Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DUREX BABALAR GÜNÜ REKLAMI

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

durex_fathersday.jpeg

Prezervatif markasi Durex'in yıllar önce gazetelerde tam sayfa yayınladığı bu reklamda şöyle yazmaktadır:

"Rakiplerimizin ürünlerini kullanan herkese: Babalar Gününüz Kutlu Olsun"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet durex in reklam yazarını kutlamak lazım..deyim yerindeyse onikiden vurmuş...

bakın size bir anı; bu raklam yazarlığı ile ilgili..fakülte öğrenciliğimin son sınıfına doğru babamın işleri

iyi gitmez olmuş bana gelen öğrenci harçlıkları iyice azalmıştı..yıl 1984 ..bendeniz çadır bezinden sırt

çantamla o sergi senin bu kitap fuarı benim <entel> tanımının en iyi örneğiyim..

çalışma zorunluluğuyla yüz yüze kalmış, iş ilanlarına bakar olmuştum..o da ne, tam bana göre bir ilan vardı :

reklam yazarlığı..

türkçeyi iyi kullanmak ve yaratıcı olmaktan başka şartı yoktu..

devamlı okuyan biri olarak benden iyisini mi bulacaklardı ?

medeni cesaretimi toplayıp hayatımın ilk iş görüşmesini yaptım..

hayret edeceğim bir şekilde beni işe almadılar..

nedenini çok sonra anlayacaktım..ta ki <moda vakkodur> reklam sloganındaki iki

kelimeyi bir araya getirebilmek için avrupadan da olmak üzere beş altı reklam yazarının

birkaç ay çalışması veya sabancı topluluğunun şirket isimlerinin SA hecesinin mavi boyanması

için günlerce çalışmak gerektiğini öğrendiğim zaman..

durex reklam yazarı da bu başarıyı göstermiş bence..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zordur tabi reklam metni yazarlığı, reklam grafikerliği.

Mesela TRT'nin yeni logosu. Bakınca derki adam ne var ki bunda beş dakikada çizerim. Ama TRT yüzbinlerce dolar ödedi o yeni logo için. "Bir Kilim Yeter Sevgilim" sloganı daha önce adı bile duyulmamış Kilim Mobilya'yı bir kaç seneliğine kelebek ile, ikea ile yarışır hale getirdi. Kilim Mobilya modelleri mağazalarda müşteriye gösteriliyor, ancak bir ay sonra teslim edilebiliyordu. Çünkü Kilim'in Kayseri'deki fabrikasının üretim kapasitesi ile var olan talep arasında uçurum vardı. Bir cümlelik reklamla zirveye oynar hale gelen Kilim, Kayseri'deki fabrikasında hala, ustaların elle montajıyla üretim yapıyordu. Tek bir slogan işte.

Nasıl bir yetenek istediği konusunda örnek bir model var aslında. Türkiye'de çok tutan ve başarı gösteren reklam metinlerinin altında Vedat Özdemiroğlu'nun imzası vardır. Evet bildiğimiz VÖ :)

Hatta VÖ'nün Leman dergisinden ayrılma sebebi. Bir GSM firmasının, iki genç sevgilinin "Nobransın aşkım", "hayır değilim aşkım" diye telefon diyalogları olan reklamı, Atilla Atalay'ın "Sıkılhan ile Bunalgül"ünden apardığı şeklindeki tartışmadır.

Mizahi yaratıcılık, Durex'in ki gibi üstün başarılı reklamlar yapmayı sağlıyor sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.