Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATEİSTLERE SORU

BilincArkeolojisi

Önerilen İletiler

İnançla ilgili teferruatlı malumatınız olsaydı yukardaki çok basit soruları sormaktan vazgeçerdiniz ve inanmıyorsanız yine de inanmamaya devam ederdiniz...Allah kendini gösterseydi sen yukardakileri yazıyor olmazdın öbür dünyaya da ihtiyaç kalmazdı...Bu dünya da imhihan için yaratılmış olmazdı...İnanman için illede onu görmen gerekiyor demek...Sen aklın,sevginin,hoşgörü duygusunun,nefsin(id,ilkel benlik),cesaretin,canlılık enerjisinin olmadığına da inanıyorsun o zaman...Bir labaruatarda bugün için onları somut inceleyemiyorsun ama dolaylı yollarla bu hisler var diyorsun...Maddeye bağlı kalırsan bütün çıkarsamaları maddeye göre yaparsan ancak madde gibi yaşarsın...Allah madde yok demiyor,bilim yapmayın demiyor ayrıca...''...düşünenler için ibret vardır,akıl etmez misiniz ?''der ayetlerin sonlarında...

Merhaba Fuzuli

İbret Olarak ne var ? Eğer ki o olayın Allahtan Geldiğine İnanırsan allah'ın yapıtıgına ınanırsın.ve yaralı bır hastayı hast. gec kaldırırsan ve hıcbır mudahele edılmezse ölür. bazı bioliojik etkenlere ve etmenlerden dolayı eğer ki erken teşhis olsaydı ölmezdi.Sadece Öldüğünü yıne allah'a bağlarız..Çünkü; inanacagımızı düşündüğümüz ıcın inanırız her şeyin ondan geldiğine inanırz.Ben Ölüceğimi Biliyorum ama ne zaman öleceğimi bilmiyorum bunun sebebi sadece aklımın yetmemesidr.Çok hızlı düşünen bır ınsan olsaydım daha gec ölürdüm.Şuanda masa başında dahi ölebilirim.Değil mi? Olabilir çunkü; ne olacagını bılmıyorum hucreleirimi kontrol edemıyorum vs.. şeyler işte (anlamanı temelli ediyorum.. )Ve ben Bunu Allah'a Bağlıyamıyorum.Biolojik Etmenlere ve Etkenlere Bağlıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

lena biz sadece sıfatlarında benziyoruz görmek duymak gibi. bişeyin sıfatı ayrı şeydir kendisinin mahiyeti ayrı şeydir inkar etmicez ama o bize kendisini nasıl tanıttı ise biz onu öyle bilicez.

böyle bir tarifi hçbir ayette yada hadiste duymadım böyle kendi algımızı tanım yapmaktan kaçınmamızı tavsiye ederim saygıalrımla arkadaşlar...

O sıfatları kim yaratıyor ACABA ? İnsan mı ? Allah mı ? :sweatingbullets: ismi veren bizleriz onu uyguladığını ispatlayan yine insanlardır.Sadece her şey'in ondan geleceğini düşündüğümüz için insan Allah'ı Yaratır.Evrende hiçbir nesne'nin anlamı gercek anlam taşımaz sadece gerceklıgı bız hıssederız ARABA'nın neden ARABA dendiğini ispatlayabilirmisin ? 4 tekrleklı eksoz far'ı olan bır motor aracı eğer ki baska bır isim taksaydık onun adı baska bır sey olacaktı. Örn. Hala Bakteriler bulunuyor bulunan bakterilerin isimlerine bulan kişinin ismi veriLiyor.Demek ki sonuç ne oluyor ? Eğer ki Hz.Muh Allah iki deseydi sen 2 tane olarak bilirdin.ve belirli ispatlara belirli kanıtlara dayandırsaydı şimdi ki gibi inkar etmekten korkardın.Sıfatları sen ben o bu şu yaratır. . . Pekala 21. yy'da bütün insanlık baska bır seye yogunlaşırsa inanırsa 22. yy'da Allah'ı mı _? tanırdı yoksa 21. y.y'da yaratılan şeye mi? bence bızım yarattıgımız seye ınanırdı.Çok günaha girdiğimi düşünüyorsundr .. :) ama gülerim böyle düşünme Lütfen Çok Kapsamlı bir cevap istiyorum. Rica Ediyorum ... tşkrettim şimdiden

:unsure: Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
bakın Allah'ı tanımak isterseniz görmeniz yeter mesela ben bu yazıyı yazdım benim hakkımda bazı bilgileriniz oluştu nedir bu adam okuma yazma biliyor bilgisayar biliyor birisi acaba bu yazı kendi kendi oluştu diye bilirmi daha gibönce dediğim i bir ilaç ne kadar ince bir ayarla yapılır kim derki bu ilaçlar şişelerin devrilmesiyile oluşur gelikendiliğinden meydana r o adam dersiniz peki bu koca kainatın kendiliğinden bioluştuğu diyen r adama ne denmeli....?için deli

O zaman şişelerin yıkılmasıyla ilaç oluşmuyorsa şu kainatta sebebsiz yaratılmadıysa ALLAhıda birisi yaratmıştır :unsure::sweatingbullets:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

değerli (konu yetlikisi) arkadaşım, ve kıymettar (konuk olan) arkadaşlarım;

ben birşeyi merak ediyor ve yüksek hakikatini öğrenmek ateşi ile yanıyorum, şöyleki;

bir ateist e cevap veremeyeceği tarz da ve (avam lisanı ile, köşeye sıkıştırıcı) nitelikte sorular sormak,

(belki de onlar böyle bir sorunun varlığını da inkar edebilme durumunda da olabilirler)

bize bir inanan olarak ne kazandırır, bir ateiste ise ne kaybettirir.

hiç ömrünüzde;

''eyvahlar olsun ki, ömrümü boşa sarfetmişim, nasıl oldu da bunu düşünemedim, böyle bir soruyla karşılaşmadım, bu ne büyük bir hakikat imiş meğer, kıble neresi secde etmek istiyorum, kelime şehadetin kayıt altına alınmış mp3 formatı varmı, ipod um da dinleyerek, ezberlemek istiyorum.)

tarzında bir durum ile karşılaştınızmı hiç.

peki düşünüpte merak ettiniz mi;

uluslararası üne sahip bilimadamları, sanatçılar, siyasetçiler, yada bizim gibi sıradan fakat değerli, dünya nın her milletinden akın akın gelerek aramıza katılan, İslam ın sömez Güneş i ile yüzleri nurlanmış kutlu insanlar, nasıl olmuş t İman etmiş olabilirler.

Ben şahsen sizin; (farkında olun yada olmayın bu şekilde ki yaklaşımlar bir ateist için hep aynı mantık ı taşır: Mantıksızlık) yapıyor olduğunuz gibi, bir inanan ile karşılaşarak, tek kale maç yapar gibi, hadi bakalım buna ne diyeceksin duygusuyla yöneltilmiş, sorulardan kaçamamış sonunda pes etmiş İman a gelmiş bir ateist görmedim, duymadım, ve de olmaması da muhtemeldir.

Şimdi bir inanan olarak, eleştirel tarzda ki bu yaklaşımımı bir başka pencereden göstermek istiyorum;

Fahr i Kainat Efendimiz bizzat bu tarzda (inkar edilebilecek ama, kaçılamayacak sorular sorarak) bir tebliğ de bulunmuş mudur,

yada; başka hiçbir çağda, hiçbir müslüman için erişilemeyecek kadar yüksek makama sahip olmuş olan Sahabe Efendiler imiz, O ndan böyle bir hadis hatta rivayette bulunmuşlar mı?

Peki, amcası (Hz.Hamza) nın kalbini elleri ile söküp alan ve o dönem insanları nazarında itibardan uzak ve vasıfsız bir zenci köle olan,

Vahşi ye herşeye rağmen Hoşgörü yü layık gören ve tevbe edip müslüman olmak istrediğini korkarak söyeleyen o caniye, o katile,

''İslam sana da aynı kıymeti verir'' manasını içeren bir yaklaşım ile;

Tam 14 asırdır şeksiz şüphesiz her asırda gelmiş ve gelecek insanlar tarafından;

Şefkat ve Hoşgörü peygamberi olduğu tasdik edilen, O na (yalnızca bu asırda yaşayan muhammed i lerin sayısı 6.5 milyar insanlık nüfusu içinde 1.5 milyardır, ve 14 asırdır bu oran eksilmek şöyle dursun artarak gelmektedir) inanan lar nazarın da, kendisini simgelemesi için uygun görülmüş olan simge bir ''Gonca Gül'' dür.

O Gül ler in ve Gönül ler in Efendisidir.

Şimdi sizler;

Biz O ndan farklı bir metod izliyoruz arkadaşım, sana ne oluyor, kendi işine bak. diyecekseniz, ben de derim ki;

Öncelikle enaniyet içinde şirk çekirdeği taşıyan bir avuç toprak oldunun hatırlatır, ardından;

yukarıda zikretmiş olduğum kıymettar hakikat ler sizin nazarınız da idrak edilememiş olmak bağlamın da, demek bir hiç hükmünde kalmış olduğunu,

Bizzat şahsım adına ise meşguliyet göstermek sureti ile harcadığım vakit in dahi, İNŞEALLAH tefekkür i bir ibadet hükmünde olacağını beyan ederim.

Yok eğer üslub u nuz, ve tarz ınız ın Asr ı Saadet modeli olmaktan uzak olduğunun farkına varmış iseniz, ben de derim ki;

Rabbi Rahim im bana bin el vermiş olsa idi, bin i ile sizi alkışlar ve tebrik eder idim.

Unutmayınız ki bizler, yaradılana Yaradan da ötürü saygı duyarız. Yoksa münasebet kurulacak her kişinin buna layık değer taşımasını beklemek,

yani saygıdeğer olmasını şart koşmak bize düşmez, haddimiz değildir.

Uzatmış olmamı mazur görünüz,

Eleştirilerim kırıcı oldu ise, affımı istirham buyurunuz,,,

Saygılarımla. Pek aciz ve Kemalat dan hissesiz, hem Kibirli, hem de Dualarınız a pek muhtaç kardeşiniz;

Doğan Gülbudak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tanrıya şimdiye kadar en ufak bi inancım olmadı bundan sonra da olmayacak.. kendi düşüncemizde yarattığınız bişey bu, nasıl tapabiliyorsunuz sizi anlamıyorum.. sizi anlamaya çalışıyorum bazen, ama o zman da kendimi aptal gibi hissediyorum.. çünkü hiçbirşeye doğru düzgün veya net bi cevap veremiyorsunuz ki her sorunun cevabı "tanrı böyle buyurmuştur" oluyor ve mantık, neden vs. araştırılmıyor.. ya hangi çağda yaşıyorsunuz biraz mantık yaa!!

(( içinizden bana lanet okuyorsunuz yada "tanrı akıl versin" diyorsunuz.. ewt ama akıllılık sizinki gibi oluyorsa bırakın deli kalıyım.. evet.. hadi beni lanetleyin, "cehennemde yan!" diyin.. kimi korkutacaksınız ?? )) :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tanrıya şimdiye kadar en ufak bi inancım olmadı bundan sonra da olmayacak.. kendi düşüncemizde yarattığınız bişey bu, nasıl tapabiliyorsunuz sizi anlamıyorum.. sizi anlamaya çalışıyorum bazen, ama o zman da kendimi aptal gibi hissediyorum.. çünkü hiçbirşeye doğru düzgün veya net bi cevap veremiyorsunuz ki her sorunun cevabı "tanrı böyle buyurmuştur" oluyor ve mantık, neden vs. araştırılmıyor.. ya hangi çağda yaşıyorsunuz biraz mantık yaa!!

(( içinizden bana lanet okuyorsunuz yada "tanrı akıl versin" diyorsunuz.. ewt ama akıllılık sizinki gibi oluyorsa bırakın deli kalıyım.. evet.. hadi beni lanetleyin, "cehennemde yan!" diyin.. kimi korkutacaksınız ?? )) :D :D

'deadLy-disgust' selamlar benim inancım bir zamanlar vardı.Şimdileri kayboldu.Ben de sanırsam insanların değimiyle ateist oluyorum.Bana göre allah % 50 var % 50 yok.Mantıklı ve sol aklımızla düşününce allah diye bır sey oldugunu dusunmuyorum ama sağ aklımla düşündüğümde allah'ın oldugunu düşünüyorum.Bence allah çelişkidir.bana göre işte ALLAH Her şeydir.

Herkese saygı duymak gerekir.Dogruyu kımse bılmıyor dunyada zaten "tek doğru yoktur".Aynı bu soruya cevaplarımız gibi.. Belkı sana gore tek dogru vardır bazı kımseye gore senin doğrun ona yanlıştır farkı görebiliyorsun. bu aralar hep ateist tarzı şiirler yazıyorum.doğuştan diyeceğim ama doğuştanda bir şey olmaz ki!? :unsure: ya bir de ben Darwin'in Teorisine inanıyorum :)

Saygılarımla

Tarih: Düzenleyen: 160618327
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(( içinizden bana lanet okuyorsunuz yada "tanrı akıl versin" diyorsunuz.. ewt ama akıllılık sizinki gibi oluyorsa bırakın deli kalıyım.. evet.. hadi beni lanetleyin, "cehennemde yan!" diyin.. kimi korkutacaksınız ?? )) :D:D

:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

1- Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar yapılabilenin en mükemmelidir. Olaylar ve tabiat kanunu denilen kanunlar ince hesaplara bağlıdır . Bir düzen ve denge içindeki bu sistemler kör bir tesadüf müdür ?

2- Kâinat kendi kendine mi oluşmuştur ? Mevcud olmayan şey , nasıl vücud verebilir ?

3- Boş , gayesiz , lüzumsuz hiçbir yaratığın olmaması ; kâinatta kesinlikle israf olmaması tesadüf müdür ?

4- Tesadüfün yaratıcılık vasfı var mıdır ? Neden yeni dünyalar , yeni yıldızlar ve canlılar oluşmuyor ?

5- Bir madde ; hem maddeden hem de ruhtan oluşan bir varlık meydana getirebilir mi ?

6- Kâinatın , hareket halindeki sayısız atom veya zerrenin şuursuzca birleşmesinden oluştuğunu , madde ve enerjinin ezeli olduğunu söylüyorsanız :

a- Deney ile bilinenden başka hiçbir şeye inanmadığınız halde , kâinatın yaratılışı teziniz deney ve görmeye dayalı mıdır ?

b- Atom ve enerji daima dönüşür . Sürekli değişen atom nasıl ilk sebep olur ?

c- Sebepsiz hiçbir şeyin olmadığını kabul ettiğiniz halde , nasıl olur da madde ve enerji kendiliğinden oluşur ?

d- Sonsuz bir boşlukta , sonsuz sayıda zerrelerin dengesini bozan nedir ki , birbirleriyle birleşerek kâinatı oluşturdular ? İlk hareket ve enerjiyi veren kimdir ?

e- Atom ; elektron , proton ve nötronlardan ibarettir . Atomda enerji varsa da , akıl ve şuur yoktur . Eseri yapan akıldan yoksun ise , eser mükemmel , akıl ve irade sahibi olabilir mi ?

f- Madde erkeklik ve dişiliği sağlayabilir mi ?

g- Her şey madde ise ; akıl , şuur , ruh nasıl oluşmuştur ?

h- Tabiat yarattı dediğinizde , sizi bir ağacın , taşın , toprağın , çiçeğin veya bulutun yarattığını kabul etmiş olmuyor musunuz ? Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyi nasıl yapabilirsiniz ?

i- Kâinatta kendi kendini yaratan bir madde var mıdır ? Kâinatın kendi kendini yarattığı kabul edilirse , bizzat kâinat tanrı yerine konmuş olmaz mı ?

7- Allah ‘ ın yokluğunu gösteren akli ve ilmi bir deliliniz var mı ? Allah madde olmadığı için delil istemeniz yersiz değil mi ? O ‘ nu yanlış yerde aramıyor musunuz ? Ressam hiç resmin içinde aranır mı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...........

Sorular yine başka sitelerden alıntılanmış. Bunlara onlarca kez cevap verildi. Bıktırıcı oluyor. Ama olsun ben yinede cevap vereyim. Okunmamış olunabilir.

İnsanların kendi soruları olsa, cevaplar daha bir hedefe varacak. İdealistlere tavsiyem; düşünce yapılarında da kopyacılığı bırakmalılar.

1-Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar yapılabilenin en mükemmelidir. Olaylar ve tabiat kanunu denilen kanunlar ince hesaplara bağlıdır . Bir düzen ve denge içindeki bu sistemler kör bir tesadüf müdür ?

Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar “mükemmel” değildirler. Hepsinin diğer nitelliklere göre artıları ve eksileri vardır. Doğada hiçbir şey mükemmel değildir. Mükemmellik kavramı idealist felsefenin bir ürünüdür. İdealistler varlıklara önce mükemmel derler, sonrada mükemmellik sadece Allah’a aittir diyerek mükemmellik kavramında çelişkiye düşerler.

2-Kâinat kendi kendine mi oluşmuştur? Mevcud olmayan şey, nasıl vücut verebilir?

Mevcut olmadan oluşmak kavramı yine idealistlerin düşünceleridir. Yoktan hiçbir şey var olamaz. Varlık sonuzdur. Yeni “vücut”lar kavramı, maddenin devinimi neticesi nitelik değiştirmeleridir.

3-Boş , gayesiz , lüzumsuz hiçbir yaratığın olmaması ; kâinatta kesinlikle israf olmaması tesadüf müdür ?

Evrende maddelerin biri birleri ile kaçınılmaz ilişkileri ve yaptırımları vardır. İsrafın olmaması bilimin, “maddenin devinimi” yasasını doğrulamaktadır.

4- Tesadüfün yaratıcılık vasfı var mıdır ? Neden yeni dünyalar , yeni yıldızlar ve canlılar oluşmuyor ?

Evrende hiçbir şey tesadüfle oluşmaz. Maddeselliğin etki/tepki yasası yeniliklere gebedir. Yeni yıldızların, gezegenlerin, canlıların oluşumu zaten vardır. İdealistler biyoloji ve astronomi bilimi ile ilgilenmedikleri için bunları elbette bilemezler.

5- Bir madde ; hem maddeden hem de ruhtan oluşan bir varlık meydana getirebilir mi ?

Maddenin ruhu yoktur. Bu kavram idealistlerin bir uydurmasıdır.

6- Kâinatın , hareket halindeki sayısız atom veya zerrenin şuursuzca birleşmesinden oluştuğunu , madde ve enerjinin ezeli olduğunu söylüyorsanız :

a- Deney ile bilinenden başka hiçbir şeye inanmadığınız halde , kâinatın yaratılışı teziniz deney ve görmeye dayalı mıdır ?

Bilimin “tümden gelim ilkesi”ne göre mevcut bilgilerle evrene ait bilimsel tezler oluşturulmaktadır. Bu tezler bilimseldir idealistlerce uydurulan masallara benzemezler.

b- Atom ve enerji daima dönüşür . Sürekli değişen atom nasıl ilk sebep olur ?

Soru kendi içerisinde çelişiyor. Madde ile enerji sürekli dönüşüm halinde ise ilk oluşum anlamsızlığı nasıl oluyor?

c- Sebepsiz hiçbir şeyin olmadığını kabul ettiğiniz halde , nasıl olur da madde ve enerji kendiliğinden oluşur ?

Yine ayni anlamsızlık. İlk oluşum idealistlerin bir uydurmasıdır. Madde enerji sonsuz devinimdedir.

d- Sonsuz bir boşlukta , sonsuz sayıda zerrelerin dengesini bozan nedir ki , birbirleriyle birleşerek kâinatı oluşturdular ? İlk hareket ve enerjiyi veren kimdir ?

Madde ile enerji makro ve mikro seviyelerde dönüşüm, etkileşim içerisindedir. Süreklidir. “İlk/son” kavramları idealist felsefeye aittir.

e- Atom ; elektron , proton ve nötronlardan ibarettir . Atomda enerji varsa da , akıl ve şuur yoktur . Eseri yapan akıldan yoksun ise , eser mükemmel , akıl ve irade sahibi olabilir mi ?

Akıl ve şuur madde olan insana ait bir enerji türüdür. Hayvanlarda da çok küçük miktarlar bilimce tespit edilmiştir. Buna benzer Her maddenin kendine özel bir enerjisi (fiziksel, kimyasal) vardır. Cansız maddelerin bu özellikleri ile zaman, mekan, ve maddesel etkileşim ile nitelik değiştirmesinin zaten akıl ve şuurla ilgisi yoktur. İnsanlar ise akıl ve şuurları ile ancak kendi çevrelerinde nicel ve nitel değişikliklere sebep olmaktadırlar.

f- Madde erkeklik ve dişiliği sağlayabilir mi ?

Madde özünce zaten var olmak kavgası vermektedir. Maddenin yenilenmesi cansızlarda etkileşimle, canlıların bitkisel olanlarında tohumlama ile, hayvan ve insanlarda ise sperm ve yumurtalıkla oluşmaktadır. Bitkiler ve hayvanların bu özellikleri yine var olma ve türün devamı özelliğinden dolayı milyonlarca yıl içerisinde dişilik erkeklik özelliğine dönüşmüştür. İdealist felsefe, hayvan ve insanların dişilik erkeklik özelliğini Tanrıdan kazandığını söylemektedir. O halde onlara şu soruyu sormak gerekir. Hayvan ve insanlarda bazen çit cinsiyetli özelliklere rastlanmaktadır. Tanrı bazen bunu beceremiyor mu? Ya da nerede kalıyor idealistlerin mükemmeliyetçilik anlayışı?

g- Her şey madde ise ; akıl , şuur , ruh nasıl oluşmuştur ?

Ruh idealistlerin bir uydurmasıdır. Akıl ve şuur ise beynin bir ürünüdür.

h- Tabiat yarattı dediğinizde , sizi bir ağacın , taşın , toprağın , çiçeğin veya bulutun yarattığını kabul etmiş olmuyor musunuz ? Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyi nasıl yapabilirsiniz ?

Küçüklük büyüklük yine idealistlere ait bir kavramdır. Her maddenin kendine has bir özelliği ve güzelliği vardır. Asıl küçüklük sıfatı; maddeye, hayvana küçüklük sıfatını atfeden idealist felsefeye ve ona hizmet edenlere aittir.

i- Kâinatta kendi kendini yaratan bir madde var mıdır ? Kâinatın kendi kendini yarattığı kabul edilirse , bizzat kâinat tanrı yerine konmuş olmaz mı ?

İdealistler masalcı zihniyetle devam ettikleri sürece bu soruların sonu gelmeyecek. Kendi kendini yaratan madde olamaz. Tanrı kavramı idealist felsefeye ait bir kavramdır. İdealistler bu soruyla da bindikleri dalı kesiyorlar. Yaratma kavramı zincirleme düşünürlerse yine sonsuzluk kavramı çıkar. Devam ettirirlerse kendi tanrıları içinde kullanmalılar.

7- Allah ‘ ın yokluğunu gösteren akli ve ilmi bir deliliniz var mı ? Allah madde olmadığı için delil istemeniz yersiz değil mi ? O ‘ nu yanlış yerde aramıyor musunuz ? Ressam hiç resmin içinde aranır mı ?

Maddeci felsefeye ait akıl ve ilim Allah mefhumu ile ilgilenmez ki Allahı ispata kalkışsın. Maddeci felsefede madde ötesi kavramı yoktur. Tanrı kavramını kabullenen idealist kesimdir. Varlığının ispatı da onların sorunudur. Elbette ressam resim içinde aranır. Resim ressamın özelliklerini taşır. Maddeseldirler ve tüm özellikleri ile birbirini tamamlarlar. Ama madde ruh özelliği taşımaz. Bir maddenin tüm özellikleri diğer tüm maddelere içkindir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
bu soruyu ateistlere sordum çünki onlar haşa Allah yok diyorlar bende diyorumki bana yok olan bişey söyleyin. olmayan bişey bilmediğimiz bişey söyleyin diyorum umarım anlaşılmıştır. varlık yokluk kavramları üzerinde düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.

bnce cok sacma bi soru bu..olmayan bişeyi sölemiş olsak onu zaten biliyor oluruz...olmayan bişeyi söylemek gibi bi sacmalık yoktur..hem sen bu soruyu somutmu yoksa soyut anlandamı sordun..?

yada her ikisidemi..?

sırf bu soruyu gördügüm icin üye oldum siteye..ve acıklamanı istiyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bnce cok sacma bi soru bu..olmayan bişeyi sölemiş olsak onu zaten biliyor oluruz...olmayan bişeyi söylemek gibi bi sacmalık yoktur..hem sen bu soruyu somutmu yoksa soyut anlandamı sordun..?

yada her ikisidemi..?

sırf bu soruyu gördügüm icin üye oldum siteye..ve acıklamanı istiyorum..

Benimde simdi dikkatimi cekti. Bence soru cok ters sorulmus.

Arkadas bana olmayan birsey soyleyin demis - Bende tanri diye birsey yok diyebilirim. Ama bu onu bildigim anlamina gelmez. Yani ben tanrinin yokluguna olmayan birsey diyorsam, bu bana gore varolmayan birseydir. Ancak bilip bilmeme olayi tartisilir. Kaldiki ne varligi nede yoklugu kanitlayabilecegimizi sanmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

selam arkadaşlar size bir sorum olacak eğer bu sorunun cevabını verebilen birisi çıkarsa kabül edicemki Allah yoktur(haşa) ama eğer bana bu sorunun cevabını bulamıyorsanız inadınızdanda vaz geçin ona yönelinki o da size yönelsin.

soru: bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

inançsızlar "Allah" yok derken aslında onun varlığına şahadet ederlerde bilmezler.

eğer tamam ama mahihiyeti söyledir böyledir derseniz o zaman varlığını kabül etmiş olursunuz ama sıfatlarında hataya düşersiniz o yüce Allah bize kendini nasıl tanıttı ise biz onu öyle tanırız mahiyeti anlaşılmaya çalışılabilir ama tartışma konusu olamaz.Akıl sahipleri için herşeyde Allah'ı gösteren deliller vardır.

soru:bana olmayan bişe söyleyin

cevap:tanrı

insanlar etrafta gördükleri nesnelerin nereden geldiğini düşünüpte bulamadığı zaman en basit yoldan kendileri gibi düşünüp nesneleri ve evreni birşeyin yaratması gerektiğini düşünmüş yani kendieriyle bağdaştırarak tanrıyı hayal etmişler hayalin temelide budur.tanrı herşeyi yarattıysa varlık yokluk kavramınıda kendi yarattıysa evreni yaraatırken kendi hangi ortamın içindeydi.o zaman bi ortamın olması gerekiyor demekki bi ortam hep vardı yani varlığın yaratılmasına gerek yoktur var hep vardır nasılki tanrı hiç yaratılmamışsa...

şimdi benim sana sorum olacak :madem ahiret hayatı farklı biyer bana ahirette olupta dünyada olmayan farklı bişe söyle. hep altından dereler, kuşlar, yeşillikler, ağaçlar, taşlar, inciler,içkiler,huriler hep dünyadaki insanların zaafları ve kortuğu şeyler,hayal edebildiği şeyler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem öyleydi de bin küsür yıldır müslümanların big bang'den neden haberleri olmadı?

Aynı Kur'an'da göklerin 7 kat olduğu, yıldızlarla şeytan taşlandığı, göğün dünyanın üzerine düşebileceği gibi şeylerde yazıyor. Bunlara ne diyeceksin peki?

Zeus var mı yok mu karar verin artık.... "Yok" derseniz işte size yok olan bir şey... "Var" derseniz (ki diyemezsiniz) dinden çıkarsınız... Buyrun cevap verin...

Ayrıca Kur'an'a göre gökler (!) dünyadan sonra yaratılmışlardır... Big Bang ile yakından uzaktan alakası yoktur. Sağdan soldan duyduğunuz uydurma şeylere inanmadan önce bir araştırın isterseniz...

mantıklı bişey yaz kardeşim zeus vardır ama güçleri yokdur öyle yıldırmmış şimşekmiş öyle bir kişi yaşamış olabilir ama hani vardırya delinin biri kuyuya taş atar 40 zeki arkasından bakar die bi deli demişdir zeus un şöyle gücü vardı oğluun böyle gücü vardı o 40 zekide yaymışdır saçma bi adamı ilah etmişdir o kişi yaşamışdır ama hiç bi şekilde gücü yokdur normal bir insandır efsaneleştirilmiş bi insandır böyle cevap verilebir yam_yam kardeşim gördüğün üzere Allah'ada ortakçı çıkmıyo ayrıca esası böyle olması lazım o adam efsaneleştirilmiş insan şahmeran hsbı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mantıklı bişey yaz kardeşim zeus vardır ama güçleri yokdur öyle yıldırmmış şimşekmiş öyle bir kişi yaşamış olabilir ama hani vardırya delinin biri kuyuya taş atar 40 zeki arkasından bakar die bi deli demişdir zeus un şöyle gücü vardı oğluun böyle gücü vardı o 40 zekide yaymışdır saçma bi adamı ilah etmişdir o kişi yaşamışdır ama hiç bi şekilde gücü yokdur normal bir insandır efsaneleştirilmiş bi insandır böyle cevap verilebir yam_yam kardeşim gördüğün üzere Allah'ada ortakçı çıkmıyo ayrıca esası böyle olması lazım o adam efsaneleştirilmiş insan şahmeran hsbı

Öncelikle bana nasıl yazmam gerektiğini dikte etmeden evvel kendi yazınıza özen göstermelisiniz. Zira yazdıklarınıza şöyle bir bakınca sıralama olarak "mantık" en son arayacağımız şey oluyor.

"Noktalama işaretleri" diye bir şey duymuş muydunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Herkese merrhabalar

Ayet 1. Ve deki İnsan Tanrıyı yarattı

Allah yoktur bu muhammed gibi diğerlerinin de uydurmasdır. Kuranda bir çok çelişki olduğu gibi bu günkü bilimle elde ettiğimiz bilgilerle de ters düşmektedir.

Rahman 33. ayetinde de dünyanın yuvarlak olduğu söylenir halbuki burda böyle bir kelime geçmez ayetlere eyip bükerek kelimelere yeni anlamlar yükleyerek kuranı güncelleştirmeye çalışmak hiç bir işe yaramaz beyhude çabalardır

Bu linkte: -http://www.kuranme al...m_mealleri.aspx- Rahman 33 suresinin 30 yakın kişi tarafından meali yapılmıştır. İmam İske nder Ali Mihr kutur kelimesini kullanmıştır başka hiç kimse kullanmamıştır.

İmam İskende r Ali Mihr kimdir bilirmisiniz kendisini peygamber ilan etmiştir Allah ona vahy etmiş oda kuranı güncellemiştir (Windovsu günceller gibi:)

Ahanda sitesini ve Hulki Cevizoğlu ve Yaşar Nuri Öztürk ile yapılan tartışma programı

Tartışma proramı: http://www.youtube.com/watch?v=HvVPFNISpKw&feature=related

Size çok ilginç bir video adresi daha veriyorum Dikkat edin ÇARPILIRSINIZ koltuklarınıza sıkı oturun : -http://videonuz. enso...k-mi-tartismasi- Bu video Irak ta bir tartışma programı 31 ekim 2007 vedsiyonu yıl 2007 adam hala dünya düzdür güneş dünyanın etrafında dönmektedir diyor ve kurana aykırıdır diyor alimallah dinden çııkarsınız ALLAH çarpar ağzın yüzün yamulur diyor şimdi hangisine inanalım sayın dostlarım kurana mı yoksa bilime mi. ALLAH varya o bilimi KAHRETSİN bütün oyunları tezgahları boşa çıkardı bu bilim maymunlar gibi olsun vallahi vişne ağacına yemin olsun ki bu bilimi cehennemimin ateşinde cayır cayır yakacam. smile.png

Kim yalancı: Allah mı, Muhammed mi, Bilim mi,

DİN İNSANLARIN UFKUNA VURULAN BİR ZİNCİRDİR

DİN AFYON GİBİDİR İNSANI UYUŞTURUR.

Kalın sağlıcakla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın cool..Keşke bu safsataları yazacağınıza bilim ile Din'in ters düştüğü herşeyi toplayıp yazsaydınız...Kur'an-ı Kerim zaten değiştirilmeye başlıyor hafif hafif oda bilim ile Din'i ters orantıya alan insanlardan oluşuyor...Rahman 33.Ayetinde kim neyi iddia ederse etsin kendisi adına etmiş olur...Ayet'in doğru meali verdiğiniz linklerde var...O yeterlidir...

Kim yalancı=hiçbiri...

Afedersinde yazdıklarında sanki çok büyük bir ifade varmış gibi konuşuyorsunuz...Ben hiçbirşey görmüyorum...Din insanı uyuşturur sözüyle zaten Din'i anlayamadığınız ve size ağır bir yük olduğu belli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DİN İNSANLARIN UFKUNA VURULAN BİR ZİNCİRDİR

DİN AFYON GİBİDİR İNSANI UYUŞTURUR.

biggrin.pngbiggrin.pngbiggrin.png

din insanlarin ufkuna vurulan butun zincirleri tanimlayan bir kaynaktir : ))

videoda verdigin ornek senin yetersizligini gostermektedir ;

cunku din diye dinin uyardigi hurafeleri temel almissin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

simdi arastirma yaparak konusma nezaketi gosterirse arkadaslarimiz

niyetlerini belli etmis olucaklari icin karsilikli tartisilir : )

ama kendi uslubunu tertipleyemeyen ahkama dayali bir hareket tarzi ne olursa olsun kabul edilemez

boyle biriyle tartismaya girmek, kisinin kendisine saygisizlik etmesi demektir

cooldelta kardes 92.gif92.gif92.gif

seni gordum ;

forumdaki diger ateist arkadaslarin ne kadar saygin olduklarini anladim .. e saol biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dennise kardeşim;

benim üslubumu beğenmeyebilirsin ama gerçekleri değiştiremezsin

Benim videoda göstermek istediğim olay Iraktaki din adamının bile kuranı okuduğunda dünyanın yuvarlak olmadıığını ve ve güneşin dünya ekrafında döndüğünü bahsediyor ve diyorki videonun 3.54 dk sında

" Güneş dünyanın etrafında dolaşır çünkü kuran ayetlerinde de aşikar olduğu üzere Güneş dünyadan daha küçüktür. Hiç güneşin hareket etteğini gördünüzmü ? Ben güneşin hareket ettiğini gördüm. Güneş her 24 saatte tek bir hareket yapar. Söylediğim şey Kurandaki ilmi temel almaktadır" Demektedir ve iddiaları devam ediyor Bu adam kuranı okuduğunu ve bu sonucu çıkarttığını söylüyor ve bugün biz biliyoruz ki bilim sayesinde bu din adamının söylediğinin tam tersidir.

Kuran yazılmadan öncede bu gerçek bilinıyordu Haypetiyi bilirmisiniz iskenderiyeli hani hıristiyanların linç edip vücudunu parçalayıp sokaklarda süründürdükleri işte o kadın İ.S 350 li yıllarda bunu buldu dünyanın hem kendi etrafında hemde güneşin etrafında ve elips şeklinde bir yörüngede hareket etteğini bulmuştu ve kendiside bir pagandı AGORA isimli bir flim var izlemenizi tavsiye ederim şimdi bu gerçekler ortada iken benim üslubum ve ahkam kesmekle itham edeceğinize şapknızı önünüze kuyup başınızı iki elinizin arasına alıp düşünmeniz gerekmez mi?

Sayın omar123 kardeşim yazdıklarıma safsata deyip geçeceğinize tamammen saf duygularla açıp kuranı yeniden okumanızı tavsiye ederim emin ol din hakkında senden daha çok şey okumuşumdur. ve Kuranıda defalarca okumuşumdur. Hadisleride aynı şekilde.

Din bana ağır yük değildir sadece gerçek değildir.

Ben bu ülkede müslüman olarak doğdum bana sen müslümansın dediler

ilkokula giderken yaz tatillerinde sokakta it taşlayacağına git camiye sureleri öğren dediler gittim önce Subhanekeden başladık ve arkasından namazda kulanılan sure ve dualar öğrendik namaz kılmayı öğrendik .

müslüman olan kişi namaz kılar, oruç tutar, zekat verir denildi namaz dinin temelidir ilk önce ondan hesaba çekileceksiniz onunu hesabını tam verirseniz diğerlerinde kolaylık vardır denildi. peki dedik itiraz etmedik yaptık bunları

daha sonra şu kuranı bir okuyalıım baştan sona türkçe mealini dedik ve okduk anlayamadığımız yerler vardı hadisleri okuyalım dedik dedilerki kimis sahıh kimisi değil dediler ben nerden bilcem hangisi gerçek hangisi değil dedim.

Ayın ikiye bölünmesi olayını araştırdım kimisi ay yarıldı dedi kimisi hayır yarılmadı dedi. bir günlük yoldan gelene sormuşlar yarıldığn söylemiş ama hıngisi doğruyu söylemiş biz bilemeyiz en doğrusunu Allah bilir dediler.

Ama Allah yanıldı dünyanın yuvarlık olduğnu bilemedi dünyanın güneş etrafında döndüğünde bilemedi.

İŞTE tam da burada yukarıda verdiğim videoda din adamıda bunu söylüyordu ama siz ne yaptınız o onun görüşüdür biz böyle düşünmüyoruz dediniz neye göre böyle söylediniz sayın omar123 ve denise söylermisiniz.

bugünkü bilim gerçeği ile mi yoksa kurana göremi?

din insanlarin ufkuna vurulan butun zincirleri tanimlayan bir kaynaktir : ))

videoda verdigin ornek senin yetersizligini gostermektedir ;

cunku din diye dinin uyardigi hurafeleri temel almissin ..

ne güzel yazmışsın dindeki hurafeler değilmi. Elin arabı kuranı o şekilde anlamışsa ben ne yapabilirmki?

Din'in ters düştüğü herşeyi toplayıp yazsaydınız

Bunu çırpıda yazmak zaman alır lakin merak ediyorsan forumda birçok yerde arkadaşlarımız zaten yazmışlar yazmaya devam ediyorlar ara ara bende yazarım sizde cevaplarsınız dilinizin döndüğü aklınızın erdiği kadar.

kalın sağlıcakla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili cooldelta...Sizde diğerleri gibi yanlış eğitimin yanlış sonuçlarına giden kurbanlardan olmuşsunuz..Sana ne demişlerse yanlış demişler...Bende bu ülkede müslüman olarak doğdum.

Banada namazı orucu dayattılar..İbadetleri hiç sevmezdim taki ne olduğunu görünceye kadar...Benimde yetişme tarzım senin gibiydi,neredeyse birebir gidiyor inkarı bende düşünmeye başlamıştım ama sorguladık ve imanı tercih ettik...Seninle fark ne biliyormusun...Ben Din hocalarında tvdeki ünlü kişilerinde bir sayfa kadar bilgilerinin olmadığını gördüm...Onlara hiçbir zaman inanmadım hep kendim buldum kendim inandım...Sen ise o adamlara belliki çok dalmışsın halbuki onların senden farkı yok,kitabı ve Tanrı'yı sorgulaman gerekirdi...

Şu ayeti bir yazarmısınız koskocaman kitaptan bir tane bulduğunuza göre...Yazda beraber sorgulayalım...

"İŞTE tam da burada yukarıda verdiğim videoda din adamıda bunu söylüyordu ama siz ne yaptınız o onun görüşüdür biz böyle düşünmüyoruz dediniz neye göre böyle söylediniz sayın omar123 ve denise söylermisiniz.

bugünkü bilim gerçeği ile mi yoksa kurana göremi?"

Hiçbir zaman tvdaki din yorumcuların tarafından olmadım...Bilim=Tanrı'nın gerçekleri...

Sana big bang'ten bahsedildiğini yazmıştım...Big bangi açıklıyor demiyorum bahsedilir diyorum..."Yer ile gök birleşik iken bizim onu ayırdığımızı görmezler mi ?"

Yerle Gök'ün birleşik olduğunu ve sonrada ayrıldığını söyleniyor...Big Bang bir patlama ile oluştu bu patlamayla yer ile gök birleşikken ayrıldı..Bu patlamayı kim yapmıştır dememe gerek olmadığını düşünüyorum...

Başka başlıktada yazdım buradada yazayım...1800'lü yıllara kadar biyoloji ve ışık hızı bilinmiyordu...Bitkilerin çift olması bilinmiyordu,yağmurun bitkilere ve başka şeylerede olan faydası bilinmiyordu,ışık yılları bilinmiyordu...Ama Kur'an sanki daha önceden biliniyormuş gibi belirtmiştir ayetlerde...

"Bunu çırpıda yazmak zaman alır lakin merak ediyorsan forumda birçok yerde arkadaşlarımız zaten yazmışlar yazmaya devam ediyorlar ara ara bende yazarım sizde cevaplarsınız dilinizin döndüğü aklınızın erdiği kadar."

Buradaki kişilerin yazdıkları bişey değilki..O ifadelerin 4 katı kadar Tanrı gerçeklerini dökerim buraya..Yazmaktan üşenmesem,sizinde okuyacağınızı bilsem çok güzel olurdu aslında...

Not:Din yorumcularının kurbanı olanlar sınıfındasın...Onların çoğu palavracıdır..Hiç birine inanmayız ben sadece Allah'a ve O'nun indirdiğine inanırım...Sende O ve Onun indirdiği ile sorunlarını yazki cevaba ulaşalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar. Öncelikle nedir bu içimizdeki herkesi kendimize benzetme gayreti anlayabilmiş değilim. Sadece burada yazanlar için demiyorum. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar için diyorum. Bırakalım herkes neye inanıyorsa inansın. İnanılan ya da reddedilen şey bir başkasına zarar vermiyorsa ve kişi inandıkları ya da inanmadıklarıyla mutluysa ve "insan" olma erdemini taşıyabiliyorsa kafidir.

İnsanın aklına takılan öyle sorular varki kimi zaman hangi soruyu sorarsan seni çıkmaza götürüyor. Kimi sorular Allah'ın varlığına, kimi sorular Allah'ın yokluğuna...

Örneğin, Kuran ve diğer kutsal kitaplar derki Allah yaratmadan önce hiç bir şey yoktu. Oksijen, taş, bakteri, gezegenler, güneş fırtınaları vs vs Allahın yaratmasıyla olmuştur. Öyleyse yaratılma sürecinin en başını düşünelim. Henüz hiç bir şey yaratılmamışkenki anı. Varolan tek bir şey var o anda; Allah. Geri kalan hiçliktir. İşin ilginçliği burada başlıyor.

Şimdi bir kaç soru... Kibrit çöpleri nerede bulunur; kibrit kutusunun içinde. Dünya nerede yer alır, uzay boşluğunda, Güneş sisteminde ve samanyolu galaksisinin avcı kolunda. Bardak nerede? Evinin mutfağındaki masanın üstünde ya da dolabında. Su neyin içinde? Bir bardağın ya da şişenin. Kısaca var olan her şey bir ortamda bulunuyor. Peki Allah yaratmadan önce hiç bir şey yoksa, Allah nerede bulunuyor? Her yerde diyip ilginç bir cevap verebiliriz. Ama olmaz, henüz Allah her hangi bir şeyi yaratmadı. Allahtan başka hiç bir şey yok ortada. Tarifini nasıl yaparsanız yapın, ister algılayamayacağımız, hiç bilmediğimiz farklı maddesel (yada değil) bir ortamda bulunuyor diyebilirsiniz.

Ama illaki bir yerde bulunuyor olması lazım. Allah, yaratmadan önce hiç bir şey yoktu derseniz hiçlik kavramı ortaya çıkar ve hiçliğin olduğu yerde hiç bir şey olmaz. Allah yaratmadan önce bir şeyler vardı derseniz bu defa o zaman Allah değilse, ondan önce yaratan neydi sorusu çıkar ortaya.

İsterseniz bambaşka açıdan bakalım olaya. Peki Allahı yok kabul edelim. Bu defa şu soruya cevap verelim. Evrim teorisindeki milyonlarca yılda meydana gelen tesadüfi değişimleri, gen katarımlarını, doğal seçilimleri ve varyasyonları ve dolayısıyla canlının oluşması sürecini bir tarafa bırakıp daha basit bir soru soralım; cansız olan bir kum tanesi nasıl meydana geldi? Yoktan nasıl varoldu? Bu sorudaki açmazlar, cevap veremeyişlerimiz de bizi Allaha inanca sevk edebilir.

İşte bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü derimki herkes inandığı ve mutlu olduğu şeye inanmaya devam etsin. Yemeyelim birbirimizi.

Başkasına zarar vermiyorsak inandıklarımızla kardeş kardeş yaşayalım gitsin.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dennise kardeşim;

benim üslubumu beğenmeyebilirsin ama gerçekleri değiştiremezsin

begenmedim ; ama cabuk alistim : ))

Benim videoda göstermek istediğim olay Iraktaki din adamının bile kuranı okuduğunda dünyanın yuvarlak olmadıığını ve ve güneşin dünya ekrafında döndüğünü bahsediyor

yani irakli ne idigi belirsiz birinin solediklerini kabul ediyorsun

tek gerekcen de Kurani diline dolamasi ...

ama bu simdi adil degil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama Allah yanıldı dünyanın yuvarlık olduğnu bilemedi dünyanın güneş etrafında döndüğünde bilemedi.

DÜNYA'NIN GEOİT ŞEKLİ

Bundan sonra yeryüzünü serip döşedi. (Naziat Suresi, 30)

dunyaa.jpgYukarıdaki ayette "serip döşedi" olarak çevrilen "deha" kelimesi, yaymak anlamına gelen "dahv" kelime kökündendir. Dahv kelimesi, döşemek, düzeltmek anlamlarına gelse de, taşıdığı anlam bakımından basit bir döşeme fiili değildir. Çünkü bu kelimede, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek fiillerini tarif etmek için kullanılmaktadır.

Dahv kelimesinden türeyen diğer kelimelerde de yuvarlaklık anlamı mevcuttur. Örneğin çocukların topu yerdeki bir çukura düşürmeleri, taş atıp çukura düşürme yarışları, cevizle oynanan oyun hepsi dahv kelimesiyle ifade edilmektedir. Devekuşunun yuva yapmasına, yatacağı yerdeki taşları temizlemesine, yumurtladığı yere ve yumurtasına da bu köklerden türemiş kelimeler kullanılır.

Nitekim Dünya'nın şekli de bir yumurtayı andırır şekilde yuvarlaktır. Dünya'nın kutuplardan basık küresel şekli geoit olarak ifade edilmektedir. Bu bakımdan ayette "deha" kelimesinin kullanılması, Allah'ın Dünya hakkında verdiği önemli bir bilgiyi içermektedir. İnsanların yüzlerce sene Dünya'nın şeklinin düz olduğunu düşünmeleri ve gerçek şeklinin ancak teknolojik imkanlar neticesinde anlaşılması, Kuran'ın Allah'ın vahyi olduğunun önemli delillerinden biridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DÜNYANIN YUVARLAKLIĞI yuvarlak.jpg

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor... (Zümer Suresi, 5)

Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.) Ayette, gecenin ve gündüzün birbirlerinin üzerlerini sarıp-örtmeleri (tekvir etmeleri) konusunda verilen bilgi, aynı zamanda Dünya'nın biçimi konusunda kesin bir bilgi içermektedir. Ancak ve ancak Dünya'nın yuvarlak olması durumunda bu ayette ifade edilen fiil gerçekleşebilir. Yani 7. yüzyılda indirilen Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna işaret edilmiştir.

Unutmamak gerekir ki, o dönemdeki astronomi anlayışında Dünya daha farklı algılanıyordu. O dönemde Dünya'nın düz bir satıh olduğu düşünülüyordu ve tüm bilimsel hesap ve açıklamalar da buna göre yapılıyordu. Ancak Kuran Allah'ın sözü olduğu için, evreni tarif ederken olabilecek en tanımlayıcı kelimeler kullanılmıştır. Kuran ayetlerinde ise bize henüz yakın yüzyılda öğrendiğimiz bu bilgileri 1400 sene öncesinden haber verilmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.