Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATEİSTLERE SORU

BilincArkeolojisi

Önerilen İletiler

peki yokda bu içini kemiren sıkıntın niye senin yazılarından bu anlaşılıyor çünkü çok hırçınlaşmışsın

seninle doğru dürüst tartışılmaz bile sen yaşlanmanı durdura biliyormusun

kibriklerini sen mi hareket ettiriyorsun kalbini sen mi hareket ettiriyorsun et olan gözlerinmi görüyor yoksa o et olan gözlerin ardında ikinci bi gözmü var evet tüm bu soruların cevabını ver bakalım çok bilmiş

sorduğun soruların hiçbiri Allahı yarattığımız gerçeğini değiştirmiyor.

bu soruların bazılarını çok korkuttuğu için insanoğlu tanrıları yarattı ve onlara taptı.

Taptığın Allah ile bu sorunlarının çözümünü bulduğunu zannediyorsun ey zavallı insanoğlu/kızı

ama kendini kandırmaktan başka bir şey yapmıyorsun.

Cesur ol.

insanın hayaller-fanteziler ile işi olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin işlevselliğinin olmadığının söylenebileceğini pek zannetmiyorum. Ben de herhangi bir dine mensup değilim ama benim aradığım anlamı bir ''din'' kendi müritlerine verebiliyor. Önemli olan da bu zaten. İnsan hayatını kendi anlamlandırır. Eğer bir gerçek bulmak isteniyorsa, bu gerçekliğin yapılandırılmasında din de kullanılmalıdır. Eğer kullanılmazsa, olabilecek tüm varsayımları gözden geçirmiş olamayız ve birçok yanlışla karşı karşıya kalırız. İnsanın hayal gücünü yabana atmak ise mekanik bir doğrunun peşinden koşmak demektir ve gerçekleşen bu durum, gerçeğin her yüzünü görmemizi engeller. İnsan duyguları ve içgüdüleri de en az insan düşüncesi kada ele alınmalı, kullanılmalı ve sorgulanmalıdır. Durumu her yönüyle görmemiz için her türlü etkeni gözden geçirmemiz gerekir. O yüzden kavramlarla, saf mantıkla, tarihte yaşananları anlayamayız. Bir tarihçi olarak daha doğrusu hiç değilse bu yolda giden bir insan olarak söyleyebilirim. Bir kişiyi ya da bir olayı anlamak, onu okumak ya da seyirci olmakla gerçekleşmez. Kişinin ya da olayın içindeki bireylerin hissettiklerini, düşündüklerini düşünmek gerek. İşte bu da tarihin deneyselliğidir. Son olarak bir sözle kapatmak istiyorum

''Hayal gücü bilgiden daha değerlidir...''

Albert Einstein

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sevgili arkadaşım

Yıl 2000 li yıllar,sen hala geçmişe yönelik basit tartışmalarla uğraşmak istiyorsun.İnsanları Allah'a inandırmak istiyorsan O'nun yokluğunu ispata çağırma sen varlığını ispat et.Şu meşhur bak her yerde O'nu görürsün safsatasını da bırakın.Bu iş sandığınız kadar basit olsa bütün insanlar inanırdı.Oysa dünya geneline bakın,oranın düşüklüğünü görün.Üstelik inançlı görünen bu insanların da büyük bir kısmının inancının zayıflığını zaten biliyorsunuz.

Bu yüzden insanlara faydalı bir şey yapmak istiyorsanız,onları inandırıcı çağdaş ispat yolları bulun ve burada yazın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşım

Yıl 2000 li yıllar,sen hala geçmişe yönelik basit tartışmalarla uğraşmak istiyorsun.İnsanları Allah'a inandırmak istiyorsan O'nun yokluğunu ispata çağırma sen varlığını ispat et.Şu meşhur bak her yerde O'nu görürsün safsatasını da bırakın.Bu iş sandığınız kadar basit olsa bütün insanlar inanırdı.Oysa dünya geneline bakın,oranın düşüklüğünü görün.Üstelik inançlı görünen bu insanların da büyük bir kısmının inancının zayıflığını zaten biliyorsunuz.

Bu yüzden insanlara faydalı bir şey yapmak istiyorsanız,onları inandırıcı çağdaş ispat yolları bulun ve burada yazın.

bu cevap konuyu açana mıydı? yoksa bana mı? ......eğer banaysa.ben aşağıda tanrının varlığını falan tartışmadım......sadece din hakkında bir açıklama getirdim......bana değilse bu msjı umursama...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

SEVGİLİ ARKADAŞLAR

bBsaid nursi hz.lerinden de örnek vermişsiniz,ama onu pek anladığınızı sanmıyorum,

neden mi?

o bilimsel olan hiç bir şeyi reddetmez sadece varlıktaki ve kur-an'daki yerini gösterir,onun amacı

en doğru şekilde bilim ile fen ile dini barıştırmak ve böylelikle bir bahar gelmesini sağlamaktır,

kainatta bir tekamül süreci olduğunu herşeyin güzele doğru kemalata doğru gittiğini biliyor ve adeta gözümüzle görüyoruz.

Bunun üzerine kalkıp hala evrim yoktur derseniz mevzuyu baştan kaybedersiniz

Çünkü evrim vardırve allahın yaradış modelidir,16.sözü dikkatli okumanızı tavsiye ederim ayrıca 22.sözüde.

sonra 29.31.sözlerde var.ama görmek lazım.lütfen arkadaşlar ehli bilmi evrimi hala inkar ederek kendinize güldürtmeyin

bu evrim hakikati islamın ve diğer dinlerin öz malıyken resmen ateistlere kaptırdık ve su-i istimallerine göz yumduk

halbuki tüm ehli hakikat ta ibni arabiden bediüzzaman said nursiye kadar bunu biliyordu,ve bu bedihi hakikati ayrıca konu olarak işlemeye lüzum görmemişlerdi,size bu konuda onun talebelerinden birinin yazdığı bir kitabı tavsiye etmek isterim.

insan yayınlarından çıktı/yaratıcı evrim ve adem meselesi/bahaeddin sağlam

faydalı olur ve ehli bilme daha mukni cevap verirsiniz temennilerimle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SEVGİLİ YODA

Allahı biz yarattık diyorsun öylemi?

peki bende sana sorayım 2kere 2 yide bizmi 4 yaptık

yani bana şunu söyle kardeşim nihilist misin değilmisin?

Eğer değilsen Allah'ı inkar etmen mümkün değil.

Hele bu asırda sibernetik keşfedilmişken,herşeyin herşeyle alakalı olduğu bilinirken,müthiş bir ilim maddeyi çevirirken,

bir şuur

bir irade,

bir kast

aklı olanlarca sezilirken,allah'ı inkar çok saçma yaaa.

Bu basit bir vesvesedir.

Benimde böyle bir vesvesem oldu bir dönem ama düşündümki;

kainatta sarsılmaz hakikatler var bir gerçeklik var ve o hakikat ler öyle sonsuz ve evrensel ki,kainat yıkılsa,

o hakikatler yine bir beden giymek bir elbise giymek ister ve yeni bir kainat kurulur.

misal vereyim;kudsiyet hakikati,yani temizlik

sen ellerini yıkasanda,bulaşık makinesi bulaşık yıkasada,

ölmiş mahlukatın leşlerini toprak silip süpürsede

yağmur yağsa çevre arınsada

biri cam silse biri duş alsada...ilh.

demek istediğim şu ki kardeşim şekilleniiş ve madde farklı olsada hakikat birdir

ve kainattan silemezsin bu hakikati,öylesine net öylesine açık

buyur inkar et,imkanı varsa

,slm ile

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SEVGİLİ YAMYAM

Kur-an'da göklerin 7 kat olması atmosferin 7 tabakasına baktığı gibi,

aslında gökler alemi gaybı temsil eder

yani mana alemini

böylelikle 7 kat gök varlıkta 7 mertebeye işaret eder

tabii alemi gayb farklı bir alem uzayın bir köşesi değil

varlığın içinde,bir hakikattir

2kere 2 =4 eder hakikati gibi soyut bir hakikat

yani işin iç yüzü

aslı demektir

misal vereyim

mesela siz et değil kan değil,su değil

bunların birbiriyle sistem halinde çalıştığı bir bütünsünüz,yani insan sınız

daha yakın ayrımını yapacak olursak canlısınız

canlılık bir hakikattir

ama gözle görülmez elle tutulmaz

yalnız ne zaman tutulur ve görülür?ne zaman maddeye bürünürse

işte alemi gayb hakikatlerin bulunduğu alem

alemi şehadet ise hakikatlerin ete kemiğe büründüğü,gözle görüldüğü alem

aslında hakikat çok açık ve net

kainatta bütün atomlar birbiriyle etkileşim halinde sibernetik bir sistem bir ilm bir denge varlığını hissettirirken inkar biraz kuru kaliyor

selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

BEYLER;

birbirimizi itham ederek konuşmak yerine tatlı tatlı ifadeler kullansak diyorum...

sorduğun soruya gelince kardeşim zihinde var olan şey gerçekte de var mı diyorsun?

Allahı ıspatlamak için delile ne hacet.

eğer ki bir insanın basireti yoksa ona kimse bişey anlatamaz zaten

ve Allahın varlığı okadar kesindir ki '' zuhurunun şiddetinden gözler onu göremiyor''

yani şiddetle parıldayan bir ışığa bakarsan karanlık görürsün yani bişey göremezsin ...buda öyle herşey okadar açıkki ...neyse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
selam arkadaşlar size bir sorum olacak eğer bu sorunun cevabını verebilen birisi çıkarsa kabül edicemki Allah yoktur(haşa) ama eğer bana bu sorunun cevabını bulamıyorsanız inadınızdanda vaz geçin ona yönelinki o da size yönelsin.

soru: bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

inançsızlar "Allah" yok derken aslında onun varlığına şahadet ederlerde bilmezler.

eğer tamam ama mahihiyeti söyledir böyledir derseniz o zaman varlığını kabül etmiş olursunuz ama sıfatlarında hataya düşersiniz o yüce Allah bize kendini nasıl tanıttı ise biz onu öyle tanırız mahiyeti anlaşılmaya çalışılabilir ama tartışma konusu olamaz.Akıl sahipleri için herşeyde Allah'ı gösteren deliller vardır.

ben ateistim ve sana sadece şunu söyleyebilirim:

bu sorunun cevabını senden başka kimse veremez!

bu da allah denen şeyin insanın sadece kendi içinde bulunan bir sığınma hissinden ibaret olduğunu sana açıklar!

umarım senin bizim neler düşündüğümüzü anlamanda yardımcı olur.

hiç sanmıyorum ama...........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

ateistlere sorularım; hepsi için cevap beklerim bay ateistler!!!

1- Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar yapılabilenin en mükemmelidir. Olaylar ve tabiat kanunu denilen kanunlar ince hesaplara bağlıdır . Bir düzen ve denge içindeki bu sistemler kör bir tesadüf müdür ?

2- Kâinat kendi kendine mi oluşmuştur ? Mevcud olmayan şey , nasıl vücud verebilir ?

3- Boş , gayesiz , lüzumsuz hiçbir yaratığın olmaması ; kâinatta kesinlikle israf olmaması tesadüf müdür ?

4- Tesadüfün yaratıcılık vasfı var mıdır ? Neden yeni dünyalar , yeni yıldızlar ve canlılar oluşmuyor ?

5- Bir madde ; hem maddeden hem de ruhtan oluşan bir varlık meydana getirebilir mi ?

6- Kâinatın , hareket halindeki sayısız atom veya zerrenin şuursuzca birleşmesinden oluştuğunu , madde ve enerjinin ezeli olduğunu

söylüyorsanız :

a-Deney ile bilinenden başka hiçbir şeye inanmadığınız halde , kâinatın yaratılışı teziniz deney ve görmeye dayalı mıdır ?

b-Atom ve enerji daima dönüşür . Sürekli değişen atom nasıl ilk sebep olur ?

c-Sebepsiz hiçbir şeyin olmadığını kabul ettiğiniz halde , nasıl olur da madde ve enerji kendiliğinden oluşur ?

d-Sonsuz bir boşlukta , sonsuz sayıda zerrelerin dengesini bozan nedir ki , birbirleriyle birleşerek kâinatı oluşturdular ? İlk hareket ve enerjiyi veren kimdir ?

e-Atom ; elektron , proton ve nötronlardan ibarettir . Atomda enerji varsa da , akıl ve şuur yoktur . Eseri yapan akıldan yoksun ise , eser mükemmel , akıl ve irade sahibi olabilir mi ?

f-Madde erkeklik ve dişiliği sağlayabilir mi ?

g-Her şey madde ise ; akıl , şuur , ruh nasıl oluşmuştur ?

h-Tabiat yarattı dediğinizde , sizi bir ağacın , taşın , toprağın , çiçeğin veya bulutun yarattığını kabul etmiş olmuyor musunuz ? Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyi nasıl yapabilirsiniz ?

i-Kâinatta kendi kendini yaratan bir madde var mıdır ? Kâinatın kendi kendini yarattığı kabul edilirse , bizzat kâinat tanrı yerine konmuş olmaz mı ?

7- Allah ‘ ın yokluğunu gösteren akli ve ilmi bir deliliniz var mı ? Allah madde olmadığı için delil istemeniz yersiz değil mi ? O ‘ nu yanlış yerde aramıyor musunuz ? Ressam hiç resmin içinde aranır mı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

müslümanlar, mantıklı düşünebilenlerdir. Ateistler de, bir yere kadar inanmamış, inanmayı düşünen ama bunu gururlarına yediremeyen kişilerdir. Bilimin bulduklarını bize sunuyorlar ve Allah'ın olmadığının bir delili olarak gösteriyorlar , iyi de zaten Allah, hiç bir şeyin sebepsiz oluşmadığını bildirmektedir.

kişilik kavramını düşünün , bu kişiliği size bu doğa nasıl verebilir? siz eğer burda olmasaydınız , ve 20 yıl sonra doğsaydınız , şu an neden ben doğmadım diye düşünebilecek miydiniz? kime derdinizi anlatacaktınız ya da en kısadan , dünyada var olmadığınızı düşünebilecek miydiniz?

her şeyi maddesel olarak düşünüyorsunuz, o zaman aklı, düşünceyi, kişiliği bana gösterin. bunlar hangi verilerle tutuluyor bana söyleyin , buna cevap olarak bilimsel makaleleri okuyun deyip kolaya kaçmayın , zira zaten ben okuyorum ve henüz hiç bir delil yok.

arkadaşım aksini bana ispatla demişsin, kimseyi müslüman yapmaya zorlamıyorum , müslüman yapmak şu şekildedir;

- önüne seçenekleri sunarsın

- merak ettiklerini anlatırsın

- kesinlikle inanması için uğraşmazsın , onun bileceği iştir

ayrıca kalp gözünü biraz açık tutup, biraz mantıklı düşünsen sen de inanırsın.

bilim, ilk tetiği kimin yaptığını asla bulamayacaktır. atom diyorsunuz da , o atom nasıl oluştu? , o atomun patlaması için gereken koşulu kim sağladı , ve ya o mekanı yaratan kimdi

bu soruların cevabı , doğanın olağan üstü bir varlık olduğuna götürecektir sizleri , ki bu da doğanın bir tanrı olduğunu düşünmenize yol açacaktır.

Allah var, hisseden hissediyor , kimse o namazları kılıp , o oruçları boşu boşuna tutmuyor. demekki bizi alıp götüren birşeyler var , ama bunu hiç bir ateist kayle almıyor , çünkü inanmıyor.

gerçekten içinizden gelerek tövbe edin , yalvarın , dua edin. ibadetleri yapın derim. içinizi kaplayan huzurun , insanın sadece kendini kandırması olmadığını göreceksiniz.

çok ta merak ediyorsanız , hacı , hocalara baş vurun derim.

mantıklı olun lütfen

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Materyalistçe yaklaşımlar

50x50x5 mm boyutlarında herhangi tek bir elementten oluşan bir plakanın kendi kendine doğal şartlarda oluşma ihtimali, doğal şartlarda evrimleşerek sayamayacağımız kadar farklı özellik ve maddeden oluşan, üstüne üstlük hareket eden, düşünen bir canlı oluşması ihtimalinden belki de milyar kere daha yüksektir. Ama şu işe bakin ki bu plaka doğal şartlarda tek başına oluşamıyor ve evrimleşemiyor. Ama çok daha yüksek derecede komplike bir varlık (insan/hayvan/bitki artık ne derseniz deyin) doğal şartlarda tesadüfen oluşup üstüne de evrimleşmiş denebiliyor. Enteresan değil mi?

Daha da geliştirelim mi? Tesadüfen canlılar oluşmuş, canlıların birbiriyle olan münasebeti bile birbiriyle bağımlı. Tesadüf üstüne tesadüf. Canlılardan birini yitirirsek diğerleri de etkileniyor.

Olaya bakar mısınız? Basit bir plaka tesadüfen oluşamıyor ama, birbirine bağımlı sonsuza yakın tesadüflere dayalı bir kombinasyon sistemi, doğal yollardan tesadüfen oluşuyor.

İnsan kendine eşyalar yapıyor. Ama bu eşyalar kendisini oluşturan hakkında hiç birşey düşünmüyor. Çünkü düşünme yetisi yok. İnsan bilgisayar üretiyor, gelişmiş mikroişlemciler ve yazılımlar ekliyor. Oluşturduğu şey bu kez bir miktar düşünen bilgisayar olunca, insanın yaptığı eklemeler seviyesinde birşeyler algılayabiliyor. Demek ki oluşturulan şeylerin, oluşturan şey tarafından kendisine bahşedildiği dereceye kadar algılama yetisi vardır.

Materyalistçe düşününcede Allah'ı bulabiliyoruz. Bizler Allah'ın bize bahşettiği seviyede algılama ve düşünme yetisine sahibiz. O'nu göz ile göremiyorsak, bunu o istediği içindir. Programladığın bilgisayar 2+2'yi 5 olarak hesaplıyorsa bu sen onu böyle programladığın içindir.

O halde kendimizden üstün olan bir varlığı; basit, zayıf, biçare, çelimsiz madde yapımızla hissedemiyoruz diye, inkar etmeden önce daha derin düşünelim.

"Yenilen pehlivan güreşe doymaz" misali. Zayıf güreşçi yenilir yenilir de kabul edemezmiş zayıf olduğunu, "ben aslında seni yenerdim de işte bla bla..." dermiş. Onun gibi olmasın materyalizme yakışmaz sonra :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
Arkadaşlar bu düzen tesadüf eseri oldu...

Muhteşem bir patlama ve muhteşem bir düzen...

Ne kadar güzel değil mi???

Sona ulaşmadığımız için onun hakkında da konuş konuşabildiğin kadar...

Soyutla somutu birleştiren din düşüncesine inanıyorum...

Allah ın yarattğı bu düzen yine onun kudretiyle yıkılacak...

Ama bu bir son olmayacak...

:zorro:

Atlamış gibi olacam ama...

Araplar da belirli bir süre sonra olayı saptırmaya başladı...

SSCB olayında da tam manasıyla uygulanamamış bir sistem var ortada...

Ütopik bir sistem...

İş var;onu yapacak olan insan...

Böyle bir tartışma ne kadar doğru olur???

:zorro:

katılıyorum sana ya arkadaşlar neyi tartışıyosunuz ben bişe anlamadım herşey bitti ALLAH varmıdır yokmudur bunamı geldi yani ben size sadece şöyle bişe söylim ozaman ALLAHIN isbatı olarak hiç hamile birine ultrasyonda karnına baktınızmı o bebeğin orda duruşuna peki şimdi soruyorum hangi bilim ve hangi mantık 9 ay boyunca bir çocuğun nefes almadan bir suyun içinde yaşayabileceğini bana isbatlıyabilir bu sadece yaradan tarafından olur o bilim dediğiniz şey mantıklı bi açıklama yapsın bana şimdi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin söylediklerine bakılırsa sen yoksun o zaman senin bu yazdıklarında yok sana cevap yazmama gerekte yok zaten bu yazıda yok.

insanın aklını mantığını nekadar köreltebileceğine sen çok güzel bir delilsin benim nazarımda. anlamadığımızı göremediğimizi feryat figan haykırırken kendi yanılgılarını gözün görmez olmuş. istersen tabi tercih senin o haklarında okuyup yargıya vardığın her konuyu derinlemesine araştır her iki düşüncenin neler ileri sürdüğünü oku ama nasıl bir açık bulurum diye okuma okuduklarını mantığınla aklınla anlamaya çalış. Belki İnşAllah hidayet nasip olur. arayana herzaman cevap vardır. Big bang'in bilim adamlarınca açıklanması ile Kur'an daki yaratılışın tarifi birbirine çok yakın bilim ilerledikçe yapacağı şey sadece kuranı doğrulamak olacaktır. ama imtihan sırrı devam ediyor daha ortadan kalkmadı imtihan inanmak istemeyenlerede seningibi perdeler arkasına saklanabilecekleri kafalarını kuma sokabilecekleri kum hep olacaktır.evrenin bir biri içerinde kaç tane oluşum içerisinde olduğuna baksan dünyadan atmosfer tabakalarının yapısına baksan bir biri içerisindeki 7 kat gök ile anlatılmak isteneni anlarsın.işte gök kubbe lafından kafasının üstünde evinin tavanına benzer bir tavan arayacak kadar kıt anlayışını bakışını genişletmeye çalış anlayamadığına yanlıştır diyeceğine.kara deliklere yaklaştıkça zamanın yavaşladığını bilim adamları ispatladılar her şartta bilinen alemde zaman kavramının bile sabit ve durağan olmadığı zaten ispatlandı sadece dünya günü yoktur güneş günü diye kavramlarda vardır.Kur'an daki gün kavramıda tabiki belli zaman aralıklarında gerçeklerşmiş 6 evreyi altı günü anlatmıştır.Dalga geçmiyoruz Kur'an'ı bilimsel göstermeyede çalışmıyoruz sizin idialarınıza sizin dilinizle cevap veriyoruz ve verdiğimiz örneklerden hiçbirşey anlayamıyorsunuz anlamak işinize gelmiyor çünki bunlara inansanız hesap var cennet var cehennem var zor geliyor bunlar başı boş yaşamak istiyorsunuz öyle olmasını hayal ediyorsunuz ama iş öyle sizin sandığınız gibi de değil.

evet biz yokuz bu yazıalrda yok katılıyorum ben hiç bişe yok biz şuanda ölüyüz ve şuanda hesaba çekiliyoruz yaptıklarımızı izliyoruz yani biz daha önce bunalrı zaten yaşadık hani bazen deriz ya ben bu olayı daha önce yapmıştım yada daha önce burda bulunmuştum diye işte öyle bişe biz yaşadık ve öldük şuanda yaşadıkalrımızın hesabını veriyoruz eğer buna inanmıyorsan şimdi gerçeği ben sana söyledim hadi günah işlemedne dur bakalım durabiliyomusun yaşantını değiştirmeye çalış günah işlememeye çalış ölüyüz ya biz hesap veriyoruz günahsız olmak için günah işlemedne dur bakalım durabiliyomusun bunu bildiğin halde bile günah işlemedne duramassın çünkü sen bu günahları zaten işledin düzeltemessin hadi düzelt bakalım yapabiliyomusun günahsız yaşa

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

selamlar saygılar..

olmayan birseyin düşünülmesi algılanması tartısılması imkansızdır ki zaten abestir..

amaaa..,gercekte maddesel bir gercekliği olmayan bir kavramın var oldugunu iddaa edenlerle(teistler)tartısmak cok zevklı oluyor,(özellikle seni allaha havale edıyorumla bitirmeleri cok guzel..)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateistlere sorularım; hepsi için cevap beklerim bay ateistler!!!

1- Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar yapılabilenin en mükemmelidir. Olaylar ve tabiat kanunu denilen kanunlar ince hesaplara bağlıdır . Bir düzen ve denge içindeki bu sistemler kör bir tesadüf müdür ?

2- Kâinat kendi kendine mi oluşmuştur ? Mevcud olmayan şey , nasıl vücud verebilir ?

3- Boş , gayesiz , lüzumsuz hiçbir yaratığın olmaması ; kâinatta kesinlikle israf olmaması tesadüf müdür ?

4- Tesadüfün yaratıcılık vasfı var mıdır ? Neden yeni dünyalar , yeni yıldızlar ve canlılar oluşmuyor ?

5- Bir madde ; hem maddeden hem de ruhtan oluşan bir varlık meydana getirebilir mi ?

6- Kâinatın , hareket halindeki sayısız atom veya zerrenin şuursuzca birleşmesinden oluştuğunu , madde ve enerjinin ezeli olduğunu

söylüyorsanız :

a-Deney ile bilinenden başka hiçbir şeye inanmadığınız halde , kâinatın yaratılışı teziniz deney ve görmeye dayalı mıdır ?

b-Atom ve enerji daima dönüşür . Sürekli değişen atom nasıl ilk sebep olur ?

c-Sebepsiz hiçbir şeyin olmadığını kabul ettiğiniz halde , nasıl olur da madde ve enerji kendiliğinden oluşur ?

d-Sonsuz bir boşlukta , sonsuz sayıda zerrelerin dengesini bozan nedir ki , birbirleriyle birleşerek kâinatı oluşturdular ? İlk hareket ve enerjiyi veren kimdir ?

e-Atom ; elektron , proton ve nötronlardan ibarettir . Atomda enerji varsa da , akıl ve şuur yoktur . Eseri yapan akıldan yoksun ise , eser mükemmel , akıl ve irade sahibi olabilir mi ?

f-Madde erkeklik ve dişiliği sağlayabilir mi ?

g-Her şey madde ise ; akıl , şuur , ruh nasıl oluşmuştur ?

h-Tabiat yarattı dediğinizde , sizi bir ağacın , taşın , toprağın , çiçeğin veya bulutun yarattığını kabul etmiş olmuyor musunuz ? Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyi nasıl yapabilirsiniz ?

i-Kâinatta kendi kendini yaratan bir madde var mıdır ? Kâinatın kendi kendini yarattığı kabul edilirse , bizzat kâinat tanrı yerine konmuş olmaz mı ?

7- Allah ‘ ın yokluğunu gösteren akli ve ilmi bir deliliniz var mı ? Allah madde olmadığı için delil istemeniz yersiz değil mi ? O ‘ nu yanlış yerde aramıyor musunuz ? Ressam hiç resmin içinde aranır mı ?

cevap basit..allah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Bakara Ayet 106. Biz bir ayeti siler, unutturur veya ertelersek ondan daha iyisini veya onun bir benzerini getiririz. Allah'in her seye gücü yeter oldugunu bilmedin mi.

Güzel ama ne demektir. Bir âyet'i kaldirip yerine daha iyisini koymak Bir âyet'in, ondan daha iyi bir âyet'le degistirilmesi demek, ilk konan âyet'in isabetsiz yere konmus oldugunu ifade etmez mi? Su durumda Tanri, bir bakima, kendi agziyle hatâ yapabilir, yâni yanlis bir âyet koyabilir oldugunu ve böyle bir halde âyet'in yerine daha iyisini koyabilecegini bildirmis olmuyor mu Hâtâ yapmamis olsa, koydugu bir âyet'i daha iyi bir âyet'le degisitirmekten söz eder miydi.

ayetten kasıt delildir gördüğün göreceğin varlığını bile bilmediğin her şey ayettir saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
selamlar saygılar..

olmayan birseyin düşünülmesi algılanması tartısılması imkansızdır ki zaten abestir..

amaaa..,gercekte maddesel bir gercekliği olmayan bir kavramın var oldugunu iddaa edenlerle(teistler)tartısmak cok zevklı oluyor,(özellikle seni allaha havale edıyorumla bitirmeleri cok guzel..)

arkadaşım sen başlıbaşına bi çelişkisin farkındamısın bunun hem diyorsun ki olmayan birşeyin düşünülmesi algılanması tartışılması imkansızdır hemde bizim oldunu söylediğimiz düşündüğümüz algıladığımız Allah c.c varlığını kabul etmiyorsun madem bu söylediklerin imkansız sence biz neden bu imkansızları yapabiliyoruz yoksa senin söylediğin gibi bu olmayan bir şey değilmi ,varmı! bunu iice bi düşün derim... varki varlığını düşünebiliyoruz algılayabiliyoruz...anlaşılan sen bizim söylediklerimi anlayamıyorsun bu durumdada seni Allah'a havale etmekten başka çıkar yol kalmıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En eski böcek fosilleri, Devoniyen devrine (417-354 milyon yıl öncesine) aittir. Bu döneme ait fosil tabakalarında böcekler, kusursuz yapılarıyla bir anda ortaya çıkmaktadırlar ve ataları olarak belirlenebilecek hiçbir canlı yoktur. Bu nedenle ünlü Fransız paleontolog Pierre Paul Grassé, "böceklerin kökeni konusunda tam bir karanlık içindeyiz" demektedir. (Pierre P. Grassé, Evolution of Living Organisms, Academic Press, New York, 1977, s. 30)

Örneğin hamam böcekleri yeryüzü katmanlarında aniden ve bugünkü yapılarıyla belirirler. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nden Betty Faber, "350 milyon yıl öncesine ait hamam böceği fosillerinin günümüzdekilerle aynı olduğunu" bildirmektedir. (M. Kusinitz, Science World, 4 Şubat 1983, s. 19)

Örümcek, kene ve kırkayak gibi canlılar ise gerçekte böcek değildir, ama çoğunlukla böcek olarak anılır. American Association for the Advancement of Science'ın (Amerikan Bilimsel Gelişim Topluluğu) 1983'teki yıllık toplantısında, bu canlılarla ilgili çok önemli fosil bulguları sunulmuştur. Örümcek, kene ve kırkayaklara ait olan 380 milyon yıllık bu fosillerin en dikkat çekici özelliği ise, yaşayan örneklerinden farksız oluşlarıdır. Bulguları inceleyen bilim adamlarından biri, fosiller hakkında "sanki dün ölmüş gibiler" yorumunu yapmıştır. (New York Times Press Service, San Diego Union, 29 Mayıs 1983; W. A. Shear, Science, cilt 224, 1984, s. 494.)

Uçabilen böceklerin bilinen en eski örneği ise yusufçuktur. Bunlar Pennsylvanian devrinde (325-286 milyon yıl önce) ortaya çıkarlar; fosil kayıtlarında tıpkı diğer türler gibi, aniden belirirler ve ataları yoktur. Örneğin Pennsylvanian devrine ait 320 milyon yıllık bir yusufçuk fosili, günümüzdeki örnekleri ile aynı kanat yapısına ve özelliklere sahiptir.

Evrimciler açısından bir diğer çıkmaz da yusufçuk ve sinek gibi uçucu böceklerin, kanatları olmayan diğer böcek türleri ile birlikte aynı fosil katmanlarında bulunmalarıdır. Bu da kanatlı böceklerin, kanatsız böceklerden evrimleştiği iddiasını alt üst etmektedir. Biomechanics in Evolution (Evrimde Biyomekanik) adlı kitaplarında, Robin Wootton ve Charles P. Ellington bu konuda şunları söylemektedirler:

Böcekler, Orta ve Üst Karbonifer devirlerinde ilk kez ortaya çıktıklarında, birbirlerinden çok farklıdır ve büyük bir bölümü de kanatlıdır. Birkaç tane kanatsız ve daha ilkel böcek vardır, ama hiçbir ara form bilinmemektedir. (R. J. Wootton, C. P. Ellington, "Biomechanics and the Origin of Insect Flight", Biomechanics in Evolution, ed. J. M. V. Rayner, R. J. Wootton, Cambridge University Press, Cambridge, 1991, s. 99.)

Evrim teorisinin iddiası, canlıların ilkelden gelişmişe doğru evrim geçirdiğidir. O halde böceklerin günümüzdekilerle aynı özellikleri taşımaları ve kendilerinden önce yaşamış ilkel canlılar olmaması, bunların evrimle var olmadıklarının kesin bir delilidir. Böcekleri de -diğer tüm canlılar gibi- kendilerine uçuş özelliği kazandıran vücut tasarımları ve kanatları ile, alemlerin Rabbi olan Yüce Allah yaratmıştır.

Bu makale, Önce Vatan gazetesinde 28 Aralık 2007 tarihinde yayınlanmıştır

ATEİSTİZ DERLER ATEİST NEDİR BİLMEZLER O KADAR ÇOK SORULAR CEVAPSIZ KALIR HALA SAVUNMA YAPMAYA ÇALIŞIRLAR KENDİLERİNİ KANDIRIRLAR ANCAK BAŞKALARINI DEĞİL...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

peki madem o dediğinizden var..şuna gerçekten mantıklı bi cevap arıyorum:

->allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi??

herşeye gücü yetiyorsa neden yaratmasın..ve herşeye gücü yetiyorsa neden kaldıramasın??

gerçekten mantıklı olan bi cevap bulamadım hayatım boyunca..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Sevgili arkadaşım

İnançla ilgili teferruatlı malumatınız olsaydı yukardaki çok basit soruları sormaktan vazgeçerdiniz ve inanmıyorsanız yine de inanmamaya devam ederdiniz...Allah kendini gösterseydi sen yukardakileri yazıyor olmazdın öbür dünyaya da ihtiyaç kalmazdı...Bu dünya da imhihan için yaratılmış olmazdı...İnanman için illede onu görmen gerekiyor demek...Sen aklın,sevginin,hoşgörü duygusunun,nefsin(id,ilkel benlik),cesaretin,canlılık enerjisinin olmadığına da inanıyorsun o zaman...Bir labaruatarda bugün için onları somut inceleyemiyorsun ama dolaylı yollarla bu hisler var diyorsun...Maddeye bağlı kalırsan bütün çıkarsamaları maddeye göre yaparsan ancak madde gibi yaşarsın...Allah madde yok demiyor,bilim yapmayın demiyor ayrıca...''...düşünenler için ibret vardır,akıl etmez misiniz ?''der ayetlerin sonlarında...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaratmak bir tek ALLAH'a mahsustur. O nun bildirdikleri ve yarattıkları dışında hiçbirşeyi var edemeyiz ya da bilemeyiz.bu soruya cevap geleceğini hiç sanmıyorum.

Allah Gercekten Bizi Yarattıyorsa Neden Fakir İnsan Var Sakat Doğan Cocuk! Neden Kötüler var.Allah'ın Eşitliği Bu mu?ve bana dıyeceksın ki Dıger tarafta kesın verır. bu cok komik gidip gormedıgın bır sey ıcın yorum yapma.bence cunku bılmıyorsun yazılanlara ınanıyorsun sadece , bence allah'ı biz varederiz.kendi içimizde :excl: Aklının Sağ tarafıyla düşünüyorsun.Sol tarafı dene. Bız her şeyin sonucunu allah'a bagladıgımız ıcın allah vardır .baglamasaydık boyle bır sey olmayacaktı.Pekala benim sorum da şu : Kainat yokken evren yokken hıcbır sey yokken Allah Nasıl Oldu ? Bu soruya asıl sen cevap veremyeceksin cok basit sözlerle o yaradılmamıştır dogurmamıştı dogurulmamıştır diyeceksin allah'ın başı ve sonu olmadıgını dusunuruz ınsanlar ıste bu ınanca Allah'ın bırlıgıne ınanır.Allah heryerde hazır ve nazırdır deriz. Ben hepsine ben cevap verıyorum senın cevabın daha mantıklı olsun Lütfen -_- Bana oyle bır cevap ver ki ben de iman edeyim Allah'a

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.