Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

PkkLI OĞULA 'ŞEHİT' DENİLEBİLİR

ilker01

Önerilen İletiler

Arkadasim siz aslinda ne demek istedigimi cok iyi anliyorsunuz ama isinize gelmiyor ve dolayisiyla idaa etmedigimi dahi öyle söylüyormusum gibi ima ediyorsunuz. Her örgütün kendi ölüleri kendi davalari icin sehit olarak degerlendiriliyor dememle benim aynen katiliyorum anlamina gelmez. Ben sadece bir informasiyon olarak yazdim, ama neyse gene isteyen istedigi gibi anlar, buna zaten aliskiyniz. Ilk defa böyle ithamlar duymuyoruz.

Yanlış anlaşılmalar olabilir Dünyahepimizin, kusura bakma...

Madem ki "kendi ölülerini kendi davaları açısından değerlendirirler" anlamı vermek istediniz;

Sanırım sizin hakkınızdaki yargılarım, iletinizi değerlendirirken bir ön-yargı halini aldı...

Tekrar kusura bakmayın...

Ben size iki soru sormustum, cevaplamis olsaniz aslinda cok seyler su üzerine cikacak.

Sanırım iki sorunuz da şu:

1. Deniz Gezmis ve arkadasklarisehitmidir?

2. Catli ve arkadaslari sehitmidir?

Ben ikisinin de şehit olmadıklarını düşünüyorum...

Ben resmi birisiyimdir; resmiyete önem veririm herşeyden önce...

Bir kavramın toplumda ifade ettiği ortak anlamın resmi olarak ifadesi üzerine kuruludur kabullerim...

Elbette ki kavramların esiri değiliz ve kavramları bir yaratıyoruz;

Ancak ortak bir anlaşı sağlamak için, kavramların ortak bir anlam ifade etmesi lazımdır...

Ben "Şehitlik" kavramını, bireyin, içerisinde bulunduğu toplumun birlikteliği ile oluşturduğu devlet örgütünlenmesinin bir parçası olarak,

Yine o toplumun yararına kendi varlığından feragat etmesi ile, kendi varlığını bu uğurda feda eden o bireyi tanımlamak açısından ele alıyorum.

Resmi olarak da böyledir...

Ancak

Bir Şeriatçıya sorarsanız; ne Türkiye devleti için ne de İslam olmayan başka bir devlet için olan hiçbir ölüme "Şehitlik" denemez!

Bir katı devrimci de, devrimci olmayanların ölümüne "Şehitlik" demeyebilir...

Yine bir ülkücü de bunu zıttında ama aynı düşüncede olacaktır...

Ancak insanların toplumsallaşmalarını ifade eden en üst örgütler, küçük ideolojik guruplar değil; devletlerdir ve devlet yapılanması bugün için evrenseldir...

O yüzden tüm devletlerin ve o duyguyu paylaşan toplumlarının -doğru ya da yanlış- ortak kabullerini genel-geçer olarak kabul ederim...

Örneğin Kurtuluş Savaşını kazanamasaydık, ölenlere asla Şehit diyemeyecektik:

Vatan haini olarak tanımlayacaktık...

Ancak ne zaman ki devlet resmi örgütlemesini tamamladı ya da o ölenlere resmi bir tanımlama getirebilecek düzeye geldi;

O ölenlere "Şehitlik" verildi ve öyle tanımlandı...

Bu açıdan ne Deniz Gezmiş, ne de Abdullah Çatlı birer Şehit değillerdir...

Ancak onlara "Şehit" adlandırması yapılmaması, ölümlerinin "Onuru" ile uzaktan yakından ilgili değildir...

İnsanlar genellikle düşmanlarına "Şehit" yakıştırması yapamazlar ve geleneksel olarak da bu benimsenmiştir.

O yüzden "Şehit" kavramı bu anlamı ile bugün kendisini gerçekleştirmiştir.

Ancak insanlar, ne kadar düşman da olsalar, savaştıkları ya da mücadele ettikleri insanların çabası ölüm ile sonuçlandığında

Onların bu fedakarlıklarına "Onurluluk" tanımlamasını yapabilmektedirler.

Abdullah Çatlı ya da Deniz Gezmiş'in ölümlerinin hangisinin Onurlu olup olmadığını söylemek gibi bir kaygım yok.

Ancak yine de Abdullah Çatlı'ya değinmemekle birlikte Deniz Gezmiş'in inandığı dava uğruna onuruyla öldüğünü söylemeyi borç bilirim.

Ancak ister "Şehit" deyin, ister "Onurluluk" deyin;

Hiçbir ideolojinin ve örgütlenmenin "İnsan" ortak değerinden daha değerli olduğunu düşünmüyorum.

Bu açıdan ne bir örgütün, kendi ideolojisi uğruna insan öldürmesini ve ölmeyi göze aldırmasını;

Ne de bir devletin, insanlarını ölmek ve öldürmek zorunda bırakmasını tasvip etmiyorum...

Hiçbir savaşın amacı, insan yaşamından daha değerli değildir;

Ancak ne yazık ki yine Atatürk'ün dediği gibi:

Savaşlar insanlık dışıdır ama sizi düşman görenler, sizi bir çarpışmaya ve öldürüşmeye mecbur bırakabilirler...

Buyurun size devlet disinda kimler "SEHITLIK" ünvani veriyormus.

Umarim bir iki örnek yeter:

-http://www.ulkuocagi.net/html/ulkucu_sehit.htm-

-http://www.devrimcihareket.net/index.php?Itemid=45&option=com_wrapper-

-http://www.vatanbir.org/biyografi/37/ugur-mumcu-sehit-

Buörneklerden de görüldügü gibi her örgüt kendi militanlarini ölünceSEHIT mertebesinde görür. Bunu kabul ederiz veya etmeyiz, ben sadecekac bin yildan beri herkesin kullandigi bir gercegi burada söylüyorum,ama nedense bazilarimizin hosuna gitmiyor bunlari konusmak. Derhalfisleniyoruz.

Söylediğim gibi Dünyahepimizin...

Bu sitelerde insanlar, insanlara "Şehit" tanımlamasını verebilirler...

Ancak bu, onların kuruntusudur...

Ama şunu not olarak eklemek isterim:

Salt "kuruntu" diyerek, insanların edindikleri manevi duyguları da kırmak istemem.

İnsanlar "Şehitlik" kavramına, benim kabul ettiğim katı-resmi anlamından çok daha fazlasını; büyük manevi bir anlam yüklemiş olabilirler...

Bu açıdan Che Guavera'da, Abdullah Çatlı'da ya da en solundan en sağına kadar her ölüm "Şehit-Şehitlik" olarak tanımlanabilir...

Ancak bu, o tanımlamayı yapanların ortak değerleridir ve onları ilgilendirir; bu beni ilgilendirmez, benim tanımlamamı da ilgilendirmez...

Ayrıca kavramların "Birkaç bin yıllık" anlamlarına bakmayınız...

Bugün büründükleri anlamlara bakınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanın içiyle olan kısmı anlamasam da...kimsenin kavramlara kota koyamayacağı konusunda size katılıyorum.

Ben bu kavramı dünyevi ölçütlerle ele almıyorum demek oluyor "içli" kısım.İnsanın içini, özünü; gerçekliğini kim bilirse o bilir kimin gerçek şehit olduğunu. Eğer bize ölçüt verdiyse biz de üzerimize düşeni bu "gerçek ölçütlere" göre yaparız. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu kavramı dünyevi ölçütlerle ele almıyorum demek oluyor "içli" kısım.İnsanın içini, özünü; gerçekliğini kim bilirse o bilir kimin gerçek şehit olduğunu. Eğer bize ölçüt verdiyse biz de üzerimize düşeni bu "gerçek ölçütlere" göre yaparız. :)

Özür dilerim,anlamalıydım.Manevi değerler yada din.Kimse kendince ölçütler uyduramaz elbette,inanan inandığı dava uğruna hayatını kaybedenlere şehit der sadece...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış anlaşılmalar olabilir Dünyahepimizin, kusura bakma...

Madem ki "kendi ölülerini kendi davaları açısından değerlendirirler" anlamı vermek istediniz;

Sanırım sizin hakkınızdaki yargılarım, iletinizi değerlendirirken bir ön-yargı halini aldı...

Tekrar kusura bakmayın...

.

.

.

Yanlisinizi (ön yargili degerlendirmenizi) görmeniz tabiiki sevindirici bir durum. Dolayisiyla yanlsilar ortadan kalktiktan sonra kusura bakacak bir sey kalmiyor ortada.

Diger aciklamalarinizda aslinda benim söylediklerimin tekrari diyebilirim, sadece baska cümlelerle yapilan bir aciklama.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de burada konu ölen birine şehit denilir mi denilmez mi değil, kimsenin ağzı torba değil ki büzesin. Diyen der. Bu ülkede denilmedik pek bir şey kalmadı zaten. Binlerce insanın ölümünden sorumlu suçlulara "sayın" da deniliyor. Nasıl bir ülke haline geldiğini artık tanıyamaz olduk. Nasıl bir ülke haline getirilmek istendiğini ise çok iyi anlar olduk. Fakat burada konu, her ölenin mezar taşına şehit diye yazılabilir mi?

Bu konudaki mahkeme kararı yanlı mı alınmıştır, baskı altında mı alınmıştır, nasıl karardır? Yarın bayrak da örterler, şehitlik de tesis ederler, bunların yasal bir düzenlemesi yok mudur? Konu bunlar. Bir ülkede hukuk baskı altına alınırsa, tuz kokarsa geriye kokmayan bir şey kalır mı? Diğer yanda koskoca prof ünvanı verilmiş biri, ekranlara çıkıp nasıl olup da laik devletin şehit sıfatı kullanabildiğini sorabiliyor. Lafa gelince "laiklik dinsizlik mi de?" diye sorarlar.

Tutar kendileri "savaş ve terör suçları hariç" kaydını idam yasasından çıkarır, sonra bu kayıt şartı ile idamın kalkmasını onaylayanları bir de yok önlerine bakıyorlardı, yok yüzleri kızarıyordu gibi hayalden uydurdukları safsatalarla gerçeği saklayarak suçlarlar. Böyle garip acaip günlere kaldık. İşin özü bu bence...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fakat burada konu, her ölenin mezar taşına şehit diye yazılabilir mi?

Sayin demirefe basliktaki yorumu tekrar tekrar okumama ragmen konunu illada mezar tasina sehit yazilabilirmi gibi bir soru falan yok. Ama genede sizin söylediklerinize kanun cercevesinde katiliyorum. Yani kanun cercevesinde tabiiki kötüleri yüceltici, hirsizi, terörü, yüzkizartici eylemleri yüceltici sözlerin mezar tasi olsun veya baska bir yer olsun engellenebilir.

Ama diger taraftan bir bakiyoruz sisitem degisikligi sonucu dünün vatanhainileri birden sehit ve dünün sehitleri birden vatanhainide olabiliyor. Dolayisiyla bu mesele birazda siysi oldugu iicn tam ortayi bulmak zor gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güldürmeyin beni, benim degil diger insanlarin sehitleri olabilir. Siz gidin kan davasinda ölen birisnin ailesine sorun o sorunuzu alirsiniz cevabinizi. Analamamak icin elinizden geleni yapiyorsunuz. Bakin siz burada sadece kendi SEHIT anlayisinizi getiriyorsunuz ve dogal olarakta bu kural sizin icin cok dogru. Ama benim getirdigim diger insanlarin anlayisi. Bu anlayis size göre veya bana göre yanlis olabilir, ama önemli olan sizin veya benim anlayisim degil ölenin dostlarinin, yakinlarinin ve dava arkadaslarinin anlayisi.

Bakin konuyu hic dagitmamiza gerek yok ve ben size iki soru soracagim, cevabinizda aslinda benim ne demek istedigim acikca cikacak.

1. Deniz Gezmis ve arkadasklari sehitmidir?

2. Catli ve arkadaslari sehitmidir?

Verdiğin basit örneklerde ise şehitliği yanlız Allah bilir..Şehitlik Allah katındadki mertebedir,insanın vicdanı ile ilgili meseledir.

Öncelikle Şehitliğe islam çerçevesinden bakarsan inanmayan biri zaten şehit olamaz.

Size göre Deniz gezmiş devrim şehidi...Bana göre Çatlı ülkücü şehidi ,Kan davasında ölnde şehit,Trafik kazada ölende öylemi!

Şehitlik sizce o kadarmı ucuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özür dilerim,anlamalıydım.Manevi değerler yada din.Kimse kendince ölçütler uyduramaz elbette,inanan inandığı dava uğruna hayatını kaybedenlere şehit der sadece...

Şehitlik bu kadarmı basit sizce.

Şehitliği biz islam çerçevesinde düşünüyoruz.

İnandığı dava uğruna hayatını kaybedenlere şehit denirse ölen insanların hepsi şehit.

Birileri bir parça ekmek davasına ölüyor,birileri 3-5 kuruş paraya, bir diğeri ise kendisinin bile ne olduğunu kavrayamadığı babasının,abisinin kör ideolojisi uğruna...!!

Ne ala herkes şehit!Hayatta bir amacı davası olmayan varmı sizce bu dünyada.Yani normal ölen !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şehit yakınları ve gazilerle ilgili bazı haklar, ayrıcalıklar var; bu hukuki statüyü elde etme açısından resmi söylem önemli anladığım kadarıyla. Hukuki düzenlemeyi bilmiyorum, ayrıntılı bir araştırma da yapamadım henüz. Yanlışımız varsa düzeltilsin lütfen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin demirefe basliktaki yorumu tekrar tekrar okumama ragmen konunu illada mezar tasina sehit yazilabilirmi gibi bir soru falan yok.

Eh ben artık size ne diyeyim? İlla soru işareti ile biten cümle mi olması gerekiyor? Arkadaş söze "Pkklı oğlu askerle girdiği çatışmada öldü. Baba mezar taşına "şehit" yazdırdı. Hakkında dava açıldı. Mahkeme ilginç bir karar verdi." diye başlamış. Dolayısıyla burada ortaya getirdiği en önemli konu, mahkemenin verdiği yanlı ve yanlış karar, bunun yol açacağı hukuki sorunlardır... Mahkemenin bu kararı verirken ne tür baskılar altında kalmış olabileceğidir. Ortada hukuku "zaptü rapta alma" gayretinde olan bir iktidar olması vahametidir. Tuz kokarsa geriye ne kalacağıdır... Mafya örgütleri de güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda ölen elemanlarına şehitlikler yaptırabilir mi sorusudur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şehit ülkesini korumak için savaşan askerler için kullanılır. Bunun dışında insanlığa faydalı, insanlığın gelişiminde rol oynayan faaliyetler sırasında hayatını kaybedenlerede şehit denir. Görevi başında ölen gazeteci şehittir, görevi başında öldürülen öğretmen şehittir. Düşman işgali altındaki ülkesini bağımsızlığa kavuşturmak amacıyla mücadele ederken ölen bir kişi şehittir.

Ama terör insanlık suçudur. Terör insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Terör faaliyetleri sırasında ölen kimselere şehit denemez.

Mezar taşı konusuna gelirsek. Mezar taşları resmi belge, anıt vs değildir. Mezar taşının üstüne ölenin yakınları ne isterse onu yazdırır. İster dua fatiha, ister şiir, ister resim. Şehitte yazdırabilir ona birşey diyemez devlet. Kanuni olarakta şehit ünvanını özel olarak kullanmanın önünde engel yoktur.

açılan davada, şehit ismi sadece şu şu durumlarda kullanılır şeklinde bir dava değildir. Yani şehit isminin izinsiz kullanıldığı gibi bir iddia ile dava açılmamıştır. Terör örgütü propagandası yönünden dava açılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de gemileri sızıntı'lı Atlantik yolcularının bir sızamadığı, bir de sızmayı başardıkları iki önemli kurum vardır. Sızamadıklarını karalamak için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. Sızabildiklerini ise tamamiyle kontrolleri altına almak için baskı uyguluyorlar.

Bugün böyle ufaktan küçükten başlayan yargı kararları, yargıdaki emsal teşkil etme esası nedeniyle katlanabilecektir. Sonra bir bakmışsınız "PKK şehitliği" de kurulmuş, ortasına anıt da dikilmiş. Peki niye öldü benim vatan görevi yapan gencecik evladım, görev uğruna vatanın her köşesine giden gencecik öğretmenim, yol yapan işçim? NİYE ÖLDÜ? KİM ÖLDÜRDÜ?

Mafya babası da çatışmada ölen elemanlarının taşlarına şehit yazdırıp "mafya şehitliği" oluştursun mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonra bir bakmışsınız "PKK şehitliği" de kurulmuş, ortasına anıt da dikilmiş.

Peki niye öldü benim vatan görevi yapan gencecik evladım, görev uğruna vatanın her köşesine giden gencecik öğretmenim, yol yapan işçim? NİYE ÖLDÜ? KİM ÖLDÜRDÜ?

Mafya babası da çatışmada ölen elemanlarının taşlarına şehit yazdırıp "mafya şehitliği" oluştursun mu?

K ırakta değil ,Türkiye sınırları içinde Diyarbakır Bismil’de üstelik PKK’nın sözde bez asılı mezarlığı olduğu daha önce gündeme gelmişti..

Hiçbir yetkili çıkıp da bunun hesabını sormuyor bunuda anlayamıyorum.

belediye başkanları teröristlere ambulans tahsis ediyor,Teröristlerin evine taziyede bulunuyor üstelik kamuoyuna bu desteklerin süreceğini beyan ediyor.

Yazık gerçekten çok yazık...Bunları masumlaştırıp türlü kılıfa uyduranlarıda kınıyorum ve Allaha havale ediyorum

Yani sizin ''Sonra bir bakmışsınız'' dediğiniz olay yaşanmış olay ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

K ırakta değil ,Türkiye sınırları içinde Diyarbakır Bismil’de üstelik PKK’nın sözde bez asılı mezarlığı olduğu daha önce gündeme gelmişti..

Hiçbir yetkili çıkıp da bunun hesabını sormuyor bunuda anlayamıyorum.

belediye başkanları teröristlere ambulans tahsis ediyor,Teröristlerin evine taziyede bulunuyor üstelik kamuoyuna bu desteklerin süreceğini beyan ediyor.

Yazık gerçekten çok yazık...Bunları masumlaştırıp türlü kılıfa uyduranlarıda kınıyorum ve Allaha havale ediyorum

Yani sizin ''Sonra bir bakmışsınız'' dediğiniz olay yaşanmış olay ...

Kürdistan'in sinirlari cizilmis,haritalari mevcut,Kürdistan baskani Imrali'dan talimatlar veriyor,bizi yönetenlere YOL HARITASI ciziyor,Atatürk'ün makaminda oturan kisi,ülkeyi ayristirmak icin "BU BIR TARIHI FIRSATTIR"diyor,siz hala mezarliktan bahsediyorsunuz.Sehit Allah ve vatan icin hayatini verenlere,görev basinda ölenlere denir,bildigimiz kadariyla.Eger PKK lida ogluna sehit diyorsa ve mahkemede sehit diyebilecegini söylüyorsa demek ki SEHIT kelimesinin anlami degisti veya mahkeme PKK'linin ölmesini vatan ve Allah yolunda öldü sekline sokarak karar vermistir.Bunun baska izahi var mi?Sonucta PKK lilar biz kabul etmesekte Kürdistan icin savasmiyorlarmi?Siz bakmayin birtakim yandaslarin "yok ya biz Kürdistan falan istemiyoruz,sadece demokratik hak istiyoruz "tekerlemelerine.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.