Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"UYGUR KATLİAMI" YALANI

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Bir anda bütün dünya basınının ilk haber olarak geçeceği böylesi büyük bir gelişme dünyanın Türkiye adlı ülkesinde ki Kanal D adlı televizyon kanalı dışında hiç kimse tarafından bilinmiyor.

Hazret-i Google'da "196 Uygur Türk'ü" yazdım, 23.200 sonuç çıktı. Tek tek incelemedim ama hepsi de bu olayla ilgili.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şimdi öyle bir noktaya geldim ki, Çin'de öldürülen yüzlerce insan varsa, bunlar Uygur değil de Çinli olsun temennisinde bulunma noktasına geldim. Yani şimdi gönül isterdi ki kimse ölmemiş olsun. Ama görünen o ki durum kötü.

Eğer öldürülenlerin büyük çoğunluğu Uygur ise durum çok kötü. Bundan sonra da Uygurlar ellerinden gelen bir şey yok ve daha fazla katledilecekler demektir. Ama yok eğer en azından öldürülenlerin bir kısmı da Çinli ise, Uygurlar o kadar da çaresiz değiller, kendilerini koruyabiliyorlar demektir.

Çünkü işgal altında olan Uygurlar. İşgalci, totaliter olan Çin. Bu durumda gönül istiyor ki Uygurlar ezilmeyecek, kendilerini koruyacak güce erişmiş olsun. Eğer Uygur katliamı haberleri yalansa, Uygurlar kurbanlık koyun gibi katledilmiyorlar demektir. Çin tüm totaliterliğiyle bu katliamı yapmaktan aciz kalıyor demektir.

Kürt sözde sorunuyla bunun ise bir ilgisi yok. Kürtçe isim mi konamıyormuş? Vah vaaah! Ne acınası durum! İçim parçalandı, ne vahim! Birkaç sene önce görev icabı bir Kürt aile ile tanıştım. Beni evlerine alıp ağırladılar, ikramda bulundular ve güzelce sohbet ettik. Hiç kötü bir gözle bakmadılar. İki kızları vardı, onlarla tanıştım. Birinin adı Berdan mı neydi, öbürü de B ile başlayan bir Kürtçe isimdi. Şimdi hatırlamıyorum. Espri olsun diye "bir kızınız daha olursa onun da adını Berivan koyarsınız herhalde" diye espri yaptım, güldük. Bu Berivan ismini de bildiğimden değil, Sibel Can'ın şarkısından duyduğum için aklımda kalmıştı. Güzelce oturduk, konuştuk ve güzelce veda edip ayrıldım.

Ne zaman bu taraf zaman vakit avaneleri bu işi kaşımaya başladılar, ortada bir sorun var algısı üretildi. Ortada hiç bir sorun yoktur. Ayrı bir devlet olma isteğini ortaya koyan, hatta artık PKK da buna dahil, hiç bir Kürt yoktur. Hepsi bu topraklarda, bu vatan toprağında kardeşçe birlikte yaşamak istemekteler, bu ülkede yaşayan herkes de böyle istiyor ve yaşıyorlar. Kimse de çomak sokamayacak...

Sevgili Demirefe,

İnanın ki yazdıklarınızda o kadar çok anlam çıkardım ki;ne diyeceğimi şaşırdım.Sizin Kürtler ile ilgili bir sorununuz yok sadece onlara yabancısınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hazret-i Google'da "196 Uygur Türk'ü" yazdım, 23.200 sonuç çıktı. Tek tek incelemedim ama hepsi de bu olayla ilgili.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

"Ermeni Soykırımı" yazdım türkçe olarak 550.000 sonuç çıktı.

İngilizce "Armenian Genocide" yazdım 900.000 sonuç çıktı

Dolayısıyla "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" a ya da hazret-i google'da kaç sonuç çıktığına değilde, Çin'in 196 kişiyi idam edip etmediğine bakalım.

www.reuters.com

www.ap.org

www.aa.com.tr

www.bbc.co.uk/turkish/

english.aljazeera.net/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne hikmetse kaynak sadece Kanal D. Kanal D dışında ben de böyle bir kaynağa rastlamadım. Okuduklarım ise "Kanal D nin haberine göre..." şeklinde referans veriyor.

Kanal D'nin haberinde de herhangi bir kaynak yok ki. Hiçbir bilgi de yok iddia dışında. Tek ihtimal Kanal D'ye malum olmuş.

Böyle bir olay yaşansaydı ne olurdu. Bütün uluslararası ajanslar ilk haber olarak geçerdi. Dünden itibaren birinci gündem bu olurdu. Ajanslar üyelerine saat başı bu konuyla ilgili yeni bilgiler geçerdi (ben reuters ve El Cezire mail list üyesiyim)

Oysa ne Çin ne Uygur ne de uluslararası ajanslarda böyle bir bilgi yok.

Onu geçtim Doğan Haber Ajansı'nda da böyle bir bilgi yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cinde basinin nasil isledigini ve kaynaklarinin nekadar guvenilebilir olacagindan soz ediyorsun sayin kaplan ama sizin vermis oldugunuz kaynaklarinda referanslari Cin Haber ajansini referan olarak gostermekte ayrica http://www.welt.de/die-welt/article4079507/Han-Chinesen-und-Uiguren-gehen-aufeinander-los.html bu vermis oldugunuz linkte ayni sekilde cin haber ajanslarini referans gosteriyor acaba bunlari okumusmuydunuz ? yoksa sadece biz okuyalim diyemi verdiniz bunlari ? Demekki her nekadar desenizde okadarda guvensiz degil cin haber ajanlari

Bu zekanıza hayran kaldım...Nerde yazıyor bu referans?

Altına gördüğünüz adresler o konu ile ile ilgili konulardır. Göster bu referansıda görelim.

Ayrıca o yazının içeriğini okudunmu? Yabancı dilin yoksa metin çeviri yap oku.Ondan sonra yorum yap.

Yazının altında Chana yazması onun çin kaynağı olması anlamına gelmez. :D

Kaynak deiğin

Unruhen in China. '' Çinde huzursuzluk'' anlamına geliyor.

:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haydaa. Arkadaşım, iki Uygur'un polis tarafından vurulduğu haberlerine kaynak

.

.

.

:) Arkadaşımız link verdiği haberler için link vermenin ötesine gidip içeriğine şöyle bir göz atsaydı. İki haberin altında da kaynak olarak Yeni Şafak gazetesi yazdığını görürdü.

Ne demek ne alakası var !

Çok alakası var.Bu forumda moda oldu sanırım işine gelmeyenleri almazdan gelmek.

Yukarıdaki haberin birincisi Amerikan haberi ve Uygur tütkleri ile çin hükümetinden bahsediyor..

Çin hükümetinin resmen Şincan diye adlandırdığı Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı yeni bir güvenlik kampanyası açmaya hazırlandığı bildiriliyor. Sürgündeki Uygur liderler ve insan hakları eylemcileri bu kaygıyı dile getirirken, Çin’in Komünist yöneticileri de bölgede terörist grupların faaliyet gösterdiğini öne sürerek uyarıda bulunuyor.

Amerika’nın Sesi Muhabiri Luis Ramirez’in Pekin’den verdiği haber:

İnsan hakları eylemcileri, Çin komünist hükümetinin Şincan bölgesinde etnik Uygurlara baskı uygulamak için sık sık terörle mücadele yasalarını kullandığını belirtiyor. Uygur Özerk Bölgesi diye de anılan Şincan, Uygurların ana vatanı ve birçok Uygur, bölgenin Doğu Türkistan adı altında bağımsızlığına kavuşmasını istiyor.

Dış ülkelerde sürgünde yaşayan Uygurlar bölgeden aldıkları haberlere göre, son haftalarda Çin makamları “ayrılıkçı” diye tanımladıkları Uygurları gözaltına alıyor. Bu tutuklamalar ve Çin Komünist Parti yetkililerinin son zamanda yaptıkları uyarılar, Uygurlar tarafından yaklaşan iki önemli yıldönümü öncesinde Çin’in bölgede yeni bir baskı kampanyasına hazırlandığını gösteren işaretler olarak yorumlanıyor.

VS.. Haber devam edip idiyor.Bu kadar alakalı.....

Şimdi bu konuyla alakası varmı yokmu?

Siz nasıl bir alaka bekliyorsunuz işinize nasıl geliyorsa söyleyin ona göre alaka bulalım.

Siz nereden çıkardınız Orjinal Çin kaynaklı haberden alımıştır diye ? :D

Gerçekten bu kadarına'da pes denir. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanal D'nin haberinde de herhangi bir kaynak yok ki. Hiçbir bilgi de yok iddia dışında. Tek ihtimal Kanal D'ye malum olmuş.

Böyle bir olay yaşansaydı ne olurdu. Bütün uluslararası ajanslar ilk haber olarak geçerdi. Dünden itibaren birinci gündem bu olurdu. Ajanslar üyelerine saat başı bu konuyla ilgili yeni bilgiler geçerdi (ben reuters ve El Cezire mail list üyesiyim)

Oysa ne Çin ne Uygur ne de uluslararası ajanslarda böyle bir bilgi yok.

Onu geçtim Doğan Haber Ajansı'nda da böyle bir bilgi yok.

:D Sanki başka gezegenlerde yaşıyoruz inanılır gibi değil.

Google ne diyor bu konuda !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ermeni Soykırımı" yazdım türkçe olarak 550.000 sonuç çıktı.

İngilizce "Armenian Genocide" yazdım 900.000 sonuç çıktı

Dolayısıyla "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" a ya da hazret-i google'da kaç sonuç çıktığına değilde, Çin'in 196 kişiyi idam edip etmediğine bakalım.

Soykırım konusunda da sicilimizin tertemiz olmadığını bir çoğumuz biliyoruz. O dönemde iki taraftan da hayatlarını kaybedenler var, ne oldu nasıl oldu, neden oldu, ne boyuttaydı bu kısımlar biraz karmaşık. Araştırılmasını istiyoruz, aklanacağımızı düşünüyoruz. Ama tertemiz bir tarih değil bizi bekleyen.

Aynı mantıkla Çin'de bugünlerde hayatlarını kaybedenler var. Daha bugün TV'de izledim, caddede kaçan adamı önce ayağından sonra gövdesinden vurarak öldürdü Çin polisi. Ölen de bir Uygur'du.

Çinlilerden de ölenler var mutlaka. Ama şimdi çıkıp sayın Demirel'in zamanında söylediği gibi "bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz" demesi gibi, "Çinliler adam öldürüyor dedirtemezsiniz" mantığını savunuyorsunuz.

Birşeyler oluyor. İki taraftan da birileri ölüyor. Haberleri bir yerlerde çıkıyor, bir şekilde duyuluyor. Avrupalı kimisini doğruluyor, kimisini doğrulamıyor. Ama doğrulanmayan olaylarda ölen insanların veya gelişen olayların gerçekliği de değişmiyor.

Sağcılar da adam öldürür. Çinliler de.

Kimsenin zoruna gitmesin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soykırım konusunda da sicilimizin tertemiz olmadığını bir çoğumuz biliyoruz.

.

.

.

İzlediğiniz haber başka görüntülerdir ! Trafik kazası yada bir filistnlidir falan belkide amerikanın bir senaryosu.

Bu arada, solcular adam öldürmezmi? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı mantıkla Çin'de bugünlerde hayatlarını kaybedenler var. Daha bugün TV'de izledim, caddede kaçan adamı önce ayağından sonra gövdesinden vurarak öldürdü Çin polisi. Ölen de bir Uygur'du.

Çinlilerden de ölenler var mutlaka. Ama şimdi çıkıp sayın Demirel'in zamanında söylediği gibi "bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz" demesi gibi, "Çinliler adam öldürüyor dedirtemezsiniz" mantığını savunuyorsunuz.

Şimdi bu topiğin neresinde Çin'liler kimseyi öldürmemiştir ya da Uygur'lar ölmemiştir dediğimi gösterir misin dostum ? yakıştıramadım.

Birşeyler oluyor. İki taraftan da birileri ölüyor. Haberleri bir yerlerde çıkıyor, bir şekilde duyuluyor. Avrupalı kimisini doğruluyor, kimisini doğrulamıyor. Ama doğrulanmayan olaylarda ölen insanların veya gelişen olayların gerçekliği de değişmiyor.

Sağcılar da adam öldürür. Çinliler de.

Bence de bu Demirel uslubu olmuş. Hani çok şey söyleyip hiçbirşey söylememek var ya.

Tam olarak yazdıklarımda seni rahatsız eden ne dostum söyler misin ? Karşı çıktığın neresi ? Örnekleyerek gösterebilirsin.

Cyrano yalan söylüyorsun "yalan haber" dediklerin aslında doğrudur diyorsan buyur dostum tartışırız.

Cyrano, olaylar senin söylediğin gibi başlamamıştır diyorsan buyur.

Benim iddia ettiklerime karşı bir bilgi koyarsan ortaya onada varım.

Ancak, çarpıtılmış, uydurma, yalan haberlerin doğrusunu yazmam kimsenin zoruna gitmesin.

Başka bir konuda yalan iddiaların doğrusunu yazdığımda tebrik ediliyorum, başka bir konuda aynısını yaptığımda Demirel'e benzetiliyorum. Bunu da anlamış değilim bu forumda sık sık dile getirdiğim gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bu topiğin neresinde Çin'liler kimseyi öldürmemiştir ya da Uygur'lar ölmemiştir dediğimi gösterir misin dostum ? yakıştıramadım.

Ben de yaptığınız takiyyeyi yakıştıramadığım için yorumda bulundum. Önceleri birşekilde başlığı takip ediyordum, pek detaylı bilgim de yoktu ancak gazete-tv-internet aracılığıyla birşeylerden de haberdar oluyordum.

Sizin tabii ki alenen, kelimesi kelimesine "Çin'liler kimseyi öldürmemiştir ya da Uygur'lar ölmemiştir" gibi bir cümleniz yok. Ancak söylediğiniz herşey adeta bu kapıya çıkıyor.

Öldürüldü deniyor, yalanlıyorsunuz. Katledildi deniyor, O işin aslı öyle değil böyle diyorsunuz.

Birileri ölüyor ama sayın Cyrano. İki taraftan da birileri ölüyor. Fakat siz öyle bir sunum yapıyorsunuz ki, Uygur Türkleri adeta gribal enfeksiyondan ölüyormuş gibi rutin/doğal yaklaşımlarda bulunuyorsunuz.

Bence de bu Demirel uslubu olmuş. Hani çok şey söyleyip hiçbirşey söylememek var ya.

Tam olarak yazdıklarımda seni rahatsız eden ne dostum söyler misin ? Karşı çıktığın neresi ? Örnekleyerek gösterebilirsin.

Cyrano yalan söylüyorsun "yalan haber" dediklerin aslında doğrudur diyorsan buyur dostum tartışırız.

Cyrano, olaylar senin söylediğin gibi başlamamıştır diyorsan buyur.

Benim iddia ettiklerime karşı bir bilgi koyarsan ortaya onada varım.

Ancak, çarpıtılmış, uydurma, yalan haberlerin doğrusunu yazmam kimsenin zoruna gitmesin.

Başka bir konuda yalan iddiaların doğrusunu yazdığımda tebrik ediliyorum, başka bir konuda aynısını yaptığımda Demirel'e benzetiliyorum. Bunu da anlamış değilim bu forumda sık sık dile getirdiğim gibi.

Size yalan söylüyorsunuz demiyorum, "tarafsız" olacağım derken "kör-sağır-dilsiz" oluyorsunuz. Bunu izah etmeye çalışıyorum. Birilerinin gazına gelip, siyasi planlarına alet olmayalım ancak gözümüz de görsün, kulağımız da duysun, sesimiz de çıksın.

Olayların başlangıcı ve gelişimi konusunda herhangi özel bir iddiam-tespitim yok. Daha çok neticesiyle ilgileniyorum, insani yönüyle değerlendiriyorum. Ölüyorlar diyorum. Böyle devam ederse Çin'in elindeki gücün orantısızlığı nedeniyle çok çok ağır sonuçların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Şu gün itibariyle bile telafisi onyıllar sürecek bir toplumsal ve siyasal çatışma süreci yaşanıyor. Bu bir de katliam/soykırım haline dönerse, insanlık çok şeyler kaybedecek.

Çarpıtılmış, uydurulmuş, yalan olmuş haberlerin doğrusunu yazmaya tabii ki devam et. Ancak bu yolda devam ederken başını kaldırıp etrafına bakmayı da ihmal etme. Sonra çok geç kalmış olabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de yaptığınız takiyyeyi yakıştıramadığım için yorumda bulundum. Önceleri birşekilde başlığı takip ediyordum, pek detaylı bilgim de yoktu ancak gazete-tv-internet aracılığıyla birşeylerden de haberdar oluyordum.

Sizin tabii ki alenen, kelimesi kelimesine "Çin'liler kimseyi öldürmemiştir ya da Uygur'lar ölmemiştir" gibi bir cümleniz yok. Ancak söylediğiniz herşey adeta bu kapıya çıkıyor.

Ben başından beri Uygur'ların 5 Temmuz günü Han'lara saldırıp yüzlerce Han'lıyı öldürmesiyle başlayan bir etnik çatışma olduğunu yazıyorum değil mi ? Seni rahatsız eden bu mu ? Hiç kusura bakmayacaksın olan bu. Gerçek bu. Bu olayın medyamızda verildiği gibi Çin Polisi'nin 5 Temmuz günü Uygur'ların üstüne yaylım ateşi açıp yüzlerced Uygur'u öldürmesi şeklinde olmadığını. Ayaklanan Uygur'ların Çin'li sivillere saldırarak yüzlercesini öldürdüğünü, ölen insanların Uygur'ların saldırısı ile başlayan etnik çatışma sonucu öldüğünü yazıyorum değil mi ?

Öldürüldü deniyor, yalanlıyorsunuz. Katledildi deniyor, O işin aslı öyle değil böyle diyorsunuz.

Birileri ölüyor ama sayın Cyrano. İki taraftan da birileri ölüyor. Fakat siz öyle bir sunum yapıyorsunuz ki, Uygur Türkleri adeta gribal enfeksiyondan ölüyormuş gibi rutin/doğal yaklaşımlarda bulunuyorsunuz.

Ne yapayım yani yalan , uydurma çarpıtma haberlerin doğrusunu yazmayayım mı? Böyle yapınca duyarlı. Doğrusunu yazınca duyarsız mı olacağım ?

Size yalan söylüyorsunuz demiyorum, "tarafsız" olacağım derken "kör-sağır-dilsiz" oluyorsunuz. Bunu izah etmeye çalışıyorum. Birilerinin gazına gelip, siyasi planlarına alet olmayalım ancak gözümüz de görsün, kulağımız da duysun, sesimiz de çıksın.

Gözüm görüyor, kulağım duyuyor. ABD'de odaklanmış bir grup provakatörün kışkırtmasıyla ayaklanıp yüzlerce Çin'liyi sokaklarda linç eden gürühün yarattığı etnik çatışmanın sorumluluğunu ne Çin hükümetine, ne de bölgede yaşayan Çin'lilere yüklemenin haksızlığına karşı çıkmak gibi.

Olayların başlangıcı ve gelişimi konusunda herhangi özel bir iddiam-tespitim yok. Daha çok neticesiyle ilgileniyorum, insani yönüyle değerlendiriyorum. Ölüyorlar diyorum. Böyle devam ederse Çin'in elindeki gücün orantısızlığı nedeniyle çok çok ağır sonuçların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Şu gün itibariyle bile telafisi onyıllar sürecek bir toplumsal ve siyasal çatışma süreci yaşanıyor. Bu bir de katliam/soykırım haline dönerse, insanlık çok şeyler kaybedecek.

Çarpıtılmış, uydurulmuş, yalan olmuş haberlerin doğrusunu yazmaya tabii ki devam et. Ancak bu yolda devam ederken başını kaldırıp etrafına bakmayı da ihmal etme. Sonra çok geç kalmış olabilirsin.

Bence sen bir yandan kemalist geçinip bir yandan, gerici bir propagandaya aykırı görüşler öne sürdüğüm için bana ithamlarda bulunmaktan vazgeç (arada gerici propagandadan kafanı kaldırıp kemalist gazetecilerin nasıl yaklaştığına da bir göz a)t Ben Çin'de hayatını kaybeden her iki milliyetten insanlar içinde duyarlıyım. Ve bir daha benzer etnik çatışma yaşanmamasını umanlardanım. Onun yerine yalan, uydurma haberlerle Çin'lilere yönelik Irkçı duyguları kabartacak propagandaları deşifre ediyorum.

sen öyle yapıyorsun diye herkes gerici propagandanın söylediklerini savunacak değilim. Bu konuda geç kalmış olacak olanda sensin dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölenleri tek tek tanıyormuş gibi yazıyorsun ya, buna da hayret ediyorum.

Uygurlar öldürülüyor diyeni "Amerikancı, gerici, gaza gelmiş insan" şeklinde tanımlıyorsun. Ama Çinliler öldürülüyor denildiğinde beğenmediğin ABD Avrupalının medyasına yaslanıp, oradan buradan haber apartıyorsun.

"Birileri ölüyor ama bunların çoğunluğu Çinli değil" demek ne demek sen de anlayacaksın. Beni bile gerici propogandaya dahil ediyorsun, ki ben bu insanların dini inancına ve etnik kökenine hiçbir kelime olumlu/olumsuz söz etmemişken bunu yapıyorsun. Tamamen insani boyutuyla değerlendiriyorum diyorum, gerici propogandadan kafanı kaldır diyorsun. Sabitsin, sabit.

Zaman herşeyin ilacıdır. Sular durulunca tekrar değerlendiririz, geç kalmış olan da belli olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölenleri tek tek tanıyormuş gibi yazıyorsun ya, buna da hayret ediyorum.

Uygurlar öldürülüyor diyeni "Amerikancı, gerici, gaza gelmiş insan" şeklinde tanımlıyorsun. Ama Çinliler öldürülüyor denildiğinde beğenmediğin ABD Avrupalının medyasına yaslanıp, oradan buradan haber apartıyorsun.

Okuyorum arkadaşım sana da öneririm. Tek tek bütün ajansların asya pasific haberlerini, Çin'in de, Uygur'larında, uluslararası ajansları da. Uluslararası sivil toplum kuruluşlarının raporlarınıda, gözlemcilerin yazdıklarını da.

Onun için dolu ve birikimli birşekilde değerlendiriyorum. Yalan mı söylüyorum diyorum? Yazdıklarım gerçekleri yansıtmıyor mu diyorum ? Bunu iddia edemiyorsun ? Ne iddia ediyorsun o zaman ?

"ABD uşağı Avrupa'lının medyası " imiş. Arkadaşımızın uluslararası haber ajanslarını değerlendirme biçimi bu. Sen herhalde kuşlardan öğreniyorsun olup biteni. Arkadaşım senin bildiğin ve sana göre "muteber" olan kaynakları göster onları referans alalım ? "Ben Kemalistim" diyen bir insansın. o zaman otur kemalist dergilerin ve gazetelerin nasıl yaklaştığını ve ne söylediğine bir göz at. Ondan sonra gel tekrar bak bakalım Cyrano'nun söylediklerinden farklı bir şey söylemişler mi ?

Sana diyorum ki, söylediklerime karşı çıkıyorsan bilgi koy ortaya.

Sana göre muteber ve güvenilir kaynak ne ? O nu söyle o halde.

Hangi yazdığım yalan, hangi yazdığım gerçeği yansıtmıyor göster diyorum. O da yok. Ne var "şöylesin, böylesin"

"Birileri ölüyor ama bunların çoğunluğu Çinli değil" demek ne demek sen de anlayacaksın. Ama şu anda anlayamayacak kadar sabitsin. Beni bile gerici propogandaya dahil ediyorsun, ki ben bu insanların dini inancına ve etnik kökenine hiçbir kelime olumlu/olumsuz söz etmemişken bunu yapıyorsun. Tamamen insani boyutuyla değerlendiriyorum diyorum, gerici propogandadan kafanı kaldır diyorsun. Sabitsin, sabit.

Zaman herşeyin ilacıdır. Sular durulunca tekrar değerlendiririz, geç kalmış olan da belli olur.

Sivas'ta 38 kişiyi diri diri yakmak ne kadar hak aramaksa, 5 Temmuz günü Urumçi sokaklarında olanlar o kadar hak aramaktır. Maraş'ta olanlar ne kadar hak aramaksa, Urumçi'de olanlar o kadar hak aramaktır. Sen nasıl insani boyutuyla değerlendiriyorsun ?

Yüzlerce Çin'li sivil, ABD'de odaklanmış provakatörlerin kışkırtmasıyla sokaklarda linç edilerek katlettirildi. Ve böylece Han'lar ile Uygur'lar arasında etnik çatışma başlatıldı.

Sen insani olarak, katledilen Çin'li erkek, kadın, çocuk, genç yaşlının görüntülerinin alınıp üstüne "bakın Han'lar Uygur'ları katlediyor" diye yazılmasını nasıl karşılıyorsun ?

İnsani olarak, "Çin'liler müslüman kardeşlerimizi katlediyor ne duruyorsunuz" tarzı haberlerle, müslüman ülkelerde çalışan yüzbinlerce Çin'linin hedef haline getirilmesini nasıl karşılıyorsun ?

El Kaide bu yalan haberler sayesinde kendisine propaganda zemini buldu ve Çin'li işçilere misilleme saldırıları yapılacağını duyurdu.

Birde bana akıl veriyor arkadaşımız. Şurada, yerli yabancı bütün haber kaynaklarını tarayarak olayların çarpıtılmamış, doğru şeklini yazıyorum. Arkadaşımız, gerici gazetelerde okuduklarıyla beni yargılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin CYRANO, neden Türk'leri kötü gösteren bu tür haberleri yayinliyorsun? Size birileri simdi "Türk ve müslüman düsmani" derse hic sasirmayin. Ben aslinda coktaan bekliyordum ama daha gelmedi. Herhalde yakinda birileri burada yazar.

Sanırım senin Türkiye hakkında ki yaklaşımların üzerine bir mesaj vermek istiyorsun benim üzerimden. Ancak şunu unutma, bir dış provakasyonla, Urumçi'de yaşayan Çin'li ve Uygur'ların birbirine kırdırılmasına ne kadar karşıysam, aynı şekilde, taşeron bir terör örgütü ve onun yasal alanda ki sözcüleri aracılığıyla, Kürt ve Türk'lerin birbirine kırdırılma girişimlerine de aynı şekilde karşıyım.

5 Temmuz günü "barışçıl prosteso" adı altında, Çin'lilere ait ev ve iş yerlerine saldırılmasına ne kadar karşıysam, "barışçıl gösteri" adı altında, etraftaki dükkanları, araçları yakıp yıkmaya da o kadar karşıyım.

Benim bakış açım bütünlüklüdür.

Çin üzerinde yürütülen son propaganda ile Türkiye üzerinde yürütülen propaganda arasında fark görmüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Cyrano'nun Kürt açılımlarında bu tür beklentide olmuyorsunuz ama...!

Benim kürt düşmanı ilan edilmişliğimde çoktur dostum :)

Ama artık takılmıyorum böyle şeylere. Hem faşist, hem komünist, hem şeriatçı, hem dinsiz, hem pkk'lı, hem kürt düşmanı, hem şovenist türkçü, hem türk düşmanı, hem batı düşmanı, hem batı yanlısı ilan edilmiş birisi olarak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek ne alakası var !

Çok alakası var.Bu forumda moda oldu sanırım işine gelmeyenleri almazdan gelmek.

Yukarıdaki haberin birincisi Amerikan haberi ve Uygur tütkleri ile çin hükümetinden bahsediyor..

Çin hükümetinin resmen Şincan diye adlandırdığı Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı yeni bir güvenlik kampanyası açmaya hazırlandığı bildiriliyor. Sürgündeki Uygur liderler ve insan hakları eylemcileri bu kaygıyı dile getirirken, Çin’in Komünist yöneticileri de bölgede terörist grupların faaliyet gösterdiğini öne sürerek uyarıda bulunuyor.

Amerika’nın Sesi Muhabiri Luis Ramirez’in Pekin’den verdiği haber:

İnsan hakları eylemcileri, Çin komünist hükümetinin Şincan bölgesinde etnik Uygurlara baskı uygulamak için sık sık terörle mücadele yasalarını kullandığını belirtiyor. Uygur Özerk Bölgesi diye de anılan Şincan, Uygurların ana vatanı ve birçok Uygur, bölgenin Doğu Türkistan adı altında bağımsızlığına kavuşmasını istiyor.

Dış ülkelerde sürgünde yaşayan Uygurlar bölgeden aldıkları haberlere göre, son haftalarda Çin makamları “ayrılıkçı” diye tanımladıkları Uygurları gözaltına alıyor. Bu tutuklamalar ve Çin Komünist Parti yetkililerinin son zamanda yaptıkları uyarılar, Uygurlar tarafından yaklaşan iki önemli yıldönümü öncesinde Çin’in bölgede yeni bir baskı kampanyasına hazırlandığını gösteren işaretler olarak yorumlanıyor.

VS.. Haber devam edip idiyor.Bu kadar alakalı.....

Şimdi bu konuyla alakası varmı yokmu?

Siz nasıl bir alaka bekliyorsunuz işinize nasıl geliyorsa söyleyin ona göre alaka bulalım.

Siz nereden çıkardınız Orjinal Çin kaynaklı haberden alımıştır diye ? :D

Gerçekten bu kadarına'da pes denir. :D

Neye pes denir biliyor musun, lafı çevirmenin bu kadarına :)

Şimdi ben bu habere yalan diyorum. Yeni Şafak'ın resmiyle birlikte Newyork Times'tan kopyaladığı haberin orjinalini gösteriyorum ve Lequan'ın ne dediğini tercüme ediyorum. Konuşmanın içeriğinde Yeni Şafak'ın iddia ettiği sözlerin geçmediğini, bunu tamamen Yeni Şafak'ın uydurduğunu söylüyorum.

Buna kaplan arkadaşımız şöyle cevap veriyor :

Nasıl haberin orjinali sizin okuduğunuz kaynak oluyor :D

Bakın elinizin altında internet var google ye Lequan'ın tv açıklaması yazın istediğiniz ORJİNAL HABERİ YAZIN.

Lequan'ın geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında sarf ettiği sözler, bölgede uyguladığı baskı politikasının katliama dönüşeceğinin sinyalini veriyordu.

Lequan konuşması sırasında, Sincan'da bağımsızlık yanlısı direnişçilere karşı 'yeniden ıslah etme' sürecinin başlatılacağını söyleyerek BÜTÜN UYGURLARIN ÖLDÜRÜMESİNİ İSTEMİŞTİR.

Şimdi burada iddia sahibi ne yapar ? Lequan'ın Yeni Şafak'ın iddia ettiği gibi, "kafasını çıkaran Türk'ü vurun" dediği haberleri gösterir değil mi uluslararası ajanslardan.

Peki Kaplan arkadaşımız ne yapar. Bırakalım Lequan'ın konuşmasıyla ilgisini, bu konuşmadan bir hafta öncesine ait haberleri "aha kaynak" diye bana gösterir.

Ben diyorum ki, arkadaşım bu verdiğin linklerin, 2 Uygur'la, 2 Çin polisinin vurulduğu çatışmayla ne alakası var ? Lequan'ın konuşması ile ne alakası var. Linklediğin haberler bu iki olaydan öncesine ait haberler.

Biz Yeni Şafak'ta çıkan iki yalan haberi konuşuyoruz. Kaplan arkadaşımız bize , bu iki yalan haberin konusuyla alakası ve daha eski tarihli haberleri gösteriyor. Ben buna ne diyeyim şimdi :)

Söz konusu iki haber ne ? ;

Lequan'ın "Kafasını çıkaran Türk'ü vurun" dediği iddiası. Yeni Şafak'ın nasıl haber yaptığını, haberin orjinalini alıntılayarak gösterdim.

"Çin Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre" denilen haberde, Silahlı Uygur'lardan kaçan yine bir Uygur'un devriye ekibine sığındığı, bu Uygur'u kovalayan silahlı Uygur'ları engellemek isteyen polise ateş açıldığı, iki polisin, iki Uygur'un vurulduğu haberin, içeriğini değiştirip "Çin polisi iki Uygur'u öldürdü" şeklinde vermek. İki polisin vurulduğu üstelik, yine bir Uygur'u peşindekilerden korumak isterken vurulduğu bilgisinin haberden çıkarıldığı ve yalan söylendiğini gösteriyorum orjinal haberle.

Şimdi, Kaplan arkadaşımız yok öyle değil diyorsa, gösterir haberin kaynağını. Bunun yerine bu iki olayla ilgisiz ve bu iki olaydan günlerce önce hazırlanmış haberleri linklemek neyin nesi ?

Kurtarma yazılısı dışında ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana diyorum ki, söylediklerime karşı çıkıyorsan bilgi koy ortaya.

Alıntı Radikal'den. -http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=944386&CategoryID=99- : Yazının tamamı için burayı tıklayabilirsiniz.

Guangdong olayı

Çin’de artık genel bir olgu haline gelen bu kitlesel huzursuzluklar bu son olaya kadar Şincan’da görülmemişti. Böyle bir ortamda 26 Haziran’da Çin’in güneyinde yer alan Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında olaylar çıktı. Fabrikada Çinlilerin dışında Mayıs ayından beri 600 Uygur da geçici işçi olarak çalışmaktaydı. Çin resmî haber ajansı Şinhua’nın geçtiği haberlere bakıldığında olayların bir söylenti sonucu patlak verdiği anlaşılmaktadır. Fabrikadan ayrıldıktan sonra kendisine yeniden iş verilmeyen bir şahıs, internet üzerinden altı Uygur gencinin iki kıza tecavüz ettiği yönünde bir sahte haber yaymıştır. Bu sahte haber üzerine fabrikada çalışan Çinliler, bölgede yaşayan diğer Çinliler ile birlikte Uygurların bulunduğu yurtlara saldırdı ve resmî rakamlara göre iki Uygur’u öldürdü. Haberlere göre daha sonra bu sahte haberi yayan şahıs yakalandı ve haberin doğru olmadığını itiraf etti. (4)

Urumçi olayları

İşte bu olaydan bir hafta sonra Urumçi’de toplanan bir grup, bu olayın sorumlularının yeterli cezayı almadığı, olayın savsaklandığı düşüncesiyle protesto gösterisinde bulunmak istemiş, ancak polis sert bir karşılık verince birkaç yüzle ifade edilen protestocu sayısı çok kısa zamanda binin üzerine fırlamıştır. Sonra hepimizin televizyonlardan gördüğü, gazetelerden okuduğu o dehşet olaylar meydana geldi. Resmî rakamlar 160 civarında bir ölü sayısından bahsederken hiç polis veya asker zayiatından bahsetmemektedir. Bu da ölenlerin hepsinin göstericilerden, yani Uygurlardan olduğunu düşündürtmektedir. Ayrıca Uygurların Çinlilere saldırdığı yönünde de haber bulunmamaktadır. Televizyon görüntüleri göstermektedir ki göstericilerin derdi kamu mallarıyladır, yani devlete karşı bir tatminsizlik söz konusudur. Ölenler ise dövülerek değil kurşunla öldürülmüştür. Bu da askerin doğrudan doğruya göstericilere karşı silâh kullandığını göstermektedi. (5)

Daha kötüsü

Bunun yanında Çarşamba sabahı BBC’nin geçtiği video görüntüleri son derece korkutucudur. BBC kamerasından görüldüğü kadarıyla Urumçi’de yaşayan Çinliler ellerine bir örnek sopalar almış, kalabalıklar halinde sokaklarda yürümekte, koşmaktadır. İşin daha dehşet verici yanı bu koşan grubun yanında askerin durması, müdahale etmemesi, aksine BBC kamerasını eliyle kapatmaya çalışmasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin önceki uygulamalarını dikkate alacak olursak bölge uzun müddet dış dünyaya kapatılacaktır. Bu kapalı ortamda neler olur, neler biter, onun tahminini yapmak güç.

1- Şincan, Yeni Ülke anlamına gelir. Bu isimlendirme etrafında yoğun bir politik tartışma vardır. Bölgenin tarihî adı Doğu Türkistan veya bölge halkının kullanımıyla Şarkî Türkistan’dır. Bugün Doğu Türkistanlılar bölgenin Çin’e ait olmadığını vurgulamak için Şincan kullanımına karşı çıkarlar. Çin devleti ise Türklüğü çağrıştıran Doğu Türkistan adını tamamen reddetmekte ve orada antik çağdan beri Çin hâkimiyetinin bulunduğunu iddia etmektedir. Yakın zamanlara kadar Çinli yetkililer Doğu Türkistan tabirini yok saymaktaydı. Biz yazımızda çoğunlukla Çin resmî kaynaklarına dayandığımız için daha çok Şincan kelimesini kullandık.

2- Burada rakamları yuvarladık. Bu yuvarlamalar oranlama sonucunu değiştirmemektedir. Daha ayrıntılı bilgi için Çin Ulusal İstatistik Bürosunun sayfasına (-http://www.stats.gov.cn/"]http://www.stats.gov.cn/-) bakılabilir.

3- Plânın boyutlarının büyüklüğü ve sektörel ayrıntıları plânın resmî internet sitesinden anlaşılabilir (http://www.chinawest.gov.cn/web/index.asp).

4- Bu konuda uluslar arası ajanslar birçok haber geçmiştir. Bunlardan bazıları: Ethnic tension sparks massive brawl at China factory (Reuters), Man held over China ethnic clash (BBC), Rumormonger held over south China toy factory brawl (Şinhua).

5- Türk kamuoyunda duyarlılığın artmasıyla olaylardan üç gün sonra Çin’in Ankara maslahatgüzarı, Türk Dışişleri Bakanlığınca çağrılmış ve Türkiye’nin sessiz kalamayacağı konusunda uyarılmıştır. Maslahatgüzar ancak bu tepkiden sonra “Ölenler arasında Çinlilerin ve polisin de bulunduğunu” söylemiştir. Yazımızı yazdıktan sonra ajanslara düşen bu açıklamanın Türk kamuoyunu ve devletini yatıştırmaya, imaj düzeltmeye çalışan zoraki bir açıklama olduğu anlaşılmaktadır. Devlet tepkisi gösterilene kadar Türkiye ve dünyadaki haberlere karşı hiçbir düzeltme çalışmasına gitmeyen Çin makamlarının, tepkilerin artması üzerine yaptıkları bu açıklamanın inandırıcılığı şüphelidir.

Doç. Dr. Konuralp Ercilasun: Maltepe Üniversitesi, akademik çalışmalarını Çin, Kaşgar ve Moğalistan üzerine yaptı.

Haydi cümleten geçmiş olsun.

Görüşmek üzere.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu zekanıza hayran kaldım...Nerde yazıyor bu referans?

Altına gördüğünüz adresler o konu ile ile ilgili konulardır. Göster bu referansıda görelim.

Ayrıca o yazının içeriğini okudunmu? Yabancı dilin yoksa metin çeviri yap oku.Ondan sonra yorum yap.

Yazının altında Chana yazması onun çin kaynağı olması anlamına gelmez. :D

Kaynak deiğin

Unruhen in China. '' Çinde huzursuzluk'' anlamına geliyor.

:D

Neredemi yaziyor :yuvarlan: gazete bilgilerini nereden aldigini acik acik yazmis arkadasim eger okumus olsaydiniz bunu gorurdunuz demekki bu is metin ceviri yapmasiyla olmuyormus degilmi ve yine ayni yazida bir Almanyanin munih sehrindeki konsolosa saldirida bulunulmus peki ona nicin hic bir tepki vermediniz cunku cin yaptiklarinin cezasini buluyor oyle degilmi.. bakin vermis oldugunu yazi bilgilerini nereden almis ben size yazayim Xinhua haber ajansi ve cinin ingilizce yayin yapan gazetesi Global Times :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım senin Türkiye hakkında ki yaklaşımların üzerine bir mesaj vermek istiyorsun benim üzerimden. Ancak şunu unutma, bir dış provakasyonla, Urumçi'de yaşayan Çin'li ve Uygur'ların birbirine kırdırılmasına ne kadar karşıysam, aynı şekilde, taşeron bir terör örgütü ve onun yasal alanda ki sözcüleri aracılığıyla, Kürt ve Türk'lerin birbirine kırdırılma girişimlerine de aynı şekilde karşıyım.

5 Temmuz günü "barışçıl prosteso" adı altında, Çin'lilere ait ev ve iş yerlerine saldırılmasına ne kadar karşıysam, "barışçıl gösteri" adı altında, etraftaki dükkanları, araçları yakıp yıkmaya da o kadar karşıyım.

Benim bakış açım bütünlüklüdür.

Çin üzerinde yürütülen son propaganda ile Türkiye üzerinde yürütülen propaganda arasında fark görmüyorum.

Benim vermek istedigim mesaj, ülkemizde bu gün CIN'de olan bitenleri derhal "soykirimi, katliam, Türk ve müslüman düsmanligi" olarak gösteren zihniyetin kendi ülkelerinde olanlari dile getirenleri, mesela Hirant Dink'in cenazesine katilanlari, 1915 lerde olan olaylari tüm gercekliligiyle ögrenmek icin dönemi sorgulayanlari, Sivas, Corum, Maras, Malatya, Trabzon'da yasanan katliamlari ve öldürülenleri sorgulayanlari, faili mechulleri sorgulayanlari "Türk ve devlet düsmani, PKK'li" gibi bildigimiz ithamlarda bulunduklarini hatirlatmak amaciylaydi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim vermek istedigim mesaj, ülkemizde bu gün CIN'de olan bitenleri derhal "soykirimi, katliam, Türk ve müslüman düsmanligi" olarak gösteren zihniyetin kendi ülkelerinde olanlari dile getirenleri, mesela Hirant Dink'in cenazesine katilanlari, 1915 lerde olan olaylari tüm gercekliligiyle ögrenmek icin dönemi sorgulayanlari, Sivas, Corum, Maras, Malatya, Trabzon'da yasanan katliamlari ve öldürülenleri sorgulayanlari, faili mechulleri sorgulayanlari "Türk ve devlet düsmani, PKK'li" gibi bildigimiz ithamlarda bulunduklarini hatirlatmak amaciylaydi.

Bu katliamlara karşı göstermek gibi olmasın fakat ,Başbağları yine es geçtiniz ...nedendir bilemiyoruz ama her zaman unutuyorsunuz ... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu katliamlara karşı göstermek gibi olmasın fakat ,Başbağları yine es geçtiniz ...nedendir bilemiyoruz ama her zaman unutuyorsunuz ... :D

Basbaglar katliami ile ilgili olarak CYRANO arkadas ilgili baslik altinda Sivas'a karsilik devamli Basbaglar'i getiren zihniyete güzel bir aciklama yapmis. Bizde ayni baslik altinda kendi aciklamalarimizi yapmisiz. Siz okumuyorsaniz neden halaa yazalimki? Veya sizin okumaniz icin daha kac kere yazmamiz gerekliki?

Kusura bakmayin ben burada bozuk pilak gibi söyledigim ve acikladigim konulari siz istiyorsunuz diye tekrarlamak zorunda degilim. basbaglar konusundaki görüsüm cok acik ve bu görüsümü arastirip bulmaniz icin sadece bir veya iki basliga bakmaniz yeterli olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neredemi yaziyor :yuvarlan: gazete bilgilerini nereden aldigini acik acik yazmis arkadasim eger okumus olsaydiniz bunu gorurdunuz demekki bu is metin ceviri yapmasiyla olmuyormus degilmi ve yine ayni yazida bir Almanyanin munih sehrindeki konsolosa saldirida bulunulmus peki ona nicin hic bir tepki vermediniz cunku cin yaptiklarinin cezasini buluyor oyle degilmi.. bakin vermis oldugunu yazi bilgilerini nereden almis ben size yazayim Xinhua haber ajansi ve cinin ingilizce yayin yapan gazetesi Global Times :)

:D Arkadaşın gazete bilgilerini yazmamış dostum.

Başkalarının söyzleriyle bana cevap verme .... Önce o yazıyı sen oku, sonra yorum yap.

Nerde yazıyordu bu ''çin kaynağı'' dediğiniz yer gösterin bizde aydınlanalım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Basbaglar katliami ile ilgili olarak CYRANO arkadas ilgili baslik altinda Sivas'a karsilik devamli Basbaglar'i getiren zihniyete güzel bir aciklama yapmis. Bizde ayni baslik altinda kendi aciklamalarimizi yapmisiz. Siz okumuyorsaniz neden halaa yazalimki? Veya sizin okumaniz icin daha kac kere yazmamiz gerekliki?

Kusura bakmayin ben burada bozuk pilak gibi söyledigim ve acikladigim konulari siz istiyorsunuz diye tekrarlamak zorunda degilim. basbaglar konusundaki görüsüm cok acik ve bu görüsümü arastirip bulmaniz icin sadece bir veya iki basliga bakmaniz yeterli olacak.

Başbağlar konusundaki düşüncelerinizi merak edenmi var?

Düşüncelerinizi biliyoruz.

Her fırsatta sözde insanlık adına yapılan katliamları bir,bir yazarken nedendir bilinmez ama Başbağları unutuyorsunuz herzaman es geçiyorsunuz.

Başbağlarda yaşananlar katliam değilmi? Çorum-Sivas derken, Başbağlar'da demeniz gerekmezmi !

Sizin bu konudaki düşüncelerinizi merak eden yok.Yine anlamazdan gelip ''Ben düşüncelerimi yazmıştım''diyerek konunun dışına çıkacağınızı düşünmeyin.

Ne demek istediğim gayet açık. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D Arkadaşın gazete bilgilerini yazmamış dostum.

Başkalarının söyzleriyle bana cevap verme .... Önce o yazıyı sen oku, sonra yorum yap.

Nerde yazıyordu bu ''çin kaynağı'' dediğiniz yer gösterin bizde aydınlanalım :D

Hangi baskalarinin sozunden bahsediyorsunuz kendiniz belliki okumamissiniz yaziyi bos keseden atiyorsunuz ya tutarsa misali.. Yaziyi okumusumki nerede yazdiklarini sana alintilamisim laf olsun torba dolsun diye birseyler yaziyorsunuz isinize geleni anliyor isinize gelmiyeni anlamamazliktan geliyorsunuz aydinlanmak istiyorsan once incele bakalim ne yaziyormus artik metinleri cevirmisiniz yoksa baskasinami tercume edersiniz bilemem ama tavsiyem once ne yaziyor onu anlayin kaynak nerden alinmis onu inceleyin baskalari dedigin benim kendi yorumum komik olmayin; Arkadasin gazete bilgilerini yazmamis derken birde sana hazir gazetenin tercumesini yapmamida istermisin hazira konmaya alismis olmalisin herhalde :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.