Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

En çok hangi enstrümanı çalmak isterdiniz?

Radya

En çok hangi enstrumanı çalmak isterdiniz?  

20 üye oy verdi

1. 1. En çok hangi enstrumanı çalmak isterdiniz?

Önerilen İletiler

Ben kanun ve piyano işaretledim gerçi hepsi de... :sweatingbullets:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 7 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Tercih yapmak zor. Ben keman dedim ama, bilemiyorum...

Arp tanrıların çalgısı olarak adlandırılmıştır. Antik dinlerde tanrıçalar, sonrakilerde melekler arp çalarken resmedilirdi. Org kilise çalgısıdır ve hava borulu bir orgun sesi kadar ürpertici bir şey yoktur.

Mozart keman partisyonlarının zor olduğundan yakınan bir kemancıya "tanrı ile konuşurken senin kahrolası kemanını düşünemem" diye yanıt vermiştir.

Obua, viyolonsel... Çok müthiş çalgılar var, tercih zor... Fakat kemancıların dünyanın en duyarlı, hassas ve duygusal insanları olduğu söylenir... Çünkü kemanı kalplerinin üzerine koyarak çalarlar... Bir kadının keman çalması kadar zarif bir görüntü bilmiyorum... Arp çalan tanrıçalar kadar güzeldir...

Öte yandan bir "Piyanist" filmi hafızalardan çıkacak gibi değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hakkında efsaneler üretilen bir çalgı da neydir.

Efsaneye göre kral Midas'ın (Bugünkü Milas yöresinde bir krallık) kulakları eşek kulağı şeklindeymiş. Bu sırrı sadece berberi biliyormuş. Berber bu sırrı saklamaktan sonunda bıkmış ve nehir kenarındaki sazlıklara gidip "Midas'ın kulakları eşek kulağı" diye fısıldamış.

Rüzgarda salınan sazlar "Midas'ın kulakları eşek kulağı"diye fısıldaşmaya başlamışlar ve berber idam edilmiş.

Bu efsane, daha sonra neyin tanrısal sırlara nefes verdiği biçimine sokulmuştur. Ney sesi çok ürperticidir. Ustasının çaldığı bir ney sesi insanı bulutlara çıkarır...

Ne bileyim, insan panik yapıyor, ya bu ustalar yetişmez olur, nesilleri tükenirse, bu çalgılara kim ruh verecek, hiç ustası kalmazsa ne olacak?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kızım keman, eşim ud çalıyor. Bende bağlama çalmayı öğrenmek istiyorum. Ölmeden önce gerçekleştirmek istediğim bir kaç şeyden biri bağlama çalmak. Sanırım ilk fırsatta bir kursa yazılacağım.

Sn. skydavar, ben kursa yazılmadan bağlamayı internetten öğrendim. Eğer becerin var da kendine güveniyorsan nette yeteri kadar bilgi var. Mesela ilk ve gerekli olan akort programı var. Çok başarılı akort yapabiliyorsun. Keza başlangıç türkülerin notaları vuruşları var. Ayrıca bir de "VirtualBağlamaDemo" programı var kurs niteliğinde indirip bir inceleyiver. Beğeneceğini umuyorum.

Ayrıca ben de yardımcı olabilirim. Başarılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Org kilise çalgısıdır ve hava borulu bir orgun sesi kadar ürpertici bir şey yoktur.

Demirefe dostum,

Günümüz orgları çok harika. Adeta bir orkestra. Bünyesinde barındırmadığı enstrüman sesi yok gibi. Müziğe ve bir enstrüman çalmaya meraklıysan tavsiye ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii orgum var. İyi kötü, kendimi duygulandıracak kadar da çalabiliyorum. Ama müzik yeteneği çok özel bir yetenek. Öyle herkeste olmuyor. Bazı yetenekler olağanüstü, büyüleyici oluyor. Çok özel insanlar onlar, o kadar özeller ki, ya nesilleri tükenirse diye endişe etmemek mümkün değil...

Bazen izleyip dalıp gidiyorum. Parmakları enstrüman üzerinde sihirli bir şekilde öyle rahat ve hızla geziniyor ki, inanamıyorum.

Sırf müzik yüzünden tanrıya inanasım bile geliyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sırf müzik yüzünden tanrıya inanasım bile geliyor...

Bir eğilim var zaten. Müzik falan derken, kısa zamanda kapak oraya atılacakmış görünümünde. Gelecek yıl da hacca yolcu ederiz seni. İsim olarak Hacı Demirefendi çok yakışır. smile.png

Elini çabuk tutarsan, ülkenin bu durumu için hayırlı dualarını da bekleriz. smile.pngfr6z.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.