Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ATEİSTLERE SORU

BilincArkeolojisi

Önerilen İletiler

selam arkadaşlar size bir sorum olacak eğer bu sorunun cevabını verebilen birisi çıkarsa kabül edicemki Allah yoktur(haşa) ama eğer bana bu sorunun cevabını bulamıyorsanız inadınızdanda vaz geçin ona yönelinki o da size yönelsin.

soru: bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

inançsızlar "Allah" yok derken aslında onun varlığına şahadet ederlerde bilmezler.

eğer tamam ama mahihiyeti söyledir böyledir derseniz o zaman varlığını kabül etmiş olursunuz ama sıfatlarında hataya düşersiniz o yüce Allah bize kendini nasıl tanıttı ise biz onu öyle tanırız mahiyeti anlaşılmaya çalışılabilir ama tartışma konusu olamaz.Akıl sahipleri için herşeyde Allah'ı gösteren deliller vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selam arkadaşlar size bir sorum olacak eğer bu sorunun cevabını verebilen birisi çıkarsa kabül edicemki Allah yoktur(haşa) ama eğer bana bu sorunun cevabını bulamıyorsanız inadınızdanda vaz geçin ona yönelinki o da size yönelsin.

soru: bana olmayan bir şey söyleyin? hayalde,maddede, olmayan bişey olsun bu öyle bişey olsunki hiç kimsenin daha önce algılamadığı bişey olsun.

inançsızlar "Allah" yok derken aslında onun varlığına şahadet ederlerde bilmezler.

eğer tamam ama mahihiyeti söyledir böyledir derseniz o zaman varlığını kabül etmiş olursunuz ama sıfatlarında hataya düşersiniz o yüce Allah bize kendini nasıl tanıttı ise biz onu öyle tanırız mahiyeti anlaşılmaya çalışılabilir ama tartışma konusu olamaz.Akıl sahipleri için herşeyde Allah'ı gösteren deliller vardır.

yaratmak bir tek ALLAH'a mahsustur. O nun bildirdikleri ve yarattıkları dışında hiçbirşeyi var edemeyiz ya da bilemeyiz.bu soruya cevap geleceğini hiç sanmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mademki suretinde yaratıldık, tıpkısının aynısıyız inkarmı edicez şimdi.

lena biz sadece sıfatlarında benziyoruz görmek duymak gibi. bişeyin sıfatı ayrı şeydir kendisinin mahiyeti ayrı şeydir inkar etmicez ama o bize kendisini nasıl tanıttı ise biz onu öyle bilicez.

böyle bir tarifi hçbir ayette yada hadiste duymadım böyle kendi algımızı tanım yapmaktan kaçınmamızı tavsiye ederim saygıalrımla arkadaşlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bizim kitapda yok ama tevratda var, zaten bu ayetde çok şeyler açıklıyor.

Araf 7 Ayet -179.Yemin olsun ki biz, insanlardan ve cinlerden birçoğunu cehennem için yarattık. Kalpleri var bunların, onlarla anlamazlar; gözleri var bunların, onlarla görmezler; kulakları var bunların, onlarla işitmezler. Davarlar gibidir bunlar. Belki daha da şaşkın. Gafillerin ta kendileridir bunlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne anlatmaya çalıştığını anlayabilsem cevap vereceğim ama anlayamadım. Konuyu biraz daha açarsan belki yorumda bulunabilirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben acayım konuyu yada biraz daha kısayım ateşin altını. insan zihninde olmayan birşey nasıl olurda var olur ve zaten varolsada bizlerin haberi yoksa ben nereden bileyim. olmayan birşey söyleyin demek kadar saçma bir durum. aslında hiçbirşey yok dersem ne dersiniz. olmayan bir evrende olmayan düzenlerde olmayan ellerimizle olmayan işler yapıyoruz. peki olduran ne?

bu gibi anlamsın cümleler peş peşe sıralanbilir.kolaydır. insan zihni olmayan şeyleri kendisine bildirilmedikçe bilemez. zaman teknoloji kıl yün derken biliyoruz biraz daha. geçen yıl ünlü fizikçi Stephen Hawking tanrının olmadığını ispatlayabilirim dedi ama nedense bu açıklaması sonucu birdaha bu konu hakkında bahsetmedi bir gün bilimadmları üzerindeki baskılar gittiğinde birileri çıkıp bu yok luğu kanıtlarlarsa tanrısız kalacağız. işte o zaman dünyanın altındaki öküzün aslında olmadığını anlayan ortacağ insanları gibi ortada kalacağız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konunun din ile, tanrı ile alakası nedir?

bu soruyu ateistlere sordum çünki onlar haşa Allah yok diyorlar bende diyorumki bana yok olan bişey söyleyin. olmayan bişey bilmediğimiz bişey söyleyin diyorum umarım anlaşılmıştır. varlık yokluk kavramları üzerinde düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu soruyu ateistlere sordum çünki onlar haşa Allah yok diyorlar bende diyorumki bana yok olan bişey söyleyin. olmayan bişey bilmediğimiz bişey söyleyin diyorum umarım anlaşılmıştır. varlık yokluk kavramları üzerinde düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.

Sanırım ne demek istediğini anladım (Her ne kadar anamsız da olsa). Zeus yoktur mesela... Sen Zeus vardır dersen, tanrına bir başkasını ortak koşmuş olur ve dinden çıkarsın... Bence de yoktur... Çünkü böyle bir tanımı insanlar uydurmuşlardır... Yeterli mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zeus var canım atina vikink lerin ülkesi arasındaki düz çizgide uçan araçlarının ikmağli için yapılmış üç tane kale var avrupada, yerlerini kalelerin resimlerini kitab dan çıkarırım. oğlu appolo bile uçan aracınla sudanın üstünden geçerken yıkılan duvarlar hağla duruyor resimler kanıtlıyor.

Ortaklık falan anlamam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki size bir tek şey siz ALLAH(haşa) yok diyorsunuz peki kuranda bulunan ayetlerin doğruluğu bugun istaplandı (big bang teorisi)

size bir soru daha sorcam bu belki bştaki soruyu açar bakın şimdi tum sıfatların bir karşılığı var iyi ve kotu guzel ve çirkin yani peki bana öyle bir şey söyleyinki Mükemmel olsun yani mesela bir yiyecek olsun hem lezzetli hem sağlıklı hem de ucuz ve ulaşılması kolay olsun hem bu yazıyı okudunuz iki kişisiniz biriniz dediki bu yazı kendi kendine yazıldı klavyeki harfler kendiliğinden duzenli bir şekilde bu yazıyı oluştur gulersiniz dimi peki deseki bu site kendiliğinde hiç insan eli d eğmeden raslantı eseri oluşmuştur peki bu insan nasıl kendiliğinden bir yaratıcı olmadan oluştu hem efendim görmek isterseniz nice hikmetler vardır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım ne demek istediğini anladım (Her ne kadar anamsız da olsa). Zeus yoktur mesela... Sen Zeus vardır dersen, tanrına bir başkasını ortak koşmuş olur ve dinden çıkarsın... Bence de yoktur... Çünkü böyle bir tanımı insanlar uydurmuşlardır... Yeterli mi?

zeus vardır, zeus olmayan birşey değildir. insanların sahip oldukları bilgilerle, kafalarında, yazı ve resimlerinde, farklı kavram ve nesnelerin bir kompozisyonu olarak oluşturdukları bir hayal ürünüdür.

düşünceme göre, varlık ve yokluk üzerine düşünmek için en güzel yol, insanın kendisini düşünmesidir. ben yok olduğum bir zaman bilmiyorum... ayrıca Tanrı'nın fiziksel, bilimsel, enerjisel, güçsel tanımını veya ispatını yapmak çok elzem birşey midir bilemiyorum. ama benim için felsefi tanımı çok basit.. zaman, zamanın yaradılışı. aklımla da görebilirim ama her yönden her aracı kullanmak varken neden ruhumu ve kendimi sınırlandırıp herşeye maddesel bakayım bilemiyorum.. bilim tamamiyle maddeseldir.. herşey yine de apaçıktır ama daha da açık olsaydı ve insanların akılları için herşeyi ortaya seren yaratıcı, insanların duygulanmalarını da (özellikle kibir) ilahi olarak sağlasaydı, insanların inanıp inanmama gibi bir tercihleri olmazdı, "tercih" diye birşey söz konusu olmazdı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel sonunda soruyu anlayan birisi çıktı. o zaman senin mantığını baz alırsak zeus'un uydurma olduğunu söylemişsin o yazdıkların içerisinde tek doğru olan bu. doğrudur zaus uydurmadır ama uydurmada olsa zeus diye bir kavram vardır hatta heykelleride vardır üzerine yazılmış şiirlerde edebi eserlerde vardır zeusun uydurma olduğunu neye dayanarak idda ediyorsunki işin o kısmını anlamadım hadi işin o kısmını es geçelim peki o zaman Allah vardır ( haşa ama ) uydurmadır sonucuna ulaşırız doğrumu? ozaman Allah'ın varlığı, peygamberler, hz.adem hz musa, hz isa, ve kitaplar evrenin yaratıldığı, ölümden sonraki hayat hesap günü, şu evrenin kusursuzluğunun bir yaratıcısının olması gerektiği, kendiliğinden olamayacağı, doğanın akıl taşımadığı herşeyin belirli bir ölçüde olması ve tek merkezden yaratıldığı ve yönetildiği hepsi hepsi uydurma uydurma olacak hemde nasıl oluyorsa tarihin değişik devirlerinde aynı özelliklere sahip uydurmalar milyonlarca alim evliya asfiya tarafından şahitlik edilecek hepsi ısrarla aynı uydurmadan bahsedecek bunlar uydurma olacak ama maymundan geldiğimiz, insanın başıboş olduğu, ahlak kurallarının gereksiz olduğu yapanın yanına karkaldığı küfredenin cezasız kalacağı, hesabın olmadığı, ölümün yokluk olduğu, iyi ve kötü diye bişeyin olmadı uydurma olmayacak öylemi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakın Allah'ı tanımak isterseniz görmeniz yeter mesela ben bu yazıyı yazdım benim hakkımda bazı bilgileriniz oluştu nedir bu adam okuma yazma biliyor bilgisayar biliyor birisi acaba bu yazı kendi kendi oluştu diye bilirmi daha önce dediğim gibi bir ilaç ne kadar ince bir ayarla yapılır kim derki bu ilaçlar şişelerin devrilmesiyile oluşur kendiliğinden meydana gelir o adam için deli dersiniz peki bu koca kainatın kendiliğinden oluştuğu diyen bir adama ne denmeli....?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zeus vardır, zeus olmayan birşey değildir. insanların sahip oldukları bilgilerle, kafalarında, yazı ve resimlerinde, farklı kavram ve nesnelerin bir kompozisyonu olarak oluşturdukları bir hayal ürünüdür.

düşünceme göre, varlık ve yokluk üzerine düşünmek için en güzel yol, insanın kendisini düşünmesidir. ben yok olduğum bir zaman bilmiyorum... ayrıca Tanrı'nın fiziksel, bilimsel, enerjisel, güçsel tanımını veya ispatını yapmak çok elzem birşey midir bilemiyorum. ama benim için felsefi tanımı çok basit.. zaman, zamanın yaradılışı. aklımla da görebilirim ama her yönden her aracı kullanmak varken neden ruhumu ve kendimi sınırlandırıp herşeye maddesel bakayım bilemiyorum.. bilim tamamiyle maddeseldir.. herşey yine de apaçıktır ama daha da açık olsaydı ve insanların akılları için herşeyi ortaya seren yaratıcı, insanların duygulanmalarını da (özellikle kibir) ilahi olarak sağlasaydı, insanların inanıp inanmama gibi bir tercihleri olmazdı, "tercih" diye birşey söz konusu olmazdı..

kardeşim yazını zevkle okudum teşekkür ederim bende aynı fikirdeyim seninle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanın maymundan geldiği, Big Bang'in Kur'an'da yazdığı gibi saçmalıklarla uğraşacak vaktim yok. Önce biraz bilgilenin, sonra gelin...

Peki senin tanrının zeustan farkı nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zariyat 47'Göğü kendi elleriöizle biz kurduk ve onu genişleticiyiz' burdan tam anlaşılmıyormu ama eğer bilgim yoksa beni aydınlatırsanız memnun olurum

Benim bilgim zeus un ortakları vardır başka tanrılar Allahın ise ortağı yoktur

Madem öyleydi de bin küsür yıldır müslümanların big bang'den neden haberleri olmadı?

Aynı Kur'an'da göklerin 7 kat olduğu, yıldızlarla şeytan taşlandığı, göğün dünyanın üzerine düşebileceği gibi şeylerde yazıyor. Bunlara ne diyeceksin peki?

Zeus var mı yok mu karar verin artık.... "Yok" derseniz işte size yok olan bir şey... "Var" derseniz (ki diyemezsiniz) dinden çıkarsınız... Buyrun cevap verin...

Ayrıca Kur'an'a göre gökler (!) dünyadan sonra yaratılmışlardır... Big Bang ile yakından uzaktan alakası yoktur. Sağdan soldan duyduğunuz uydurma şeylere inanmadan önce bir araştırın isterseniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.