Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"GÜLER ZERE ÖLÜRSE TÜRKİYE EKSİK KALIR"

Ahmet AY

Önerilen İletiler

Sayın başbakan Ak Parti Genel Kongresinde yüzyıllardır bu halkın şu veya bu kadarının sevdiği saydığı şahsiyetleri -bütün ülkeyi baştanbaşa kucaklayacak şekilde- isim isim saygıyla yâd ederek takdiri hak etmişti.

Ülkemin insanı yöneticilerinin böyle bir söylem geliştirememenin, bu dili oluşturamamanın ağır bedellerini ödemekteydi. Doğrusu bedel ödemekle çok da mesafe alınmıştı. Bu yüzden sayın başbakanın birkaç kezdir ülkeyi kuşatıcı söylemini vurgulaması bizim yarınlara bir hayli umutla bakmamıza vesile olmuştur.

Ancak;

Bilinmesi herkesçe malum olan odur ki bu söylemin pratik bulması veya hayata geçeceğine dair sağlam karinelerin varlığı ümidi pekiştirir. Bazen henüz münbit olmayan ortamlarda; zamanından önce söylemlerin söze dökülmesi, fikrin açığa çıkması tehlikeli olmaktadır. Zira toplumun inanması, beklenti içine girmesi akabinde hayal kırıklığına uğraması gibi durumlar arzu edilmeyen sonuçları beraberinde getirir.

Biz sayın başbakanın ülkeyi bir baştan öbür başa kuşatan ve kucaklayan konuşmasının ümitlerimizi pekiştirebilmesi için zamanın çok uygun, şartların elverişli ve ortamın oldukça müsait olduğu kanaatindeyiz.

Şöyle ki;

Aylardır bir çığlık ortalığı kaplamış

Bir zar-u figan

Bir duyarlılık arayışı

Biliyoruz suçlu cezasını çekmeli, hatta bu konuda hiç bir iltimasın, kayırmanın olmaması lazım. Öyle ki “cezanın caydırıcılığı” ilkesine hizmet etmiş olsun. Suç cezayı gerektirici boyutta ise ve cezasız kalırsa toplumun huzur ve emniyeti sağlanamaz üstelik adalet ve hakkaniyetin tahakkuk edilmesi de mümkün olamaz. Ancak öyle durumlar, anlar, gelişmeler ve mazeretler olur ki suçluya cezayı reva görmek ve/veya sürdürmek “yazılı metinlere” uysa da adaletin uygulandığı anlamına gelmez.

Pek çok mazeret ve olağan üstü durumu zikretmek mümkün.

Hastalık da bu durumlardan biri, hem de amansız bir hastalıksa eğer hukuk orada “önce mahkûmun canı” der veya demeli. Demiyorsa hukuk eksik kalır. Zira hukukun temel amaçlarından biri de “bireyin yaşamasını en uygun şekilde sürdürmesine engelleri ortadan kaldırmaya” yöneliktir.

Evet,

Güler ZERE’den söz ediyorum:

Kanser hastası, damaktan kulağa doğru hızla yayılan bir seyirde…

Güler cezasını çekmiştir. Yaptıklarının veya yaptıkları varsayılan (hakikaten işin bu boyutu beni fazla ilgilendirmemektedir zira Güler ölüyor) bedelini göze almış ve de bu bedeli ödemekten kaçınmamıştır.

Devlet vatandaşının yararını düşünüp bu konuda gereken düzenlemeleri yapacak ve gerekli önlemleri de alacaktır elbet. Devlet vatandaşının can, mal vb konulardaki güvenliğini tehlikeye atacak unsurlarla mücadelesini “hukuk” içerisinde verecektir. Söz konusu “gerekenler” ve “önlemler” “evrensel ve doğuştan gelen insan hakları ilkelerince” uygulanmasını olmazsa olmaz kabul ediyoruz.

Ne var ki Güler ölüyor,

Güler devletinin kendisinin can güvenliğinden sorumlu olduğu yerde can çekişiyor. Hasta O…

Evet O hasta ve “hepimiz hastayız”

Kanser hastası, daha ne olsun?

Tedavisi doğru dürüst yapılamıyor, gıdasını alamıyor, ilacını hatta nefesini dahi sağlıklı alamıyor.

Yasaların dili var, eminim ki vicdanı da vardır eğer vicdansızların eline düşmemiş ise…

Bu insanlık adına çağrımdır, feryadımdır:

Çıkarın Güler’i tedavi edin/olsun söz kefil benim tekrar gelsin yatsın; fikirlerine, inancına, dünya görüşüne büyük oranda katılmasam da kalan cezasını çekmek üzere tekrar cezaevine o gelmez ise ben yatarım yerine…

Kanserli hastayı cezaevinde tutmanın ne anlamı var?

Böyle bir hastaya ceza vermede ısrar etmenin ne anlamı var?

Böyle bir hastaya cezanı bitir demenin ne anlamı var?

Güler’i bu şartlar altında bile affetmeyen devletin ne anlamı var?

Tut ki bu şartlar altında Güler cezasını çekti ve “tövbe” etti;

O zaman böyle bir hayatın ne anlamı var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sayın başbakan Ak Parti Genel Kongresinde yüzyıllardır bu halkın şu veya bu kadarının sevdiği saydığı şahsiyetleri -bütün ülkeyi baştanbaşa kucaklayacak şekilde- isim isim saygıyla yâd ederek takdiri hak etmişti.

Ülkemin insanı yöneticilerinin böyle bir söylem geliştirememenin, bu dili oluşturamamanın ağır bedellerini ödemekteydi. Doğrusu bedel ödemekle çok da mesafe alınmıştı. Bu yüzden sayın başbakanın birkaç kezdir ülkeyi kuşatıcı söylemini vurgulaması bizim yarınlara bir hayli umutla bakmamıza vesile olmuştur.

.

.

GÜLER ZERE KİMDİR ?

Malatya 2 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanarak hakkında müebbet hapis cezası verilen Zere'nin 1993 yılında Tunceli'nin Çemişkezek ilçesinde 2 vatandaşın öldürülmesi, 1 emniyet bekçisinin şehit edilmesi, Hozat ilçesinde askeri konvoya ve jandarma karakoluna silahlı saldırı düzenlenmesi olayında aktif görev aldığı belirlendi.

Terör örgütü üyesi olmak ve eylemlere katıldığı gerekçesiyle yargılanan Zere'nin, 1994 yılında da Tunceli'nin Pertek ilçesinde 3 askerin şehit edilmesi, 7 vatandaşın öldürülmesi, Ulukaya köyünün yakılması ile 2 silahlı çatışma olaylarında bulunduğu da tespit edildi.

Zere'nin yakalandığı yıl 1vatandaşın öldürülmesi, 5 kişinin kaçırılması, Hozat İlçe Jandarma Komutanlığı'na saldırı düzenlenmesi olaylarına da katıldığı belirlendi. Cezasının infazının ertelenmesi konusunda hakkında çeşitli kampanyalar düzenlenen Zere, 1995 yılında Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucu yakalandı.

Öldürdüğü insanların hesabını kim verecek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimsenin ölmesini istemiyoruz,insanlarin ölmesini istemek insanliktan siyrilmak anlamina gelir,Güler ölmesin,hadi diyelim cezasini cekti,ona bir yardim eli uzansin,bunlarin hepsi olsun ama birisi bana sunu anlatsin:Hanginiz bu forumda Ergenekon kasasi diyerek Savci Öz'ün gazabina ugrayip siyasi oyunlarla iceri alinan,icerde ihmal edilen ve kansere yakalanan,henüz hicbir sucu sabit olmadigi halde onca yalvaris yakarisa onca rica ve mihnete ragmen serbest birakilmayan ancak ölmeden iki gün önce acilen hastahaneye kaldirilan Ergenekon sehidi Okkir'la ilgili tek bir insanlik yazisi yazdi.Hatirladigim kadariyla o gün birileri vardi ki;Öldü diye neredeyse bayram etmislerdi.

Insanlik ya herkes icindir ya da hic kimse icin.Bir tarafa agitlar yakarak digerlerini tu kaka edenler insanligin hangi noktasinda olduklarini düsünmelidirler.

Basbakan hakkinda yazilanlara gelince,bu kadar gerceklerden uzak sadece cikar amacli yazilmis bir methiye okumadim bugüne kadar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güler ZERE'nin cezasını çektiğini/çekmekte olduğunu ve çekmesi gerektiği konusunda bir itirazımız olmadı.

Ancak böyle bir hastalığa yakalanan biri (hangi suçu işlemiş olur ise olsun) sağlığına kavuşturlmalıdır.

Ve bunun için af da dahil her seçenek göze alınmalı.

Bunu istemek farklı, cezasız kalsın farklı birer yaklaşımdır. Güler ZERE öldürme eylemine katıldı diye hastalıklı bir halde ölüme terk edilmemelidir.

Evet,

Önce Güler ZERE sağlığına kavuşturulmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güler Zere'ye aradiginiz hakki Ergenekon sehidi Okkir'a aradiniz mi?Eger insan haklarindan yola cikarak insanlarin ölmesine karsi iseniz Okkir'in ölmesinede karsi olmaliydiniz.Güler Zere icin merhamet dilenmeye sizi sevkeden neden ne olabilirki?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güler Zere'ye aradiginiz hakki Ergenekon sehidi Okkir'a aradiniz mi?Eger insan haklarindan yola cikarak insanlarin ölmesine karsi iseniz Okkir'in ölmesinede karsi olmaliydiniz.Güler Zere icin merhamet dilenmeye sizi sevkeden neden ne olabilirki?

saygilarla

Bir insan, herhangi bir insan; kim olur ise olsun, cinsiyeti, ırkı, siyasal düşüncesi, dinli-dinsiz anlayışı fark etmeden yalın insandan yanayız. Elbette ki OKKIR için de aynı şey geçerli. Onun da can emniyetini sağlayamayan yetkililere tepkimizi dile getirdik. Hiç kimse suçu ne olursa olsun ölüme terk edilemez, edilmemeli. Söylemek istediğimiz bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir insanın cezasını çekebilmesi için sağlıklı olması gerekir..

sanırsam ceza infaz kanunu da bunu emreder..

cezaevindeki bir insan, kanserden ölümü bekliyorsa tabiki serbest bırakılmalıdır.

bu dediğimiz de sadece güler zere için değil tüm insanlar içindir..

bunun aksini savunmak, karşı görüşten birinin toplumsal lincini savunmaktan başka birşey değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Tabiiki her ölümcül tukluya amayasada verilen haklari vermek gerekir, yani Güler Zere icinde de gecerli Okkir icinde. Ama neden burada insanlarin sadece kendi savunduklari görüsden insanlar icin vijdan beklerken digerlerini mesela "Güler Zere icin merhamet dilenmeye sizi sevkeden neden ne olabilirki?" sorgularlar anlayamadim. Bir baska anlamadigimda Okkir neden Ergenekon sehidi oluyormus? Bu da yeni bir sehitlik mertebesimi? Benim bildigim Ergenekon ismi ve o sahis en agir suclardan dolayi yargilaniyorlar.

Anayasada ölümcül hastalar icin tutukluluk kaldirilir yaziliysa kimse burada merhamet sorgulamadan evet tutukluluklari kaldirilmalidirr demeli. Aksi taktirde söylemleri inandirici olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabiiki her ölümcül tukluya amayasada verilen haklari vermek gerekir, yani Güler Zere icinde de gecerli Okkir icinde. Ama neden burada insanlarin sadece kendi savunduklari görüsden insanlar icin vijdan beklerken digerlerini mesela "Güler Zere icin merhamet dilenmeye sizi sevkeden neden ne olabilirki?" sorgularlar anlayamadim. Bir baska anlamadigimda Okkir neden Ergenekon sehidi oluyormus? Bu da yeni bir sehitlik mertebesimi? Benim bildigim Ergenekon ismi ve o sahis en agir suclardan dolayi yargilaniyorlar.

Anayasada ölümcül hastalar icin tutukluluk kaldirilir yaziliysa kimse burada merhamet sorgulamadan evet tutukluluklari kaldirilmalidirr demeli. Aksi taktirde söylemleri inandirici olmaz.

Birileri icin agir suc olabilir,agir suc derken nedir bu agir suc?Örnegin:Ülkenin birlik ve bütünlügüne karsi olanlara karsi olmak mi?Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kutsalligini savunmakmi,yoksa terörü lanetlemekmi.Hicbirisinin sucu sabir degil.Sadece,tahminlerle,yalanci sahitlerle,telefon geyikleriyle acilmis olan davalar eger agir suc kapsamindaysa onu bilemeyiz,bilinen bir gercek varki,yobaz ve libos nedyanin disinda hic kimse o insanlari suclamadi.Cünkü bu iki kesiminde devletle alip veremedigi var.

Bir kesim icin PKK teröritleri sehit olabilir ama bizler icin OKKIR bIR SEHITTIR.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazımda da ifade etmştim;

Güler ZERE'nin dünya görüşüne katılmıyorum. Yazılarımda nasıl bir fikriyata sahip olduğum rahatlıkla anlaşılabilir. "Kim olursa olsun zalime karşı ve kim olursa olsun mazlum ve mağdurun yanında olmak gerek" anlayışımın temelini oluşturur. Bu -asla yaptıklarını tavsip etmemekle beraber- OKKIR için de bir başkası için de geçerlidir. Suçlu veya değil; hastalık vb. durumlarda bir mğduriyet söz konusu ise farklı bir muameleyle bu mağduriyet giderilmelidir diyorum ve bu konuda ısrarlıyım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu katil öldürdüğü insanların hesabını ilahi adalete veriyor.Bunun ne sakıncası var?

Tabiiki her katil yaptigi sucun hesabini verecektir, aynen sizinde kendinize örnek aldiginiz ve fotografini profilinize eklediginiz katilin yakalanip bir gün hesap verecegi gibi. En azindan umudumuz Türkiy'yi yönetenlerin artik katiller ile ortaklasa is yapmayarak hatalarini düzeltecegidir. Ama burada kanunda var olan bir maddeden bahsediliyor. O maddeye göre bu katilin de aslinda serbest birakilarak en azindan tedavi görmesi gerekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birileri icin agir suc olabilir,agir suc derken nedir bu agir suc?Örnegin:Ülkenin birlik ve bütünlügüne karsi olanlara karsi olmak mi?Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kutsalligini savunmakmi,yoksa terörü lanetlemekmi.Hicbirisinin sucu sabir degil.Sadece,tahminlerle,yalanci sahitlerle,telefon geyikleriyle acilmis olan davalar eger agir suc kapsamindaysa onu bilemeyiz,bilinen bir gercek varki,yobaz ve libos nedyanin disinda hic kimse o insanlari suclamadi.Cünkü bu iki kesiminde devletle alip veremedigi var.

Bir kesim icin PKK teröritleri sehit olabilir ama bizler icin OKKIR bIR SEHITTIR.

saygilarla

Ben agir suctan bahsederken Okkir icin söylemedim. Genel olarak anayasaya göre agir suctan dahi tutuklu olan birsini agir hastaligi varsa en azindan tedavisinin saglanabilmesi icin serbest birakilmasi gerekir. Agir suclar bana göre yüz kizartici suclar, vatanhainligi, terörüst olmak ve ülke huzurunu bozmak gibi suclardir, tabiiki buna daha bazi suclar eklenebilir. Ama konu bu degil. Konu ölümcül bir hastanin tedavisnin saglanmasi icin serbest birakilmasidir. Bunu söylerken senin veya benim tutuklum olarak degerlendirmemeiz gerekli.

Vallahi kimlerin kimler icin sehit oldugu beni hic mi hic ilgilendirmiyor. Bazilarina göre de mesela ben peygamber sülalesinden geliyorum ve bu insanlar bana öylesine tapiyorlar. Dogrusu bu da beni ilgilendirmiyor. Kim neye inanirsa inansin, ama beni rahat biraksin yeter.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben agir suctan bahsederken Okkir icin söylemedim. Genel olarak anayasaya göre agir suctan dahi tutuklu olan birsini agir hastaligi varsa en azindan tedavisinin saglanabilmesi icin serbest birakilmasi gerekir. Agir suclar bana göre yüz kizartici suclar, vatanhainligi, terörüst olmak ve ülke huzurunu bozmak gibi suclardir, tabiiki buna daha bazi suclar eklenebilir. Ama konu bu degil. Konu ölümcül bir hastanin tedavisnin saglanmasi icin serbest birakilmasidir. Bunu söylerken senin veya benim tutuklum olarak degerlendirmemeiz gerekli.

Vallahi kimlerin kimler icin sehit oldugu beni hic mi hic ilgilendirmiyor. Bazilarina göre de mesela ben peygamber sülalesinden geliyorum ve bu insanlar bana öylesine tapiyorlar. Dogrusu bu da beni ilgilendirmiyor. Kim neye inanirsa inansin, ama beni rahat biraksin yeter.

Senin benim diye degerlendiren olmadi,sadece bir soru soruldu,ve herkes görüsünü dile getirdi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabiiki her katil yaptigi sucun hesabini verecektir, aynen sizinde kendinize örnek aldiginiz ve fotografini profilinize eklediginiz katilin yakalanip bir gün hesap verecegi gibi. En azindan umudumuz Türkiy'yi yönetenlerin artik katiller ile ortaklasa is yapmayarak hatalarini düzeltecegidir. Ama burada kanunda var olan bir maddeden bahsediliyor. O maddeye göre bu katilin de aslinda serbest birakilarak en azindan tedavi görmesi gerekiyor.

Nedense bu kanunlar her zaman bu katiller ve teröristler için uygulanıyor.

Profilime eklediğim resim teröre en büyük darbeyi vuran üstelik kürt asıllı birisidir.

Dağdan inip sözde teslim olan 20-25 yıl dağda kalmış kimbilir kaç masumun günahına girmiş bu katil teröristlere af uygulanırken, yeşillere neden bu imkan sunulmuyor?

Yada bu hükümet böyle birşeyi yapmaya cesaret edebilirlermi?

Binlerce insanın kanına girmiş bu katiller af edilerek iş aş verildiği sürece ve meydanlarda ,mecliste bebek katillerine övgüler yağdığı sürece bu YEŞİLLERİ unutmayacağız.

Onları çok arıyoruz.

O nedenle etkiye her zaman tepki olmarak. pkk teröristleri ve yandaşları tepkilerini bayram yaparak gösteriyor,bizde kimsenin canını yakmadan tepki olarak pkk nın korkulu rüyası YEŞİLİ unutmayarak gösteriyoruz.

Kimsenin zoruna gitmesin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nedense bu kanunlar her zaman bu katiller ve teröristler için uygulanıyor.

Profilime eklediğim resim teröre en büyük darbeyi vuran üstelik kürt asıllı birisidir.

Dağdan inip sözde teslim olan 20-25 yıl dağda kalmış kimbilir kaç masumun günahına girmiş bu katil teröristlere af uygulanırken, yeşillere neden bu imkan sunulmuyor?

Yada bu hükümet böyle birşeyi yapmaya cesaret edebilirlermi?

Binlerce insanın kanına girmiş bu katiller af edilerek iş aş verildiği sürece ve meydanlarda ,mecliste bebek katillerine övgüler yağdığı sürece bu YEŞİLLERİ unutmayacağız.

Onları çok arıyoruz.

O nedenle etkiye her zaman tepki olmarak. pkk teröristleri ve yandaşları tepkilerini bayram yaparak gösteriyor,bizde kimsenin canını yakmadan tepki olarak pkk nın korkulu rüyası YEŞİLİ unutmayarak gösteriyoruz.

Kimsenin zoruna gitmesin...

Konuyu sonunda nasil dolandirip af konusuna getirdiniz hayret yani. Yesil dediginiz sahis kanun karsinda aynen diger terörüstler gibi bir terörüst ve katil. Lütfen burada senin benim terörüstüm seninkinden daha vatansever veya iyidir mantigini gütmekten vazgecelim.

Anladigim kadariyla konu basligi tutuklu olupta ölümcül bir hastaliga yakalanan mahkumlar icin olan kanundan bahsediyor. Hani sizin cok övdügünüz Yesil mafya ve katili tutuklu ve tutuklu oldugu hapishanede ölümcül bir hastaliga yakalanmista bizim ve devletin haberimi yok?

Af konusunuda konusabiliriz ve Yesil terörüstü icinde af istenilebilir, beraber konusabiliriz. Ama burada lütfen elinizi vijdaniniza koyun ve kendi devletimizin kanunlarina saygili olalim. Yanlissa elestirelim, ama uygulamayi herkese ayni sartlarda yapalim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nin mahkûm koğuşunda aylardır yatan Güler Zere için hazırlanan raporda “Güler Zere yaşamının son evresinde” dendi

Hâlâ bürokratik adli mekanizmalar arasında dosyası bekletilen Güler Zere hakkında, tedavi görmekte olduğu Balcalı Hastanesi’nce düzenlenmiş son durum raporlarının değerlendirmesini Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kanser Danışma Kurulu adına TTB Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy yaptı. Dün TTB İstanbul Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında Prof. Dr. Gürsoy, “Rapora baktığımızda, Güler Zere’nin tıbben geriye dönülmez bir sürecin içinde bulunduğu artık tartışma götürmez bir durumdur. Zere hakkında, infazının iyileşinceye kadar tehirini sağlayarak ya da Cumhurbaşkanı’na tanınan ve toplum vicdanını temsil eden yetkisini kullanarak, Zere’ye vedalaşma ve huzur hakkı verebilir” dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama neden burada insanlarin sadece kendi savunduklari görüsden insanlar icin vijdan beklerken digerlerini mesela "Güler Zere icin merhamet dilenmeye sizi sevkeden neden ne olabilirki?" sorgularlar anlayamadim.

İşte adamda onu soruyor size?

Neden Okkır için sustunuz da, Zere için böyle yapıyorsunuz diye!

Bende anlayamıyorum;

Acaba neden insanlar sadece kendi savunduklari görüsden insanlar icin vijdan beklerken digerlerini sorgularlar?

Ya da sorgularsınız?

Ve sonra da bunu yapmazmış gibi davranırsınız!

bir insanın cezasını çekebilmesi için sağlıklı olması gerekir..

sanırsam ceza infaz kanunu da bunu emreder..

cezaevindeki bir insan, kanserden ölümü bekliyorsa tabiki serbest bırakılmalıdır.

bu dediğimiz de sadece güler zere için değil tüm insanlar içindir..

bunun aksini savunmak, karşı görüşten birinin toplumsal lincini savunmaktan başka birşey değildir.

Ceza infaz kanunu böyle uygun görür ve söylediğiniz doğrudur.

Örneğin, sağlığı yerinde olmayan birisi idam edilemez:

Celal Bayar'ın Menderesler ile birlikte asılmamasının nedeni de hukuki olarak budur...

Fakat bu, Zere'nin serbest bırakılmasını kapsar mı, kapsamaz mı hukuki olarak...

Benim bildiğim kadarıyla, tutukluluk halinin devamı ile tedavisine devam edilir ya da yaşam koşulları iyileştirilir...

Tabii ki hukukçu olanlar da vardır aramızda, onlar daha iyi bilirler kapsamını...

Bu türlü konular, yetkin ve hukuk eğitimi almış kişilerce tartışılabilir;

Bizim söylediklerimiz duygusal ve provakatif söylemlerden ve o kimseler üzerinden siyaset yapmaktan, onları kullanmış olmaktan öte gidemez...

O yüzden eğer aramızda hukuçu/avukat var ise,

En uygun bilgiyi ve bu işin olurunu o tespit edebilir derim ben...

Konuyu sonunda nasil dolandirip af konusuna getirdiniz hayret yani. Yesil dediginiz sahis kanun karsinda aynen diger terörüstler gibi bir terörüst ve katil.

Tamam, öyle ama, arkadaş da diyor ki;

Sonuçta ikisi de aynı suçu işlemiş adamlar ama neden ötekiler serbest bırakılırken, bu adam cezalandırılmak isteniyor?

Hepsinin yargılanması ve ceza alması lazım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam, öyle ama, arkadaş da diyor ki;

Sonuçta ikisi de aynı suçu işlemiş adamlar ama neden ötekiler serbest bırakılırken, bu adam cezalandırılmak isteniyor?

Hepsinin yargılanması ve ceza alması lazım...

Aradaki fark, birisi yagilanip hapiste ve su an ölümcül bir hastalikla savasiyor, digeri ise hala disarida geziyor, yani ne yargilanmis, iceri girmis nede ölümcül hastaliga kapilmis.

Lütfen konulari carpitmayalim.

Ben birisi yargilansin digeri yargilanmasin falanda söylemiyorum. Tabiiki dogru olani her ikisininde yargilanmasi. Ama tercümanligini yaptiginiz arkadas suclunun birisini vatanperver ve yaptiklarini dogru bulurken digerini tam tersi olarak niteliyor. Bnede hic bir sahis ayrimi yapmadan diyorumki, ceza almis ve hapiste yatan bir mahkum eger ölümcül hastalikla savasiyorsa kanunun islemesi gerekir diyorum. Bu kanunu ben kendi keyfime göre söylemiyorum, kendi devletimizin var olan kanunundan bahsediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aradaki fark, birisi yagilanip hapiste ve su an ölümcül bir hastalikla savasiyor, digeri ise hala disarida geziyor, yani ne yargilanmis, iceri girmis nede ölümcül hastaliga kapilmis.

Lütfen konulari carpitmayalim.

Ben birisi yargilansin digeri yargilanmasin falanda söylemiyorum. Tabiiki dogru olani her ikisininde yargilanmasi. Ama tercümanligini yaptiginiz arkadas suclunun birisini vatanperver ve yaptiklarini dogru bulurken digerini tam tersi olarak niteliyor. Bnede hic bir sahis ayrimi yapmadan diyorumki, ceza almis ve hapiste yatan bir mahkum eger ölümcül hastalikla savasiyorsa kanunun islemesi gerekir diyorum. Bu kanunu ben kendi keyfime göre söylemiyorum, kendi devletimizin var olan kanunundan bahsediyorum.

Beni suçlamayın...

Ben yargılanması ya da kanun konusunda ahkam kesmedim...

O konunun konuşulmasını, o konuda uzman bir kimse varsa; bir hukukçu, avukat varsa ona bıraktım...

Hakimi olmadığım bir konuda da ahkam kesmem...

Kesecek olsam, o kadın hakkındaki yorumum şudur:

O kişi, insan yaşamına saygı duymayan bir kimsedir ve aldığı ya da alınmasına vesile olduğu canlar bellidir...

Başkalarının yaşamına saygı duymayan bir kimsenin, özgürce dolaşmaya hakkının olduğunu düşünmüyorum açıkçası...

Fakat, sonuçta ölüm halinde olan bir insandır:

Gözetim altında tutularak, yaşam standartlarının yükseltilmesini/iyileştirilmesini daha gerçekçi buluyorum...

Ayrıca, sırf hasta diye, böyle bir katilin, özgürlük timsali yapılmasının da vicdansızlık olduğunu düşünüyorum...

Toplumun ve tarihin gerçeklerinden kopmuş bir anlayışın da "Devrimcilik" olmadığını çok iyi biliyorum;

O yüzden bu kadının "Devrimci" olarak anılmasının da, Devrimciliğe ihanet olduğunu düşünüyorum...

Kadın, tamam, hastadır; koşullarının mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor...

Bakım şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor...

Kanunlar, neyi öngörüyorsa, onun zaten uygulanması gerekiyor...

Ama bari vicdanınıza sığının da, bu kadını Özgürlük ve Devrim timsali yapmayın ya hu!

İnsaf yani...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beni suçlamayın...

Ben yargılanması ya da kanun konusunda ahkam kesmedim...

O konunun konuşulmasını, o konuda uzman bir kimse varsa; bir hukukçu, avukat varsa ona bıraktım...

Hakimi olmadığım bir konuda da ahkam kesmem...

Kesecek olsam, o kadın hakkındaki yorumum şudur:

O kişi, insan yaşamına saygı duymayan bir kimsedir ve aldığı ya da alınmasına vesile olduğu canlar bellidir...

Başkalarının yaşamına saygı duymayan bir kimsenin, özgürce dolaşmaya hakkının olduğunu düşünmüyorum açıkçası...

Fakat, sonuçta ölüm halinde olan bir insandır:

Gözetim altında tutularak, yaşam standartlarının yükseltilmesini/iyileştirilmesini daha gerçekçi buluyorum...

Ayrıca, sırf hasta diye, böyle bir katilin, özgürlük timsali yapılmasının da vicdansızlık olduğunu düşünüyorum...

Toplumun ve tarihin gerçeklerinden kopmuş bir anlayışın da "Devrimcilik" olmadığını çok iyi biliyorum;

O yüzden bu kadının "Devrimci" olarak anılmasının da, Devrimciliğe ihanet olduğunu düşünüyorum...

Kadın, tamam, hastadır; koşullarının mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor...

Bakım şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor...

Kanunlar, neyi öngörüyorsa, onun zaten uygulanması gerekiyor...

Ama bari vicdanınıza sığının da, bu kadını Özgürlük ve Devrim timsali yapmayın ya hu!

İnsaf yani...

Ben sizi sucladimmi?

Benim bu basliktaki ilk yazim baska bir arakadasdi ve orada o arkadasi iyi veya kötü terörüst ilan etme konusunda uyardim. Siz konuya dogrudan daldiginiz icin simdi birden kedinizi olayin icerisinde buluyorsunuz. Önce düsünmeniz gerekirdi. Yorumumu iyi okusaydiniz bunlari yazmamiza hicte gerek kalmayacakti.

Benim yorumumu okumadiginiz cok acik ve net cünki hic bahsetmedigim ve savunmadigim konularda beni uyarmissiniz. Mesela "Ama bari vicdanınıza sığının da, bu kadını Özgürlük ve Devrim timsali yapmayın ya hu! İnsaf yani..." Burada ben size insaf yani demek durumunda kaliyorum, cünki bana yapmis oldugunuz ithamin yanlisligini yorumumu okursaniz anlarsiniz. Ben o sahsi ne "devrimci" ne de baska birisi olarak niteledim. Siz beni suclamyin derken neden kendiniz baskasini söylemedigi bir söylemle ithamda bulunuyorsunuz anlasilir degil. Herhalde kafanizda olusan bir olguya göre benim hakkimda böyle bir düsünceye sahipsiniz, ama cok cok yanilgi icerisindesiniz.

Ben asla hic bir terörüste veya katile af veya baska bir sey istemedim ve sitememde. Ama kanunda var olupta uygulanmiyorsa herhalde bunuda görmezlikten gelmemi benden bekleyemezsiniz. Madem uygulanmayacaksa neden kanunlastirmis acaba devlet. Elestiri noktasi da burada benim icin. Elestirim size degil bu kanunu yapipta uygulamayan devlete.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben sizi sucladimmi?

Benim bu basliktaki ilk yazim baska bir arakadasdi ve orada o arkadasi iyi veya kötü terörüst ilan etme konusunda uyardim. Siz konuya dogrudan daldiginiz icin simdi birden kedinizi olayin icerisinde buluyorsunuz. Önce düsünmeniz gerekirdi. Yorumumu iyi okusaydiniz bunlari yazmamiza hicte gerek kalmayacakti.

Benim yorumumu okumadiginiz cok acik ve net cünki hic bahsetmedigim ve savunmadigim konularda beni uyarmissiniz. Mesela "Ama bari vicdanınıza sığının da, bu kadını Özgürlük ve Devrim timsali yapmayın ya hu! İnsaf yani..." Burada ben size insaf yani demek durumunda kaliyorum, cünki bana yapmis oldugunuz ithamin yanlisligini yorumumu okursaniz anlarsiniz. Ben o sahsi ne "devrimci" ne de baska birisi olarak niteledim. Siz beni suclamyin derken neden kendiniz baskasini söylemedigi bir söylemle ithamda bulunuyorsunuz anlasilir degil. Herhalde kafanizda olusan bir olguya göre benim hakkimda böyle bir düsünceye sahipsiniz, ama cok cok yanilgi icerisindesiniz.

Ben asla hic bir terörüste veya katile af veya baska bir sey istemedim ve sitememde. Ama kanunda var olupta uygulanmiyorsa herhalde bunuda görmezlikten gelmemi benden bekleyemezsiniz. Madem uygulanmayacaksa neden kanunlastirmis acaba devlet. Elestiri noktasi da burada benim icin. Elestirim size degil bu kanunu yapipta uygulamayan devlete.

Uygulasın ya hu, uygulamasın mı dedik! :)

Benim iletimi alıntılamışsınız, bana söylediniz şeklinde algıladım!

O kadının devrimci olup olmaması konusunda ifadem aslında size değildi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu resimdeki iletinize bir bakın bakalım...

Ondan sonra da gülecek misiniz...

Daha az önce yazdığınız iletide kimse yanıt yazdığınızı hatırlamıyorsunuz...

Bakin arkadasim siz olayi bayagi carpittiniz malesef.

Söyle aciklayayim:

1. benim bu basliktaki ilk cevabim sayin kaplan-200 oldu

2. Siz benim o arkadasa cevaben yazimdan alinti yapip bana cevap vermissiniz

3. Sonra dogal olarak sizinle benim aramda karsilikli alintili yorumlar olyuyor

4. siz sonra diyorsunuzki "siz benim iletimi alintiladiginiz icin ....."

5. ben diyorumki iyi bakin ben sizin degil ilk olarak sayin kaplan-200 ün iletisini alintiliyorum ve cevap veriyorum, sonra siz isin icerisine giriyorsunuz.

6. Umarim simdi anlamissinizdir konuyu. Konuya dalanda karisitiranda sizsiniz. Insanin yanlisini görebilmeside erdemliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.