Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE'YE RESMİ DİL YOLU AÇILDI

kaplan-200

Önerilen İletiler

Siz ona türk buna kürt demekle büyük bir ayrımcılığa giriyorsunuz, neden mi? Çünkü bu şekilde baktığınız zaman insanlığı unutuyorsunuz.Önemli olan karşınızdakinin insan olması mı türk ya da kürt olması mı? Biz ayrım yapmadan arkadaş olabildik ama siz başaramıyorsunuz ...

O zaman siz insanliginizi unutmayin ve birakin insanlar anadillerinu konusup ogrenebilsin! Ne dersiniz?

Zira kalkip ortaligi kana bularken INSANLIK dersi verme egilimleri cok yaygin bizlerde.

Hadi hangi insanlik milyonlarca insanin dilini, tarihini, kulturunu IMHA et diyor size sayin Deniz Kizi? Cevabinizi cok ama cok merak ediyorum!

Hangi insanlik bu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zorla guzellik olurmu? Kurtler TURK OLMADIKLARINI soyluyorlar. Niye dayatmaya calisiyorsunuz kendi goruslerinizi Kurtlere?

Bizler Turk degiliz! Alt ya da ust kimlik diyin, hic bir sekilde Turk degiliz!

Evet, siz Türk degilsiniz!

Biz Türk'üz, biz insanları ayrım yapmadan severiz ...

Saygılar

...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zorla guzellik olurmu? Kurtler TURK OLMADIKLARINI soyluyorlar. Niye dayatmaya calisiyorsunuz kendi goruslerinizi Kurtlere?

Hangi Kürtlerden bahsediyorsunuz,DTP'lilerden mi yoksa Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarindanmi?Bu ayrimi yapmadan Kürtler diye genelleme yapamazsiniz,Siz Türk olmayabilirsiniz buna itirazimizda olmaz hosumuzada gider.Ama tüm Kürtlerin adina konusamazsiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, siz Türk degilsiniz!

Biz Türk'üz, biz insanları ayrım yapmadan severiz ...

Saygılar

...

Yani sizce bir halkin en onemli degerlerinden biri o lan dilin, YASAKLANMASI, BASKi altinda tutulmasi size gore AYIRIM degil mi?

"Kurtce konusmayin Turkce konusun" demek ayirim demek degil mi?

Hem suclu hem guclu!

Acayip bir mantik var sizde!

20 Milyon Kurt adina konusuyorum: Ben ve bizler sizin gibi dusunenlerle ayni olamayiz! Degiliz!

Arap Araptir, Turk Turktur ve de Kurt te Kurttur!

Galileo demis ya "siz beni assaniz dahi Dunya yine Gunes etrafinda donecek" misali.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl oluyor da bütün Kürtlerin böyle düşündüğü kanısına varabiliyorsunuz?

Bakın, çok açık ve net olarak, kavramları özetleyeyim:

Kimlik: Toplumun, bireylerine yüklediği ve bireyin de toplumdan kazandığı, o toplum içerisindeki duruşudur, öz niteliğidir.

Ulusallık: Etnik ve Dini kökenler üzerinde, farklı Etnik ve Dini kökenlere sahip kimselerin, birbirlerini ve kendilerini Etnik ve Dini köklere göre kimliklendirmeden, böyle bir ayrıma gitmeden, birlikte yaşama azmi ile oluşturdukları, modern toplumsal bağ biçimi. Bir adın, Ulus adı olabilmesi için belirli şartlar vardır ve Türk adı, yüzyıllardan beridir bu şartlara maruz kaldığı için bir Ulus Kimlik olabilmiştir.

Kürtlük: Etnik bir kavramdır ve kimliğini "Kürt" olarak niteleyen bir kimse kesinlikle Irkçıdır. Çünkü Kürtlük, Etnik bir kökeni niteler. Kimliğini Kürt olarak tanımlayan kimse, kendisinin, içinde bulunduğu toplumun, iletişime geçtiği bireylerin Kürt olup olmadıklarını da önemsediği için kendisini Kürt olarak kimliklendirmeye çalışır. Etnik-Milliyetçi bir kimlik kazanma eğilimi vardır. Modern olmayan, Ulusal bağdan daha ilkel bir toplumsallaşma kaygısı taşır.

Türklük: Türklük, Anadolu'da, tarihsel, kavramsal ve resmi olarak bir Irk adını değil, yine aynı özellikler ile kendisini gerçekleştirebilmiş olan Ulus adını niteler. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı, Türk olmak için yeterlidir. Irk'ı nitelemez. Modern bir bağdır.

Sorun, çağdaş olup olmamayı gerçekten isteyip istememektedir.

İki-üç dil bilmekle ya da avrupada okumakla bile çağdaş olunamıyor.

Bilgisayar bile kullanabilmek ve hatta bilmem ne mühendisi olmak da çağdaşlık için yeterli değildir.

Çağdaş olabilmek için, toplumsallaşma biçimlerinde modern olguları, kavramları ve çağdaş toplumsal yapılanmaları sindirebilmek, kabullenebilmek, anlayabilmek gerekir.

O yüzden Ulusal Bağ'ın üzerinde, daha modern bir bağ geliştiremeyen, tanımlayamayan, gerçekleştiremeyen herhangi bir birey, toplumsal kimlik olarak ulusallığını gerçekleştirememiş ve Etnik unsur olarak kalmış bir Etnisitenin adını kabullenmek kaygısındaysa, bu toplumsallaşma biçimi modern değildir, çağdaş değildir, ortaçağa aittir, bugünün toplumsallaşmalarından daha ilkeldir.

Eğer "Yok kardeşim, ben kavrayamıyorum çağdaş olabilmeyi. Benim işim gücüm ırkçılık yapmak, modern-ulusal değerleri reddetmek, etnik ve ilkel bir kimlik edinmek" söyleminde bulunmak ise derdiniz, söyleyecek daha başka laf bulamıyorum; anlatamıyorum...

Etnik olarak elbette ki Kürtsünüz, bunda birşey yok, buna karşı çıkan da yok...

Ancak vatandaşlık bağı ile bağlı olduğunuz devlet bünyesinde Türk'sünüz...

İster bunu sindirin, ister sindiremeyin...

Eğer, Türk olmak size rahatsız edici gelliyorsa,

Söylemleriniz ile reddettiğiniz şeyi eylemsel olarak da gerçekleştirebilirsiniz

Ve bu devletin vatandaşlığından çıkıp, başka bir devletin vatandaşlığına geçebilirsiniz...

Bizim için zerre sorun yok bu konuda...

Eğer öyleyse, bunu niçin yapmıyorsunuz?

Hayret birşey...

Merak etmeyin, size "Türk" demeye hevesli değiliz...

Hatta bu kimliği reddedenlerin ve Etnik-Kökene dayalı, modern olmayan bir kimlik edinme çabasındaki ve kavrayabilişindeki kimselerin,

Bu kimlikle yaşamlarını sürdürmeMElerini elbette ki hoş karşılarım.

Ne diye hoşlanmadığınız bir kimliği edinesiniz ki?

Ben açıkça söylüyorum;

Eğer Türk olmaktan rahatsızsanız, çok kolay, çıkın vatandaşlıktan ve başka bir uyukluğa geçin...

Bana ne, bize ne?

Ulus dediğimiz topluluktaki bireyler, kendi kimliklerini "Etnik-Kökenlere" göre biçimlendirmezler.

Ortak bir kimlik edinirler ve ortak duyguları paylaşırlar...

Geçmişte, birlikte yaşamış, bugün birlikte yaşayan ve gelecekte de birlikte yaşama azminde olan bir kitledir...

Çok belli ki sizin ve eğer öyle ise Kürtlerin, Türk Ulusu ile birlikte yaşama azmi ve heyecanı yok...

Çok belli ki siz ve eğer öyle ise Kürtler, Etnik-Kimlik oluşturma çabasındasınız...

Abi, öyleyse "Ya sev-ya terket" denildiğinde neye kızıyorsunuz?

Ya hu hem sevmiyorsunuz,

Hem bu Ulus-birliğe, çağdaş toplumsallaşmaya ayak uyduramıyorsunuz,

Hem kendinizi illa ki Irkınızla kimliklendirmeye çabalıyorsunuz,

Hem de böyle denilince kızıyorsunuz...

Size, devlet "Haa, sevmiyor musun? al o zaman şu toprağımı, haydi ırkına dayalı olarak devletleş" mi diyecek?

Ya da siz istiyorsunuz diye, Ortaçağ'daki gibi Klanlara/Aşiretlere dayalı ilkel toplumsallaşma mı gerçekleştirecek?

Sizn derdiniz modernleşmek ve çağdaşlaşmak mı, değil mi?

Hayır onu bırakınn bir kenarıya;

Etnik-Milliyetçilik yapanlara da kızıyorsunuz bir de...

Ee Etnik-Milliyetçiliğin en alasını, Etnik-kökeninizi kimliklendirmeye çalışarak siz yapmıyor musunuz?

Kendisini, Etnik-Kökenleri ile kimliklendirmeyen, bu ulusun diğer unsurlarının;

Kendinizi, Etnik-Kökeniniz ile kimliklendirerek;

Size, Etnik-Kaygılar ile yaklaşmalarına neden olmuyor musunuz?

Laz'ı, Çerkez'i, Boşnak'ı, Pomak'ı, Arnavut'u, Yörük'ü hep birlikte

"Yok kardeşim, biz Türk Ulusal kimliği'ni benimsiyoruz. Etnik-Kökenimiz bizimdir, ancak kimliğimiz Türklüktür"

Diyerek aynı noktada, aynı hisleri paylaşıyorlar ve birbirlerine kin ve düşmanlık beslemiyorlar.

Ancak Kürtlere bakıyoruz;

"Yok efendim, biz kendimizi Etnik-kökenimiz ile kimliklendiriyoruz; Biz Kürt'üz, Türk ulusal kimliğini kabul etmiyoruz" diyorlar...

Sindiremiyorlar...

Ya hu öyleyse, siz kendinizi Türk Ulusundan saymıyorsanız, Türk Ulusunun diğer unsurları, niçin size sempati ile yaklaşsın?

Niçin sizin sorunlarınızı paylaşsın, halletme kaygısı gütsün?

Siz araya ayrıklıık ekince, o insanlar niçin sizin kaygılarınızı önemsesin, sizi kendisinden görsün?

Siz hiç, Türkiye'de;

Çerkez'den nefret eden Yörük,

Laz'dan nefret eden Yörük,

Yörük'den nefret eden Çerkez veya Laz vs...

Yani, Kürtler dışında, birbirinden nefret eden Etnik-Unsurlara rastladınız mı?

Ben o kadar çeşitli Etnik-Unsur tanıdım hayatımda,

Hepsinin yaşam alanlarına girdim...

Hepsinin ortak yanları da Kürtlere bir karşıtlık beslemeleri

Ve hepsinin de aynı kaygılarla, aynı hislerle bunu beslemeleriydi...

Ancak hiç, Kürtler dışında birbirinden nefret eden unsura ratlamadım...

Siz o insanlara Etnik-Kaygılar ile, Etnik-Tanımlamalar ile yaklaşın...

O insanlar size aynı şekilde karşılık verdiğinde de

"aman efendim, Türk Milliyetçileri bizim kimliğimize saygı duymuyor, ırkçılık yapıyorlar, demokratik hakkımıza saygı duymuyorlar" diye bağırın...

Olur mu?

Böyle bir insaf örneği olur mu?

Ne istiyorsunuz siz?

Arapların düşmanlığını kazanıyorsunuz...

Türklerin düşmanlığını kazanıyorsunuz...

Coğrafyadaki tüm Etnik-Unsurların da düşmanlıklarını kazanıyorsunuz...

Hem de bunları Batı'ya yaslanarak yapıyorsunuz...

Ya hu, birgün Batı gidecek, Amerike eskisi gibi olamayacak...

Bu kadar düşmanlık tohumu yeşerttiğiniz, kin beslediğiniz coğrafyada nasıl yaşayacaksınız, söyler misiniz?

Nasıl sürdürebileceksiniz varlığınızı?

Kim sevecek sizi?

Çevrenizde bir ur gibi düşmanlıklar büyütüyorsunuz, nasıl telafi edeceksiniz bunları?

Ermeniler bile, onların kendi topraklarından saydıkları coğrafyayı benimsiyorsunuz diye size karşıtlar...

Kaldı ki Azeriler ya da diğer unsurlar da sizin kara kaşınızı, kara gözünüzü seviyor olsun...

Haydi, devletsel çıkarlar bir yana ama toplumsal olarak bu kadar kin büyütüyorsunuz...

Bunun getirisi ne olur, hiç düşündünüz mü?

Birgün, sınıfındaki kızlarla hiç anlaşamayan bir arkadaşıma, kuzenim şöyle demişti:

"Eğer hiçkimse seninle anlaşamıyorsa, belki de sorun sendedir; niye herkes birden sorunlu olsun?"

Çok büyük çelişkiler taşıyorsunuz...

Çok büyük eksiklikleriniz var...

Çok büyük ve telafi edilemez...

Yeryüzündeki, bütün Ulusal temelli devrimleri inceleyin...

Bütün Ulusal toplumsallaşma çeşitlerini inceleyin...

Bütün modern toplumsallaşmaları inceleyin;

Kürtlerin kültürel ve toplumsal yapılarının uyum sağlayabileceği tek bir tane bile Devrimsel süreç ya da Ulusallaşma olgusu göremezsiniz...

Boşuna çaba harcamayın, Kürtler; Millet değillerdir, olamazlar, yapamazlar...

Tarihsel olarak bu mümkün değil...

Hiçbir devrime ya da olguya uyum gösteremiyorlar...

Anlatamıyoruz: "Benim Kimliğim Kürttür" demek, Irkçılıktır...

Tüm kavramları bilimsel olarak koyalım ortaya, karşınıza çıkacak tek sonuç budur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

20 Milyon Kurt adina konusuyorum:

Türkiye'de 20 Milyon Kürt yoktur...

Olsaydı bile onların adına konuşamazdınız...

Ben ve bizler sizin gibi dusunenlerle ayni olamayiz! Degiliz!

O zaman sizinle bir ortak yanımız yok...

Arap Araptir, Turk Turktur ve de Kurt te Kurttur!

Araplar; henüz Uluslaşamamışlar ve modernleşememişler, büyük oranda Ümmet anlayışı ve temelde de yine kavim anlayışı ile toplumsallaşmalarını sürdürmektedirler...

Kürtler; henüz Uluslaşamamışlar ve modernleşememişler, çok büyük oranda Aşirete dayalı ve yine belirli oranda Dinsel yapılanma ile toplumsallaşmalarını sürdürmektedirler...

Türkler; Aşiret sistemlerini 16ncı yüzyılda kaybetmişler, toplumsallaşırken dinsel yapıya katı bir biçimde bağlı kalmamışlar, ırksal toplumsallaşmalarını yitirmişler ve sonuçta Ulus olarak Türk adını gerçekleştirmişlerdir.

Arap ve Kürt ile Türk'ü aynı kefeye koyamazsınız...

Tarihsel ve kavramsal olarak yanlıştır bu...

İlk ikisi sizin Etnik-Kökeninizdir...

Üçüncüsü sizin vatandaşlık bağınızı tanımlar...

İlk ikisinden birisine aitseniz, bunu seçemezsiniz...

Üçüncüsüne ait olup olmamayı seçebilirsiniz...

İlk ikisi İlkel toplumsallaşma biçimlerine göre yapılanmıştır...

Üçüncüsü modern bir toplumsallaşma biçimidir...

Yani aradaki fark, yüzyıllar kadardır...

Galileo demis ya "siz beni assaniz dahi Dunya yine Gunes etrafinda donecek" misali.

Galileo öyle birşey demiş olsaydı, kellesi çoktan alınırdı...

Zaten dünyanın, güneş etrafında döndüğünü söylediği için, öldürülmek üzere yargılanmış;

Ve bu söylediğinden vazgeçtiği,

Dünyanın aslında dönmediğini kabul ettiği için öldürülmekten kurtulmuştur...

Yukarıda söylediğini iddia ettiğiniz sözü, söylememiştir...

Bunda bile eksik bilgi sunuyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Bence herhangi bir halkin oz haklarini en ufak sekilde ayaklar altina alan hic bir toplum modern bir toplum olamaz!

Bu ulkede bir Kurt Kurtce konusup kendine Kurt diyemiyorsa, bu ulkede basi turbanli bir hanim okullara giremiyorsa bu ulke modernlikten payini hic alamamistir. Sizin desteklediginiz ulke maalesef degil modernlik, daha gelisememis bir ulkedir. Fikir ozgurlugunun olmadigi bir ulkede hangi modernlikten bahsediyorsunuz? Bilgisayarlardan mi? TV kanallarindan mi?

Ve hayir diyorum, sirf siz dayatiyorsunuz diye ben kabul etmek zorunda degilim. Turk Ulusu filan hikaye benim icin. Ben Kurdum, siz de turksunuz! Ne birbirimize benziyoruz, ne birbirimiz gibi dusunuyoruz ne de tarihimiz ya da dilimiz ortak! Bu kadar basit.

Siz istediginiz kadar ortaya "ULUSCULUK" soylemleri atin, sirf ortaligi sakinlestirmek ve kendi fikrinizi DAYATABILMEK icin. Bizler artik kanmiyoruz boyle dusuncelere! Kusurumuza bakmayin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- 2-3 yil oncesine kadar Kurtlerin nufusu sizin kaynaklariniz tarafindan 5-6 milyon olarak lanse ediliyordu. Yine sizin kaynaklariniz bu sayinin gecen yil 13.5 milyon oldugunu acikladi. SIZIN KAYNAKLARINIZ.

- Ben konusmayayim Kurtler adina da baskalari konussun oyle mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Galileo öyle birşey demiş olsaydı, kellesi çoktan alınırdı...

Zaten dünyanın, güneş etrafında döndüğünü söylediği için, öldürülmek üzere yargılanmış;

Ve bu söylediğinden vazgeçtiği,

Dünyanın aslında dönmediğini kabul ettiği için öldürülmekten kurtulmuştur...

Alinti:

"And yet it moves" or "but it moves" is a comment Galilei is alleged to have made in regard to the Earth after his recantation before the Inquisition. Giuseppe Baretti was apparently the first person to record the story.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kürt Halkı" dediğin kitle zaten tarihsel ve toplumsal olarak "Türk"türler, "Türk Kimliği"ne sahiptirler, "Türk Ulusunun" bir parçasıdırlar...

Dolayısı ile "Kürt Halkının Türk Halkı ile sorunu yoktur" demek, kendi içerisinde, bu konulardan anlayan bir kimseden beklenemeyecek kadar büyük çelişkiler barındırmaktadır...

Ne söylemek istediginizi anlamis degilim. Simdi madem "Kürt halki Türk ise, Türk kimligine sahipse ve Türk ulusunun bir parcasi" ise, Kuzey Irak'taki, Iran'daki, Suriye'deki ve diger ülkelerde yasayan Kürt'lerde Türktür diyebilmeliyiz. Bu anlayis benim kafama yatmadi dogrusu. Ama diyorsanizki, Türkiye'deki Kürt vatandaslari T.C. vatandasi ve dolayisiyla Türk vatandasidir, buyurun devam edin derim ve size katilirim. Ama diger aciklamaniz bana cok ters geliyor.

Insanlara zorla baska kimlikler vermek saglikli degildir. Böyle oldugunuda yillarca bitmeyen sorunlarimizdan anlamis olmamiz gerekirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne söylemek istediginizi anlamis degilim. Simdi madem "Kürt halki Türk ise, Türk kimligine sahipse ve Türk ulusunun bir parcasi" ise, Kuzey Irak'taki, Iran'daki, Suriye'deki ve diger ülkelerde yasayan Kürt'lerde Türktür diyebilmeliyiz. Bu anlayis benim kafama yatmadi dogrusu. Ama diyorsanizki, Türkiye'deki Kürt vatandaslari T.C. vatandasi ve dolayisiyla Türk vatandasidir, buyurun devam edin derim ve size katilirim. Ama diger aciklamaniz bana cok ters geliyor.

Insanlara zorla baska kimlikler vermek saglikli degildir. Böyle oldugunuda yillarca bitmeyen sorunlarimizdan anlamis olmamiz gerekirdi.

Açıkçası ben, sayfalarca yazmaktan usandım...

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, vatandaşlık bağı ile bağlı olan her vatandaş; Türk'tür."

Yeterince açık mı?

Kimse, kimseye zorla kimlik dayatmıyor...

Bu ülkenin kuruluş ilkeleri bellidir...

Bü ülkenin sahiplendiği Türk Ulusal Kimliği'nin kökeni bellidir...

Daha ilkel bir toplumsallaşma biçimi gerçekleştirmek isteyen, buyursun, gerçekleştirsin...

Ulusal kimliği reddetmek kadar mümkün ve doğal birşey yoktur;

Bakın, forumda da örneğini görebilirsiniz...

Çünkü "Ulusal Kimlik", sizin birlikte yaşama azmi güttüğünüz topluma karşı olan benlik kaygınız ve toplumsallaşma güdünüz ile ilgilidir.

Size daha net sorayım:

Diyelim ki Kürtler bugün bir devlet kurdular...

-Bu devlet Etnik-Kökene dayalı bir devlet mi olur?

-Yoksa, Ulusal bir kimliğe dayalı bir devlet mi olur?

-Etnik-Kökene/Irk'a dayalı bir toplumsallaşma mı daha moderndir?

-Yoksa, Etnik-Kökenlerin kimlikleştirilmediği ve kimselerin kendisini ya da başkasını Etnik-Kökenleri ile tanımlamadığı, ortak Ulusal bir Kimliğin oluşturuğu toplumsal bağ mı?

"Niçin Türk adı?"

"Türk adı Etnik-Köken adını tanımlamıyor mu?"

diye sorabilirsiniz...

Hayır, Türkiye'de "Anadolu Türkü" denilebilecek bir Irk Tipi yoktur...

"Türk Irkı" dediğimiz ırkın tipolojisine baktınız mı hiç bilmiyorum;

İncelerseniz, bugün Anadoluda, kendisinin Türk Irkından geldiğini söyleyenlerin çoğunun o tipolojiye uymadığını ve Akdeniz İnsanı tipolojisine uyduğunu görürsünüz;

Yani Anadolu'nun yerli halkı ile kaynaşıp, ırksal özgünlüklerini büyük oranda kaybetmişlerdir.

Yörükler hariç; ki onlar da kendilerini "Türk" olarak değil; Türkmen, Yörük, Manav ya da daha özelde, kaybolmuş boylarının adlarıyla adlandırırlar...

Bu sürecin bir başka yönü de Osmanlı'nın Türkmen Aşiretlerini dağıtmasıdır.

Aşiretleri dağıtılan Türkmenler, elbette ki başka bir toplumsallaşma modeline ihtiyaç duyacaklardır.

Buna doğru olan birikim de Ulus kimliğini oluşturacak yapının temellerini atmıştır.

"Türk Olmak", yüzyıllar içerisinde artık bir "Irka Mensubiyet" anlamını taşımaktan ayrılmıştır ve bu bölgede yaşayan, sonuçta da bu devlette yaşayanları niteler hale gelmiştir.

Neden "Türk" adı seçilmiştir?

Çünkü, İmparatorlukların yıkılıp Ulus Devletlerin kurulduğu bir dönemde,

Anadolu'daki kitleye verilecek en gelişmiş ve tarihsel olarak da kendisini gerçekleştirmiş tek kimlik, Türklük kimliğidir.

Kaldı ki bu kimlik, tepeden inme bir biçimde de verilmemiştir.

O süreçte, kurtulma kaygısındaki her Anadolu halk kitlesi, bu kimlikte doğal olara buluşmuşlardır.

Süreç sonunda da bu birliktelik Toplumsal ve Anayasal olarak "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı" olarak tanımlanmıştır.

Eğer bir kimse "Türk Olmak"tan hoşnut değilse,

Bunun yöntemi çok kolay:

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı'ndan çıkar, gider başka bir Uyruğa geçer...

Budur...

Bu bağlamda şöyle karşılaştırın:

Bir kimse Türk olmaktan çıkabilir mi?

Evet, yeryüzünde her insan, ait olmak istediği Ulusu seçmek hakkına sahiptir...

Bir kimse Kürt olmaktan çıkabilir mi?

Hayır, hiç kimse doğacağı ırkı seçemediği gibi, o ırktan da ayrılamaz...

Yine buradan hareketle:

Ulusal kimlik mi daha modern bir toplumsallaşmadır?

Yoksa Etnik-Kimlik mi?

Unutmayın, kimlik, diğer bireyleri tanımlama ve kendinizi tanımlamanız ile ilgilidir.

Ben kendimi Etnik-Kökenim ile kimliklendirme çabasında isem eğer,

Sizi de Etnik-kökeninize göre kimliklendirme kaygısındayımdır...

Çünkü, kendimi, sizden ayırmak, ayrı tanımlamak niyetindeyimdir...

Oysa Ulusal Kimlik, Etnik-kimliğin üzerinde, birleştiricidir.

Ve hala Ulusal Kimliğin üzerinde bir toplumsal bağ kurulabilmiş değildir.

Daha modern bir bağ kurulduğu an, ona geçeriz, hiç sorun değil...

Sanırım yeterince açık ve net...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence herhangi bir halkin oz haklarini en ufak sekilde ayaklar altina alan hic bir toplum modern bir toplum olamaz!

Bu ulkede bir Kurt Kurtce konusup kendine Kurt diyemiyorsa, bu ulkede basi turbanli bir hanim okullara giremiyorsa bu ulke modernlikten payini hic alamamistir. Sizin desteklediginiz ulke maalesef degil modernlik, daha gelisememis bir ulkedir. Fikir ozgurlugunun olmadigi bir ulkede hangi modernlikten bahsediyorsunuz? Bilgisayarlardan mi? TV kanallarindan mi?

Ve hayir diyorum, sirf siz dayatiyorsunuz diye ben kabul etmek zorunda degilim. Turk Ulusu filan hikaye benim icin. Ben Kurdum, siz de turksunuz! Ne birbirimize benziyoruz, ne birbirimiz gibi dusunuyoruz ne de tarihimiz ya da dilimiz ortak! Bu kadar basit.

Siz istediginiz kadar ortaya "ULUSCULUK" soylemleri atin, sirf ortaligi sakinlestirmek ve kendi fikrinizi DAYATABILMEK icin. Bizler artik kanmiyoruz boyle dusuncelere! Kusurumuza bakmayin.

Bana şimdi gelip de Türbanlılardan söz edip, konuyu sonra Kürtlere bağlama...

Her zamanki benzer taktik...

Lafta sıkışılınca konuyu ya Alevilere getiriyorsunuz, ya Türbana...

Modernlikten söz ettiğim, yasal ve hukuki eksiklikler değildir...

Size Türban'ın ne kadar modern bir giyim türü olup olmadığını sorarım öyleyse!

Ben size "Modern Toplumsallaşma Biçimleri"nden söz ediyorum...

Ne derseniz deyin, bu tarihsel gerçekliği değiştiremezsiniz...

Konuyu istediğiniz yere çekin;

Söylediklerim açık ve nettir...

"Ulus-Devlet", bugün için en modern toplumsallaşma biçimidir.

Modernleşmek kaygısındaki bir insan, bu bağı gönülden ve isteyerek benimser.

Ve aynı kaygıdaki bir insan, daha modern bir toplumsallaşma biçimi ortaya çıktığında,

Ulus-Bağı, bu yeni bağ karşısında daha ilkel kalacağı için,

O yeni ve daha modern toplumsallaşma türünü benimseyebilir, kabul edebilir, içselleştirebilir.

Bunu ben de yaparım, devrimci ve ulusalcı/çağdaş olduğunu bildiğim her aklı başında insan da yapar.

Çünkü toplumsal kaygılar, Etnik-Kaygılardan çok daha üstün ve modern kaygılardır.

Ve istediğiniz kadar kabul etmeyin:

Türklük, bir Ulusal bağı tanımlar...

Kürtçülük ve Kürt Kimliği edinme çabası da,

Ulusallık'dan daha ilkel bir toplumsallaşma çeşidir.

Aynen Aşiret yapısı gibi...

Bu, tarihsel bir gerçeklik olarak karşımızdadır...

Gerisi ise ayrıntıdır...

"Kimlik"in ne olduğu,

"Ulusallık"ın ne olduğu,

"Türklük"ün, kendisini ulusallık açısından nasıl gerçekleştirebildiği,

"Kürtlük"ün nasıl hala Etnik-Aşiret/İlkel bir toplumsallaşma türünde sıkışıp kaldığı ve kalacağı

çok büyük bir gerçeklik olarak karşımızdadır.

Bu gerçeklik ile ömür boyu yaşamanız bir yana,

Sizden sonra da bu gerçeklik yaşamaya devam edecektir...

Yüzlerce yıllık olgular ve gerçekleşmi kavramlar,

Siz onları anlamazdan geliyorsunuz, kabul etmiyorsunuz ya da arada kaynatıyorsunuz diye

Gerçekliklerini yitirecek değillerdir...

Size tek söylediğim şey;

Kürtlerin toplumsallaşma yapılarının ve Kürt Kimliği edinme kaygısının Etnik-Milliyetçilik/Irkçılık demek olmadığını bana kanıtlayınız...

Kürtlerin bir "Ulus" olabilecekleri gibi bir gerçeklik var ise eğer, bunu da kanıtlayınız...

Ve bu bağlamda, Kürtleri temsil ettiğini söyleyenlerin taleplerinin, gerçekten demokratik kaygılar ile olduğunu da ispatlayınız...

Tarihsel olarak anlatmanızı istiyorum.

Bana; "yok efendim devlet şunu yaptı, yok efendim bir toplumun şu şu hakkı vardır" gibi göreceli ve kesin olmayan, temelsiz söylemlerle gelmeyiniz...

Bir tartışma, o tartışmayı sonuca bağlamak için yapılır, anlaşmazlığı sürdürmek için yapılmaz...

Bu çerçevede tartışalım...

Siz, söylediklerimi anlamlandırmak çabasında değil, yanıt veremedikçe, topu taça atmak niyetindesiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası ben, sayfalarca yazmaktan usandım...

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, vatandaşlık bağı ile bağlı olan her vatandaş; Türk'tür."

Yeterince açık mı?

.

.

.

Bana göre siz uzunca kendinize özgü ve inandiginiz idaalari siralamissiniz. Ben zaten okumussunuzdur, Türkiye'de yasayan herkesin vatandaslik bazinda Türk oldugunu dogruluyorum ve burada bir sorun yok. Ama buna ragmen Kürt Kürt'tür baskasida baskasidir. Türkiye'de yasayan Kürt Türk vatandasidir, Iran'daki Iran ve diger ülkelerdekide o ülkelerin vatandasi. Ama o insanlarin kendilerini Kürt olarak tanitmalari ve Türkcenin yanisira Kürtceyide ögrenmeleri ve gelistirmeleri hicte sakincali degil. Aynisini Iran Kürt vatandasida yapabilir digerleride. Milyonlarca Türk vatandasi AB ülkelerinde yasamakta ve hatta bazilari vatandasligina dahi gecmisler. Ama o insanlar kendilerini genede Türk olarak tanitiyorlar ve Türkce konusuyorlar. Bu ülkelerde bir sorun yasanmazken, neden Türkiye'de dil konusunda bir sorun yasaniyor acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre siz uzunca kendinize özgü ve inandiginiz idaalari siralamissiniz.

Kendime özgü ve inandığım iddialar ise eğer, bunların, benim iddia ettiğim gibi olmadıklarını "Bence" ifadesini kullanmadan, tarihsel bir gerçekliklerine dayanarak anlatır mısınız?

Ben zaten okumussunuzdur, Türkiye'de yasayan herkesin vatandaslik bazinda Türk oldugunu dogruluyorum ve burada bir sorun yok. Ama buna ragmen Kürt Kürt'tür baskasida baskasidir.

Şu söyleminizi ayrıntılayalım mı?

"Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes Türk'tür" anlamına geliyor, kırmızıladığım tümceniz, öyle değil mi?

Ancak mavilediğim tümcenizde şu anlam yatıyor: "Kürt, Kürttür, Türk Türktür..."

Yanlış mıyım?

Bu bir çelişki midir?

Yoksa bir kafa karışıklığı mıdır?

Bu sorum ne ise de;

Ben sizden, önceki iletimdeki sorularıma kesin bir yanıt vermenizi bekliyorum...

Hiç kimsenin Etnik-Kökenine laf ettiğimiz yok.

Herkes, Etnik-Kökenine sahip çıkmak, dilini geliştirmek ve kültürünü sürdürmek hakkına sahiptir...

Bunu eleştirmeye kimsenin hakkı da yok.

Devletin bu konudaki tutumunun nasıl olması gerektiğini de söylemiştim, anlatmıştım.

Karşı olduğum şey;

Etnik-Köken Milliyetçiliği yapmanın yani Etnik-Kökeni bir kimlik haline getirmenin, toplumlar arasında bölünmeye neden olduğudur.

Bu çok açık ve nettir.

"Kürtlüğü" bir kimlik olarak edinmek demek, o Etnik-Kökeni kimlik edinenlerin toplamının "Biz Kürdüz" demelerine,

Sonrasında da, örneğin, "Siz Çerkezsiniz", "Siz Lazsınız", "Siz Türkmensiniz" demelerine ve ayrışmalarına neden olmaz mı?

Çünkü baksanıza, kendisini, toplumun diğer tüm unsurlarından ayrı olarak nitelendirmeye öykünen bir kimliklenme çabası var.

Kimlik nedir?

Bireylerin ve kitlelerin, toplum içerisinde, o toplum karşısında edindikleri benlik tanımlamasıdır...

Toplumun tüm bireyleri, birbirlerine "Ben Türküm, Biz Türküz" gözü ile bakarken,

Birilerinin çıkıp "Beni Türk değilim, benim Kimliğim Kürttür" demesi, Etnik-Milliyetçilik değil midir?

Bana birisi de çıkıp, Kürtlüğün, Etnik-Unsur olMAdığını...

"Türklüğün de" Irk olmaktan çıkıp, Ulusal bir tanımlama olmadığını niçin kanıtlamıyor?

Onlarca iletide bunun ispatlanması çağrısını yaptım ama kimseden, polemiklerden başka çıt yok!

Ancak, köşeye sıkışılınca, Türkiye'nin Türban ve Alevi olgularına kayma yapılıyor, o kadar...

Ya da taş atan çocuklardan söz ediliyor!

Konunun ve tartışmanın çapına bakar mısınız?

Söylediğim gibidir:

Kürtlük, bir Etnik-Köken'dir ve "Kürtçülük/Kürt Kimlikçiliği" bir Irkçılık/İlkel Toplumsallaşma tipidir...

Türklük, bir Ulusal Kimlik'tir ve "Türkçülük/Türk Ulusal Kimlikçiliği" bir Modern Toplumsallaşma tipidir...

Sorun, kitlelerin ve kişilerin, Modernleşme kaygısında olup olmamasıdır ve başka da birşey değildir...

Kürtçü kesim, bunun farkına vardıkları an birçok sorun hallolacaktır, merak etmeyin...

Türkiye'de yasayan Kürt Türk vatandasidir, Iran'daki Iran ve diger ülkelerdekide o ülkelerin vatandasi. Ama o insanlarin kendilerini Kürt olarak tanitmalari ve Türkcenin yanisira Kürtceyide ögrenmeleri ve gelistirmeleri hicte sakincali degil.

Ben, kimsenin kendi Etnik-Kökenini unutması gerektiğini söylemiyorum.

Ancak kimse, toplumsal ilişkilerinde, Etnik-Kökeninin kaygısına düşmemeli ve Etnik-Kökenini Kimlik olarak edinmemeli.

Düşünün;

Ben şu an, Türkmen kökenimi bir kimlik olarak ediniyor olsaydım, sizce, size, Türkmen olup olmadığınız bazında yaklaşmaz mıydım?

Ve eğer bu kaygı ile yaklaşıyor olsaydım, yani kimliğimi Türkmen olarak tanımlasaydım,

Siz de kendinizi, kendi Etnik-Kimliğiniz ile tanımlamak durumunda kalmaz mıydınız?

Eğer Etnik-Kökenimizi, Kimlikleştirecek kadar önemsiyorsak, bizimle aynı Etnik-Kökene sahip insanlarla daha sık toplumsallaşmamızı, diğerlerini ötelememizi getirmez mi bu süreç?

Kimsenin, kendi kökenini yaşatmasına lafım yok, bana ne!?

Ben de kendi Türkmen kökenimin kültürünü yaşatıyorum...

Ancak bunu bir kimlik sorunu haline getirip, başkasına da Etnik-Kökeni ile yaklaşmıyorum...

Kendimi Türkmen olarak da tanıtmıyorum, çünkü bu, karşımdakinin de kendi Etnik-Kökeninin kaygısına düşmesine neden olur;

Kaldı ki, Etnik-Kökenimin övünülecek ya da utanılacak bir özellik olmadığını biliyorum.

Kürtlük de utanılacak ya da övünülecek birşey değil...

İşte tam olarak bu yüzden, kendisini Kürt, Türkmen, Çerkez, Laz ya da bilmem ne olarak tanıtan ve kimliklendiren çabaların temelsiz ancak tehlikeli olduğunu söylüyorum.

"Bilmem ne" diyorum, çünkü herhangi bir Etnik-Kökenden olmak, modernite ve demokrasi açısından zerre kadar önemli değildir.

Fakat, kendisini Etnik-Kökeni ile tanımlamak, çok büyük toplumsal ayrılıklara yol açar...

Aynisini Iran Kürt vatandasida yapabilir digerleride. Milyonlarca Türk vatandasi AB ülkelerinde yasamakta ve hatta bazilari vatandasligina dahi gecmisler. Ama o insanlar kendilerini genede Türk olarak tanitiyorlar ve Türkce konusuyorlar. Bu ülkelerde bir sorun yasanmazken, neden Türkiye'de dil konusunda bir sorun yasaniyor acaba?

Avrupa'da, gittikleri ülkelerin vatandaşlığına geçmiş Türk kökenli unsurların kaygıları, Türkiye'de, Türkiye'ye uyum sorunu çeken Kürtler kadar ilgilendirmemektedir beni.

O unsurlar, seçimlerini yapmışlar ve Türk Uyruğuna sahip olmaktan vazgeçip yani Türk olmaktan vazgeçip, başka bir uyruğu seçmişlerdir.

Dolayısı ile kaygıları varsa, içinde bulundukları toplum ile ilgilidir bu kaygı, benim ile ilgili değildir.

Türkiye'de aslında Kürtçe, bir sorun yaratmaz ve yaratmamalı.

Ancak, özellikle, 80 sürecinde, siyasi kaygılarla büyük bir hata yapılmış ve dil engellenmiştir,

Bu da, sanki yüzyıllardır o dil yasaklanıyor gibi propagandasının yapılmasına karşın, 10 yıl kadar sürmüştür.

Bu yanlış bir uygulamadır elbette.

Sorun, Kürtçenin konuşulması değildir ve batıda 80ler boyunca da konuşuldu bu dil, yasaklanmasına karşın.

Hem de, örneğin benim olduğum il'de, bizim oturduğumuz mahallelerde çoğunluk Kürtçe konuşurdu.

Kürtçe'nin bir sorun haline geliyorsa,

Bunun nedeni, Kürtçeyi bir bayrak haline getirenlerde aranmalıdır.

Çünkü, başlı başına ayrılık kaygısı ile yapmaktadırlar bunu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turk Ulusu filan hikaye benim icin. Ben Kurdum, siz de Turksunuz! Ne birbirimize benziyoruz, ne birbirimiz gibi dusunuyoruz ne de tarihimiz ya da dilimiz ortak! Bu kadar basit.

Daha da birşey demiyorum...

Yeterince açık ve net değil mi?

Bu bir Etnik-Milliyetçilik değil midir?

Aynısını ben söyleseydim:

Demokratik olmamakla,

Hümanist olmamakla,

Irkçı olmakla nitelenirdim...

Ancak bir Kürt söylediğinde:

Demokratik hak oluyor,

Hümanist kaygılarla söylenmiş oluyor,

Evrensel Hak Arayışı olmakla niteleniyor...

İşte sizin demokrasi ve hümanizm anlayışınız budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

20 Milyon Kurt adina konusuyorum: Ben ve bizler sizin gibi dusunenlerle ayni olamayiz! Degiliz!

Pardon ?

"20 Milyon Kürt" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %25'i eder. DTP'nin aldığı oy oranı; %5. Senin verdiğin rakama göre, DTP'nin yaptığı etnik siyaseti doğru bulan ve destek verenler "20 Milyon Kürt"ün %25'i.

Bu seferde "matematik" dersi vermeyeyim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha da birşey demiyorum...

Yeterince açık ve net değil mi?

Bu bir Etnik-Milliyetçilik değil midir?

Aynen öyledir...

Aynısını ben söyleseydim:

Demokratik olmamakla,

Hümanist olmamakla,

Irkçı olmakla nitelenirdim...

Ancak bir Kürt söylediğinde:

Demokratik hak oluyor,

Hümanist kaygılarla söylenmiş oluyor,

Evrensel Hak Arayışı olmakla niteleniyor...

Ülkemizde sol ve demokrasi deyince akla kürtçülüğün, bölücülüğün gelmesinin de nedeni budur. Bu insanlar haklarını(!) ararken(!), daha doğrusu milliyetçilik yaparken, yapılan iş demokrasidir, demokratikleşme sürecidir. Sanki demokrasi denilen olgu sadece kürtlerin etnik kaygıları, etnik çıkarları için vardır.

Ben de aynı şekilde faşizan ilan edildim çoğu kez burada :)Sebep neydi? Bu insanların derdini açık açık ortaya koyunca tepkiyi bu şekilde alırsın dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turk Ulusu filan hikaye benim icin. Ben Kurdum, siz de turksunuz! Ne birbirimize benziyoruz, ne birbirimiz gibi dusunuyoruz ne de tarihimiz ya da dilimiz ortak! Bu kadar basit.

Sen ABD'de yaşayanlardan bahsedebilirsin ama bu ülke yani Türkiye hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını görebiliyorum. Bu ülkede düşünce dünyalarını ayrılıkçılık üstüne kurmuş insanlar dışında, kürtler, türkler, çerkezler, lazlar, arnavutlar kardeşçe yaşamaktadır.

....

Burası bizim ülkemiz, doğduğumuz ve yaşadığımız ülkemiz. Türkiye'yi, roj tv'den, pkk yayın organlarından "takip" edenlerin kafalarında oluşturdukları "Türkiye" ile, bizim içinde yaşadığımız Türkiye aynı ülke değildir.

Ama şaşırmıyorum. Bir arkadaşım, sırf oturma izni alabilmek için bazı insanların yazdığı dilekçelerin örneklerini göstermişti. Görünen o ki, yazdıklarına kendiside inanamya başlayan insanlar var.

Türkiye'de sokaklarda insanların asıldığı kancaların olduğundan, kürtlerin oturduğu evlerin kapılarına, Nazi Almanya'sındaki yahudilerin kapılarına çizildiği gibi çarpı işaretleri çizildiğine kadar ne efsaneler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon ?

"20 Milyon Kürt" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %25'i eder. DTP'nin aldığı oy oranı; %5. Senin verdiğin rakama göre, DTP'nin yaptığı etnik siyaseti doğru bulan ve destek verenler "20 Milyon Kürt"ün %25'i.

Bu seferde "matematik" dersi vermeyeyim :)

Süper yaaa, ben bunu farketmemiştim :)

Peki Diyarbakırlı hangi kesimi temsil ediyor da onların adına konuşuyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin "Ulusalci" Gökce Frat Kürt vatandaslarimiz hakkinda Kurtulus savasi döneminde bilmedigimiz hangi tesbitlerde bulunuyor.

Gökce Frat'in yazisini asagidaki Linkten okuyabilirsiniz.

-http://www.turksolu.org/254/basyazi254.htm-

Bularin tümü burada bizlere "demokrasi" ögretmeye calisiyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin "Ulusalci" Gökce Frat Kürt vatandaslarimiz hakkinda Kurtulus savasi döneminde bilmedigimiz hangi tesbitlerde bulunuyor.

Gökce Frat'in yazisini asagidaki Linkten okuyabilirsiniz.

-http://www.turksolu.org/254/basyazi254.htm-

Bularin tümü burada bizlere "demokrasi" ögretmeye calisiyorlar.

Bence "Bularin tümü burada bizlere "demokrasi" ögretmeye calisiyorlar." demeden önce,

Söylem sahibinin söylemlerinin temelsizliğini çürütmeniz gerekir.

Çürütemediğini ve söylemlerinin gerçek olmadığını kanıtlamadığınız sürece,

Söyledikleriniz hep havada kalır...

Buyrun, yanıtlayın ve demokrat olduğunuzu kanıtlayın...

Yazı, Kürt Irkçılığının, PKK'nın, DTP'nin ve sizin tavırlarınızın haksızlığını ortaya koymaktadır.

Size düşen, yazıyı olumsuz itham etmek yerine,

Yazının imlediğinin doğru olmadığını kanıtlamaktır;

Kanıtlayabiliyorsanız...

Kanıtlarsanız, biz de kabul ederiz elbette...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kürtlüğü" bir kimlik olarak edinmek demek, o Etnik-Kökeni kimlik edinenlerin toplamının "Biz Kürdüz" demelerine,

Sonrasında da, örneğin, "Siz Çerkezsiniz", "Siz Lazsınız", "Siz Türkmensiniz" demelerine ve ayrışmalarına neden olmaz mı?

Çünkü baksanıza, kendisini, toplumun diğer tüm unsurlarından ayrı olarak nitelendirmeye öykünen bir kimliklenme çabası var.

Kimlik nedir?

Bireylerin ve kitlelerin, toplum içerisinde, o toplum karşısında edindikleri benlik tanımlamasıdır...

Toplumun tüm bireyleri, birbirlerine "Ben Türküm, Biz Türküz" gözü ile bakarken,

Birilerinin çıkıp "Beni Türk değilim, benim Kimliğim Kürttür" demesi, Etnik-Milliyetçilik değil midir?

Bana birisi de çıkıp, Kürtlüğün, Etnik-Unsur olMAdığını...

"Türklüğün de" Irk olmaktan çıkıp, Ulusal bir tanımlama olmadığını niçin kanıtlamıyor?

Onlarca iletide bunun ispatlanması çağrısını yaptım ama kimseden, polemiklerden başka çıt yok!

Ancak, köşeye sıkışılınca, Türkiye'nin Türban ve Alevi olgularına kayma yapılıyor, o kadar...

Ya da taş atan çocuklardan söz ediliyor!

Konunun ve tartışmanın çapına bakar mısınız?

Söylediğim gibidir:

Kürtlük, bir Etnik-Köken'dir ve "Kürtçülük/Kürt Kimlikçiliği" bir Irkçılık/İlkel Toplumsallaşma tipidir...

Türklük, bir Ulusal Kimlik'tir ve "Türkçülük/Türk Ulusal Kimlikçiliği" bir Modern Toplumsallaşma tipidir...

Sorun, kitlelerin ve kişilerin, Modernleşme kaygısında olup olmamasıdır ve başka da birşey değildir...

Kürtçü kesim, bunun farkına vardıkları an birçok sorun hallolacaktır, merak etmeyin...

Türkiye'de Kürt, Cerkez veya baska etnik kökenden olmak alt kimliktir ve bunun bilinmesinde ve söylenmesinde hic sakinca yoktur. Korkmayin ülke böyle bölünmez. Türkiye'nin bölünme süreci neredeyse Yehova'nin sahitlerinin kainatin sonu gelecek idaalari kadar uzun ve bir o kadarda gercek disi.

Ben nasilki Türk'üm diyebiliyorsam baska bir vatandasinda Kürt veya cerkez kökenli Türküm demesi veya Türk vatandasiyim demesi kadar dogal bir durum göremiyorum. Senaryo üretmemize gerek yok derim.

Kürt, Türk, ermeni, Cerkez veya baska bir ulus veya etnik kökenliligimiz bizim modernlesme kaygisinda oldugumuzu göstermez. Birakin kim nasil istiyorsa öyle yasasin. Kimsenin kimseye modernlesme dersi vermeye hakki yok.

"Kürtlük, bir Etnik-Köken'dir ve "Kürtçülük/Kürt Kimlikçiliği" bir Irkçılık/İlkel Toplumsallaşma tipidir...

Türklük, bir Ulusal Kimlik'tir ve "Türkçülük/Türk Ulusal Kimlikçiliği" bir Modern Toplumsallaşma tipidir..."

Bu söyleminiz asla kabul görmeyecek kadar basit ve gercek disi. Bu tür söylemleri kullananlarin tarihte kimler olduguda herkesce binen bir gercek.

Burada konu olan kimin ulus kimin etnik unsur olup olmadigi degil. Orasi hicte önemli degil. Etnik unsura ait insanlarin haklari yokmu yani?

Cok yakinda bu söylemlerinizi Cerkez'ler veya Türkmen'ler icinde kullanirsiniz. Yeterki onlarda yavas yavas gözlerini acsinlar ve öz kimliklerini unutmak istemesinler. Cok yakinda onlarinda bölücü oldugunu her alanda duyacagiz ve okuyacagiz.

Alt-kimlige sahip olan vatandaslarimizin dil ve kültürlerini gelistirmek istemeleri kadar dogal bir istek olamayacagini düsünüyorum. Siz vatandaslarin etnik kökenlerine sahip cikmalari ve korumalari kadar dogal bir davranis yok diyorsunuz, ama bunu nasil yapacaklarini söylemiyorsunuz. Bu vatandaslarimiz sadece kendi iclerindemi kökenlerini, örf ve adetlerini konussunlar? Okulu olmadan bunlari nasil gerceklestirsinler?

Benim size AB ülkelrindeki örnegi vermemin amaci, sadece Türkiye disinda bazi ülkelerin kendi etnik kökenleriyle nasil baris ve huzur icerisinde yasadigini göstermek icindi. O ülkelerde de aynen ülkemizdeki benzer manzaralari görürüdük, eger o ülkelerde aynen Türkiye gibi etnik kökenlilerini inkar etseydi, yasakci olsaydi. Ama o ülkeler dogru olani secmisler.

Dünyada etnik kökenlileriyle sorunu olan ülkelere baktigimizda yönetim bicimlerinde bayagi benzerlik görebiliyoruz. Türkiye bu konuda kendisine "modernlesmis" ülkeleri örnek alacagina malesef geri kalmis, demokrasisi neredeyse sifir olan ülkelerin benzerini uyguluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kürtlük, bir Etnik-Köken'dir ve "Kürtçülük/Kürt Kimlikçiliği" bir Irkçılık/İlkel Toplumsallaşma tipidir...

Türklük, bir Ulusal Kimlik'tir ve "Türkçülük/Türk Ulusal Kimlikçiliği" bir Modern Toplumsallaşma tipidir..."

Bu söyleminiz asla kabul görmeyecek kadar basit ve gercek disi. Bu tür söylemleri kullananlarin tarihte kimler olduguda herkesce binen bir gercek.

Söylediklerimi kimin kabul edip edemediği

Ya da bu tür söylemleri kimlerin kullandığı ilgilendirmiyor beni.

Benim çizgim bellidir, söylediklerim açık ve nettir.

Söylediklerim yanlış ise,

Ben söylemlerimi, nasıl tarihsel kökenlerine inerek temellendiriyorsam,

Sizde aynı biçimde çürütünüz.

Çürütebiliyorsanız...

Size de yeniden açıklamak zorunda bırakmayın tüm süreci.

Altı tutarlı ve verimli bilgiler ile dolu olmayan,

Sırf söylemden ibaret olan bu türlü yanıtları ciddiye almıyorum.

Ben size o kadar bilgi vereceğim, savımın altını dolduracağım;

Siz onlara dair tek bir karşı-bilgi vermeden;

"Bu söyledikleriniz kabul edilemez" deyip, kestirip atacaksınız...

Sonra da benden tartışma etiği bekleyeceksiniz...

Böyle olmaz!

Siz, "Söyleminiz kabul göremez" dediniz diye,

Anında çürümüyor ne yazık ki bir gerçeklik...

Söylediklerimin harfi harfine arkasındayım.

Türklüğün bir Ulusal Kimlik, Kürtlüğün ise bir Etnik-Köken'den ibaret olduğu

Toplumsal ve Tarihsel, Kavramsal bir gerçekliktir.

Bunu, defalarca anlattım, açıkladım.

Katılmıyorsanız, ithamlarda bulunmak yerine,

Savıma aynı biçimde; tarihsel, toplumsal ve kavramsal derinlikte yanıt veriniz.

Söylediğim biçimde değillerse, niçin öyle olmadıklarını ya da olamayacaklarını anlatınız.

Dikkat ederseniz;

Gerek uçanşahin, gerek Diyarbakırlı vs. gibi arkadaşlar

Söylediklerimize, yalnızca, bilgiye dayanmayan ve sözde reddiyeler içeren söylemlerle karşılık veriyorlar.

Daha da acısı; reddettikleri şeyleri de yanlışlayamıyorlar

Çürütebilecek bilgi! vermekten kaçınıyorlar.

Neden acaba?

Neden hep böyle bir eksiklik doğuyor ve biz hep bunu talep etmek zorunda kalıyoruz?

Yazdıklarım açık ve nettir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence "Bularin tümü burada bizlere "demokrasi" ögretmeye calisiyorlar." demeden önce,

Söylem sahibinin söylemlerinin temelsizliğini çürütmeniz gerekir.

Çürütemediğini ve söylemlerinin gerçek olmadığını kanıtlamadığınız sürece,

Söyledikleriniz hep havada kalır...

Buyrun, yanıtlayın ve demokrat olduğunuzu kanıtlayın...

Yazı, Kürt Irkçılığının, PKK'nın, DTP'nin ve sizin tavırlarınızın haksızlığını ortaya koymaktadır.

Size düşen, yazıyı olumsuz itham etmek yerine,

Yazının imlediğinin doğru olmadığını kanıtlamaktır;

Kanıtlayabiliyorsanız...

Kanıtlarsanız, biz de kabul ederiz elbette...

Gökce Firat tüm iddaalarinda neredeyse Nazi irkcilarini sollamis birisi iken sizin hala irkci söylemleri ciddiye alipta bizden yazilanlarin tersini kanitlamamizi istemeniz sizin "ben etnik-Milliyetcilik yapmiyorum" demenizin ne kadar samimi oldugunun bir göstergesidir.

Gökce Firat aynen "bizim hocalarimiz" gibi yillardan beri "bilimsel" arastirmalar sonucu Kürtler hakkinda irkci görüslere sahip.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gökce Firat tüm iddaalarinda neredeyse Nazi irkcilarini sollamis birisi iken sizin hala irkci söylemleri ciddiye alipta bizden yazilanlarin tersini kanitlamamizi istemeniz sizin "ben etnik-Milliyetcilik yapmiyorum" demenizin ne kadar samimi oldugunun bir göstergesidir.

Gökce Firat aynen "bizim hocalarimiz" gibi yillardan beri "bilimsel" arastirmalar sonucu Kürtler hakkinda irkci görüslere sahip.

Ya hu bana ne Gökçe Fırat'tan kardeşim, o kimdir, bana ne?

Onu okuyacak olsam, size sormazdım değil mi?

O zaman bırakın tartışmayın ve Gökçe Fırat'ı çağırın, onunla tartışalım...

Hayret birşey yaaa...

Böyle birşey görmedim daha önce!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.