Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATEİSTLERE SORU

BilincArkeolojisi

Önerilen İletiler

Hayır efendim kanıt değildir iyi ahlak sahibi olmak için ilahi bir varlıktan geldiğine inanmak insan aklına hakarettir

iyi ahlak sahibi olmak icin ilahi bir varliga inanmaya gerek yok ;

ama iyi ahlak sahibi olmak icin iyi bi ahlaka inanmaya gerek var ...

insan inanmadan yasayamaz ;

Allaha inanmayan insan bile ; Allahin olmadigina inanmaktadir ... insan bir bilgiyi inanc haline getirmeden isleyemez ...

ilahi bi varliga inanmak ; kisinin aslinda cok az sey biliyor olmasindan kaynaklanir : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

muhammedin ölümünden sonra müslümanların birbirleri ile savaşmaları

bunu müslümanlğın neresine koyuyorsunuz bunlardan hangisi veya hangileri kafir ali mi, aişe mi, osman mı, muaviye mi, yezid mi, hüseyin mi hagileri kafirde

bu konuyu yanlis anlamissin ;

musrikler de Allaha inaniyordu ; musluman geciniyorlardi .. Ayetleri kullaniyorlardi ...

adam musluman oldugunu iddia ediyor ; ama savas zamani Peygamberi yalniz birakiyor ;

Peygamberimizin anlatimlarini dinliyor ama yalniz kalinca ayetin deyimiyle tirnaklarini yiyor ofkeden ..

kalplerinde hastalik olan muslumanlar da vardi ...

Peygamberimizin vefatindan sonra hz. Aise ile hz. Ali arasinda iktidar kavgasi oldugunu biliyoruz .. ama cozulmustur ..

muslumanlar birbirleri ile savasmazlar : )) savasirlarsa muslumanliklari sorgulanmalidir; muslumanlik degil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yakaladiginiz yerde oldurun biggrin.png su ayeti ver de bi aciklama yapalim ..

Dostum Bakara 191'de yazan ayeti söylüyor...Üstadlarımızın intikamları alındığı zamanki ayet..."Sizi Mescidi haramda öldürmeye kalkarlarsa sizde onları öldürün,sizi kovdukları gibi sizde onları kovun"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın denisse: seni dikkate alıyorum daha önce bana serzenişte bulunmuştun smile.png

"bu konuyu yanlis anlamissin ;

musrikler de Allaha inaniyordu ; musluman geciniyorlardi .. Ayetleri kullaniyorlardi ...

adam musluman oldugunu iddia ediyor ; ama savas zamani Peygamberi yalniz birakiyor ;

Peygamberimizin anlatimlarini dinliyor ama yalniz kalinca ayetin deyimiyle tirnaklarini yiyor ofkeden ..

kalplerinde hastalik olan muslumanlar da vardi ...

Peygamberimizin vefatindan sonra hz. Aise ile hz. Ali arasinda iktidar kavgasi oldugunu biliyoruz .. ama cozulmustur ..

muslumanlar birbirleri ile savasmazlar : )) savasirlarsa muslumanliklari sorgulanmalidir; muslumanlik degil"

Olay iktidar kavgası değildir ve çözülmemiştir eğer savaşarak 18.000 kişinin öldüğü " cemel savaşında " olay çözülmüştür diyorsan orası başka.

Cemel Vakası ya da Cemel Savaşı, 656 yılında, Halife Ali bin Ebu Talib ile Muhammed'in dul eşi Aişe'nin taraftarları arasında gerçekleşen muharebe. Bazı kaynaklarda Basra Savaşı olarak da anılır. Müslümanlar arasındaki ilk iç savaştır. Cemel Savaşı Ali'nin zaferiyle sonuçlandı. Aişe'nin müttefiklerinden Talha bin Ubeydullah savaş sırasında, Zübeyr bin Avvam savaştan vazgeçip Medine'ye dönerken yolda öldürüldü. Aişe, Ali tarafından Medine'ye gönderildi.

"Cemel" sözcüğü Arapça'da "deve" anlamına gelir. Cemel Vakası, Aişe'nin devesi etrafında gerçekleştiği için bu isimle anılmıştır. Cemel Savaşı esnasında Ali, yaklaşık olarak 20 bin kişilik ordusunun 5 binini; Ayşe, yaklaşık olarak 30 bin kişilik ordusunun 13 binini kaybetti.

Daha geniş bilgi için linki: -http://tr.wikipedia.org/wiki/Cemel_Vakas%C4%B1-

İşte müslümanlık dediğin inanç dediğin böyle bişey kimin müslümanlığını sorgulayacaksın kendininkini mi yoksa ali,aişe,yezid,muaviy,osman ve diğerlerinkini mi

bu sağdığım insanlar muhammedi görmüş ve islam terbiyesini almış sahabeler ve aynı zamanda muhammed le de akrabalar

osman muhammedin iki tane kızıyla evli

aişe karısı

ali hem yeğeni hemde damadı

hasan ve hüseyin torunları

şimdi kalkıpta bana kimin müslümanlığını sorgulanmalı diyorsun

Muhammedin bu saydığım isimler için o kadar çok güzel sözler söylemiş iken bu neyin savaşı kendi aralarında

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yakaladiginiz yerde oldurun biggrin.png su ayeti ver de bi aciklama yapalim ..
Dostum Bakara 191'de yazan ayeti söylüyor...Üstadlarımızın intikamları alındığı zamanki ayet..."Sizi Mescidi haramda öldürmeye kalkarlarsa sizde onları öldürün,sizi kovdukları gibi sizde onları kovun"...

Açıklayıverin bakalım nasıl olsa herşeye bir kılıf buluyorsuz.

müslümanların bile kendi aralarındaki savaşmalara kılıf bulabildikten sonra müşrikler için hayde hayde bulunur desenize

mantıık basıt red et gitsin ne kadar delil koyarson koy.

bakara 191. ayeti:

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

nisa 89. ayeti:

"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı."

nisa 91. ayet:

"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."

tevbe 5. ayeti:

"Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama iyi ahlak sahibi olmak icin iyi bi ahlaka inanmaya gerek var ...

insan inanmadan yasayamaz ;

Allaha inanmayan insan bile ; Allahin olmadigina inanmaktadir ... insan bir bilgiyi inanc haline getirmeden isleyemez ...

ilahi bi varliga inanmak ; kisinin aslinda cok az sey biliyor olmasindan kaynaklanir : ))

iyi ahlaka inanmaya DEĞİL sahip olmaya diyelim daha doğru olur

ben inanmadan yaşıyorum ya benim gibi milyarlarca var geçmiştede bugünde gelecektede

ben allahın olmadığına inanmıyorum allah yoktur diyorum muhammed gibi ondan öncekilerinde UYDURMASIDIR diyorum anlayabilene.

Sizin bildiklerinizde ortada zaten

islam tarihi yazıyoruz burada inkar ediyorsunuz islam tarihinden bi habersiniz

ortaya koyulan kuran da bir çok çelişki var diyoruz insan yazmasıdır ilahi bir varlıkla alakası yoktur diyoruz mucizeler var deyip ömer çÖlakıl gibi adamlarda içinde mucize arıyor varsa mucize gelecekten haber versinde biz görelim. Bir olay ortaya çıktktan sanra Arşimend gibi hamamdan fırlayarak EVREKA EVREKA diye bağırarak ortada gezmesinin hiç bir anlamı yoktur. yeni bulunan olayları kurana mal etmek müslümanların EN BÜYÜK HASTALIĞIDIR. ne hikmetse bulunan şey ortaya çıkmadan önce bulamazlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili cooldelta...Japonları örnek vermişsinde...Tanrı onları birçok doğa felaketleriyle denedi...Japonyada şu anda kaç tane uydurma ilah var biliyor musun...İçlerinden Tanrıya inananlarda var inanmayanlarda...Üstün Japon ahlakının yok olması bir felakete bakar..Ki Allah ansızın azab eder hiçbiri birşey yapamaz...Ama dediğim gibi Tanrı aslında azab etmek istemez...

japonların yanında çin ide örnek verdim nüfusu 1.350.000.000 japonların kide 124.000.000 azımsanacak bir rakam değil islam ülkelerin 1.571.198.000 kaynak linki : -http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_M%C3%BCsl%C3%BCman_n%C3%BCfusu- dünyanın birçok yerinde de ataist deist ve başka tanrılara inanan birçok insan var.

japonlar ın yaşadığı ada deprem kuşağında tabiki deprem olacak inancınıza göre bütün insanları allah yarattı ordaki kullarına neden kendisini bildirmedi neden oraya da bir peygamber göndermedi milattan çooooooooook çok zaman önce orda insan topluluğu vardı ve kendi edindikleri tanrlara tapıyorlardı allah demiyormu bende başka ilah edinmeyiniz bana eş koşmayınız diye neden buna göz yumdu, arap yarımadasına bu kadar bonkör davranan allah diyer coğrafyaları neden es geçti medeniyetleri inceleyiniz efendim medeniyetleriiiiiiiiii

sorularn cevaplarını bulursunuz orta amerikada inkalar mayalar aztekler

kuzey amerikada kızılderelier

avustarlyada aborjinler

bunların hiçbirede o kıtalar keşfedilene kadar 1600 lü yıllara kadar ne hırıstıyanlık ne musevilik nede müslümünlıktan haberleri vardı.

japonlar hakkında kayanak linki : -http://tr.wikipedia.org/wiki/Japonya-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

simdi cok iyi dinle biggrin.png

nisa 91. ayet:

"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."

ilk ayet bu ;

kisim kisim dusunelim ;

Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız.

devletin icine sizmis ve istihbarat tasiyan; devleti icten cokertmeye calisan bir yapilanma var diyor Allah ..

Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar).

yaptiklari seyin suurundadirlar !

Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün.

uzak durmazsa, sulha yanasmazsa olum cezasi hak olur ...

direk oldurmekten Bahsediyor mu Allah ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sizi Mescidi haramda öldürmeye kalkarlarsa sizde onları öldürün,sizi kovdukları gibi sizde onları kovun"

mescidi haram hassas bir yerdir ve orada ibadet edilmektedir .

ibadet halinde olan bir muslumani arkadan serefsizce oldurmenin cezasi

kisasa kisastir ...

Allah uyarmis .. bu herseyden once bir uyaridir : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakara 191. ayeti:

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

onlari nerede yakalarsaniz oldurun

onlar kim ?

insanlar anlamamakta israr ediyorlar ; oyle insanlar vardi ki ; ruhu iblisin tum pisligine batmis;

asla ve asla barisa yanasmayan ; ilk bos firsatta mutlaka bir kalleslik yapicak olan

ruhu kibir ve ofkeyle kaynayan; ama gucleri ellerinden alindigi vakit ; yilan gibi sinsi , sokmaya and icmis kafirler ...

Hz. Aliyi namaz kilarken sehid eden ;

4 halifeyi olduren kafirler ...

bugun teroristlerin hepsini oldurmeyi istemiyor muyuz ?

tek bir teroristin bile yasamasini istiyor muyuz ?

Teror Kuranda fitne demektir ... kalleslik demektir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sizi Mescidi haramda öldürmeye kalkarlarsa sizde onları öldürün,sizi kovdukları gibi sizde onları kovun"

bunu yorumladim bi daha yorumliyim ;

bugun TBMM, konsolosluklar vs gibi hassas ve onemli yerlerin jandarma, asker, polis gibi caydirici gucler tarafindan korunuyor olmasi ve ates etme yetkilerinin olmasi, ayetin modern bir cagda bile parliyor oldugunu gosteriyor ...

bu yazdiklarim sanirim yeterli .. 10. sayfaya gecmeden okuyabilirsin : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili cooldelta...Araştırma yapmadığınız çok belli..Şimdi size birkaç şeyler anlatacağım kaynak maynak vermeyeceğim isterseniz araştırabilirsiniz...

Kur'an da birçok Peygamber görürsün..Bazı ayetlerdede nice Peygamberler gönderdik yazar...Olayı Putperestlerden alayım...Putperestler Tanrı'nın varlığından haberdarlardır..En yüce Putun ismi Allah idi..Atalar bu puta daha sonra kızlar çocuklar koymuş ve daha birçok şekilde olan put koymuşlardır..O zamanki tavır çok Tanrı daha çok gücü temsil etmesi durumundadır...Mesela "sen kaç tanesine inanıyorsun 1 tanesi ben 360 tanesine inanıyorum benimki daha güçlü" der gibi..Neyse bu Putperestler zaten ibadetleri olduğunu biliyorsunuz...Yani daha öncede namaz oruç ayin gibi ibadetler vardı..Bunların kökeni İsrailoğullarından kaynaklanır...Kur'anda putperestlerin namaz kıldığı belirtilmiştir çelişkiniz varsa emin olursunuz...

Şimdi gelelim japonlara...Japonlarda şu an putperestler rolünü oynuyorlar...Dinleri bilirseniz birçok gerçekleri bilirsiniz...Putperestler için ne demiştim...Bir tane büyük put vardı diğerleri ona ortak koşulmuştur..Japonlar Amaterasu adında Tek Tanrıya inanıyorlardı..Güya bu Tanrı birinin gözünden yaratılmış veyada birsürü hikaye....Tek Tanrı derler ama güneşi ayı suyu hep ortak koşarlar...Yedi şanslı Tanrılarından biriside Hiko-ru(yanlış yazmış olabilirim ama buna benzer) bu Tanrıya Tek Tanrı derler...Aynı putperestlerinki gibi Tek Tanrıdan haberdar ama onlara göre Güneşte bir Tanrı suda yada başka uydurma olan heykerlerde öyle..Yani anlayacağın o halka Peygamber gitti ama onlar ortak koşmayı es geçmediler...

Hint mitolojilerinde Tek Tanrıya Şiva derlerdi...Başka bir mezhep Vişnu diye anarlardı...Diğer mezheplerdede farklı görürsün...

Sümerlerde Anu (Şu tufan meselesi zamanlarda Tanrıya bu isimle andıklarını düşünüyorum)

Babillerde Marduk..

Zerdüştlerde Ahura Mazdah

Roma-bizans Jüpiter

Hititler Taru

Kızılderililer Manitu

Çin uygarlığı Paku

Eski türk ve moğollar Tengri

Eski mısır Osiris

Eski iskandinav Odin

Mayalar Hunab ku

Aztekler Ometeotl

Dinka(Güney sudan) Nhialik

Kuzey japon adalar Kando

Daha yazmayacağım artık çünkü çok var..Bunların hepsi zamanında Peygamberlerin sayesinde oluşan dinlerdir..Tanrı kendini herkese bildirdi ama insanların çoğu ona hep ortak koştular...Şu an Müslümanlık Hristiyanlık ve Musevilik ona ortak koşmadığı için oldukça büyükler...Allah Tanrının özel bir ismidir...Biz Allah deriz Onu anarız...Eğer daha fazla araştırma yaparsanız Tanrı'nın Peygamber göndermediği yanılgısına kapılmazsınız...

Namaz Ademden beri var olan birşeydir...Tanrıya secde etmek,dua etmektir..Hadislerin hepsi insan yazmasıdır..Mesela şu küçük kız ile ilgili hadis var...Şimdi adamın biri sapık diyelim ve böyle bir hadisi ortaya koydu,amacınıda anlarsın artık...Şimdi ben bu adamın sözünü Allah'ın sözyle nasıl değiştireyim...Zıt görüşler çok Kur'anla örtüşmeyen çok hadis var...Bak birşey daha belirtmek istiyorum...İşte böyle yoldan çıkılır dinden...Zamanında ayetler böyle değişti...

Sen 5 vakitini kıl yada 6 vakit kıl...Yeterki kimin için kıldığını bil...

Tanrının dinleri sadece Müslümanlık,Hristiyanlık yada Musevilik değildir...Kısacası inananlar manasındadır..Mesela Kur'an da İsa Mesih ile ilgili ayet var..İsa Mesih'in öğrencisi ayette biz müslümanlarız diyordu...Bu benim dediğim anlamı destekler...Şu an musevi insan aslında bir müslüman,müslüman ise aslında musevi...İnsanların kendi verdiği isim bunlar temeli Tanrı'ya inananlardır..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlave etmek istiyorum...Diğer dinler hakkında boş vaktinizde araştırma yapınız...Allah hiçbir yeri es geçmedi...Sen Kitabı ele al o zaman herşeyi anlayacaksın...Nasıl okudunuz bu kitabı anlamıyorumki ben...İncil'i tavsiye ederdim sana ama Kur'an a inanmadıysan ona hiç inanmazsın..Ateistlerin çoğu Kur'an-ı Kerimi okumamışlardır...Müslüman olan Hristiyanların sözlerini internetten bir dinleyin...Sonradan Müslüman ateistlerin yorumlarını okuyun...Ama dersen ben doğruyu biliyorum...Bende sana şu doğruyu bi verde patlatayım derim..Hele bi ver şu kaynağı :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili omar123

Yukarıda zikrettiğiniz medeniyetlerin inançlarındaki tanrıları onlara peygamber allah innacna yaydı daha sonra ona ortak koştular derseniz bu tek kelimeyle zorlamacılık olur.

Şöyleki : varsayalım sizin dediğiniz gibi olsun peygamberlere sorarlar biz nerden geldik dünya nasıl yaratıldı gökte ne var gibi soruları sormuş olsunlar bu soruların cevabıda şimdiki semavi dinlerdeki gibi anlatlmış olsun neden o zaman her medeniyette farklı farklı anlatımlar olsun ki öyle değilmi ama.

Allah yeryüzünde her kıtaya peygamber gönderdi ise bu peygamberlerden bahsedilmezmiydi Allahın ne olduğu açık açık belirtilmezmiydi neden farklı fırklı ilah edinsinlerki. Farz edelim bildirildi en azından bir kısmı bu sapkn inançtan ayrı olması gerekirdi öyle bir şeyde yok

İncili okumamı tavsiye ediyorsunuz zamanında okudum ama hangisi doğru zira M.S. 326 yılında toplanan İznik Konseyi'nde yüzlerce İncil nüshası arasından dört tanesi seçilip diğerleri yakıldı ya yakılanlar içinde en doğru olanı vardı ise.....

sevgili omar123 inan bana, kuranı senden fazla okumuşumudur. tefsirleri senden fazla karıştırmışımdır daha burada tartışacak çoooooooooooook konular var mesala nebe suresi diyanet vakfı meali

(31-34) Şüphesiz takvâ sahipleri için umulanı buldukları yer, bahçeler, üzüm bağları, göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar, içki dolu kâseler vardır.

linki: -http://www.kuranmeali.org/78/nebe_suresi/33.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx-

Bu ayet takva sahibi erkeler için verilen şeylerden bahsediyor

peki ya takva sahibi olan kadnlara ne var

zaten kuranın erkek egemen bir toplumdan üretildği apaçık ortada kadınlar hep itilmiş kakılmış ne mirastan adam gibi pay alırlar ne şahitlikleri kabul edilir nede cennette onlar için yapılmış bir şey vardır ne varsa erkeğe bu mu Allahın adaleti yoksa Muhammedin adaleti mi demeliydim.

Bakınız Mayalar insanlığın oluşu mu ile ilgili nasıl bir bilgiye sahip.

Maya geleneğine göre yeryüzündeki canlılar bugüne dek her biri çok uzun zaman dilimlerini kapsayan ve tufan benzeri yıkımlarla sona eren dört çağ ya da devir geçirmiştir.[129] Mayalar’ın kutsal kitabı Popol Vuh’a[130] göre çok eski çağlarda devler de yaşamış ve yarı-ilahlar devleri öldürerek “devler çağı”nı bitirmişlerdir. Şimdi beşinci çağda bulunmaktayız. Şimdiki dünya, bir haçın uçları gibi dört yönde yerleşmiş dört kardeş koruyucu (Bacab'lar) tarafından taşınmaktadır.

Mayalar’ın kutsal kitaplarından Popol-Vuh’ta, yaratılış, dünyanın meydana getirilişi ve daha sonraki bir çağda ataların imal edilmesi hakkında şu sözler, Mayalar’ın yaratılışla ilgili inanışları hakkında bir fikir vermektedir:

“Ses fiil demektir, kelam yaratılış demektir. Yer, kelam ile yaratıldı. Kelam yedi rakamı oluşturularak geldi.[126](…) O devirdeki varlıklar şekilsizdi. Konuşmasını biliyorlardı. Daha güneş görünmüyordu.(…) İlahlar dördüncü çağın ilk insanlarını ise yoğurarak oluşturdular. Dördüncü çağın ataları olarak önce dört erkek yaptılar, sonra erkekler uyurken kelam yoluyla onlara dört kadın yaptılar. Bu atalar, ilahlara benzer olarak yapılmışlardı, benzerleriydi, mükemmeldiler. Gördükleri her şeyi öğreniyor, anlıyorlardı. Bilgi ve bilgeliklerini (sanatkarlıklarını icra ederek) taşlara, dağlara, doğaya yansıttılar. İlahlarla aynı dili konuşuyorlar ve birbirleriyle mükemmel biçimde anlaşıyorlardı. Sonunda her şeyi bildiler ve Yer ve Göğün dört köşesini, dört yönünü incelediler. Fakat ilahlara denk olmaları ilahların hoşuna gitmedi; böyle olunca ilahlarla insanlar arasında ayrım kalmıyordu. Bu yüzden büyük ilahlar insan-ilahların, yani ataların gücünü sınırlama kararı aldı. Bir aynanın yüzünün buğulanması gibi ataların gözlerini kararttılar, artık insanlar ancak kendilerine yakın olanı görebileceklerdi. ‘Güneşin doğduğu ülke’de yaşayıp çoğaldılar.”[115]

Daha fazal bilgi için link: -http://tr.wikipedia.org/wiki/Maya_uygarl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-

Aztekler:

Aztek inanışında tanrılar insanlar tarafından gözle görülemezdi. Bununla birlikte Aztekler rüyalarında ve kehanetlerde tanrıları görebilirdi. Bunun dışında teixiptla olarak adlandırılan ve tanrıları temsilen kutlamalarda veya ritüellerde ortaya çıkan, tanrıları taklit eden, tanrıların içlerinde vücut bulduğu şeyler vardı – bunlar da Azteklerin tanrıları ‘görmesini’ sağlıyordu. Teixiptla, tanrıya veya olaya göre değişebilir, bir insan veya şekil verilmiş tahta veya taş oymalarda olabilirdi. Aztekler tanrılarını yoğun biçimde betimlemiştirler. Betimlemeler antromorfiktir; bir hayvan veya bir nesnenin formunu aldığında - örneğin kutsal köpek Xolotl veya bıçak tanrı Itztli - dahi tanrının çeşitli insani özellikleri bulunur, kollar, bacaklar veya yüz gibi.

Azteklerin baş tanrısı ve inandıkları en yüce tanrı Ometeotl idi. Her şeye kadir, her yerde var olan, evrenin yaratıcısı bu tanrı her şeyin ilk sebebiydi. Kendinde hem eril hem de dişil özellikler barındırmaktaydı ki onun bu tarafları birçok küçük tanrıyla birleşmiştir. Eril yön ateş ve güneş ile ilişkiliyken dişil yön bereket ve arz ile ilişkiliydi. Diğer birçok mitolojide de görülen, doğrudan eylemsiz fakat varlık açısından yüce baş tanrı kavramı, Aztek mitolojisindeki Ometeotl’da da kısmen görülebilir. Örneğin evrenin yaratılışının büyük kısmını çocukları gerçekleştirmiştir. Ometeotl Aztek panteonunda, cennetin 13. ve en yüksek katında yer alırdı. Ayrıca onun bu makamı bebeklerin ruhlarının dünyaya doğmak için indikleri yerdi.

Aztek panteonundaki bir sonraki önemli tanrı olarak Tezcatlipoca zikredilebilir zira Azteklere göre ana yaratıcı güçtür. Baş büyücü olarak kabul edilen Tezcatlipoca birçok tanrıyla birlikte tanımlanmıştır; örneğin takvim ve bıçak tanrı Itztli ile.

Aborjinler:

Tüm dünya uykudaydı. Her şey sessiz, hareketsizdi ve hiçbir şey büyümüyordu. Hayvanlar yeraltında uyumaktaydı. Bir gün gökkuşağı yılanı uyandı ve dünyanın yüzeyinde süründü. Her şeyi bir kenara itti ve bu onun tarzıydı. Tüm bir diyarı gezdi ve yorulduğunda kıvrılıp uyumaya başladı. Böylece heryere izini bıraktı. Sonra geri döndü ve kurbağalara seslendi. Onlar da su dolu kocaman mideleriyle ortaya çıktılar. Gökkuşağı yılanı onları gıdıklayıp güldürdü. Sular ağızlarından çıktı ve gökkuşağı yılanının izlerini doldurdu. Göl ve nehirler böyle yaratıldı. Daha sonra çimenler ve ağaçlar büyümeye ve yeryüzünü yaşam doldurmaya başladı.

yukarıda görüldüğü gibi farklı medeniyetlerin farklı inançları var oysakı allah buralar peygamber göndermiş olsa idi ayn tornadan çkmş gibi aynı şeyler yazıyor olmalıydı.

Musanın yanına kardeşi harunu peygamber olarak görevlendirirken bonkör davranan allah ordaki kullarını esgeçmiştir sayın omar123 sizin yazdıklarınız sadace bir zorlamadır bu şekilde hiç biryere varamazsınız oradakı insanların edindiği tanrıları allaha mal edemezsiniz ederseniz komik duruma düşersiniz

ŞURADA kaç sayfadır yazışıyoruz ben önce dedimki rahman suresine bakarak adam dünya düzdür dedi bir video paylaştım

siz dedinizki hayır ama öyle değiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ki orada yok nazirat 30 da dünya yuvarlaktır dediniz

inceledik yuvarlak olmadığını 8-9 y.y tefsir alimlerinin tefsirlerini ortaya koydum aynı kuranda dünya ile ilgili uzatmak kelimelerine inceleyip ortaya koydum bu konuyla ilgili tık yok. aşağıda yeniden veriyorum.

Rad suresi 3 ayet: Medde =uzattı

Furkan 45 ayet: medde =uzatmak

Hicri 19 ayet: meddena-ha=biz onu uzattık

daha sonra kuranda 130 yakın yerde kalpten bahsettiğini beyinden bahsetmediğini düşünme organı olarak kalbi söylediğini yazdım onada itiraz ettiniz ve doyurucu bir bilgiyı ortaya koyamadınız. Vicdan dan bilmem neden bahsettiniz halbuki oda beyinden gelen bir düşüncedir.

size eski msırda kalbe nasıl bir önem verildiğini yazdım kurandaki kaynağın da bu olduğunu söyledim yine yazıyorum

Burundan bir çengelle girilip beyin parçalanır ve parça parça çıkarılıp atılırdı. Beynin korunmamasının nedeni Eski Mısırlılar’ ın beyine önem vermemelerindendir: Eski Mısır’da yaşam kalpten girer, kalpte yaşar, kalpten çıkardı. Eski Mısırlılara göre, düşünce merkezi de yine kalpti. Bu nedenle kalp çıkarıldıktan sonra mumyalanıp tekrar yerine konulmasına rağmen, beyin hiçbir şekilde saklanmamıştır, beyin önemsenmediğinden dolayı, hiyerogliflerde bile yer almamıştır.

linki: -http://www.girgin.org/ansiklopedi/misirdamumyalama.htm-

Benden buraya kadar artık yazmayı düşünmüyorum sizin deyiminizle

kafirun 6 : Lekum dînukum veliye dîn

sürçü lisan ettiysek affola hepinizide seviyorum esen kalın.

Kalın sağlıcakla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili cooldelta..

Semavi dinlerdeki gibi Tek Tanrılı dinlerde yaratılış ve yok oluş vardır..Sadece Tek Tanrılı dinlerde görürsün bunu...Cennet ve Cehennem vardır ama isimleri değişiktir...Şeytan vardır ismi değişiktir..Mesela Mazdaizmde İblise çok değişik ismi vardır(Hatırlayamadım şu anda)..Ölümden sonra yaşam çoğunlukla Tek Tanrılı dinlerden oluşmuştur..Ahirette yargılanma konusu ise Hz.Musa Peygamberliği ile geldi...Zaten ayette yazar..Allah ilkbaşta insanlardan Ahireti gizlemiştir...Şu bir doğruki dinde aşırı bağımlılık şirke yol açar...Farklı farklı anlatımlar olmadıki zaten..Yaratıcı tektir anlatımı vardır hep..Peygamberler aracılığıyla onlara bildirilirdi,içlerinden inananlar olmuştur inkar edenler..Bazılarının azaba uğradığını okumuşsundur Kur'anda yazar..Dediğim gibi eski inançta çok Tanrı çok gücü temsil ederdi..Bu eski çağ insanının bakışı..Günümüzde ise Allah'ın tek bir Tanrı ve herşeye gücü yettiği biliniyor..Eski çağ insanları günümüz bilgisinde olsaydı onlar şirk koşmazlardı..

Hepsi sapkın inanç derken onlarda asli inananları görmezlikten geliriz..Kur'anda Kitap Ehlinden inananlarda vardır ayetin, hatırlatayım..

İncil'i okudunda hiçmi birşey fark etmedin..Zira ben İncili okuduğumda beni güzel bir duygu kaplar..Şimdi tinerci diyeceksin bana :D

Sevgili cooldelta...Kur'an-ı benden 1000 kez fazla okuyun bu hiçbirşeyi değiştirmez...Ben okudum anladım Kitabı test ettim..Şimdi Ayette erkekler yazıyor mu bakın bi..Bilimsel olarakda biz erkekler kadından üstünüz..Ama insan hakkı ikimiz içinde eşittir..O zamanın kadınlarına göre Allah'ın yaptığı tabiki çok doğru bir davranış...Kadınlar zaten ikinci plandaydı,devir o devir...Dolayısıyla Allah kime yeteceği yükü kadar yük vermiştir...Tabiki kadın erkeğe eş olsun arkadaş olsun diye yaratıldı...

Sevgili cooldelta...Şu an Tevrat'ın değiştirildiği söz konusu iken edinile bilgilerin değişmemesi söz konusu olamaz mı? Onu bırak İncil'de bile değişiklik söz konusu...Günümüzden örnek vereceğim çünkü iş çıkmaza girecek...Mesela google'a Azrail yaz bi...Yada İsrafil...Bunlar Kur'anda yazar mı? Yazmaz..Peki şunuda yaz Deccal ve Mesih...Bu Kur'anda yazar mı yazmaz...Ama insanlar inanıyor...Sana en iyi örneği verdim günümüz açısından...Artık sen düşün...

uzattı,uzatmak,Biz onu uzattık..Ben burada Dünya'nın düz olduğuna dair birşey görmüyorum..Üstelik koyduğunuz meallerden ötürü bizim dediğimiz gibi olan meallerde vardır...Kelimelerin anlamı yeter dedim muadbedun kelimesini bir daha yazıyorum...Bu kelimenin anlamı düz,düz olan herşeye bu kelime ile kullanılırdı..Dediğin gibi olsa Ayette Muadbedun kelimesi yazar idi..

Kalp ile söylediğimiz şeyleri anlamadığını niye söylemiyorsun..Birdaha yazayım..Düşünmek bir eylem değil midir...Psikoloji biliminin bir serçe parmağının olmaması bile insanı yanlış düşünmeye zorlar sözünü okumuşsundur..Okumadıysan benden okumuş oldun..Stresi bilirsin...Stres bizim düşünmek eylemimizi doğru yapmak için bizi zorlamaz mı?Bak işte Ayette kalp bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca ilave etmek gerekirse Kur'an Peygamberlerden bahsetmemiş demişsiniz..Benden birçok defa okuduysanız Kitapta birçok Peygamberin olduğunu okumuşsunuzdur..İçlerinden alaya alınanların olduğunu yada öldürülenlerin olduğunu hep okumuşsunuzdur...İlk Peygamber kimdir :)..Hz.Musa mı?Hani ben müslümanların ilkiyim demişti...Bence değil çünkü ondan önceki İbrahim var...İbrahim var iken Tanrıya ne diyordu sence ? :) Bu arada belirteyim Hz.İbrahim o kadar akıllı adamdırki o çağda Şu Dünyadaki Akıllı tasarımı düşünmüştür...Diğerleri gibi aya veya güneşe Tanrı dememiştir...Şimdi daha önceye gidelim Hz.Lut var...Hz.Lut Tanrıya ne ismi veriyordu sence :)..Daha önceye gidelim Hz.Nuh var...Hz.Nuh zamanında ise..Hayvan doğasındaki vahşi yaşam gibi insanların yaşamıda böyleydi..Hz.Nuh o devrin tek doğru kişisiydi..Ve Tanrı onu seçti sence bu adam Tanrı ya ne ismi vermiştir...Daha önceye gidelim..Hz.Adem'e geldik...Biliyorsunki Hz.Ademden önce isim diye birşey yok idi..Hz.Adem ile birlikte isim kavramı oluşmuştur...Sence Tanrı'nın ilk ismi nedir ? Daha çok sorulur..Sen diyorsunki Tek Tanrı niye hepsinde farklı ?Farklı diye birşey yok aslında temel ney Tek Tanrı..Ama onlar Tek Tanrı derler,sonra onun çocukları olur oda yetmez güneşi ayı hatta ineği bile katarlar..Üstün Japon ahlakımız şu an bunlara tapıyor :)

Kendine iyi bak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah yeryüzünde her kıtaya peygamber gönderdi ise bu peygamberlerden bahsedilmezmiydi

mantiksiz; gelmis gecmis butun Peygamberlerden Bahsetseydi Allah Kuran cok uzun olurdu

Allah Peygamberlerin hep ayni seyle geldiklerini ve her kavme geldiklerini soluyor .

kaldi ki su an Kuran tum dunyada yaygin .. Okuyan amerikada da okuyor .. cinde de ..

belli bir kavme Peygamber gelmedi ise o kavim mutlaka Peygamber gelen bir kavim tarafindan uyarilmistir ..

biz Peygamber gorduk mu ? gormedik biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen diyorsunki Tek Tanrı niye hepsinde farklı ?Farklı diye birşey yok aslında temel ney Tek Tanrı..

Omar bu görüşünü uzun süredir savunuyor. Her toplumun "görünmez tanrısının" farklı olduğunu ona anlatamadık.

Son bir kez daha deneyeceğim. Belki anlatabileceğim.

Eski çağlarda birbirinden habersiz iki topluluk düşün. Olamaz mı, olur.

Bunların insanları zor durumlardan kurtaran iki farklı masal kahramanı ürettiklerini düşün. Olamaz mı, olur.

Birisi Alaaddin'in Cin'i, diğerisi Süpermen. Birisi gücünü büyük ruhtan alıyor, diğerisi kriptonit maddeden.. Nitelik olarak çok farklı iki masal kahramanı. Ama ikisinin görevi de insanlara olağan üstü güçleri ile yardımcı olup onları zorluklardan kurtarmak. Aynı mı, değil.

Yine böyle farklı iki birbirinden habersiz toplum, var olanları oluşturan yaratıcı üretmişler kendi kültürlerince. Ama nitelik olarak birbirinden farklı. Birisi işkenceci diğerisi değil. Birisi kinci, diğerisi değil. Birisi yarattığını hayvan, pislik diye aşağılar, diğerisi değil. Birisi adaletsiz, cinsiyet ayırımı yapar diğerisi değil. Nitelik olarak kastedilen yaratıcının sifatları çok farklı. Olamaz mı, olur.

Ama Arap kalkıp ta kendi ürettiği tanrının, diğer niteliği farklı olan tanrı olduğunu iddia ederse, diğer kültürler ne yapsın?

Diğer toplumlar; "Tamam Araplar söylesin ama, benim tanrım o değil" diyecekler. Zira toplum kültürleri farklıdır. Dinler ve ürettikleri yaratıcılar o toplumun kültürleridir. Tıpkı farklı kurtarıcı Alaattin'in Cin'i ve Süperman gibi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

daha sonra kuranda 130 yakın yerde kalpten bahsettiğini beyinden bahsetmediğini düşünme organı olarak kalbi söylediğini yazdım onada itiraz ettiniz ve doyurucu bir bilgiyı ortaya koyamadınız. Vicdan dan bilmem neden bahsettiniz halbuki oda beyinden gelen bir düşüncedir.

:D

hmm Allah neden kalp yerine beyin demedi diye :D

iyi al bakalim :

biz hakki batilin ustune firlatiriz o da onun beynini darmadagin eder (Ayet)

beyin ayeti :D

kontrolunu kaybettiririz diyor Allah .. beyinlere bir cesit travma etkisi yaratiriz diyor :)

tabi bu birikimli alimlerle konusulunca olur :) biz sadece durumu idare etmeye calisiyoruz o kadar :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine kılıfladınız hadi.. smile.png Beyin yok.. smile.png

Ayetin kelime kelime tercümesi: http://www.kurantefs...ri.aspx?ayet=18

mmm :D beyin yok diyoruz zaten :D beyin de kalp te sembol ;

kalp vicdani beyin dusunce sistemini anlatir ..

ayette beyin dusunce sistemi olarak cevrilmistir ... cok ciddiye almissin : ))

organ nakli yapmiyoruz ki :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.