Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE'YE RESMİ DİL YOLU AÇILDI

kaplan-200

Önerilen İletiler

Sene kaybınız için üzgünüm ama nedenini anlayamadım. Benim tanımımla sizin tanımınız arasındaki fark sadece benim kökeni, çıkış noktasını, nedenselliği ön planda tutmam, sizin sonucu ön planda tutmanız. Bence bu kadar şaşırıp boşu boşuna sene kaybetmenize gerek yoktu...

Hic alakasi yok arkadasim söylemlerinizin irkcilikla. Bir insan kökeninden dolayi irkci olamaz otomatikmen. Sizin anlatmaya calistiginz sadece gelismemeisligin bir göstergesidir, ama irkciligin tarifi degil. Irkcilik bir cümleyle kendi irkini diger irklardan üstün görmek ve diger irklari asagilamaktir. Hemsericilik hic bir zaman irkla alakali degildir. Lütfen burada kavram kargasaligida yapmayalim. Zaten yeteri kadar kargasalik var birde buna kavram kargasaligini almayalim.

Dolayisyla benim tarifim ile sizin tarifiniz arasinda hic bir iliski yok. Siz sadece Kürt insanlarimizi kötü göstermek amaciyla hemsericiligi irkcilik olarak lanse etmeye calsitiniz, ama basarili olamadiniz. Hemsericilik sadece Kürt vatandaslarimiz arasinda yok, ülkemeizde neredeyse her böylegede var. Bakin Ankara gibi büyk sehirlerde mesela Karadeniz hemsericiligi, Sivas hemsericiligi gibi benzeri iliskiler var. Sizin tanimlamaniza göre bu sadiklarimda irkci olmus oluyor.

Umarim anlayabimissinizdir hatanizi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir Türk olarak her insanın kendi dilinde yaşaması gerektiğine inanıyorum.. Tıpkı biz Türkler gibi Kürtlerin, Lazları, Çerkezlerinde kendi dillerinde eğitim görmeleri, okumalarını, yazmalarını diliyorum.. Bu tür açılımlar ülkeyi bölmez aksine daha da bütünleştirir.. 80 yıldır birlik ve beraberliği ancak bu şekilde gerçekleştirebiliriz..

Saygı ve sevgiyle............

Eğer tüm dünyaya bayraklarını tanıtmasalardı,bu kadar Türkiye aleyhine propaganda yapmasalardı, eğer bu ülkeyi bölmek gibi bir tehditleri olmasaydı,eğer yabancı basında Türkiye haritasının değişebilirliğine dair söylemler olmasaydı,eğer en büyük destekleri bizim her daim düşmanımız olanlar olmasaydı haklıydınız.Kimse şunu görmüyor mu?Türkiyede kimse kürtçe konuştuğu için eziyete uğrayıp hapse falan atılmıyor.Kimse içanadoluda,batıda bir kürtle evlenmekte,komşu olmakta,yanyana okumakta,yanyana çalışmakta sorun yaşamıyor.Eğitim için doğru düzgün talepte bulunmuşlarda ,TC mi izin vermemiş. Hayır,onlar sadece doğu bölgesinde,işlerine gelmeyen eğitimi vermeye çabalayan öğretmenlerimizi tehdit ederler(bizzat akrabalarımdan biliyorum).Kim bu tarz söylemleri bugün bir lazlar için yapıyor ya da başka bir etnik gurup için? Ülkemizde doğumuzu Türklerden arındırıp,kürtleri hızla çoğaltan zihniyetlerin ileri planlarını hiç mi görmüyor bu gözler?Hiç mi duymuyoruz orda burda durmadan Türklere küfreden sözde kürdistan bayraklı nickleri yabancı sitelerde,youtube da falan.Düşman düşmanımızdır,vatandaşımız olan da vatandaşımız.Daha öncede dediğim gibi,onlar ancak komşumuzda görüldüğü gibi,dayaktan kaçan kadının taşlanıp öldürülmesini sağlayan töreleri bilirler,onlar ancak aşiretlerini bilirler.Bu yüzden doğu ile diğer kesimler asla bir olamaz ve parçalayıp bölmek zorundalar.Evlerine baksanız çoğunda inanılmaz bir inanç ve Kuran sevgisi görürsünüz,ama töre söz konusu olunca Kuran bile umurlarında olmaz.Çocuk yetiştirirken bile onları izlemek inanılmaz bir deneyim.Şak surata bir tokat,sonra yavrum bi sarılış.Bi yapma diyerek şak bi tokat,bi bakmışsınız yavrum deyip bir kucaklama.Neyse,yavru sayısı bol malum.İdealleri uğrunda devam,yakında Türkiye olur cidden kürdiye .Biz oluruz azınlık.Başarılılar,gerek dışardan düşmanlarımız gerek içerden.Hepsi çok başarılı ve bizim gibi Türklere az bile.Biz ancak ülkede olan bitene seyirci olmayı iyi başarıyoruz.Biz ancak etrafımızdaki herkese özenmeyi(avrupalılaşmayı,araplaşmayı..vs) ve ancak kendimizden kaçmayı utanmayı biliriz.Biz Türkiyeli Türkler kadar milliyetçi görünüp,yine bizler kadar milliyetçilikten uzak bu dünyada başka bir ırk tanımıyorum.Bizim milliyetten tek anladığımız ele bayrak alıp bağırmak .Zaten kadrolarımıza çalışanlarımıza bir bakmamız yeterli milliyetçi olup olmadığımız noktasına.Herkes işini küfreder gibi yapıyor,biraz kıdem hemen bi kabarma, rüşvet ,hortum ,hep bana hep bana zihniyeti .Almanya da yaşlılar mal varlığını devlete bağışlıyor,bizde olsa gülmekten çatlarız bunu yapana.Adamlar,önce devlet kazanacak ki,hepimiz kazanalım zihniyetinde,başlarındaki liderleri ise bu düşünceyi destekleyip halkını iyi koşullarda yaşatma ,kalkınma derdinde. Bi de bizde düşünün aynı senaryoyu.Biri tuttu devlete bağışta bulundu,bir mevkideki falancı kişi ya da kişinin akrabası dışında nereye gider bilmem.Vergilerle yapılmak zorunda olan yol,köprü,altyapı,hizmet gibi durumlarda bile adamlar, biz en azından şunları bunları yaptık diyerek böbürlenebiliyor.Yani bu hallere geldik.Lutfediyorlar sanki hizmette.Sanki zaten görevleri değil..Dediğim gibi,bize herşey mustahak.

Bunca saptırmadan sonra yeniden konu başlığına dönecek olursam,bu Ülkede kürtler ve kendilerince çeşitli dilleri olduğuna göre,kendi aralarında ortak bir dil çalışması ile seçmeli ders olarak kürtçe eğitim talebi ve üniversitede bu tarz bir dil bölümü talep edebilirler.Yurt dışından, doğudan da çeşitli kürtlerle temas halinde doğru düzgün çalışmalarda bulunabilirler.Ama Almanların olan Almanya gibi,Arapların olan Arabistan gibi,Fransızların olan Fransa gibi,Türklerin olan Türkiye yi haksız çoğalmalarının yol açtığı talep ile bölme ve kötüleme hakkı olamaz hiç bir etnik gurubun.Amerikan valiliğinin açılması ile Türk toprak ağalarının doğudan göç etmesi,marabaların toprak sahibi olmaya başlamaları falan,daha bu kadar taze bilgilerle şu gidişatı anlamayacak zannedilen Türklerde, kimin hakkı kimin hakkı değil kavramını,elbet güzel görüyor nice göz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer tüm dünyaya bayraklarını tanıtmasalardı,bu kadar Türkiye aleyhine propaganda yapmasalardı, eğer bu ülkeyi bölmek gibi

.

.

.

gidişatı anlamayacak zannedilen Türklerde, kimin hakkı kimin hakkı değil kavramını,elbet güzel görüyor nice göz.

Yüreğinize sağlık çok güzel ifade etmişsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer tüm dünyaya bayraklarını tanıtmasalardı,bu kadar Türkiye aleyhine propaganda yapmasalardı, eğer bu ülkeyi bölmek gibi bir tehditleri olmasaydı,eğer yabancı basında Türkiye haritasının değişebilirliğine dair söylemler

.

.

.

Her zamanki taktik. Önce insanin elinden hakkini alacaksin, baski yapacaksin sonra bu insan hakkini almak iicn mücadele verecek ve biz gene onun mücadelesini elestirerek yok efendim efendi dursalardi haklarini veriridik gibi sözlerde bulunuyoruz. Yani bunun türkcesi masumdan suclu yapma politikasi.

Madem "bizim ezeli düsmanlarimiz" Kürt vatandaslari destekliyorsa bizde bu "ezeli düsmanlarimiza" firsat vermeden taa ilk bastan Kürt vatandaslarin haklarini gasp etmeyerek "düsmanlarimizin" planlarini bosa cikartirdik.

Sömürgeci, isgalci ve etnik kökenlilerine baski yapan, haklarini ellerinden alan tüm devletlerin konustugu dilden ifadelerle güya Kürt halkinin hakli mücadelesini haksiz ilan etmeye calismisiz ama nafile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hic alakasi yok

Her şeyin bir en ilkel ve başlangıç durumu, bir de en gelişmiş zirve yapmış son durumu vardır. Dolayısıyla benim yaptığım tanımın sizin yaptığınız tanımla iki ucu birleştiren bir alakası var. Ben sizin tanımınıza karşı çıkmıyorum. Ona gelen sürecin başlangıcındaki ilkel ve öncel durumları belirtiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her zamanki taktik. Önce insanin elinden hakkini alacaksin, baski yapacaksin sonra bu insan hakkini almak iicn mücadele verecek ve biz gene onun mücadelesini elestirerek yok efendim efendi dursalardi haklarini veriridik gibi sözlerde bulunuyoruz. Yani bunun türkcesi masumdan suclu yapma politikasi.

Madem "bizim ezeli düsmanlarimiz" Kürt vatandaslari destekliyorsa bizde bu "ezeli düsmanlarimiza" firsat vermeden taa ilk bastan Kürt vatandaslarin haklarini gasp etmeyerek "düsmanlarimizin" planlarini bosa cikartirdik.

Sömürgeci, isgalci ve etnik kökenlilerine baski yapan, haklarini ellerinden alan tüm devletlerin konustugu dilden ifadelerle güya Kürt halkinin hakli mücadelesini haksiz ilan etmeye calismisiz ama nafile.

pes artık.Ya ben bir kürtle evliydim,kalkmış bana bunu söylüyorsunuz.Rahat rahat benimle aynı üniversiteye gidiyordu, gerine gerine rahat rahat ben kürdüm diyebiliyordu,rahat rahat aile içinde kürtçe konuşuyorlardı,güzel güzelde türkler arasında sevilebilen bir insandı.Bu millette bir kürt düşmanlığı başladıysa,bu ancak doğuyu hedefleri dahilinde türklerden arındırıp kürtleştirmeleri ve Türkiye yi rezil eden söylemlere başlamalarıyla,dağa çıkmalarıyla başladı.Efendim doğuda ki iş koşulları,okullar şu bu.Pes artık,siz bi de bu taraflarda türkler köylerde ,küçük yerlerde nasıl okuyor,ne giyiniyor,ne yiyor içiyor,bi de bunlara bakın.Doğurursan dağ için fazladan adam,alırsın tepene askeri.Sen vur türk askerini-öğretmenini ,göbek at ,naralar at,youtube da yayınla,,sonrada vay benim tepemde asker kötü davranıyor,haklarımızda haklarımız.İsteyen kürt bal gibi her haktan adam gibi yararlanıyor.Haklar diye tutuşanlar niye yararlanamadıklarını oturup yeniden düşünsünler.O ortamda öyle bir boğulup kalınmış ki, her söz nafile.Dön dolaş aynı sözlerle karşılık geliyor.Pardonda ,gelsinler bi de bu tarafta ki kürtlerin yanında bayrağımızı indirsinler şırnakta yaşanan gibi, bak bakalım buradaki nice kürdün tepkisi ne oluyor.Biz işgalciymişiz,doğuda bizi işgalci ilan ettikleri topraklar,zamanında türk ağalarının topraklarıydı.Daha üstünden 100 sene geçmeden sayılarının 13 milyon olmasıyla övünen bu halka tebrikler tabii,Allah bereket versin.Versinde bu kadar hızlı çoğalmaya ne imkanı beklenir bu devletten pes yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizlerin bu tartismalariniza bir anlam vermis degilim acikcasi bir kutuplasma bir karmasa var aslinda turkum diyende kurtum diyende bana gore ne soyledigini bilmemekte yada yazdiklariyla bir celiski icinde. Sanki Turkiye Cumhuriyetinde sadece 2 etnik grup varmis gibi konular tartisilmakta Turkler ve Kurtler benim bildigim kadariyla Turk bir etnik grup degil sadece Turkiyenin Ulusal kimligidir ama sizler halen bunu anlamamakta israr etmektesiniz turk koylerinden bahsederken hangi turk koylerinden bahsediyorsunuz yada hangi etnik grubu kurtlerle tartisiyorsunuz bunu oncelikle vurgulamaniz gerekmektedir, eger boyle yapmadiginiz takdirde nasilki Kurtler kendilerini bir Turk olarak gormuyorsa sizde Kurtleri bir Turk olarak gormemektesiniz. Kaldiki artik Turkiyede tum etnik kokenler birbiriyle kaynasmis kimin hangi etnik kokenden oldugu belli degildir. Ornegin bir Turk askeri derken bunun icinde Kurtude, lazida, cerkezide, ermeniside, turkmenide, azeriside, yorugude bulunmakta ve hic tereddut etmeden bunlara Turk demektesiniz ama olay birbirini karalamaya veyahut elestirmeye gelince Olay Turk ve Kurtler arasinda ikiye bolunuyor bu durumda ben soruyorum kurtu anladim peki ya bu turkderken kimlerden soz etmektesiniz ???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizlerin bu tartismalariniza bir anlam vermis degilim acikcasi bir kutuplasma bir karmasa var aslinda turkum diyende kurtum diyende bana gore ne soyledigini bilmemekte yada yazdiklariyla bir celiski icinde. Sanki Turkiye Cumhuriyetinde sadece 2 etnik grup varmis gibi konular tartisilmakta Turkler ve Kurtler benim bildigim kadariyla Turk bir etnik grup degil sadece Turkiyenin Ulusal kimligidir ama sizler halen bunu anlamamakta israr etmektesiniz turk koylerinden bahsederken hangi turk koylerinden bahsediyorsunuz yada hangi etnik grubu kurtlerle tartisiyorsunuz bunu oncelikle vurgulamaniz gerekmektedir, eger boyle yapmadiginiz takdirde nasilki Kurtler kendilerini bir Turk olarak gormuyorsa sizde Kurtleri bir Turk olarak gormemektesiniz. Kaldiki artik Turkiyede tum etnik kokenler birbiriyle kaynasmis kimin hangi etnik kokenden oldugu belli degildir. Ornegin bir Turk askeri derken bunun icinde Kurtude, lazida, cerkezide, ermeniside, turkmenide, azeriside, yorugude bulunmakta ve hic tereddut etmeden bunlara Turk demektesiniz ama olay birbirini karalamaya veyahut elestirmeye gelince Olay Turk ve Kurtler arasinda ikiye bolunuyor bu durumda ben soruyorum kurtu anladim peki ya bu turkderken kimlerden soz etmektesiniz ???

Türkiye kimligi tasiyan herkesin Türk oldugunu kabul etmeyenler Kürt-Türk ayirimi yapiyorlar.Türk derken Kürtleri Türkten saymiyorlar.Kürt ayri bir irktir diyorlar.Ayri bir irk olduklari icin ayri bir kimlik istiyorlar,ayri bir kimlik icin siyasi cözüm yani özerklik istiyorlar.Kürtce resmi dil olsun diyorlar.Türkiye'de Kürtler disinda kalan tüm diger etnik gruplar kendilerini Türk olarak görürler ama kökenlerini unutmamislardir.Kürtler amaclari farkli oldugu icin tarih boyunca hep kan dökerek bugünlere kadar gelmislerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye kimligi tasiyan herkesin Türk oldugunu kabul etmeyenler Kürt-Türk ayirimi yapiyorlar.Türk derken Kürtleri Türkten saymiyorlar.Kürt ayri bir irktir diyorlar.Ayri bir irk olduklari icin ayri bir kimlik istiyorlar,ayri bir kimlik icin siyasi cözüm yani özerklik istiyorlar.Kürtce resmi dil olsun diyorlar.Türkiye'de Kürtler disinda kalan tüm diger etnik gruplar kendilerini Türk olarak görürler ama kökenlerini unutmamislardir.Kürtler amaclari farkli oldugu icin tarih boyunca hep kan dökerek bugünlere kadar gelmislerdir.

saygilarla

Şu anki anayasaya göre zoraki Türk olan Kürthalkı bunu kabul etmemiştir etmeside mümkün değildir.

Türkiyede Kürtler dışında hiçbir halk benliğini kürtler kadar muhafaza edememiştir,gidin karadenize gezin kaç kişi lazca biliyor araştırın,kaç çerkez çocuğuna kendi anadilini öğretmiş gidin bir araştırın,Türkiye gerçeğinden uzaksınız diyorum başkada bişey demiyorum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu anki anayasaya göre zoraki Türk olan Kürthalkı bunu kabul etmemiştir etmeside mümkün değildir.

Türkiyede Kürtler dışında hiçbir halk benliğini kürtler kadar muhafaza edememiştir,gidin karadenize gezin kaç kişi lazca biliyor araştırın,kaç çerkez çocuğuna kendi anadilini öğretmiş gidin bir araştırın,Türkiye gerçeğinden uzaksınız diyorum başkada bişey demiyorum....

Demek ki,evleri işleri yurtları hayatlarından memnunlar.Demek ki,ellerinde bulunan haklar sebebiyle aramızda hiç fark kalmamış.Ne mutlu bize ki,kendilerini hiç azınlık veya farklı başka bişey gibi görmemiş,biz gibi olup bizleşmişler adeta.Toprak onların,vatan onların,her imkan biz kadar onların.Çünkü onlar zaten biz.Biz biziz yani.Bi siz siz olarak kalmak istiyorsunuz,hepsi bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada, internette ders adı altında bazı kürtçe yayınlara denk geldim.Nice kürtçe bilmeyen insanda türkçe olarak teşekkür ediyor kürtçe öğrenebildiğine(yani o derece kürtler maşallah,hemde yurtdışından).Şimdi bana buradan kürtçe olarak "şeker" dermisiniz ya da bunun gibi nice kelime dökeyim foruma.Kusura bakmayın ama nasıl bizde arapça farsça harmanlı tam bir türkçe yoksa( diğer Türk Ülkelerinde konuşulanla alakası olmayan),sizinde zerre kadar dil kavramınız yok.Ben sadece bir lehçe farkı gördüm izlerken.Ordan burdan harmanlanmış bir dil,bölgesel bir oluşum hepsi bu.İsteyen youtube dan baksın.Ya bölünmek için bu kadar bahane yaratılmaz ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada, internette ders adı altında bazı kürtçe yayınlara denk geldim.Nice kürtçe bilmeyen insanda türkçe olarak teşekkür ediyor kürtçe öğrenebildiğine(yani o derece kürtler maşallah,hemde yurtdışından).Şimdi bana buradan kürtçe olarak "şeker" dermisiniz ya da bunun gibi nice kelime dökeyim foruma.Kusura bakmayın ama nasıl bizde arapça farsça harmanlı tam bir türkçe yoksa( diğer Türk Ülkelerinde konuşulanla alakası olmayan),sizinde zerre kadar dil kavramınız yok.Ben sadece bir lehçe farkı gördüm izlerken.Ordan burdan harmanlanmış bir dil,bölgesel bir oluşum hepsi bu.İsteyen youtube dan baksın.Ya bölünmek için bu kadar bahane yaratılmaz ...

Iki sozum var size:

- Kurtce'nin gelisememsinin ve Kurtlerin kendi dillerini konusamamsinin sebebi devletin YASAKLARIDIR. Yani suclu gosterirken bari durust olun!

- Eger Kurtce sadece bir lehceyse buyrun konusalim sizinle Kurtce bakalim yuzde kacini anlarsiniz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hay dillerin dert görmesin e mi ftoyd... Kürtçenin Farsçadan bozma, biraz da Arapçadan bozma bir dil olduğunu biliyoruz. Bu ülkede ne dil mozaikleri var. Hiç biri bu dillerini bir ayrılık virüsü olarak kullanmıyor. Tersine bir kültür rengi, bir hoşluk olarak kullanıyor. Ne diyelim işte... Emperyalizme bir kez maşa oldun mu öyle gidiyor... Emperyalizmin tarih boyunca tek stratejisi vardır: Bu cümle Roma senatosunun giriş kapısının üzerinde yazardı: "Divide en imperum" "BÖL VE YÖNET".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iki sozum var size:

- Kurtce'nin gelisememsinin ve Kurtlerin kendi dillerini konusamamsinin sebebi devletin YASAKLARIDIR. Yani suclu gosterirken bari durust olun!

Ya hu binlerce yıldır mı yasaktı?

Siz Türkiye'yi nereden izliyorsunuz?

Anadolu'da Kürt Aşiretleri yüzlerce yıl el üstünde tutuldu, kayırıldı ve yine de Kürtçe, Kürtlerin ortak değeri OLAMADI...

10 yıllık yasaklamaya mı buluyorsunuz bu bölünmüşlüğünüzü?

Birde, bir dil, bunca yıllık bir yasaklama ile bu kadar bölünebilir, anlaşılmazlaşabilir mi?

Türkçe yüzlerce yıl boyunduruk altındaydı, hatta bir kısım Türkmenler de Kürtleştirildi yüzlerce yıldır...

Fakat, Türkçe hiç bölünmedi?

Devletin yasakları;

Elde somut olan ne?

Ben yasak olduğu dönemde bile Kürtçe konuşmaktan çekinen, düğününde derneğinde çalmayan-söylemeyen tek bir Kürt'e rastlamadım;

Ne menem bir yasakmış bu böyle!

- Eger Kurtce sadece bir lehceyse buyrun konusalim sizinle Kurtce bakalim yuzde kacini anlarsiniz!

Evet, Farsça'dan ve Arapça'dan aparma bir lehçedir.

Ve biz ne Farsça, ne Arapça'yı, hakim bir biçimde biliyoruz...

O yüzden konuştuğunuzda, sizi anlayamayacağız...

Bu da sizi haklı kılan birşey olamaz zaten...

Örneğin, sizin Moğolca'yı anlamamanız, onun Ural-Altay dil grubundan olmadığını kanıtlamaz.

Bizde Kürtçeyi anlamıyoruz diye, Kürtçeyi dil olarak kabul edecek değiliz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süper yaaa...

Aşiret/İlkel Toplumsal yapısını "Benliği muhafa etmek" diyerek yüceltebiliyorsunuz ya!

Pes doğrusu...

Acaba Kürtler, sanki, gerçekten de "Benliği Koruma Kaygısı" güdebilecek bilinçte bir kitle midir?

Yoksa Aşiret ve Tarikat reisinin iki dudağı arasından çıkacaklarla hareket edebilecek bir toplumsal kişilikte midir de bu yapıyı korumuştur?

İyice bir irdelemek lazım...

Yoksa, gören de; kültürünün demokrasiye dayandığı, her bireyinin ne düşündüğünün had safhada önem taşıdığı, töre cinayetlerinin - kan davalarının - başlık parası ve berdel geleneğinin olmadığı bir kitleden söz ediyorsunuz sanacak...

Şimdi bunları da "Eğitim"e dayandırmayın...

Bunlar, Kürtlerin, o korudukları ile övündüğünüz kültürün en temel özellikleri, insan algısı ve hukuk anlayışıdır...

Korumaya devam edin işte;

Oldukça modern ve çağdaş çünkü!

Ayrıca, Kürtlerin bu kültür yapısını koruyan, daha doğrusu kemikleştiren de Kürtler değildir.

Osmanlı ve Osmanlı'nın politikalarıdır...

Gidin;

Yavuz Selim'in Kürt politikalarında, Türkmen Aşiretlerin dağıtılıp, Kürt Aşiretlerinin kayırılmasından ve bu ilkel yapının kemikleştirilmesinden alın,

Celali İsyanları sonrasında Ayan olarak güçlenen aşiretlere 1808de Sened-i İttifak ile de ayrıcalıkla verilerek tekrar o yapının kemikleştirilmesini de ekleyin,

Abdülhamit'in Hamidiye Alayları ile Kürtlerin bu Aşiret/İlkel yapılarının, Osmanlı yararına olacak biçimde tekrar korunmasına ve kemikleştirilmesini inceleyin,

Ve bu süreci, bu güne kadar sorgulayın...

Bakalım, Kürtler kendi kültürlerini koruma konusunda hakikaten yetenekli miydiler?

Yoksa Osmanlı mı, onların bu yapılarını zoraki ve Türkmenleri katlede ede, katlettire ettire, asimile ede ede korudu?

Ve dahası:

Bakalım görebilecek misiniz ki;

"Kürtlerin koruduğunu sandığınız Kültürün", aslında Din/Kan bağına bağlı bir Tarikat/Aşiret ilkel toplumsal birlikteliği olduğunu

Ve bu yapı yüzünden Kürtlerin modernizme ayak uyduramadıklarını...

Sizin "Korunan Kültür" diyerek övündüğünüz kültür, bu, kana ve inanca dayalı çağ-ötesi toplumsallaşma biçiminin benimsettiği kültürdür

Ve Kürt Kültürü dediğiniz, yüzlerce yıldır bundan ibarettir;

Bir damla fazlası da değildir...

Çünkü kapalı bir kültürdür...

Onu kapalı yapan da Türkiye'nin politikaları değil, aksine Osmanlı'nın politikaları olmuştur...

Osmanlı'nın verdiği ayrıcalıklar ve bu sayede koruduğu, kemikleştirdiği Aşiret yapısı olmuştur onları kapalı kılan...

Türkiye, aşiretleri dağıtarak bu süreci sonlandırmak istemiştir,

Ancak bu sefer de Kürt Aşiretlerinin kendilerini bunu istememiştir ve o yapıyı, çağdaşlaşmaya inat korumuşlar, daha da içlerine kapanmışlardır...

Şimdi ise bu yapıdan kaynaklanan ve çok daha uyumsuz, çok daha olumsuz bir kültür yapısına sahiptirler...

Siz de bununla gurur duyuyorsunuz; helal!

Eğer korunması ile övündüğünüz kültür bu Dinsel/Klansal çağ-ötesi kültür yapısı ise;

Kalsın, biz almayalım...

Biz; değişimden, devinimden ve devrimden yanayız...

Değişim, sizin kültürünüzü yok edebilir ya da daha doğrusu siz böyle bir korkuya kapılmış olabilirsiniz...

Fakat gerçekten, bu türlü kapalı toplumlar yok olmaya mahkumdurlar.

Fransızlar, feodal yapıyı yok ettikten sonra kültürlerini geliştirebildiler oldukça...

İngilizlerde, feodal yapı ortadan kalktıktan sonra kültürleri gelişebildi bu kadar çok...

Türklerin Aşiret/Feodal yapısı Osmanlı tarafından kaldırıldıktan sonra o kültür bu kadar güçlendi ve kendisine geldi...

Çin'den tutun Rusya'ya kadar hep aynı şeyi görürsünüz...

O yapı kırılmaz ve ona bağlı kültür değişemez ise o kültür gelişemez...

Kürtler de o yüzden gelişemeyecek;

Bu Aşiret/Tarikat yapısına bağımlı olarak ortaya çıkmış o kültür yapısını

"Benliği Korumak" olarak algılayan ve övünen bireylere sahip oldukları için gelişemeyecekte zaten...

Hiç güçlü bir kültür olduğunu sanmayın, bu türlü kapalı ve kemikleşmiş toplumlar;

Çevresinde gittikçe güçlenen açık kültürler arasında, birden bire yok olmaya mahkum olmuşlardır hep...

Siz sadece öncelikle Osmanlı'nın dayatması ile 20nci yüzyıla kadar var kalabilmiş olmanıza,

Ve 20nci yüzyıldan sonra da iletişim imkanlarının oldukça gelişmiş olmasına şükredin...

Yoksa bugün sizinle tartıştığımız tek şey,

Geçmişte Kürdistan denilen coğrafi bölgede hangi halkın yaşayıp yaşamadığı değil;

Kürdistan denilen coğrafi bölgenin o coğrafi yapısı, üzerinden akan nehirler, dağları, taşları olurdu...

Sizin de en büyük çelişkiniz budur zaten:

Aşiret yapısına karşısınız

Ama Aşiret yapısından kaynaklanan çağdaşlaşamayan kültür ile gurur duyuyorsunuz...

Büyük çelişki...

Bir kere; aydın, ilkeli ve devrimci bir insan, toplumunun gerçeklerini kabul eder...

Atatürk;

Harf, Kılık-kıyafet, Eğitim, Ölçü gibi devrimleri

Ulus'un, Osmanlı Tebaa'sı olmak sürecinde, modernleşebilen toplumlardan, bu açılardan geride kalabildiğini kabul edebildiği, sindirebildiği, tespit edebildiği için yaptı, yapabildi; o yüzden tam anlamı ile bir Devrimci, İlkeli ve Aydın'dır...

Açık açık söyledi:

Harfte, Kılık-kıyafette, Eğitimde ya da kimi kültürel öğelerde geri kalındığını; kadınlara hak verilmediğini!, bu toplumsal yapıyı değiştirmek, böylelikle geliştirmek gerektiğini...

Ve bunların nedenleri doğru olarak tespit edip, o nedenleri de yok etti ve devrimler yaptı...

Siz ne devrimci olabilirsiniz, ne de diğerleri;

Hiç kusura bakmayın...

Bir kere; Kürtlerin kültürleri ve neden uyum sağlayamadıkları ile ilgili gerçeklikleri kabul edemiyorsunuz ve sindiremiyorsunuz...

İkincisi; Bu sorunların nedenlerini ve temellerini yanlış tespit ediyorsunuz...

Kürtleri özgür kılmak isteyenin aslında biz olduğumuzu görmekten ziyade, bunu kendinizin yaptığınızı sanmanız, zaten oldukça çelişkili...

En iyisi daha fazla üzerinize gelmeyeyim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Süper yaaa...

Aşiret/İlkel Toplumsal yapısını "Benliği muhafa etmek" diyerek yüceltebiliyorsunuz ya!

Pes doğrusu...

Acaba Kürtler, sanki, gerçekten de "Benliği Koruma Kaygısı" güdebilecek bilinçte bir kitle midir?

.

.

Benliğini muhafaza etme güdüsü konusunda Türk'lerden daha geride değilllerdir,aradaki fark Türk dili ve kültürünün devlet eliyle muhafazası ile,Kürt dili ve kültürünün devlet eli ile asimilasyonudur.

Kürtler gibi asimilasyon altında tutulan halkların kontrolünü sağlamayı kolaylaştırdığı için aşiret yapısını devlet bilerek muhafaza etmiş,aşiret reislerine destek olmuştur.

Türkiye Cumhuriyetinde devletin kurumlarının yaptıkları demokrasiye ne kadar uygun ki halkın yaptıklarının uygun olmasını bekleyelim?

Sadece osmanlıyı suçlamak doğru değildir,Cumhuriyet döneminde göreve gelen her hükümet bölgede kendi taraftarı aşiret reislerini kuvvetlendirmek için her istedikleini yerine getirdi.

Biz sizn devriminiz gibi ötekileştiren bir devrimci olacaksak,yok sayan bir devrimci olacaksak aman eksik olsun.

bizim dil ve kültürümüzü yok etmek için çaba gösterenlere inat bugün dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde Kürtler kabul görmekte,Irak'ın kuzeyinde Kürdistan Bölgesi varlığını güçlendirerek devam ettirmekte,Türkiyedeki bütün asimile çabalarına rağmen yeni kazanımlar ile eşit haklara sahip olma yolunda ilerlemekte,iranda bu haklara benzer haklar elde etmekte,suriyede Beşar Esat yönetimi Türkiyedeki kürt açılımının ilerleyişi doğrultusunda Kürtlere yeni haklar vereceğini açıklamaktadır,demek istediğim yenildiniz artık,dilediğiniz kadar ''Kürt yoktur,Kürtler dağ Türk'leridir'' deyin bu yok sayan,ötekileştiren kafa yapısı yenildi,fazla üzmeyin kendinizi bu söylemler yine elinizde bir çelik çomak oyunu olarak kalsın,oynadıkça bizi hatırlarsınız...... biggrin.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benliğini muhafaza etme güdüsü konusunda Türk'lerden daha geride değilllerdir,aradaki fark Türk dili ve kültürünün devlet eliyle muhafazası ile,Kürt dili ve kültürünün devlet eli ile asimilasyonudur.

Türkiye Cumhuriyeti, sistemli bir Asimilasyon politikası güdebilecek bir devlet değildir...

Haydi diyelim ki güttü;

Tarihte, Asimilasyon politikası gütmüş tüm devletler içerisinde, en beceriksizidir sanırım...

Çünkü Asimilasyona dair zerre bir eylem planı yok, bir sonuç yok, bir olgu yok...

Başarısız bir Asimile politikasının da zaten tartışmasının yapılması anlamsızdır...

Kaldı ki; zaten öyle bir politika da yoktur...

Kürtler gibi asimilasyon altında tutulan halkların kontrolünü sağlamayı kolaylaştırdığı için aşiret yapısını devlet bilerek muhafaza etmiş,aşiret reislerine destek olmuştur.

Bu söylediğiniz Osmanlı Devleti için geçerlidir ve bende bundan söz ediyorum...

Fakat Osmanlı Korumacılığı, o Aşiret yapısına kayırmalara yaparak sağlamıştır.

Cumhuriyet kurulduğunda, bu kayırılmışlıklarını kaybeden bu Aşiretler, Türkiye'ye karşı durmuşlar ve bu sefer de o yapıyı kendileri korumaya yönelmişlerdir.

Daha sonra ise siyasi alanda ranta dönüşmüştür bu.

Türkiye Cumhuriyetinde devletin kurumlarının yaptıkları demokrasiye ne kadar uygun ki halkın yaptıklarının uygun olmasını bekleyelim?

Siz o devrimlere ve demokrasiye sahip çıkmaz ve hatta yıkmaya çalışırsanız, devletin demokratik olmasını da bekleyemezsiniz...

Kürtler hangi zaman diliminde devrimce ve demokrat olabilmişler?

Sadece osmanlıyı suçlamak doğru değildir, Cumhuriyet döneminde göreve gelen her hükümet bölgede kendi taraftarı aşiret reislerini kuvvetlendirmek için her istedikleini yerine getirdi.

Bende bundan söz ediyorum, fakat bu 1950lerden sonra, özellikle Çok Partili Dönem'den sonra olan birşeydir...

Burada da asıl süç Siyasilerin ve Aşiret reislerinindir;

Çok açık ve net...

Biz sizn devriminiz gibi ötekileştiren bir devrimci olacaksak,yok sayan bir devrimci olacaksak aman eksik olsun.

Bir devrimci olamayacağınız belli zaten...

Türk Devrimi'nden Çerkezler, Arnavutla, Lazlar, Araplar, Türkmenler niçin alınmadılar ve bunu kültürlerine bir saldırı olarak algılamadılar da;

Sadece Kürtler algıladı?

İstediğiniz kadar şatafatlı cümleler kurun:

Kürtlerin toplumsal yapılarının ve bu yapıdan kaynaklı kültürlerinin, Anadolu'daki diğer toplumlar ile olan uyumsuzluklarının temel nedeni olduğu ve modernleşmelerine engel olduğu gerçeğini örtbas edemezsiniz...

Nereden tutarsanı tutun, nereden bakarsanız bakın, sonuç böyledir...

bizim dil ve kültürümüzü yok etmek için çaba gösterenlere inat bugün dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde Kürtler kabul görmekte,Irak'ın kuzeyinde Kürdistan Bölgesi varlığını güçlendirerek devam ettirmekte,Türkiyedeki bütün asimile çabalarına rağmen yeni kazanımlar ile eşit haklara sahip olma yolunda ilerlemekte,iranda bu haklara benzer haklar elde etmekte,suriyede Beşar Esat yönetimi Türkiyedeki kürt açılımının ilerleyişi doğrultusunda Kürtlere yeni haklar vereceğini açıklamaktadır,demek istediğim yenildiniz artık,dilediğiniz kadar ''Kürt yoktur,Kürtler dağ Türk'leridir'' deyin bu yok sayan,ötekileştiren kafa yapısı yenildi,fazla üzmeyin kendinizi bu söylemler yine elinizde bir çelik çomak oyunu olarak kalsın,oynadıkça bizi hatırlarsınız......

Bir kere ben hiçbir zaman "Kürtler, Dağ Türkleri'dir" demedim ve demem de...

Fakat siz kendinizi "Dağ Sümer'i" olarak nitelediniz...

"Dağ Türkleri" ya da "Kart-Kurt sesleri" iddialarını kabul etmeyen bir kimsenin;

"Kürt adı, Sümerlerin 'dağ' demek olan 'kur' adından; Kürtler, Sümerlerden türemişlerdir" demesi ve kabul etmesi zaten oldukça ilginç!

"Dağ Türkü" değilsiniz ama "Dağ Sümerisiniz" öyle mi?

İkisi de temelsiz...

Hele hele binlerce yıl önce yok olmuş bir topluluğa bağlama çabası, zaten eğreti...

Ben "Kürt yoktur" demedim...

Söylemediğim şeyleri, söylemişim gibi gösterip, laf oyunu yapmayınız...

Kürtler, bir kitle olarak gerçektir ve vardırlar...

Fakat bununla birlikte, kültürlerinin, toplumsal yapıları nedeniyle çağdaş olamadığı da

Onların kendi gerçeklikleridir...

Kürt Sorunu olarak adlandırdığınız olgunun kökenleri bellidir.

Kürtlerin toplumsal kişilikleri ve Kürtçülerin de kişilikleri bellidir.

Bugün, Kürtlere dair talepler, Irkçı olmaktan öteye gidememektedir.

Önceki iletimde, yazdıklarım açık ve nettir...

Tek bir ifadesini bile çürütemeyeceğiniz de bellidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP'yle bu sörecin herkesi memnun edecek bir şeklide nihayetlendirileceğine inanmıyorum.Gelinen noktada göstermiştir ki DTP devletimizin, milletimizin tutumunu yanlış anlamakta, gösterilen hoşgörüyü tartışma zeminini kavrayamamakta, bu hoşgörü ortamından faydalanarak ağalık kültürü üzerinden devlete,millete anlamına vakıf olmadığı sözler sarfetmekte,görüntü vermekte zafer kazandığı hissiyatına kapılmaktadır.

DTP'nin bilinç düzeyi,birikimi, algısı bırakın bu sorunu çözmeyi en küçük bir meseleyi çözecek düzeyde değildir.Ne gelinen noktayı okuyabilmekte,ne devleti, milleti doğru kavrayabilmektedir.Bu zihniyetle çıkılan yolda yarı yolda kalınacağı aşikardır.Hatta DTP bu sorun için çok tehlikeli bir muhataptır.

Muhatabın bu duruşuyla, kendini bilmez tavrıyla,zayıf algısıyla,ağalık siyasetiyle hiçbir demokratik,hukuki konu kendi zemininde tartışılabilir, bir çözüm önerisi ortaya konabilir değildir.

Bu bağlamda daha önce de dediğim gibi mevcut ortamı da kaybetmek, daha kötü bir noktaya gelmek tehlikesi belirmiştir ve bunu hala DTP anlayamamaktadır, anladığında çok geç olacaktır en fazla kaybeden de kendi olacaktır ülkenin az çok var olan huzuruna mayın döşemektedir.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Üniter bir devlette tek dil vardir,resmi olarak o dil konusulur,halk arasinda varsa etnik diller onlarin konusulmasi mümkündür ama bu diller icin özel yasalar yapilmasi gerekmez.Diger yanda Türkiye'ye hemen her alanda baski yapan dayatan AB,diger ülkelere karsi tamamen farkli bir siyaset icersindedir yani cifte standart uygular.Simdi verecegim örnek AB üyesi Slovakya'da ki dil yasasi ve AB'nin buna sessiz kalisidir.Bildigimiz gibi AB'nin Dil ayriciligina yasaklama ve dil cesitliligine saygi gösterme yasasi vardir.Acaba bu yasaya tüm AB ülkeleri uyuyormu?

Slovakya'da bundan bir süre önce bir yasa yürürlüge girdi:Adi 'DIL KANUNU'

Yasa Slovakya'da kamusal alanda sadece Slovakca konusulmasini,Slovakca yazilip cizilmesini öngörüyor.Bir baska deyisle,Slovakca disinda ki tüm dillere kamusal alani yasakliyor.

Kamusal alan deyince,akillara elbettedevletin hizmet verdigi alanlar geliyor.Parlamento,bakanliklar,ojullar,kislalar,devlet hastaneleri,resmi kurumlar gibi.

Yanlis,Slovakya'da 'kamusal alan'in tanimida epeyce genisletildi.Örnegin kamu-özel ayirimi yapilmadan,tüm egitim ve saglik kurumlarida kamusal alanin icinde.

Bitmedi,sadece Slovakca konusulup yazilmasi 'Hizmet veren'ile sinirli tutulmadi.'Hizmet alani'inda derdini ve meramini Slovakca disindaki bir dille ifade etmesi yasaklandi.

Slovakya'da ki bu dil kanununun hedef kitlesi 5,5 milyon Slovakya nüfusunun yüzde onunu olusturan Macar azinlik.

Yasanin yürürlügüe girmesinden sonra söyle bir tablo cikti ortaya:Macar kökenli bir doktor ile Macar kökenli hastasi,ister özel klinikte olsun ister devlet hastanesinde olsun tedavi sirasinda kesinlikle Slovakca konusmak zorundadir.Bir toplantida,konferansta vweya herhangi bir etkinlikte katilimcilarin tümü Macar kökenli olsa bile,konusmaci sadece Slovakca hitap edebilir.

Yasanin yürülüge girmesinin üzerinden hemen hemen 6 ay gecti.Brükselde kimse kilini bile kipirdatmadi.Gecen alti ayda hicbir AB kurumu bui "ACIMASIZ AYIRIMCILIK" icin Slovakya'ya yaptirim uygulamadi. (ERDAL SAFAK,Bir dil öyküsü.SABAH GAZETESI 26/8/2009

Ülkeleri yönetenler kendi uluslari icin yönetime gelirler,kendi ulusu icin degilde baskalarinin istekleri dogrultusunda calisanlar onlarin istedikleri yasalari cikarmakta sorun görmeyenler sadece kendi haysiyetlerini degil tüm ulusun haysiyetinide lekelerler.Türkiye'de dilimiz yasak diyenlerin birazda kafalarini kaldirip dünyaya bakmalari iyi olur.Kaldiki böyle bir yasak ülkemizde olaganüstü bir dönemde getirilmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

hala daha anlaşılamıyor.."türk" bir etnik kimliğin adı değildir..bir ulusun adıdır..

Türk kelimesini isteyen kendi kafasina, siyasi düsüncesi ve isine geldigi gibi tanimlamakta devam ediyorlar.

Madm Türk bir etnik kimligin degilde ulusun adi ve vatandaslik bazinda ise, neden mesela ULUSAL PARTI aciklamasinda biz "Türk'ün partisiyiz" diyorlar? Onlar söyle devam ediyorlar, isteyen Kürt partiside kurabilir ama biz "Türk'ün" partisiyiz. Diger taraftan bazilarimiz Türk'ü tarif ederken "ejdadimizdan" bahsediyorlar. Nasil yani Osmanli Kürt'ün, Ermeni'nin  ve diger Türk kimligi tasiyan herkesinmi ejdadi oluyor?

Gene "Türk'ün Türk'ten baska dostu yok" derken Türk vatandasi olan Ermeni'yi, Laz'i, Cerkez'i, Bosnak'i, Gürcü'yü, Kürd'ü, Süryani'yi vs düsmanm ilan ediyoruz yoksa dostmu? Yok dost ise nasil Türkiye'deki ermeni ile Ermenistan'daki Ermeni arasinda ayrim yapabiliyoruz?

Gercekleri yansitmayan iddaalarda bulunmaya hicte gerek yok. Kimseyide zorla Türk ilan etmeye hic hakkimiz yok. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk kelimesini isteyen kendi kafasina, siyasi düsüncesi ve isine geldigi gibi tanimlamakta devam ediyorlar.

Madm Türk bir etnik kimligin degilde ulusun adi ve vatandaslik bazinda ise, neden mesela ULUSAL PARTI aciklamasinda biz "Türk'ün partisiyiz" diyorlar? Onlar söyle devam ediyorlar, isteyen Kürt partiside kurabilir ama biz "Türk'ün" partisiyiz. Diger taraftan bazilarimiz Türk'ü tarif ederken "ejdadimizdan" bahsediyorlar. Nasil yani Osmanli Kürt'ün, Ermeni'nin  ve diger Türk kimligi tasiyan herkesinmi ejdadi oluyor?

Gene "Türk'ün Türk'ten baska dostu yok" derken Türk vatandasi olan Ermeni'yi, Laz'i, Cerkez'i, Bosnak'i, Gürcü'yü, Kürd'ü, Süryani'yi vs düsmanm ilan ediyoruz yoksa dostmu? Yok dost ise nasil Türkiye'deki ermeni ile Ermenistan'daki Ermeni arasinda ayrim yapabiliyoruz?

Gercekleri yansitmayan iddaalarda bulunmaya hicte gerek yok. Kimseyide zorla Türk ilan etmeye hic hakkimiz yok. 

Türk Milli Takım ı sadece Türkler i mi temsil ediyor, Lefter sizce Türk değil miydi?

saygılar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madm Türk bir etnik kimligin degilde ulusun adi ve vatandaslik bazinda ise, neden mesela ULUSAL PARTI aciklamasinda biz "Türk'ün partisiyiz" diyorlar? Onlar söyle devam ediyorlar, isteyen Kürt partiside kurabilir ama biz "Türk'ün" partisiyiz. Diger taraftan bazilarimiz Türk'ü tarif ederken "ejdadimizdan" bahsediyorlar. Nasil yani Osmanli Kürt'ün, Ermeni'nin ve diger Türk kimligi tasiyan herkesinmi ejdadi oluyor?

Siz önce Tarih bilginizi güncelleyin,sanırım ya haberiniz yok yada unutmmuş yada bilmiyorsunuz.

''Türk'ün Türk'ten baska dostu yok''derken siz nasıl algılıyorsunuz ?

''Türk'ün Türk'ten baska dostu yok''derken Türkiyenin dostları azerbeycan,özbekistan,kırgızistan

,kazakistan ve türkmen istandan bahsediliyor.

öcalan yakalandığında verdiği ifadeler basında yasıdığında Bu türk devletleri haricinde bütün ülkelerden yardım ve destek aldığını itiraf etmişti

O nedenle ''Türk'ün Türk'ten baska dostu yoktur ''

Türk milletini oluşturan unsurlar ise Laz,çerkez ve kürtledir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.