Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Resmi raporlarda Dersim katliamı: 13 bin kişi öldürüldü'

Taner Bayram

Önerilen İletiler

"VATANSEVER OLMAYANLAR" kimdir bunlar?

Siz konuyu izliyor musunuz? Dedik ya, kendi ağızlarından; vatanı bir kadın memesine satarlarmış, bi biskrem de olsa yeterli gelirmiş, öyle diyorlar. Biz satarlar filan demiyoruz, kendileri satarız diyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde bir kadın memesine veya bi biskreme vatanı satanların yurtsever olmadıklarını onaylıyorsunuz. Peki neler o halde? Neseverdirler?

Siz kimden ve neden bahsediyorsunuz dostum? Bu ne bicim sorular, benimle ne alakasi var? Tahminim siz beni birileriyle karistiriyorsunuz. Yoksa?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hazıra dağ dayanmaz! Ata sözü deyip geçmeyin, çok gerçek gizlidir içlerinde. Marshall yardımları nereye gitti? Hazır paranın kaçacağı karadelikler kıyamet gibi, yutar da izi tozu bile kalmaz.

Bölünme diye bir şeyin olmayacağını çok kere söyledim. Başbuğ da çok güzel ifade etti. Sorun, kısır çekişmelerin bize zaman ve enerji yitirtmesi.

Ayrıca bir şeyi öyle çok garantide de göremeyiz. Yugoslavya da parçalanacağına inanmıyormuştur. Kimse inanmak istemez. Bunun korkuyla alakası yok. Korkunun ecele faydası olmaz. :) Önlem, akıldır... ;)

Yok yani Türkiye'nin jeopolitiğinin son derece önemli ve stratejik olduğunu dünya alem biliyor, bunun kendini dünyanın merkezi zannetmekle, komplo teorisiyle, korku ile yönetmekle filan ilgisi yok. Başkası gözüyle de baksanız, uzaydan Marslı teleskopuyla da baksanız bu jeopolitik aynı stratejik önemdedir. Bu konumun başıboş, kendi halinde bırakılması diye bir şey söz konusu bile olamaz.

Dostum Marsal pilani bati ülkeleri icinde uygulandi, ama anlamadigim bu paralarin ülkeyi bölmekle olan iliskileri nedir? Sovyetlerin verdigi paralainda aynen? Yugoslavya ile Türkiye'yi bir tutamazsiniz. Yugoslavya suni sekilde ikinci dünya savasi döneminde olusturulan devlet bicimidir. Bizimkisi gibi kac bin yillik berabercilikleri ve akrabaliliklari yok. Türk ile Kür'dü sadece ölüm ayirir. Isteyen istedigi kadar para versin, ayirmaya calissin, nafile. Ama tehlikeli olani bizim kendimizin bu insanlara davranisimiz ülkeyi bölebilir.

Bence siz biraz konulari karistirmisa benziyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok artık sayın dominik! Konudan bu kadar kopuk olmaya da pes yani! Üzerinize alınacağınıza, önceki iletilere bir göz atsanız, kimin kadın memesine, kimin biskreme vatanı satacağını söylediğini görmeniz kadar kolay bir şey yok! Siz bu forumda gözü kapalı mı yazıyorsunuz, bunu nasıl başarabiliyorsunuz? Hiç mi sağınıza solunuza bakınmıyorsunuz kuzum?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok artık sayın dominik! Konudan bu kadar kopuk olmaya da pes yani! Üzerinize alınacağınıza, önceki iletilere bir göz atsanız, kimin kadın memesine, kimin biskreme vatanı satacağını söylediğini görmeniz kadar kolay bir şey yok! Siz bu forumda gözü kapalı mı yazıyorsunuz, bunu nasıl başarabiliyorsunuz? Hiç mi sağınıza solunuza bakınmıyorsunuz kuzum?

Dostum o sorunuzu gider yazanlara sorarsiniz. Ben meme falan bilmem. Ne anlamda yazdiklarinida sorun onlar aciklasin. Siz bana cevabinizda o suryu getirdiginiz icin yazdim. Beni yazdiklarimla degerlendirin ve sorgulayin lütfen. Bir dönemler Osmanli hanedarlarida bir kadina memleket veriyorlardi. Neden sattigini da gidersiniz savunanlara sorarsiniz.

Benim ülkem hakkindaki görüslerimi beyan ettim yeterince. Araya meme, biskirem laflari sokarak kaynatmaya gerek yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazanlara sorarsiniz. Ben meme falan bilmem.

Ben sizi itham etmedim. Bu konudaki görüşünüzü sordum. Yazanlara gerekli yanıtı verdim. Size "vatanı memeye veya biskreme satmayı doğru bulup bulmadığınızı" sordum sadece. Yapacağınız:

a. Evet, doğru buluyorum, satılabilir.

b. Hayır, doğru bulmuyorum, satılamaz.

Şıklarından birini işaretlemek. Eğer bu soruya neden muhatap olduğunuzu merak ediyorsanız, onun da yanıtı şöyle: Sürekli olarak alıntı yapıp savunduğunuz bir gazetenin yazarına ait olduğu için bu satış işi, diğer görüşleri gibi bunu da onaylayıp onaylamadığınızı merak etmem sadece.

Üzerinize alınmamanızı önce de söyledim, tekrarla hatırlatıyorum. Bu sözü size hiç bir zaman isnat etmedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu milletin hicbir dönemi acisiz degildir.Kölelik eger aci degilse o zaman padisahin ümmeti olmak acidir.Bu millet asirlar boyu hep kan kaybetmistir.Millet olma sansini 1923'de yakalamasina ragmen,ümmetci ve köleci zihniyet bu milleti Islam adina araplastirma cabasina girmistir.Kiyafeti Arap,dili Arap yasami Arap olan yiginlar yaratma cabasi 1950 itibariyle hizlanmistir.

Bu milletin evveliyatinda aci yoktur demek ümmetci zihniyetin hezeyanlaridir.Bu millet millet olmadan önce hep aci icindeydi.

Neden köken arama ihtiyaci duyuldu denerek kime vurgu yapilmak istendigi ortada degil mi?1923'den beri yani kölelik sisteminin yikildigi günden beri hep ayni hedefe saldirilmiyormu?Karen Fogg,Türk milletinin hakkindan gelmekten bahsediyordu,bu milleti millet yapana karsi yapilan saldirilar Karen Fogg'cular degil mi?

Önce dogru bir tespit yapalim.Sümer,Hitit,Günes teorisi veya Mu bir köken arastirmasi olabilir ama bu Türklerin kökenleri bilinmiyor da araniyor olarak lanse edilerek Atatürk'ü üstü kapali irkci yapmaya yönelik bir operasyondur ve yine sahnede din simsarlari ile onlarin kaim dostlari olan devrimci kirintilari oynuyor.Yani 1923'de bagimsiz bir devlet kurulmasina karsi olan kesimler.Ingiliz muhipleri,Kürt Teali cemiyetleri vesaire vesaire.Türklerin kökeni bellidir,atalarida bellidir.Ayrica,Türklerin kökeni filan tarihe dayaniyor diye arastirma yapmak neden hazimsizlik yaratiyor bu da anlasilir degil.Yoksa Türklerin kökeni gercekten Sümerlere,Mu'ya dayanirsa dayandigi tespit edilirse,Türk milleti diye bir millet yoktur diye ahkam kesenler ve onlarin takipcileri icin bir yikim mi olacak korkusu vardir.Ama hersey bir yana,bu topicin basligi altinda Mu ve Günes teorisinden bahsetmek bile amaclari ve Türkler üzerinde yapilan hesaplari ortaya koymuyormu.Kime hizmet veriliyor?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben sizi itham etmedim. Bu konudaki görüşünüzü sordum. Yazanlara gerekli yanıtı verdim. Size "vatanı memeye veya biskreme satmayı doğru bulup bulmadığınızı" sordum sadece. Yapacağınız:

a. Evet, doğru buluyorum, satılabilir.

b. Hayır, doğru bulmuyorum, satılamaz.

Şıklarından birini işaretlemek. Eğer bu soruya neden muhatap olduğunuzu merak ediyorsanız, onun da yanıtı şöyle: Sürekli olarak alıntı yapıp savunduğunuz bir gazetenin yazarına ait olduğu için bu satış işi, diğer görüşleri gibi bunu da onaylayıp onaylamadığınızı merak etmem sadece.

Üzerinize alınmamanızı önce de söyledim, tekrarla hatırlatıyorum. Bu sözü size hiç bir zaman isnat etmedim.

Ben sadece kendi görüsümden ve alinti yaptigim kaynaktan sorumluyumdur. Bir gazetede 100 lerce hemde bazen her görüsten yazar cizer calisiyor, hepsinin yazdiklarina katilacagim diye bir sey olamaz. Veya bir yazarin bir yorumuna katiliyorda olabilirim ama bu hic bir zaman her görüsüne katilyiorum anlamina gelmez. Ben öyle meme , biskirim islerine bakmam ve ciddiyede almadigim icin yorumlamamada gerek kalmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kaynaktan sorumluyumdur.

Anlatamadım... Sorumlusunuz, değilsiniz diyen yok. Katlıyor musunuz, katılmıyor musunuz? Soru sadece bu... Artı, bu görüşlerin dile getirilmesi sizde rahatsızlık uyandırıyor mu, yoksa sakınca görmüyor musunuz?

Konu bu kadar basitken, DTP nin terörü bir türlü kınamaya yanaşmayışına dönmesin iş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlatamadım... Sorumlusunuz, değilsiniz diyen yok. Katlıyor musunuz, katılmıyor musunuz? Soru sadece bu... Artı, bu görüşlerin dile getirilmesi sizde rahatsızlık uyandırıyor mu, yoksa sakınca görmüyor musunuz?

Konu bu kadar basitken, DTP nin terörü bir türlü kınamaya yanaşmayışına dönmesin iş...

Yeterince aciklamisim, katilsaydim ciddiye alirdim ve kendimce dogru oldugunu söylerdim. Ben her konusan yazara cizere yorum yapacak degilim. Her sorulan sorularada cevap verecek degilim. Beni ilgilendirmeyen konulara bakmam. Meme ve biskirim i konulari beni asla ilgilendirmez ve ciddiye dahi almam.

Karsimizdakini illada bir seyler söylemesine de zorlamamak gerek.

Ciddiye alinacak bir aciklama olaydi ben yorum yapardim.

Umarim anlasilmiismdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bu kadar zor değildi ama, neyse... Tabii ki zorlayamayız... -_-

Ama her gün iftira kampanyaları düzenleyen bir gazetenin yazarı bir söz söylüyorsa, ortada ciddiye alınacak bir şeyler dönüyor demektir diye bir hatırlatayım dedim... :)

Hani yani, biçtiği fiyat etiketini yapıştırdığı yer ile, iftiraların hedefinin neresi olduğu arasında bir paralellik olabilir mi diyesi olduydum da...

Ha, o fiyat etiketini dönüp başka bir yerine yapıştırsın, o ayrı tabii...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

dersim meselesini kadın meselesine kim soktu acaba merak içinde çırpınmaktayım.

osmanlının kadın için toprak verdiği söylenmiş olmakla beraber çeyiz için aldığı topraklarda bu gün ne yetiştiğini bile söyleyecek tarihi kaynakların çokluğunu ecddaımız adına hatırlatmak isterim.

Gelelim dersim isyanına ki bu gün her nedense birkısım insanımız bunu olay diye yutturmaya çalışsada biz bunu yemeyecek kadar akıllı bir toplumuz.Dersim de askerlik yapan birine sorun size ordaki olayların uzantısını anlatsın.terör olayları bile orda farklı bir hal almakla beraber örgütlenme de dahi ayrımcılığa gidip PKKda ne ki biz daha iyisini kurarız diyerekten THKPC yi kurduklarını ve eylemlerini tunceli üzerine yoğunlaştırdıklarını bilmeyen yoktur.Ki bu yönüyle pkk yandaşlarıda aslında Tunceliyi pek hazzetmezler.Adamlar isyan etmiş fakat TSK konuya müdahil olaraktan isyanı bastırmıştır.O dönemlerde yaşanan isyan hareketlerini ele almak yerine isyan bastırılmalımıdır yoksa her isyan edenin isyanına eyvallah baba sende haklısın mı denmelidir onu tartışalım.

Osmanlıda da isyanlar çokça yaşanmış olup bazı isyanlarda devletin bekası için kardaş kardaşa ölüm emri vermiştir.dersim de ölenlerin canı can da padişah kardaşlarının canı patlıcanmı idiki öldürüldüler. İsyan ediyorsan eğer ölümü göze alacaksın.yok öyle hem isyan edeyim başaramayıncada ben ettim sen etme psikolojisini devreye sokayım.

O dönemlerde yeni çerilerde bile isyan eğilimi ve kazan kaldırma olayları görülmüş ve sonunda halk yeter uleen ne bu ikide bir kazan kaldırıp sokağa doluyorsunuz diyerekten olaya bizzat müdahil olarak yeni çerilere karşı bir hareketle nizamu cedid ordusuna vicdanını teslimi uygun görmüştür.Gerçi bu gün dahi ordumuzu aynı duruma sokmaya çalışan ve 60 ile 80 de bunu hayata geçiren yanlış fikirli paşalar olduğu gibi günümüz Türkiye sindede durun uleen napıyorsunuz en sonunda bu halk ayaklanacak kaş yapayım derken göz çıkaracaksınız diyebilen hemde bunu derken evden sefer tası taşımayı dahi göze alabilen paşalarımızında aynı ordumuzun içinde mevcut olması bizi darbe iddialarını yeni çeri isyanları ile aynı statude eleştirmekten alıkoyuyor.

sonuç olarak isyan varsa orda kan olması normaldir.Allah aşkına hangi isyan 'yav allahınızı severseniz evlerinize dönün devlete karşı ayıp ediyorsunuz ' diyerek bastırılmıştır?

ayrıcada bu devlete karşı isyan meselesini biri başlık olarak açarsa daha iyi anlatılabilir .

şunuda ilave edeyim .devlete isyanın sonucunu ırakta görüyoruz.abd askerine iyiki geldinizdeyipte kendi yöneticisini elleriyle teslim edip sevinen ırak halkının düştüğü durum bir isyanın eseridir.aynı şey TÜRKİYE CUMHURİYETİnde olsa darbeci diye eleştirdiğimiz bazı paşalarda dahil siyasi görüşü en uçlarda olan deniz baykalı erdoğanı bahçeliyi ve sayılabilecek daha nicelerini ki buna sabih kanad oğlu ve nur serter de dahil değil kendilerini saçlarının kılını bile teslim etmeyiz evelallah.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şunuda ilave edeyim .devlete isyanın sonucunu ırakta görüyoruz.abd askerine iyiki geldinizdeyipte kendi yöneticisini elleriyle teslim edip sevinen ırak halkının düştüğü durum bir isyanın eseridir.aynı şey TÜRKİYE CUMHURİYETİnde olsa darbeci diye eleştirdiğimiz bazı paşalarda dahil siyasi görüşü en uçlarda olan deniz baykalı erdoğanı bahçeliyi ve sayılabilecek daha nicelerini ki buna sabih kanad oğlu ve nur serter de dahil değil kendilerini saçlarının kılını bile teslim etmeyiz evelallah.

Anlasilir gibi degil neler anlatiyorsun neleri hayal ediyorsun bu millet kimi teslim ediyor..

Arkadasim ufak toplumsal olaylarla bu ülkenin halki ülkesine kin gütmez ihanetde etmez ihanet edenler her daim ortada.

Bakin dün yasanan romanlarin mahalle kavgasini zannediyormusun onlar gün gelecek isyana cevirecek..

Bugün dünün Almanyasin da katliama ugrayan romanlar birakin mahalle kavgasini katliami bile isyana cevirmemis bu halk roman halki dünyada en huzur buldugu ülkede mi cevirecek?

Bakin dün dersim de o dönemde ufak bir tatsizlik yasandi diye.. Alevi halkin en büyük aski en büyük sevgisi elinden alinabildi mi? bu sevginin Atatürk sevgisi vatan sevgisi oldugunu bilmeyen mi var...

Yoksa biz mi yanlis biliyoruz Alevi Türklerin Atatürk e olan askini kemalistligini?

Atatürk ün Türkiye´nin dogusundaki, batısındaki insanlara, Kürtlere, Alevilere daima en sicak duygularla yaklasmistir. Alevi yurttaslarimizi incitecek en kücük bir sözü varmidir?

Alevi vatandaslarimiza yönelik tahrik, ayni yörüngeden romanlara dönmüstür bu dönme dolap yarin nereye döneklik yapar onuda görecegiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk ün Türkiye´nin dogusundaki, batısındaki insanlara, Kürtlere, Alevilere daima en sicak duygularla yaklasmistir. Alevi yurttaslarimizi incitecek en kücük bir sözü varmidir?

Atatürk Alevilerden gördügü destege ve sevgiye karsilik amlesef onlarin en dogal haklari olan inanc özgürlüklerini vermedi. Camiilere verilen haklari Cem evlerine vermek cokmu zordu acaba? Türkiye'de ic savasmi cikardi Atatürk Cem evlerine esit hak verseydi? 85 yili askin Aleviler kücücük haklari olan din ve vijdan özgürlüklerini istiyorlar ama bizler onlari sadece oyaliyoruz. Cokca seslerini cikardiklari vakit, durun sadece sizin degil sünnilerinde sorunu var diyoruz ve derhal susturuyoruz.

Alevilerin hakkni ödeyemeyiz, onlardaki sabir ve insana sevgi hepimizde olsaydi Türkiye bugün belkide dünyada en önde gelen ülkeler arasinda olurdu. Biz ise hala oyalama taktikleriyle Ali Kemal oyunu yapiyoruz. Evet Aleviler Atatürk'ü severler ama konumlari itibariyla sanki Atatürk düsmalarida cezalandiriliyorlarmis gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk Alevilerden gördügü destege ve sevgiye karsilik amlesef onlarin en dogal haklari olan inanc özgürlüklerini vermedi. Camiilere verilen haklari Cem evlerine vermek cokmu zordu acaba? Türkiye'de ic savasmi cikardi Atatürk Cem evlerine esit hak verseydi? 85 yili askin Aleviler kücücük haklari olan din ve vijdan özgürlüklerini istiyorlar ama bizler onlari sadece oyaliyoruz. Cokca seslerini cikardiklari vakit, durun sadece sizin degil sünnilerinde sorunu var diyoruz ve derhal susturuyoruz.

Alevilerin hakkni ödeyemeyiz, onlardaki sabir ve insana sevgi hepimizde olsaydi Türkiye bugün belkide dünyada en önde gelen ülkeler arasinda olurdu. Biz ise hala oyalama taktikleriyle Ali Kemal oyunu yapiyoruz. Evet Aleviler Atatürk'ü severler ama konumlari itibariyla sanki Atatürk düsmalarida cezalandiriliyorlarmis gibi.

Hep Atatürk'ten sonra yapılan şeyleri Atatürk'e mal ediyosun dominik. Hiç bişe diyemiyorum yemin ederim. Adam gitti sünnilerin tekke ve zaviyeleri kapattı, çoğunluğu sünni olan devletin anayasasından 'devletin dini islamdır' ifadesini kaldırttı, sünnilerin medreselerini kapattı, ezanlarını türkçe okuttu, kuranı türkçeye çevirtti ama alevilerin cem evlerine hiç dokundu mu? Hala neler diyosun yaa. Atatürkün Cem evlerine eşit haklar vermesi için Cem evlerini de kapatması gerekirdi. Bunu bilmiyosun. Kapatmamış.

Aleviler Atatürk'ü tanıyo ama sen tanımıyosun ne yazık ki hiç kusura da bakma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrım, Kemalistlerin Kemali tanımaması ne garip..!!

Tıpkı Alisiz Alevilik, İsasız İsevilik, Musasız Musevilik gibi bir şey herhalde.. (Kemalizmi dine, özünden sapan dini de afyona benzettiğim için bu örneği verdim..)

Bu son dinin afyonundan nasibini almış değerli arkadaşlar bilsinler ki Cumhuriyet döneminde Cemevleri yoktu..

Aleviliğin inançtan sayılmaması, cem evlerinin de hiç bir zaman yasal statüye alınmaması bunun en büyük nedenidir..

Osmanlıda Aleviler Bektaşilik adı altında Tekkelere özgürce gitmişler, burada ibadetlerini özgürce yapmışlardır/yaşamışlardır..

Ta ki 'sarı saçlı mavi gözlü' bir 'yiğidin' çıkıp, tüm inançları, meshepleri 'dogmatik' görüp 30 Kasım 1925 tarihinde bu ve tüm inanç evlerinin kapılarına zincir vurmasına kadar..

Ancak ülkenin tıpkı Cumhuriyetten önceki gibi yeniden özgürleştiği, tam demokrasi yolunda adımların atıldığı 'korkusu' karşısında son kemaistler adına Mahsuni misali haykırasım geliyor..:

Nerde, Nerde, Nerdesin Dost.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrım, Kemalistlerin Kemali tanımaması ne garip..!!

Tıpkı Alisiz Alevilik, İsasız İsevilik, Musasız Musevilik gibi bir şey herhalde.. (Kemalizmi dine, özünden sapan dini de afyona benzettiğim için bu örneği verdim..)

Bu son dinin afyonundan nasibini almış değerli arkadaşlar bilsinler ki Cumhuriyet döneminde Cemevleri yoktu..

Aleviliğin inançtan sayılmaması, cem evlerinin de hiç bir zaman yasal statüye alınmaması bunun en büyük nedenidir..

Osmanlıda Aleviler Bektaşilik adı altında Tekkelere özgürce gitmişler, burada ibadetlerini özgürce yapmışlardır/yaşamışlardır..

Ta ki 'sarı saçlı mavi gözlü' bir 'yiğidin' çıkıp, tüm inançları, meshepleri 'dogmatik' görüp 30 Kasım 1925 tarihinde bu ve tüm inanç evlerinin kapılarına zincir vurmasına kadar..

Ancak ülkenin tıpkı Cumhuriyetten önceki gibi yeniden özgürleştiği, tam demokrasi yolunda adımların atıldığı 'korkusu' karşısında son kemaistler adına Mahsuni misali haykırasım geliyor..:

Nerde, Nerde, Nerdesin Dost.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tüm inançlar dogmatiktir zaten? :unsure: Sen hiç kendini eleştiriye açmış inanç gördün mü? -_- Ben görmedim. Hem Kemalizmin tanrısı yoktur, dogmaları yoktur, ayetleri yoktur. Kemalizmi dogmatik yapanlara atın siz suçu, kemalizme değil.

Ayrıca 'Cumhuriyet Dönemi' lafı da ne oluyo anlamadım ama bittim doğrusu! Şu an ne dönemi yaşıyoruz, Kırallık mı Çarlık mı yoksa Taş devri mi? Benim bildiğim her 29 Ekimde Cumhuriyeti kutluyoruz, hala yıkılmadığı için! O değil de o kadar ahkam kesip Cumhuriyet dönemi derken neyi kastettiğini kendinin de pek bilmiyor olman çok hoş hakkaten. Ah ama özür dilerim ya, ikinci cumhuriyetçiler hep böyle Cumhuriyet dönemi gibi argümanlar geliştirmişlerdi di mi, pardon pardon. Sanki türkiyede fransa gibi bikaç kere cumhuriyet yine yine yeniden defalarca ilan edildi.

Cumhuriyetten önceki gibi yeniden özgürleşmek mi? 1909a kadarki istibdatdan mı söz ediyosun sen özgürlük derken yoksa 1918e kadar süren İ.T. döneminden mi? Veya tümden Osmanlı devletinden mi?

Offff of kafa karışıklığının bini bir para. Osmanlıda aleviler inançlarını özgürce yaşamışlarmışmış. Duyda inanma. Bu alevi-sünni kavgası sonradan çıktı tabi! :lol: Osmanlı değil mi hanifiliği, şafiiliği, malikiliği, hanbeliliği 4Hak Mezhep sayıp da Şiiliğin Caferiliğini ehli sünnete yakın mezhep sayıp yine de hak saymayan ve Alevileri hak mezhep olmanın yakınına bile yaklaştırmayan? Alevileri katleden Osmanlı değil miydi? Gören de tekke ve zaviyelerin topyekün alevilere ait olduğunu sanacak, aman haaaa! Gören de alevilerle sünniler osmanlı da tekke ve zaviyelere kardeş kardeş gidip ibadet ediyorlardı sanacak! :D

Be hey insanoğlum sen nelere kadirsin. Kim bilir beni daha ne kadar güldüreceksin bilumum örneklerinlen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hep Atatürk'ten sonra yapılan şeyleri Atatürk'e mal ediyosun dominik. Hiç bişe diyemiyorum yemin ederim. Adam gitti sünnilerin tekke ve zaviyeleri kapattı, çoğunluğu sünni olan devletin anayasasından 'devletin dini islamdır' ifadesini kaldırttı, sünnilerin medreselerini kapattı, ezanlarını türkçe okuttu, kuranı türkçeye çevirtti ama alevilerin cem evlerine hiç dokundu mu? Hala neler diyosun yaa. Atatürkün Cem evlerine eşit haklar vermesi için Cem evlerini de kapatması gerekirdi. Bunu bilmiyosun. Kapatmamış.

Siz bana Atatürk zamaninda Alevi vatandaslar iicn yapilan kanunlardan bahsedebilir misiniz? Diyanet Atatürk'ten sonra mi kuruldu? Alevi vatandaslarimizin rizasi ile mi diyanet kuruldu?

Umarim nelerden bahsettiginizden haberiniz vardir.

Aleviler Atatürk'ü taniyorlarmista ben tanimiyormusum. Tanisak kac yazar, tanimasak kac yazar? Türkiye'nin geldigi noktaya bakinca kimlerin tanidigini ve kimlerin tanimadigini cok iyi görüyoruz. Her lafimizin arkasina Atatürk'ü alarak gelecegimiz nokta bugünkü Türkiye. Atatürk'ün eksikligini görmekte bir erdemliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz bana Atatürk zamaninda Alevi vatandaslar iicn yapilan kanunlardan bahsedebilir misiniz? Diyanet Atatürk'ten sonra mi kuruldu? Alevi vatandaslarimizin rizasi ile mi diyanet kuruldu?

Aleviler Atatürk'ü taniyorlarmista ben tanimiyormusum. Tanisak kac yazar, tanimasak kac yazar? Türkiye'nin geldigi noktaya bakinca kimlerin tanidigini ve kimlerin tanimadigini cok iyi görüyoruz. Her lafimizin arkasina Atatürk'ü alarak gelecegimiz nokta bugünkü Türkiye. Atatürk'ün eksikligini görmekte bir erdemliktir.

O zaman şöyle bir test yapalım sana Dominik...

Mustafa Kemal Atatürk zamanında, hangi Etnik ya da Dini kitle/unsur için özel yasalar çıkmış söyler misin bana?

Ya hu anlatamıyor muyuz?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hiçbir Etnik ya da Dini kitleye "Ayrıcalık Verilemez" anlayışı ile bir Devrim gerçekleştirdi.

Burada "yok ben Atatürk'ü tanımıyormuşum..." diyorsunuz...

Evet, tanımıyorsunuz efendim.

Hatta hiç haberiniz de yok...

Halkçılık nedir Dominik?

Söyler misin?

Cumhuriyetçilik nedir?

Anlatır mısın?

Gelmiş burada "Kürtlere hakları verilmedi" "Alevilere hakları verilmedi" deyip duruyorsunuz.

Ya hu DEMOKRASİLERDE, HALKÇI HUKUK DEVLETLERİNDE; HİÇBİR KİŞİYE, ZÜMREYE, KİTLEYE, ETNİK UNSURA, DİNİ CEMAATLERE AYRICALIKLAR, İMTİYAZLAR, KAYIRMACALAR TA-NI-NA-MAZ...

KÜRTLERİN KÜRT OLDUKLARI, ALEVİLERİN ALEVİ OLDUKLARI ZERRE KADAR UMRUMDA DEĞİL.

DEVLETİN DE UMRUNDA OLMAMALI.

DEVLETİN TEK YÜKÜMLÜLÜĞÜ, ORTAK DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK VE GELİŞTİRMEK;

KİTLELERE ÖZGÜ DEĞERLERİN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİ İSE YİNE O KİTLELERE BIRAKMAKTIR.

DEVLET "KÜRTLERE ÖZGÜ" "ALEVİLERE ÖZGÜ" YASALAR ÇIKARTMAKLA YÜKÜMLÜ DEĞİLDİR.

KÜRT'E ÖZGÜ, ALEVİ'YE ÖZGÜ YASALAR ÇIKACAKSA:

HIRİSTİYAN'A ÖZGÜ, YAHUDİ'YE ÖZGÜ, ATEİST'E ÖZGÜ, PANTEİST'E ÖZGÜ;

BOŞNAK'A ÖZGÜ, MAKEDON'A ÖZGÜ, ZAZA'YA ÖZGÜ, YÖRÜK'E ÖZGÜ;

ANASI KÜRT-BABASI TÜRK'E ÖZGÜ, ANASI BOŞNAK-BABASI MAKEDON'A ÖZGÜ, ANASI ARAP-BABASI KÜRT'E ÖZGÜ;

MÜSLÜMALIKTAN HIRİSTİYANLIĞA GEÇMİŞE ÖZGÜ, İNANÇLIYKEN İNANÇSIZ OLMUŞA ÖZGÜ, HIRİSTİYANLIKTAN MÜSLÜMANLIĞA GEÇMİŞE ÖZGÜ YASALAR DA ÇIKARALIM MI DOMİNİK?

BUNUN NEYİ ANLAŞILAMIYOR?

ATATÜRK ELBETTE Kİ ALEVİLERE ÖZGÜ KANUNLAR ÇIKARTTIRMADI,

ÇÜNKÜ ALEVİ OLMAYANLARA DA KANUNLAR ÇIKARTILMADI.

ALEVİLER ALTIN MI YUMURTLUYORLARDI DA ONLARA ÖZGÜ YASALAR ÇIKACAKTI, SIRF İNANÇLARI BAŞKA DİYE...

KÜRTLERİN BİLMEM NELERİNDE BONCUK MU VARDI DA ONLARA AİT YASALAR ÇIKACAKTI, SIRF IRKLARI BAŞKA DİYE...

YA HU ŞUNU KAVRAYIN ARTIK:

ÇAĞDAŞ DÜNYADA TOPLUMLAR ARTIK IRKLARÜSTÜ VE İNANÇLARÜSTÜ TOPLUMSALLAŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORLAR.

SİZ İSE HALA GELMİŞ "ALEVİLERE ÖZGÜ YASALAR"DAN, "KÜRTLERE ÖZGÜ YASALAR"DAN SÖZ EDİYORSUNUZ.

YA HU SİZİN DERDİNİZ MODERNLEŞMEK Mİ, YOKSA HALA DİN VE KÖKEN AYRIMLARININ ALIP BAŞINI GİTTİĞİ VE TOPLUMLARIN İNANÇLARINA VE KÖKENLERİNE GÖRE BİRBİRLERİNE BAŞKALAŞTIĞI BİR İLKEL MODEL Mİ?

ÖNCE ATATÜRK'Ü TANIYACAKSINIZ,

ÖNCE DERDİNİZİ MODERNLEŞMEK Mİ YOKSA İLKELLEŞMEK Mİ OLUP OLMADIĞINA KARAR VERECEKSİNİZ,

ÖNCE KAVRAMLARIN ANLAMLARINI ÖĞRENECEKSİNİZ,

ÖNCE NEYİN NE OLDUĞUNU ÖĞRENECEKSİNİZ,

ÖNCE EN AZINDAN BİRBİRİNİZİ ANLAYABİLECEK KADAR TARİH BİLGİSİNE SAHİP OLACAKSINIZ;

YANİ ÖNCE BİLGİ SAHİBİ OLACAKSINIZ,

ONDAN SONRA FİKİR SAHİBİ OLACAKSINIZ...

YA O DEĞİL DE, KURBAN OLAYIM, NE OLUR, LÜTFEN, PLEASE;

1- BANA ATATÜRK'ÜN ŞU ALTI İLKESİNİ BİR ANLATIR MISIN?

2- DÜNYA VE TÜRK TARİHİNDEKİ TEMELLERİNİ, KÖKENLERİNİ, OLUŞUMLARINI İRDELER MİSİN NE OLUR?

NOT: HER SORU 50 PUANDIR, SINAV SÜRESİ SİZE KALMIŞ VE İSTEDİĞİNİZ SORUDAN BAŞLAYABİLİRSİNİZ...

Ayrıca Atatürk'ün eksikliklerini görmekten söz etmişsiniz...

Birinin eksikliklerini görebilmek demek, o eksikliği giderebilmek demektir.

Eksikliği görebilecek kadar erdemli olan insanlardan,

O eksikliği giderebilecek kadar zeki ve bilgili olmaları da beklenir.

Atatürk, toplumun her bireyinin sosyal hukuk çerçevesinde eşit haklara sahip olmalarını amaçladı ve o yönde çabaladı.

Ve aynı toplumun farklı etnik kökenlere ve farklı inançlara sahip bireyleri birbirlerine ötekileşmesinler diye "Etnisitelere ve Dinlere Özgü" yasalar yerine, toplumun ortak değerlerini kavrayan yasalara ve yapılanmaya yöneldi.

Siz şimdi Atatürk'ün bu yöntemini "Alevilere ve Kürtlere özgü yasalar getirmemiş?" diyerek sorgulama Erdemliliğini gösterebiliyorsunuz her zaman; aferin, eleştirebilme erdemliliğinin ilk koşulunu yerine getiriyorsunuz..

Peki, tamam, yıkalım Atatürk'ün anlayışını...

Yerine koyduğun nedir Dominik, sen bana onu söyler misin?

Eleştirici olabilme erdemliliğini tamamlayan yetiyi gösterebileceğini bildiğim için soruyorum...

Eleştiri dediğin yapıcı ise erdemdir.

Sadece yıkıp, yerine yenisini koyamıyorsa;

Erdem değildir ne yazık ki...

Yanılgıdır...

Kafa karışıklığıdır...

Hadi Sünni'ye özgü, Alevi'ye özgü, Hıristiyana özgü, Yahudi'ye özgü, Şii'ye özgü yasalar çıkaralım...

Hadi Kürt'e özgü, Türkmen'e özgü, Boşnak'a özgü, Arap'a özgü, Azeri'ye özgü, Çerkez'e özgü yasalar çıkaralım...

Ne olacak?

İnsanları, birbirlerine ötekileştirmekten, inançlarını ve etnik kökenlerini mimlemekten, fişlemekten, insanları başkalaştırmaktan başka ne işine yarayacak bu söyler misin?

Senin kimliğinde "Kürt/Türkmen/Çerkez" yazdığında, kimin kimliğinde Kürt/Türkmen/Çerkez yazıp yazmadığını daha çok önemsemeyecek misin?

Senin kimliğinde "Sünni/Alevi/Şii" yazdığında, kimin kimliğinde "Sünni/Alevi/Şii" yazıp yazmadığını daha çok önemsemeyecek misin?

Şimdi diyeceksin ki:

"Ben nüfus cüzdanından din hanesi kaldırılsın istiyorum" diyeceksin...

Ki külliyen çelişkindir bu.

Bak Aleviler, kendilerine özgü yasalar istemiyorlar; dikkat et.

Aleviliğin, diğer inançlarla aynı biçimde tanınmasını, aynı kategoriye alınmasını istiyorlar.

Haklı bir talep.

Bu talep o kadar haklı olduğu için din hanesinin kalkması gerekiyor zaten.

Kendilerine has kanunlar da istemiyorlar...

Senin dediğine bakalım:

"Atatürk, aleviler için kanun çıkartmış mı?"

İşte bunu diyebildiğin için Atatürk'ü ve Alevileri tanımıyorsun.

Kürtçülere gelelim, neler istiyorlar ve neden Aleviler ile benzeşemezler.

Çünkü Kürtçüler, ortak değerlerde birleşme kafasında değiller.

Farklılıklarının, onlara özgü bir biçimde tanınması kompleksinde ve ezikliğindeler.

Olay budur.

Sen bir yandan gidip, nüfuz cüzdanından din hanesi kaldırılsın diyeceksin (ki toplum bireylerinin, inançlara dayalı ayrışmalarını/başkalaşlamalarını engellemeye yönelik, halkçı bir taleptir)

Bir yandan da gidip "Alevilere özgü yasalar"dan söz edeceksin...

Sonra bana gelip "Ben Atatürk'ü ve Alevileri tanıyorum" diyeceksin...

Bir de sabah akşam iletişip, yazışıp, tartışacağız burada...

Alevilere özgü yasalardan söz edeceksen,

Nerede kaldı din hanesinin kaldırılması talebinin anlamı?

Var mı böyle bir çelişki ya hu!

Hiç boşuna kızmayın;

Yazdıklarım açık ve nettir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

O eksikliği giderebilecek kadar zeki ve bilgili olmaları da beklenir.

.

.

.

Peki, tamam, yıkalım Atatürk'ün anlayışını...

Yerine koyduğun nedir Dominik, sen bana onu söyler misin?

Eleştirici olabilme erdemliliğini tamamlayan yetiyi gösterebileceğini bildiğim için soruyorum...

.

.

.

Hiç boşuna kızmayın;

Yazdıklarım açık ve nettir...

Sayin Bosig,yazilarinizin gercekten hayraniyim,mükemmel bir ifade etme uslübunuz var.

Yazdiklarinizin dogrulugunu kabul etmekle birlikte sanirim gözardi edilen bir nokta var:

Alevilik veya Kürtlük adina Atatürk'e yapilan elestiriler aslinda Aleviler veya Kürtler icin degildir.amac tamamen onlarin adiyla Atatürk'e karsitliktir.Bunlar böyle ögretiliyorlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlasilir gibi degil neler anlatiyorsun neleri hayal ediyorsun bu millet kimi teslim ediyor..

Arkadasim ufak toplumsal olaylarla bu ülkenin halki ülkesine kin gütmez ihanetde etmez ihanet edenler her daim ortada.

Bakin dün yasanan romanlarin mahalle kavgasini zannediyormusun onlar gün gelecek isyana cevirecek..

Bugün dünün Almanyasin da katliama ugrayan romanlar birakin mahalle kavgasini katliami bile isyana cevirmemis bu halk roman halki dünyada en huzur buldugu ülkede mi cevirecek?

Bakin dün dersim de o dönemde ufak bir tatsizlik yasandi diye.. Alevi halkin en büyük aski en büyük sevgisi elinden alinabildi mi? bu sevginin Atatürk sevgisi vatan sevgisi oldugunu bilmeyen mi var...

Yoksa biz mi yanlis biliyoruz Alevi Türklerin Atatürk e olan askini kemalistligini?

Alevi vatandaslarimiza yönelik tahrik, ayni yörüngeden romanlara dönmüstür bu dönme dolap yarin nereye döneklik yapar onuda görecegiz.

bu millet diyorum anlamamazlıktan gelme ,kimseyi teslim etmez diyorum işte.

gerçi mhp ve chp nin avrupa parlementosu başkanlık seçiminde türkiye aleyhine oy kullanmış olması bizi kuşkulandırdı ama milletle alakaları olmadığı için çokta önemsemiyorum.

size dersim isyanını detayları ile araştırmanızı öneririm.

bu arada devlet için isyan isyandır bunun sünnisi alevisi yoktur.

bununla alakalı geniş bir yazı yazmamız icab ediyor anlaşılan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O dönem

Alevi inanci icin hangi kanunlarin cikmasi gerekiyordu bir aciklasan biraz izahat etsen bilgilendirsen mesela o dönem Alevilerin baslica talepleri nelerdi siralayabilirmisin.

Alevilerin gercekten o dönem bir talepleri varmiydi DIN ADINA? samimi bir cevap..

O dönem Alevilerin vatani ayrimiydi..

O dönem Alevilerin Dini ayrimiydi..

Osmanli kesfedildiginde Alevilik kac yasindaydi? soruyu böylede cevapliyabilirsin Islam kesfedildiginde Alevilik kac yasindaydi..

Veyahutda ilk adimi kim atti Camiye Aleviler mi Sunniler mi?

Klasik bir soru Alevilik mi Sunnilik mi hangisini tercih edersin.. özü madem sizde biraz ayricalik yaratiyor.. basit bu ikili formüllere dayanarak DEVLETI yok saymak..

Kolaymidir..

Sonra gelelim...

Alevilik, bütün kurum ve kurallariyla yasama gecirildigi zaman var olacaktir. Buna inaniyormusun..

Aleviler nasil Alevilesti birazda buna deginsen.. Madem Alevi vatandasi olduguna göre bunlari bize gayet güzel izahat edebilirsin aciklayabilirsin..

Alevilik, cehaletin – cühelanin kaldirabilecegi / yürüyebilecegi yolun adi degildir..

Buna inaniyormusun...

Insan-i Kâmil olmanin yolu, dört kapi, kirk makamdan geçer. Seriat kapisi Islamiyet’in ve insanligin ilk adimidir. Seriat denildiginde, ister Alevi, ister Sünni görüs olsun, bunda iki ögenin oldugunu görürüz. “Ahlak ve Hukuk.”

Buna inaniyormusun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yan cizmelr nasil belli oluyor. Diyaneti kim kurdu arkadaslar? Laik devlet, laik Atatürk nasil olurda doyaneti kurabilir ve hemde sadece sünni ulemayi düsünerek yapabilir bunu? Diger taraftanda yan cizmak adina devlet aleviler adina kanun cikartmazmis, yok efendim baska etnik kökenliler icin kanun cikartmismi sorulari ile konuyu sil bastan degistiriver.

Yok öyle kacamaklik. Sünni kesime verilen tavizler ve olanaklar varken Alevi vatandaslarin hala inanc özgürlügü istemeleri bizim cin bir utanc tablosuyken hala burada atip tutuyoruz.

Haa tekrar sorayim Diyaneti kim kurdu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ataürkü de iy anlamak lazım. herkesin atatürkü başka başka olmaya başladı şimdilerde.

alevinin atatürkü başka sünninin atatürkü başka milliyetçinin atatürkü başka .

hele birkısım chp li varki kimseye koklatmıyorlar atatürkü.hepsi bizim kimseye vermeyiz tarzı tavırlarla yaklaşıyorlar olaya.

bizde bize kalanla idare etmeye çalışıyoruz.onlar şahsıyla oyalana dursun bize fikirleri kalıyor.eeeeeeee daha ne isteyelim allahtan belamı.gerçi onu istesek derki birbirinize azmı geliyorsunuz,bu işin şakası tabii.saygı ve muhabbetle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yan cizmelr nasil belli oluyor. Diyaneti kim kurdu arkadaslar? Laik devlet, laik Atatürk nasil olurda doyaneti kurabilir ve hemde sadece sünni ulemayi düsünerek yapabilir bunu? Diger taraftanda yan cizmak adina devlet aleviler adina kanun cikartmazmis, yok efendim baska etnik kökenliler icin kanun cikartmismi sorulari ile konuyu sil bastan degistiriver.

Yok öyle kacamaklik. Sünni kesime verilen tavizler ve olanaklar varken Alevi vatandaslarin hala inanc özgürlügü istemeleri bizim cin bir utanc tablosuyken hala burada atip tutuyoruz.

Haa tekrar sorayim Diyaneti kim kurdu?

Atatürk'ün 1938de öldüğünü bilseydin, sözünü ettiğin dönemin koşullarını bilseydin böyle konuşmazdın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.