Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE'YE RESMİ DİL YOLU AÇILDI

kaplan-200

Önerilen İletiler

Dogru yine... Turk Milliyetciligi'nize de uyarlarsaniz bu sozu, cok dogru olur! :)

Yoksa belirli milliyetciliklere uyarlayip Turk Milliyetciligi'nin dokunulmaz ve elestirilemez oldugunu dusunenlerdenmisiniz siz de?

Belirli milliyetçilikler de ne demek ? Milliyetçiliğin belirlisi belirsizi mi olurmuş ? Yaptığım alıntılamadan benim Türk milliyetçisi veya milliyetçi biri olduğumu nasıl çıkardınız ? Ve ayrıca sizde öyle bir kanı oluşmış ki ben Türk'üm diyen herkese, ırkçı, şoven,kafatasçıymış gibi bir bakış açısıyla bakmanız. Ben şimdi sağlık reformu ile ilgili bir konu açsam foruma ( ki bu bütün ülkeyi ilgilendiren bir konudur) eminim altına gelip yine kürtlere bağlayacaksınız olayı. Biz eşitlik istiyoruz diyorsunuz ama ilk önce bu topraklarda, bu sınırlar içinde yaşayan herkesin, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitlik talep etmesi gerekmezmi? Sadece dilimiz yok oluyordan öteye gidemiyorsunuz. Başkaca ne talebiniz var ki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meşhur tarihçi Eric Hobsbawm'ın söylediği ;

"Haşhaş tohumu nasıl afyon müptelasının hammaddesiyse, milliyetçi, köktenci ideolojilerin oluşmasında tarih aynı işlevi görür. Peki ya aradıklarını o tarihte bulamazlarsa?

Uydururlar! "

sözü , sanırım bu başlık altına yazılmadan geçilmeyecek bir söz.

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Belirli milliyetçilikler de ne demek ? Milliyetçiliğin belirlisi belirsizi mi olurmuş ? Yaptığım alıntılamadan benim Türk milliyetçisi veya milliyetçi biri olduğumu nasıl çıkardınız ? Ve ayrıca sizde öyle bir kanı oluşmış ki ben Türk'üm diyen herkese, ırkçı, şoven,kafatasçıymış gibi bir bakış açısıyla bakmanız. Ben şimdi sağlık reformu ile ilgili bir konu açsam foruma ( ki bu bütün ülkeyi ilgilendiren bir konudur) eminim altına gelip yine kürtlere bağlayacaksınız olayı. Biz eşitlik istiyoruz diyorsunuz ama ilk önce bu topraklarda, bu sınırlar içinde yaşayan herkesin, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitlik talep etmesi gerekmezmi? Sadece dilimiz yok oluyordan öteye gidemiyorsunuz. Başkaca ne talebiniz var ki.

Bunu hep söylüyoruz da sayın mouchette ,verilen cevap şu oluyor genelde:

Ordaki insanlar fikir özgürlüğüne aç.

Demek ki ;o bölgelerin hiç bir ekonomik sorunu yok. Sosyal alanda da rahatlar sadece bütün mesele dil.

Diyarbakırda yaşayan bir çok tanıdığım Osman Baydemir içinşunu söylüyor;

"Adam belediye başkanı ama hiç Diyarbakırın sorunları ile ilgilendiği ve bunları dile getirdiği yok. Sadece ülkede gerginlik yaratmak için var. Sen önce yapman gereken işi yap."

Tabi şimdi buna gelecek cevabı da çok iyi biliyorum.

-Onlar asimile olmuş kürtlerdir.

%25 lik kürt nüfusunun sadece %5 i bunlara oy verdiğine göre ; %20 lik kesimi de asimile ettik demektir. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Rua,

Kadinlarin baslarini ortup ortmemeye kendilerinin karar vermesi DEMOKRASIDIR. Bunu onun bunun zoprlamasiyla yapmak degil!

Turkiye'de basortusunu siyasi simge haline getiren tek kesim basortusune karsi olan kesimdir. Isteyen istedigi kiyafeti giyip okullara kamu kuruluslarina girebilmelidir.

Modernligin olcegi bir insanin basini acip acmamasi olamaz! Bunlar cok basit dusuncelerdir!

Birakin artik millet istedigi zaman basortusunu de taksin Kurtcesini de konussun!

Herkes birbirine saygi duymayi ogrensin! YASA VE YASAT yani!

Yurtdışında yaşayan nice Türk var.Örneğin bi Almanya da çalışan nice Türk var.Hatta Kürt var.Kimse buralarda onların diline saldırmıyor. Türkler ,rahat rahat Türkçe konuşup anlaşıyor. Kürtte öyle.Tıpkı çevremdeki Kürt arkadaşlarımın Kürtçeyi rahat rahat konuştuğunda,baskı görmediği ya da tutuklanmadığı gibi. Ama soruyorum size, sırf atıyorum Almanya da Türkler inanılmaz derecede türedi diye(çünkü nedense her ırkın üreyişi aynı olmuyor) ve yeni nesil oralarda doğup büyüdü diye,Almanya yı bölüp bir bölgeyi Türkistan mı yapmak gerekiyor?Bana bunun cevabını açık ve net verir misiniz? Dağdan gelmek bağdakini kovmak olmuyor mu bu? Bunun adı da özgürlük hak .. Niye?Adamlar ülkelerinin kapılarını açtı,iş imkanı sağladı,maaş verdi diye. Ha pardon ,bizim ülkede doğuda yok bu imkanlar öyle mi? Memleketimin her yanında Türkler lüks içinde,tıpkı dizilerdeki muhteşem hayatlarda saltanat sürüyorda bi doğudaki Kürtler imkanlardan yoksun değil mi?Ya biz Ankara nın göbeğinde, bütün eğitim ve sertifikalarımıza rağmen, branşımızla alakası olmayan alanlarda ekmek parası derdine kimlerin altında çalışıyoruz.Ama yok, bi Kürtler zor durumda. Bunların hepsi ama hepsi kandırmaca. Bence(arkadaşım olan ve bayrağıma sahip çıkan nice Kürdü tenzih ederim), pkk yanlısı kürtlerin tek sorunu,Türk anayasalarını, laiklik demokrasi olgularını sindirememiş olmalarıdır. Onlar sadece kendi aşiret sistemlerinden,törelerinden anlarlar.Bu ülkenin anayasası onların asıl sorunu.Şu an hızla türemeleri sağlanan o meşhur haritaları da ,sadece illuminati nin rahatça yönetmek istediği böl parçala küçült köleleştir yönet modelinin bir yansıması. Türkiyede eyaletlere bölünsün,bir yerde kürtler, bir yerde şeriat isteyenler, bir yanda laikler, bir yerde ermenisi bir yerde lazı falan filan. Böl ,parçala ,küçült ve yönet. Ne diyorlar sürekli her yerde "new world order" "yeni dünya düzeni".Tv de dikkat edin bakalım ne sıklıkta geçmeye başladı bu cümleler.

Neyse, şu bölmeler parçalamalar bi yana,ha Türklük ha Kürtlük ha Alman ha İngiliz ha Ermeni. Hepsi insanoğlunun çıkar için, hırs için ürettiği kavramlar. Ben ,farklı ırklardan yeni doğan bebekleri yanyana koyduğumuzda, bi sorun göreceğimi zannetmiyorum anlaşmalarına dair. Hepsi beyinlerimizin bölücü üretimleri. Irk bahane.Kardeş kardeşi bile yok etmiyor mu çıkar zincirinde. Hadi varsın maksat sırf vatan topraksa, hepimiz Kürt'üz deyip adımızı Kürdiye koyup aynı sınırları koruyalım ya da Türkçeyi çok çok iyi anadili gibi kullanabilen Kürtler,varsın hepimiz Türküz deyip buyursunlar Türkiye nin vatandaşı olarak Türkiyenin sahipleri olsunlar. Dedim ya, maksat bölünmek olunca ırk kadar komik bir ayrımı insanoğlu ne güzel kullanıyor. Hadi hepsinden vazgeçelim, bu ülkenin adı İnsaniye olsun ,hıh, merak ediyorum bölmek için neler üretirler?yok yok merak etmiyorum, sağ-sol-alevi-sünni-müslüman-hristiyan-bayan-erkek ..... konu mu yok bölünmeye. Kısacası bölücülük "in", insan olmak "out".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yurtdışında yaşayan nice Türk var.Örneğin bi Almanya da çalışan nice Türk var.Hatta Kürt var.Kimse buralarda onların diline saldırmıyor. Türkler ,rahat rahat Türkçe konuşup anlaşıyor. Kürtte öyle.Tıpkı çevremdeki Kürt arkadaşlarımın Kürtçeyi rahat rahat konuştuğunda,baskı görmediği ya da tutuklanmadığı gibi. Ama soruyorum size, sırf atıyorum Almanya da Türkler inanılmaz derecede türedi diye(çünkü nedense her ırkın üreyişi aynı olmuyor) ve yeni nesil oralarda doğup büyüdü diye,Almanya yı bölüp bir bölgeyi Türkistan mı yapmak gerekiyor?Bana bunun cevabını açık ve net verir misiniz? Dağdan gelmek bağdakini kovmak olmuyor mu bu? Bunun adı da özgürlük hak .. Niye?Adamlar ülkelerinin kapılarını açtı,iş imkanı sağladı,maaş verdi diye. Ha pardon ,bizim ülkede doğuda yok bu imkanlar öyle mi? Memleketimin her yanında Türkler lüks içinde,tıpkı dizilerdeki muhteşem hayatlarda saltanat sürüyorda bi doğudaki Kürtler imkanlardan yoksun değil mi?Ya biz Ankara nın göbeğinde, bütün eğitim ve sertifikalarımıza rağmen, branşımızla alakası olmayan alanlarda ekmek parası derdine kimlerin altında çalışıyoruz.Ama yok, bi Kürtler zor durumda. Bunların hepsi ama hepsi kandırmaca. Bence(arkadaşım olan ve bayrağıma sahip çıkan nice Kürdü tenzih ederim), pkk yanlısı kürtlerin tek sorunu,Türk anayasalarını, laiklik demokrasi olgularını sindirememiş olmalarıdır. Onlar sadece kendi aşiret sistemlerinden,törelerinden anlarlar.Bu ülkenin anayasası onların asıl sorunu.Şu an hızla türemeleri sağlanan o meşhur haritaları da ,sadece illuminati nin rahatça yönetmek istediği böl parçala küçült köleleştir yönet modelinin bir yansıması. Türkiyede eyaletlere bölünsün,bir yerde kürtler, bir yerde şeriat isteyenler, bir yanda laikler, bir yerde ermenisi bir yerde lazı falan filan. Böl ,parçala ,küçült ve yönet. Ne diyorlar sürekli her yerde "new world order" "yeni dünya düzeni".Tv de dikkat edin bakalım ne sıklıkta geçmeye başladı bu cümleler.

Neyse, şu bölmeler parçalamalar bi yana,ha Türklük ha Kürtlük ha Alman ha İngiliz ha Ermeni. Hepsi insanoğlunun çıkar için, hırs için ürettiği kavramlar. Ben ,farklı ırklardan yeni doğan bebekleri yanyana koyduğumuzda, bi sorun göreceğimi zannetmiyorum anlaşmalarına dair. Hepsi beyinlerimizin bölücü üretimleri. Irk bahane.Kardeş kardeşi bile yok etmiyor mu çıkar zincirinde. Hadi varsın maksat sırf vatan topraksa, hepimiz Kürt'üz deyip adımızı Kürdiye koyup aynı sınırları koruyalım ya da Türkçeyi çok çok iyi anadili gibi kullanabilen Kürtler,varsın hepimiz Türküz deyip buyursunlar Türkiye nin vatandaşı olarak Türkiyenin sahipleri olsunlar. Dedim ya, maksat bölünmek olunca ırk kadar komik bir ayrımı insanoğlu ne güzel kullanıyor. Hadi hepsinden vazgeçelim, bu ülkenin adı İnsaniye olsun ,hıh, merak ediyorum bölmek için neler üretirler?yok yok merak etmiyorum, sağ-sol-alevi-sünni-müslüman-hristiyan-bayan-erkek ..... konu mu yok bölünmeye. Kısacası bölücülük "in", insan olmak "out".

Elinize sağlık ftoyd :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yurtdışında yaşayan nice Türk var.Örneğin bi Almanya da çalışan nice Türk var.Hatta Kürt var.Kimse buralarda onların diline saldırmıyor. Türkler ,rahat rahat Türkçe konuşup anlaşıyor. Kürtte öyle.Tıpkı çevremdeki Kürt arkadaşlarımın Kürtçeyi rahat rahat konuştuğunda,baskı görmediği ya da tutuklanmadığı gibi. Ama soruyorum size, sırf atıyorum Almanya da Türkler inanılmaz derecede türedi diye(çünkü nedense her ırkın üreyişi aynı olmuyor) ve yeni nesil oralarda doğup büyüdü diye,Almanya yı bölüp bir bölgeyi Türkistan mı yapmak gerekiyor?Bana bunun cevabını açık ve net verir misiniz? Dağdan gelmek bağdakini kovmak olmuyor mu bu? Bunun adı da özgürlük hak .. Niye?Adamlar ülkelerinin kapılarını açtı,iş imkanı sağladı,maaş verdi diye. Ha pardon ,bizim ülkede doğuda yok bu imkanlar öyle mi? Memleketimin her yanında Türkler lüks içinde,tıpkı dizilerdeki muhteşem hayatlarda saltanat sürüyorda bi doğudaki Kürtler imkanlardan yoksun değil mi?Ya biz Ankara nın göbeğinde, bütün eğitim ve sertifikalarımıza rağmen, branşımızla alakası olmayan alanlarda ekmek parası derdine kimlerin altında çalışıyoruz.Ama yok, bi Kürtler zor durumda. Bunların hepsi  ama hepsi kandırmaca. Bence(arkadaşım olan ve bayrağıma sahip çıkan nice Kürdü tenzih ederim),  pkk yanlısı kürtlerin tek sorunu,Türk anayasalarını, laiklik demokrasi olgularını sindirememiş olmalarıdır. Onlar sadece kendi aşiret sistemlerinden,törelerinden anlarlar.Bu ülkenin anayasası onların asıl sorunu.Şu an hızla türemeleri sağlanan o meşhur haritaları da ,sadece illuminati nin rahatça yönetmek istediği böl parçala küçült köleleştir yönet modelinin bir yansıması. Türkiyede eyaletlere bölünsün,bir yerde kürtler, bir yerde şeriat isteyenler, bir yanda laikler, bir yerde ermenisi bir yerde lazı falan filan. Böl ,parçala ,küçült ve yönet. Ne diyorlar sürekli her yerde "new world order" "yeni dünya düzeni".Tv de dikkat edin bakalım ne sıklıkta geçmeye başladı bu cümleler.

Neyse, şu bölmeler parçalamalar bi yana,ha Türklük ha Kürtlük ha Alman ha İngiliz ha Ermeni. Hepsi insanoğlunun çıkar için, hırs için ürettiği kavramlar. Ben ,farklı ırklardan yeni doğan bebekleri yanyana koyduğumuzda, bi sorun göreceğimi zannetmiyorum anlaşmalarına dair. Hepsi beyinlerimizin bölücü üretimleri. Irk bahane.Kardeş kardeşi bile yok etmiyor mu çıkar zincirinde. Hadi varsın maksat sırf vatan topraksa, hepimiz Kürt'üz deyip adımızı Kürdiye koyup aynı sınırları koruyalım ya da Türkçeyi çok çok iyi anadili gibi kullanabilen Kürtler,varsın hepimiz Türküz deyip buyursunlar Türkiye nin vatandaşı olarak Türkiyenin sahipleri olsunlar. Dedim ya, maksat bölünmek olunca ırk kadar komik bir ayrımı insanoğlu ne güzel kullanıyor. Hadi hepsinden vazgeçelim, bu ülkenin adı İnsaniye olsun ,hıh, merak ediyorum bölmek için neler üretirler?yok yok merak etmiyorum, sağ-sol-alevi-sünni-müslüman-hristiyan-bayan-erkek  ..... konu mu yok bölünmeye. Kısacası bölücülük "in", insan olmak "out".

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yurtdışında yaşayan nice Türk var.Örneğin bi Almanya da çalışan nice Türk var.Hatta Kürt var.Kimse buralarda onların diline .

.

.

.

etmiyorum, sağ-sol-alevi-sünni-müslüman-hristiyan-bayan-erkek ..... konu mu yok bölünmeye. Kısacası bölücülük "in", insan olmak "out".

Tekrar edeyim daha once dediklerimi:

Bizlerle Almanya'ya gocen Turkler ya da Kurtler kiyaslanamaz! Nihayetinde Almanya Almanlarin ulkesi.

Turkiye'deki Kurtler Turkler Anadolu'ya gelmeden cok onceleri vardi.Yani yerlilerindeniz bu topraklarin.

Cumhuriyeti de devleti de Turk Kurt beraber kurmadi mi? Neden birinin dili ve kulturu YASALLASTI ve digerinin ki YASAKLANDI madem?

Nerede adalet?

Kaldi ki, Almanlarin gocmen Turklere ve Kurtlere verdigi haklarin yuzde 10'ui bile verilmiyor bizlere. Ve bizler haklarimizi almak icin mucadele ederken, hep yadirganiyoruz!

O halde Kurtlerin dillerini konusabilme ve egitimi/hizmeti kendi dillerinde gorme talepleri cok dogaldir.

Bunu soylerken size yine sunu tekrarlamak sitiyorum:

BIZLER BOLUNMEK VE AYRILMAK ISTEMIYORUZ! NEDEN ISTEYELIM! BERABER KURDUK BU TURKIYE'YI!

Yani yorumunuzu biraz dikkatsizce atmissiniz. Burada ne ben, ne mavi, ne Biji_tirkiye ne de ucansahin arkadas hic bir zaman ayrilmayi, turkiye'den ayrilmayi savunmadik ve savunmayacagiz da! Onceki o lietilerimiz okursaniz sadece dogal haklarimizi istedigimizi gorursunuz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar edeyim daha once dediklerimi:

Bizlerle Almanya'ya gocen Turkler ya da Kurtler kiyaslanamaz! Nihayetinde Almanya Almanlarin ulkesi.

Turkiye'deki Kurtler Turkler Anadolu'ya gelmeden cok onceleri vardi.Yani yerlilerindeniz bu topraklarin.

Cumhuriyeti de devleti de Turk Kurt beraber kurmadi mi? Neden birinin dili ve kulturu YASALLASTI ve digerinin ki YASAKLANDI madem?

Ya hu şunu sanki 80 yıldır yasakmış gibi provake edip durmayın!

Sizi daha da haksız hale getiriyor...

Hayret birşey...

Türkçe Resmi dil, çünkü bir Ulus dili, Ulusal dil...

Kürtçe, Kürtler arasında bile bütünlük sağlamaktan aciz, kaldı ki Yasal/Resmi bir dil olsun!

Ayrıca "Biz Kürtçe Resim Dil Olsun İstemiyoruz" deyip, "Niçin Yasallaşmadı" sorusunu sormak da bir acayip!

Hem illa ki "Kim daha önceden beridir Anadolu'da vardı?" kavgasına yani geriye dönük bir tartışmaya gireceksek;

Ben de size Kürtleştirilen Türklerin hesabını sorarım!

Verebilecek misiniz?

Tipik Batılı Mantığı...

"Türkler Anadolu'ya sonradan geldi!"

Bu mudur savunabileceğiniz en haklı nokta?

Bu anlayış, sömürgeci anlayışın en tipik örneğidir.

Sonradan yaratılmak istenen her Etnik-Milliyetçi düşünceler ve yapay uluslar, bu türlü şeylere dayandırılır:

"Biz daha önceden de vardık!"

Tabi tabi, İbrahim peygamber'de Kürt'tü zaten!

Özellikle İngilizler, sömürgecilik sürecinde, kökenlerinin Hititlere dayandığını ve Anadolu'da tarihsel haklarının olduğunu iddia etmişlerdi.

O dönemde de bölücü bazı eğitim yüzü! görmüş Kürt, İngilizler ile aslında aynı soydan geldiklerini iddia ediyorlardı!

Daha sonra aynısını Almanlar yaptı:

Güya onların da kökeni Hitit'miş meğer...

Ardından Fransızlar...

Bunlar geriye dönük tarih yazımlarıdır; güdümlüdür...

"Türklerden önce Kürtler vardı!"

Sonra da gel bizi Irkçı ilan et öyle değil mi?

Sonra bir de gel "Kendimizi eleştirelim" diye sevgi pıtırcığı başlıklar aç!

Ne ala memleket!

Nerede adalet?

Kaldi ki, Almanlarin gocmen Turklere ve Kurtlere verdigi haklarin yuzde 10'ui bile verilmiyor bizlere. Ve bizler haklarimizi almak icin mucadele ederken, hep yadirganiyoruz!

O halde Kurtlerin dillerini konusabilme ve egitimi/hizmeti kendi dillerinde gorme talepleri cok dogaldir.

Bunu soylerken size yine sunu tekrarlamak sitiyorum:

BIZLER BOLUNMEK VE AYRILMAK ISTEMIYORUZ! NEDEN ISTEYELIM! BERABER KURDUK BU TURKIYE'YI!

Yani yorumunuzu biraz dikkatsizce atmissiniz. Burada ne ben, ne mavi, ne Biji_tirkiye ne de ucansahin arkadas hic bir zaman ayrilmayi, turkiye'den ayrilmayi savunmadik ve savunmayacagiz da! Onceki o lietilerimiz okursaniz sadece dogal haklarimizi istedigimizi gorursunuz!

Ayrılıkçılığı savunmadığınız için devamlı "Siz Türk-Biz Kürt" ayrımı yapıyorsunuz öyle değil mi?

İletilerinizi okuduğumuz için, bölücüler ile aynı argümanları savunduğunuzu biliyoruz zaten!

Yoksa niye sizi, onlarla aynı kefeye koyalım; değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anayasal güvence altına almak demek resmi dil olsun demek değildir.

Sadece bir daha geçmişteki saçma yasaklara uğramasını engellemek maksadıyla anayasal güvenceye kavuşturmak demektir.

Ama amaç üzüm yemek olmadığı için bu söylemler bölücülükmüş gibi lanse edilerek bizlere ve Kürt diline saldırıyorsunuz, küçük düşürmeye çalışıyorsunuz,bir çocuk bile bilebilirki,4 parça olan ve egemen dillerin etkisinde kalan,kendi dilinde eğitim,gazete çıkarma,tv-radyo ve eğitimini verme olanakları engellenmiş bir dilin,birde buna bölge halkının göçebe ve yayla kültürü eklendiğinde farklılık göstermesi çok doğaldır....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anayasal güvence altına almak demek resmi dil olsun demek değildir.

Sadece bir daha geçmişteki saçma yasaklara uğramasını engellemek maksadıyla anayasal güvenceye kavuşturmak demektir.

Kardeşim, biz "Bir Etnik-Dil yasaklanabilsin" mi dedik?

Aksine, ne diyorum?

Bir dili yasaklamak, ilkelcedir...

Elbette ki bir Etink-Dilin yasaklanmasına neden olabilecek yasaların kaldırılması gerektiği gibi;

Yasaklanamamaları yönünde de yaptırımlar uygulanmalı...

Fakat siz ne yapıyorsunuz?

"Bir Etnik-Dilin yasaklanabilmesinin engellenmesi yönünde yasal güvence sağlanmalı" haklı talebi üzerinden Kürt-Etnik-Milliyetçiliği/Irkçılık yapıyorsunuz.

Bu talebi, "Kürtçe Yasaklanmasın" adı altında istiyorsunuz...

Bu türlü bir istek elbette ki ne demokratçadır, ne Ulus Birliği'ne uygundur...

Yoksa elbette ki herhangibir dilin yasaklanmasına engel olacak yasalar, gerekiyorsa, çıkarılmalı...

Ancak bu hak talebini, bir Etnik-Dil ve Köken çapında talep edemezsiniz...

bu söylemler bölücülükmüş gibi lanse edilerek bizlere ve Kürt diline saldırıyorsunuz,küçük düşürmeye çalışıyorsunuz,bir çocuk bile bilebilirki,4 parça olan ve egemen dillerin etkisinde kalan,kendi dilinde eğitim,gazete çıkarma,tv-radyo ve eğitimini verme olanakları engellenmiş bir dilin,birde buna bölge halkının göçebe ve yayla kültürü eklendiğinde farklılık göstermesi çok doğaldır....

Etnik-Kökene dayandırılarak yapılmış tüm hak taleplerinin "Bölücülük" demek olduğunu söylüyorum.

Sizin "Olması Gereken" olarak sunduğunuz şey elbette ki olmalı;

Fakat ne siz, ne DTP, ne de PKK,

Bu talebi, Ulusun diğer unsurlarının da hakkını gözeterek yapmıyorsunuz...

"Kürtlere Özgü" olarak istiyorsunuz...

Ayrıca "Egemenin Dili" ne demek?

Kürtler "Azınlık" mıdır ya da "Sömürülen" midir ki bir de "Egemen" tanımlıyorsunuz?

"Ulus" demek Yöneten-Yönetilen/Egemen-Güdülen ilişkisi midir?

Bu nasıl bir tanımlamadır, itelemedir böyle?

Hem sankşi yüzlerce yıldır Türkçe "Egemen Dili" imiş gibi konuşuyorsunuz...

Ve sanki Kürtçe, Cumhuriyetle birlikte bölünmüş gibi ifade ediyorsunuz...

Kürtçe'nin bölünmesinin temel nedeni;

Gazete çıkarmamak, televizyon ve radyo yayını yapmamak değildir...

Kürtçe'nin bölünmüşlüğü, gazete-televizyon ve radyo'nun icadından çok çok daha öncesine rastlar.

Bu, bir çocuğun bilebileceği birşey değildir;

Eğitim sahibi herkes bilir!

Nitekim, her işimizi Çocuk mantığı ile yapmıyoruz;

Eğitimi esas alıyoruz...

Bu bir yana;

Dilin bölünmüşlüğü, dilin yapısından kaynaklanır.

Türkmenler de Anadolu'da büyük oranda bölük-pörçük, göçebe ve yaylalarda yaşamışlardır.

Hem de asırlardı Kürtlerin ve Osmanlının tahakkümünde, aşiretleri/beylikleri parçalanarak.

Fakat yine de her Yörük/Türkmen birbirini anlar...

Dilleri, yapısından dolayı benzerdir...

Azeriler ile bile anlaşabilir Türkmenler, kısa bir süre içerisinde...

Benim bilebildiğim kadarıyla, Araplarda da var bu yapı;

Dil yapıları güçlü çünkü...

Yine Farça da aynı...

Fakat Kürtçe, bölgedeki diğer dillere bakınca...

Çok belli be abi!

Hakikaten parça parça...

Ben, güçlü bir dilin, bu kadar parçalanabileceğini hiç sanmıyorum...

Bakın çok bariz bir örnek vereyim:

Çerkezler, ülkelerinden sürüleli 150 yıldan fazla oldu...

Ne gazeteleri var, ne radyoları, ne televizyonları var...

Sadece kurabildikleri dayanışma dernekleri var ki en büyüğü İstanbul'da...

O da çok eski değil diye biliyorum...

Fakat, Türkiye'nin herhangi bir yerindeki Çerkez ile başka bir yerindeki Çerkez

150 yıldan fazla zamandaki bölünmüşlüğe karşın,

Birbirlerini anlarlar...

Hem de burası, onların sürüldükleri yerdi; düşünün...

Kürtçe ise, sizin tabirinizle;

80 yıldır baskı altında demek ki!

Hem de Batı'da çok rahat konuşuluyor olmasına rağmen!

Ki aslında yasaklanması süreci sadece 80den itibaren 10 yılı kapsar!

Bir dil 10 yılda bu kadar farklılaşabilir mi?

Ya da örneğin;

Çerkezce, kendi coğrafyasında olmamasına karşın

150 yıldır farklılaşmamasına rağmen;

Kürtçe 80 yılda (ki çok abartılı bir sayı) bu kadar farklılaşabiliyorsa,

Hem de kendi coğrafyasında...

Kürtçe hakikaten bir dil olarak nitelenebilir mi?

Umarım güzel bir örnek olur size...

Küçük düşürme olarak algılamayın;

Kürtçenin doğası böyle, yapısı böyle...

Ayrıca Etnik-Dili "Eğitim Dili" olarak talep etmek, zaten Bölücülük örneğidir.

Türkçe'yi, OrtaÖğretimini tamamladıktan sonra öğrenecek bir bireyin,

Diğer bireyler ile ortak bir toplumsal birlik oluşturmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

18 yaşından sonra o çocuk, bu Ulus ile nasıl bir bütün olacak, söyler misiniz?

Bir de "Bölücü değiliz" diyorsunuz...

Hakikaten de değilsiniz ya hu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkularımız hala canlı, içimizi yakan resimler hala gözümüzün önünde ve hala PKK dağlarda kan kusmaya namzet ve hala DTP-PKK'yla aynı dili konuşuyor.

Dağdaki silahlı canileri demokrasinin bir parçası gören,eli kanlı katili hak talebinde muhatap gösteren,mitinglerinde sözde Kürdistan bayraklarını bolca sallandıran her ağzını açtığında tehditkar konuşan bir DTP ve hak talepleri.

Bu sorunun çözümüne engel olan üç bela var gibi kin dolu,kışkırtıcı,küçük düşürücü bir üslubu demokratik,insani sanan; can almaktan başka bir işi olmayan PKK'yı diri tutmak için operasyonların durması çağrısını çok doğal gören ve bunun ne anlama geldiğini kendisinin de farkında olmayacak kadar düşünmeden konuşan bir DTP.

Ben bunların bu ülkeyi seviyoruz sözüne mi inananıyım bu ülkeyi parçalamaya çalışan,binlerce insanı katladen bir örgüt için DTP'nin açıkca o bizim her şeyimiz demese bile onu destekliyor,onun bir parçası olduğuna mı inanayım?

Hani nerde iyi niyetlilik hani nerde demokrasi savunuculuğu hani nerde sevgi, bir olma anlayışı.

İçinde kan,şiddet,hakaret,tehditin blunduğu bir resimde DTP bu resmin içinde gülerek poz veriyor ben buyum diyor ve mağduriyet resmini bize anlatmaya çalışıyor.

Bu resim sevgi,mağduriyet,birliktelik,insani hakları anlatmıyor.

Bu resimi sahiplenenler farkına varmalı bu resmin anlattıklarının.Anlatmak istiyorlarsa bir şeyi içinde sevgi olan,insanı, yaşamayı,beraberliği anlatan bir resim bulmalılar ki hissedebilelim resmi.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkularımız hala canlı, içimizi yakan resimler hala gözümüzün önünde ve hala PKK dağlarda kan kusmaya namzet ve hala DTP-PKK'yla aynı dili konuşuyor.

.

.

.

MUHABBETLE...

Pkk ve Dtp hangi dili konuşuyor açıklarmısınız bana?

Pkk pasif savunma yapıyorum diyor operasyonlar devam ediyor,Dtp halk tarafından seçilip meclise gönderiliyor,hiçbir milletvekiline yapılmayan uygulamalar onlara yapılıyor ee Kürtler nasıl kendilerini ifade etsin siz söyleyin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pkk pasif savunma yapıyorum diyor operasyonlar devam ediyor,Dtp halk tarafından seçilip meclise gönderiliyor,hiçbir milletvekiline yapılmayan uygulamalar onlara yapılıyor ee Kürtler nasıl kendilerini ifade etsin siz söyleyin...

Ya hu terör örgütünün pasif savunması mı olur?

Pasif savunmaymış...

Adı üzerinde, terör örgütü...

Elbette ki devlet üzerine gidecek!

Tüm ülkelerde ve silahlı mücadelede bilinen ve uygulana en asli kuraldır,

Askerlik yapanlar da bilirler:

Düşman, kaçıyor olsa bile, tümüyle etkisiz hale gelmedikçe, takip bırakılmaz...

Önemser misiniz bilmem ama İzmir, bu sayede kurtulmuştu...

Ayrıca karşıdaki gücün siz bir devlet olduğunu mu sanıyorsunuz ki "Ateşkes İlan Etme" ya da "Pasif Savunma" gibi tedbirlere başvuracağı

Bir yapılanması ya da kendisine ait bir toprak sathı olsun!

PKK mıdır ki Kürtleri temsil eden, üzerine gidilmesinden ve Kürtlerin temsilcisiz kalmasından şikayet ediyorsunuz?

PKK'yı destekleyen DTP midir ki Kürtleri temsil eden, şikayet ediyorsunuz?

Ardından çıkıp:

"Bizi PKK ile bir tutmayın" diyor musunuz!

Açık ve net soruyorum:

PKK gibi bir terör örgütünün varlığını ve eylemlerini destekliyor musunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hakikaten PKK'nın konuştuğu dili bilmiyor musunuz, öğrenmek için mi soruyorsunuz?PKK'yı muhatap gösteren DT'nin dilini PKK'yı desteklemeyen bir dil olarak mı görüyorsunuz?

Operasyonlerın durması gereğini PKK'nın pasif savunma(Hakikaten haklı pasif savunma da nedir?) durumundan hareketle nasıl bir demokratik,hukuki temele dayandırıyorsunuz?Terör örgütünün herhangi bir yasada savunulabilecek demokratik,hukuki haklarının olduğundan mı bahsediyorsunuz?Elinde silahla dolaşan,mayın döşeyen bir terör örgütünün hala varlığı sizi rahatsız etmiyor da bunu yok etmeye çalışan,vatanı savunan silahlı kuvvetlerimizin dağlarda operasyon yapması mı sizi rahatsız ediyor?Sizce kim görevini yapıyor,kim bırakmalı silahı?

Kürtlerin kendini ifade etmesi, DTP'nin PKK'yla bağını koparmaması,İmralı'yı adres göstermesi her söylemde PKK üzerinden tehditvari cümleler sarfedilmesi midir?

Bu mudur haklı,hukuki demokratik ifade ediş şekli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu görüyoruzki eğer PKK olmasıydı bugün ne Kürtlerin varlığı nede dili devlet tarafında var sayılmayacaktı bu bir gerçekliktir.

DTP'ye gelince Dtp diyorki silahların susması konusunda biz muhattap değiliz çünkü silahı tutan biz değiliz,pekte haksız sayılmaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mars'a inen füzeler

Bizimle dâhi diye aklınca dalga geçen, ama bizden çok daha dâhi kişiler var. Mars'a füze inip de içinden astrontlar çıkmaz. Füze diye, atmosfer içi veya atmosfer üstü çalışan genellikle güdümlü askeri amaçlı roket motorlu araçlara denir. Bu ve petrolün menşei gibi filan çetrefil konuları bırakın da, dil konusunda ise yapacağınız çalışmayı Tengeriin boşig çok yalın biçimde açıklamış. Kulak verirseniz yararlanırsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK olmasıydı

diyeceğinize, "PKK vatani görevini yapmaktan başka suçu olmayan gencecik askerlerimizi, görevini yapan gencecik öğretmenlerimizi, masum çocuk hatta bebekleri kurşunlamasaydı" deyin. Daha açık konuşmuş olursunuz.

"Muhattap"ın kim olduğunu ise elbette biliyoruz ve zaten onlarla da konuştukları aynı dil ile "muhattap" oluyoruz, olacağız, merak etmeyin. Başka bir dilden de anlamadıklarını iyi biliyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu görüyoruzki eğer PKK olmasıydı bugün ne Kürtlerin varlığı nede dili devlet tarafında var sayılmayacaktı bu bir gerçekliktir.

DTP'ye gelince Dtp diyorki silahların susması konusunda biz muhattap değiliz çünkü silahı tutan biz değiliz,pekte haksız sayılmaz...

Ölen 35 bin can da gerçekliktir.İşte sorun da tam da bu noktada, bu anlayışla çözülmez işte.Siz Kürtlerin varlığının dili devlet tarafından var sayılmasını PKK'nın 35 bin cana kıyrak elde ettiği haklı başarı olarak görmekle taleplerinizin haklılık,vicdani temelini çok güzel, anlaşılır,demokratik bir zeminde dillendiriyorsunuz bravo.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP madem ki silahı tutan değil;

Ama yeri gelince de PKK ve Apo olmadan çözüm olamayacağını da söylüyor!

İletinizden anlaşıldığı üzere PKK'nın katliamlarını haklı görüyorsunuz...

Söyleyecek birşey yok!

PKK'nın temelinde yatan kafa yapısı, PKK'dan önceden beridir Aşiret/Ortaçağ Toplumsallaşmasında sıkışmış Kürtlerde olmasaydı,

Kürtlerin yaşadıkları Çağdaşlaşmaya Uyum Sorunları ve Türkiye'de böyle kanlı bir süreç olmayacaktı...

Sorunları ne PKK yarattı, ne Türkiye;

PKK'yı canlı tutan ilkel ve kanlı kafa yapısı yarattı...

Toplumsal olarak modernleşmeyi sindiremeyen ağalık düzeni yarattı...

PKK'yı destekleyip desteklemediğiniz konusundaki soruma yanıt vermediniz;

Ancak bu iletinizden, desteklediğiniz anlaşılıyor...

Merak ettiğim şu:

Hala "Biz bölücü ve ırkçı değiliz" diyebiliyor musunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölen 35 bin can da gerçekliktir.İşte sorun da tam da bu noktada, bu anlayışla çözülmez işte.Siz Kürtlerin varlığının dili devlet tarafından var sayılmasını PKK'nın 35 bin cana kıy-arak elde ettiği haklı başarı olarak görmekle taleplerinizin haklılık,vicdani temelini çok güzel, anlaşılır,demokratik bir zeminde dillendiriyorsunuz bravo.

Arada kaynamasın diyorum;

Çok güzel bir ileti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hiç "ana! Adam Lazca konuşuyor yahu, arkasında terör örgütü de yok, susturun, konuşturmayın!" denirken "adam Kürtçe konuşuyor ama elleşmeyelim neme lazım, arkasında terör örgütü var, bırakın konuşsun" dendiğini gördünüz mü?

Bunların süreçler olduğunu, süreçler tamamlanmadan kaşındığı zaman sorunların arttığını, ona kalırsa zamanında telsiz taşıdığında, yabancı para taşıdığında hapse girdiğin zamanlar da olduğunu, ama gelişim, olgunlaşma sürecinin bunları aştığını, aşacağını anlatmaktan klavyemiz aşındı...

Aynı tavrı şimdilerde paralel hareket ettikleri siyasal dinci kesimde de görüyoruz. Haber Türk açık oturumunda Osman Pamukoğlu'na yöneltilen soruya bakın şimdi:

"E Atatürk ezanı Türkçeleştirmedi mi? Bu baskı değil mi?"

Yahu bir de Türkçe okunsun, bir de Farsça okunsun, bir de İngilizce okunsun bakalım yahu, kıyamet mi kopar? Bir de öyle denenmiş bakalım, nasıl olacak denmiş. Baskı ise, bırak ezanı, adam tutar namazı iskemlede, Arapçadan başka bir dil ile okuyarak kılmayı dener, ne olmuş? Binlerce yıl namazı belli biçimde kılma baskısı olmuş, bu dogmaların paşa gönüle bırakmakla kırılmayacağı düşünülmüş de suç mu olmuş? Tabii ki normali şu ki; isteyenin İngilizce, isteyenin amuda kalkarak kılmasıdır, kimse karışamaz. Ama sorun, dogmaların binlerce yıldır dayatılmış, tabulaşmış olması. Elletilmemesi, ellemenin suç, günah sayılması. Dogmalara karşı verilmiş bir savaş olması konu olan. Tabuyu yıktın, dogmayı kırdın mı gerisi gelir. İlla Türkçe olacak diye bir dayatma ortadan elbette kalkar. Ondan sonra isteyen Sanskritçe okur. Atatürk tüm ulemanın "Kurânı tercüme etmek dinsizliktir" dediği bir çağın lideri, hatırlatmak isterim. Bu tabu ile savaşan bir lider! Mehmet Akif bile bu korkuyu yenemeyip yıllarca uğraşıp yazdığı mealini kendi eliyle imha etmiştir. Böylesi güçlü bir korku hegemonyası kurulmuştur. Halen, 21. yüzyıla geldiğimizde bile Der Spiegel dergisinin belirlediği üzere, Kurân dünyanın en çok korku duyulan kitabıdır! Ne Hitchkok ne başkası bu konuda eline su dökememiştir!

Yani şu süreçler ve tabular konusunu anlamamakta ısrar eden, ya da anlamazdan gelmekte ısrar eden nadir, kancayı geçmişte bir türlü koparamayan çok acaip bir toplum haline getirilmekte müthiş bir ısrar ve dayatma karşısındayız. Her iki alanda da... Aşiret toplumu ve din toplumu olmamız için müthiş bir baskı karşısındayız. Çağdaşlaşmanın önünün kesilmesi için akıl almaz bir baskı kurulmaya çalışılıyor.

Bunun görülmesini diliyorum, başka bir şey değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hiç "ana! Adam Lazca konuşuyor yahu, arkasında terör örgütü de yok, susturun, konuşturmayın!" denirken "adam Kürtçe konuşuyor ama elleşmeyelim neme lazım, arkasında terör örgütü var, bırakın konuşsun" dendiğini gördünüz mü?

Bunların süreçler olduğunu, süreçler tamamlanmadan kaşındığı zaman sorunların arttığını, ona kalırsa zamanında telsiz taşıdığında, yabancı para taşıdığında hapse girdiğin zamanlar da olduğunu, ama gelişim, olgunlaşma sürecinin bunları aştığını, aşacağını anlatmaktan klavyemiz aşındı...

Aynı tavrı şimdilerde paralel hareket ettikleri siyasal dinci kesimde de görüyoruz. Haber Türk açık oturumunda Osman Pamukoğlu'na yöneltilen soruya bakın şimdi:

"E Atatürk ezanı Türkçeleştirmedi mi? Bu baskı değil mi?"

Yahu bir de Türkçe okunsun, bir de Farsça okunsun, bir de İngilizce okunsun bakalım yahu, kıyamet mi kopar? Bir de öyle denenmiş bakalım, nasıl olacak denmiş. Baskı ise, bırak ezanı, adam tutar namazı iskemlede, Arapçadan başka bir dil ile okuyarak kılmayı dener, ne olmuş? Binlerce yıl namazı belli biçimde kılma baskısı olmuş, bu dogmaların paşa gönüle bırakmakla kırılmayacağı düşünülmüş de suç mu olmuş? Tabii ki normali şu ki; isteyenin İngilizce, isteyenin amuda kalkarak kılmasıdır, kimse karışamaz. Ama sorun, dogmaların binlerce yıldır dayatılmış, tabulaşmış olması. Elletilmemesi, ellemenin suç, günah sayılması. Dogmalara karşı verilmiş bir savaş olması konu olan. Tabuyu yıktın, dogmayı kırdın mı gerisi gelir. İlla Türkçe olacak diye bir dayatma ortadan elbette kalkar. Ondan sonra isteyen Sanskritçe okur. Atatürk tüm ulemanın "Kurânı tercüme etmek dinsizliktir" dediği bir çağın lideri, hatırlatmak isterim. Bu tabu ile savaşan bir lider! Mehmet Akif bile bu korkuyu yenemeyip yıllarca uğraşıp yazdığı mealini kendi eliyle imha etmiştir. Böylesi güçlü bir korku hegemonyası kurulmuştur. Halen, 21. yüzyıla geldiğimizde bile Der Spiegel dergisinin belirlediği üzere, Kurân dünyanın en çok korku duyulan kitabıdır! Ne Hitchkok ne başkası bu konuda eline su dökememiştir!

Yani şu süreçler ve tabular konusunu anlamamakta ısrar eden, ya da anlamazdan gelmekte ısrar eden nadir, kancayı geçmişte bir türlü koparamayan çok acaip bir toplum haline getirilmekte müthiş bir ısrar ve dayatma karşısındayız. Her iki alanda da... Aşiret toplumu ve din toplumu olmamız için müthiş bir baskı karşısındayız. Çağdaşlaşmanın önünün kesilmesi için akıl almaz bir baskı kurulmaya çalışılıyor.

Bunun görülmesini diliyorum, başka bir şey değil...

Ben çok ciddi bir biçimde şunu söylüyorum:

Doğudaki Ekonomik olsun, Eğitim olsun, Silahlı-Silahsız olsun, Sosyal olsun, Kültürel olsun her açıdan;

Tüm sorunları irdelediğimizde, hepsinin ortak noktasının "Aşiret Toplum Yapısı" olduğunu görüyoruz...

Çok açık ve net:

Kürtlerin Aşiret yapısı yok edilmedikçe,

Doğudaki tek bir sorunu halledemezsiniz...

Ne zaman ki Aşiret yapısı kırıldı ve Kürtler toplumsallaşabilecekleri daha Çağdaş bir yapıya gereksinim duymaya başladılar;

İşte o zaman çağdaşlaşabilecekler ve gelişebileceklerdir.

Bugün, zorla devlet kursalar bile;

Kesinlikle, halk yine aynı dertleri fazlasıyla yaşayacak ve Afrikalı bir üçüncü dünya ülkesinden çok farklı olmayacaktır.

Sıradan bir gıda şirketinin hayvan alımı politikasının bile iktidarı değiştirebildiği bir ilkel-kabile devleti olmaktan öteye gidemeyecektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aman ne samimi bir ifade...!!!!senin dilini tanıtan pkk değil ayrıca senin dilin yasal olarak bir dil değil.Öncelikle bunu kabul etmelisin.YAsal dil Türkçedir buda değişmez.Kürtlerin varlığının sayılması olayına gelince Atatürkün Milli Mücadele döneminde en yakın konuştuğu isimlerden birisi Diyap ağadır.Diyap ağa bir kürttür.Atatürk tarafından bizzat kürtler arasında sözü sağlam geçen biri olduğu için meclise mebus olarak atanmıştır.Bu demektir ki sizin varlığınızın kabul edilmesinde PKK denen zırvalığın bir esprisi yok eski köye yeni adet getirmeyin.Yani nerde ise bir terör örgütünü ulusal ordu gibi göstereceksiniz.

DTP silahların susması konusunda biz muhtap değiliz diyor demişsiniz.Ya arkadaşım okumamış cahil adam bile bu sözü yazmaz ya...Arkadaş bu işin muhatabıda DTP dir maşasıda.Dağda PKK var mecliste DTP var.Muhatap filan değilde ne diye sahipleniyor terörist cenazelerini gidip nerdeyse anıt mezar yaptıracaklar...Madem ki muhatap değil bir ara esir alınan 8 tane asker vardı o 8 asker için isterseniz devletle PKK arasında arabuluculuk yaparız diyen DTP değil miydi.

Diyarbakır belediye başkanı devlet bize ödenek göndermiyor dedi, biz DTP liyiz diyerek dedi.Arkasından sayıştay rakamları açıkladı Diyarbakırın 3 büyükşehirle aynı ordan ödenek aldığı ortaya çıktı o ödeneğin nerde olduğu sorulduğunda Osman Baydemir vatana millete racon kesti paraların PKK ya gittiğini aşikar.Parayı DTP ye gönderen devlet, o parayı PKK ya yediren DTP li başkan.

DTP muhatap değil öyle mi... Neden DTP konresinde PKK lılar için saygı duruşunda bulunuldu o zaman söylermisiniz.Tüzük gereği en basit örneği apartman toplantılarında yönetici seçilmeden önce bile Atatürk için saygı duruşunda bulunulur.Yasada nede tüzük te PKK lılar için bir saygı duruşu yazmaz ki PKK lılar kim ki ben onlara saygı duayacağğım.Barışa adım atmak Osman Baydemir gibi önce mitingde bundan sonra askere sıkılan kurşun bana sıkılsın diyipte hemen arkasından askeri şehit etmek mi, yada çıkıpta askeri şehit eden PKK lılar için kongrede saygı duruşunda bulunmak mı? DTP li belediye başkanı madem diyor askere sıkılan kurşun bana sıkılaydı o zaman çıksa idi kongrede de şehit olan askerler için saygı duruşu gösterse idi.Ama niye yapsın adam dün siperim diyor bugün siz dediğime bakmayın diyor.Zaten ben buadamın da parti başkanı mı belediye başkanı mı anlamadım o da ayrı bir konu.Belediyecilik dışında her şeyi yapıyor başta bölücü siyaseti...

Emine Ayna isminde bir vekiliniz var.Çıktı mitingde bağardı dilimizi bizden almak istiyorlar dedi Kürtçe resmi dil olacak dedi sonra arka sahneye geçti Ahmet Türk çıktı kürtçe konuştu.Emine Aynaya diğer vekil arkadaşı tercüme yapıyordu.Çünkü Kürtçeyi savunan vekil kürtçe bilmiyor.O zaman bende senin isyanında da açıklamalarında da senin ne samimiyetine inanırım nede olaya vakıflığına...

Vekilleri çıkar PKK lılar dağda resim çektirir PKKlıların önünden asker selamlar gibi geçiş töreni yapar sonra muhatap biz değiliz de...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.