Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yasin sûresi

hasakcay

Önerilen İletiler

Sûrenin şu anda dilime ve aklıma yatan çevirisini buraya yazıp kendi yorumularımı ekliyorum. Yani bu benim "Ya Sin"im.

Koruyan, bağışlayan Allah'ın adıyla.

Ya Sin (1). Bilge Kuran’a and olsun, sen yollanan birisin, doğru yoldasın (2-4). Ve bunu, o üstün olup bağışlayan indiriyor; ataları uyarılmamış olan bilmezler topluluğunu uyaracaksın (5-6). Çoğunun üzerine o söz hak oldu, inanmaz onlar (6). Biz onların boyunlarına halkalar taktık çenelerine kadar; o yüzden başları kalkar (7-8). Önlerine bir duvar koyduk arkalarına bir duvar, ve örttük o kimseleri; görmezler (9). Uyarsan da bir onları uyarmasan da; inanmazlar (10). Sen Uyarı'ya kulak veren ve görmedikleri Koruyan’ı kâle alanları uyarabilirsin. Güzel bir ödülü ve bağışlandıklarını bildir onlara (11). Ölüleri diriltiriz Biz; insanın öne yolladığını da ardında bıraktığını da yazarız ve her şeyi ana kitapta tutarız (12).

Ayet 7'de hak edildiği belirtilen söz kafirler içindir; ayet 70'te de geçiyor: Diriler uyarılsın; kafirler o "söz"ü hak etsinler. O söz Allah'ın Secde 13 ve Sâd 85'teki uyarısıdır: BAZI cinleri ve insanları cehenneme tıkacağım.

Ayet 7'de boyunları tasmalı olarak resmedilen kimseler benim gözümün önünde şöyle beliriyor:

Tasmalar o kadar enli ki omuzlarından çenelerine kadar varıyor. O yüzden başları kalkık. Her ne kadar kibirden öyle yaptıkları sanılabilirse de gerçekte SEBEP SONUÇ İLİŞKİSİ devreye girmiş; kıskıvrak yakalanmışlar. Yani çaresizlikten öyle yapıyorlar.

Ayet 9'da anılan DUVAR bana göre ALLAH'IN TARZI demek olan "sünnetullah"tır. Yani yine SEBEP SONUÇ İLİŞKİSİ. Allah’ın hükmüne göre örneğin taş katıdır, onu tekmeleyenin ayağını acıtır; su insanı boğar; ateş yakar. Cahit Sıtkı Tarancı, OTUZBEŞ YAŞ:

Gökyüzünün başka rengi de varmış!

Geç farkettim taşın sert olduğunu.

Su insanı boğar, ateş yakarmış!

...

O halde "Beni Allah’ın hükmü bağlamaz!" deyip girdaplara dalanlar ve kayalara kafa çıkanlar kendi kendilerini zora sokup manen kör ederler.

(Devamı var)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.