp hem de üyeleri sakinleştirebilsin)

Sevgili Radya katılıyorum size ..

Sanal ortamda kişinin temel hareket dayanağı sadece ama sadece kendi ,, egosunu tatmin etmek olduğu sürece,kendinden başka herkesi düzeltmeye kalkışması normaldir ..

Ben bu formda görev yapan moderatör arkadaşların .. iyi şeyler yaptığına inanıyorum

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben egolarımın tatmin olması için yazmaya devam edeyim müsadenizle :)

Şimdi son bir aydır artık, forumum tartışma bölümlerinde aynı arkadaşlarımız, farklı konu barındıran başlıklarda aynı tartışmayı, aynı iletilerle yürütmekteler. Yani bu bölümlerde açılan konunun başlığı ne olursa olsun, ikinci sayfadan itibaren aynı kısır konuya dönmekte tartışma. Ve malum kısır konuya döndükten sonra okuduklarınız, birbirinin aynısı iletiler. Bir okuyucu , takipçi olarak benim gördüğüm bu.

Konu başlığı ne olursa olsun, bir sayfa sonra kürt sorununa dönüyor tartışma. bundan sonra yazılanlarda, arkadaşlarımızın diğer başlıklarda dillendirdiği yaklaşımların aynısını tekrar okuyoruz. Daha doğrusu birbirinin aynısı iletileri.

Dolayısıyla konu ve katılım zenginliği mümkün olmuyor. Ordu, kürtler, tüm başlıklar bir sayfa sonra buna dönüyor.

Ben etkin bir moderatörün hem konu ve katılım zenginliği yaratacağını, hem de tartışmaların tek düze kısır bir şekle dönüşmesini engelleyeceğini, hem de benim egolarımı tatmin edeceğini düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diğer forum deneyimlerimle karşılaştırdığımda "aktif tartışmacı" olmayan yönetim bana daha olumlu geliyor. Bu forumda olumlu bulduğum özellikle de budur. Eğer böyle bir adım atılacaksa zaten yeterince şeffaf olmadığını düşündüğüm şu anki yönetim anlayışıyla olması mümkün değildir.

Yani mevcut düzen korunacak ve sadece burada önerilen eklenecekse hiç olmasın daha iyi; emin olun şeffaflık ve üyelerle iç içelik açısından buradan daha ileride olan forumlarda somut olarak gözlemlediğim "forumun resmi ideolojisinin(!)" oluşmaya başlaması buradaki gibi daha "kapalı" yönetim anlayışı olan bir forumu çekilmez hale getirir. Ama yeni uygulamayı destekleyici olumlu adımlar daha temelden olacaksa başarı elde edilmesi mümkün olabilir.

Tartışmada yer alan insan uygulamada yanlı davranmaktadır. Bu normaldir, normal olmayacak olansa onun yönetim gücüyle karşıyı bastırarak "taraftar" olmaya başlamasıdır. Getirilen öneri mevcut forum düzeninde böyle bir hal almaya çok açıktır hem de çok çok.

Bu forumda tüm yollar Admin'e çıkıyor. Böyle bir forumda moderatör napsın!

İkinci seçeneğin gerçekleşmesi bu forumda "imkansıza yakın" olduğu için bu öneriyi olumsuz bulduğumu söylemek isterim.

Sayın Cyrano, önerinize getirilen "gerçekçi çözüm olsun" yanıtı da bununla ilgilidir zaten. Bu iş ne kadar merkezden yönetilebilir? Bunu sağlayacak bir geliştirmeyle önerinizi getirirseniz belki kabul görür ama o zaman da ben ve benim gibi düşünen forumdaşlara artık kesin olarak "yol görünür".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyide dostum :

1- Editör arkadaşımız gibi gündemdki dini, siyasal vs konular hakkında, ülkedeki, dünyadaki çeşitli kesimlerin , tarafların yaklaşımını derleyecek, altında sağlıklı tartışmalar yürütülebilecek başlıklar açacak

2- Tartışmalarda taraflar birbirinin söylediklerini anlayamadığı, yanlış anladığı zaman tarafların ne dediğini ve ne iddia ettiğini açıklayıp toparlayacak (işte üniversite forumlarında yöneticinin yaptığı gibi)

3- Tartışma konudan çıkıp, kronik kısır başlıklara yöneldiğinde ( Mesela, üniversite harçlarına yapılan zamla ilgili bir tartışmanın, türban tartışmasına dönmesi gibi) Tartışmayı tekrar konuyla alakalı noktaya çekecek müdaheleler yapacak ("konudan çıkmayın uyarı yollarım" gibi birşeyi kastetmiyorum)

bu şekilde katkı sağlayacak bir moderatörün yönetmeyle gücüyle "karşı" yı bastırması nasıl olabilir ? Taraf olması nasıl olabilir ?

Ben, tartışmalarda diğer tartışmacılar gibi, tartışma konusu hakkında, tutum, tavır, fikir sahibi olarak tartışmaya dahil olunmasından hiç bahsetmedim ki.

.....

Senin yaklaşımın farklı bir konu üzerine olmuş. Daha doğrusu farklı bir ön kabulle bu öneriyi değerlendirmişsin dostum. O ön kabul forumun sen ve senin gibi düşünenlere karşı taraflı olduğu ön kabulu. İma ettiğinin farkındayım. "Cyrano sen ve senin gibi düşünen insanlara bu forumda ayrıcalık tanınıyor " gibi bir ima olmuş. Ancak, güncel siyasi konularda "sen ve senin gibi düşünen" arkadaşlarımızın tam tersi şekilde düşünen ve yaklaşan insanlardan da aynı şeyi duydum dostum :)

Daha açık yazmak gerekirse "bu forumda sadece belli bir düşünce yapısına sahip insanlara izin veriliyor, hoşgörü gösteriliyor" sitemini, forumdan ayrılma gerekçesi olarak "senin ve senin gibi düşünen" insanların tam tersi siyasi görüş ve yaklaşıma sahip insanlardan da duydum. Tabi forum yönetimi ile üyeler arasında ki diyaloglar, ikisi arasında olduğu için, anladığım kadarıyla her sorun sahibi kendisine karşı tavır ve taraftarlık sanıyor. Ama şahsen ben, aynı sitemi duyduğum arkadaşlarımızı gözönüne getirince "Çarşı herkese karşı" tablosu çıkıyor ortaya.

Bir ikincisi, artık bu forumda tartışmalara, tartışmacı olarak değil, izleyici olarak katıldığımı göz önüne alırsan, konuya ne kadar "ben merkezci" bir yaklaşımla baktığını farkedersin dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu başlığı ne olursa olsun, bir sayfa sonra kürt sorununa dönüyor tartışma. bundan sonra yazılanlarda, arkadaşlarımızın diğer başlıklarda dillendirdiği yaklaşımların aynısını tekrar okuyoruz. Daha doğrusu birbirinin aynısı iletileri.

Dolayısıyla konu ve katılım zenginliği mümkün olmuyor. Ordu, kürtler, tüm başlıklar bir sayfa sonra buna dönüyor.

Ben etkin bir moderatörün hem konu ve katılım zenginliği yaratacağını, hem de tartışmaların tek düze kısır bir şekle dönüşmesini engelleyeceğini, hem de benim egolarımı tatmin edeceğini düşünüyorum.

Bu kısır döngünün halkımızın genel sorunu aslında,yani şu anda işsizlik,açlık gibi konuşacak çok daha önemli konular varken insanların hpnoz edilmiş gibi sadece işaret edilen konulara yoğunlaşması...

Senin anlattığın türden bir moderasyon bile bunu kıramazmış gibi geliyor bana...Bunun geçici bir süreç olduğunu düşünüyorum ve umuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum bu bir değişiklik değil ki? Ekleme. Bu forumun kurallarının hedeflediği tartışma formatı neyse, onun sağlanmasına tartışmaların içinde gerçek bir moderatör olarak katkı sağlayacak kimseler. Ne açıdan uygulanamaz ya da internetin denetimsizliğiyle ilgisini ben anlayamadım pek smile.gif

Tartışma platformlarına denetleyici talebiniz var ..Güzel de sizleri izlediğim kadarıyla,tartışılacak o kadar konu varken sizler tartışma konularında kısıtlı kalmışsınız..

Hergün medyada kesilen,parçalanan, tecavüze uğrayan ,ensest ilişkiye maruz onca çocuk varken ve satanistliğin web sitelerinde aleni işlendiği yaralar ve daha bir çok medyatik konular varken,siz kendinize soruyormusunuz

(ben medyadaki her konuyu biliyormuyum,ya da her konuda tartışmaya açıkmıyım)diye..

bunların nedenini,etkenlerini, çarelerini tartışmak amaçlı hiçbir girişim göremedim..Ki tartışan sizler olmasına rağmen..

bu tartışma platformu çok kısıtlı kullanılıyor görüntüsünde..

Denetleyicileri talep etmeden önce,bizlerin forumu en iyi şekilde kullanmamız gerekmiyormu?

önce gündemdeki her konunun tartışılacağı platform oluşturulursa ,taleplerimizi de ona göre istesek..

Ben tartışma platformuna katılan kişi olsaydım ve zamanla kimin nasıl cevap vereceğini az çok anlayabilirdim..

başlık dışına sarkan konularda kendim "arkadaşlar konu başlıktan saptı kanaatindeyim ,başlığa yoğunlaşabilirmiyiz lütfen" v.b gibi tatlı uyarılarda bulunurdum..Bunun için herhangi bir denetleyiciye de gerek duymazdım..

Denetleyiciye ihtiyacımız var derseniz ,bu denetleyiciler sizlerin oylarıyla seçtiği (taraf tutmama adına)kişiler olabilir..

ya da seçenekler sunulabilir..

fikirlerinizle birlikte seçeneklerde eklenirse daha yapıcı olacağına inanıyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forum sitelerini az çok hepimiz biliyoruz...

Siteleri gözlemlediğim kadarıyla, moderasyonun üyelerle iç içe olmasının bazı sorunlarını gördüm ve bu gibi durumlarda moderasyon kuralları çok sert..

yönetimimiz, biz üyeler kadar baskı kullanmıyor..

siteye ve yönetime tartışma penceresinden bakmazsak herşeyin çok güzel yürüdüğünü görürüz..

Ve isteklerimizi tartışmacı kimliklerimizle dile getirmez ve yönetimin yanıtlarına "karşı fikir" üretip yanıtlamak yerine

geniş yelpazede seçenekler sunarak ılımlı atmosferi korursak sorun diye nitelediğimiz isteklere ulaşmak daha kolay olur kanısındayım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi burasını alıntı yaptım, hazır birkaç yapılmasını istenilenler öneriler yazılmış olduğu için..

Daha rahatlıkla kendi acımdan da, yorumu mu yapabileyim diye..

Yoksa bu son birkaç gündür eleştiri bölümüne açılmış olunan başlıkların neresinden başlayım

Nasıl anlaşılabilecek bir şekil de kendimi ifade etmeye çalışayım diye, oldukca zorlandığm için.

Denildiği gibi bir Editör gündemdeki herhangi bir konuyu başlık olarak açtığını düşünelim

Bu başlık herkeze acık olan bir başlık olacak tabi ki..

Herkeze acık başlık olacak diye üzerinde duruyorum… bir başlık altı ise kapalı ve az daha sonra oraya da geleceğim o yüzden.

Nasıl başlıklar olması gerekiyor diye düşünüyorum…

Yeterince başlıklar her üye tarafından istendiği an açılmıyor mu..

Yani demek istediğim, kendim politika ve din bölümüne pek nadir yazdığım dan dolayı

Gayri ihtibari kendi kendime soruyorum.. engeleyen birisimi varda o yüzden mi yazılmış bu şekil de diye düşünüyorum

Bakın bunu ben yapabilirim, hemen toparlarım ortalığı hemencicik..:)

Kim nerede neyi yanlış anlamış yada görememiş, hemen alıntı yapar az biraz belki gerginlik yaratanın yada yaratabilecek bir yorumun yazarının gözü önüne.. koyarım

Koydum diyelim

Bana kalkar da arkadaşim bıraksan kendi görüşümü düşüncemi istediğim gibi yazayım..” sen ne karışıyorsun “ elbete benim de bir düşüncem var ki bu şekil de.. yazdım.. der ise

Haklı olarak…., kimileri mahsuzdan da az konu dışına çıkabiliyor az daha sonra belirli üyenin düşüncesini aldıktan sonra..

Yine başlık adında ki konuya daha derinden girebilmek için.

Evet ben o zaman ne durumda olacağım.. nasıl bir cevap vermem gerekiyor..

Susam a bak susturdu editörü denilenecek..

Karşılık versem.. konu bu defa daha da karışacak

Kişiselleştirilmiş bir başlık olacak

Bu defa moderöterler devreye girip hem editörü hem üyeleri uyarmak sorunun da kalmıyacak lar mı

Bence burada herhangi bir üye de bunları yapabilir diye düşünüyorum..

Ben vaz gectim yapmıyorum :)

3- Tartışma konudan çıkıp, kronik kısır başlıklara yöneldiğinde ( Mesela, üniversite harçlarına yapılan zamla ilgili bir tartışmanın, türban tartışmasına dönmesi gibi) Tartışmayı tekrar konuyla alakalı noktaya çekecek müdaheleler yapacak ("konudan çıkmayın uyarı yollarım" gibi birşeyi kastetmiyorum:)).

Bu yapılmıyor mu acaba gerçekten, en azından öm üzerine sanırım yapılıyordur diye düşünüyorum, karşı tarafı diğer üyelere karşı rencide etmeden, ...güzel olanı da bu bence.. yapılıyor ise

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyide dostum :

3- Tartışma konudan çıkıp, kronik kısır başlıklara yöneldiğinde ( Mesela, üniversite harçlarına yapılan zamla ilgili bir tartışmanın, türban tartışmasına dönmesi gibi) Tartışmayı tekrar konuyla alakalı noktaya çekecek müdaheleler yapacak ("konudan çıkmayın uyarı yollarım" gibi birşeyi kastetmiyorum)

bu şekilde katkı sağlayacak bir moderatörün yönetmeyle gücüyle "karşı" yı bastırması nasıl olabilir ? Taraf olması nasıl olabilir ?

Ben, tartışmalarda diğer tartışmacılar gibi, tartışma konusu hakkında, tutum, tavır, fikir sahibi olarak tartışmaya dahil olunmasından hiç bahsetmedim ki.

.....

Senin yaklaşımın farklı bir konu üzerine olmuş. Daha doğrusu farklı bir ön kabulle bu öneriyi değerlendirmişsin dostum. O ön kabul forumun sen ve senin gibi düşünenlere karşı taraflı olduğu ön kabulu. İma ettiğinin farkındayım. "Cyrano sen ve senin gibi düşünen insanlara bu forumda ayrıcalık tanınıyor " gibi bir ima olmuş. Ancak, güncel siyasi konularda "sen ve senin gibi düşünen" arkadaşlarımızın tam tersi şekilde düşünen ve yaklaşan insanlardan da aynı şeyi duydum dostum :)

Daha açık yazmak gerekirse "bu forumda sadece belli bir düşünce yapısına sahip insanlara izin veriliyor, hoşgörü gösteriliyor" sitemini, forumdan ayrılma gerekçesi olarak "senin ve senin gibi düşünen" insanların tam tersi siyasi görüş ve yaklaşıma sahip insanlardan da duydum. Tabi forum yönetimi ile üyeler arasında ki diyaloglar, ikisi arasında olduğu için, anladığım kadarıyla her sorun sahibi kendisine karşı tavır ve taraftarlık sanıyor. Ama şahsen ben, aynı sitemi duyduğum arkadaşlarımızı gözönüne getirince "Çarşı herkese karşı" tablosu çıkıyor ortaya.

Bir ikincisi, artık bu forumda tartışmalara, tartışmacı olarak değil, izleyici olarak katıldığımı göz önüne alırsan, konuya ne kadar "ben merkezci" bir yaklaşımla baktığını farkedersin dostum.

Diyorum ki, "konu dışına çıkmayı kontrol eden" moderatör uygulamada zorunlu olarak konuların içeriğine girmektedir.

İkinci olarak sözlerimi öyle bir anlamışsınız ki ben bile şaşırdım "kim demiş bunları ya" diye.

"Ben ve benim gibi düşünenler" dediğim gerçek hayattan bir görüş değil mesela; bildiğimiz bu forumun yönetimi hakkında zaten pek çok sorun dile getiren insanlar, bunları eleştiri ve öneri başlıklarından bulabilirsiniz. O yüzden size "Şu görüştensiniz ve korunuyorsunuz" demiyoruz!

"Ben merkezcilik" yazdıklarımın neresinden çıkıyor göremedim! Sizin ne yaptığınızla yazdıklarımın ilgisini de bir türlü bulamadım!

Anlayacağınız ben "belirli görüşten insanlar destekleniyor" falan demiyorum. Genel olarak "keyfi", "şeffaf olmayan" bir yönetim anlayışı var ve bundan daha şeffaf forumlarda dahi dediğinize benzer sistemler uygulamada sorun olmuştur. Bu fikrime katılmış bir kaç insan da vardır ve bu günlük siyasi tarafla değil burada yaşananlarla ilgilidir.

Bilmem anlatabildim mi!

Bakınız mesela bir moderatör olsaydınız beni yanlış okuyup bir de üstüne belki de uyaracaktınız konu dağılıyor diye. Halbuki anlatmak istediğimle uzaktan yakından ilgisi yok anladığınızın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyorum ki, "konu dışına çıkmayı kontrol eden" moderatör uygulamada zorunlu olarak konuların içeriğine girmektedir.

İkinci olarak sözlerimi öyle bir anlamışsınız ki ben bile şaşırdım "kim demiş bunları ya" diye.

"Ben ve benim gibi düşünenler" dediğim gerçek hayattan bir görüş değil mesela; bildiğimiz bu forumun yönetimi hakkında zaten pek çok sorun dile getiren insanlar, bunları eleştiri ve öneri başlıklarından bulabilirsiniz. O yüzden size "Şu görüştensiniz ve korunuyorsunuz" demiyoruz!

ben yanlış anlamışım iletini. Özür dilerim. Ancak kalınlaştırdığım cümle yerine daha ideal ve açıklayıcı bir cümle yanlış anlamaya sebebiyet vermiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışma platformlarına denetleyici talebiniz var ..

Hayır.

Güzel de sizleri izlediğim kadarıyla,tartışılacak o kadar konu varken sizler tartışma konularında kısıtlı kalmışsınız..

Hergün medyada kesilen,parçalanan, tecavüze uğrayan ,ensest ilişkiye maruz onca çocuk varken ve satanistliğin web sitelerinde aleni işlendiği yaralar ve daha bir çok medyatik konular varken,siz kendinize soruyormusunuz

(ben medyadaki her konuyu biliyormuyum,ya da her konuda tartışmaya açıkmıyım)diye..

bunların nedenini,etkenlerini, çarelerini tartışmak amaçlı hiçbir girişim göremedim..Ki tartışan sizler olmasına rağmen..

Öncelikle bizler, "tartışılması gereken konular"ı tartışmakla mükellef kamu görevlileri değiliz :)

Forumda gündemdeki her konuyu tartışmakla mükellef bir kadro da yok.

Artı, neyi tartışmak, neyi eleştirmek, hangi konuda fikir alışverişi yapmak istiyorsan bunu bu forumda yapabilirsin. Bu konuda seni engelleyecek hiçbir şey de yok.

O saydığın konularda tartışman için de seni engelleyen birşey yok.

Ki forumun arama bölümünde saydığın başlıkları aratmanı tavsiye ederim.

bu tartışma platformu çok kısıtlı kullanılıyor görüntüsünde..

Denetleyicileri talep etmeden önce,bizlerin forumu en iyi şekilde kullanmamız gerekmiyormu?

Denetleyi talep ettiğimizi nereden çıkardın dostum ?

önce gündemdeki her konunun tartışılacağı platform oluşturulursa ,taleplerimizi de ona göre istesek..

Ben tartışma platformuna katılan kişi olsaydım ve zamanla kimin nasıl cevap vereceğini az çok anlayabilirdim..

Gündemdeki her konunun tartışılabileceği platformlar zaten vardır bu forumda. Güncel Konular, Politika Bilimi, Gazete Haberleri Paylaşımı, Dini Konular vs.

Eğer tartışılmadığı için şikayetçi olduğun konular varsa dostum. Bir başlık açıp tartışabilirsin. Zira, forum denilen yapı, birilerinin tartışmakla, diğerlerininde okumakla mükellef olduğu bir yapı değildir. Dolayısıyla "şunu niye tartışmıyorsunuz, memlekette şunlar oluyorken niye bunları tartışıyorsunu" şeklinde bir eleştiri anlamsızdır. Cevabı "ne tartışmak istiyorsan, tartış dostum seni engelleyen mi var" olur.

Burada ailo arkadaşımızın açtığı bir başlık vesilesiyle yazdığım eski bir tanımı tekrar gördüm ve kullanmak istedim ;

]Tartışma nasıl olur ? Birden fazla kişi fikirlerini ortaya koyar ve diğerlerinin fikirlerini eleştirir(olumlu veya olumsuz eleştiri), değerlendirir. Forum, diğer tartışma türlerinden farklı bir tartışma biçimidir. Tartışacak kişilerin önceden belirlendiği programlı bir tartışma değildir. Bazı kişilerin soru sorduğu, bazı kişilerin cevap verdiği bir tartışma türüde değildir. Orada bulunan ve tartışmaya katılmak isteyen herkes tartışmacıdır, herkes soru sorar, herkes cevap verir, herkes eleştirir vs. Tartışmacı katılımcı, soru soran katılımcı, izleyici gibi ayrımlar yoktur. Oldukça güzel bir tartışma türüdür. Roma'da bu tartışmalar "Forum" adlı meydanda yapıldığı için, bu tartışma türüne "forum" denilmektedir internet ortamında.

başlık dışına sarkan konularda kendim "arkadaşlar konu başlıktan saptı kanaatindeyim ,başlığa yoğunlaşabilirmiyiz lütfen" v.b gibi tatlı uyarılarda bulunurdum..Bunun için herhangi bir denetleyiciye de gerek duymazdım..

Bizde denetleyiciye gerek duymuyoruz zaten dostum. Yazılanları okuduysan, denetçilerin zaten varolduğunu, moderatöre ihtiyaç duyduğumuzu yazmışız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir düşündüm de moderatör adayları kimler olabilir, bir tartışmayı mümkün olduğunca tarafsız yönlendirebilir diye. Aklıma her mesajı gülücüklerle dolu insanı sakinleştiren yapısıyla Sevgili Dayı geldi. Bunu her zaman dikkat ettiği insancıl, yumuşak, kırıcı olmayan ve güleryüzlü uslübu sebebiyle ona yakıştırdım doğrusu... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.