Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir Astsubayın Korkunç İtirafları...

Önerilen İletiler

Sorunun çözülememiş olması ordumuzun operasyonları bırakması,PKK'nın meşruluğunu,İmralı'nın muhatap alınmasını,sizin her talebinizin anında yerine getirilmesini mantığını doğurmaz.Bakışınızdaki yanlışlık ve sığlık da bu noktada.

Silahlı mücadele ettiniz de ne oldu gibi zafer hissiyatı ve karşı tarafı yenilmiş gibi gösterme algınız, düşünceleriniz size hiçbir şey kazandırmayacaktır ve bu bakış hiçbir basit sorunu dahi çözebilecek, çözüm odaklı,karşısındakinin hissiyatını anlayan olgun bir bakış açısı da değildir.

Bakın dediğim gibi bu konu bıçak sırtı bir konu.Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

AKP'nin attığı adımı doğru okuyamıyorsunuz.Devletimiz PKK'yla mücadelesinden vazgeçmiş değildir lakin AKP büyük bir risk alarak ordumuzun mücadelesi yanında siyasi arenada demokratik temelli bir kapı aralamıştır.

DTP ve siz bunu çok yanlış algılıyor devletin mücadeleden vazgeçtiğini düşünüyor, mücadeleyi kazandığınız psikolojisine bürünüyorsunuz.

Ben DTP'nin ve sizin bu algınıza hayretler içinde bakıyorum.

Ben konu tartışılsın insanlar fikirlerini büyük bir olgunlukla söylesinler, hatalarımızı hep beraber görelim diyorum bir bakıyorum DTP 'ye bambaşka dünyalardan sesleniyor kulağını tıkamış sadece kendi dediğini duyuyor, bu şekilde konuşuyor olmasını da devletin yenilmişliğine bağlıyor.

Bu mantık bu bakış bu sorunu çözmez bir adım atıldıysa on adım geriye götürecek sonuçlar doğurur ve kaybeden hepimiz oluruz yine.

İyi niyetliysek,samimiysek, ne söylediğimizin farkındaysak,hukuktan, demokrasiden,bu ülkede birlik içinde yaşamadan yanaysak aralanan kapıya tekme atmadan girmemiz gerekir.

Muhabbetle...

Fuzuli bir insanın söylemek istediği ancak bu kadar yanlış anlaşılabilir,yada yanlış yorumlanabilir (umarım kasıt yoktur)

Bakın PKK binyıl daha savaşsa TSK'yı yenemez,ama PKK'de bitmez,anlatmak istediğim bu gözyaşı sürer gider,bunu engellemek için en doğru yok müzakere etmektir,''onunla görüşmem,bununla konuşmam,o kimki'' vs.vs. gibi tavırlar Türkiye hiç bişey kazandırmaz,kaldıki Kürt halkının talepleri çok insaflı ve insani taleplerken.

Şehit olan,gazi olan insanlar ve onların yakınları,onların acıları bizim acılarımızdır,onlar bizim insanlarımızdır ve herzaman başımızın üzerinde yerleri vardır,ama dişe diş,kana kan mantığı doğru değildir,hangi savaş bu mantıkla yürütülmüştür bugüne kadar ve eğer yürütülseydi dünyada insan kavmi kalırmıydı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yeni gelen Pkk'liler Hapse atılsa ne olacaktı?

Bu sorun çözülecekmiydi?

1999 yılında hapse atıldılar sorun çözüldümü?

işkence,hapis,inkar vs.vs. bu sorunu çözmedi,çözemezde ölmekte öldürmekte çözmez.

Öyleki 40.000 Pkk'linin öldürüldüğü söyleniyor,5.000'de asker,korucu sivil halk,ayrıca 17.000 Faili Meçhul,yakılan köyler,göç ettirilen milyonlar,hapislere atılan 10.000'ler,harcan milyar dolarlar sonuç ne?

yakaladıklarının cezasını kim nasıl verecek,hukukun üstün olduğu her ülkede bu sistem ''kolluk kuvvetlerinin suç işleyeni ele geçirmesi,adli birime sağ salim ulaştırması ve adli birimin yaptığı yargılama sonucu verdiği kararı uygulama'' şeklindedi

Derdin ne o zaman arkadaşım. 1999 da gelenler ,şimdi teslim olanlar yada yakalananlar, sizin ikinci iletinizde bahsettiğiniz ve olması gereken yargılama usulünün dışında kalmasını gerektiren ne gibi bir özelliğe sahipler?

O halde açın bütün hapishane kapılarını, bütün suçluları salın dışarı. Çünkü bu ülkede ne katillerin , ne hırsızların ,ne sapıkların ,ne terör suçlularının, ne vergi suçlularının içeri tıkılması , bunlarla alakalı suçların kökünü kazımamıştır.Hatta bu astsubayın itirafında bahsettiği şeyleri yapanları da içeri atmanıza gerek yok.Çünkü bu münferit olaylar bir biçimde yine olmaya devam edecektir. Halen adam öldürme var halen hırsızlık , terör ,vergi suçları vs. vs. var. O halde ne gerek var ? Hatta kaldırın yargıyı olsun bitsin.

Bu nasıl sığ bir mantıktır ya?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fuzuli bir insanın söylemek istediği ancak bu kadar yanlış anlaşılabilir,yada yanlış yorumlanabilir (umarım kasıt yoktur)

Bakın PKK binyıl daha savaşsa TSK'yı yenemez,ama PKK'de bitmez,anlatmak istediğim bu gözyaşı sürer gider,bunu engellemek için en doğru yok müzakere etmektir,''onunla görüşmem,bununla konuşmam,o kimki'' vs.vs. gibi tavırlar Türkiye hiç bişey kazandırmaz,kaldıki Kürt halkının talepleri çok insaflı ve insani taleplerken.

Şehit olan,gazi olan insanlar ve onların yakınları,onların acıları bizim acılarımızdır,onlar bizim insanlarımızdır ve herzaman başımızın üzerinde yerleri vardır,ama dişe diş,kana kan mantığı doğru değildir,hangi savaş bu mantıkla yürütülmüştür bugüne kadar ve eğer yürütülseydi dünyada insan kavmi kalırmıydı?

Sn. biji şurda yazdıklarınızla diğer mesajlarınız arasında verdiğiniz intiba bağlamında farklılık var.Benim ne gibi bir kastım ve bu kasttan güdeceğim fayda olabilir ki yazınızı yanlış yorumlama yolunu seçeyim?

Benim anlatmak istediğimi, vurguladığım noktayı kaçırdığınız için yorumumu yanlış ya da kasıtlı çarpıtma olarak algıladınız.

Benim söylemek istediğim tek cümle ''PKK'yı meşru algılayarak,bu gerçekliği kendinize temsilci görerek ve DTP'nin PKK üzerinden hak ve taleplerini olağan karşılayarak, bu dili kullanarak hiçbir şey anlatamayacağınız ve anlattıklarınızın anlaşılır olmayacağıdır.''

Siz bunu kabul etmemi istiyor akabinde yukardaki cümlelerinizi yazıyorsunuz.

Kürt halkının insani taleplerini kim nasıl anlatıyor Sn. biji Allah aşkına bir anlatın?Kürt halkının taleplerini anlatmak demek PKK'yı muhatap almak demek midir, devleti tehdit edip ağzına gelenin söylenmesi, kendinde hiç suç görmeme sürekli karşı tarafı suçlama şeklinde mi olur?

Siz bunları doğru buluyorsanız ben sizin anlattıklarınızı anlattığınız gibi anlayacağım başka anlam çıkmıyor bundan çünkü.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Fuzuli,bakın PKK veya DTP yada birbaşkası,benim burada yazdıklarımı dikkali ve önyargısız okuyan herkes benim herkesin hatalarını ortaya koyma çabası içerisinde olduğumu görecektir.

Öyle ki; Dtp'nin gelen barış grubunu karşılama törenini aynı gün ve devam eden günlerde yanlış bulduğumu hiçkimsenin bir birinin değerine saygısızlık etmemesinin bu barış sürecinin doğru ilerlemesi için önemine dikkat çektim,burada yazdığım bütün yazıların ve hatta bulunma amacımın aklımın yettğince barış umutları adına,yapılan yanlışları ve yapılması gereken doğruları yazmaktır.

Gelelim yazınıza,PKK'nin başlangıcına bakarak sanki günlük gülistanlık bir ortamda bir anda ortaya çıkmış ve ortaya bu günkü sorunlar çıkmış gibi bir izlenim verilmiştir hep halkımıza,oysa bunun böyle olmadığını,içinde ufacık bir araştırmacı ruh olan,önyargıları olmayan herkes anlar,

DTP'nin talepleri;

DTP ne istiyor?

Demirtaş, Atalay ile yaptıkları görüşmede konu başlıklarının gündeme gelmediğinin altını özellikle çizdi. DTP'nin daha önce açıklanan talepleri şu başlıklar altında özetlenmişti:

1 Demokratik bir cumhuriyetin ruhuna uygun sivil bir anayasa oluşturulsun.

2 Anayasa'nın 66. Maddesi'nde 'Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür' deniliyor. Anayasa'da etnisiteyle ilgili ayrıntılara yer verilmesin. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı vurgusu öne çıksın. Türkiye Cumhuriyetinin çok etnikli yapısı Anayasa'nın ruhunu yansıtan giriş bölümünde vurgulanabilir.

3 Kültürel haklar ve anadille ilgili talepler: Anayasa'daki anadil sınırlamaları ve eğitim hakkı önündeki engeller kalksın. Basın yayın alanında anadil kullanımıyla ilgili sorunlar giderilsin. Propaganda yasakları kalksın. Kamu kuruluşlarında ve sosyal-kültürel alanda anadilin kullanımı önündeki engeller kaldırılsın.

4 Yerel yönetimler ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan güçlendirilsin

Bu anayasanın değişmesi gerektiği herkesce bilinen bir gerçektir.

Yeni anayasada Türklükte,Kürtlükte Türklükte olmasın,Türkiyelilik olsun deniliyor (yani ortak yanlarımız ön plana çıkarılsın.

Sanırım 3.madde yeterince açık,şimdi bu taleplerden hangisi bölücü ALLAH aşkına....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapmayın Allah aşkına Sn. biji durum şurda yazdığınız talepler kadar basit bir durum mu?

Bizim o talepleri anlaşılabilir bir ortamda tartışmamız için PKK'yı katlettiği canları, bu ülkeye verdiği zararları hiç görmememiz ve DTP'nin gösterdiği PKK'yı muhatap alıp,DTP'nin bütün mitinglerini, sözlerini unutmamız lazım...

Sözlerimde vurguladığım noktaya lütfen dikkat edin.

DTP, PKK'nın dilini konuşuyor ve muhatap olarak onları gösteriyor.PKK bu ülke için nedir onu söyledim bunu anlamalısınız, siz farklı görebilirsiniz...

Ve DTP'nin bu anlayışını hiçe sayıp isteklerini makul görmemizi ortada hiçbir tehlikenin olmadığı kanısına varmamızı istiyorsunuz.

Hem silahla bu iş çözülmez diyorsunuz hem de PKK'yı bu işte tehdit unsuru olarak kullanıyor, cümlelerinizde gösteriyorsunuz.Bu iş çözülmezse kan akmaya devam eder diyorsunuz bu ne anlama geliyor biliyor musunuz?Söylediklerimizi yerine getirin yoksa bizde PKK kozu var.PKK kozu orda duruyorsa hala destekleniyor vurgulanıyorsa tartışalcak fazla da bir şey kalmıyor geriye...

Daha konuşma başlamadan bitiyor...

O talepleri tartışmıyorum bile ben söyleyene bakıyorum ve inanmıyorum DTP'nin söylediğine...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diğerlerini bilemem ama bu koyuladığım yeri sağlam uydurmuş o arkadaş!

Havada süzüle süzüle mi götürülmüş?

Donmamış mı?

Uydurmuş mu!!!!

Diyarbakır'dan yine bir örnek;kitap fuarında(Diyarbakır Konukevinde ki fuarda) bana Liceli olduğunu söyleyen bir bey,Lice de binlerce insan üzerine gelişigüzel kurşunun güvenlik görevlerince yağdırıldığını söylemişti.

Bu açıklamayı,ben İHD tarafından yayınlanan "OHAL DÖNEMİNDE GÜNEYDOĞU"(umarım kitabın ismini yanlış vermemişimdir) kitapta bu konu ile ilgili verilen belgelere "bu kadar da olmaz" dediğim sırada,orada olduğunu belirterek ifade etmişti.

Teröristlerin yaptıklarını haklıymış gibi gösteren ve savunanların bunları anlayacağını hiç sanmıyorum sayın ali0_1 .Burada aynı düşünce de yazdığım tüm arkadaşlarım haksız ve kötü uygulamaları eleştirip , suçlular bulunmalı diyorlar .Ancak ezber konuşanların hiç biri bunu görmüyor görse de umursamıyor. Eli kanlı teröristlere barış elçisi diyebiliyor ve serbest bırakılmaları isteniyorsa söyleyecek bir şey yoktur .

PKK haklı demek ile PKK neden var demek arasında ki farkı açıkalayabilir misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Gelincik,

En son nerede ve ne zaman Turk ya da Turkmen bir vatandasimiz helikopterlerden atildi?

Bizlerin bu tip haberleri buraya tasimamizin sebebi aslinda sizlerde biraz dahi olsun empati uyandirmakti. Ki sizler de bizlerin hangi sebeplerle hareket edip kendimizi nasil hissettigimizi anlayabilesiniz! Belki o zaman "vay be, belki de bazi konularda var su adamlarin hakki" diyebilirdiniz!

Bu tip ornekleri buraya tasimamizin tek nedeni bu!

Bir dusunun: Ya su yazilanlarin, bas bas bagirilanlarin bir kismi dogruysa. O zaman ne derdiniz? Sadece bir dusunun!

Alıntıladığınız iletimde zaten cevabı vermişim.

Ama dediğim gibi ne yazmış olursak olalım. Ya görmüyorsunuz yada görmezden geliyorsunuz. Bir kez daha haklı çıktım.Buyrun iletimdeki son cümle:

Tabiki bunu yapanlar yargılanmalı ve cezalandırılmalı, tıpkı barış elçisi dedikleri teröristlerin cezalandırılması gerektiği gibi.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK haklı demek ile PKK neden var demek arasında ki farkı açıkalayabilir misiniz?

Sayın bijiye cevap verdiğim bir ileti de "hayır bunu demiyoruz" tarzında bir cümle kurduğu için yandaşlarının ve sayın bijinin iletilerinden örnek verdim. Size zamanında muhatabım olmayacağınızı bildirmiştim. Fikrim halen değişmedi. O yüzden cevap vermeyi düşünmüyorum sorunuza.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uydurmuş mu!!!!

Diyarbakır'dan yine bir örnek;kitap fuarında(Diyarbakır Konukevinde ki fuarda) bana Liceli olduğunu söyleyen bir bey,Lice de binlerce insan üzerine gelişigüzel kurşunun güvenlik görevlerince yağdırıldığını söylemişti.

Bu açıklamayı,ben İHD tarafından yayınlanan "OHAL DÖNEMİNDE GÜNEYDOĞU"(umarım kitabın ismini yanlış vermemişimdir) kitapta bu konu ile ilgili verilen belgelere "bu kadar da olmaz" dediğim sırada,orada olduğunu belirterek ifade etmişti.

Canim Türkiye'de IHD her dönem bölücülerin ve devlet karsitlarinin "sag kolu" olmustur. Bu anlamda tabiiki IHD yetkilileride uydurmus olmasi gerek.

Sayin mavi bosuna isbatlamaya calisiyorsunuz. Simdi uydurmus derler, yarin yetkililer itiraf etse terörüsttüde hak etmistir derler. Ama adaletin bir gün kendileri icinde gerekli oldugunu akillarinin ucundan dahi gecirmezler. Bu bana en sonki 32. Gün de bir savcinin kendisine yapilan hukuksuzluktan sikayetine benziyor. Kendisi binlerce hukuk disi karar ve hareketlerde bulunurken sesi cikmiyor (sesini cikartan her gazeteciye suc duyurusunda bulunarak, makaminda veli kücük ve diger Susurluk cete mensuplari ve mafyacilarla özel bulusup, onlarla yemege cikmak, sirketlerine is bulmakta yardiumci olmak,.....) ama kendisi istifa etmek zorunda kalinca kendisine karsi hukuksuzluk yapilmis oluyor. Demekki hukuk kendisi icinde yok olunca ancak hukuksuzluktan bahsediliyormus.

Umarim hukuku cigneyen ve karsi gelen herkesin basina bir hukuksuzluk gelirde anlarlar ne yaptiklarini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapmayın Allah aşkına Sn. biji durum şurda yazdığınız talepler kadar basit bir durum mu?

Bizim o talepleri anlaşılabilir bir ortamda tartışmamız için PKK'yı katlettiği canları, bu ülkeye verdiği zararları hiç görmememiz ve DTP'nin gösterdiği PKK'yı muhatap alıp,DTP'nin bütün mitinglerini, sözlerini unutmamız lazım...

Sözlerimde vurguladığım noktaya lütfen dikkat edin.

DTP, PKK'nın dilini konuşuyor ve muhatap olarak onları gösteriyor.PKK bu ülke için nedir onu söyledim bunu anlamalısınız, siz farklı görebilirsiniz...

Ve DTP'nin bu anlayışını hiçe sayıp isteklerini makul görmemizi ortada hiçbir tehlikenin olmadığı kanısına varmamızı istiyorsunuz.

Hem silahla bu iş çözülmez diyorsunuz hem de PKK'yı bu işte tehdit unsuru olarak kullanıyor, cümlelerinizde gösteriyorsunuz.Bu iş çözülmezse kan akmaya devam eder diyorsunuz bu ne anlama geliyor biliyor musunuz?Söylediklerimizi yerine getirin yoksa bizde PKK kozu var.PKK kozu orda duruyorsa hala destekleniyor vurgulanıyorsa tartışalcak fazla da bir şey kalmıyor geriye...

Daha konuşma başlamadan bitiyor...

O talepleri tartışmıyorum bile ben söyleyene bakıyorum ve inanmıyorum DTP'nin söylediğine...

Muhabbetle...

Sayın Fuzuli,olaya böyle yaklaşırsak,yani Pkk neden hala var diye,şunuda sorgulamak gerekmezmi ''PKK neden ortaya çıktı'' şimdi bana dış mihraklar masalını alıntılamayın lütfen,hiç bir örgüt yada devlet halk desfeği olmadan 26 yıl yaşayamaz,hemde 40.000 kayıp vermesine karşın,peki halk desteği neden var? Demekki halkı etkileyen,buna iten gelişmeler var bu ülkede,peki nedir bu gelişmeler? Halkın bir kesimini asimile etme,aslından koparma çabaları ve bu halkın buna tepki olarak 28 kez isyan etmiş olması bu isyanların hepsininde askeri yöntemlerle çözülmeye çalışılması,yani çözümsüzlük politikaları,bugün geldiğimiz noktada Genelkurmay başkanı bile bu sorunun askeri çözümlerle çözülmesinin imkansız olduğunu söylüyorsa emekli olan üst kademe koutanlar bunu söylüyorsa,biraz daha belirginleşir sorunun ne olduğu ama doğru mantıkla bakarsanız....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın şu işe dostlar.. :D

26 yıl binlerce insanı dağda doyuracaksın giydireceksin barındıracak hastalığına ustalığına her bişeyine yeteceksin..sonrada ellerine silah, bellerine mermiyi dolayacak, levazımatını mühimatını tedarik edeceksin..offff yaa..yazarken yoruldum.. :D

Bölgedeki Kürt halkının desteğiyle olduysa ve oluyorsa bütün bunlar..hiç ağlaşmasın bölgedeki vatandaşlar..oldukça büyük paralara mal oluyor bu iş onlara demekki.. :D birazdaha sürünmeye mecburlar.. :D bütün kazanç pekekeye çünki..tevekkeli değil Diyarbakırda tam 600 bin yeşil kartlı yoksul insan var deniyordu..siz bilirsiniz Sn.biji.. :D benden söylemesi.. :)

Yada DIŞ GÜÇLER kabullenilmeli.. B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca bu sorun!! askeri çözümle çözümlenemeyecek..iyi..pekeke Kürt halkının askeri,bırakacak silahı..ya T.C nin ORDUSU..onlardamı atacak silahları.. :D:D :D

Askeri çözüm olmaz..peki pekeke neden var..asker ve Kürt halkının bağımsızlığı(esir ya Kürt halkı..istanbulda izmirde ankarada bursada velhasıl her yerde fakat Özgür değiller ya.. :D )için, bu sorun için VAR..yani çözüm için ASKER FARZ.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın şu işe dostlar..

26 yıl binlerce insanı dağda doyuracaksın giydireceksin barındıracak hastalığına ustalığına her bişeyine yeteceksin..sonrada ellerine silah, bellerine mermiyi dolayacak, levazımatını mühimatını tedarik edeceksin..offff yaa..yazarken yoruldum..

Bölgedeki Kürt halkının desteğiyle olduysa ve oluyorsa bütün bunlar..hiç ağlaşmasın bölgedeki vatandaşlar..oldukça büyük paralara mal oluyor bu iş onlara demekki.. biggrin.gif birazdaha sürünmeye mecburlar.. biggrin.gif bütün kazanç pekekeye çünki..tevekkeli değil Diyarbakırda tam 600 bin yeşil kartlı yoksul insan var deniyordu..siz bilirsiniz Sn.biji.. biggrin.gif benden söylemesi..

Yada DIŞ GÜÇLER kabullenilmeli.. cool.gif

Ayrıca bu sorun!! askeri çözümle çözümlenemeyecek..iyi..pekeke Kürt halkının askeri,bırakacak silahı..ya T.C nin ORDUSU..onlardamı atacak silahları.. biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Askeri çözüm olmaz..peki pekeke neden var..asker ve Kürt halkının bağımsızlığı(esir ya Kürt halkı..istanbulda izmirde ankarada bursada velhasıl her yerde fakat Özgür değiller ya.. biggrin.gif )için, bu sorun için VAR..yani çözüm için ASKER FARZ.. biggrin.gif

Bir halkın dilini yasaklamışsınız,Kürdüm demeyi yasaklamışsınız,Kürtçe konuşanı,Kürdüm diyeni hapislere atıp işkencelerden geçirmişsiniz,sonrada bu halk neden dış mihrakların oyunlarına geldi diyemi soruyorsunuz,gerçekten ilginç.

PKK'nin gelirinin büyük kısmının eroin işinden geldiğini bilmeyen varmı?

Ama Pkk'nin başladığından bu yana 40.000 silahlı adamının öldürüldüğünü,ozamanlar 3-5 çapulcu diyen,tatilini bölmeyen yöneticilere,onlardan sonra göreve geliğte,her baharda Pkk'nin belini büktük,PKK artık bitti diye Türk halkını kandıranları sorgulayabiliyormusunuz? Bu sorun neden hep askere sevk ediliyor diye sorabiliyormusunuz?

Ayrıca hiçkimsenin TSK silah bıraksın diye bir sözü yokken ortada böyle laflar çıkararaksözüm ona Türk halkını kandırma çabası içinde olanları neden görmüyorsunuz?

Kürtler defalarca ''bizim sorunumuz Türk halkı ile değil'' demesine rağmen sanki bu sorun Türk ve Kürt halkları arasındaymış gibi bir izlenim yaratmaya çalışanları sorguluyormusunuz?

Diyarbakırda yeşilkartlı insanlar diyorsunuzda,gidip o insanlara sorun bakalım kaçının korucu olmak istemediği için köyü yakılıp yıkılmışta göç etmiş diyarbakıra?

PKK yaklaşık bir yıldır ateşkes ilan ediyorken devam eden askeri operasyonlar var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben yine Sokrates'ten özendiğim at sinekliğine başlayayım.

1) PKK'yı sadece iç ve dış güçlerle soyut bir biçimde açıklamaya çalışa çalışa on binlerce insan kaybedildi zaten!

2) Bu memlekette sadece Kürtler haksızlığa uğramadı!

Herkes işine gelen tarafı görmesin sadece. Bir programa canlı yayında mail yollanmıştı geçen akşam, özetle diyormuş ki vatandaş "kendine Kürt diyen bir kişi varsa ve bu da sorunum var diyorsa Kürt sorunu vardır" Nokta yaa, bırakın şimdi elin adamının verdiği maddi destekleri. Elin adamı sorun üretmek için uğraşmıyor ki adam zaten alevlendireceği sorunu hazır buluyor. Akıllı olsun da bu toprakların insanı, kendisi çözsün meselesini. Şeytanın çalışma tarzı bize fikir vermede önemli. Yıllardır nasıl anlatıldı bizlere? "O gelip de eline sigara tutuşturmaz, sigara vardır sende meyil de vardır; mantığa bürür, hoş gösterir, zaafiyetini değerlendirir bitirici hamleye yönlendirir." Bu kadar işte! Çok mu zor sorunlarımızı kendimiz olarak ele alıp "dış güçlere" karşı durmak!

Ve bu memlekette onca sorun var birisi TV'de güzel bir yorum yapmıştı, diyordu ki özetle: "Kürt açılımı demekle bir şey bitmez, başı örtülü Kürt kızı üniversite kapısına gelince bu sefer de devletiyle başka açıdan karşı karşıya gelecek"

Bu konuyla ilgili çeşitli başlıklarda onca şey söyledik. Kürt arkadaşlar da öncelikle farkına varmalıdır ki "ırk" üzerinden sorun tanımlamak tehlikelidir. Ülkemizde genel bir devlet-millet bütünleşmesi sorunu varken "benim sorunum, benim sorunum" deyip her kesimden insanın evladını etkileyen hukuksuz, sınırtanımaz işler yapmak, yapana karşı durmamak doğru değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Fuzuli,olaya böyle yaklaşırsak,yani Pkk neden hala var diye,şunuda sorgulamak gerekmezmi ''PKK neden ortaya çıktı'' şimdi bana dış mihraklar masalını alıntılamayın lütfen,hiç bir örgüt yada devlet halk desfeği olmadan 26 yıl yaşayamaz,hemde 40.000 kayıp vermesine karşın,peki halk desteği neden var? Demekki halkı etkileyen,buna iten gelişmeler var bu ülkede,peki nedir bu gelişmeler? Halkın bir kesimini asimile etme,aslından koparma çabaları ve bu halkın buna tepki olarak 28 kez isyan etmiş olması bu isyanların hepsininde askeri yöntemlerle çözülmeye çalışılması,yani çözümsüzlük politikaları,bugün geldiğimiz noktada Genelkurmay başkanı bile bu sorunun askeri çözümlerle çözülmesinin imkansız olduğunu söylüyorsa emekli olan üst kademe koutanlar bunu söylüyorsa,biraz daha belirginleşir sorunun ne olduğu ama doğru mantıkla bakarsanız....

Sn.biji.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2) Bu memlekette sadece Kürtler haksızlığa uğramadı!

Evet, dogru bir tesbit. Türkiye'de sadece kürt'ler haksizliga ugramiyor. Ama bunu söylerken neden Kürt vatandaslarimiza mücadelelerinden dolayi kiziyoruz? Herkese haksizlik yapiliyor diye kaderimizmi deyip bir köseye otursunlarmi?

Haksizliga ugrayan her kesim tabiiki kendi capinda haklarini aramak icin ugrasi vermeliler ve verenlerde az degil. Haklarini almak icin seslerini cikartmayanlara Kürt'leri örnek verip cesaretlendirecegimiz yere susanlari kendimize örnek alip Kürt'lerden de ayni tutumu bekliyoruz. Cok yanlis.

Evet ülkemizde sadece Kürt'lere haksizlik yapilmiyor. O halde bu haksizliga ugrayipta sesini cikartmayanlara sormak gerek, neden susuyorsunuz?

Kürt'ler sesini cikartiyor, bölücü oluyorlar. Alevi'ler mücadelesini veriyor abartiyor oluyorlar. Diger etnik kökenlilerimiz haksizliga karsi seslerini cikartiyorlar dis kaynakli düsmanlar oluyorlar. Isciler grev yapiyorlar üzerlerine polisler ve sivil fasistler gönderiliyor. Ögrenciler okullarda ve üniversitelerde haklarini almak icin mücadele veriyor hepsi anarsist oluyorlar. Simdi, Türkiye'de sadece Kürt'lere haksizlik yapilmiyor derken tam olarak ne söylemeye calisiyoruz bir aciklansin.

Herkese haksizlik yapildigi icin top yekün susmamizmi gerekir?

Veya hepimiz birikte mücadele verip tüm verilmeyen, gasp edilen haklarin alinmasimi gerekli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir halkın dilini yasaklamışsınız,Kürdüm demeyi yasaklamışsınız,Kürtçe konuşanı,Kürdüm diyeni hapislere atıp işkencelerden geçirmişsiniz,sonrada bu halk neden dış mihrakların oyunlarına geldi diyemi soruyorsunuz,gerçekten ilginç.

PKK'nin gelirinin büyük kısmının eroin işinden geldiğini bilmeyen varmı?

Ama Pkk'nin başladığından bu yana 40.000 silahlı adamının öldürüldüğünü,ozamanlar 3-5 çapulcu diyen,tatilini bölmeyen yöneticilere,onlardan sonra göreve geliğte,her baharda Pkk'nin belini büktük,PKK artık bitti diye Türk halkını kandıranları sorgulayabiliyormusunuz? Bu sorun neden hep askere sevk ediliyor diye sorabiliyormusunuz?

Ayrıca hiçkimsenin TSK silah bıraksın diye bir sözü yokken ortada böyle laflar çıkararaksözüm ona Türk halkını kandırma çabası içinde olanları neden görmüyorsunuz?

Kürtler defalarca ''bizim sorunumuz Türk halkı ile değil'' demesine rağmen sanki bu sorun Türk ve Kürt halkları arasındaymış gibi bir izlenim yaratmaya çalışanları sorguluyormusunuz?

Diyarbakırda yeşilkartlı insanlar diyorsunuzda,gidip o insanlara sorun bakalım kaçının korucu olmak istemediği için köyü yakılıp yıkılmışta göç etmiş diyarbakıra?

PKK yaklaşık bir yıldır ateşkes ilan ediyorken devam eden askeri operasyonlar var.

shuriken.gif Şimdiye kadar Bursaya,İzmire,İstanbula Göç eden kürtlere , öyle neden geldi diyeni duymadım ama Sıkıysa yerleş bakalım,Diyarbkır Bağlar 'a diyenini Duydum.Ayrıca Şırnakta şehirde oturan bir Astsubay'ın ve Ailesinin şehit edildiğini,Devletin yol yapan araçlarının ,iş makinalerinin yakıldığını da duydum..

Diyarbakır da En fazla kaçak elektrik kullanıldığını,Urfa da ki köylülerin Tek elemanlarını tartakladığını da duydum.

Türkiye Cumhuriyetinde doğup ,bu ülkede yaşayıp, tek kelime türkçe bilmeyen,Hele hele kız çocuklarına kimlik bile çıkartma zahmetine giymeyenleri duydum.

Namus veya töre Cinayeti adı altında kızların Öldürüldüğü ve İntihar ettiklerini de duydum.Nedense Batman Da başı çekmiş.

Bazı kürt vatandaşların,Büyükşehirler de Olay yaratıp halkı,polisi taşladığını,Esnafın Dükkanlarını talan Ettiğini,Belediye otobüslerini yaktığını,Ortalığı bir Savaş meydanına Çevirdiğini Duydum...

Nüfüs kontrolünden haberdar olmayan,Bir hanede 10-15 çocuk olan. Maalesef yiyeceği ekmek dahi yokken Hızla Artanlar olduğunu duydum...

Bunun yanında İnsan gibi insan olan,oturuşuyla ,kalkışıyla örnek olan ,Kürt dostlar da duydum... clover.gif

Şimdi lafımız bölücük edene olsun.Bu ülkenin ekmeğini yiyip Nankörlük edene olsun.İşte böylelerine YAZIKLAR olsun... chris.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

shuriken.gif Şimdiye kadar Bursaya,İzmire,İstanbula Göç eden kürtlere , öyle neden geldi diyeni duymadım ama Sıkıysa yerleş bakalım,Diyarbkır Bağlar 'a diyenini Duydum.Ayrıca Şırnakta şehirde oturan bir Astsubay'ın ve Ailesinin şehit edildiğini,Devletin yol yapan araçlarının ,iş makinalerinin yakıldığını da duydum..

Diyarbakır da En fazla kaçak elektrik kullanıldığını,Urfa da ki köylülerin Tek elemanlarını tartakladığını da duydum.

Türkiye Cumhuriyetinde doğup ,bu ülkede yaşayıp, tek kelime türkçe bilmeyen,Hele hele kız çocuklarına kimlik bile çıkartma zahmetine giymeyenleri duydum.

Namus veya töre Cinayeti adı altında kızların Öldürüldüğü ve İntihar ettiklerini de duydum.Nedense Batman Da başı çekmiş.

Bazı kürt vatandaşların,Büyükşehirler de Olay yaratıp halkı,polisi taşladığını,Esnafın Dükkanlarını talan Ettiğini,Belediye otobüslerini yaktığını,Ortalığı bir Savaş meydanına Çevirdiğini Duydum...

Nüfüs kontrolünden haberdar olmayan,Bir hanede 10-15 çocuk olan. Maalesef yiyeceği ekmek dahi yokken Hızla Artanlar olduğunu duydum...

Bunun yanında İnsan gibi insan olan,oturuşuyla ,kalkışıyla örnek olan ,Kürt dostlar da duydum... clover.gif

Şimdi lafımız bölücük edene olsun.Bu ülkenin ekmeğini yiyip Nankörlük edene olsun.İşte böylelerine YAZIKLAR olsun... chris.gif

Arkadasim yukarida saydiginiz özellikler sadece Kürt'leremi aitte öyle yaziyorsunuz? Türkiye'de yukarida saydiklarinizin aynisini ve hatta bazi yerlerde kat kat daha da fazlasini yapan Türk, Laz, Cerkez veya baska insanlarda var. Hatta bakin meclise bir cok milletvekili hemde vatanperverlikten baska agizlarindan söz duymazsiniz ama memleketin balini yeyip cevresini , esini ve dostunu devletin paralariyla besleyenler cok. Bunlarin bazilari bir dönemler bakan dahi olmuslardi ve isleri gücleri rüsvet ve hileydi.

Konuyu sadece Kürt vatandaslar üzerinden tartismak cok yanlis ve tehlikeli.

Baskalarida buna benzer örnekleri Türk'ler veya baska milletler icin getirir ve olay karman corman olur. Benzeri suclamalar zaten mesela Almanya'da Türkiyeli göcmenler icin yapiliyor ve bunun ne kadar yanlis ve aci oldugunu o ülkelerde yasayan insanlarimiz biliyorlar.

Suc isleyen varsa kanun var gider cezasini verir. Ama onlarin isledigi sucu kimlikleri üzerinden tartisirsak amac baska olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Suc isleyen varsa kanun var gider cezasini verir. Ama onlarin isledigi sucu kimlikleri üzerinden tartisirsak amac baska olur.

Evet , arkadaşın saydığı bütün o özellikler o bölgelerde yaşayan kürtlere ait.Türklerin rüşvetçiliğine ,meclisteki kurumlarındaki hırsızlara gelince, zaten öyle olmasak bugün bu konuşmaları yapıyor olamayacaktınız.Siz yatın kalkın onlara şükredin.Çünkü düşmanlarımızın ve doğu bölgesi kürtlerinin en büyük yandaşlarıdır onlar.Onlar olmasa pkk olmayacaktı.Bu yüzden ha o türkler ha doğudaki dağdaki terorist.Bizlerde oylarla onları başa getirdiğimize göre, sorun yok bu saatten sonra.Doğu verilir önce, kuzey doğu verilir, içler kıyı kesimi ayrılır, zamanında milleti kovup yerleştiğimiz toprakların 1000 senelik tarihi yemini üzerine,Türkleri sürerler gider bu ülkeden.Ha sonunda kürtlere de kalmaz o ayrı.Onlar bölene kadar dayı desinlerde,gerisini görürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Defalarca yazdık,yine yazıyorum, Kürt'ler ayrı bir devlet is-te-mi-yor-lar,ama isimlerinin kürt olduğunun,dillerinin kürtçe olduğunun,ayrı bir halk olduklarının kabülünü istiyorlar,bu çözmek için ya anayasadaki bütn Türk'lük kavramları kaldırılıp hepimizi temsil edecek (Türkiyelilik,anadoluluk vb.) birşey kullanılmalı ve ülkemizde yaşayan herkesin Türkçe öğrenmesi okula gitmesi sağlanmalıdır,ancak kendi dilini öğrenme ve kullanma hakkıda herkese verilmelidir.

Şimdi herkes dilini ğrenebilmelidir değince bazı arkadaşlarımız bunu eğitim Kürtçe olsun diye anlıyorlar,oysa Kürtçe dil eğitimi verilsin diyoruz umarım doğru anlaşılırız....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Defalarca yazdık,yine yazıyorum, Kürt'ler ayrı bir devlet is-te-mi-yor-lar,ama isimlerinin kürt olduğunun,dillerinin kürtçe olduğunun,ayrı bir halk olduklarının kabülünü istiyorlar,bu çözmek için ya anayasadaki bütn Türk'lük kavramları kaldırılıp hepimizi temsil edecek (Türkiyelilik,anadoluluk vb.) birşey kullanılmalı ve ülkemizde yaşayan herkesin Türkçe öğrenmesi okula gitmesi sağlanmalıdır,ancak kendi dilini öğrenme ve kullanma hakkıda herkese verilmelidir.

Şimdi herkes dilini ğrenebilmelidir değince bazı arkadaşlarımız bunu eğitim Kürtçe olsun diye anlıyorlar,oysa Kürtçe dil eğitimi verilsin diyoruz umarım doğru anlaşılırız....

Bu ileti ve 27 Ekim 2009 da Asiti-barış başlıklı konuda yazdığınız ileti aşağıda:

İçişlerinde serbest,dışişlerinde bağlı bulunan bir yapı demektir,bu yapının bir ordusu yoktur,sadece polis yapısı vardır.

Halen bölünmek bahsetmediğimden eminim,bahsettiğim şey yani özerkliği isteyen 2-3 milyon kişinin bu istedikleri özerkliğin bayrağı ve türkiye bayrağını dağdan gelenleri karşılamada birlikte kullanmalarının daha mantıklı olacağıdır,bu ülkenin bölünmesi demek değildir ve illa olacak işeyde değildir,ama tartışılabilecek bir düzendir.

Ayrıca neyi niçin yazdığımı sizden daha iyi bildiğime emin olabilirsiniz.

Bende size demişim ki:

Anlaşıldı istediğiniz federasyon ozaman federasyonun ve kürtçüsü , dincisiyle elele verilerek hazırlanan senaryoların neden ne için yapıldığına şöyle bir göz atalım isterseniz:

Federasyon: İki veya daha fazla devletin ortak ve fakat sınırlı olmayan hayati menfaatlerini sağlamak amacıyla birleşmelerinden meydana gelen bir devletler topluluğu.

Federasyonda ülke ve vatandaşlar aynı anda; bir tarafta federal devletin egemenliğine, diğer tarafta federe devletlerin egemenliğine tabidirler.

Federasyonda, konfederasyonun aksine üye devletlere topluluktan ayrılma hakkı tanınmıştır.

Bu kısa ön bilgiden sonra istenilen anayasa değişikliklerine bakalım:

1. Vatandaşlık tanımına Kürtlük de dahil edilecek. Vatandaşlık tanımı değiştirilecek. Onlar şöyle ifade ediyor bunu: “Kürt vatandaşları rencide etmeyecek bir tanım” getirilecek.

2. Kürtçe ikinci resmi dil olacak. Kürtçeyi engelleyecek her tür düzenleme kaldırılacak. Tabii ilk Anayasa değişikliğine yetiştirilebilir mi bilmiyoruz, ama Kürtçe bu ülkenin ikinci resmi dili olarak kabul edilecektir.

3. Federatif yapı kurulacak. Anayasa değişikliğine ilişkin tartışmalara baktığınızda yalnızca vatandaşlık tanımının değil, devletin temel niteliğinin de değiştiğini görüyoruz. Üniter yapıdan ve ulus-devlet anlayışından vazgeçiliyor, çok milletli federatif yapıya geçmek isteniyor. Tabii bu federatif yapı da topluma bir anda kabul ettirilemeyeceği için, süreç zamana yayılıyor. Üniterliğe zarar verecek her aşama yavaş yavaş Anayasa’ya eklenmeye çalışılıyor.

Bunların anayasaya geçirilmesinin terminolojik terimi SELF DETERMİNATİON hakkıdır. Yani öz türkçesi " kendi geleceğini tayin hakkı".

Federal yapının bize adım adım dayatıldığını görmemiz lazım.

Bakın taleplere:

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, valilerin halk tarafından seçilebilmesi, Türkiye milletvekilliği… Bunların hepsi ilk bakışta zararsız adımlar gibi gözüküyor olabilir.

Ancak bir de Güneydoğu’daki son seçim sonuçları tablosuna bakalım. “Yerel”e verilen her tür yetki aslında PKK’nın doğu ve güneydoğudaki gücünü kullanarak fiili bir yerel iktidar ouşturacağı anlamına gelir.

Güneydoğu’daki DTP’li belediyeler, PKK’nın gözünde “sözde Kürdistan”ın sınırlarını oluşturuyor. Bunu DTP’li milletvekilleri seçim sonrası yaptıkları değerlendirmelerde bizzat ifade etmişti.

Son olarak, Güneydoğu Anadolu Belediyeleri Birliği’nin toplantısında da (GABB) “yerel yönetimlere yetki verilmesinin” ne anlama geldiğini gayet açık bir şekilde gördük. Birliğin de başkanı olan Osman Baydemir amaçlarını şöyle anlattı:

“Bir zamanlar üzerinde yaşayan topluluklara, kavimlere bereket, bolluk, bilgi ve ilham kaynağı veren bu eşsiz coğrafyanın kara talihinin dönmesi, yeniden üzerindeki topluluklara mutluluk ve bereket vermesi…”

Ve bahsettiği “coğrafya”yı da haritada işaretledi… 15 ili kapsayan “coğrafyalarının” farklı renge boyandığı haritada il ve ilçe isimleri hem Türkçe hem de Kürtçe olarak yazılıyordu.

Şimdi bu adam belediye başkanı. İl ve ilçe isimlerini Kürtçe de yazdığı zaman bu ister istemez resmiyet kazanıyor. Üstelik GABB diyor ama Doğu Anadolu’dan da illeri birliğinin içine alıyor. Bu nasıl bir Güneydoğu Anadolu Belediyeleri Birliği?

Anlayacağınız “coğrafya”larını bir gerçeklik olarak Türk milletine kabul ettirmeye çalışıyorlar. Geriye bir tek işin resmiyete dökülmesi kalıyor.

İşte anayasa değişikliği Baydemir’in coğrafyasını resmiyete dökme sürecinin önünü açacak.

Süreç hızlı bir şekilde ilerliyor.

Bakın son dönem gazetelerde yayınlanan birkaç haberin başlığını aktaralım sadece:

“Güneydoğu’da görev yapacak Kürtçe bilen sağlıkçı ve imam aranıyor”

“Doğuda Kürtçe vaaz verilen cami sayısı artıyor”

“Ne Mutlu Türk’üm diyene yazıları dağdan taştan silinecek”

“Tabelaların Kürtçe ve Türkçe olması istendi”

“Kürt dil bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı”

“DTP çözüm için İmralı’yı adres gösterdi”

İşte birbirine tamamen ters iki iletiniz. Sizce neye inanmalıyız? Belki de şöyle sormak çokdaha mantıklı olur:

Siz neyi savunduğunuzu yada bir ileti de inkar edip diğer ileti de "böyle istiyoruz" dediğiniz şeylerin ne anlama geldiğini gerçekten biliyor musunuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

istiyorlar efendim, defalarca istediğiniz kadar yazın, internet sözde bayrakları ile kaynadığı sürece kimseyi inandıracak değilsiniz.Tüm dünyaya bizi rezil eden demeçler verenleri takip ettikçe,siz bizi inandıramazsınız. Silah desteği, çuval çuval gıda,ilaç, hatta doğum kontrol hapları desteği alanlar dağlarda olduğu sürece,hatta içimizden çıktığı sürece siz bizi inandıramazsınız.Hatta bi arkadaşımın komik bir (içler acısı) askerlik anısı var. Yanyana askerlik yaptığı kürt arkadaşının askerliği biter bitmez,bir süre sonra dağda bir pkk lı olarak yakalanması ,herşeyi gösteriyor.Bizim devletimiz, o kadar ayırmamış ki kürdü türkten,askere biz gibi gidebilen kürt,gerekli eğitimi alıp bünyemizde, bunu sonra bize karşı kullanıyor.Yani pkk yetiştiriyoruz.E niye yaptın diye sorulduğunda, bir çuval yemek cevabı çıkıyor.Hıı, merak ediyorum,adam gibi çalışmayı denemiş mi acaba?Bizim yüzümüze gülüp gülüp,arkamızdan vuranımız çok.Ama daha önce de belirttiğim gibi, atalarımız haketmese bile biz bunu hakediyoruz.Kadroların nasıl insanlarla dolu olduğu, bütün kurumlarımızın nasıl insanlarla dolu olduğu, siyasettekilerin ne halde olduğu gayet açık ve net.Yediklerine bi türlü doyuramadığımız canım memleketimde, bu hep bana düşüncesiyle ,bu toprakları haketmiyoruz. Çalıyoruz çırpıyoruz ,para için sağlıkla oynuyoruz, yedi sülaleyi doyuramıyoruz.Bu durumları aşacak en güçlü kavramımız üniversitelerde ki,henüz üniversitelerdeki gençlik belki ama onlarda birbirlerini kırıp geçirme derdinde. Ya biride çıkıp,artık aşın bunları, birleşin, vatan elden gidiyor siz neyin derdindesiniz demiyor. Neyse,uzun sözün kısası, bi kürtler kadar tutunamadık kenetlenemedik ya birbirimize, yazıklar olsun bu ülkede daha ben Türküm diyene.Ha kenetlenmeyi illa bu olaylara da yormayın.Malum, satıldı her taraf yine biz kendi derdimizdeydik ülkece. Bi Almanya da ,bi başka ülkede aynı şeyler yapılsa, toptan ayağa kalkan halkın korkusuna nasıl kaçacaklarını bilemezler .Ama biz göz yumuyoruz. Biz yapmasakta, biz olduğumuz bizim ülkemizde, bazı bizlerin benliğinden, bizde ölüyoruz azlık içinde.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ne söylediğimi çok iyi biliyorum,federasyon tartışılabilir dedim,Federasyon ayrı bir devlet demek değildir,zaten iletimde böyle yazıyor zahmet edip buraya kopyalayana kadar o iletiyi okusaydınız keşke....

:D:D

Bunun içindir ki ön bilgi verdim federasyon hakkında zaten. Zahmet edip okusaydınız özellikle de renklendirip kalınlaştırdım yazının o bölümlerini, istenilen anayasa değişikliklerinin ne anlama geldiğini.Demokratik özerklik bayrağının yani pekeke bayraklarını ne amaçla kullanmayı düşünüyordunuz bakın unuttum onu sormayı? :)

Olsun zahmet olmaz yeniden kopyalayayım. Ben okuyorum da sizler okumuyorsunuz anlaşılan.

Federasyon: İki veya daha fazla devletin ortak ve fakat sınırlı olmayan hayati menfaatlerini sağlamak amacıyla birleşmelerinden meydana gelen bir devletler topluluğu.

Federasyonda, konfederasyonun aksine üye devletlere topluluktan ayrılma hakkı tanınmıştır.

Daha fazla büyütmek uyarıya sebep olabilir sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.